r de stem: Veel mag, weinig moet tv kijken in een apart kamertje Graaf en wied niet voor uw verdriet Modern.- steeds duurder Eiken populair Individuele contrasten Eigen inbreng groeit In eigentijds interieur Wie zo gelukkig is een tuin te hebben, moet nogal eens puur statelij ke arbeid verrichten. De natuur is vriendelijk ge noeg om alles te laten groeien, maar dat moet allemaal wel in de hand worden gehouden. En omdat het onkruid het hardst groeit, moet die zelfde goedgeefse natuur vaak een krachtdadig halt worden toegeroe pen. Voor veel tutoliefheb- bers is het wieden dan ook een telkens terugke rende bezigheid. Vooral in de natte zomer van 1974 schieten honderden niet bedoelde plantaar digheden de grond uit. Toch moet u er eens bij nadenken. Sommige soorten onkruid zijn ei genlijk net zo mooi als de plantjes en bloeme tjes die met zorg hebt geplant- Veel tuinliefhebbers hebben de neiging om elk piepklein groen din getje dat de kop boven de grond steekt, meteen meedogenloos uit te ruk ken. Het kan later best een erg aardig plantje blijken dat nog leuk bloeit ook Wat is trouwens ei genlijk onkruid? We ge ven die naam maar klakkeloos aan alles dat we niet zelf gezaaid of geplant hebben. De natuur echter scheert alles over één kam. Bovendien kunnen gemakkelijk zaadjes van vaste planten, struiken enz., hetzij uit uw eigen tuin, hetzij van straten verder, in uw eigen tuintje terecht komen. Wanneer het zaadje ont kiemt, wordt het scheut je als vreemd element verwijderd. Laat het ge woon eens een tijdje staan, en kijk wat eruit groeit. Dat kan erg mee vallen, en soms zelfs tot hele verrassingen lei den. En nu we het, al Is het aan het eind van het seizoen, toch over de tuin hebben: kijk ook eens naar de vorm van dat stukje groen achter uw huis- Een gazon met borders hier en daar een boom en struik, dat is allemaal mooi, maar er zijn tegenwoordig zo veel materialen waarmee de tuin ook in architec tonisch opzicht opge knapt kan worden- De tuincentra en de bouwsupermarkten laten je versteld staan van wat er op het gebied van tuintegels, sterblok ken, houtmaterialen, ste nen enz. te koop is. Het doodgewone terrasje achter het huis, met vierkante trottoirtegels geplaveid, wordt iets heel anders, als er fraaie grindtegels of gekleurde terrastegels van beton gelegd worden. Laat het overlopen in het tuin pad, en maak dit nu eens niet zo recht toe recht aan zoals je het in 99 van de 100 tuinen ziet. Een nieuwe tuinaf- scheiding maken, of pa len voor schommel, drooglijn of zo iets in de grond zetten? Een ge ducht karwei, vooral in zwaardere grond. Een paal die 180 cm. boven de grond uitsteekt, moet er echt 70 cm. diep in zitten. en dan nog een betonnen voetje krij gen. Om dat met de spa goed te doen, moet er een behoorlijk groot gat gegraven worden. Pro beer het eens zo: een heel smalle spa en een grondboor op de kop tikken. Bij een tuincen trum wel te leen of te huur- Boor een heel smal gat met de grondboor, steek het telkens recht bij met de smalle spa (draineer- spa heet zo'n ding) en fabriceer zo een gat van hooguit 20 x 20,cm- Dat spaart veel Werk en rommel. Zet de paal \goed geconserveerd^) in het gat, en stel hem goed loodrecht. Vul het gat rondom de paal met niet te stijf aange maakte beton (kant en klaar uit een zak), stamp de boel goed aan, en de paal staat muur vast. Zonder dat U met hopen uitgegraven grond zit. Onder: Een eiken interieur. Voor velen nog steeds het symbool van geborgen degelijkheid. Boven links: De zit-eenheden worden groter en groter en groter, zoals dit ontwerp van de Italianen De pas/d' Ur- bino/Lomazzi illustreert. De naam is „Centopercento" en het wordt vervaardigd door Zanotta Nova Milanese, Milaan- Boven rechts: Het kan ook simpeler, getuige deze „zit- zak" in canvas. NIJMEGEN Mijn huis heeft naast de huiskamet een klein kamertje waarin een zogenaamde bed-cracker en een tv-toestel- De muren en het plafond zijn bruin geschil derd, En dat is dat. Maar dit kamertje is de briljantste huishoudelijke vondst geweest die mijn vrouw en ik in vereniging hebben uitgebroed- Want het herbergt enkele fascinerende mogelijkheden: a) De t-v- is uit de huiskamer verdwenen- De voordelen hier van liggen voor de hand. In 95% van alle huiskamers do mineert het bekende scherm- Staat het ding aan, dan is een conversatie praktisch onmoge lijk en de zozeer aangeprezen zelf-creativiteit gaat naar de knoppen. U kent de proble men. b) Niet langer ben ik gedwon gen om de programma's die mijn vrouw mooi vindt en ik niet, aan te zien en aan te horen. En vice versa natuur lijk- Zo heb ik Peyton Place gehaat totdat het kamertje ontstond- En zo heeft mijn vrouw nooit begrepen waarom een beschaafd mens naar „het Gevecht van de Eeuw" kan kijken. De vrijheid van t v - kijken is enorm vergroot- e) Ook voor de kinderen is het kamertje een uitkomst- Zij kunnen hun eigen program ma's bekijken zonder dat pa of ma om de zoveel minuten brult of het niet wat zachter kan- Maar het kamertje biedt nog meer- Liggend t-v.-kijken via de bedcracker (een uitklapba re bank van stof) is een deca dent genoegen- Waarom dacht u dat de oude Romeinen lig gend aten? Door de donkere muren en het ontbreken van allerlei attributen is een func tionele projectie-ruimte ont staan, waarin de t.v. geen neu rotisch gevecht hoeft te voeren met lampen, tafels, boeken, schilderijen, planten en andere voorwerpen die aandacht ei sen. Het beeld komt volledig tot zijn recht en je zit in dit geval: ligt een stuk rustiger- En hiermee zijn de moge lijkheden van ons t.v.-kamer- tje nog niet uitgeput. Want de kamer is ook buiten de t.v- uren te gebruiken- Voel je je wat gaar erf moe. of wil je peinzen over het heelal en je plaatsje daarin, dan ga je het kamertie binnen en sluit -de deur- De ontspannende rust dwarrelt naar beneden. Is iemand een beetje ziek (griepje, mazelen, kater) dan trekt hij of zij zich in het kamertje terug met de deur open, zodat er toch niet dat meedogenloze isolement van de slaapkamer ontstaat- Ook de kosten van dit veel zijdige mirakel zijn ongeloof lijk bescheiden- Een t-v. heeft iedereen al, een potje verf kan er altijd af. En de bedcracker is een eenmalige uitgave van vier- a vijfhonderd gulden. Maar het kan ook goedkoper, met kussens, dierenvellen en wat dies meer zij- Ideaal is natuurlijk afstandsbediening, maar ook dit is niet essentieel, want met je teen kun je zon der je verder te verroeren, alle voorkeurtoetsen bedie- Enige wezenlijke voorwaar de is een kamertje vlak bij de huiskamer- Is de kamer boven, of ver weg, dan verlies je contact met de huiskamer en dus met het gezin en dat is ook niet gezellig- De t-v.-ka- mer moet om het maar eens modieus te zeggen deel blijven uitmaken van het di recte leefmilieu- Je moet lf«- gerad kunnen meren om koffie of pils. of doe de deur eens open want ik geloof dat er gebeld is- En je moet kunnen bliiven schreeuwen: „Kom non toch eens kiiken. wat ze nou wem on de t v- doen" Do grootste winst is natuur lijk dat de woonkamer weer een woonkamer wordt- Er zijn natuurlijk ook offi ciële t-v.-bedden in de handel: kostbare constructies, waarin het bed echt een bed is. Maar dat zie ik niet zo zitten. Om te beginnen zijn er veel mensen die terstond in slaap vallen als ze tussen de lakens klimmen- En de geluidsisolatie van slaapkamers is niet te verge lijken met die van de bene denverdieping- Want dat was ik nog vergeten. In zo'n klein kamertje is de akoestiek der mate, dat het apparaat maar op een zacht pitje hoeft- De antenne is geen probleem, want die kunt u vele meters doortrekken (advies bij de vakman vragen, het is niet moeilijk)- Nog een kleine, maar intens praktische tip voor de prak tijk- Hou het kamertje sober- Een milde lamp ,op een onop vallende plek. Een enkele plant- En meer niet. Omdat u praktisch op de grond ligt, kunt u daarop uw kop of glas zetten- Geen kasten, geen ta feltjes of krukken. Probeer niet om er en pas sant nog een speelkamer of rommelkamer of kantoor van te maken. JAN KOESEN UTRECHT Tot de terreinen waarop normen verschuiven en taboes worden doorbroken, be hoort ongetwijfeld het gebied van de woningin richting. Dat geldt wellicht niet voor alle meubel consumenten en wie is dat niet maar wel voor een groeiende groep „trend-setters", men sen die zich omringen met op hun individuele smaak afgestemde spulletjes. Vooral dank zij de grote rage in doorkijk-go rdijnen, die het midden houden tussen vitrage en overgordijnen en mede door de onuitroei bare Nederlandse gewoonte om gedurende de avonduren frank en vrij ons interieur aan nie uwsgierige voorbijgangers te tonen, vormen de wat geavanceerde inrichtingen van deze s maak-makers een bron van inspiratie voor ve le anderen. Natuurlijk zijn er de conse quenties: zij maken een keuze tussen modern of wat daar voor moet doorgaan en tra ditioneel- Beide richtingen bieden elk weer een wereld van mogelijkheden, waarbij kwaliteit, prijs en originaliteit tot de voornaamste bepalende factoren behoren. Het modern manifesteert zich veelal door strakke lijnen in uiterst lichte of juist zeer donkere houtsoor ten, metaal, kunststof en (rook)glas Voor wat de zit meubelen betreft: rechthoekig op elkaar sluitende vlakken men de contouren, de non- t alante kussens zijn gestof feerd met nog steeds rustoffen, jeans, canvas, spor tieve weefstoffen, poolstoffen i la grootmoeders tijd en niet te vergeten leer. Vooral de toepassing van laatstgenoemd bekledingsmateriaal heeft de prijzen per ziteenheid (een eenpersoons zitplaats) enorm doen stijgen. HoekcombinaUes uitgevoerd als een drie- en een twee-zits bank voor een prijs van 5000 gulden en alles daar boven, vormen geen uit zondering meer. Een opvallend en voor velen remmend aspect van het mo derne zitmeubel vormen de af metingen ervan Zit-eenheden, die een vloeroppervlak van rond een vierkante meter be slaan, komen veelvuldig voor. Nog afgezien van de geschet ste prijsontwikkeling maken deze maten dergelijke meube len voor de gemiddelde Ne derlandse „living" met een breedte van 3,40 tot 4 meter al spoedig te kolossaal. Hetzelfde geldt voor de „zitkuilen" en „woonlandschappen" die, om enigermate tot hun recht te komen, in een royale ruimte moeten worden opgesteld. Zij, die behoudender zijn in gesteld en voor traditionele lijnen in hun woon- en leef ruimte kiezen, komen in vele gevallen terecht bij het eike hout. dat zich reeds geruime tijd in een ongekende popula riteit mag verheugen. Dit is des te opmerkelijker, daar de prijzen van hout in het alge meen en van het eiken m het bijzonder, torenhoge waarden hebben bereikt. De voorkeur voor het althans ogenschijnlijk eerlijk houten meubel (er wordt veel gefineerde spaan- en meubelplaat verwerkt), past in het huidige tijdsbeeld, waarin de smaak wordt be paald door een mengeling van nostalgie, jeugdsentiment en hang naar natuurlijke pruduk- ten. Wie rondkijkt op meubel beurzen en zijn oor te luiste ren legt bij de meubeldetaiï- handel, komt tot de slotsom dat de verhouding in de vraag naar modern en traditioneel meubilair ongeveer bij 50-50 ligt- In de meubelmarkt doet zich evenwel de laatste jaren een interessant verschijnsel voor. dat mogelijk aan de stabiele verhouding tussen modern en traditioneel een einde zal ma ken. Dit hangt samen met ver anderingen in het bestedings patroon van de consumenten en een herwaardering van de elementen uit de woon- en leefomgeving. Velen dik wijls jongeren zetten hun zinnen op enkele bepaalde, vaak kostbare moderne meu belen van een bekend ontwer per, die eigenlijk het beschik bare budget te boven gaan. Daarvoor wordt dan compen satie gezocht door bijvoorbeeld aan de vloer niet meer te doer, dan de planken te beitsen of een zelf getimmerde wandstel- ling te laten fungeren als bergmeubel. Het contrasteren de effect van deze wijze van inrichting wordt versterkt door het aanbrengen van aller lei accenten, die zijn terug te voeren tot nostalgische trek jes: een oude olielamp, een op een rommelmarkt gevonden tabouret je of piëdestal, een op de zolder van de ouderlijke woninig ontdekt kastje, etc- Voor het woninginrichtersbe- drijf heeft deze ontwikkeling aanzienlijke consequenties. Al lereerst ontstaat er een ten dens naar het kopen van meer afzonderlijke eenheden en minder complete meublemen ten of zitgroepen, op de twee de plaats ontstaat de nood zaak, zich als detaillist op ver schillende prijsniveaus te be wegen- De klant van vandaag wil immers misschien wel 1500 gulden voor een in zijn ogen geslaagd zitmeubel beta len, maar heeft voor een eet- kamerstoel wellicht maar en kele tientjes over. De traditionele woningbouw heeft zowel in de hoog- als in de laagbouw de bewo ners sinds mensenheugenis gedwongen om bij de inrich ting van de woonruimte langs bepaalde lijnen te werk te gaan. Men denke slechts aan de rijen huizen en flats, waar in telkens de staande schemer lamp op dezelfde plaats staat opgesteld en het plekje voor het televisietoestel een gege ven is, waar omheen de ..zit" plichtmatig is gegroepeerd. Gelukkig groeit thans het aan tal projecten, waarin de door zonkamer als verplicht num mer vervangen is door een wat speelsere opzet, die ruim- tal projecten, waarin de door- het inrichten waarbij veel mag en weinig moet Wanneer de conceptie bovendien een open keuken omvat, dan wor den de individuele mogelijk heden nog meer vergroot evenals de kosten trouwens, om van de ruimte een comfor tabel leefbaar geheel te ma ken. Maar voor he+ „nestje bou wen" heeft de Nederlander wel wat geld over, al merkt de woninginrichter drommels goed, dat het vrij-besteedbaar inkomen onder sterke druk staat en dat er aan de consu menten-gulden krachtig ge trokken wordt door andere bestedingsmogelijkheden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 25