vrouw! Hogere winst betekent veel nieuw werk Rijke en arme landen moeten samenwerken ROEMLOOS EINDE VAN BLAD „DEZE WEEK" Portugese leg blijft paraat er Kabinet Italië op instorten Leren leven met schaarse arbeid" Fijn, dat de japon weer 'in' is! Prins opende centrum OSOSD LEVENSMIDDELEN HANDEL Kardinaal Suenens: dwalingen dreigen a a a sterhout: Nieuwstraaf 9^ binnenland buitenland mbsidw HVP Vordt gestopt Loonkostenstij ging KFW K#mj Van der Stoel: Deserteur zonder reden Kant en klaar' CONGRES VOLKSGEZONDHEID EN RECREATIE KOM VRIJ" NIEUWE MODE KIJKEN Afscheid voorzitter zuivelproduktschap ,7 üter. en winkels zonder ag houden. klanten. Daarom is knopt André van loet kan elke week -en. De hele week, ook naar ••••••••«a* s0.75 lit 1/3 pot j3 pot 1 pot amse uitjes 1/1 pot ;4 titer 3t en visconserven gram am ik mm m mm m mmmm 350gram k 340 gram blikjes mmmmm ei blik 200 gram J|Pie mm 2.» 7.95 .4.89 7.29 2.69 2.55 2.95 4.29 2.15 1.99 0.79 0.79 1.10 4.35 1.10 1.10 D.9S '0.85 0.99 0.25 0.89 2/25 1.99 0.99 2.29 0.79 Donderdag 3 oktober 1974. 13 17 0.70 0.82 Jgram 0.64 10 gram 0.79 gram 0.64 1.25 0.90 1.99 1.98 Êak0.99 ik 0.99 O.. 0.79 0*72 1.59 0.69 1.49 0.80 2.09 1.25 1.35 1.59 1.00 1.35 0.69 i. 1.95 t» m 1.65 0.39 0.59 Jécs 0.98 0.63 0.99 m\ m mm 1.29 0.49 0.22 0.40 0.92 0.69 0.92 1.89 0.96 1.05 0.99 1.25 1.29 0.59 0.82 0.89 0.49 lo2.25 1.59 1.09 |0 gram 0.85' 1.10 ik 400 gram0.99 gram 1.09 0.74 0.95 1-t^ 1.14 ks 1.15; 0.69 0.43» 0.99 'art-H059 esneae^OO gram 0.90 gesneden 800 gram 0.87 am.1.49 stuks 0.90 Koekjes Opvallend was het een Franse woordvoerder te horen verklaren dat zijn minister van landbouw, Bonnet, liet er volledig mee eens is dat natio nals steunmaatregelen voor de indbouw, die in strijd zijn 1 met de verdragsbepalingen, moeten verdwijnen. De Franse ninister, aldus zijn woord- voerder, zou er geen bezwaar tegen hebben als dit uitdruk kelijk in een resolutie van de ad werd opgenomen. De Duitse minister van andbouw, Ertl, ontkende in de taad dat de bedoeling van zijn regering geweest was het op 0 september bereikte land ouwakkoord op de helling te eet ten. Daarmee nam hij de rees die misschien bij het |één of andere land toch nog Overgebleven zou zijn, al met ten weg. Onze enige bedoeling, zo verduidelijkte Ertl nog weer fens, was de Europese ge- neenschappelijke landbouw politiek te versterken. Daarom lebben we uitdrukkelijk ge vraagd dat de lidstaten zich Értoe verbinden hun nationale Steunmaatregelen af te bou- Als we op de huidige panier voortgaan valt de Eu- ppese landbouwmarkt op den tour zeker uiteen. Wat Duits and wil bereiken is een eind paken aan het proces van des- ntegratie dat wordt veroor- laakt onder meer door natio- ale steunmaatregelen. (Van een onzer verslaggeef- isteis) DEN HAAG „De vrou- venverenigingen die bij ons ïiin aangesloten hebben al «hriftelijk geprotesteerd en kis dit niet helpt zullen er ■ngriwijfeld hardere acties [roiden gevoerd om ervoor te orgen dat de HVP kan blij (ren werken". Aldus een yoordvoerster van de Stich ting Huishoudelijke Voorlich- fin'' ten Plattelande. Deze heeft geheel onver- vacht te horen gekregen, dat het ministerie van Onderwijs lil Wetenschappen de subsidie Voor de stichting per 1 januari fcf 1 juli 1975 (het Jaar van de JVrouw) stopzet. Wordt er |een andere oplossing gevon- len dan ziet de HVP zich genoodzaakt per 1 juli van het ojgend jaar met het voorlich- Itingswerk te stoppen. pJDENS zijn bezoek aan Pe- i aan de Nederlandse mi- list": voor ontwikkelingssa menwerking drs. J.P. Pronk Bet ere-doc' oraai in de eeono- nie verleend door de universi- fcit van San Marcos- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er kan werk komen voor bijna 40.000 mensen, wanneer het bedrijfsleven een half procent meer winst maakt op het totaal van de investeringen. Dit is de opvallendste conclusie uit een voorlopig onderzoek van het Nederlands Economisch Instituut (NEI) naar de verhou ding tussen investeringen en werkgelegenheid. Het VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) had het NEI hiertoe opdracht gegeven. wen. Hierdoor zullen vervan gingsinvesteringen die de werkgelegenheid opheffen, minder nodig zijn. Een soepe ler prijsbeleid kan het econo mische leven van deze goede ren verlengen, als de concur rentiepositie het doorbereke nen van de kosten wel toes taat. Dan zouden automatisch, aldus het VNO, minder ver vangingsinvesteringen moeten worden gepleegd en meer werk behouden blijven. (ADVERTENTIE) Het NEI heeft berekend, dat 1% extra investeringen werk kan betekenen voor ruim 3.000 man. Ook kan er voor 32.000 mensen nieuw werk worden geschapen, als het aandeel van de investeringen in de toege voegde waarde van bedrijven met een (ACC) punt toe neemt. Uit het onderzoek blijkt verder, dat er voor bijna 25.000 mensen minder werk komt, als het aandeel van de in de bedrijven verdiende in komens (zgn. arbeidsinko mensquote) 1% toeneemt bij een totale investeringsomvang van 24,7 miljard. Ook het Centraal Plan-bu reau (CPB) heeft onlangs een studie afgesloten over dezelfde problematiek. Volgens het VNO is de belangrijkste con clusie van dit CPB-rapport, dat de laatste jaren de kapi taalgoederen (machines en be drijfsgebouwen) sneller zijn verouderd als gevolg van de sterke loonkostenstijging, die de winsten heeft aangetast- Daardoor ziijin er meer vervan gingsinvesteringen (om b.v. machines te vervangen) ge pleegd. Juist vervangingsin vesteringen heffen voortdu rend arbeidsplaatsen op. Wan neer daar onvoldoende werk (arbeidsplaatsen) via zgn. net to-investeringen tegenover staat groeit de werkloosheid (.netlo-ïnvestenngen scheppen meer werk). Dit is volgdns het VNO de hoofdzaak van de huidige werkloosheidsproble- matiek. Van meer winsten verwacht het VNO ook meer financie ring" kan sen voor vele onder nemingen. Meer winst op het in de bestaande kapitaalgoede ren geïnvesteerde vermogen leidt in de visie van deze werkgeversorganisatie tot eer. lanter economisch leven van machines en bedrijfsgebou- ¥*£M ■L'-jLJ |[©Cr/7npfe^r)j U vindt het in de betere modezaken f. 159.- NEW YORK (ANP) De energiecrisis en de ingrijpende veranderingen op de internati onale grondstoffenmarkl heb ben als katalysator gewerkt op de economische ontwikkeling van de geïndustrialiseerde we reld. Daarom is, volgens mi nister van buitenlandse zaken Max van der Stoel, een hero riëntatie van het denken en het beleid inzake ons groeipa troon en van het niveau en de aard van onze welvaart dnn gend gewenst. Om de huidige economische recessie in de hele wereld niet tot een ramp te laten uitgroei en, is het noodzakelijk diat bij een diergelijke heroriëntatie sprake is van nauwe samen werking tussen rijke en arme landen. In de toekomst zijn voor berde categonën van lan den ontwikkelingsstrategieën nodig, die gericht zijn op een mondiaal beleid van onderlin ge afhankelijkheid. Dit is de kern van net be toog dat minister van der Stoel gistermiddag in New York hield te overstaan van de algemene vergadering van de Verenigde naties. Hij be klemtoonde diat het verwezen lijken van een dergelijk mon diaal beleid het best kan plaatsvinden ondier auspiciën van de VN .-die ons een unie ke verzameling bieden van in strumenten voor internationale onderhandelingen en samen werking". DE stormen die maandag de zes noordelijke districten van Bangladesj hebben geteisterd, hebben volgens een officiële mededeling van gisteren aan 18 mensen het leven gekost. 7? jj WASHINGTON (REUTER) Een jonge Amerikaan die al zes jaar in Canada woont als deserteur, kan naar de Verenigde Staten terug keren zonder dat hij kans loopt te worden vervolgd. V olgens Amerikaanse functionarissen infor meerde de man dezer dagen naar de juiste voorwaarden van presi dent Fords aanbod van gratie. Bij onderzoek bleek diat hij nooit voor militaire dienst was op geroepen en derhalve niet te boek stond als deserteur. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM —Het zesen dertigste nummer van het in februari met zoveel tam-tam ten doop gehouden weekblad „Deze Week" is tevens het laatste. Er zal volgende week woensdag geen zevenendertig ste aflevering in de kiosken liggen. De tot bijna vier mil joen gulden opgelopen verlie zen en de ver bij de verwach tingen achtergebleven verkoop hebben de uitgevers Bona Ven tura (van Elseviers Magazine en de Haagse Post) en de Nederlandse Dagblad-Unie (Algemeen Dagblad cn NRC- Handelsblad) genoopt de ver schijning met onmiddellijke ingang te stoppen. De dertien op jaarcontract werkzame re dacteuren krijgen het voor dit Prins Bernhard werd rondgeleid in het nieuwe oplei dingscentrum door luitenant-kolonel A. van der Kraaij, commandant van de OCOSD (geheel rechts). LISSABON (REUTER, UP1) Voor het Portugese leger blijft voorlopig nog een staat van verhoogde waakzaamheid gelden, zo heelt een leger- woordvoerder in Lissabon meegedeeld. Premier Vasco Goncalves belegde gisteren het eersie kabinetsberaad sinds de crisis van het afgelopen week end. Goncalves vergaderde ook met president Da Costa Gomes en 150 leidende mili tairen over de benoeming van vier nieuwe junta-leden. Van de zeven oorspronkelijke jun ta-leden zijn er op het ogen blik nog maar drie over. Het dagblad Repuhlica pu bliceerde gisteren de namen van 59 mensen die in verband met de gebeurtenissen van het weekend zijn gearresteerd. Volgens dit blad hadden de bij een vakbond aangesloten bankbedienden eigener bewe- ROicIitingcn: Elvi Couture, Confectiecentrum 1.10.05, Amsterdam, tel. (020) 15 94 35. omleiden: nr. 204. Op verzoek wordt U gratis een kleurenfolder toegezonden. ROME (UPI) De 36ste naoorlogse Italiaanse regering staat op instorten waardoor het land zonder leiding zou komen terwijl het kampt met ernstige problemen als infla tie, werkloosheid en bomaan slagen door terroristen, zo heb ben politici in Rome gisteren gezegd. Zij zeiden te verwachten dat een val van premier -Rumors zeven maanden oude coalitie kabinet het einde zo,u beteke nen van katholiek-socialisti sche alliantie die sedert 1962 aan de macht is geweest. Het resultaat zouden nieuwe ver kiezingen kunnen zijn óf een deling van, de macht ihet de grootste communistische partij van het westen. De aanvallen van zowel de socialisten als de sociaal-democraten op de rege ring zouden de genadeslag be- tëkerien vcior Ruimors regering die al in discrediet is door schandalen, geweld en een jaarlijkse inflatie van 21 pro cent. Minister van financiën Ma rio Tanassi, de voorzitter van de sociaal-democratische par tij. zei het partijbestuur dins dag dat de socialisten het re geren onmogelijk maken door elk besluit aan te vechten en door samenwerking met de communisten te zoeken. „In het licht van socialistische provocaties en chantage zijn de menselijke en politieke grenzen van geduld en begrip overschreden", zei Tanassi. Generaal Vito Miceli, com- mandant van het derde leger korps in Italië en oud-direc teur van de defensie-voorlich tingsdienst, is door de minister van defensie geschorst. Deze schorsing, aldus waarnemers, houdt verband met de pole mieken over pogingen tot een staatsgreep door uiterst rechts. ging de bankrekening van de arrestanten geblokkeerd. De vakbond lichtte de regering hierover in, die daarop een officiële maatregel tot het blokkeren van de bankreke ningen uitvaardigde. Uit militaire en burgerlijke kringen is gisteren vernomen dat rechtse extremisten van plan geweest zouden zijn ge neraal De Spinola het afgelo peil weekend te vermoorden. Volgens anderen was dit ech ter een onderdeel van een list van De Spinola, die deze „aan slag" zou willen aangrijpen om links te kunnen beschuldigen. Verder zou De Spinola een aanslag op premier Goncalves voorbereid hebben. Opvolgers voor de afgetre den ministers van voorlichting en defensie zijn nog niet De- noemd. De als links beschouw de majoor Ernesto Melo Antu nes wordt beschouwd als de beste kanshebber voor het de partement van defensie. In Guinee-B! -au is het al treden van De Spinola gunstig ontvangen. Men ziet in Bissau nu betere mogelijkheden om met Lissabon tot een akkoord te komen over de toekomst van de Kaapverdische eilan den. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Precies volgens het draaiboek heeft Prins Bernhard gistermiddag op de Trip van Zoudtlandkazerne te Breda het Opleidisigscentrum Officieren Speciale Diensten OCOSD geopend. Dat gebeur de even voor kwart voor drie, De prins was enkele minuten eerder met een helikopter ge land op het voetbalveld van deze kazerne. Hij werd daar verwelkomd door o.a- lt.-kolo- nel A. van der Kraaij, com mandant van de OCOSD. Voor een aanzienlijk aantal militaire en b urge lij ke autori teiten, onder wie- looo-burge- meester H- Broerders van Bre da, het personeel van de vas te staf en de leerlingen van de OCOSD aanhoorde de prins het Wilhelmus, ten gehore ge bracht door de Koninklijke Militaire Kapel met kapitein Posthumus als dirigent- Na de troep geïnspecteerd te hebben hield prins Bernhard een kor te toespraak waarin hij het belang' van deze nieuwe oplei ding benadrukte. In De Stem van 28 september j.l, zijn wij uitvoerig ingegaan op de doel stellingen van de OCOSD. De prins vergeleek de oplei ding met een bedrijfsgerichte hogere beroepsopleiding. In de opleiding zag hij een waarborg voor een grotere continuïteit in de vervulling van de lagere officiersfuncties. Prins Bern hard stelde nog, dat de heden daagse jeugd kennelijk nog wel belangstelling heeft voor het vaik beroepsmilitair, want alleen voor deze opleiding hadden zich al meer dan 700 kandidaten gemeld terwijl er maar 60 plaatsen zijn. Na een uitgeVeide rondle'ding, waar bij de prins in enkele kamers ook sorak met leer1 in gen kreeg hij nog een tegel annge boden. Tegen half vijf vertrok prins Bernhard uitgeleide ge daan door de KMK. 77 UTRECHT (ANP) Het meubelpakkettenbedrijf „Kant en klaar" zal volgens de bouwbond NVV eind deze week zijn faillissement aan vragen. Het bedrijf staat bij twee banken in het krijt voor 7 min, aldus de bood, ter wijl die afgelopen twee jaar een verlies is geleden van 4,5 min. IN het Chileense leger zijn dinsdag voor het eerst vrou wen opgenomen. Zij hebben zich verplicht de komende vier jaar niet te trouwen. De eerste groep vrouwelijke ka detten 78 van 500 aanmel dingen werd in een kazerne in Santiago officieel inge deeld. jaar bedongen honorarium vol ledig uitbetaald. Van enig overleg met de journalistieke vakbond, de NVJ, is geen sprake geweest. De belangstelling voor het onder hoofdredactie van de heer W. van der Linde gestar te blad is van het begin af minimaal geweest. Het met name door Bonaventura-direc- teur H. ten Brink veronder stelde „gat in de markt" voor een uitermate oppervlakkig en wat sensationeel getint week blad bleek niet aanwezig. Deze zomer bereikte de ver koop een dieptepunt met 32.500 exemplaren. Vervolgens ging het blad over op het meer modieuze magazinefor maat en een wat serieuzer re dactionele aanpak. Onder in vloed daarvan klom het aantal verkochte exemplaren tot zes tigduizend, te weinig voor een lonende exploitatie, zeker niet tegen het vooruitzicht van de met dertig procent gestegen papierkosten, dertig percent hogere produktiekosten en dertien percent hogere redac tiekosten in 1975. Van de kant van Bonaventura wilde men nog wel volstaan met een af*- boeken van het geleden ver lies om met een schone lei te beginnen, maar de NDU had daar, naar verluidt, niets van willen weten. (vervolg van pag. 1) Voorlichting over lekkage betekent harde waarheden zeggen over oneerlijke caissiè res, bedenkelijke praktijken van slagers, slordig verkoop personeel, vertegenwoordigers met een ruim geweten, stelen de klanten en ook onderne mers die Gods water maar over Gods akker laten lopen. Maar de heer Weitje waar schuwde tegen generaliseren. Het gaat in alle gevallen om kleine minderheden, die ech ter de reputatie van de groep waartoe zij behoren en de le vensmiddelenhandel grote schade berokkenen. Een van de inleiders op de studiedag', de heer H. A. Gala- vazi, hoofd detailhandel van Unigro B V. in Utrecht, be toogde dat de lekkage door de gigantische bedragen die er mee zijn gemoeid, een zaak is waarmee de totale gemeen schap zich moet bezighouden. Als de verliezen uit rende- mentso ver we gingen moeten worden doorberekend, kunnen fouten, „pure nonchalance" en diefstallen van grote invloed zijn op de prijsstijgingen in de levensmiddelenbranche. Een Amerikaans onderzoek heeft aangetoond, dat in de V.S. per jaar minstens 1.000 detailhandelsbedrijven louter en alleen tengevolge van dief stal door eigen personeel fail liet gaan. ROME (ANP) Kardinaal Suenens van Mechelen zei gis teren op de bisschoppensyno de dat twee dwalingen de christen van vandaag bedrei gen: een christendom dat we reldvreemd is en een christen dom zonder Christus. Op het missionaire vlak constateerde hij een zekere verwarring. Tal rijke jongeren zijn geneigd het zendingswerk te beperken tot een economische en sociale ontwikkeling. De kerken van Afrika, Azië en Latijns-Amerika hebben in Rome hun aanspraak op meer zelfstandigheid en onafhanke lijkheid van de westerse vor men onderstreept. Lezing schending mensenrechten CVa?: een onzer verslaggevers BREDA Dr Israel Sha- hak houdt vrijdag 4 oktober #s-avonds om acht uur in Esplanade te Eindhoven een lezing over de schendingen van mensen en burgerrechten in Israël. Dit gebeurt op uitno diging van het Palestina-comi té. Dr Shahak is voorzitter van de Israëlische liga voor mensen- en burgerrechten- D'< liga komt vooral op voor de Arabieren die in Israël en de bezette gebeden leven- i èNOORDWIJKERHOUT (ANP) Het is te betreuren, dat men zoveel energie en middelen steekt in het ver schaffer van arbeid en het vormen van arbeidsplaatsen, zonder de bevolking er op voor te bereiden, dat in een hoog-getndustrialiseerdc ge meenschap arbeid schaars wordt, de dienstensector uitge zonderd. Het hoofd van de afdeling geestelijke gezondheid van de GG en GD van Den Haag, de zenuwarts J. van Londen, heeft lit gisteren in Noordwij- kerhout opgemerkt tijdens de plenaire zitting van het con gres „volksgezondheid en re creatie" georganiseerd door de stichting recreatie. Er op wijzend dat veel men sen in hun vrijt tijd dingen doen voor hun plezier, die an dere menaen beroepsmatig doen, meende hij verder, dat I sommige mensen zich met rea liseren, dat als gevolg van verandering van activiteiten een Kwaal of ziekte weer kan gaan opspelen. Het om medi sche redenen iemand bepaalde recreatieve activiteiten gericht aanraden, lijkt wel erg moei lijk, daar dan het element van Vrije keuze ontbreekt en er geen sprake meer is van echte recreatie. Bij ontstentenis van de staatssecretaris van cultuur. recreatie maatschappelijk werk is het congres geo- Donc. dooi ric neer B-M. van Gr.e ivsen var dit departe ment. uie wees op de veran derde opvattingen sinds het einde van de jaren vijftig, toen recreatie alleen als tegen pool van arbeid werd gezien. Ook signaleerde hij de sinds kort verwezenlijkte beleids ombuiging, waarbij de recre atie in en bij de woongebieden Sterker -vnrdt !-.„vrr\-Ip"d Hebben jullie dat gehoord? 't Is toch wat. Laat nou de minister-president gejokt heb ben. Ja, dat zeggen ze, want eerst had-ie laten weten dat-ie geen brief had geschreven en toen moest-ie toegeven dat-ie wel een brief had geschre ven. Joop Jokkebrok. Daar krijg je even een jok kebrok} e van in de rodt keel. Maar als je dat groot opge maakt op de voorpagina van de grootste leugenkrant moet lezen, dat schiet er toch ook wel een ander brokje in de keel. itr Anderzijds moet ik zeggen: s.v.p- geen brokken maken. Joop. Goed, socialisten kunnen jokken, mawr katholieken kun nen er ook wat van. In Rome dan wel, maar toch. Dat heeft de Afrikaanse bis schop Jerome Sangu van Mbeya (Tanzania) gemerkt. Dat zat zo. De synode-verga deringen zijn helemaal een La tijnse aangelegenheid, maar steeds meer bisschoppen be heersen hun Latijn slecht of nauwelijks meer. Dat heb je met die volkstaal-liturgieën. Zo ook bisschop Jerome. Hij moest een overzicht geven van de kerk in Afrika en had de Engelse tekst Ier vertaling aangeboden aan het sy node se cretariaat, die een vertaal-af- deüng heeft. Jaja, vertalen. Omdat hij dus nauwelijks Latijn verstaat (hij kon het net lezen, maar dat zal komen om dat hij vroeger ook misdienaar is geweest), merkte hij niet dat hij iets heel anders stond te vertellen dan hij zelf ge schreven had over de pauselij ke vertegenwoordigers (nunti- i) in vele landen. De bisschop zei (in het La tijn) dat die vertegenwoordi gers een uitdrukking zijn van het universele karakter van de kerk en dat zij de zorg uit drukken van de kerk voor de problemen van de mensheid, enz. De goede man had willen zeggen dat die nuntii vaak veel te Italiaans en Romeins dachten. Er zouden meer bui tenlanders onder hen moeten zij die niet alleen uit zijn op de belangen van het Vati- caan. ■ir Een leugentje om bestwil, zal de vertalende prelaajt ge dacht hebben. Eerlijk duurt het langst, bi eeuwigheid, amen. MERIJN- (ADVERTENTIE) en profiteren van onze aanbiedingen Breda Roosendaal Goes Tilburg Bergen op Zoom i DEN HAAG (ANP) In een in kasteel Oud-Wassenaar gehouden vergadering van het bestuur van het productschap voor zuivel heeft gisteren in aanwezigheid van een groot aantal genodigden, het zuivel bedrijfsleven afscheid geno men van de voorzitter van het productschap voor zuivel, ir- B. van Dam. „De melk heeft u telkens meer mans gemaakt", aldus minister Boersma van sociale zaken, die herinnerde aan de in 1939 begonnen trouw van de heer Van Dam aan de zuivelsector.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13