Een grote en een kleine tas voor een dagje uit Jan Ml "Ik e e DE MUTS VAN KABOUTER FIEDELDOM Watergate-doofpotproces begint in mist van juridische raadsels De held dook tot voor de poorten van de dood., Peters blijft bij NEC WERELDRECORD DIEPZEEDUIKEN IN ITALIë Van Hanegem blijft thuis REMISE kleine stem j V e/f3t 8/138 Publiciteit Geluidsbanden Ingewikkeld Religie Extra lucht Publiciteit Woensdag 2 oktober 1974. ©PIB COHUKMIN V i Als je ergens een dagje naar toe gaat moet je meestal nogal wat meenemen. Aangezien in de meeste kleren geen zakken zitten waar je alles kunt in- proppen komt een tas vaak goed van pas. Je kimt er een kopen, maar eigenlijk is het veel leuker om er een zelf te maken. Voor de jongens en meisjes, die dat willen doen hebben we hier een voorbeeld van een leuke tas. Neem een stuik papier, dat net zo groot is als je de tas wil hebben. Teken er evenveel vierkantjes op als er op de tekening hiernaast staan. Wil je een kleine tas dan maak je vierkantjes van twee centime ter en heb je altijd veel om mee te slepen dan kun je de vierkantjes vijf centimeter groot miaken. Je kunt ook kie zen voor drie of vier centime ter. Teken nu de tas op je papier. Je hebt net zoveel hokje nodig als op de teke ning. Is je patroon klaar dar moet ie het twee keer in plas tic of katoen knippen voor de voering en twee keer in lin nen soepel leer of iets derge lijks voor de buitenkant. Maak de twee stukken voering aan elkaar vast aan de onderkant, de zijkant en bovenaan het hengsel. Doe hetzelfde met de twee buitenkanten. Doe nu de voering in de budtenae en naai ze aan elkaar vast. Als je met dit alles klaar bent, kun je, als je daar zin in hebt, bloemen plakken of naaien op je nieu we tas. Het mogen natuurlijk ook andere afbeeldingen zijn WOENSDAG 2 OKTOBER 003000to99099000C000099950990903990to300a009099999000039;t (Van een onze ArJSTERDAM - Wie van drukt vanavond in hel Olyri zijn stempel op de Europacu Ja.. Mulder (29) van Ajax ol Beide spitsen waren er twee v (1-1) niet bij. Van allebei won score van hun club in posit: Z^vel de nuchtere Groninge zijn erg optimistisch. Jan Mulder: „Ik ben dan nog t maar het gaat toch steeds bet< ben zo fit dat ik tegen Stoke e I Geoff Hurst „Door het falen van Coriroy in de eerste match legen .ijax en de beenbreuk van John Ritcnie in de Engelse eom- Ojto903p50ootoo9ooaooooosoooao9999sqoaooooo9oooooooooacwutooaoaoooooooaoooooooosauwJouoaa"en'kan^Zortoer te Willijan Vissers uit Wernhout stuurde ons een grote tekening. Omdat hij niet helemaal in de Kleine Stem paste hi ben we er een gedeelte uitgeknipt. Jan Wijngaarde uit Oosterhout maakte deze tekening. Jan is negen jaar. oooaooqoosooooaooaoo8ao90oo990ooaoooo9B009aoo90» Fiedeldom had een mutsje, waar hij erg trots op was. Het zag eruit als een gewoon ka boutermutsje. Rood en met een lange punt. Maar als je het opzette, was je meteen on zichtbaar. Het mutsje was de grootste schat van Fiedeldom. Eigenlijk had hij het niet eens zo erg nodig. Hij had geen vijanden voor wie hij zich p*» moest verbergen. Maar hij vond het toch fijn zo'n mutsje te hebben, dat hem onzicht baar maakte. Het kwam altijd weieens te pas- Al was het maar bij verstoppertje spelen! Nee, Fiedeldom zou zijn muts- Je niet willen missen. Hij was er dan ook heel zuinig op. Marlies v. d- Kloot, Achtmaal, 9 jaar. Ieder week krijgen we voor de Kleine Stem stapels leuke tekeningen. De meeste zijn echter te groot of te dun gete kend, waardoor we ze niet kunnen plaatsen. Wil je dus graag je eigen tekening in de Kleine Stem zien dan moet je er allereerst voor zorgen, dat we ze gemakkelijk kunnen verwerken. Natuurlijk kunnen we dan nog niet beloven dat de tekening in de krant komt. We krijgen namelijk zo veel, dat we ze echt niet allemaal kunnen plaatsen. Je maakt meer kans ak je een verhaaltje stuurt, want daar krijgen we er lang niet zoveel van. Als je denkt iets te heb ben wat leuk is voor de Kleine Stem kun je het sturen naar De Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda. EindredaktieRieja van Aart 09990a9000a03090000COOaOOOOOOOOP0009Ja990ajB9000aooa(»,|>a3000J999009300009a3030009999a99090a099993S0009090009aOO:9i (Van onze correspondent) WASHINGTON Gisteren begon in Washington het Wa- tergatedoofpotproces in een dichte mist van juridische raadsels en onopgeloste myste ries. De eerste vraag die aan de orde komt is of er een jury kan worden geformeerd van 12 onbevooroordeelde mannen en vrouwen en 6 plaatsvervan gers, die over een maand of drie, wellicht zelfs vijf, moe ten uitmaken of John Mitchell, Bob Haldeman, John Ehrlich- man en twee andere verdach ten schuldig zijn aan samen zwering en rechtsobstructie of niet. Gordon Strachan, tot maandag de zesde verdachte in het Pro ces, zal afzonderlijk worden berecht. Haldeman en Ehrlich- man worden ook beschuldigd van meineed. De verdachten en hun verde digers voeren aan dat de enor me publiciteit rond de Water- gate-schandalen en de gratie verlening door president Ge rald Ford aan Richard Nixon het vrijwel uitsluiten dat er juryleden kunnen worden ge vonden die zich nog geen oor deel hebben gevormd over de schuld of onschuld van de ver dachten. Als Nixon schuldig was, zo denken de meeste mensen die bij hun verstand rijn, dan is het onmogelijk zijn handlangers niet schuldig te bevinden. Een ander onzeker punt is de vraag of ex-president Richard Nixon, die zowel door John Ehrlichman als door de openbare aanklager als getuige is gedagvaard, in persoon in het gerechtsgebouw zal ver schijnen. Het is niet uitgeslo ten dat hij vanaf zijn ziekbed een verklaring onder ede oP papier zal afleggen. Rechter John Sirica, bijge naamd „Maximum John", van wege de barse vonnissen die hij pleegt te vellen, zal te zijner tijd, als er eenmaal een jury is geformeerd, moeten uitmaken of Nixon's persoon lijke aanwezigheid noodzake lijk is voor een eerlijke be rechting. Het is ook een open vraag of de 30 Watergate geluidsban den die als bewijsmateriaal zijn opgeborgen tijdens het proces voor het eerst in het openbaar kunnen worden af gespeeld. Rechter Sirica moet uitmaken of dat kan bij afwe zigheid van Richard Nixon. Er zullen langdurige veldslagen worden geleverd over de vraag of de geluidsbanden au thentiek zijn en of de afschrif ten daarvan die door de open bare aanklager worden opgele verd, overeenkomen met de vaak zeer onduidelijke inhoud van de tapes- De kleine rechtszaal is inmiddels uitge rust met rond 150 koptelefoons waarmee de rechter, de verde diger, de openbare aanklager en de pers en het publiek naar de banden kunnen luisteren wanneer die in het geding ko men- Behalve Mitchell, Haldeman en Ehrlichman (die alreeds in beroep is gegaan van een von nis vanwege zijn rol m de inbraak in het kantoor van de psychiater van dr. Daniël Ells berg) staan Robert Mardian en Kenneth Parkinson terecht. Onderminister van justitie en de politieke coördinator van Nixon's herverkiezingscam pagne in 1972. Parkinson speelde een rol in de omstre den manipulaties met de ver kiezingsfondsen. De verdach ten beschikken elk over min stens twee strafpleiters. Het team openbare aanklagers staat onder leiding van James Neal, die zich faam verwierf bij de vervolging van de cor rupte vakbondsleider Jimmy Hoffa. Het wordt een buiten gewoon ingewikkeld en lang durig proces. John Mitchell heeft verzocht dat de jury niet van de buitenwereld wordt af gesloten teneinde de jury tegen beïnvloeding door pers, radio en televisie te vrijwaren omdat naar zijn mening de jury al zo beïnvloed is dat zulks geen enkel effect zal hebben. Het zal de komende dagen duidelijk worden of er nog mannen en vrouwen kunnen worden gevonden die met de hand op hun hart kunnen be weren dat zij geen oordeel hebben over de vraag wie de schuldigen zijn in de Waterga- te-schandalen. Er ligt een lan ge lijst van 1.000 jurykandida ten gereed- (Van onze correspondent) ROME Enzo Majorca is het afgelopen weekeinde in alle stilte en eenzaamheid naar een diepte van 87 meter gedoken- Een duik zonder zuurstofflessen; diep adem halen en wegwezen. Ruim 2 V4 minuut onder water. Een duik naar de poorten van de dood. In Italië, waar deze diepzee duiker als een nationale held wordt vereerd, heeft de pres tatie van Majorca bewonde ring en afgrijzen gewekt. Hij verbeterde zijn persoonlijke wereldrecord en leverde „dus" een bewonderenswaar dige, sportieve prestatie, al was het eigenlijke doel 90 meter. Maar eenmaal weer hoven raakte Majorca in een coma. Zijn verstijfde lichaam leek levenloos, uit zijn mond sij pelde een straaltje bloed en er stond rossig schuim op zijn lippen. Minutenlang zijn medici en bevriende diepzee- duikers bezig geweest om Majorca terug te halen uit die diepe bewusteloosheid. Dat is gelukt, maar de bloed uitstortingen in de longen en de schade die aan de luchtwegen is aangericht zul len de wereldrecordhouder verplichten om het de ko mende maanden kalmpjes aan te doen. En daarna „Basta, basta". „Het is nou echt genoeg". Wie is deze Majorca en wat beweegt hem nu al jarenlang om naar de meest afgrijselij ke diepten te duiken, angst aanjagend diep tenminste voor iemand die zonder zuurstofflessen op de rug duikt. Deze duiksport wordt vooral in zuidelijke landen beoe fend. In Italië bestaan tal van clubs, meestal zowel tech nisch als medisch voortreffe lijk begeleid, waar sportieve- lingen de opleiding en daar na de kansen krijgen tiental len meters onder water te duiken. Natuurlijk wordt daar op wetenschappelijk niveau over gediscussieerd. De meeste medici zijn het er roe rend met elkaar over eens dat een doorsnee mens zon der extra bescherming en een fles zuurstof niet dieper dan dertig meter moet en mag duiken- Nu is Enzo Majorca om te beginnen geen doorsnee mens- De uit Syracuse af komstige wereldrecordhouder is 43 jaar, getrouwd en vader van twee tienerdochters. Na vijf jaar medische studie verliet hij de universiteit en heeft zich sindsdien bezigge houden met farmaceutisch werk. Dat is nog vrij „door snee". Maar twintig jaar geleden ontdekte hij de zee. Als Sici- liaan uiteraard van kleins af aan vertrouwd met het wa ter, ontdekte Majorca de zee ais grotere diepte. En die fascineerde hem van meet af aan- „Het is een soort religie voor mij geworden. Op gro tere diepte, in de stilte, in de duisternis ben ik dichter bij god. De zee is een impone rend bewijs van zijn bestaan. De zee is de bron van alle leven, die wij nonchalant vervuilen", aldus Majorca. Hij is 1.70 meter lang, 80 kilo zwaar en heeft een borst omtrek van 134 centimeter. Dat is logisch, omdat zijn longcapaciteit na jaren trai nen en duiken formidabel is geworden. Als Majorca goed diep ademhaalt heeft hij ruim 6'A liter lucht in zijn longen, maar er is nog plaats voor acht liter meer. En dat kun je niet langer meer „doorsnee" noemen. Dat duiken zonder zuurstof flessen is een merkwaardige sport. Majorca wordt tien minuten voor elke duik van extra zuurstof voorzien- Hij is dan gekleed in een nauw sluitend duikerspak, inclusief lucht, onder meer tegen de kou- Op de dieptes waarop Majorca zijn records pleegt te vestigen is het water niet meer dan tien graden. Grote zwemvliezen complete ren de duikuitrusting Aldu- „opgepompt" en aangekleei gaat Majorca te water, in zijn hand een gewicht van ongeveer 25 kilo, dat hem moet helpen zo snel mogelijk zo dien mogelijk te komen. De duik geschiedt langs een strakgesnannen kabel, die to< op 90 meter diepte reikt. Langs die kabel zijn de bordjes bevestigd waarop de dieptes staan aangegeven. 20, 30, 40 meter, en voorbij de 80 wordt elke meter aange geven, omdat het wereldduik- record met metertjes wordt verbeterd- Beneden en dat is inter nationaal sportvoorschrift zitten de scheidsrechters (wel met zuurstofflessen), die met grote schijnwerpers het laatste stuk van het duiktraject verlichten, en die zien dat de duiker een van de meterbordjes van de ka bel plukt, alvorens de tocht omhoog te beginnen. Duiken is zelfs met de beste bescherming een linke sport, omdat de duiker een absolu te zelfcontrole moet hebben. Te snel stijgen is bijna altijd fataal. Wat een diepzeedui ker daarom vóór alles nodig heeft is een koele geest, waardoor hij onder alle om standigheden nuchter kan blijven nadenken bij wat hij doet. Majorca dook dit weekeinde in de baai van Sorenzo, vol ledig onverwacht. Hij dook omdat het weer, de zee, het zicht, de stromingen, omdat alle omstandigheden vrij gunstig waren. Hij dook ook om zichzelf te bewijzen. Om aan te tonen dat hij de abso lute heerser is in dit wereld je van diepzeeduikers. Ma jorca is bijna alleenheerser. In 1960 vestigde hii met 45 meter zijn eerste, toenmalige wereldrecord- Sindsdien is hij het maar drie keer kwijt geweest en heeft hij hst «elf in de loop der jaren regelma tig verbeterd tot 87 meter toe Zijn enige tegenstander, tevens persoonlijke vriend, is de Fransman Mayol, die offi cieel tot 80 meter is gedoken en officieus (zonder scheids rechters erbij) tot 86 meter- Mayol wil binnenkort naar een diepte van 100 meter, maar dat zal dan vermoede lijk zijn laatste duik wor den... Majorca had zijn nieuwe, le vensgevaarlijke wereldrecord j vorige week al willen vesti gen- Toen beleefde hij dej desillusie van zijn leven om dat die poging door knullige omstandigheden mislukte. Op die duikpoging is veel kri tiek gekomen. Ze wordt steeds meer als een publici teitsstunt gezien. De Italiaanse tv, de RAI, wilde de recordpoging van Majorca rechtstreeks per tv uitzenden, met mobiele en vaste camera's onder water. Tot in Amerika was men geïnteresseerd in die gecom bineerde duik-tv-stunt. Voor de RAI moest het een soort technische primeur worden, zoiets als tv-beelden van de maan. Majorca was de „ster" van dit onderwaterballet. Uren lang heeft de Italiaanse tv toen beelden uitgezonden, maar vrijwel uitsluitend van de voorbereidingen boven water. Tegen de tijd dat Ma jorca zou duiken raakten de tv-kabels verward met de of- ciële duikkabeJ en dat lever de een vertraging van uren on. Toen Majorca dan ten slotte dook, botste hij al op 25 meter diepte tegen een daar rondzwemmende onderwater fotograaf- Later bleek het een van zijn bestf vrienden te zijn: een perfect duikende glamour boy, die in een tv-quiz goud verdiende met zijn onderwa terkennis en die nadien met blote vrouwen in de Zuid- zeehranding spartelt als ac teur in erotisch-exotische avonturenfilms- Diezelfde jongeman blokkeerde Major ca de afdaling en de wereld recordpoging mislukte. Vloekend en tierend kwam Majorca toen boven, hij voel de zich voor schut staan voor miljoenen tv-kijkers en be zwoer dat hij nooit meer zou toestaan dat de tv onder wa ter kwam kijken. Daarom dook Majorca dit weekeinde bijna in grote geheimzinnig heid naar het nieuwe record. De grens is bereikt- Ais de tv de volgende recordpoging toch wil uitzenden hebben de kijkers grote kans dat ze een dode recordhouder uit het water zien tillen. NIJMEGEN (ANP) - Feyen oord heeft geen gebruik ge naakt van de optie die de clul had op Jan Peters, de jonge in ternational van NEC Maandag avond had Peters niets gehoorc van de Rotterdamse club. terwij de optie zou aflopen op 30 sep- mber om middernachL Nu Feyenoord geen gebruil jeeft gemaakt van zijn moge lijkheden is het te verwachtei dat Peters, zeker voor dit sei- en bil NEC zal blijven Peten if- „Nadat ik door dokter Ro nk van Ajax was afgekeurc vanwege mijn knie, zijn er con jacten mei Feyenoord geweest Bt ben die zeker niet uit de wej gegaan, vooral omdat ik graaf nog eens gekeurd wilde worden 'dijn eigen eiubarts had geen be waren. Rolink wel, hoewel hi bij de keuring ook nadrukkelijl ad gesteld dat het slechts eei lomentopname betrof Ni feyenoord geen gebruik heef jemaakt van de mogelijkheid di Contacten voort te zetten lijk het mij het meest waarschijnliji dat ik dit seizoen bij NEC za blijven Met andere clubs ben il "iet m bespreking. Hans Kraav, manager vai Ajax. de club die ook uitgebren intact met Peters heeft gehad il met opnieuw naar de gun iten van NEC's jonge midden Helder dingen Kraay „Wannee ernu Feyenoords optie is afge "'open, al jacht op Peters zot Horden gemaakt, zullen wij on iet bij de jagers aansluiten" (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Wim van Ha pegem gaat niet met Feyenoort Baar Noord-lerland De medi sche staf van de Rotterdams* club heeft dinsdag besloten d< middenvelder rust te gunnen ii verband met een aantal blessu res. aldus een mededeling vat Feyenoord-bestuurslid Ge ran Tlerkum. Van Hanegem, die zelf graa, "luis wilde blijven, speelt d latste tijd zelden meer hel redstnjden Feyenoord hoeft zich mtussei ten grote zorgen te maken voo iet tweede duel tegen Colerain (Europacup landskampioenen dat woensdagmiddag wordt ge speeld De Rotterdammer wonnen veertien dagen gelede in de „Kuip' de eerste wedstrij met 7-0 MOSKOU (REUTER) Russische schakers Am Karpov en Viktor Kortsjno) gisteren in Moskou op de zet van hun zevende partij tweekamp om het recht w kampioen Bobby Fischer dagen, remise overeen gekomei De partij was maandag zetten afgebroken. Karpov heeft in de tweekam tot dusver twee partijen gewoi nen. D Anato zij 48st in d werelc uit t omei na 4 f

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 12