Dierenmis handeling in West-Brabant Laatste poging radiodistributie te behouden Waarom heeft kerk zo weinig aantrekkingskracht De dokter vraagt of't niet een beetje minder kan. Eet minder maar lekker. Echte boter. i PIMPELBURGER i binnenland buitenland fWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmm GEZWEL PENSION OOG 4; W IRA-proces streng bewaakt V uurwapenwerk- plaats ontdekt Aardbevingen in Zuid-Amerika Tassendieven in Eindhoven gearresteerd KARDINAAL ALFRINK TOT BISSCHOPPENSYNODE: Hasj-smokhel Maatregelen ter voorkoming ontvluchtingen Luisteren Medelijden Doepfner papier oor uw pen Palestina-comité Smallenbroek begraven in Wassenaar - gaga# Vri|Oag 4 cwiooer W/**. 13 (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Werelddieren dag vandaag. Een dag om poeslief-en-aardig tegen het huisdier te zijn. Ge- I bruikelijk is op zo'n dag ook een mooie foto met een vriendelijk tekstje. De heer P. Koet, be- stuurslid van de afdeling Breda van de Nederlandse Vereniging tot Bescher- I ming van dieren, heeft ons I echter een ander soort fo to's laten zien. Stuk voor stuk voorbeelden van die renmishandeling, die in de afgelopen maanden in (West)-Brabant onder ogen van de Dierenbescher ming" gekomen zijn. De heer Koet vertelde ons het volgende bij de foto's. Toen het paard op de bovenste foto een klein ge zwel op het achterbeen kreeg, kreeg de eigenaar al te horen van de zijde van de faculteit voor vee artsenijkunde in Utrecht, dat hij zijn paard het beste kon laten afmaken, omdat aan het gezwel niets meer te doen was: het dier was ten dode opgeschreven. De eigenaar heeft het paard toen echter laten dekken en het kreeg een veulen. Inmiddels was het gezwel veel groter geworden, maar de eigenaar wilde het dier nog een keer laten dekken. Toen is echter de Dierenbescherming ge waarschuwd, die heeft in gegrepen. Het paard op de foto daaronder stierf drie da gen nadat deze foto ge maakt was. In een pension ergens in Noord-Holland was het dier zo verwaar loosd dat er geen redding meer mogelijk bleek. De koe op de foto rechtsonder kreeg in april van dit jaar een oogont steking. De eigenaar (uit Goirle) liet het dier echter op stal staan omdat ze nog goed was als melkkoe. Na feaHkiV. j verloop van tijd was de toestand van de koe zo ver slechterd, dat de boer er ook voor de melk niets meer aan had, waarop hij haar naar het abattoir bracht. Daar werd gecon stateerd dat het oog tot over de linkerhelft van de kop was weggerot. ..''Br1" -'-TT S DEN HAAG (ANP) Mr. P.H.M. Hoogenbergh uit Rot terdam heeft gisteren bij de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, een laatste poging ondernomen „voor het behoud van behoor lijke muziekuitzendingen in °ns land: voorshands het voortbestaan van de radiodis tributie". Landsadvocaat mr. E. Drooglever-Fortuijn betoog de in het kort geding, dat deze poging moet mislukken- De rechtbankpresident zal volgen de week zijn oordeel vellen. Mr. Hoogenbergh zette uit een dat de PTT na eind de cember in Rotterdam door moet gaan met muziekpro gramma's via de radiodiistir'ibai- tie over de vierde Lijn. Hij steLdie daarop recht te hebben, wamt de landsadvocaat ontken de. Als dat zo zou zijn, zou mr. Hoogenbergh aan moeten to nen recht te hebben op juist déze programma's De eiser had volgens mr. Drooglever Fortuijn een overeenkomst met de PTT., die regelmatig is opgezegd en daarmee komt diens eis om programma's naar zijn toestel gevoerd te krijgen te vervalllen. Uit het pleidooi van mr. Hoogenbergh bleek, dat het hem eigenlijk te doen is om muziek naar zijn smaak te kunnen blijven onitvangen, wamt hij wil met opheffing van de radiodistributile instem men als er een vierde fm- zender is, die uitsluitend se rieuze muziek gaat uitzenden. Hij had zelfs al een plan gereed om een landelijk draadomnoepnet aain te leggen, waarvoor hem de concessie werd geweigerd. Tegen deze weigering is mr. Hoogenbergh in beroep gegaan bij de raad van state, die de zaak op 15 november behan delt, naar hij meedeelde. LONDEN (REUTER, DPA) Het proces dat gisteren in de Noordengelse stad Wake field begon tegen een vrouw die tot het Ierse Republikeinse Leger zou behoren is omgeven met in de Britse geschiedenis ongekend grote veiligheids maatregelen. Het gerechtsge bouw is omsingeld door onge veer 150 zwaarbewapende po lütiemannen- De politie vreest acties van de IRA. Het gaat om de 25-jarige Judith Theresa Ward die be schuldigd wordt van een twaalfvoudige moord- Zij zou een bomaanslag hebben ge pleegd, waarbij negen solda ten, twee kinderen en een vrouw om het leven kwa-* men. AMSTERDAM (ANP) De afdeling illegaal vuurwapenbe zit van de hoofdstedelijke cen trale recherche heeft deze week op de zolder van een woning in Amsterdam-Oost een werkplaats ontdekt, waar gaspistolen en gasrevolvers tot vuurwapens werden omge bouwd. Behalve ombouwapparatuur werd een flinke hoeveelheid proefmunitie in beslag geno men. Het is de vierde om- bouwwerkplaiats die tot dusver d!it jaar in Amsterdam is ont dekt LIMA (REUTER) Een jong meisje werd bedolven en twaalf personen worden ver mist als gevolg van een aard verschuiving in Peru waardoor drie gehuchten in het Peruvi aanse amazonegebied werden getroffen. Bagua, La Peca en El Parco zijn van die buitenwereld afge sneden en zitten zonder water omdat de modder en stenen een brug hebben vermieM en een kanaal geblokkeerd. ADVERTENTIE) n vleugje bitter en nét genoeg zoet j l( U verwent er llw vrouw mee en geniet er samenvanI (Van onze correspondent) EINDHOVEN De ge meentepolitie van Eindhoven is erin geslaagd een lange reeks tassendiefstallen, die de afgelopen maanden in Eindho ven plaatsvond, op te lossen, sen. Gisteren kometen vier jon gens uit Eindhoven worden gearresteerd, die toegaven ze ker twintig tassen te hebben gestolen- Ze gingen in groep jes van twee te werk en ope- rereeirden vanuit een café in Woensel. Daar wist de politie de jongens aan te houden. Vorige week arresteerde de Eindhovense gemeenteipolitde in verbair/i met de golf van tasserbdiefstaillen al twee man nen, die echter zeiden ma-ar één diefstal te hébben ge pleegd. De politie verwacht binnenkort nog een man van ongeveer veertig jaar in ver band met deze zaak te kiunnen aanhouden. AMSTERDAM (ANP) Gevangenisstraffen variërend van zes maanden tolt twee jaiar heeft de officier vam jiuistitie bij de rechtbank in Amster dam, mr. F.H. van Mei-jenfeld, gistermiddag geëist tegen twee Canadezen, twee Amerikanen en een Nederlander wegens het smokkelen van bijna 200 kg hasj. De buitenlanders werden op 5 augustus dn Am stelveen miet een Ford Transit bus aangehouden, waarin de hiasj, verstopt in een koffer en plunjezakken werd ver voerd- DEN HAAG (ANP) Na twee on itvluch tóngen uit het penitentiair centrum te Den Haag in juni jongstleden is de opstelling van het bewakend personeel aangepast in die Zlin, dat tijdens het liucikten thans ook toezicht wiordt gehouden door een personeelslid dat hut ten bereik van de gedetineer den is. Ook op materieel gebied rijn preventaeve maatregelen genomen. Voorts is oip het 'de partement van justitie overleg gaande over betere procedures inzake de beveiliging. Aldus heeft minister Van Agt van justitie geamitwoond op schrif telijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw Cornelissen (KVP). (Van onze correspondent) VATIKAANSTAD „Hoe komt het toch dat de kerk voor de mensen van deze tijd zo weinig aantrekkingskracht heeft, dat velen die vroeger tot de kerk behoorden zich van haar afwenden -en zich niet meer voor baar interesse rein, niet alleen jongeren, m-aiar ook ouderen Die „pijnlijke vraag" vormde het indringende begin van de rede die kardinaal Alfrink gis termorgen op de Vatikaianse bisschoppensynode heeft ge houden. „Zouden we niet moeten na gaan of wijzelf misschien dit beeld en de evangeli sche boodschap verduisteren?", aldus de Nederlandse kar dinaal. Ook uit de synode-do cumenten blijkt volgens kardi naal Alfrink dat de kerk ook door haar hiërarchische struc tuur een obstakel vormt voor de verkondiging van het evan gelie. Volgen® de Nederlandse kardi naal mag deze synode niet volstaan met zich ai te vragen, welke problemen er in deze wereld bestaan, maar moeten de synodevaders zich „als her ders van de kudde" ook een gewetensonderzoek houden- Hij vroeg zich af of de kerk niet véél meer moet luisteren naar wat de gelovigen de kinderen van de kerk van haar vragen en van haar ver wachten. „Zij verwachten bij voorbeeld een grotere vrijheid en medeverantwoordelijkheid waardoor werkelijk een nieuw beeld, een nieuw image van de kerk zou kunnen ontdaan. Natuurlijk kan de kerk niet iedere vrijheid toestaan- Maar het gaat om de vrijheid die voortkomt uit het woord gods en de navolging van Christus". „De gelovigen vragen ons het igezatg over de kerk zo uit te oefenen, dat het hun de goed heid van de heer in herinne ring brengt, een gezagsuitoefe ning dus waarih zij meer de liefde en de bezorgdheid erva ren van de autoriteit- Er zijn moderne psychologen", aldus kardinaal Alfrink, „die ons zouden kunnen leren hoe ge zag moet worden uitgeoefend op een manier, die de mensen niet ais een last ervaren en zonder dat de kerk er schade ander behoeft te lijden". „Hierdoor wordt de mens niet afgestoten of gehinderd), maat hij wordt er eerder door aan getrokken, in zijn geloof be vesügd en veTsteakt in zijn goede bedoelingen om een goed christen te zijn. Deze manier van gezagsuitoefe ning", aidus kardinaal! Alfrink, „dioet niets af aan het gezag in de kerk, maar zal het eerdief versterken. Bovendien is het een manier d'ie zeer sterk aan sluit bij het evangelie en bij het optreden van de heer zelf die zei: „Ik heb medelijden met de schare". „De kerk kan noodt de leer, die zij van de heer ontvangen heeft prijsgeven om de men sen terwiille te zijn. Maar zij kan wel de doctrine presente ren op een menselijke ma nier". „Ik denk dat daar de grond slag ligt van de oude spreuk: „In het noodzakelijke eenheid, in twijfel vrijheid, in liefde alles", aldus kardinaal Aüfrink. In een schriftelijke inter ventie heeft kardinaal Doepf ner, voorzitter van de West- duiitse bisschoppenconferentie, de bisschopppensynode in Ro me gewaarschuwd tegen po gingen terug te keren tot voorconciliaire verhoudingen in de berk. De kerk moet trouw blijven aan het tweede vati'kaanse concilie, zo ver klaarde hij. Hij wees er daarbij op, diat veel problemen al voor het concilie aanwezig waren, al zijn ze pas na het concilie duidelijk aan het daglicht ge treden. Kardiniaial Doepfner had de synodeleiding het woord gevraagd, hetgeen hem werd geweigerd, omdat kardi naal Hoeffnier van Keulen reeds namens de Duitse bis schoppen gesproken had. Via een schriftelijke interven tie wilde kardinaal Doepfner echter zijn eigen ge luid ltaten horen raaaet dat van de Keulse kardinaal, met wie hij dikwijls van mening ver schilt in de beoordeling van de kerkelijke situaties. Voor kardinaal Doepfner is de basisvraag: waarom en hoe kunnen en willen wij in deze tijd katholiek en christen zijn? Verder beklemtoonde hij evenals kardinaal Alfrink, die zijn interventie met opzet tot hét laatst hiad bewaard, dat de synode op de allereerste plaats dient te bestuderen hoe het toch komt, dat de kerk bij heel veel mensen, maar vooral bij de jongeren, overkomt als een belemmering voor de ver kondiging van het geloof. Brieven voor dere rubriek moefton met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermteld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wwden afgeweken. Naam en adres zijn dan bl| de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Met verbazing nam ik ken nis van het communiqué van het Palestina Comité in uw krant van 30 sept. j-L Verbazing vanwege de klak keloze overname èn vanwege de stevige omlijning. In tegenstelling tat de PLA, met zijn Russische en andere vrienden, vindt Israël de le vens van zijn mensen uiterst kostbaar. Door vroegtijdige publikatie kon Isdaël alleen maar zijn vijanden voortijdig waarschu wen. In de praktijk is gebleken, dat het PLA voor zijn lafhar tige moardaarwallen op on schuldige burgers niet alleen gebruik maakt van vaak ge drogeerde fanatici, maar ook van onwetende, onnozele bal zen. Waartoe de betrokken stu denten behoren, weet ik niet. Het is natuurlijk wel uiterma te dom en arrogant om recht streeks van diverse PLA-cen- tra naar Israël te willen reizen en dan te denken, dat de Is raëli niets dóór hébben. De verontwaardiging van het Pa- lèstinia-Comdté is ook uiterma te schijnheilig, omdat haar le den bliksems goed weten, aan welke risico's zij zich bloot stellen, door daadwerkelijk hand- en spandiensten te ver lenen aan bewegingen die mensenlevens niet eerbiedi gen. RUCPHEN P. C. MARIJNISSEN WASSENAAR (ANP) In rijn woonplaats Wassenaar Js gistermiddag het stoffelijk «verschot van het vroegere lid van de Raad van State en oud-minister van binnenlandse zaken Jan Smallenbroek ter aarde besteld. Er bestond voor deze uitvaart bijzonder grote belangstelling. Ajan de begrafenis was een rouwdienst voorafgegaan in de gereformeerde Bloemcamp- kerk in Wassenaar. Voorgan ger was de plaatselijke predi kant ds. L. Bech. De rouw dienst werd o-ai. bijgewoond door premier Den Uyl en zijn eohtgenote en door de oud premiers De Jong en Biesheu vel. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15