Heineken trekt zich terug als sponsor Italië bang voor Oranje NEDERLAND ALS MIDDENMOTER NAAR MEXICO voor Straf Van Hanegem Eerste prijs toto: f 300, - Van mij geen bloemen Karstens f VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 BOKSBOND LIGT DWARS snelle accelleratie bij iedere snelheid,dank zij deVariomatic Chelsea ontslaat Sexton Cruyff en Neeskens niet vrij gebouwd uit veiligheid Straffen betaald voetbal 17 I BOTTERDAM (ANP) - De activiteiten van de bierbrouwe rij Heineken als sponsor van de bokssport hebben een kort leven gehad. Gisteren heeft de brouwerij besloten niet langer als sponsor op te treden. Het concern heeft dat gedaan op advies van de directie van het sportpaleis Ahoy omdat het niet mogelijk bleek de ruim een maand geleden gelanceerde plannen tot uitvoering te brengen omdat de Nederlandse Boks Bond niet bereid is zijn medewerking te verlenen. I Eind augustus lanceerde de directie van het sportpaleis het plan om met medewerking van een sponsor (Heineken) een serie van acht tot tien boksgaia's te 'organiseren in Ahoy Op die ga la's waarvan de eerste op 23 sep tember werd gehouden, zouden de Nederlandse amateurboksers de gelegenheid krijgen om Sterke tegenstanders te ontmoe ten en zich voor te bereiden op de Olympische Spelen van 1976 in Montreal. De bedoeling was om amateurs en profs op een programma te laten boksen, waarbij dan de wedstrijden van de beroepsboksers als de trek pleisters moesten fungeren. Op de eerste gala kwam van deze opzet al niets terecht omdat «fechts een amateurpartij - en dan nog in de C-klasse - kon Worden gebracht. I Twee dagen na de eerste Heineken-gala deelde het be stuur van de Nederlandse Boks Bond de promotors Hofmeester en Ruhltng alsmede de directies van het sportpaleis Ahoy en Heineken mee dat de NBB geen Medewerking meer zou verlenen aan de overige geplande gala s De bond voerde daarvoor ver schillende redenen aan De NBB was van menmg, dat men de me dewerking met kon verant woorden ten opzichte van de le ring verdere medewerking te verlenen is bij ons ingeslagen als een bom Verschillende be stuursleden van de bond hebben ons een paar maal verzekerd, dat er mets aan de hand was en dat er alleen een paar techmsche problemen moesten worden op gelost Twee maal heeft men nadrukkelijk zijn instemming met onze plannen betuigd en dan komt opeens die brief Wij hebben ons dan ook als sportpa leis Ahoy genoodzaakt gezien een respectabel bedrijf als Heineken te adviseren zich te rug te trekken" De heer Hofmeester onthulde verder dat de directie van het sportpaleis al verscheidene ma len is benaderd om mede te wer ken aan de oprichting van een profboksbond in Nederland. ..Wij hebben dat altijd catego risch geweigerd omdat wij van mening zijn dat het boksen, zo wel bij de amateurs als de profs hoort onder de Nederlandse Boks Bond. Al onze evenemen ten doen wij in samenwerking met de nationale sportbonden. De sponsor heeft toen men zich akkoord verklaarde met het plan het boksen te gaan steunen gesteld dat de volle medewer king van de NBB nodig was. De onbetrouwbare v toezeggingen denvergadering, het ministerie 4e boksbond hebben ons nu van CRM, het NOC en de NSF 8enoodzaakl de sponsor te advi- De laatste drie instanties had den reeds financiële medewer king toegezegd in verband met de voorbereiding op de Olympi sche Spelen Bovendien had de NBB bezwaar tegen het feit dat LubbeJs de hoofdpartij bokst het een z.g. evenementenspon- ?cSea de Argentijn Peralta gaat soring betrof, dus alleen de wed- 1,1 geval door' seren zich terug te trekken. Door het wegvallen van Heineken zijn alle andere gala's op losse schroeven komen te staan. De avond van 14 oktober waar Rudi rijden in het sportpaleis Ahoy De NBB was van mening dat J"ardoor andere wedstrijd- gamsators zouden worden nadeeld Gistermiddag op een ngdurige en chaotische pers- nferentie in Rotterdam bleek dat verschillende districten van de NBB weigerden hun boksers van het teamkader, waaruit de ploeg voor Montreal moet wor den samengesteld, beschikbaar te stellen. NBB-voorzitter Hans Hofman „De districten Noord en Zuid-Holland en Zuid heb ben ons medegedeeld dat zij niet zullen meewerken" Als ant woord op die mededelmg ver klaarde sportpaleisdirecteur Harry Hofmeester, dat hij juist uit die districten van verschil lende verenigingen alle mede werking toegezegd had gekre gen Harry Hofmeester ..De brief van de NBB met de weige- LONDEN (REUTER) - Chel sea heeft zijn manager Dave Sexton de laan uitgestuurd. Gis- termiddag maakte de leiding van de Londense eerste divisie club het ontslag bekend, nadat al verscheidene dagen geruch ten daaromtrent gingen in ver band met de slechte positie van Chelsea op de ranglijst. Voorlopig zal Sextons taak worden overgenomen door tesistent-manager Ron Stuart Sexton is de vijfde manager m de Engelse eerste divisie die Mnds de competitie twee maan den geleden beg'-n, ontslag heeft gekregen Zeven jaar is Sexton *ls manager bi] Chelsea werk zaam geweest Namens Heineken stelde de heer V d Bruik „Wij hebben alle correspondentie gezien en verkeerden in de mening dat NBB volledig op de hoogte was van de gang van zaken Wij wer den dan ook door verschillende vragen van de NBB o.a waarom de wedstrijden niet in de regio werden gehouden, volkomen verrast Het stond bij ons vanaf het begin vast dat het om een evenementensponsonng ging Na afloop van de serie avonden zou financiële opening van za ken worden gegeven en had de NBB echt zijn deel wel gekre gen Dit is een goede leer voor ons geweest Echter niet alleen voor ons maar voor iedereen in het bedrijfsleven die wat met sponsoring te maken krijgt Voorzitter Hofman van de Nederlandse Boks Bond zorgde tegen het slot van de bijeen komst nog voor een pikante noot door mede te delen dat het con gres van de Internationale Ama teur Boksbond (AIBA) vorige week op zijn congres in Dar Es Salaam heeft besloten met on middellijke ingang te verbieden, dat amateurs en profs in inter nationaal verband op een pro gramma uit komen „Wij zullen in Nederland echter alle mede werking blijven verlenen dat Nederlandse amateurs op prof programma's tegen elkaar uit komen" Johan Cruyff. samen met Neeskens de schrik van de Ital aanse voetbalfans (Van onze correspondent) ROME - Veel van het ple zier van de Italiaanse voet balsupporters over het be gin van de langverwachte competitie (op zondag 6 ok tober) wordt vergald door de dreigende schaduwen van Cruyff en Neeskens. Ook de onverwacht gun stige resultaten van drie Italiaanse topclubs in de eerste ronde van de Euro pese bekertoernooien kun nen maar weinig wegne men van de angst voor de interland tussen Italië en Oranje in november. Het nationale Italiaanse elf tal blijft een zorgenkind, vooral voor de nieuwe oefen- meester Bernardim Na de on langs vriendschappelijk ge speelde en kansloos verloren match tegen de Joegoslaven. kwam Bernardim ziek uit Za greb terug Hij was verkouden, maar het is best denkbaar dat Bernardim in feite doodziek is geworden van het vertoonde spel van zijn elf uitverkorenen Ondanks een aantal experi menten en een aantal debutan ten etaleerden de Italianen weer het defensief soort voet bal zoals we dat al jaren ken nen Vandaar dat de sportpers mistroostig constateerde dat er mets nieuws onder de zon is en dat alles bij het oude is ge bleven Zo de ouden zongen, piepen de jongen, zou je kunnen zeg gen, want ook net jonge voet baltalent in Italië blijkt behept met die trage, defensieve spel-tic waarmee de Italianen in het verleden veel wedstrij den hebben gewonnen, maar misschien nog meer hebben vertoren Bernardim zal voorlopig nog wel moeten blijven expe rimenteren Het resultaat kan een geniaal improviseren en verrassend team zijn Dal kan, maar gevreesd wordt hier dat het een elftal zal worden dat werkelijk geen partij voor Oranje zal zijn Bijna iedere clubtrainer in Italië heeft in de loop van de voorbije weken verklaard dat zijn club dit sei zoen volgens de Hollandse school zal gaan spelen Maar de vorige trainer van het nationale elftal. Valcareg- gi. haalt er wat meesmuilend de schouders over op „Ze denken dat ze van de ene dag op de andere op z'n Hollands kunnen gaan voetballen Maar ze vergeten dan. dat ie dat type spel alleen maar kunt spelen met Hollanders, ik bedoel dan met goede voetballers. Neder land heeft voetballers die stuk voor stuk atleten zijn. ver schrikkelijk snel zijn, tech nisch geschoold, en die met twee benen kunnen voetbal len Gewoon goede, complete voetbalatleten" „Die lopen er in Italië geen elf rond. en daarom kun je ook geen Hollands voetbal gaan spelen" Valcareggi is terecht somber De prestaties van de Azuri blijven nogal tegenval len Er wordt al gefluisterd dat Bernardim tegen Oranje een clubmoot van Napoli op het middenveld zal moeten inzet ten Juliana en Orlandim De Napolitanen zijn al trotse pauwen bi] dat idee al leen al. maar of het veel za) helpen tegen de Oranjestorm valt te betwijfelen (vervolg van pagina 1) Vandaar dat Karstens nog een kleine hoop heeft dat het bencht uit Parijs vals blijkt te zijn De Prinsenbeker koestert die hoop. omdat eerder dit jaar het Duitse persbureau SID het bencht bracht dat Cees Bal doping zou hebben gebruikt in de Ronde van Vlaanderen, die de Zeeuw won Later bleek dat bericht vol komen onjuist te zijn Harry Meuwese. directeur van het bu reau van de KNWU geeft Kar stens echter weinig kans wat dat betreft Meuwese „Inderdaad knjgen wij en de betrokken renner al tijd eerst bencht, maar het kan ui dit geval best zijn dat de brie ven aan de KNWU en Karstens door de Franse bond al ver stuurd zijn, maar hier nog niet aangekomen Als dat zo ts. dan moet men in Frankrijk gedacht hebben de betrokkenen weten het nu en dan kunnen wij hel vrijgeven Ze zijn dan wel verge ten. dat een brief er altijd nog twee dagen over doet voordat hij ui Nederland is" (Van onze sportredactie) BARCELONA - Henk Burg wal, de secretaris/penning meester van de KNVB is er giste ren niet ingeslaagd Johan Cruyff en Johan Neeskens los te weken van Barcelona voor de vriendschappelijke interland tegen Zwitserland volgende week in Rotterdam. Cruyff en Neeskens kregen geen toestemming van Barcelo na, omdat de Spaanse ploeg vol gende week woensdag tegen een Franse selectie in Parijs zal spe len Neeskens had trouwens toch met kunnen spelen tegen Zwitserland, omdat hij woens dagavond in de Europacupwed strijd van Barcelona (5-0 winst) tegen het Oostenrijkse Vöest Linz zwaar geblesseerd raakte Neeskens zal zeker drie weken moeten rusten (ADVERTENTIE) N TENNIS - In tegenstelling tol eerder gedane mededelingen zal de tenniswedstrijd in de eerste ronde van het toernooi om de Koning Gustaafbeker tegen Noorwegen in Noorwegen wor den gespeeld Op 26 en 27 okto- beras treden de ploegen in Oslo tegen elkaar aan De Neder landse ploeg zal worden geko zen uit de spelers Sanders. Thung en Hemmes SCHIPHOL (ANP) - Het toernooi om het wereldkam pioenschap volleybal heeft voor Nederland vrijwel altijd een strijd opgeleverd om de betere middenmootposities. Het op 12 oktober begin nende toernooi in Mexico vormt daarop geen uitzonde ring. De Nederlandse heren- ploeg. die met het dames team gistermiddag van Schiphol vertrok naar het Middenamerikaanse land. mag zich met een plaats in de middenmoot aldaar zelfs nog gelukkig prijzen. Hoofdzake lijk door de houding van vooraanstaande spelers van Blokkeer, die de training van de Poolse coach Ben Krysik niet pruimden en daarom het nationale kostuum liever niet meer aantrokken, is de ploeg danig verjongd. Met als gevolg dat landen als Frank rijk en België, die in de tijd dat Nederland Westeuropees alleenheerser was nauwe lijks een hand aan de bal kre gen, te sterk zijn geworden voor Krysiks team. Id Mexico kan de Happeliaans Nederlands sprekende trainer evenwel rekenen op Geert Trompetter. 33, speler van Delta Lloyd. die alleen al door zijn grote routine onmisbaar is. Hei geluk was daarnaast eveneens aan Nederlandse zijde toen in de poule Mexico. Tunesië en de Dominicaanse republiek de tegenstanders werden Met die tegenstand kan Nederland een klassering rond de elfde plaats nauwelijks ontgaan. De tegenstelling mei de dames is evenwel groot Coach Gei Spijkers kon zich. evenals col lega Krysik, behoorlijk lang voorbereiden op het evenement Hij reist zelfs naai Mexico mei zijn sterkst mogelijke selectie Relatief zijn de dames dan ook aanzienlijk sterker dan de he ren Spijker „De voorbereiding wasgoed Gevolg was echter wel dat niemand van ons vanaf half augustus nog een vrij weekeinde heeft gehad Vrijdag laat van huis weg en er zondag laat pas weer in Wij hebben, voorname lijk vanuit financiële overwe gingen gekozen voor een korte aanloopperiode in Mexico Het zal daar pas blijken of dat ver standig is en of de acclimatise ring in het hoog gelegen land geen moeilijkheden oplevert Wij zijn overigens wel vrijwel het enige land dat daarmee zit Frankrijk bijvoorbeeld trainde veel in de Pyreneeën Afgezien van dat moeilijk naar waarde te taxeren onderdeel, is onze voor bereiding eigenlijk nog nooit zo ideaal geweest" Daarmee zijn de voordelen van de dames evenwel opge somd Die worden teniet gedaan door een onmogelijk zware poule-indeling met de Sovjet Unie. Oost-Duitsland en (min der belangrijk) de Domcaanse Republiek Ger Spijker ziet de onmogelijkheid daarvan wel in maar hoopt toch ..Met VCH speelden we tegen Dinamo Be rlijn een sterke wedstrijd We gingen zeker niet af Ik zie wel mogelijkheden tegen Oost- Duitsland al zijn ze klein Ik ben alleen bang dat we in die wedstrijd, onze eerste te ver krampt zullen spelen omdat al les daarvan afhangt Maar als die tweede plaats in de groep niet haalbaar ts en we derhalve met bij de eerste twaalf komen, moeten we naar de andere groe pen kijken of we derde dan wel vierde moeten worden Landen als Brazilië en Zuid-Korea kun nen er wel eens uitvallen in de poules en die heb ik liever niet als tegenstandei Maar ik zou pas werkelijk teleurgesteld uit Mexico terugkomen als we niet bij de laatste zes zouden komen Dat zou ik vreseltik vinden' DEN HAAG (ANP) - De tuchtcommissie betaald voetbal heeft drie spelers van FC Amers foort geschorst. De eerste divi sieclub zal daardoor in zijn eerstkomende wedstrijd met tenminste drie invallers moeten spelen. De tuchtcommissie legde de volgende straffen op FC Amsterdam Leen van der Merkt 1 wedstrijd geschorst en boete van 200 gulden FC Amersfoort G Middel koop 1 wedstrijd geschorst en boete van 125 gulden. B Peters 2 wedstrijden geschorst en boete van 100 gulden. H Ramselaar 1 wedstrijd geschorst en boete van 100 gulden FC Dordrecht A Ruts 1 wed stnjd voorwaardelijk geschorst met proeftijd van een jaar en boete van 150 gulden Fevenoord M Ramljak 200 gulden boete en de mogelijkheid van verweer tegen de omzetting van een voorwaardelijke schor sing in een onvoorwaardelijke van een wedstrijd rVfin nn7P cnnrfrnrla^tot V DEN HAAG (ANP) - Lotto nummer vijf van afgelopen zon dag heeft geen winnaars opgele verd van de eerste en tweede prijs De toto van dal weekeinde (no 5) leverde daarentegen vele duizenden winnaars op Zo veel dal de derde prijs, elf goed. mei eens wordt uitgekeerd. De win naars van de eerste prijs onl vangen slechts 300 gulden. De uitslag van toto en lotto is Toto no 5 aantal deelnemers 141 981 inleg f 928 102. prtj zenbedrag f 440 848 Vooi de derde prijs zijn meet dan 63 000 winnaars, waardoot de uitkering beneden het regle mentaire minimum van f 2.50 komt Het bedrag van de derde prtjs wordt dientengevolge toe gevoegd in gelijke delen aan de eerste en twee prijs Eerste prijs 825 winnaars die elk f 300.- ontvangen Tweede prijs 13 625 winnaars die elk f 13 - ontvan gen Ltto no 5 Aantal deelnemers 782 011 inleg f 2 682 225.-, prijzenbedrag f 1 355 22 Voor de eerste en tweede prijs zijn geen winnaars Het bedrag voor die prijzen is volgens reg lement opgedeeld in de reste rende prijsklassen en de jack pot Derde prijs 45 winnaars die elk f 7500 ontvangen Vierde pnjs 3048 winnaars die elk f 130 - ontvangen Vijfde prijs 3501 winnaars die elk f 110.- ontvangen Een bedrag van f 163 622 - gaal naar de lackpot van lotto no 6 (Van onze sportredaOte) ROTTERDAM - De beleids groep betaald voetbal van Feye- noord is van mening dat Willem van Hanegem wegens zijn wei gering mee naar Coleraine te reizen disciplinair gestraft moet worden. Gisteren overlegden de leden van deze beleidsgroep over de strafmaat, maar daar over kon men nog niet tot over eenstemming komen. Vandaai dal de „kromme" gisteren ge woon met de selectiegroep meet rainde. en nog niets van mana ger Brox had vernomen. Brox .We kunnen du gedrag niet tolereren Ik blijf bit mijn eerst gedane uitspraak dal dit werkweigering is Binnenkort komen we met een definitieve uitspraak De beleidsgroep is dus niet op zijn standpunt te ruggekomen. maar ook Van Ha negem zei gisteren .Ik wijk geen centimeter Ik was met in staal te spelen en een werkne mer heeft het recht zich ziek te melden Ik wacht wel af tot ze het vonnis geveld hebben maar ik leg me daar niet zonder meer bij neer' De beleidsgroep is het ook niet eens mei de openlijke steun van trainer Coerver aan Van Hanegem Brox ..Dit was geen zaak voor Coerver om zich in te mengen, de taakverdeling ligt bij ons heel anders, waai gaan we op zo n manier naai toe' De beleidsgroep is het ook met eens met de openlijke steun van trainer Coerver aan Van Hanegem Brox ..Dit was geen zaak voor Coerver om zich in te mengen, de taakverdeling ligi bij ons heel anders, waai gaar we op zo n manier naai toe' Over de kritiek op de medische begeleiding bij Feyenoord zo wel vanuit de spelersgroep als van buitenaf zegt Brox Ik ben dat zo langzamerhand beu Bij elke topclub zie je dit verschijn sel Onze medische staf is capa bel maai topvoetbal Iers zeuren altijd We hebben nu een aantal blessures Rijsbergen Kristen- sen Olsen en nu Van Hanegem Tenminste die beween dat hij geblesseerd is De jongens wil ten zo snel mogelijk beter zijn en als hel dan wal lang duun gaan ze kankeren op de dokter Ook vindt Brox dat Van Hane gem er volkomen naast zii als hij Kristensen en Olsen als voorbe eld stelt die wel een week vrijaf gekregen hebben om hun bles sure te laten genezen Brox Willem kan met redeneren Volgens onze bedrijfsarts waren zij niet in staal te spelen Hij wel Daarom kregen zij vrij en hijmet Dat lijkt meeenlogische zaak Het blijft natuurlijk na kaarten, maar de over- laatst door het Neder lands voetbalelftal in Fin land gewrochte prestatie laat niet af mij zorgen te baren Vooruit had men ons vanuit Helsinki te ge loven voorgehouden, aat „onze jongens" ginds niet eens om geld zeurden Zo geconcentreerd waren ze. Op de bal en op de pure oranjevoetbalglone Dat kon al met kloppen, want als onze Jantjes. Pietjes en Johantjes met om geld vragen, zijn ze bewuste loos Maargoed, het thuis front was geroerd door zoveel toewijding Het scheelde niks of we waren wanten voor ze gaan brei en. Men vertelde ons ver der. dat in Finland slechts dat gros jongens het voet balspel beoefent dat het in de atletiek met heeft kun nen waarmaken De Fin die geen speer kan gooien, gaat aan het voetballen of aan de drank En het wa ren allemaal amateurs, werd ons verzekerd. Kort en goed, oranje zou de vloer wel even aanvegen met die troep Knobel heft wel plichtmatig de waar schuwende vinger, maar dat kon ie moeilijk laten want de man heeft daar voor aan zijn rechterhand een extra zesde vinger s Werelds bnljantste voetbalteam trad aan De Finnen knepen dus de bil len samen Oranje zou volgens program spelen onder de sprankelende di rectie van Johan Cruyff Doch ziet, de grote mees ter was die dag van slag af en draaide als een hondje dat zijn plekje met kan vinden. Die andere Spaanse mat. Johan Neeskens. was ook niet ja rig en de hele club sloeg het figuur van de haas die met een natte pels achter de fanfare aan mee door het dorp trekt Het werd een, overigens nogal ver zwegen, debacle Een voetbalramp De Finse amateurs knokten de zich ..de morele wereldkampi oenen" noemende collec tanten naar de hoek waar dubbele porties schaamte worden uitgedeeld. Oranje won wel. maar dan nog mede dankzij een strafschop, die Johan Neeskens op zijn bekende manier verzilverde Met de botte bijl Als hij er in gaat, is het goal of de keeper dood Toch gaat, als Nees zo de voetbalbar baar uithangt, heel het vaderland kwijlend door de knieen Net als toe die sponta nenationale hulde nadat Cruyff en de Zijnen het wereldkampioenschap schuldig verloren hadden Kijk, in de sport ts alleen de eerste prijs een prijs. De tweede is ook heel mooi, maar het stelt niets voor Nummer een knjgt de palm en de zoen. Nummer twee knarst op z'n tanden Maar wij, toch al niets gewend, waren zo blij met die tweede plaats, dat we een feestje bouw den Dwars tegen de re gels in toonden wij de we reld hoe klein Nederland en hoe smal het in zijn taille is Die finale tegen de Westduitsers - je kunt het nu zonder levensgevaar zeggen - was een aanflui ting Hel genie Cruyff faalde zoals slechts een genie kan falen Totaal En Michels zat als een te snel hard geworden stuk beton op de bank het we reldrecord hulpeloosheid te breken Zonder Cmuff hadden we het gemaakt, met Cruyff spitten we sier lijk en vakkundig en met overgave ons eigen graf Van mij geen bloemen Hoefde ook met want het hele vaderland gmg aan de vieux en Juliana in de smalle schoenen Ik verneem dat Cruyff en Neeskens tegen Zwit serland niet van de partij kunnen zijn Andere ver plichtingen Daar ts dan niks aan te doen Dan maar zonder de kerels van Barcelona en PSV Gezien de prestaties in het Finse land zullen we hen met eens missen als we ze moe ten missen JAN WINTRAECKEN PAARDESPORT - Op 5 en 6 oktober wordt in Hoge Mierde het Nederlands kampioenschap samengestelde wedstrijd verre den Dit NHS-kampioenschap zal haar hoogtepunt beleven op zondag zes oktober met om 11 uur een zware nationale dres- suurwedstnjd

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17