NOG GEEN SCHERPE TEGENSTELLINGEN V aderland vaarwel Zoveelste Italiaanse erisis Rmus ARI TO(] LÏB Knobel: afgedaan" (Deel 8) Glistrup moet voor rechter komen Inside- information uit een bejaarden tehuis PSV Na een week bisschoppen Synode: De lichtgewicht Singer Starlet Kissinger ook naar Algiers binnenland buitenland t=HMHWa Teleurstellend Identiteit Verrijking KOM VRIJ NIEUWE MODE KIJKEN Juwelendieven snel gepakt papier llljwoor iw pen Verkeerde mensen Bernhard in Polen een miljoen gulden aan prijzen DINSDAG 8 OKTOBER 1974 ZT26(Van onze correspondent) VATIKAANSTAD Ruim 90 sprekers hebben deze eerste week van de bisschoppensyno de in Rome het woord ge voerd. Een lawine van menin gen, feiten, vragen en ook zelfbeschuldigingen, die de komende week nader bedis cussieerd zal worden in de twaalf zogenaamde kleine werkgroepen. De voorzichtige conclusie na één week synode is, dat de bisschoppen uit alle delen van de wereld, vrijmoedig, open hartiig, soms wel eens scherp en vrijwel unaniem positief ©esproken hebben. .(Maar wat zegt dat zo merkten kritische waarnemers op De bondgekleurde, erg mooi in de synodeaula opgeblazen zeepbel kan deze week ge makkelijk uit elkaar spatten in de werkgroepen, waar over een aantal zaken wellicht fel ler gediscussieerd zal worden. De ruim 200 synodevaders hebben inderdaad veelbelo vende dingen gehoord deze week. Er zijn open deuren in getrapt, dat ook, maar er zijn geen schrille contrasten ont staan. Het is tot nu toe geen synode met duidelijk tegenge stelde stromingen. Dat ligt dain vooral aan het synodethema zelf. Over de evangelisatie in de wereld van vandaag zijn zoveel zinnige zaken te zeggen, dat het merk waardig zou zijn geweest als men elkaar op een of meer facetten dagenlang dwars zou hebben gezeten. Bij alle positieve opmerkingen die na een week synode te maken zijn hoort ook een te leurstellende constatering.De oecumene is tot op heden in de synode uiters zuinigjes be handeld. Teleurstellend voor de vele werkers binnen de katholieke kerk ,op het oecu menische vlak, maar niet min der teleurstellend voor de an dere kerken. Kardinaal Suens van Belgié heeft nadrukkelijk over het urgente oecumenische perspec tief gesproken. Het zal volgens velen in de synode een slechte zaak zijn als op deze synode tenminste geen positieve woorden over de oecumene gesproken werden. En zelfs dat heeft er bijna niet ingezeten, omdat gebleken is dat in de eerste voorberei dende documenten van deze synode de oecumene nogal ne gatief belicht was. De oecume ne zou zelfs een beletsel kun nen zijn bij de evangelisatie (van en door de katholieke kerk dan wel te verstaan). Door de oecumene zou het aantal bekeringen dalen, zou de kerk te veel haar eigen gezicht verliezen. Maar de oecumenische bewe ging vraagt een stuk bekering van de katholieke kerk zelf, aldus een van de synodeva ders- Het synodethema heeft vooral de vertegenwoordigers van de jonge zogenaamde iokaalker- ken, met name m Afrika, de mogelijkheid gegeven te plei ten voor het behoud van de identiteit van deze kerken. Hun grote voorspreker was de kardinaal van Semararag, die duidelijk gesteld heeft dat het afgelopen moet zijn met dat Westerse stempel op tal van kerken in andere continenten. De vele Afrikaanse bisschop penconferenties willen geen eigen kerk, maar een kerk met een eiigen gezicht. De de centralisatie ook van het pasto rale beleid en een aanpassing vam het kerkelijk recht. Heel extreem stelde een ne- gerbissahop dat na de christia raiserirag van Afrika, nu de Af- rikanisering van het christen dom moet volgen. Pluralisme dus, aangevuld met het pro bleem van de inschakeling van de -leek in vrijwel al het pas torale en geestelijke werk. Ee,n noodzaak die ook veel missionarissen ervaren. Het priestertekort over de he le wereld is een van de rede nen waarom met name in de uitgestreket zuidamerikaanse- kerkprovineies de zogenaamde kleine, kerkelijke groepen zijn ontstaan. Nagenoeg alle syno devaders zien in die groepen een verrijking van het christe lijk leven, al moet daarbij worden aangetekend dat bij voorbeeld in het heel dicht bevolkte Europa deze kleine basisgroepen sneller in conflict met de bisschop zouden kun nen komen, als in die groepen in gebed en dienst te sterk wordt afgeweken van Rome. Het synodeweek wordt nu verlegd naar de twaalf kleine werkgroepen (drie groepen voor de Frans- Engels- en Spaanssprekende deelnemers, één Duitstalige groep, één Ita liaanse groep en een groep voor de Latijnsprekende deel nemers). Hun discussies, con clusies en wensen zijn de vol gende stap op weg naar het open doel van deze synode: het doen van een aantal korte, liefst suggestieve en pastoraal bruikbare aanbevelingen aan de paus over de evangelisatie in de wereld. Niet iedereen voelde zich lek ker in het na-oorlogse Neder land.. De jeugd begon zich -uit protest- steeds meer te roeren. Anderen zeiden „dat landje bij de zee" vaarwel... pende en huilende mensen. Met dwaze vlaggetjes en hel kleurige zakdoekjes... Daar ging de Waterman, een goed schip vol met emigranten, met driehonderdveertig vrouwen en vierhonderdtweeëntarhtag mannen op weg naar Nieuw- Zeeland en Australië" (UIT: Libelle, september 1954 „Langzaam werd de kloof tus sen schip en kade groter. Zij hing over de railing en keek strak omlaag naar die strook grauw, vuil water van de Rot terdamse haven. Uit de luid sprekers klonk een beetje kra kerig het Wilhelmus en een ijzige koude trok over haar rug. Daar beneden stonden de weg,, brengers. De zwaaiende, roe- De familie Griffioen mocht er ook zijn: in 1952 vertrokken pa en moe met hun 17 nakomelingen naar Canada Een rapport van de Verenigde Naties had aan het begin van de jaren vijftig duidelijk ge maakt, dat gedurende vijf jaar één miljoen mensen per jaar het overbevolkte Europa moesten verlaten. Emigratie werd in opwekkende folders en brochures als een tover middel aangeprezen. En ze gingen, de Nederlanders die het beter wilden hebben of het hier wel voor gezien hielden. Ze gingen met dui zenden tegelijk, vaak zonder te weten wat hen te wachten stond... Uit het dagboek van zomaar een emigrant: maandag 11 Ach ja... de jaren vijfMg Een serie in 15 delen op basis van bet boek „Ach ja... de 'jaren vijftig" door Pick Sloot weg, Willem Van Beusekom -en Co de Kloet. Wetenschap pelijke Uitgeverij Amsterdam. Samenstelling: Wim Wenne- kes. (De vorige afleveringen in deze serie werden in deze krant gepubliceerd op 21, 24, 26, 28 sept, en 1, 3 en 5 okto ber). maart '57. De grote dag na dert, ik wilde dat ik al weg was. Volgens de oom van A. is er op het ogenblik een half miljoen werklozen. Al waren er tweemaal zoveel, dan ging ik nog weg. Kijk es, uitreke nen wat het voordeligst Is kan ik niet. Mijn gevoel zegt me dat ik moet gaan. Blijf ik hier dan weet ik zeker dat ik er over 5 jaar spijt van heb. De lui uit de trein (9 jaar mee gereisd) gedag gezegd en ook de jongens op kantoor. Ik zag er erg tegenop, maar het viel 100% mee. Tenslotte was ik toch een beetje onder de in druk. Afscheid genomen van R. en andere vrienden en fa milie. Pa zal thuis het moei lijkst zijn. De rest niet. Als ik twee dagen weg ben slaapt er al een ander in m'n nest, dus Klaar voor vertrek naar Nieuw-Zeeland en Australië, wat tegen. Maar terug gaan ging niet zo makkelijk Soms viel het beloofde land misschien zien ze wel liever m'n rug dan m'n gezicht. het een aardig centje op. Mijn saldo is al 185 dollar. Zondag 24 maart '57. Donder dagmiddag ben ik begonnen bij Western Tires and Auto Supply a 1 dollar per uur in de store. Ik heb al een car, hij is van bout en wat klein, maar dat geeft niet, wamt ik loop er toch achter. Het werk valt best mee. Ik denk dat ik on geveer 15 a 20 dollar per week kan sparen, ik zal zuinig zijn, dus misschien wordt het wat meer. 1960, 20 november, 3 jaar la ter. Gisteravond weer bezopen geweest (3 x per week). Iede re keer dat ik een hangover heb beloof ik mezelf om terug naar Holland te gaan. Probeer de winter uit te zitten en dan „Verrot maar Canada!" Als ik 500 bucks kan sparen, kan ik het wel een poosje uitzingen in Holland- Het werk wordt vervelend en met de bazen kan ik ook niet zo goed meer overweg. In vele opzichten voel ik dat ik gedegenereerd ben. Maar kop op, ouwe reus! Jaar volgen. In enkele gevallen verliep het anders en kwam vader terug, omdat het beloof de land tegen viel. Maar de meesten bleven, konden niet meer terug omdait er geen geld oor was. Troost brachten de brieven uit Holland, de per zeepost ver zonden Margriet en Panorama, en de Grammo Krant uit Ne derland, een serie 33-toeren plaatjes voor emigranten, ge maakt d-oor Geert Elfferich en Jan Moraal. Vrijdag, 24 mei '57. Deze week verdiend usd. 31,78 net to, niet veel dus. Het is wel aardig werk in een Milkbar en volgens de boekhouding levert Emigratie was een vlucht uit d-e jaren vijftig. Soms ging eerst de mam alleen, vrouw en kinderen zouden na een half Emigratie was een overal te rugkerend thema. In de eerste radio-uitzending van „Dit is Uw leven" op 29 december 1956 barstte het echtpaar, dat met Bert Gartthoff in de verle den tijd afdaalde, in snikken uit toen daar ineens zoon Kees uit Canada ten tonele ver scheen... (Van onze correspondent) ROME Na de val van het Italiaanse kabinet Rumor staat in Italië de vraag centraal of er al dan niet vervroegde verkie zingen moeten worden gehou den. Onder meer de sociaal-demo eraten, die de jongste crisis hebben ingeleid en veroor zaakt, dringen aan op ver vroegde verkiezingen- Het ge vaar daarvan is dat Italië dan in de toekomst in een soort stroomversnelling terecht gaat komen waarbij na elke kabi netscrisis meteen maar verkie zingen worden uitgeschreven. De regering van de christen- democraiait Rumor is 200 dagen aangebleven. Het was een zo genaamde centrum-linkse re gering, waiaraan behalve de christen-democraten, ook de sociallisten en de sociaal-demo craten deelnamen, en aanvan kelijk ook de republikeinen. In jumli brak een crisis uit in dit kabinet over de financieel- economi9che koers, maar in het landsbelang verzocht pre sident Leone deze regering aiam te blijven. Vooral de eco nomische situatie vam Italië stond toen zeker geen langdu rige politieke crisis toe. Het aanblijven van Rumor heeft de tegenstellingen ban nen hot kabinet niet uit de wag geruimd. Socialisten en sociaal-democraten konden het de laatste maanden steeds slechter met elkaar vinden. De economische filosofie vam het nu afgetreden kabinet beviel ue sociaal-democraten niet meer- Toen hun minister vam finan ciën, Tamassi, bovendien begim deze week verklaarde, dat de regering op drijfzand werkte omdat er van geein meerder heid meer sprake was, was de crisis een fedt. Opiniepeilingen hebben aangetoond dat maar een op die tien Italianen nog achter deze regering stond. Nieuw in deze orisis is de koppeling met de vervroegde verkiezingen, die meer zouden moeten opleveren dam een eventueel herstel van een cen- trum-linlkse regering. Binnen het christen-democratische kaïmp zijn diverse kandidaten als formateurs en dus als minister-president voorhan den. De namen van Fanfani, Mbro en Adreotti zij al ge noemd. De moeilijkheid zal zijn de bereidheid te vinden oim op nieuw met een centrum-links kabinet in zee te gaan. De Italiaanse partijen gebrui ken dit weekeinde om in ei gen kring overleg te plegen en een standpunt te bepalen. Het tijdstip van de crisis is uitermate ongelukkig, omdat het parlementaire werk juist op gang was gekomen na de late zomervakantie. Het kabi net Rumor heeft, sa-men met het parlement, in juli en ook nog in augustus enorm veel werk verzet om uit de econo mische crisis te raken. Het steeds duidelijker verzoek om vroegere verkiezingen nu, houdt zeer nauw verband met de uitslag van een enkele maaden geleden gehouden echtscheidingsreferendum, waarbij links een opmerikelij- ke -aanhang verwierf. WIJNANDS (ADVERTENTIE) én profiteren van onze aanbiedingen li Breda Roosendaal Goes Tilburg- Bergen op Zoom HEEMSTEDE (ANP) Maandagochtend zijn drie Ita lianen aangehouden, die een uur tevoren in Heemstede voor enkele tienduizenden gul dens aan sieraden hadden ge stolen. De alairminstailliatie van een juwelier aiam de Binnenweg in Heemstede ging in werking naidiait een etalageruit Was ver nield. Vele gouden en zilve ren voorwerpen zijn meegeno men. Men zaïg een witte Alfa Ro meo wegrijden. De Heem- steedse politie nam contact op via de mobilofoon met andere politiekorpsen. De auto werd in Amsterdam aangehouden. KOPENHAGEN (UPI) Op 30 januari 1971 verscheen een advocaat van middelbare leeftijd, genaamd Mogcns Glistrup, voor de televisie en zei dat de Deense belasting wet en zo misdadig waren dat het een openbare plicht was ze te ontduiken. U zou mij en anderen die genoeg hebben van deze regslopstel- lers moeten behandelen op dezelfde wijze als u verzets strijders eeri", zei hij. Glistrup maakte de be roemde null met zijn duim en zijn wijsvinger toen hem werd gevraagd hoeveel be lasting hij betaalde over zijn jaarlijks inkomen van bijna twee miljoen gulden. Nu staat deze Glistrup, een van Denemarkens meest suc cesvolle en openhartige politi ci en leider van de rechtse partij van de vooruitgang, te recht op belastingfraude en - ontduiking van bijna twee miljoen gulden. Kringen rond de rechtbank menen dat het proces en al les wat daar bij hoort wel een jaar kan gaan duren. Als de 48-jarige marsepeinlief- hebber schuldig wordt be vonden loopt hij het risico van een maximale gevange nisstraf van 12 jaar, het ver lies van zijn zetel in het parlement en zijn advocaten- vergunning. In wat krainiten al hebben gekwalificeerd als de meest sensationele en verstrekken de rechtzaak van na de oor log beeft de officier van jus titie Per Lindegaard laten weten dat hij wil bewijzen dat Glistr-up gebruik maakte van criminele middelen pm zichzelf en zijn cliënten te helpen de belasting te ont duiken. Volgens Lindegaard was d-e formule van Glistrup een aantal kleine maatschap pijen van kleine aandeelhou ders op te zetten onder de naam van verscheidene cliënten. De ene maatschap pij zou dan aan de andere geld lenen om rente en schulden van de jaarlijkse belastingaanslag af te trek ken. Volgens Lindegaard wa ren alle transacties gefin geerd doordat Glistrup „met ,papiergeld zat te schuiven van de ene trekker naar de andere". Verscheidene honderden mensen hebben maandagmid dag in die aula van het crema torium iin Velsen afscheid ge- noen van de heer W. Bunte, werknemeriscomrnissaris van Estel n.v. Hoesch-Hoogovens, lid van de ondernemingsraad van Hoogovens IJmuddien b.v en lid van de ondernemings raad van het Hooigpvens-bedrijJ in IJmuiiden- De heer Bunte ii op zondag 29 september tij dens zijn vakantie in Spanje plotseling overleden. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wc/rden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat da redactie het in alle gevallen eens h met Inhoud, e.q. strekking. - Ik zou graag willen reageren op het ingezonden stuk in pa pier voor uw pen vam Frans van de Burgt. Deze schrijft dat de heer Speak op de ver keerde stoel zou zitten bij het NKV. Ik moet heim volkomen gelijk geven. En nog zo'n per soon is de heer Kirkels. Wij hebben in mei 1972 een zaak vam Fabricon aanhangig ge maakt bij het NKV. Uit Zun- dert werkten toen plm. 25 man bij deze firma. Hiervan waren plm. 5 man lid van het NKV. Aan een persoon vroeg men of hij zou willen probe ren deze allemaal lid te laten worden, dan had men meer vaste grond onder de voeten tegen bovengenoemde firma. Dit is di-e jongen prima gelukt Men ginig toen aan deze zaak werken (hr. Kirkels). Hij be loofde gouden bergen aan ons. Hij heeft niets bereikt. Deze main is nu overgeplaatst naar 't rayon Roosendaal. Toen kwam deze zaak in haraden van de heer Speek. Hij kwam naar Zundert en vertelde ons dat de heer Kirkels, zijn collega, üe zaak helemaal verkeerd had aangepakt, en dat hij dat varken wel eens zou wassen bij bovengenoemde firma. Vol gens mij is er bij het NKV een pracht van een afschuif een pracht van een afschuif systeem toegepast, maar nu is het afschuifsysteem op, en laat men niet meer van zich horen. De heer Speek met zijn Rotter damse collega moet nu voor ons werken, maar nu zijn zij niet thuis; of zijn plm. 25 leden niet belangrijk bij het NKV meer of of minder. Volgens mij zitten er veel verkeerde mensen op de stoelen bij het NKV. Willen zij leden houden dian zullen zij wel uit een ander vaatje moeten tappen. ZUNDERT TOM LUIJTEN. LIP NKV ZUNDERT Reactie van het NKV: De problematiek bij Fabricon is in discussie met de directie. Met de leden iis afgesprokeq, dat een en ander wordt onder gebracht iin de iintegratiebe- spretkingera. Begin augustus is hierover vergaderd met de le den. Een samenvatting van de afspraken met de directie is yia een circulaire dd. 15 au gustus aain de leden ter ken mis gebracht. Dinsdag 1 oktober jl- is aan de ledien in een vergadering verslag uitge bracht over de laatste bespre king met de directie. Voor de ze vergadering was men per soonlijk en schriftelijk uitge nodigd. Uit de presentielijst blijkt dat briefschrijver niet aanwezig was. Het volgende gesprek met de directie is eind oktober. Direct daarna wordt een nieuwe ledenverga dering gehouden. Overigens zal een en ander pas m.i.v. 1 januari a.s. zijn beslag krijgen. De leden die op de vergade ring van 1 oktober aanwezig waren hebben begrip opge bracht voor het verloop van de onderhandelingen. RED KRAKOW Prins Berm- bard is maandagmorgen om klokslag elf uur met de rege- rings Fellowship geland op het vliegveld Bail ice bij Krakow voor zijn vijfdaagse bezoek aan Polen. De prins bestuurdp het toestel zelf (ADVERTENTIE) F - De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en 2et razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 596, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze krant tb.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! Als er Iemand bevoegd j am te schrijven over het len en zeilen van een bejaa dentehuis, dan wel een bej®J de die zelf sedert jaren in dergelijk tehuis verblijft. Als deze bejaarde bovenii?j van origine verpleegster sociaal werkster is en ooJcJ haar huwelijk met een dos nee deze vakken in de pruil tijk bleef brengen, als ze nog auteur is van een aawcj althans in Duitsland zeer kende boeken, dan kan ;,1 niet anders of het door hal geschreven boek moet U'oardl vol zijn voor ieder die 1 maar in de verste verte -3 met bejaardenzorg te heeft. In het boek Het Geluk id de Derde Leeftijd, sch Emiiie Muller Zadow haar jarenlange ervaringen een bejaardentehuis. Dit is dan geen luxe zoals wij deze in Ne kennen, maar een uiterst voudig tehuis waar de be de vrouwen niet au in ee maar oo k in soonskwmers omdergebnt wordenTrouwens uit de i schrijving van de gang zaken in dit tehuis b overduidelijk dat dit van riante bejaardenverblijven i zo verschilt als een burger] si on van het Hilton- Desondanks blijft Emll| Muller, ook nadat ze tegen i Ier verwachting in haar bei gingsvrijheid weer voor de t le honderd procent terug gris] gen heeft in dit tehuis, zelfs g| een kamer met twee persons Als reden geeft ze op dat in dit tehuis een zinvolk i belangrijke taak heeft en i niet zeker van is dat een buiten het tehuis van dezelfi orde vam grootte zou zijn. Haar grootste bezwaar gen bejaardentehuizen in h| algerpeen richt zich dan tegen het feit dat men bejaarden die daar hun vlucht zoeken alle verantwot delijkheid ontneemt en hen il le taken ontzegt. Emiiie Muller is het er t«j mee eens dat men de bejee den volledig verzorgt, ooi gebeurt dit uit overwegingen, ofwel uit maikzucht of uit heid. „Elk mens moet weten i hij een taak heeft, dut hij i iets kan betekenen ren, ook al is het maar het breien of het snijden van het er voor een medebejaarde". Naar haar mening iml daar in de meeste tehuif veel te weinig op gelet en ij schrijft dan ook letterl J „Een bejaardentehuis niettegenstaande de uiterl;,! orde en de goede medisóF zorgen toch een troosteim] verblijf worden als men niet voor zorgt dat elke isl) viduele persoonlijkheid haar trekken kan komen, il tehuis wordt dan een insltj ling zonder meer". Maar niet alleen de voor de persoonlijke ntplc' ingsmogeUjkheden van ei] bejaarde bepaalt de sfeer een tehuis. Ook de wijze van optredtj van de verzorgsters is van grootste belang: „De sterom'l van de bewoners hangt af va houding van het pérsoneel.i ze van hun werk houden i zich van hun volle verf-1 woordelijkheid bewust -| dan ontstaat er ook een derzijdse bereidheid tol pen en een saamhorigheids! voel". Tot zover dam wat goj raadgevingen aan het van degenen die de bejaarde zorg in handen hebben. Er staan in genoemd echter ook een aantal bi tenswaardige opmerkingen. P richt aan het adres van bejaarden zelf. Hierover een volgeH keer- C-i ALGIERS (UPI) - Amerikaanse minister '1 buitenlandse zakein H®1 Kissinger bezoekt op 14 oM bar Al-giers, alvorens "a reis naar het Madden-OosK] naar de Verenigde Stat01 1 rug te keren. Kissinger zal op 15 oW® doorreizen naar Washing!011- De Amerikaanse mini" zal waarschijnlijk confer" met president Hou/aai B-"aa'| diemie. DINSDAG 8 OKTOBER ROTTERDAM - Het puH Nederlands elftal na de w| gaan bijwonen, krijgt een i Rijsbergen. George Knob* gooien koos voor het volge (laatste man), Wim Jansen lanegem, voor: Peter Ress gedwongen tot een alterna {ijsbergen nog immer geb Opvallend is echter ook da vergelijking met de wedstr tegen Finland in de interla" tegen Zwitserland morgen vond in de Rotterdam Feyenoord-kuip Wtm JanJ [van het middenveld naar plaats van voorstopper is schoven, terwijl Theo de Jcl veer terugkeerde op het m| denveld. Knobel ter verjlaru „Wim Jansen is j uitstek voetballer die zijn directe tegJ stander geheel kan uitschal| len. Nu hebben die Zwitsers spits die razend gevaarlijk I Vandaar dat ik Jansen naar a<| teren heb gehaald Dat A| laan morgenavond als laatl (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Hij zegt van niet, de bonds coach van de KNVB, Ge orge Knobel. Hij stelt dat de kwestie met de PSV'ers een afgedane zaak is, maar hij deed ook voor de interland van morgena vond tegen Zwitserland geen beroep op een van de pupillen van Kees Rijvers. Knobel motiveerde dat gisteravond in de pers kamer van het Feyenoord-stadion met: „Kees Rijvers is een grote tegenstander van selecte ren van zijn spelers als die nodig zijn ais er anderen door omstandigheden niet kunnen spelen. Nu door het tod, dat Jo han Cruyff en Johan Neeskens niet van de par tij zijn zou Rijvers de in druk kunnen hebben, dat ik als Ik PSV'ers zou selec teren, dat gedaan zou hebben omdat die twee niet beschikbaar waren En dat wilde ik voorko men". Het klonk erg aan nemelijk de stelling die Knobel heeft opgebouwd Ook zijn andere verkla ring dat hij nu wel eens een paar spelers van zijn vèste selectie een kans wil geven zich te bewijzen. Knobel: „Er zijn een paar spelers in mijn selectie die eigenlijk nog nooit de kans hebben gehad een volle wedstrijd te spelen En die kans geef ik hen nu Je kan het zien als een soort examen Een man als Ressel heeft tegen Zweden zeventig minuten gespeeld Tegen Finland op een vreemde plaats (als linkerspits red) woensdag mag hij ais rechterspits bewijzen, dat ik hem echt nodig heb mijn selectie Met Geels i. het eigenlijk hetzelfde ge val" Knobel ging diep op de materie, omdat kennelijk de aanwezij persmensen voor wiluc zijn. Hij stelde eveneens dat hij geen enkele ran cune koesterde tegen welke PSV'er dan ook dat hij angstvallig ge tracht had er geen kwestie van te maken Maar even later liet hij uit zijn mond vallen, dat het tenslotte de PSV'ers waren die gewei gerd hadden voor het derlands elftal uit te men en dat die er dus oorzaak van waren, dat „zaak" was ontstaan, dat de PSV'ers de gende vijf weken de „JU hadden om te bewijzen dat ze beter waren c' een van de spelers uit huidige selectie m ts e- ïn hij ie Ne- ko- de de En vol tijd jzen dan l de

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10