Den Uyl iegt brief Mansholt ter inzaire CTSbi Moord op Gorkumse industrieel opgelost Nieuwe begin met een sojakoek STRU0T1E- KWERKER rvaren utomonteurs ïdrijf de Oude Hap in Leidse haring 0Ö6 Bij studentes loodschappen langetrofïen Migratie beperken door oorzaken weg te nemen TELEFUNKEN ACHT DIENST >ffee-shop ien en een" commentaar l\[og steeds V zoek naar de beste fiimprojektor? Syndicaten achter stokerijen Rotterdamse politie zoekt jongeman Portugese leiders versterken positie B.V. HOOP B V. ERSONEELSZAKEN WERKSTER our Timmerlieden Metselaars Voegers en IJzervlechters voor warme wafels] >ch Vlaanderen". binnenland buitenland [WIEGEL: „PREMIER DRAAIT ER OM HEEN" IERUSALEM: Snelheidsrecord op motorfiets J (AP) De Amerikaan Don [Vesco heeft woensdag op de zoutvlakte van Bonneville, ge legen in het westen van de staat Utah, met een motorfiets een nieuw snelheids-wereldre- 1 cord gevestigd. Onderscheid Lubbers Van der Louw IN BREDA Congres over toerisme en politiek TWEE GRIEKEN GEPAKT Door de mand Moord Wil Vervat ITALIAANSE REGERING OVEREENSTEMMING TUSSEN SURINAME EN NEDERLAND Bejaarde vrouw ligt maand dood in huis M ACRO-BIOTISCH ETEN OP „DE KLEINE AARDE" PPR wil nieuwe wet op dieren bescherming 'n Beetje vuurwerk met Handel. platenspelers. OE ST Vrijdag 4 oktober 1974. 13 ir machinefabriek een lende werkkring mef itzichten sisloon 8% vakantie- eindejaarsuitkering rzieningen waaronder opname I i|e pensioenfonds kunnen zon-1 worden genoemd. schriftelijke sollicitaties aan: weg 4 - tel 01150-7940 TERNEUZEN lagen per week - maandag en Hulst-Tel 01140-2433 SD VOOR BELGIË Gent en Brussel en. FA. ZWANENBERG .5-2231 iffie speciaal voor u gezel bij ijn kwaliteitsprodukten se wafels, Roomijs-specialiteitefjj Ijes, frisdranken Tosti, P'zal ibbele Poort Hulst jnemende werkzaamhedei plaatsen: jwel voor personenwagens !dri|fswagens) iiaris nader overeen te komen Dede secundaire arbeidsvooif tarden Xlicitaties te richten aan: F J. Haarmanweg 56 RNEUZEN. 755 b.g.g. 01153-1610. 148-1417 e gemeente behorende kernen circa njvvei geheel uitbesteed aan derden. g van de technische dienst met een de medewerkers betrokken zullen pparaat Hei bestuur van de corpo- istelling van een dheiö tot samenwerking Service- ibeveling zelfstandigheid in het uitbouwen van )pzetten van een eigen onderhouds- vereen te komen (volgens de C A.O schikte woning de gegevens schriftelijk te ncriten tot a hei verschijnen van dit blad Geen (ADVERTENTIE) Van onze correspondent) ,-AVIV De twee door de Israëlische veiligheidsdienst gearresteerde studentes Pauli- na Witkam en Margretha jeansbroek waren tijdens hun rrestatie bij die AHiemby-hruig ln het bezit van in onzichtbr Inkt geschreven boodschappen voor Palestijnse organiisat" I In bezet gebied. Dat hebben I we in betrouwbare kringen in Jjerusalem vernomen. De in- strueties voor het samenstellen bommen waren in on- I zichtbare inkt geschreven in [de aantekenboekjes van beide I Nederlandse meisjes Aange nomen wordt dat deze instruc ties tijdens het verblijf van eide studentes in Libanon in hun aantekenboekjes werden eplaalst. Hoogstwaarschijnlijk jebeurde dat met hun mede eten. Op grond van deze be- huldiging ziet het ernaar uit dat de beide meisjes voor een Israëlische rechtbank zullen «rorden gtdaagd. DEN HAAG (ANP) Premier Den Uyl zal de brief die hfj dr. S. L. Mansholt vorige week heeft geschreven als reactie op Mansholts ongerustheid over het regeringsstand punt over de kernenergie ter inzage doen leggen ter griffie van de Tweede Kamer. De premier, heeft dit gister avond meegedeeld in antwoord op vragen van de fractie voorzitter van de VVD Wiegel. „Ik had en heb geen enkele aanleiding om de redactie, die ik dr. Mansholt zond, waarvan een doorslag aan de heer Kloos als „brieven aan partij genoten" te kwalificeren. Er is aan deze brief niets geheims- Maar gelet op het particuliere karakter van deze brief zal ik hem ter inzage leggen ter grif fie van de Tweede Kamer, aldus de premier in zijn ant woord aan de heer Wiegel. Deze heeft de premier verwe ten dat hij tijdens zijn pers conferentie van vorige week vrijdag het verzenden van de brief ontkend zou hebben. „Voor de goede orde", voegt premier Den Uyl er in zijn antwoord aan de heer Wiegel aan toe, dat hij op geen enkel tijdstip en tegenover niemand het feit van zijn antwoord aan dr. Mansholt heeft ontkend. Daar was en is ook geen enke le reden toe. Ik betreur het in hoge mate, aldus de premier, dat sommigen uit het door mij aangehouden en in de toe komst aan te houden onder scheid tussen een rondzend brief aan partijgenoten en een persoonlijke reactie op een mij gezonden brief, tot het spreken van halve waarheden en leugens hebben menen te moeten concluderen. Lubbers aangeven, dat de bouw van de eerste centrales in 1976 zou moeten beginnen, om het gehele bouwprogram ma met tussenfases van 114 jaar in 1985 klaar te hebben. He-t jaar 1979 kan, aldus de bewindsman van economische zaken, wel betekenis hebben in verhouding tot het gehele brouwprogramma van 3.000 MW, maar zeer moeilijk tot de bouw van de eerste centrale uit zulk een programma. „Opnieuw is door een lid van het kabinet ernstige scha de toegebracht aan het minis tersambt. Dat juist de minister - president dit doet die toch in de eerste plaats als teamleider moet optreden, acht de CHU een hoogst ernstige zaak"- Dit heeft de voorzitter van de Tweede - Kamerfractie van de CHU, dr. R.J.H. Kruisinga, gisteren tijdens een spreek beurt te Ede gezegd. (ADVERTENTIE) I Hij maakte met een speciale Yamaha twee ritten en zijn gemiddelde snelheid bedroeg 1 450.072 kilometer per uur. VVD-fractieleider Wiegel toonde zich niet tevreden met dit antwoord. „De minister-pre sident draait er om heen", aldus Wiegel. „Hij heeft weliswaar moeten toegeven dat hij die brief aan dr. Mansholt met een afschrift aan de heer Kloos heeft geschreven, maar hij geeft geen antwoord op mijn vraag waarom hij eerst ontkend heeft die brief te hebben verstuurd. ïk mag toch aannemen dat de heren Kloos en Mansholt vooraanstaande partijgenoten van de minister president zijn. Het antwoord van premier Den Uyl is meer handig dan eerlijk. Minister Lubbers i, Economi sche Zaken) heeft gisteravond schriftelijk nog een verduide lij king gegeven over de jaar tallen 1976 en 1979. die sinds het verschijnen van de energie nota in discussie gekomen zijn ten aanzien van de bouw van kerncentrales. Het noemen van 1976 wil volgens het jaar minLster TVauwelijks heeft de Tweede Kamer de moeilijke (eerste) horde van de defensienota genomen bij de begrotingsbehan- eling van Defensie wordt de strijd voortgezet of er dienen zich al weer nieuwe moeilijkheden aan tussen de regeringspar tijen. KVP en AR verzetten zich namelijk met hand en tand te gen het voornemen PvdA-voorzitter Van der Louw te benoemen tot burgemeester van Rotterdam. Is Van der Louw nier bekwaam genoeg voor deze zware post? Weinigen zullen hem als een lichtgewicht aanmerken. Het gaat in deze kwestie dan ook niet zozeer om de bestuurlijke kwaliteiten van de (als enige voorgedragen) kandidaat voor het burgemeestersambt in de op één na grootste stad van Neder land, maar om een stuk politieke ideologie die hij als voorzitter van de PvdA belichaamt. Bij de onlangs gehouden wethoudersverkiezingen heeft de PvdA in een aantal gemeenten waar de progressieve partijen de meerderheid hebben de KVP en AR-fracties aan de kant ge schoven Dat heeft kwand bloed gezet. Van der Louw was voor stander van die tactieK Hij krijgt daar nu de rekeniriq voor ge- presenteerd. Het kabinet - Den Uyl bestaat mede dank zij de steun var de KVP en AR. Dit is een politieke realiteit. Wie dat noodzake lijke samenwerkingsverband op plaatselijk of provinciaal niveau negeert blundert op dat niveau maar brengt tevens de samen werking op het landelijke politieke vlak in gevaar. xa. verkrijgbaar bij: BREDA: Filmpost, Dijkstr 25 Profimarkt, Belcrumweg 5. ETTEN-LEUR: Foto Hitlemans, Winkelcentrum. (Van ©en onzer verslaggevers BREDA Op maandag 11 november heeft in Het Turf schip te Breda het jubileum congres van het Nederlands Genootschap van Toeristische Publicisten „Tourjour Hol land" dat gewijd zal zijn aan Toerisme en Politiek. Inleidingen worden gehou den door de voorzitter van de PPR-fractie in de Tweede Ka mer, mir. dr- B. die Gaay Fort man, en de directeur van Sil ver jet-Tours, drs. J. F. de Vroedt. Vervolgens wordt een forum gehouden onder voorzit terschap van de oud-staatsse cretaris van Economische Za ken, drs- L. van Son- Hiervan maken deel uit de staatssecre taris van Verkeer en Water staat, dir. M. van Huiten- de oud-staatssecretaris van CRM, de heer H- Vonihoff- die hoofd redacteur van De Volkskrant, drs. J. van der Fluym, en het hoofd Informatieve program ma's van de KRO-televisie, de heer J. Grijping. Ook de heer De Vroedt zal aan het forum deelnemen. 55 55 DEN BOSCH (ANP) Achter de schermen van de clandestiene stokerijen waar van er vorig jaar twaalf wer den opgerold, zitten elkaar be concurrerende syndikaten. Dit merkte de Bossche officier van justitie, mr. J.M. Hulle- man, grsteren op bij de behan deling door de rechtbank van drie zaken van klandestiene stokerijen. „Clandestiene stokerijen ko men vooral in het zuiden van Nederland voor en de laatste tijd zijn er v-anuit België naar Nederland verplaatst- zei de officier. Er is sprake van een georganiseerde groep die op grote schaal dure iostaliaties installeert. De stokers zijn in de regel oud-smokkelaars", al dus mr. Hulleman. DE 700 WERKNEMERS van de assemblagefabriek van Ford Nederland in Amster dam, die als gevolg van een staking in de Ford-fabriek in het Engelse Halewood even eens op «ion-actief stonden, gaan maandag weer aan het werk. premier Den Uyl heett deze week met twee gezichten rond gelopen: met dat van de minister-president, die een moei zaam bereikt akkoord ever de bouw van kerncentrales onder schrijft er, met het gezicht van de socialistische voorman, di- verontruste partijgenoten 'ets heel anders bericht dan in het ka binet is overeengekomen Den Uvl dus met een Januskop. Zo'n figuur spelen is niet het meest geëigende middel om het vertrouwen van het publiek te winnen, zeker niet als er zoals in het geval, onwaarheid ge sproken wordt Bij vriend en vijand dringt zich dan al gauw het beeld op van een gladjanus. Politici kunnen niet altijd de hele waarheid vertellen, maar de gene die zich en dat is meestal door gebrek aan politieke moed - van onwaarheden bedient, valt vroeg of laat door de mand. GOKKUM (ANP) De moord op üe Gorkumse indus trieel J. F- J. Courrech-Staal is opselost. De twee werkloze Griekse metaalarbeiders M. (38) en T. (25) uit Gorkum hebbeti bekend, dat zij het slachtoffer op 17 september jl. in zijn woning dood hebben gestoken. De twee Grieken hebben tij dens de langdurige verhoren elk afzonderlijk toegegeven de overval te hebben gepleegd, omdat zij in geldnood zaten. Zij hadden de heer Courrech- Staal willen ontvoeren en voor zijn vrijlating losgeld willen vragen. Het tweetal had daarbij niet gerekend op de tegenstand van de fabrieksdirecteur. Een van de overvallers beëindigde de daarop volgende vechtpartij door het slachtoffer met een mes in zijn zij en in zijn hats te steken. De daders zijn ver volgens op de vlucht geslagen met achterlating van hun ver momming, kleding en wapens. Deze stille getuigen, hebben tenslotte naar hun aanhouding geleid. De oudste van de twee, die al bijna tien jaar in Nederland verbleef, was voorheen in dienst geweest bij de heer Staal. ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse politie is op zoek naar een 20-jarige jongeman, die vermoedelijk waardevolle inlichtingen kan verstrekken over de „metro-moord" op de 15-jarige scholiere Wil Vervat- Men heeft bijzondere belang stelling gekregen voor de jon geman na het uitzeven van in totaal 1800 tips. Het dertig man sterke re chercheteam is het volgende over de jpngeman te weten gekomen: op het tijdstip van de moord (omstreeks 1 uur in de nacht van 7 op 8 septem ber) heeft hij zijn bromfiets gehaald uit de stalling hij het metrostation Slinige. Hij woont vermoedelijk in Rotterdam- ziuid of in een van de aangren zende gemeenten. Rotteram huilt, waar eens heeft gelachen. het LISSABON (Reuter) De nieuwe Portugese president en de premier hebben gisteren hun persoonlijke macht aan zienlijk versterkt door func ties op zich te nemen, waar door zij de strijdkrachten be heersen. Volgens een verklaring van de regering neemt de eerste minister, brigade-generaal Vas co Gongalves, de portefeuille van defensie over die sinds het aftreden van president De Spinola vacant was terwijl het nieuwe staatshoofd, generaal Francisco da Costa Gomes, zijn oude post van stafchef van het leger behoudt. H. M. de koningin vierde gisteren de 400e verjaardag van „Leidens ontzet" mee. Ze liet zich het Hollandse zeebanket goed smaken. Personeel van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airlines maakt op eigen kosten recla me voor zijn bedrijf. De Ame rikaanse regering heeft onlangs bijstand aan de noodlijdende maatschappij geweigerd. HENRY KISSINGER, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken gaat eind dit jaar of begin volgend jaar naar Peking, zo wordt van welingelichte Amerikaanse zijde vernomen- DE STOFFELIJKE RESTEN van de vroegere opperbevel hebber van het Chileense le ger generaal Carlos Prats en mevrouw Carmen Sofia Pratsr- Cuthbert zijn woensdag per vliegtuig overgebracht naar Chili. IN OVERLEG met de ge vers heeft koningin Juliana een cheque van 5000 gulden bestemd voor het Koningin Wiihelmina fonds ten behoeve van de kankerbestrijding. afge^WOEN ROME (REUTER, UPI) De Italiaanse coalitieregering van premier Mariano Rumor is gisteravond afgetreden als ge volg van onenigheid onder d'e coalitiegenoten zo heeft mi nister vóór wetenschapsbeleid Giovanni Pieraceini na een kabinetsvergadering van twin tig minuten bekendgemaakt. In de loop van donderdag had de socialistische partij te gen Rumor gezegd dat de val van zijn ploeg „onvermijdelijk" was, vanwege de economische en werkgelegenheidssituatie. DEN HAAG (ANP) De regeringen van Nederland en Suriname hebben besloten nauw samen te werken om de migratiestroom te beperken, door vooral de ooi-zaken daar van zoveel moge tijk weg te nemen- Als belangrijkste maatregel zien zij de verbete ring van de woon-, werk- en leefomstandigheden in Surina me op korte termijn. Dit heb ben de premiers Den Uyl en Arron bekendgemaakt op een persconferentie na afloop van de driedaagse besprekingen die beide regeringen over het migratieprobleem hebben ge voerd. De uitvoering van vooral projecten uit het lopende vijf jarenplan zal worden versneld. De Nederland-se regering heeft zich in pricipe bereid ver klaard voor een aantal projec ten van de Surinaamse regering financiële middle! en ter be schikking te stellen. Verder wil Nederland een startkapi taal beschikbaar stellen om een snelle invoering van een ziektekostenregeling in Suri name te bevorderen- De Surinaamse regering zal met hulp van Nederland in Paramaribo een instituut voor m-igratiezaken in het leven roepen, dat tot taak heeft alle gegevens omtrent de migratie te verzamelen. Het instituut zal een grondige studie maken van de oorzaken van de mi gratie en van de mogelijkhe den van remigratie- De Nederlandse regering wil komen tot een betere sprei ding van Surinamers die naar Nederland emigreren en die er al wom-en, naar plaatsen in Ne derland waar voor hen woon ruimte kan worden gevonden en de kans op werk het grootst is. Premier Den Uyl legde er de nadruk op dat deze spreiding geheel op basis van vrijwilligheid zal zijn. Om dit spreidingsbeleid te coördi neren zal een centraal bureau van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk worden opgericht- De Surinaamse regering zal aan dat bureau vanuit Para maribo medewerking verle nen. Premier Arron vasi Surina me, zei dat bij tevreden was over het resultaat van de be sprekingen. Hij legde uit dat do bedoeling van het instituut voor migraitiiezaken in Parama ribo is Surinamers die naar Nederland willen, te adviseren waar zij het beste been kun nen gaan „Het is niet de be doeling dat Nederland inlich tingen krijgt over de migrant, die advies van het bureau vraagt- Het is voor een Suri namer die naar Nederland wil ook niet verplicht zich tot dat bureau te wenden" De confessionelen roepen nu ineens: geef ons mam een an dere dan Anderé. Gek, dat er steeds van die grote politieke ruzies ontstaan om burgemeesters. Kijk, daar hoor je die partijlieden tijdens de verkiezingsstrijden nou nooit over. Dan roepen ze nooit Stem op ons want wij willen Vonhoff als burgemeester, of stem ons want wij willen vVan dei Louw. Of: stem op ons want wij maken 'n burgemeester. Je krijgt gewoon een slechte gedachte, als je dat zo gade slaat. Nietwaar, Je gaat toch onwillekeurig niet nog eens expres, maar meer per onge luk denken dat ze hun eigen haantje zo belangrijk vinden. Maar nee, dakannie Nee hoor, wij hebben geen kreukbare politici, alleen maar onkreukbare (het lijken wel stropdassen! Den Uyl heeft het h.v. zelf gezegd: de Nederlandse politi ci zijn onomkoopbaar. Nou, en dat is net zo iets als onkreuk baar. Altijd keurig in de plooi. Nooit er 'ns uit. Dat heeft Vredeling b.v. geweten. Trouwens, wat stelt een burgemeester in deze demo cratische tijden nou eigenlijk helemaal voor. Met al die in spraak is zo'n man toch eigen lijk alleen nog maar vorm ge* ver van wat van onderop komt7 Ik heb nu het angstige ge voel dat ,ik mijn tijd 50 jaar vooruit ben- En met de vriendelijke groeten aan alle zittende en komende burgemeesters ben ik weg. MER1JN UTRECHT (ANP) Een 79-jarige Utrechtse weduwe, mevrouw J. H. de Groot-Stil- ting, heeft ruim een maand dood in haar huiis gelegen- Toen de politie poolshoogte ging nemen, nadat de buren hadden gemeld dat ze de vrouw al een naar weken niet meer bad"101" ?o7'"en. +"",+,fen ze haar aan op een bank in de woonkamer op de eerste ver dieping. Uit kranten d'ie in de brievenbus lagen, blijkt dat de weduwe waarschijnlijk al op 1 september ;s ov^^d^n. nobei prijs STOCKHOLM (REUTER) De Nobelprijs-1974 voor li teratuur is gisteren toegekend aan de Zweedse schrijvers Harry Martinson (70) en Ey- virnd Johnson (74) gezamenlijk. De prijs is 550.000 kronen 'f 275.000) groot. (Van een onzer verslaggevers). BOXTEL Terwijl een flink aantal Nederlandse en Belgische journalisten gebio logeerd toekeken hoe een macrobiotische sojakoek me het uiterlijk van een verlep te hamburger door mede wei kers van de Kleine Aarde op hun bord werd geschept, werd gisteren rond het noen- uur een nieuw Elsevier-boek „Opnieuw beginnen" plechtig overhandigd aan PSV-doel- man Jan van Be veren. Deze plechtigheid vormde de voorlopige bekroning van een vrij intensieve publici teitsactie van EJsevier Ne derland om hei door Jacques Massacrier geschreven boek „Opnieuw beginnen" in Ne derland aan de man te bren gen. Massacrier is een Franse reclameman, die na rijp be raad besloot de zekerheid van zijn traditionele bestaan in te ruilen voor het onge wisse avontuur van het leven in de pure natuur. Hij trok zich met zijn ge- dn terug op Ibiza om daai van de grond af een nieuw leven op te bouwen. Hij ont wikkelde eigen land- en tuinibouwm etho dienregelde zijn eigen energievoorzie ning, kweekte zijn eigen veestapel en schreef er ten slotte een boek over vol met handige aanwijzingen voor wie zijn voorbeeld wil vol gen. Dat de bijeenkomst plaats vond op de Van Cooth-hoeve waar De Kleine Aarde onder dak heeft gevonden was niet verwonderlijk. Ex-Philips- employé Sietze Leeflang. thans hereboer op De Kleine Aarde, heeft immers hetzelfde gedaan als de Fransman en getuige het enthousiasme waarmee Leeflanig vertelde over zijn ervaringen en zin van de experimenten, die hij en zijn medewerkers uitvoe ren, bevalt het hem best. Hetgeen een uitnodiging te meer is om het boek te le zen. De lunch, die werd geser veerd, was samengesteld uit gerechten, bereid volgens de allerzuiverste stelregels van de onbespoten, vleesloze voedselvoorschriften. Het smaakte tot verbazing van menigeen heel lekker. Be halve dan die sojakoek, in hamburger-vermomming. Die smaakte, zoals-ie er uitzag: smerig. Hetgeen Jan van Be- veren de uitspraak ontlokte: „Ik hou toch meer van een knapperige biefstuk" DEN HAAG (ANP) Volgens de PPR-frac tie in de Tweede Kamer moet de bio- industrie aan banden worden ge legd. Een uitwerking van deze gedachte is neergelegd in een voor ontwerp van een nieuwe wet op <Je dierenbe scherming. De „proeve" bevat tevens regels voor de dierenhandel, waar voor zo wordt voorge steld een vergunnin genstelsel moet worden ingevoerd. Het uiteinde lijk doel van het voor- stél is het stellen van nadere regels in het be lang van de dierenbe scherming. (ADVERTENTIE) The Fireworks Music van Handel spat van de plaat als u 'm afdraait op een Telefunken platen speler. Loop even binnen bij uw winkelier en ontdek de magnifieke weergave, zowel in het hoge register, als inde lage regionen. >1 i

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13