ubbers: „1976 niet heilig" Rust terug in Portugal Te zwaar en te lang ,,Héé. neem een boek mee Prijsbewust spelen in de Staatsloterij TOERISME NEEMT AF Gouden Delta Kunstmest gaat op rantsoen de Staatsloterij In Nederland wél stijging Amerika voor nieuwe leenmogelijkheden landen derde wereld Gretsjko afgetreden binnenland buitenland GERUSTSTELLENDE BRIEF VAN DEN UYL OVER IANVANGSJAAR BOUW KERNCENTRALES Jaartallen GONcALVES STERKE MAN Openbaar Apocalyptisch" Synode sprak weer over celibaat Rusland valt feestvierend China aan Dertien jaar voor doden politieagent GEVOLG VAN SLUIKHANDEL C.H.V. ontkende Drs. Allewijn KINDERBOEKENWEEK 19 TOT 31 OKTOBER Woensdag 2 oktober 1974. 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over het aanvangsjaar voor de houw van de kerncentrales bestaat in het kabinet geen prin cipieel verschil van mening. Minister Lubbers van Econo mische Zaken gokt op 1976 als aan alle voorwaarden is voldaan. „Maar 1976 is voor mij geen heilig jaar", zei mi nister Lubbers bjj de presentatie van de energienota. Minister-president Den Uyl zelf ook een warm voor stander van kerncentrales gokt op een later tijdstip. Voordat alle voorwaarden zijn vervuld zitten „we in het jaar 1979", zo heeft hij geruststellend per brief meege deeld aan enkele vooraanstaande socialistische partijge noten. PARUS (ANP) - lo de meeste ontwikkelde landen in de wereld is het toerisme dit jaar aanzienlijk verminderd als gevolg van de oliecrisis en de verslechtering van de eco nomische situatie. Dat staat te lezen in een rapport van de commissie voor toerisme van de Organisatie voor Economi sche samenwerking en Ont wikkeling (OESO). Blijkens het rapport is het aantal passagiers dat een vlucht over de Atlantische Oceaan maakte met een bij de IATA (Internationale Vereni ging van luchtvaartmaatschap pijen) aangesloten maatschap pij in de eerste zeven maan den van dit jaar met tien pro cent verminderd. Dat kwam voornamelijk doordat zestien procent minder Amerikanen een bezoek aan Europa brach ten dan vorig jaar. De forse verhoging van de vliegtarie- ven sinds de oliecrisis eind vorig jaar heeft het toeristi sche verkeer tussen de conti nenten voor grote problemen gesteld, zo concludeert het rapport. In negen OESO-landen ln Europa verminderde het toe risme in de eerste zeven maanden van dit jaar. ln Groot-Brittannië en Portugal werd een vermindering met één procent geconstateerd, in Denemarken met drie procent, in Italië met zes. procent, in Spanje en IJsland met negen procent, in Zwitserland met tien procent, in Griekenland met dertien procent en in Joe goslavië met 32 procent. In zes landen kwamen meer buiten landse toeristen: ln Ierland een procent; in Frankrijk en West-Duitsland twee procent; ln Nederland zes procent, in Oostenrijk negen procent en in Turkije vijftien procent meer. Den Uyl Lubbers (Vervolg van pag. 1> bijna alle landen kan J Worden vastgesteld dat de «ympathiserenden met de link se partijen minder vaak tevre den zijn dan de sympathisanten van de rechtse partijen. Ook flterd vastgesteld dat kerkgan gers vaker tevreden zijn dan piet-kerkgangers. In het algemeen zijn de mensen met hoge inkomens «aker tevreden met hun lot dar de andere personeel, maar liet verband tussen inkomen en tevredenheid is toch niet zo T&envoudig. Het inkomensni veau heeft bijvoorbeeld meer invloed op de graad van tevre denheid in de grote landen, oral Frankrijk en Italië dan de kleine, hoewel België laar een uitzondering op (rormt- Het percentage van de tevre- enen is bij de arbeiders (be roep van het gezinshoofd) lan ger dan het gemiddelde natio nale percentage, behalve in elgië en Nederland. De land bouwers in Duitsland en Ne- lerland zijn in het algemeen Blinder tevreden dan het nati onale gemiddelde. Anderzijds legt in Frankrijk jen Luxemburg de aard van de naatschappij en de werking van de democratie veel .ge- vicht in de schaal voor de dimensie van de algemene te redenheid. Er bestaat in deze eide landen een zeer sterke betrekking tussen hetgeen de po itiek raakt en de persoon' lijJte tevredenheid Politici wensen over het verschil van interpretatie tus sen de premier en minister Lubbers opheldea-ing van de minister-president. Zij hebben daarover vragen gesteld. Een vain de partijgenoten van Den Uyl, de voormalige voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, dir. S. Mamsholt, die indertijd op verzoek van de regering een adviesnota over de bouw van kerncentrales sa menstelde, heeft geadviseerd een beainningsperiode van en kele jaren in acht te nemen. Premier Den Uyl vindt dat met rijn interpretatie van de energienota vam de minister van Economische Zaken, waar in hij ervan uitgaat dat 1979 het eerste jaar van de bouw zal worden, een ruime bezin ningsperiode in acht wordt ge nomen. Dr. S- Manstiolt en zijn par tijgenoot en tevens Eerste-Ka- merliid Kloos reageren daarop echter met de opmerking, dat ze aam een dergelijke interpre tatie niets hebben- Minister Lubbers noemt immers in zijn nota geen jaartallen. Hij maakt alleen duidelijk dat hij vóór 1 juni van het volgende jaar allerlei rapporten en no ta's inzake veiligheid gezond heid, risico's en structuur van de organisatie voor de bouw van de centrales rond wil heb ben. Hij gaat ervan uit d-at alles naar wens zal verlopen. In dat geval zou in 1076 met de bouw van de eerste van de drie kerncentrales begonnen LISSABON (Reuter, UPI) In Portugal was gisteren, na een roerig weekend en het spectaculaire aftreden van ge neraal De Spinola op maandag, de rust weergekeerd. Premier Vasco Gonealves, die wordt gezien als de nieuwe .sterke man voerde besprekingen met de nieuwe president Francisco da Costa Gomes Het overleg ging onder meer over de benoeming van vier nieuwe leden van de zeven man ster Ir O r*-» iliiii*.— i.a tisme ook bij links gezag en populariteit genoot, ook ai om- dat hij aï voor de staatsgreep ln de oppositie was tegen het regime van. Caietano- Tevens wordt er druk uitge oefend om sommige rechtse fi guren van vöór „de omwente ling van 30 september" straf rechtelijk te laten vervol-gen Doelwit vam deze campagne zijn met name de afgetreden junta-leden generaal! Carlos kc militaire junta en van twee Galvao de Melo, generaal Ma rt ministers. Maandag vertrokken liue' Diogo Neto en generaal met De Spinola drie conserva- Jaime Silverio Ma-rques en de tieve topmilitairen uit de jun- afgetreden minister van voor- ta en namen de ministers van lichting majoor José Sanches voorlichting en van defensie Osorio. Linkse groeperingen ook medestanders van De Spi- stelden Osorio in door de ra- nola, ontslag. dio uitgezonden communiqué Premier Gongalves zei ver- verantwoordelijk voor de slui kunnen worden. Maar hij zegt in zijn nota, ook, dat indien de nota's ongunstig uitvallen, hij niet zad aarzelen het gehele project stop te zette m( inclu sief alle voarbereddinigswerk- zaamheden). Maar zowel Mansholt als Kloos vinden het idioot in be ginsel te besluiten, dat ln 1985 drie kerncentrales in ons land extra op voile toeren zullen draaien, terwijl de studies over allerlei aspecten ervan nog moeten worden verricht. Beiden zijn van plan hun min derheidsstandpunt bij het uit brengen van de nota advies groep kernenergie (in maart j.I.) aan de Tweede Kamer te zenden, zodat bij het parle mentaire debat over de ener gienota op 22 oktober SLS. ook hun standpunt bij de menings vorming kan worden betrok ken. WD-fractievoorzitter Wie gel meent, diait eem brief vain premieir Den Uyl aan enkele partijgenoten over de bouw vam kerncentrales openbaar moet worden gemaakt. De li berale oppositieleider will dui delijkheid over de brief en vooral ook over de vraag of minister Luibbers (Economi sche Zaken) vooraf op de hoogte is gebracht van de in houd. De CH-fractde in de Tweede Kaïmer plaatst ernstige vraag tekens bij de enengienota van minister Lubber® (Eoonomi sche Zaken). De fractie stelt zioh op het standipunt, dat gro tere aandacht moet worden gegeven aan de beveiliging van reactoren tasen daden van agressie, zoals die „in de te genwoordige actieve, deskun dige sabotaige ln de huidige maatschappij optreedt" I-- >Cl- Oer geen veranderingen in de regering te verwachten. De re gering trad maandag automa tisch af na het aftreden van president De Spinola. Maar d-e eei ste daad van de nieuwe president was de herbenoe ming van premier Gongalves. De rest van het kabinet wordt pas vandaag bekendgemaakt. Volgens regeringskringen zal premier Gongalves mogelijk zelf de post van minister van Voorlichting op zich nemen. De regering bestaat uit socia listen, communisten, centruim- libera-len en militairen. Dp een persconferentie hei- haalde Gonialyes de belofte voor vrije verkiezingen vooi het parlement en het presi dentschap in het komende voorjaar Hij bevestigde dat de dekolonisatiepolitiek in Af rika zal worden voortgezet en kritiseerde De Spinola voor diens ..apocalyptische" schilde ring van de Hoestand in Portu gal. De pers reageerde overwe Bend positief op de verschui- vi Ti gen ln de leiding van het land. De meeste kranten wa ren terughoudend met hun kritiek op generaal De Spino la, die ondanks zijn conserva ting van alle dagbladen afgelo pen zaterdag. Premier Gongal- ves schijnt echter tegen maat regelen tegen de afgetreden militairen te zijn. VATICAANSTAD (AP) Voor de tweede achtereenvol gende dag is gisteren op de bisschoppensynode in Rome ongenoegen geuit over het door het Vaticaan verplicht gestelde priestercelibaat. Te vens drongen de bisschoppen aan op een grotere rol voor de vrouw in de kerk. De 200 bisschoppen op ae synode, die een maand gaat duren, hoorden verder een verslag aan van de Poolse kar dinaal Stefan Wyszynski over de situatie van de rooms-ka- tholieke kerk in Oost-Europa. Een uittreksel van Wyszyns- iCj's verslag werd echter niet gepubliceerd. Een van de re denen daarvoor, aldus een of ficiële woordvoerder, was dat hei verslag al te gemakkelijk verdraaid kon worden als het met i-n zijn geheel wordt ge publiceerd". WASHINGTON (ANP) De Verenigde Staten zullen d« schepping van nieuwe interna tionale leenmogelijkheden, be doeld om landen te helpen b'J de betaling van de hogere in- voerrekening voor olie, steu nen. De Amerikaanse minister van financiën, William Simon, heeft dit gisteren gezegd 'n een toespraak tot de jaarver gadering van Wereldbank en IMF. Frankrijk heeft op de jaar vergadering bekend gemaakt niet akkoord te gaan met een nieuwe flinke verhoging van de olieprijzen. De jongste ver hoging is het uiterste dat Frankrijk kan verdragen zon der zijn economie te versto ren. PEKING (UPI, REUTER) De Volksrepubliek China vierde gisteren op uitbundige wijze haar 25-ste verjaardag als een communistische staat. De viering is ai gekenmerkt door een triomfantelijke* rij het tijdelijke, terugkeer van premier Tsjoe en-Lai in het openbare leven- De Sovjet-Unie heeft de 25- ste verjaardag van de Volksre publiek China gevierd met een stekelige aanval op de Maoïs tische leiders die zouden po gen verdeeldheid teweeg te brengen in de eomm-inistische wereldbeweging- In een gezag hebbend artikel in het partij blad Pravda wordt Mao Tse Toen-g ervan beschuldigd een nationalistische machtspolitiek te voeren die bedoeld is om de eenheid in het socialisti-sc-h wereldsysteem te vernieti gen. AMSTERDAM (ANP) Voor het doodschieten van de 21-jarige Amsterdamse agent van politie Simon Landman en zware mishandeling van de 23-jarige marechaussee J. M. van den Berg uit Weesp heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren de 21-jarige Italiaan Gennaro O. veroordeeld tot dertien jaar gevangenisstraf met aftrek. Voor medeplichtigheid hier aan werd dezelfde straf opge legd aan de 22-jarige Frans man Christian B. Tegen Gen naro had de officier van justi tie de maximumstraf van 20 Jaar geëist en voor het mede- plegen van deze feiten dezelf de straf tegen Christian. Alvorens ze weer tien jaar in de vergetelheid wegzakt totdat ze 50 jaar is, wil ik nog één schijnwerpertje richten vanuit dit merkwaardige hoekje op de collectieve vlam van een reeds grijzende gene ratie: BB. (Var. een onzer verslaggevers) BREDA t Het centraal jyer- koopkantoor voor de kunst-- mest heeft de boeren op rant soen gesteld omdat stikstof welke bestemd was voor bin nenlands gebruik geregeld wordt verhandeld voor uitvoer naar o.m. Amerika en Mexico. In de grensstreek zouden niet alleen leden van de boeren bonden maar ook plaatselijke depothouders zich met deze lucratieve handel bezighou den. Een woordvoerdei van de CHV te Vaghe'l verklaarde on langs, toen wij na-ar de ge ruchten omtrent1 deze smokkel welke zi-ch onder m-eer in Baarle-Nassau zou voordoen informeerden, dat zakken met HCV-kunstmest in de haven van Antwerpen zijn aangetrof fen- Na-ar zijn mening zouden deze---afkomstig---rijn geweest va-n individuele boeren cv 'e kunstmest voor een prijs hadden kunnen vei.. _n aan exporteurs- Dat CHV-de- poth-ouders zioh ook met deze handel zouden inlaten, leek de woordvoerder v-ain de CHV on waarschijnlijk, al liet hij de mogelijkheid dat het wel ge beurt open. Hij was van me ning dat <te omvang van deze kunstmestexport in de grens streek niet zo groot was. Blijkbaar toch wel zo groot, dat het th-a-ns niodig blijkt de kunstmest te distribueren op dat zow-ei de Nederlandse landbouwers alls de ontwikke lingslanden aan hun trekken komen- Deze Belgische vracht auto, onderweg van de Ar dennen naar Duitsland, werd gisteren door de po litie bij Tilburg van de weg gehaald; de wagen was 20 ton te zwaar geladen. De stammen waren ongeveer 23 meter lang, zodat de to tale lengte van de wagen 26 meter bedroeg.1"- Boven dien, vertoon de de wagen techmsthe gebreken. WASHINGTON (AP) —In kringen der Amerikaanse in lichtingendienst is gisteren vernomen d-at de Sovjet-minis ter van defensie, maarschalk Andrej Gretsjko, na zeven Jaar minister te zijn geweest zou Kunnen gaan aftreden. Gretsjko is een man die ten opzichte van het begrip „ont spanning" nogal sceptisch staat. Men gelooft echter niet dat dit een teken is van ver zachting in Russische militaire kringen. Brigitte dnu. Bardot. Afgelopen zaterdag 40. Met rimpeltjes en braafjes in de kleren. Dat was zo'n tien, vijf tien jaar geleden wel an ders. Haar onthullend optreden op het witte doek bezorgde toem fihnkeurders over de hele aardbol overuren en slapeloze nachten. Zo bloot als BB was nog nimmer over het witte scherm gedanst. Tóch, zo verzekert een ken ner, was ze nooit helemaal bloot, of naakt, of hoe dat heet. Dat was nou net het knappe, vindt hij. Ze sugge reerde het alleen maar. Het leek net alsof. Enfin, wat zol ik lyrisch zit ten doen, er zijn me zemelen voorgegaan, dat met niets rest dan citeren- Acteur Jean Louie Trinttg- nant schijnt gezegd te hebben: „Ze is een heks, met wie me* zich beter niet kan inlate". De Tranee schitjoer Marcel Achard zag er meer tn: ,„Zi) is een zoete mengeling van de geheimzinnige tover van de vrouw en de verrukkelijke ar geloosheid van het kind, irri terend in haar gebaren, ontwa penend door haar blijde lach, de enige vamp ter wereld die lijkt op het - lieve nichtje op wie de man eenmaal verliefd was". En is, zo te lezen. y w. Ja ja, heren, lach maar. Maar wie luid vijftien of meer jaar geleden niet, weggedoken in donkere rijen bioscoopstoelen, zoiets moois willen denken bij het zie van zoveel moois? Ach ja, het is over, voorbij. Maar gelukkig de generatie mannen die nog zoiets heeft om glimlachend over te mij meren. Jawel. Weet je... nog wel,., oudje? MERIJN DEN HAAG (ANP) Per 1 januari is de benoeming te verwachten van drs. P- Alle wijn (53) hoofd van de directie gevangeniswezen tol directeur van de nieuwe directie verkeersveiligheid (verkeer en waterstaat). Dit heeft het ministerie gisteren meegedeeld. DE Zuidafrikaanse politie neeft twee zwarte mijnwer kers doodgeschoten en vier gewond toen zij het vuur ipende op 400 ruziënde werk nemers van de Lonrho-platina- mijn in het westen van Trans vaal, zo heeft een directie woordvoerder dinsdag meege- oeeld (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Héé, neem een boek mee" is hei motto van de eenentwintigste Kinderboekenweek, die va-i 19 tot en met 30 oktobei wordt gehouden. "Naast plaat selijke en regionale activitei ten is landelijk ook liet ge, en ander georganiseerd. 7, vindt tijdens deze boeken week de uitreiking plaat van de gouden en zilverei griffels en het gouden pen seel. In Rotterdam wordt d première gehouden va-n hel toneelstuk „Kiekeboekis- ten". De gouden griffel voor hei beste kinderboek (tot twaali jaar) ga-at dit ja-ar na-ar Jaap ter Haar voor zijn boek „Het wereldje van Beer Ligthart' Voor „Kruistocht in spijker broek" krijgt Thea Beekmar de gouden griffel, voor het oeste jeugdboek. Wim Hof nar: ontvangt het gouder- ienseel voor zijn illustratie n het boek „Koning Wi-kke- K>kluk de merkwaardig- -eld een rijk". De griffels en liet pense vorden tijdens de openin /an de Kinderboekenweek die op 19 oktober in het Luxor Theater in Rotterdam plaatsvindt, uitgereikt. Daar zal ook de première plaats vinden van het toneelstuk „Kiekeboefcistem" van Pau i Maar Jeugdtheater Amster dam brengt het stuk behalve ln Rotterdam ook m ver schillende andere gemeenten m Nederland op het toneel- Het eerste nummer van Kinderboekenmolen". dat via de boekhandel in een >pia-ge van 200.Ü00 exempla- eti wordt verspreid geeff en uitvoerig overzicht van te kinder- en jeugdboeken (ie op de Nederlandse m-arki ■e koop zijn- Het vouwblad, dat de Da nsschol-en krijgen toege stuurd neemt de plaats lr van de bekende krant, die de voorgaande jaren werd ver strekt. De papierschaarste was er oorzaan vam dat de kramt met meer kon worden uitgegeven. Het vouwblad bevat behalve een lijst be kroonde boeken, een aantal geschenken met auteurs van leze bekroonde boe-ken. Het Kinderboekenweekge schenk .,2 is teveel" (gratis bij a-ankoop van f 8,50 aan -roeken 1 zet de kinderen aam net werk. Bij het verhaal zit namelijk een heel bouwplan voor een soort poppenkast iva-ari-n bet verhaal kan wor den gespeeld- Bovendien kunnen de jongens en meis jes zelf een slot voor het avontuur verzinnen. (ADVERTENTIE) Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70 van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". Lotenverkoop van 7 oktober af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de oktober-loterij op 7 oktober. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij de plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,—; „vijfje" 5,— Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 16,21 en 23 oktober Elke loterij heeft drie trekkingen; deze zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de 1e en de 2e trekking zijn gevallen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9