Cobra Oude haven Rotterdam moet gesaneerd worden (Deel 6) Fransen voor bij gijzeling uizenden jonge bromfietsers 'ijden in feite onverzekerd VY-jongerencontact over opgevoerde brommers: Olieprijsverlioging niet te betalen uit winstmarge" binnenland buitenland 1ir m;p 'it iagelschade Krakers vragen vervolging politiemannen door Jan Wintraecken papier iw pen Wild devils Arme middenstand! Gasexplosie in huis in Ooltgensplaat Sommige charmante dingen van vroeger zijn cr nog steeds. 1 1 O DE NOZEMS „praten met de Papoea's van Nieuw-Guinea is eenvoudi ger dan spreken met de jon- gens van de Nieuwendijk. Zes avonden slenterden we de zeshonderd meter van oe Dam naar de Martelaars gracht heen en weer Op zaterdagavond riepen de nozems: „Hé bril, je hebt wat onder je neus hangen!" Zondagavond: „Daar heb je die schurftekoppe weer". Maandagavond schopten ze een leeg groenteblik over on ze hoofden. Dinsdagavond, beter geluimd: „Hé America no, will you boxen?" Woens dagavond, slecht gehumeurd, liepen ze achter ons aan, trapten op onze hakken en stompten ons tegen de schou ders-" waarin hij „De Naz>eim" in troduceerde. De nozem, de jaragen die altijd op de hoek van de straat te vinden was, werd door de bungerij ge vreesd en verguisd- ..De reden waarom de no zems bijna als een sociale plaag ervaren werden, was dat ze zo duidelijk nergens bij hoorden. Omdat ze niet bij een van die organisaties hoorden, die na de oorlog met zoveel geestdrift waren opgericht of nieuw leven was ingeblazen, hoorden ze eigenlijk ook niet bij de maatschappij zelf', schreef drs. G.C. de Haas in 1972. Zo begon de Amsterdamse journalist Jan Vrijman _op 20 augustus 1955 een serie re portages in Vrij Nederland, „Het is kwart over negen. De Cinema Royal loopt uit. Het wordt druk op de Nieu wendijk. En opeens is de no zem niet meer alleen. Hij staat tussen tien andere no zems. „Wat was het voor een film?" „Een kolere-film". Er wordt verder niet over de film gepraat- Ze staan in een kluit op de hoek. Ze praten, ze roepen, ze zingen. Ze schreeuwen el kaar in korte zinnen de ge beurtenissen toe, die ze de afgelopen dag hebben mee gemaakt- Ze nieimen elkaar in de maling. Ze spelen voor komiek- Ze leveren schijnge vechten. Ze sdhreeiuwen naar Ach ja... de jaren vijftig Een serie in 15 delen gp ^asfis van het boek „Ach ja de jaren vijftig" door Dick Sloot weg -Willem van Beusekom en .Co de Kloet! WeterrscHgp pelijke Uitgeverij Amsterdam. Samenstelling- Wim. Wenne- kes. (De vorige afleveringen in deze serie werden in de ze krant gepubliceerd op 21, 24, 26, 28 september en 1 oktober). voorbijgangers, geven com mentaar op alles wat ze zien- Ze schouwen de meisjes die gekunsteld voorbij dribbelen, ze roepen ze aan, ze houden ze op, ze treiteren goedaar dig. De meisjes laten zich ringel oren, daar zijn ze voor ge komen. Soms krijlgt een no zem een imeisje apart, hij smoest wat met d'r, ze lopen samen weg, de Dijk op, het- begin van een romance van drie daigen." „Wie begrijpt iet» van de lanteflanterende nozems, die op de hoeken van. straten en pleinen staan in alle grote steden van het iland? Nie mand begrijpt ze. Ze begrij pen zichzelf het minst. Je krijigt geen vat op ze. Zijn het rotjongens, die gewoon niet deugen? Nonsens: ap eein avond zitten ze met z'n allen op een ven sterbank van een kledingma gazijn, ze hangen wat tegen een pui,' ze stoeien en opeens tuimelen er een paar achter over door de winkelruit. Groot kabaal op de Nieu wendijk, helse winkeliers bellen vijfmaal acht. De po litiewagen komt aanloeien, maar de nozems zijn 'm ge smeerd. Twee dagen later ligt er een envelop in de bus van dat kledingmagazijn- Inhoud: tweehonderd gulden. Lang niet genoeg voor een nieuwe spiegelruit, maar de goede wil is aanwezig." „Zijn de nozems dus ruwe bolsters met blanke pitten? Kom nou! Nozems zijn niet goed of slecht, ze zijn niet dit of dat, ze zijn alleen maar- Het zijn hordemenseri, ze zijn niets zonder hun troep. Verdwijnt die troep, dan houdt de nozem op nozem te zijn- Dan worden het gewone mensen, normale huisvaders. Maar zolang de groep bestaat zijn het nozems." De „gezelligheid" van thuis werd geruild voor die van het cafetaria. Een vertrouwde verschijning: nozem met brommer. ,fZe geloven dat het leven ietis inignijpendetrs, iets absio- liuters te bieden heeft: diat is de fout van de nozems. Daar om zeggen de mensen: „Ze verlangen alleen maar sensa tie." Als de nozems konden tegenspreken, dat kunnen ze niet, ze kunnen nauwelijks spreken- zouden ze zeggen: „Wij verlangen een volstrek te levensvervulling"' Dat zijin dan eigenlijk, twee verschillende woorden voor eenzelfde verlangen. De maatschappij geeft de no zems geen volstrekte levens vervulling, geen „sensatie". Ze hebben geen „taak". Ze geloven niet aan een roeping, dat is allemaal bedrog. Een betere maatschappij Zwendel! Een goed huwe lijk? Op je kop gezeten word je, door je vrouw. Jeugdver enigingen? Kinderachtig ge doe en karretjesspannerij van een partij af kerk." „Daarom vinden de nozems hun eigen levensvervulling, hun eigen sensatie, hun eigen avontuur- Een motor, dat is wat. Honderd twintig kilome ter per uur rijden, de wind op je kop voelen, je leven hanigt af van je stuur. Bok sen en judo en jioe-jitsoe, zelf verdediging, je meten aan een tegenstander, elke secon de op je hoede zijn en zor gen dat hij je niet vloert: dan voel je dat je leeft- Een partij knokken met an dere nozems of met de poli tie: dan brandt je hart in je donder. Dat is avontuur- Dat is je reinste geluk. De rest is verveling, maar geen leven." gens en -meisjes, de Teddy boys, de Zazoujeugd, de zwa re jongens en lichte meisjes, de zwervers, de vagebonden, de rebellen en de querulan ten, met zijn allen vormen ze de paniekverschijnselen van onze oultuurmaöhiine, die niet zo gesmeerd draait als van buiten lijlkt. Wie heilig gelooft, dat die machine deugt, zal zeggen: de nozems deugen niet. Maar iK heD me dikwijls afge vraagd: als ik niet geleerd had over de nozems te schrijven, zou ik er dan niet zelf een geweest zijn?" En zo schreef Jan Vrij man in 1955 verder: „De no zems en al die andere onaan gepaste groepen, de bopjon- Maar wat zat er dan allemaal fout in ;die maatschappij van ons? WAT deugde er niet? HOE zag het Nederland van d? vijftiger jaren er uit? WAT hield ons bezig? (ADVERTENTIE) JQöe TRECHT (ANP) Vele uizenden bromfietsers, vooral ngeren, rijden onverzekerd nd zonder dit zelf te weten, un W.A.-verzekering is aardeloos, doordat zij aan un bromfiets hebben ge- nutseld, waardoor deze niet eer aan de verzekeringsvoor- aarden voldoet. Dit schrijft het NW-jonge- ncontact in het werkende ngerenblad „Boemerang" an deze week. Het blad richt ch met een felle aanklacht de verzekeringsmaatschap- ijen. „die wel de verzeke ringspremies innen, maar die alaten duidelijk te waarschu- en tegen de risico's verbon den aan het opvoeren van ;romfietsen". Een steekproef van de Am- ""damse politie heeft uitge lezen, dat driekwart van de omfietsen van jongeren is gevoerd, aldus het Jonge ncontact. „De toestand in de fdstad zal wel niet anders 'jn dan in de rest van h'et •nd. Dat betekent, dat grote "ntallen jongeren, die in goed ertrouwen hun W.A.-premie talen, voze zekerheid hebben ekocht". Veel verzeker ingsmaat- uappijen betalen niet uit bij n ongeval, dat met een op roerde brommer wordt ver- rzaakt, aldus „Boemerang", et slacht off er van zo'n onge val krijgt dan een uitkering t het waarborgfonds, maar - kosten daarvan worden erhaald op de berijder van e bromfiets. „Duizenden jon- ~ren zijn zich onbewust van ~t risico, dat zij hun leven- ang moeten boeten voor het pvoeren van hun brommer". DEN HAAG (ANP) Het atonaal rampenfonds Heelt "e hagelschade van bij bena ming f 15 miljoen tot f 20 miljoen, welike boeren en tuin- "ers In Noord-Limburg In au- ustus opliepen, niet tot natio- le ramp verklaard, aldus minister De Gaay Portman •van Binnenlandse Zaken. (Van een onzer verslagge vers) ROTTERDAM Het oude havengebied van Rotterdam, waar zicfh de traditionele stubgoedoverslagbedrijven bevinden, is toe aan sane ring. Komt die vóór 19&0 niet van de grond, dan zal er volgens mir. L.J- Pieters, voorzitter van de Scheep vaart Vereeniging Zuid de werkgelegenheid in deze meest arbeidsintensieve sec tor van alle havenactiviteiten tn het gedrang komen. Hij zei dit bij de presentatie van het rapport „Land voor Lading", dat op verzoek van de SVZ, de organisatie van havenwerkgevers in Rotter dam, is samengesteld. Uit het rapport blijkt dat de be staande haventerreinen over het algemeen te smal zijn om de veranderde behoeften te kunnen opvangen Kadelengte is er aan de an dere kant genoeg, i Voor de ongeveer 15.000 havenarbei ders in Rotterdam werken er 9.000 a 10.000 bij stuwa- doorsbedrijven, die nog „los" stukgoed behandelen. Vol gens de SVZ -commissie, die het probleem heeft geanaly seerd, is herverkaveling van de terreinen noodzakelijk. Men kan daarbij odk denken aan het dempen van havens, waardoor de kadelengte af neemt, maar terreinwinst wordt geboekt. In ieder geval is het moge lijk om de extra behoeften tot 1980 (M tot 25 hectare) binnen het bestaande haven areaal te vinden. Het rapport wi; daarmee ook een dam opwerpen tegen het inciden teel dempen van havens ten behoeve van woningbouw. Sinds een jaar bestaan hier voor gevorderde plannen bij stadsontwikkeling Rotter dam- Mr. Pieters: „Wij vinden niet dat dat niet kan Maar we willen dat dat alleen in het kader van een totale her structurering gebeurt". De veranderde terreinbehoef te is een gevolg van de func tieverandering, die bij de meeste stuwadoorsbedrijven Is opgetreden. Men beperkt zich niet meer tot „het zui vere laad- en loswerk", men houdt zich ook bezig met opslag, voorstuwage (om de tigtijd in de haven te beper ken), groeperen en hier en daar zelfs verpakken. De lange smalle bedrijfster reinen vormen hierbij uiter aard een handicap. De com missie heeft uitgerekend dat in 1971 er al sprake was van een overschot aan kadeleng te: 3,9 km van de beschikba re 26,7 km- Voor 1980 raamt men dit overschot op 5,7 ki lometer. SVZ-voorzitter Pieters zei voorts te vrezen, dat de afge lopen jaren de indruk is ge wekt dat het met de behan deling van „los" stukgoed een aflopende zaak is. Deels is er inderdaad .sprake van een teruggang (van 13,7 mil joen ton in 1968 naar 10,5 miljoen ton in 1972), maar inmiddels is dit getal (onder Invloed van de oliecrisis, die een toevloed van materiaal voor olie- en gasvervoer heeft gegeven) weer geste gen tot 11,8 miljoen ton. De beschikbare cijfers over 1974 (de eerste vijf maanden) wijzen op een verdere stij ging. Bovendien is de stukigoedsec- tor als zodanig, dus inclusief de moderne transportmoge lijkheden per container, lash- sehepen, pallots enz. de afge lopen jaren toegenomen: van 15,2 miljoen ton in 1968 tot 23,7 miljoen ton in 1973. De heer Pieters: „Een haven als Rotterdam kan zich niet per mitteren om geen reserves te houden. We gaan ook met de vakbeweging over ons rap port praten. Samen met. de gemeente moet dan de oplos sing gevonden worden- En als het de komende jaren verstandig gespeeld wordt, dan moet het mogelijk zijn om de bestaande werkgele genheid, zij het met ver schuivingen qua functie bin nen de bedrijven, te ha-ndha- PARIJS (AFP) Blijkens een onderzoek dat het Franse blad Figaro heeft laten instel len, is de meerderheid van de Fransen van mening dat men niet moet toegeven aan de ei sen van terroristen die on- schuldigen in gijzeling hebben zoals onlangs in de Franse am bassade in I)en Haag waar drie Japanners de ambassa deur en tien andere mensen gijzelden. Vijftig procent van cle on dervraagden is van oordeel dat men zioh harder bad moeten opstellen, terwijl 39 procent het juist vindt dat is ingegaan op de eisen om de levens van de gijzelaars te redden. UTRECHT (ANP) Jo- chem Bootsma en Erik Fried- hoff uit Utrecht hebben het gerechtshof in Amsterdam ge vraagd, een vervolging in te stellen tegen twee Utrechtse politiefunctionarissen. De poli tiemannen hebben op 30 au gustus twee panden Achter Sint Pieter in Utrecht ont ruimd die de dag daarvoor door ongeveer 30 woningzoe kende jongeren waren ge kraakt. De klagers menen,, dat oe politie heeft gehandeld in strijd met artikel 370 van het wetboek van strafrecht dat een ambtenaar verbiedt, onbe voegd een woning binnen te treden die bij een ander in gebruik is. DE aartsbisschop van Pad er born, Josef Degenhardt, heeft zich gisteren uitgesproken voor vrijlating vam de drie Duitse oorlogsmisdadigers die al 30 jaar dm Brtda gevangen zitten. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) De extra inkomsten van de OPE C-landen, voortvloeiende uit de besluiten die in september in Wenen zijn genomen, bete kenen extra deviezenuitgaven voor de olie-importerende lan den van op jaarbasis 5 miljard dollar (f 13,5 miljard)- Dit komt boven de reeds bestaande betalingen van meer dan 100 miljard dollar per jaar (f 270 miljard)- De OPEC zegt, dat de hogere belastingen en royalties ten laste moeten komen van de „buitensporig hoge winstmarge", van de oliemaatschappijen. Gezien de cijfers is dit onmogelijk. Zelfs als dit niet het geval was, dan verandert dat niets aan het feit dat extra deviezen van de verbruikslanden naar de pro- duktielanden stromen. Aldus de Kon- Shell Groep in een med-deling aan haar perso neef Arie Groene velt van de Indus triebond NVV is dus voor de aankoop van de Zweedse Saab-Viggen. Daarmee heeft rvu wel iedereen zijn zegje ge had. Arie was ongeveer de laatste die zijn duist deed m de zak der totale inspraak. Het wachten is nog slechts op de rapporten der Verenigde Acolieten, der Gehuwde Hoog leraren en van de Winschoter Bond ter Bevordering vam. de Bestrijding van Aardappel moeheid. Ook de Gereformeerde Scheidsrechters in het Betaal de Voetbal lieten nog niets van zich horenmaar iedereen weet dat die door Dassault gekocht zijn voor de Mirage. De Broederschap der Seizoen- christenen is, zoals bekend op het allerlaatste moment nog van de Cobra van Northrop overgestapt op de Britse Har rier, een to%stel dat verticaal kan opstijgen en landenhet geen bij onze drukte en grondprijzen niet te versma den is. De onverwachte ommezwaai der Broederschap betekende een lelijke streep door het schilderij dat Karei Appel hier te lande en ter televisie ophing en waarop hij de Co bra zeer aanprees. Met de gegevens waarover ik op dit moment beschik in de hand meen ik te kunnen con cluderen, dat de meningen sterk verdeeld zij. Een te verwaarlozen want inhoudloze conservatieve meexderheid is voor het aanhouden van de metaalmoetde Starfighterdie bovendien op het stuk der werkverschaffing nagenoeg niets presteert. Een kleine, maar wel sterk verdeelde minderheid is voor het aan schaffen van een nieuwe ja ger, waar de bouw ook iets aan moet hebben. Men denkt hierbij kennelijk aan hangaars, schaftlokalen en omheiningen. De Amerikaanse jagers Cobra en F-16 komen slecht wegZij genieten veelal de voorkeur van herders en vuurtoren wachters, die menen dat Ag- new en Ford nog aan het be wind zijn en Ford de man vanl de fabriek is. De Mirage- van Dasvault ligt heel wat hoger in de markt. Net een wesp", is de vleiende en in deze tijd van zovele wespen rake uitspraak der deskundi gen. Alle leraren Frans en hun vrouwen vormden met de Maastrichtse patissiers een hecht blok dat onvoorwaarde lijk de Mirage koos. Maar de Mirage geniet ook de voorkeur van vele liberalen uit de horecasector. Goed uit de bus kwamen ook de Britse Jaguar en de reeds gesigna leerde Harrier, die ook mijn persoonlijke voorkeur geniet. Bij mij ligt de Saab-Viggen tweede. Vooral omdat de Po len die ook krijgen en dan kunnenwe als het vechten wordt onomstotelijk vaststel len wie de beste piloten heeft. Hierop doorbordurend kwam ik ook op de Mig, maar dat is nog geen haalbare kaart en houden we in petto voor de volgende aanschaf. Intussen zitten de reizigers in jachtvliegtuigen in dure Haag se hotelkamers nog altijd op hun geld. Dat hadden ze mee gebracht om kamerleden om te kopen, hetgeen overal kan en goed gebruik is. Behalve in Nederland. Donkert zei pisnij dig: Nee. Ploeg gaf ook niet thuisDen Uyl deelde plechtig mee dat de Nederkvndse politi cus niet om te kopen en dus aankomend heilige is. Als onze politici kuis blijven en niet in bekoring vallen, gaat de prijs van onze jachttoestellen om laag, want het omkoopgeld te rug in de kas. Het hele nest jagers zou zo'n 2,3 miljard gulden gaan kosten, inclusief BTW en omkoop. Zonder om koop komt dat afgerond op 2 miljard. Eerlijk duurt het langst. JAN WINTRAECKEN Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zuilen deze verrrfeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, e.q. strekking. Eindelijk laten jiullie weer wat van je horen. En aneteen is het go-ed nieuws. Jullie zijn van plan terug te komen. Dit ia eigenlijk ean primeur in Ne derland, diat een baud na 6 jaiar, op verzoek van mensen die van jullie en jullie muziek houden, weer terug bij elkaar te komen. Ilk ben echt geluk kig en kan wel huilen van blijdschap. Eindelijk krijgen we onze muziek terug. Einde lijk torijgen we een band te rug, die van ons is- Wij be schouwen jullie als onze per soonlijk eigendom, omdat jul- ie onze taal spelen- Wat voor de één alcohol of drugs is is voor ons „The Wild De vils". Weet je ik zie jullie nog terecht komen in Top Pop, ails jullie een plaat maken. Wat ben ik blij. Ik ben nu ge trouwd, maar als jullie in Raamsctonlkveer spelen en mijn man wil niet gaan dan sen, dan sdheid ik. Ecihtwaar hoor. Jongens, ik wil jullie alvast veel succes toewensen, en ik hoop, dat jullie wat muiziek betreft niet verande ren Claudio v. Wanrooy, Peter Jansen. Ad de Best en Freek v. Maperen. Ik hoop jullie spoedig weer te zien. RAAMSDONKVEER ANNE- LIES V.D. MADE - HERREIJGER In juni j.l. had ik een nieuwe auto nodig. Briefje naar de dealer van bekend Japans mei'K met verzoek iemand langs te sturen om zaken te doen. Men moet nog komen! Bijna twee weken later naar een garage, die dat merk auto aan een kennis had gele verd. Komt overmorgen langs". Moet nog komen! In dezelfde maand zelfma- kerij gebeld: er moet een nieu we kap t.w. 500,- op mijn hootje. „Komt het weekend langs om de maten te nemen". Moet nog komen! Dezelfde maand: t.v. werkt slecht. Monteur repareert mast. T.v. werkt nog slecht, maar nooit rekening ontvan gen van m-astreparatie. Mon teur in werkplaats „komt van avond langs om alles te con troleren. Moet nog komen! Wekradio stuk. Radiohande laar doet (na 3 weken prijs opgave: 50,M.i. te duur en met toestel naar leveran cier (garantietermijn was ver streken). Na 2 dagen prijsop gave 8,50!!! Natuurlijk Zijin niet alle middenstanders zo, maar 5 van deze ervaringen in één moest bezorgen mij wel kippenvel als het gehuil over armoe in de middenstand (weer) los barst- Breda A. KAMP MIDDELHARNIS (ANP) Gistermiddag kwart voor een heeft zich in een woon huis in Ooltgensplaat een gas explosie voorgedaan, waar door de woning geheel werd opgeblazen. De bewoners, een jong echt paar en huin baiby vain enkele maanden oud, waren niet thuis toen de explosie zich voor deed. Er brak direct een felle brand uit, die dooi- de brandi- weer van Ooltgensplaat werd geblust. De naastgelegen schuur werd ontzet, en tot in de verre omtrek sneuvelden ruiten en dakpannen. TEGEN een politieverbod in hebben 15.000 extrtemlinkse studenten en scholieren dins dagavond een anti-Amerikaan se betoging gehouden in Athe ne- Op spandoeken werden de als „zwijnen" aangesproken Amerikanen uitgenodigd bin nen hun grens te blijven- (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15