vol Belgen studeren weer op luchtvervuiling Niet meer uitstellen! amro bank Cor Bruyns ziet op tegen de eerste week van november nlFis ml MILIEUDESKUNDIGE: DOUBLURE, WANT ADVIEZEN LIGGEN KLAAR I itslagen liietingen WBSÊBSÊÊ esm? REGEN EN WIND MAAKTEN SLECHT BRAMENSEIZOEN In- en uit- klarings- kantoor in Zierikzee gesloten „Op visite" Els Riemers met je spaarboekje. stad streek rhoie Bij de Amro Bank krijgt u 2 méér op 'tnieuweSpaar-Plus-Boekje. Ofwel 7\%. Hoofdplaat Opklaringen Standpunten Hard werken door NETTY VAN ZALINGE Actief Woensdag 2 oktober 1974. 3 ;n pakket artikelen ei naast de verscheidenhe produkten, die in het] fpunt"-geheel worden ;erd. Dat het „Trefpunt' zo snel vol komt als di nigen wel zou worden ;t. ziet hij niet als veroni ;nd. Het is volgens di Morres niet altijd mogj om de juiste kandidaat juiste artikel te vindei -sen vordert de bouw vai centrum gestaag. De eerst is afgerond- De verwaeh. bestaat dat rond half n ber alle beneden gelegei cel panden verhuurd zulli Op dit moment zijn, al. de heer Morres in nd gedeelte nog „één panden" over. De tweed: bestaat uit de afbouw vai „Trefpunt"-gedeelte aan| Vismarkt en hoek Bier- straat lieting Aan de kermis! rtirag gehouden in de zaait oafé ,.De Kraai" namej lëndiertiig schutters dee',1 j-itslag was: hoge vogel LI bbe Lamswaairde, eerstal »gel P. Boenne, Hulst! ■de zijvagel L- van Goe.l i Ossenisse, grootste aar vogels (vijf stuks), :3 Hul'St. lai boiling Aan de kerl aairboiling gehouden in dtl van oafé ..De Kroon" na-I vierentwintig boller I De uitslag was: hoge vo! P. Freyser en P. Dobbelaarl er zi'jvogeil J. van EetveMtl I. de Boey, rechter zij vogel Hemelaer, grootste aantall ralf stuks) G. Freyzer. n een onzer verslaggevers) I HEERENHOEK De al i-atste 'Schie'uing op ode wippen van dlit werd verzorgd door del lboogverenigiing „Eensge-J herd" uiit 's Heerenihoekl deze schieting waaraan! 62 schutters werd deel ge- en waren een aantal pou-l en beschikbaar- Uiltsla*| de eerste wip: hooMvoge.l ie Jonge van Willem-Te!1.! Ovezandie; l'Ste ziijvogel! Rijk vain A.D.L.M. ui'l üdendamme; 2 e zij vogel H l Któjk van Soranus uit I ïkeinszand; 1ste bovenkail EC oen s van Spes-Nostra uitl zande; 2e bovenka! B. de| ge van Concordia uit 's- renhoek; 1ste onderka.l h. Koens van Spes-Nostra! Ovezande; 2e onderkal P-l Baar van Wiflüem-Tell uitp zande; 1ste klep Jac. PletT >rre van Zorgvliet uit EHe-l Ltsdijk; 2e klep H- Koens! Spes-Nostra uit OvezanckT klep P. Steketee van Dia- f uit Yerseke- Meeste kleine! Is P. Vette van Concord^ s-Heerenhoek 10 vogels, ils. itslaig van de tweede wip hoofdvogel: H. Driedijkl Soramus uit Heinkenszankl ïoofdvogel L. de Wilde var.l ana uit Oudelande; 1st-! ogel A. Rentmeester var! em-Tell uit Ovezande: del ogel H- Hoendert van! s-Nostra uit Ovezande: 4e ogel H. Koens, van Spe? tra uit. Ovezande; 1ste kal Smalilegange van Zorg;! t uit Ellewoutsd'ijk; 2e kuj a.d. Dries van Eensgezind;! 1 uit 's-Heerenhoek; 3e ka.l temijn van Eensgezindheid I 's-Heerenhoek- bij loting: I iste kleine vogels P. Dr>1 van Soranus uit Hein* I jzarnd negen vogels- Eitf de laatste schietinig vcnl puntenklassement, waar-[ eer beker beschikbaar I gesteld door de heer C l ;tdorp. Deze werd gewon- f door Jac- Platschorre van I £vliet uit Ellewoutsdij-K I 38 punten; tweede werd I Martens van Vios uit 's-| renhoek met 31 -punten- T de schieting werden d«| sen uitgereikt. EERENHOEK De vere-1 le sociëteiten gaven een I sscbieting op de liggend I Deze werd gehouden in I ;aal van de heer Van Lien-1 29 schutters van de 's* renhoekse verenigingen I d hier deelgenomen. De uit- I is: 1ste met 9 punten G.M- nse; 2de met 5 punten Jonge; 3de met 5 punten I Timmermans 4de met 4 ten B. v.d. Dries; 5de met 4 ten P.M. Timmermans *>e 3 punten S. Oostbeek; 7de 3 punten J. Ponpernolk: met 3 punten J. y-"; Geus 9de J. v.d. Drie?: H v.d. Dries; 11de en Adri en C. v.d. Dries eik 3 punten. Deze schie verliep zeer gunstig en waren tevreden over dj ic-atie, elke schutter had prils. f (Van een onzer verslaggevers) GENT (B) Tijdens een gisteren gehouden werkvergadering in het Gentse stadhuis is op verzoek van de Belgische staatssecre taris voor leefmilieu Polma een werkcommissie ingesteld die op korte termijn adviezen moet geven over de wijze waarop de luchtverontreiniging in de Gentse kanaalzone aangepakt moet worden. Ter vergadering in het stad huis te Gent weigerden de professoren Hendricks en Van Mieghem twee erkende mi lieudeskundigen zitting te nemen in deze commissie, om- doublure zijn van die van de dat de werkzaamheden een provinciale commissie waarin reeds veel voorbereidend werk voor de oplossing van dit ur gente probleem was gedaan. „Wij kennen de vervuilings bronnen, de studies duren al vele jaren en de provinciale commissie, waarvan ik vier (ADVERTENTIE) jaar deel heb uitgemaakt, heeft adviezen genoeg gege ven. De oplossing van het pro bleem is niet zo moeilijk. Stel normen vast, de adviezen hier over zijn al in Brussel, en zorg voor aanvullende exploi tatievergunningen voor de be drijven", a'.idius professor Hen dricks die wegens de zeer va ge exploitatievergunningen België het „Luilekkerland voor de industrie" noemde. Volgens hem was de admi nistratie onbekwaam om voor stellen van deze provinciale commissie in wetten en voor schriften te gieten. Hij vond dat de uitgifte van exploitatie vergunningen dienide te res sorteren onder de bevoegdhe den van het provinciaal be stuur en niet onder het rijks bestuur, Daarom paste de pro fessor ervoor in de nieuiwe commissie zitting te nemen. Staatssecretaris Polma wilde graag „een spons halen over het verleden". Hij wilde zo „rap" mogelijk de adviezen van de nieuwe commissie heb ben oim dat rapport te kunnen inbrengen in het interministe rieel comité. „De luchtverontreiniging moet binnen drie jaar be dwongen kunnen zijn", aldus de heer Polma tot zijn talrijk gehoor waaronder vertegen woordigers van rijk, provincie, kanaalgemeenten, actiecomités voor leefmilieu en vakbon den- Het manco in België is, zo bleek gisteren, dat wel wetten zijn uitgevaardigd die de mi lieuverontreiniging moeten te gengaan- Deze wetten kunnen echter niet in werking treden omdat de desbetreffende uit voeringsbesluiten nog niet zijn genomen en onder andere de rechterlijke macht niet weet waaraian zij zddh te houden heeft- Dit zouden echter poli tieke beslissingen moeten wor den, aldus de heer Polma, die niet genomen kunnen worden zonder een technische voorbe reiding waarvoor hij dieze commissie in het leven heeft geroepen. Zeehengelwedstrijd On der auspiciën vajn die Wester- schelde Federatie wordt in verband met de opening van café Temmerman zaterdagmid dag een zeehengelwedstrijd gehouden. Deelname staaf open voor iedereen- Inschrij ving in café Temmerman waar ook de prijsuitreiking zal plaatsvinden. De wedstrijd be gint om halfdrie. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18-00 uur: Vooral aanvankelijk in de kustgebieden nog enkele buien, overigens flinke opkla ringen. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten irn cij fers gemiddeld over Neder land. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tof 7 Min- temp,: omstreeks 4 graden. Max. temp: omstreeks 13 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent Voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Miim. temp.: om streeks 5 graden Max- temp. omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent Konstana 334 onveranderd, Rheinfelden 241 min 1, Flit- tersdorf 382 min 18, Maxau 436 overanderd, Plochingen 131 plus 2, Mannheim 257 plus 16. Steinbach 126 plus 7, Mainz 248 min 3, Bingen 124 min 3, Kaïub 163 min 3, Trier 287 plus 24, Lobith 916 plus 21, Pannerdense Kop 890 plus 19, Nijmegen 718 nlus 18, ÏJs- selkop 85 plus 9, Deventer 264 plus 4, Monsin 5478 min 12, Borgharen 3950 nlus 23, Bel- feld plus 19, Grave beneden de sluis 503 plus 3. Morgen, donderdag 3 okt. Bergen op Zoom 4.47 en 17,00 Hansweert 4 02 en 16.05. Terneuzen 3.23 en 15.24. Vlissingen 2.49 en 14.54. Wemeldinge 4.37 en 16.50- (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE Ook als de schade ten gevolge van een aanvarig aan de Zeelandbrug over de Oosterschelde hersteld zal zijn - naar verwachting is dat eind november - heeft het voor de internationale vracht- scheepvaart geen zin meer de Oosterschelde via deze brug op of af te varen- Het ministe rie van Financiën heeft per 1 oktober het in- en uitklarings- kantoor in Zierikzee geslo ten. De 50 a 60 vrachtschepen overwegend coasters - die de havens aan de oude rivier mond jaarlijks aandoen, zullen 'n Vlissingen moeten warden in- en uitgeklaard en gebruik moeten maken van het Kamaail door Walcheren of het Kanaal door Zuid Bevelaind- Sinds de schade aam de klapbrug iin de Zeelandlbruig op 9 mei ont stond, moesten vrachtschepen op de internationa'le lijnen reeds via Vlissingen varen. Eer, directeur van een ha- ven- en veembedrijf in Bergen op Zoom, de heer van De Wa tering. toonde zich veront waardigd over wat hij noemde het voorbarig sluiten van het grenskamtoor. „De bedrijven langs de Oosterschelde zijn niet op de hoogte gebracht ter wijl de maatregel gevolgen kan hebben voor de concurrentie positie". aldus de heer Van de Watering. het ministerie van Financiën zei desgevraagd dat het kantoor is gesloten wegens de geringe aanvoer van goederen. KAPELLE Regen en wind hebben een voortijdig einde gemaakt aan het Zeeuw se bramenseizoen 1974. Nor maal worden de bramen tot diep in oktober op de veiling aangevoerd, maar vorige week was het ineens afgelopen. Slechts een enkele teler nam r.og de moeite de laatste rest jes bramen van de struiken op te zoeken Te verkopen waren deze restanten van de bramen niet meer. Het is nog niet dikwijls voorgekomen dat het seizoen eind september al Is afgelopen. Een braam heeft warm en zonnig weer nodig en daar heeft het gedurende bet groot ste deel van de zomer aan ontbroken. De kilo-opbrengst per ha. is hierdoor belangrijk achter gebleven bij normaal. Op het veilpunt Kapelle van de centrale veiling Kapelle- Terneuzen, waar alle bramen uit Zeeland centraal worden aangevoerd, heeft men van die lagere kilo-opbrengst niet zo veel gemerkt. Er zijn daar toch veel bramen aangevoerd, maar dat kwaim voornamelijk door dat het areaal is uitge breid, De laatste jaren is de bramenteelt financieel name lijk zeer aantrekkelijk ge weest. Dit jaar is er van die aan trekkelijkheid weinig overge bleven want de bramen wer den gedurende het gehele sei zoen beneden de kostprijs ver kocht. Het vorig jaar werd in Kapelle voor de bramen ge middeld rond f 2.60 per kg betaald. Dit jaar ligt de ge middelde prijs ongeveer een gulden per kg. lager. Dat bete kent dat de bramen de laatste vijf jaar nimmer zo goedkoop zijn geweest dan dit jaar. In voorgaande jaren werden ze steeds in hoofdzaak geëxpor teerd naar Zwitserland maar de fabrieken in dit land ble ken nog over grote voorraden van het oude seizoen te be schikken. Voor de telers was dit een bijzonder teleurstellende zaak want de bramenteelt gaf de laatste jaren vele kleinfruitte- Iers juist het zetjie dat ze no dig hadden om van een gun stige exploitatie van hun be drijf te kunnen spreken. (ADVERTENTIE) Elke week een PEUGEOT te winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. 9.500,-, aangeboden door Gebr Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! „Ik heb nu toch al heel wat meegemaakt in mijn tienjarige loopbaan als horecaman, maar wil je wei geloven, dat ik als een berg opzie tegen de eerste week van november" zegt Cor Bruyns, eigenaar van Restaurant 't Voske, tevens voorzitter van het kringbestuur Horeca Nederland, afdeling Zeeuwseh- Vlaanderen en voorzitter van de winkeliersvereniging Hulst. We kunnen beter ophouden met het noemen van de andere bestuursfuncties van Cor Bruyns, omdat de rij schier einde loos lijkt. Hoe krijgt hij het allemaal voor elkaar, denk je als hij tijdens ons gesprek in zijn zaak in Hulst als een dui zendpoot heen en weer holt om de klanten te bedienen, een leverancier het zijne doet toekomen, afspraken maakt voor een bijeenkomst later in de week en daar tussendoor mij te woord staat. Totdat hij zich op een gegeven moment kwaad maakt over die 1ste novem ber- De zwarte datum voor de horeca. Dan mag een au tomobilist niet meer alcohol in het bloed hebben dan 0,5%. De vent die dat heeft uitge dokterd moet een kronkel in zijn hersens hebben", zegt hij, terwijl hij geïrriteerd met zijn vinger op de tafel tikt- „Wij zijn natuurlijk ook voor veiligheid op de weg, maar dat percentage is abnormaal. Ik heb cijfers gezien, waar uit blijkt dat een dergelijk alcoholpercentage gewoon krankzinnig is Dat is maar net één glaasje bier. Nou wiaar blijven wij dan als ho reca! Hoe moet het nu ver der met de wekelijkse kaart avonden, de biljartclub, de visclub en noem maar op. Ik zie het donkerbruin in". En dat Cor deze voorspel ling niet alleen zo ziet be wijst een van de aanwezige klanten. Somber zet hij zich bij ons op een barkruk neer. „Ik heb iedere week een vaste kaartavond. Meestal drinken we dan een paar biertjes over de hele avond verdeeld. Na afloop ga ik met de auto naar huis. Maar dadht je nu heus, dat ik blijf komen, als ik niet met. de auto mag komen", zegt hiij. „En de fiets dan", opper ik voorzichtig, „is dat dan geen oplossing? „Zeker met dat fijne Hollandse weer", merkt hij smafcnd op. „En een taxi dan?", suggereer ik hoopvol. „Nou dat zijn me ook nogal lekkere prijsjes", valt hij een beetje boos uit- „Dan kun ie het verteer van een avond nog eens verdriedub belen. dan blijf ik net zo lief thuis". „Kijk", zegt Cor Bruyns, „die opmerking is nu teke nend voor de sfeer die er op het moment heerst onder de mensen". Dat is toch uitste kend, zullen velen onder u denken- Dan blijven ze toch lekker thuis bij moeder de vrouw. Maar dan kom je op een punt, dat je heen en weer geslingerd wordt tussen twee standpunten. Het ene zegt: Er moet ab soluut niet gedronken wor den door mensen. die van plan zijn achter het stuur van een auto te klimmen. Aan de andere kant, maak je met de invoering van een dergelijke wet een hele cate gorie mensen werkeloos. En een simpele oplossing lijkt er niet te vinden „Ik ben stinkend jailoers op de horeca in Kloosterzande", zegt Cor Bruyns, „die heb ben een busdienst opgezet voor hun vaste 'klanten. Als het nu hier ook haalbaar was, dan zou ik de eerste zijn, om zo iets te beginnen, maar veel van onze klanten komen uit België. Het is ge woon geen doen om voor die mensen iets dergelijks op te zetten. Ik ben bang, dat die nieuwe situatie ook voor de eetgelegenheden een flinke drukker zal betekenen. Want waarom ga je uit eten? Meestal om Iets te vieren, of alleen voor de gezellige sfeer. De mensen zijn ge wend een borreltje voor en een glaaisje wijn onder het eten te gebruiken en een koffie met coignac na. Nou dat is nu afgelopen. En dan vraag ik me af: komen die mensen dan nog wei of laten ze het afweten"? Als je de zaak van die kant bekijkt, dan is het toch weer een trieste affaire, want een man als Cor Bruyns (je zou in dit ver band eigenlijk ieder horeca- exploitant kunnen noemen) krijgt zijn broodje niet zo erg makkelijk verdiend. Er moet behoorlijk aan getrok- en worden Geld voor hulp is er vaak niet, dus man en vrouw moeten er samen hard voor werken. Je wardt met de neus weer eens op de feiten ge drukt als je vanuit een piep klein luikje, dat de verbin ding vormt met de keuken, steeds het blonde hoofd van mevrouw Bruyns ziet opdui ken, dat met de regelmaat van de klok roept: „Aannemen''. „Jazeker", zegt hij niet zonder trots- „Mijn vrouw zwaait helemaal in haar eentje de scepter over de keuken. Ze heeft nooit hulp, ook al zitten er veertig man in de zaak op eten te wachten". Dat fenomeen wdl ik wel eens met eigen ogen aan schouwer en ik denk dait het best te kunnen doen door middel van een verrassings aanval. Tussen een toumedos a la huppel de-pup en een uitsmijter met ham door, vertelt zie, dat ze van haar leven niet in paniek zal ra ken, ook al zit de zaak tot de nok toe vol. „Koken is een hobby voor me", zegt ze en dat ze de buitenlandse keu ken niet schuwt wijst een kast vol met stevig bedui melde kookboeken. En dat enorme tempo houdt de fa milie Bruyns het hele lange jaar door vol. Een keer in de week wordt er stoom afge blazen en dan zien de drie kinderen hun vader en moe der ook eens overdag thuis. Op alle andere diagen begint de d-ag om negen uuir en eindigt hij dikwijls 's nachts om drie uuoir. „Daartussen door houden we twee weken vakantie", zegt Cor Bruyns. T'neke Bruyns, is vieren dertig jaar oud. „Tien jaar geleden", zegt ze, „besloten wij voor om/-elf te beginnen. Ik wist dat we ons allebei uit ie niaaid zouden moeten werken. Nou, dat hebben we dan ook gedaan en ik heb er nooit spijt vatn gehad. Ik ben toch seen vrouwtje, dat uit gebreid iiioet gaan zitten koffie 'euteren met vriendin nen, daar heb ik ook nooit behoefte toe gevoeld ook"- Dus ook met In de politiek zoals andere Hulster dames wel gepresteerd hebben? „Nee", zegt ze. „maar ik sta er wel volledig achter". Ti neke is geen doetje en ails Cor zich iets te lang met een tevreden klant bezighoudt, wordt hij resoluut tot de or de geroepen door het luikje met: „Aannemen". bestuursgebied te zijn- „Ik ben voorstander van een ac tief middenstandsbeleid", zegt hij. „Wij middenstan ders moeten het de klant zo veel mogelijk naar de zin maken. Er zijn nog zoveel wensen in Hulst, dat we voorlopig nog lang niet klaar zijn". „Mijn grootste ideaal zou nog eens zijn een grootse braderie maar dan voor heel Hulst. Het zou een kolossaal, moieters feest moeten zijn, waarbij iedereen zich be trokken zou voelen. Dat moet toch mogelijk zijn. Soms denk ik wel eens: we zouden met zijn allen meer moeten kunnen doeti. Ik vind, dat de klant bij velen nog te weinig als koning wordt beschouwd. Ze vinden dat misschien wat ouderwets, maar toch moeten we daiar meer en meer naar toe". Bij Cor Bruyns staat servi ce op een heel hoog geno teerde plaats. Hij heeft zich zojuist nog ontzettend kwaad gemaakt op zijn collega's uit de grote stad. Zeventig gul den hebben ze neer moeten telden voor een nachtje logies met ontbijt. Toen de mensen 's morgens in de eetzaal kwamen, stonden de onfbijt- spulien opgetast op een tafel in de hoek, en of ze dan maar voor zichzelf wilden zorgen. „Als je nu toch zo veel geld moet neertellen voor een nachtje slapen, mag je dan verdulileme nog aan toe op een potje verse thee bij je bord rekenen", zegt hij geagiteerd „Op zo'n manier verzieken ze de hele bran che. ik noem dat een verloe dering van het vak". Cor heeft do klacht van de te leurgestelde hotelgast geno teerd- Bij de eerstvolgende kring best u ursvergadering wordt het zojuist gesigna leerde probleem aan de orde gesteld. „Zijn ze helemaal betoeterd", suddert hij nog na. Kijk. zo'n uitspraak geeft toch weer hoop op de toe komst dacht ik zo. Ondanks dat drukke leven, blijkt Cor een actieveling op Eindredactie Rein van der Helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3