DE NATUUR GAAT HAAR GANG IN WILDE TUINEN Oud en nieuw vinden elkaar in gerestaureerde boerderij HUISDIEREN ZIJN VAAK DE DUPE VAN PANIEKERIGE PRAATJES Uitleggen Verstand Ook zo moe van het grasperkje rollen? Tuintje voor, tuintje achter (vaak vaste route na het auto wassen op zaterdag) in een groenige eentonigheid Wel handig natuurlijk, maar eigenlijk weinig op windend. Het enige onverwachte, dat kan gebeu ren is een klavertje vier tussen de sprieten en dat is ook al niet om over wakker te liggen. Maar niet getreurd. Er is een alternatief. Zo'n jaar of tien geleden bedacht de tekenleraar L. Ie Roy uit Heerenveen, dat al die gecultiveerde tuintjes weinig nieuws te bieden hadden, liet op een stuk grond Gods water over Gods akker lopen en wachtte gespannen op de dingen die komen gingen Zijn idee was om de natuur maar z'n gang te laten gaan en alles gewoon te laten groeien. Dit gebeurde ook, tot grote tevredenheid van de heer Ie Roy. Hij wist zijn enthousiasme over te brengen op het gemeentebestuur, zodat Heerenveen de eer ste plaats werd met gemeentelijke „wilde tuinen"; een voorbeeld dat later door veel gemeentes is overgenomen. Zo ook Terneuzen, dat onge veer 2ü jaar geleden de eer ste gemeente in Zeeland werd, die zich waagde aan dit expe riment- Wat gebeurde daar? De heer J. F. de Mul (hoofd van de afdeling stedebouw) kwam n-1- van Muiden terug naar zijn „oude" stad Terneu zen en bracht de ervaring mee die men in Muiden al met de wilde tuin (eigenlijk bota- nisah plantsoen) had opge daan- Zijn geestdrift werkte aanstekelijk, zodat binnen niet al te lange tijd ook de heren C. Leeflang (hoofd van de af deling technische dienst) en J-E- Hoek (chef plantsoenen dienst) „omgeturnd" waren en er alles voor voelden in Ter- neuzen eveneens een „wilde" tuin te creëren. En nu? Ga maar eens kij ken- Bij elkaar ligt er zo'n 1% ha- natuur u toe te lonken met tientallen soorten aangeplante kruiden, honderden botanische bolgewassen plus wat zich .daar in de loop der tijden allemaal spontaan heeft bijge voegd. Dovenetel, kaasjes kruid, sleutelbloem, andoorn, bieslook, mierikswortel, marjo lein, geitebaard, schoenlappers- plant, koeienoog, rode valeri aan, wilde tulpen en narcissen, vogelmelk, hyacinten en naald van medusa (schilderachtige naam, nietwaar?) om er maar een paar te noemen- Tot grote, vreugde van veel natuurlief hebbers en helaas tot ergernis van verschillende omwonen den, die het maar vaak een rotzooitje vinden, het hebben over „de vuulte" en als de dood zijn voor ratten en de zaadjes van dat „on"kruid, die overwaaien naar hun eigen tuinen- „Ik heb er nog nooit een rat gezien", beweert de heer Leeflang met grote stelligheid, „want daar is niets te eten- Ik kan het weten, want ijk woon er vlak bij. Wat dat overwaai en betreft: veel kruidsoorten gaan kapot in de grond van geciviliseerde tuinen. Alleen pluiszaad (paardebloem, klein- hoefblad) kunnen wel eens overwaaien en uitzaad". „Het is ook een kwestie van goede voorlichting", meent Terneuzens voorlichter, de heer Jhhan Robesin, „sommige mensen zien die wilde tuin als een bedreiging en snappen de gein er niet van. Pas als we het helemaal gaan uitleggen, beginnen ze het leuker te vin den- Daarom gaan we dit na jaar ook een enquête onder de bewoners houden. Bovendien zijn we bezig met een diase rie, films en bijbehorende tek sten om in het informatiecen trum te gebruiken, zodat b.v- nieuwe bewoners een beetje weten wat er aan de hand is- Aan de andere kant hebben we ook reacties gehad van mensen, die aangeboden heb ben in hun vrije tijd in de tuin te werken of hun eigen tuin op de wilde tuin te laten aansluiten- „Inspraak van de bewoners vooraf was niet mogelijk, om dat de aanplant er eerder was dan de bewoners zelf- „Het was een stuk grond, dat zich goed voor ons plan leende", vertelt de heer Leeflang. „Wij wilden de natuur van de kreek en de polder in de wijk overbrengen en het karakter van het platteland een beetje bewaren- We hebben heesters, bomen, botanisch bolmateriaal en kruidsoorten een beetje door elkaar aangeplant en pro beren de natuur zoveel moge lijk z'n gang te laten gaan. De Wat de particuliere tuintjes betreft, zegt de heer Leeflang: „Het wordt natuurlijk een beetje moeilijk met kleine stukjes grond te werken en op kleine schaal een variteit aan planten te krijgen- Je moet er ook wat verstand van hebben- Ik heb het zelf geprobeerd door een rand te maken van oude stenen en daar planten overheen te laten groeien- Daar kun je ook snoeihout voor gebruiken (hebben we nog volop). Normaal is dat je tot eind september ongeveer zelf nog zaad kunt verzame len, maar dan moet je wei deskundig zijn. Verder zijn al le kruiden en botanische bol gewassen, die wij hebben ge bruikt, bij de kweker te koop- Veredeld onkruid zou je dat kunnen noemen- Wat duur misschien, maar door scheu ring kan men van één plant er het volgende jaar twee maken- Het kost veel geduld. Dat wel" C. Leeflang in de twee jaar oude Terneuzense wildtuin. Een experiment waaraan men zich in veel steden In GERDI PREGER Zuidwest-Nederland waagt. mop van zo'n tuin is eigenlijk, dat er zich, zonder ingrijpen van de mens, in de loop van de ja-ren bepaal-de wijzigingen voordoen. Je begint met wei en je eindigt met bos", zegt hij optimistisch, „maar je moet het zaakje wel een beetje on derhouden- Perkjes schoonhou den in het begin, jonge strui ken de kans geven door te komen, de kamille een beetje in de hand houden (daaronder kan niets meer groeien)- De samenstelling van zo'n tuin verandert voortdurend en je kunt ook pas na een jaar of vier (we zijn nu aan het einde van het tweede seizoen) wat overzicht krijgen- Maar er is een schat aan planten te vin den en met één vierkante me ter kun je de hele dag bezig zijn om te determineren. Er komen nu natuurlijk ook meer vogels en vlinders- Iets voor de scholen"- Het aantal huisdieren neemt de laatste tijd sterk toe.. Vooral in gezin nen met kinderen worden allerlei dieren liefdevol in huis gehaald. Als het nieuwe echter van de huisvriend af is komt voor velen de ontnuch tering. -v Hond, kat en cavia blijken namelijk ook eigen kuren te hebben en ze kunnen net als de mensen ziek worden. Vooral die ziekten leveren nog al eens problemen op. Een dier kan namelijk niet zeggen wat het man keert en er is maar weinig voor nodig om de eigenaar de schrik op het lijf te jagen. Er is dan ook altijd wel een familielid of vriend in de buurt, die de baas van het dier verzekert, dat kattevlooien hetzelfde zijn als mensenvlooien of dat in de krant heeft gestaan dat katten levensgevaar lijk zijn voor zwangere vrouwen. Dergelijke praatjes zorgen voor onno dige consternatie en zijn er oorzaa k van, dat dieren worden afgemaakt of buitengezet. „Natuurlijk zijn er ziekten, die van dieren ovtrgaan op mensen", zegt dierenarts voor kleine dieren H. de Weerd uit Breda, „maar het is echt niet zo erg als de -mensen soms willen laten geloven Iemand koopt bij wijze van spreken veel meer gevaar om overreden te worden door een auto dan dat hij een ziekte krijgt door zijn huisdier". Ziekten, die van mensen op dieren kunnen overgaan zijn de zogenaamde zoönosen. Bekendste vormt de honds dolheid, die overigens in Ne derland momenteel is ver dwenen- Veel o oh ei werd enige tijd geleden over toxo plasma gemaakt. Publicaties hierover waren er de oorzaak van, dat talloze gezinnen, hun kat ten onrechte ori straat zetten De kattebeet- ziekte behoort ook tot de zoönosen. Bijt een besmette kat een mens dan kan deze onder andere een gezwollen hand en koorts krijgen. An dere zoönosen zijn de pape gaaiziekte, die oorzaak kan zijn van een a-typische long ziekte en de herpes-b-virus- ziekte dio voor komt onder Aziatische apen en tot een hersenvliesontsteking kari leiden. Een bekende ziekte, die weliswaar niet tot d? zoönosen kan worden gere kend, maar die wel van die ren op mensen kan overgaan is tetanus, die wordt veroor zaakt door de bacterie closte- ridium tetani en oorzaak is van krampen ,Drs. De Weerd wist er na deze opsomming op, dat de lijst misschien wel indruk wekkend lijkt, maar dat het aantal besmette gevallen in de praktijk nogal meevalt. Ziekten bij huisdieren kunnen natuurlijk niet hele maal worden vermeden. Een goede behandeling van die ren kan echter al veel leed voorkomen Hygiëne is erg belangrijk. Verder wordt wei- eens vergeten de huisdieren te iaiten inenten. Vooral voor honden maar ook voor katten is dit erg belangrijk. Drs. De Weerd wijst er tussendoor even op, dat de mensen er ook eens bij stil moeten staan, dat ze hun poezen en katten in de meeste gevallen beter kunnen laten sterilise ren en castreren. „Het is", zegt hij" beslist geen pretje om de kleintjes, die niet ge wenst zijn, af te moeten ma- k:n. Er dat komt nogal eens voor" Bij die goede verzorging var dieren hoort ook het tijdig behandelen van vlooien. Hel is volgens de dierenarts be slist niet nodig, dat het hele huis onder de vlooien raakt. Voor het behandelen van de vlooien, een probleem waar veel gezinnen met dieren na de zachte winter te akmpen de zachte winter te kampen middelen in de handel. Dat een goede behandeling van huisdieren niet altijd vanzelfsprekend hoeft te zijn bliikt uit de toestand waarin soms dieren de kliniek van dierenarts De Weerd worden binnengedragen Ze kunnen totaal verwaarloosd en soms zwaar gewond zijn. Een goede oriëntatie voor men overgaat tot de aanschaf van een huisdier zou mis schien veel ellende onder de dieren kunnen voorkomen. Als in gezinnen met kinde ren een huisdier wordt aan geschaft noemt dns. De Weerd de hond als het meest geschikte. „Bij een hond", zegt hij, „vinden de kinderen meer respons en er kan een erg goede band ontstaan tus sen kind en dier. In de nrak- tijk blijkt, dat een kind bo vendien verantwoordelijk heidsgevoel krijgt voor de hond. De jeugd beschouwt het huisdier echt niet alleen als een stuk speelgoed zoals weieens wordt veronderstelt. Katten en cavia's zijn bij voorbeeld ook goede huisge noten, maar tegen apen heb ik wel bezwaren. Zij zijn heel moeilijk zindelijk te krijgen en kunnen plotseling agressief worden. Bovendien past zo'n aap niet in een Ne derlands huis". Niet alleen voor apen, maar ook voor andere dieren kan het moeilijk zijn zich aan te passen aan de omge ving waarin en de manier waarop de baas leeft. Neuro tische verschijnselen kunnen er een gevolg van zijn. En dat is ets waar dieren vroeger nooit mee te maken kre gen- „Als je alles op een rijtje zet" zegt de dierenarts, „zit ten er aan het samenwonen van mensen en dieren onge twijfeld meer nadelen ver bon-Jen voor de huisdieren. Tn de praktijk blijkt echter, dat de nadelen niet opwegen tegen de voordelen die ze ondervinden" RIEJA VAN AART ratie na een paar jaar niet helemaal blijkt te voldoen, betekent vaak een verdrietige zaak. „Wil je een oude boerderij geschikt maken voor eigen be woning, dan moet je dat rigou reus aanpakken"- De man die dit zegt G. Tuinhof, kan het weten, want die woont zelf in een prachtige boerderij v-an zo'n 150 jaar oud, aan de rand van Vlissingen- Bovendien is hij zelf architect en weet dus uit de praktijk wat er voor het bewoonbaar maken van een oude boerderij allemaal komt kijken- „La-ten we voor op stellen", zegt hij, „dat je het voor de goedkoopte niet hoeft te doen- Er moet wel degelijk grote liefhebberij en een bepaald soort fanatisme aohter zitten- Zijn die twee factoren nl- niet aanwezig,dan kan zo'n landelijk boerderijtje volledig verziekt worden- Als je werkelijk van plan bent om van een boerderij een vast huis te maken, dan moet je de boerderij ook de eer aandoen, die hem volgens zijn status past- Dan moet je de buiten kant in een zo origineel moge lijke staat proberen te conser veren. Dat houdt in, dat je Het bewonen van boer derijtjes door mensen, die helemaal niets met het boerenleven te ma ken hebben, is een al ja ren aan de gang zijnde "rage". Dat je er met het kopen van zo'n boe- renoptrekje alleen nog lang niet bent, ontdek ken velen pas, als de koop allang gesloten is. Zo'n schilderachtig boer derijtje blijkt bij nadere inspectie maar wat dik wijls een tochtig, voch tig, weinig confortabel hol te zijn. Je kunt het met veel, doe het zelf werk, aardig bewoon baar maken. Dat zo'n amateuristische bloed, zweet en tranen restau- niet zo maar overal ramen kunt aanbrengen en andere veranderingen toepassen, die het wezenlijke karakter van zo'n boerderij aantasten. Het betekent wel, dat je de boer derij binnen heel goed aan de woonfunctie kunt aanpas sen"- Om duidelijk te maken, wat hij nu precies bedoelt, loopt hij de hele boerderij door. De grote zware houten schuur, die vroeger werd gebruikt als op bergplaats voor de landbouw werktuigen en waarin 's win ters de koeien en de varkens werden ondergebracht, is nu ingericht tot zeer comfortabele woonkamer met een opper vlakte van 100 vierkante me ter. De twee grote deuren, de zogenoemde mendeuren funge ren niu als blinden voor de grote ramen, die in de deur opening gezet zijn. Rond de 17e eeuwse houten schouw, af komstig uit een oude boerderij in Friesland heeft de heer Tuinhof zijn leefruimte ge creëerd. De muren zijn van prachtig gekleurde oude ste nen, die afkomstig zijn uit ou de sloophuizen- Het varkens kot is in een leef woonkuil ver anderd, daarnaast ligt het werkkamertje van de echtge note- De kamer-schuur is dus in feite in drie vertrekken verdeeld, die samen een ge heel vormen, maar die door dat verkleinende effect een zeer bewoonbaar geheel vormen- De keuken is helemaal van lichtbruin eikenhout- Het aar dige van deze houtsoort is, dat het heel goed gecombineerd kan worden met antieke soort genoten. Zo zijn alle kastdeu ren door het hele huis afkom stig uit een oud herenhuis, waar ze blinden en bedstee deuren vormden. Zo zijn er in het buis allerlei oude en nieu we materialen door elkaar verwerkt- De prachtige antie ke tegeltableaus in de hal, en de grote oude marmeren pla ten op de vloer, de Franse natuurstenen vloeren in de woonruimte de oude balken uit slooppanden, de ongevoeg- de gemetselde muren. Zo op het eerste gezicht lijkt zo'n restauratie zo simpel- Het karakter van de boerde rij is zo goed behouden, dat je als argeloos toeschouwer niet meteen in de gaten hebt, dat het hier een kapitale verbou wing betreft- De oude houten schuur, die aan het boerderijt je vastgebouwd stond, had nl- geen binnenmuren- De plan ken van de schuur bleken bij nadere inspectie, helemaal vermolmd en de fundering slecht te zijn- Er zat eenvou dig niets anders op dan de hele zaak tegen de grond te gooien en de boerderij hele maal opnieuw op te bouwen- Dat was aanvankelijk niet de bedoeling, maar al heel in het begin werd het duidelijk, dat alleen een algehele restauratie de enig juiste mogelijkheid was- „De mensen vergeten wel eens, dat een oude boerderij vaak honderden jaren oud is. De tijd heeft in al die jaren stevige aanvallen op het bouwwerk gedaan. Dat besef fen de mensen niet altijd als ze tot aankoop vain zo'n felbe geerd bezit overgaan- Dan vraagt het wonen op zo'n boerderij toch ook wel een be paalde aanpassing. Er zijn mensen die zo'n boerderij midden in het verlaten land kopen- Als men er niet perma nent gaat wonen, is het ook niet met mooie spullen in te richten, want dan vormen ze een uitdaging voor dieven- Gaat men er wel permanent wonen, dan blijkt zo'n afgele gen plaats voor de huisgenoten zoals kinderen en de echtgeno te niet zo erg ideaal te zijn. Doordat die boerderijtjes zo in de belangstelling zajn ko men te staan, worden de prij zen onaanvaardbaar hoog opge dreven- Voor een onooglijk af geleefd geval, wordt al gauw zestigduizend tot zeventigdui zend gulden neergeteld- Wil je het (ten helemaal naar wens laten opknappen, dan kun je ditzelfde bedrag nog wel twee keer reserveren voor de ver bouwing- Maar kun je die be zwaren opvangen zegt archi tect Tuinhof dan is het leven in een boerderij een heerlijke ervaring- NETTY VAN ZALINGE. 1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29