tepunten dames PSD zit te springen om beslissing vaste oeververbinding G.S VAN ZEELAND IN TOELICHTING OP BEGROTING 1975 „Voeren van verantwoord beleid wordt bemoeilijkt" Prijs van water 10 procent omhoog Financiële positie provincie Zeeland is redelijk LAATSTE KNELPUNT IN RIJKSWEG 58 BEGI 1976 VERDWENEN STREEKPLAN O.-ZEEUWSCH VLAANDEREN BLIJFT REKENING HOUDEN MET INDUSTRIE BAALHOEK contactlens - specialist ANVC ONZEKERHEID OVER AANKOOP NIEUWE SCHEPEN ie Van Geyt Klacht tegen Nederlandse mosselzaadvissers 9 streek in x Toch flinke industriële activiteiten igen TAXAMETER VERPLICHT OP 1 JANUARI Axelse vlakte Donderdag 3 ok ,9/4. e ja en !et er en ek de e- nt op een camping zit. Een schilderij om te lachen en te| huilen. In een heel andere zin kan men slechts huilen over het werk van Geertrui Charpun- tier dat in zijn verwaterde- navolging van Cobra nauwe lijks anders dan als onlees baar klodder werk te karak teriseren valt. Gelukkig blijft het bij dit ene diepte- punt in deze expositie. Ans Wortel met haar in adequate kleuren tot uitdrukking ge brachte dromen en visioenen, Aria van den Berg met enkele kleine schilderijtjes van dui ven en enikele fijne dier-et- sen, Anne Metz met ragfijne etsen van kinderen, doen het met hun helderheid en preci sie gemakkelijk vergeten. Van een verrukkelijke speelsheid en humor zijn ook de beide aquarellen van Cé cile Hessels: Valencia's en Appels- Al met al een ge slaagde jubileumtentoonstel ling die een rijke verschei denheid biedt en een inzicht ?eeft in wat schilderende mes anno 1974 zowel preste-1 ren en dat/is niet weinig. Te bezichtigen tot 8 oktober aanstaande. WILLEM ENZINCKl mee is opgegeven door Stemaöonnee -«Mas? T"? ca Antwoordnummer 112. Breda I. 4- ^an Lirg C- de en en- urg R. jn- ram in )St- ed- net eid ph. P 5 de kens- Hokkampioen Vitesse: 1 H. Schautteet 752 punten, 2. E Poeters 717, 3. A- de Poorter 712. Midfond: 1. A. de Poorter 1486 punten, 2. F- Scheel* 1476. 3. R. Ver9aevel 1223 Fond 1 F. Scheele 524 puf' ten, 2. C. Klaasse 422, 3- A. Poorter 415. Jonge diuiven: 1 R. Versa vel 1534 punten, 2. ft Schautteet 1525, 3. J- de Smict en zoon 1368. Duiifkampioefl' schappen oude duiven Vitesse I. E. Pieters 292 punten- 2. A de Poorter 276- 3- J. de Smict en zoon 268 Midfond: 1- A. <je Poorter 736 punten- 2- A. dj Poorter 585, 3. C. Klaasse 4 Fond: 1 A. de Poorter punten, 2. F. Scheele 232, 3. C Klaasse 217. Duif kampioen schap jonge duiven: 1. Joh- oe Krijger en zoon 537 punten. - H- Schautteet 504, 3. A- u* Poorter 484 puit. Generaal Hokkampioef; schap. 1. A. die Poorter 369° punten, 2. H- Schautteet 3463- 3. R. Versaevel 3286. Genera^ Duifkampioenschap: 1. A. y Poorter 861 punten- 2. A- Poorter 772, 3. A- die Poorter 582 punten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale stoombootdiensten in Zeeland zitten met smart te wachten op een beslissing over de aanleg van de vaste oeververbinding. De motor schepen Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn verouder de schepen, waarvoor Vergaan de revisie of reparatie niet verantwoord is. Afstoten is echter niet mogelijk voordat de vaste oeververbinding er is. Mocht die te lang wegblijven, dan zal de P.S.D. toch nieuwe schepen moeten kopen. Dit staat in een toelichting op de provinciale begroting voor 1975. De P.S.D- zou bo vendien graag zien dat het rijk een beslissing nam over at wens tot aanpassing van de walaceommodatie en fuiken te Vllssingen en Breskens of de wens voor de aanleg van een nieuwe veerhaven te Vlissin- gen. De P.S.D. zou graag wil len dat de dubbeldeksveerbo ten, die tussen Kruiningen en Perkpolder varen, ook zouden worden kunnen ingezet tussen Breskens en Vlissinigen. Dat Kan momenteel niet, vandaar dat in de begeleidingsbrief bij de provincie-begroting ook wordt gezegd:„Het zou doel matiger zijn ais in het drukke zomerseizoen op de lijn Vlis- singen-Bresikens een dubbel dekker zou varen. Deze sche pen kunnen juist bij het aan bod van veel personenauto's zoals in de vakantieperiode het geval is met een slechts iets grotere bemanning dan die van een enkeldekker, meer dian tweemaal zoveel voertuigen vervoeren. De ge hele dienst zou dan flexibeler kunnen functioneren." Ook in de begroting wordt erop gewezen dat de veerta- rleven omhoog zullen moeten. De minister heeft erop aange drongen de tarieven op korte termijn te verhogen. G.S. zui len hierover binnenkort de statenleden een voorstel doen. Wat de Zeeüamdbrug betreft delen G.S- mee dat het monte ren van de herstelde brugklap in november zal plaatsvinden. De brug zal dan enige tijd voor het verkeer gesloten moeten worden. Ten aanzien van het open baar vervoer in Zeeland me nen G.S. dat het aanbeveling verdient als de doorgaande busdienst Sas van Gent - Tei neuzen - Goes in de nabije toekomst ook langs het station Kruininge-Yerseke zal rijden. Verwacht wordt d-at in dat ge val het aantal passagiers zal toenemen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de bij de provinciale begroting voor 1975 behorende begeleidings brief wordt aandacht geschon ken aan het feit dat er toch nog wel wat industriële be drijvigheid in Zeeland is. De handelsactiviteiten in de ha vens van Vlissingen en Ter- neuzen nemen toe en Terneu- zen zeif ontwikkelt zich als een steeds belangrijker cen trum voor op- en overslag van papier uit Finland. De aanvoer van auto's in Vlissinigen is een nieuwe acti viteit, evenals de tabaksaan voer. Buiten de havengebieden ontstaan ook enkele belangrij ke nieuwe vestigingen, zoals het aardappelverwerkend be drijf MC Caine te Lewedorp en het aluminiumverwerkend bedrijf Alga te Gapinige. Ook Hercules in Middelburg wil gaan uitbreiden. In Vlissingen- Oost heeft zich de Nederlands- Amerikaanse Pijpleidingmaat schappij gevestigd en boven dien zijn er de omvangrijke uitbreidingsplannen van Dow Chemical in Terneuzen. Dat er nog niet meer gebeurt schrij ven G.S. met name toe aan het opschorten van de investe ringspremieregeling voor Zee land. Wat de aanleg van de Braakmanhaven betreft heeft de provincie in een telegram aan de minister aangedrongen op een spoedige beslissing. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 umr. Opklariirugen- maar ook plaatselijk een buii. Aanhou dend vrij koud. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7* Min. temp-: omstreeks 4 graden. Max. temp.; omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp.: om streeks 4 graden. Max. temp-, omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheed droog etmaal: 50 procent. waterstanden Konstanz 334 onveranderd, Rheinfelden 230 min 11, Plit- tersdorf 392. onveranderd, Maxau 433 min 3, Plochingen 133 plus 2, Mannheim 250 min 7. Steinbach 115 min 11 Mainz 257 plus 9, Bingen 133 plus 9, Kaub 170 plus 7, Trier 285 min 29. Koblenz 190 plus 20, Keulen 132 min 9. Ruhrort 286 min 10. Lobith 920 plus 4, Pannerdense Kop 891 plus 1, Nijmegen 720 plus 2, IJssel- kop 858 onveranderd, Eefde IJssel 387 min 3, Deventer 267 Jjiin 3, Monsin 5480 plus 2, Borgharen 3918 min 32, Bel- feld 1110 plus 2, Grave bene den de sluis 500 min 3. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de begeleidingsbrief bij de provin ciale begroting voor 1975, die gisteren de deur is uitgegaan, merken G.S. op dat het voeren van een verantwoord be leid door verschillende omstandigheden wordt bemoeilijkt. In de eerste plaats omdat in deze tijd als gevolg van veran deringen het beleid veel snel ler moet worden bijgesteld, op de tweede plaats omdat in voor Zeeland belangrijke zaken de beslissing van de regering op zich laat wachten en in de derde plaats omdat het steeds meer voorkomt, dat besluiten, die al zijn genomen, opnieuw ter discussie worden gesteld. Wat de veranderingen be treft, die bijstelling van het beleid vergen, merken G.S. op dat we leven in een wereld, waarin in kort tijdsbestek veel verandert. Ben gevolg hiervan voor het beleid is bijvoorbeeld 't feit dat de te verwachten be volkingsgroei er nu heel an ders uit ziet dam enikele jaren geleden. Wat de regering betreft zit men in Zeeland al geruime (Van een onzer verslaggevers) j PZEM tijd te wachten op een beslis sing over de vaste oeverver binding, de vestigingsplaats van de tweede nationale lucht haven en een uitspraak over wat er met de Oosterschelde moet gebeuren. De koninklijke goedkeuring van het statenbe sluit om de zuiveringstaak van het oppervlaktewater aan de waterschappen op te dragen is zo laat afgekomen dat de nieuwe regeling niet op 1 ja nuari 1974 kon worden inge voerd- Dat wordt nu 1 januari 1975. Als derde probleem bij het voeren van een verantwoord beieid signaleren G.S- de toe nemende neiging om besluiten op het moment dat men aan de uitvoering kan beginnen, opnieuw ter discussie te stel len- „In bijzondere gevallen, namelijk wanneer de inzichten met betrekking tot een be paalde zaak sterk zijn gewij zigd, kan zulks gerechtvaar digd zijn. Dit dient evenwel een uitzondering te zijn. Een verantwoord beleid vordert dat als regel eenmaal genomen besluiten ook uitgevoerd moe ten worden", zo houden G.S. de statenleden vooi. In de inleiding van ae aan biedingsbrief merken G.S. op dat het beleid gelicht moet zijn op het welzijn van de bevolking en dat een der uit gangspunten daarbij is een verdere industrialisatie en een uitbreiding van de diensten sector. (Van een onzer verslaggevers) KNOKKE/HEIST (B) De burgemeester van Knokke/Heist Desutter heeft een klacht tegen Nederlandse mosselzaadvissers neergelegd bij het bestuur der waterwegen van het Belgische ministerie van openbare werken. vDe heer Desutter wees erop dat Nederlandse mossel zaad vissers regelmatig grote hoeveel heden mosselzaad uitscheppen bij de strandhoofden. De burgemeester vraagt of dit mosselizaaidivissen niet ver boden kan worden omdat het algemeen bekend is dat mos sels een zeer grote hoeveelheid water filteren en aldus aan zienlijk bijdragen tot zui verder zeewater. Men be weert zelfs dat een bepaalde zwemkom in een instelling langsheen onze Belgische kust werkt met zeewater dat ge filterd wordt door een mossel- bed'", aldus in een publikatie van de dienst pers en public relations van het gemeentebe stuur van Knok/ke-Heist. Inmiddels heeft men reeds op de vraag van burgemeester Desutter gereageerd. Het blijkt dat geen mosselzaad noch mossels getrokken mo gen worden behalve als men een vergunning heeft gekre gen van het ministerie van openbare werken, dienst der kust te Oostende. Vergunnin gen worden alleen gegeven aan mosselkwekers of mossel vissers in de periode tussen 1 oktober en 30 april. Het blijkt dat in de periode 19731974 geen vergunningen werden af gegeven voor de Belgische strandhoofden en dat er nog geen aanvragen voor een ver gunning 19741975 zijn bin nengekomen. MIDDELBURG De fi nanciële positie van de pro vincie is redelijk, zo blijkt uit de provinciale begroting voor 1975. Dit is een gevolg van het voorzichtige finan ciële nelcid, dat in het verle den is gevoerd en van de gunstige uitkeringen, die Zeeland kreeg uit het pro vinciefonds. In de toekomst blijft ech ter een voorzichtig beleid ge boden. De uitkering uit het provinciefonds zal waar schijnlijk worden vermin derd, terwijl de uitgaven even sterk zullen toenemen •Is dit jaar het geval was. Om ook volgend jaar voor een voldoende reserve te zorgen is besloten de gebrui kelijke stortingen im het fonds voor de nieuwbouw en de toevoeging aan de reserve voor ontwikkeling van de provincie, twee posten van elk f 200.000 achterwege te laten- In de begeleidingsbrief la- tan G.S. duidelijk blijken ongerust te zijn over de hoge rentevoet, die na-ar hun me ning ook voor die gemeenten problemen gaat opleveren- G.S. zegge* hierover: „Tot nu toe hebben de gemeenten tn Zeeland hun investerings- aotiv.teiten als gevolg van deze hoge rentestand nog niet behoeven te beperken, maar het lijdt geen twijfel, dat de budgettaire gevolgen van deze hoge rentestand niet kunnen uitblijven. AUSTRALIë gaat de immigra tie drastisch beperken wegens de toenemende werkloosheid. Dit is gisteren, meegedeeld dooi de minister van arbeid en im migratie, Clyde Cameron, (ADVERTENTIES) Morgen, vrijdag 4 okt. ®eJSen op Zoom 5.20 en Hansweert 4.31 en 16.37 Terneuzen 3.53 en 15.58 Vlissingen 3.20 en 15 27 Wemeiclinge 5.10 en 17.21 MIDDELBURG Het drink- water in Zeeland wordt vol-, gend jaar ongeveer tien pro-j cent duurder. Dit blijkt uit de begroting van de provincie voor 1975. In de toekomst zal het water nog duurder gaan worden. Binnen tien a vijftien jaar wordt een verdubbeling van de prijs verwacht. Wat de watertarieven be treft is de W.M.Z. geen natio nale koploper meer. De tarie ven in andere delen van het land zijn sneller gestegen dan in Zeeland. Wat Zeeland zelf betreft zal het verschil in prijs tussen Zeeurwsch-Vlaanderen en de rest van Zeeland wor den weggewerkt. Over een jaar of twee kent Zeeland ge lijke prijzen. Over de fusie van de W.M.Z. met de stichting De Drinkwa terleiding Goeree en Overflak- kee (nieuwe naam wordt dan: N.V. Watermaatsctoppij Zuid- west-Nederland (W.M.Z.), zal tij dens de aandeelhoudersver gadering van december 1974 een beslissing worden geno men. De wens om de W.M.Z. naast de gemeente Rotterdam en de provincie Noord-Brabant aandeelhouder te laten worden in de N.V. Waterwinningsbe- drijf Brabantse Biesbosch, is nog niet in vervulling ge gaan. Voor 1975 verwacht de W.M.Z. nauwelijks een toena me van het waterverbruik. Daardoor wordt echter uitbrei ding van de produktiemiddelen niet overbodig. Met name is dat nodig voor Schouwen-Dui- veland, waar de recreanten heel wat water verbruiken. Omdat winning van grondwa ter daar niet meer mogelijk is moet gedacht worden aan in filtratie van water uit het Ha ringvliet. Voor 1975 staan dan naast het project Haringvliet de volgende werken op het programma: bouw van reser voir en opjager t-e Sommels- dijk, aanpassingoppervlakte- waterwerken in België ten be hoeve van de Braakman spaarbekkens, verbetering wa tertransport Schouwen-Duive- land, voortzetting Biesbosch- leiding tussen Kapelle en Sloegebied. In studie is de aanleg van spaarbekkens op Zuid-Beveland als onderdeel van de Biesboschleiding. Ge zocht wordt naar de juiste vestigingsplaats. - o-mida-t de begroting van de PZEM nog niet klaar was toen oe begeleidingsbrief werd sa mengesteld, wordt over enen- giekwesties hierin nog niet ge sproken. Daarop, evenals op de inhoud van de energienota van ae regering zullen G.S. nog terugkomen. Ongetwijfeld komt daarbij dan de vestiging van een eventuele tweede Kerncentrale te Borssele aan de orde- Ook over de gastarie- venpolitiek van de regering willen G.S- in een later stadi um een oordeel vellen. (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wethouders hebben de invoe ring van de taxameter ver plicht gesteld per 1 januari 1975. Reeds eerder dit jaar had het college besloten tot inveering hiervan over te gaan. Een definitief tijdstip daarvoor was echter nog niet vastgesteld. optiek Let u eens op het ANVC-bord dat wij voeren. Dat is het bewijs dat wij als erkend en gediplomeerd contactlens-specialist zijn aange sloten bij de Algemene Nederlandse Vereni ging van Contactlens-specialisten. Voor u de meest volledige garantie voor een vakkundige bediening, als u contactlenzen wilt nemen. Korte Nieuwstraat 3 Hulst, tel. 01140 - 2327 Noordstraat 43 Terneuzen, tel. 01150 - 4677 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Eind 1975 of begin 1976 zal de rijksweg 58 geect enkel verkeersknel punt meer kennen. Volgens de provinciale begroting dient de verbreding van het laatste stuk van deze weg, namelijk tussen Nieuwland en Vlissin gen, dan gereed te zijn- De andere knelpunten moe ten dan ook al tot het verle den behoren. Met het deel tus sen Rilland en Korteven is dat al het geval. Momenteel is men bezig met de bouw van de Vlaketunnel, die medio 1975 volgens planning voor het verkeer zal worden openge steld. Ook aan andere Zeeuwse wegen wordt gewerkt. Voor het doortrekken van de Trak- taatweg van Axelse Sassing naar Terneuzen en voor de aan te leggen weg tussen Hoek en de brug te Sluiskil wordt het tracé vastgesteld. Met de voorbereiding en uit voering van de secundaire en tertiaire wegen, die op het vijfjarenplan, van 1973 tot en met 1977 voorkwamen, wordt voortgang gemaakt. Wat dit betreft zal volgend jaar getracht worden de vol gende werken uit te voeren: aanleg fietspad in de kom van Poortvliet. aanbrengen van zandophogingen nabij rijksweg 58 ten behoeve van de weg Middelburg - Zuid-Sloe, verbe tering gedeelte weg Middel burg-Vlissingen in de kom van Middelburg, aanbrengen van verkeerslichten on het kruis punt Driesehouwen. verbete ring rliksweg 58 te Yerseke en verbetering van bochten ln de weg Middelburg - Veere, nabij Zanddijk. Hst blijkt overigens noouza- kelijk om in de nabije toe komst voorzichtig om te sprin gen met geld voor de wegen. Factoren, die hierbij een rol spelen, zijn: een relatief min der sterke belastingopbrengst door minder sterke toeneming van het autopark, stijging van de kosten door de geldont waarding en doordat uit vei ligheids- en verkeerstechni- sciie overwegingen aan wegen bouwers zwaardere eisen wor den gesteld. Voor volgend jaar houdt de provincie rekening met een rijksbijdrage voor de aanleg van de rondweg te Middelburg en voor de rond weg te Vlissinigen. FOTO: Het verkeer kan medio 1975 al gebruik maken van de Vlake- tuirnel. Het laatste knelpunt van rijksweg 58 is dan nog het weg gedeelte tussen Nieuw land en Vlissingen. Men hoopt begin 1976 dit stuk verbreed te hebben. Op de foto een beeld van de werk- ketunnel. Vorige week zaamheden aan de Vla- werd daaryoor het laatste tunnelelement afgezonken. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In het streekplan voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zal toch •ekening worden gehouden met de aanleg van een terrein voor zeehavenindustrie bij Baalhoek, ondanks het feit dat de ministers van het vorige en het huidige kabinet het pro vinciaal bestuur van Zeeland duidelijk hebben gemaakt niets te willen weten van een industriële ontwikkeling bij de «onding van het toekomstige liaalhoekkanaal. Op 8 mei 1973 hadden G.S. een onderhoud met de toenma lige ministers van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning en van verkeer en water staat. Tijdens dit gesprek bleek diat d'e ministers niet instemden met de wens van de Zeeuwse statenleden op, toch rekening met de komst van basisindustrie te houden. Gezien de kabinets wisseling, die kort daarop plaatsvond, vroegen G.S. daar na een gesprek aan met de nieuwe ministers van volks huisvesting en ruimtelijke or dening en van verkeer en wa terstaat. In afwachting van dit ge sprek werd besloten het ont- werp-streekplan. waarvan de provinciale planologische dienst op 29 maart 1973 het concept aanbood, niet in pro cedure, te brengen. De com missi e van advies en bijstand voor de streekplannen was het uaarmee eens- Het gesprek met de nieuws ministers vond plaats op 27 november 1973 en ook deze ministers nandihaafden het standpunt van nun voorgan gers, hoezeer G.S. van Zeeland dat ook betreurden, „nochtans nebben wij toen besloten het voorontwerp streekplan met ieena venindustrie nabij Baal- noek in procedure te brengen, met name omdat het nu een maal de wettelijke taak van ae provincie is een streekplan te maken en daarin haar in zichten op de ontwikkeling van het betrokken gebied neer te leggen", schrijven G.S. nu ln de bij de provinciale begro ting voor 1975 gevoegde bege leidingsbrief. Dit jaar is het ontwerp- streekplan nog in diverse com missies aan de orde geweest en besloten is nu het ontwerp- streekplan in procedure te brengen. G.S. willen dus nu duidelijk vaart zetten achter het streekplan. In de begeleidingsbrief wordt ook gewezen op het feit dat in het kader van de indus triële ontwikkeling van Zeeuwscli-Vlaandcren ook het rapport van de werkgroep Axelse Vlakte van belang Is. Dat rapport in onlangs ver schenen en G.S. zullen zich nu otraden over de vraag wat er met de conclusies in dit rap port moet gebeuren. In de begeleidingsbrief bij de begroting wordt ook een nota over de herbezinning van het streekplanwerk in Mid den-Zeeland aangekondigd. Deze nota zal nog dit jaar verschijnen. Met name gaat heit hierbij dan om de begren zing van de streekplangebie- den. Bij de voorbereiding van het herzien van het streekplan voor Midden-Zeeland zal reke ning worden gehouden met de wens van de fractievoorzit ters in de Zeeuwse staten dat er geen tweede Sloegebied dient te ontstaan bij Ovezan- de-'s-Heerenhoek. Wat Midden-Zeeland betreft wordt opgemerkt dat de werk groep ieidingstrook Zuid-Be veland al twee tracés langs rijksweg 58 heeft uitgewerkt. Om een voorlopige keuze te kunnen doen hebben G.S. ad vies gevraagd aan de provinci ale planologische commissie en aan de commissie voor de streekplannen. Wat streek- en gewestplannen betreft maken G.S. gewag var) een goede in terprovinciale samenwerking. De planologische samenwer king binnen Benelux-verband komt naar de mening van G.S. onvoldoende van de grond.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3