HET LICHT OP DE SPOT Isolatie van huis pas na Jaren rendabel GEN DE STEM b.v. Ondanks hoge kosten toch de moeite waard Artistiek op eigen (afval) houtje -""' lep ONDER DAK WONEN I VAART e nabijheid van de Tips Olie of aardgas? Luchtverwarming Ramen ONDER DA* PLANTENBAK SMAAK EN INTERIEUR KAMER- ENTUINPLAN- R AL UW BLOEMWERK hypotheken; taxaties; treren van onroerende granol spoelbak. ig beeft met de badka- /astafel Iw k water). ^TOORUREN TEL. Nog maar vijf jaar geleden diende je stad en land af te lopen, wanneer je als amateur-binnenhuis-architect je zinnen gezet had op een aantal spotjes ter vervanging van de huis tuin-en-keuken-lampen. Een bevriende middenstander wilde je er nog wel eens aan helpen wanneer zijn etalagespots aan vervanging toe waren, maar het zomaar een winkel in verlichting-attributen binnen lopen en vragen om spots resulteerde negen van de tien keer in: „Nee meneer, daar kunnen we u niet aan hel pen". Zette je dapper door, en kwam je dus uiteindelijk te recht bij die ene uitzondering op de tien handelaren in ver lichtingsartikelen, dan maakte menig amateur-woninginrich ter alsnog teleurgesteld rechts omkeert, omdat de aanschaf prijs niet zelden zo rond de 60 70 gulden per stuk schommelde. |S| '.'T| 1 ■Sp: Nu, vijf jaar later, be schikt zelfs het kleinste keu telzaakje over een uitgebreid assortiment spots, in prijs variërend van zo'n 15 gulden, exclusief de lamp, tot ver over de 100 gulden- Hoe kon den de prijzen voor spots, ondanks inflatie, zo sterk da len' Toen steeds meer win keliers een steeds toenemen de vraag noteerden (sterk beïnvloed door bladen als Schoner Wohnen, Eigen Huis. enz-) werden fabrikanten daarop attent geimaakt- Door in steeds grotere aantallen te produceren konden de aan- maakkosten belangrijk ge drukt worden- De grootste besparingen leverde voor de fabrikanten echter het ge bruik van goedkoper materi aal op. Echte winkelspats werden meestal van duurza me (en dus dure) metaal- soorten gemaakt, terwijl spotjes voor privégebruik te genwoordig weliswaar vaak 9olide ogen, maar in feite van een uiterst goedkope jliksoort vervaardigd zijn- Zelfs worden er al plastic spots gefabriceerd, die voor een habbekrats gekocht kun nen worden, maar die maar al te vaak bij langdurig ge bruik wegsmelten of krom trekken- Wie het daarom ook eens met sipots wil proberen kan zich het best niet laten ver leiden tot de aanschaf van deze prul-apparaten. Die paar gulden meer (en echt: vanaf zo'n gulden of 20, 25 zijn heel behoorlijke spots te krijgen) zullen 't 'm echt niet doen. Liefhebbers van deze ver- iiohting zeggen, dat ze door van spots gebruik te maken, veel meer sfeer in hun w"- ning kunnen creëren; je kunt lichtbundels richten op be paalde objecten in de kamer, die gezien mogen worden ;je zit niet in een zee van licht, maar je voelt je eerder om- •ringd door allerlei binnen- meertjes; kortom werken met spots is (al blijven sma ken natuurlijk verschillen) aangenamer voor het oog. De montage zelf levert over het algemeen weinig moeilijkheden op. Een beetje handige doe-het-zelver heeft ze binnen een mum van tijd goed vastzitten. De minder handigen onder ons dienen er echter voor te waken, dat ze geen haastwerk afleve ren De meeste typen spots worden door middel van een plaatje aan het plafond be vestigd. Dat betekent (soms) gaatjes boren in plafonds, maar vaak kan ook gebruik gemaakt warden van be staande lichtpunten- Het grootste „gevaar" zit 'm in het tot stand brengen van de verbinding tussen het iichtnet en de spot; Vergeet nooit eerst de hoofdschake laar uit te zetten! Het veilig ste is om de verbinding te leggen door gebruik te ma ken van de welbekende plas tic blokjes- Zomaar de eind jes aan elkaar knopen en vervolgens omwikkelen met isolatieband is echter levens gevaarlijk. Zorg er ook altijd voor dat de draden, die in de voet van de spot weggemoffeld moeten worden, niet te lang zijn- Korte draden maakt het monteren wel moeilijker, maar daar staat tegenover dat het veiliger is: zo kan immers overtollig draad niet bekneld raken tussen de voet van het spotje en het pla fond-plaatje! De laatste tijd begint het ook steeds meer mode te worden om de spotjes te monteren op een zogenaamde „spannimgsrail", die gekop peld kan worden aan een „Lichtsterkteregelaar". Door aan de knop van deze rege laar te draaien kan het „lichtvolume" aangepast worden aan de sfeer van de avond Bij een feestje kan de knop letterlijk in een hand omdraai op „zwoel" gezet worden, terwijl voor het le zen van krant of boek de knop op maximum gedraaid kan worden- Veel speciaal-zaken ken nen tegenwoordig een apar te spots-afdeling waar de be ginneling alle gewenste In lichtingen kan krijgen. Som mige zaken hebben zelfs bij wijze van extra-service een „lichtspecialist" in dienst, die op verzoek bij u thuis komt kijken en u vervolgens advi seert welke spots het meest geschikt zijn voor uw eigen huiskamer. WIM WENNEKES Gebruikt u uw zolder alleen voor berging en een verdwaalde logeeigast 's zo mers, dan hoeft u het dakbeschot niet te isoleren. U kunt volstaan met over de zoldervloer uitrollen van van een glas- of steenwolisolatiedeken. (Zeker boven het gedeelte waar gestookt wordt). (3) De leunen zijn de grootste „lekken" wat warm betreft. Een tip van het Bouw centrum: Sluit de gordijnen als het donker wordt. Laat ze niet over de radiator val len. Laat de zonwering ook maar zakken. (1) Energie sparen is nog geen zuinigheid. De extra investe ring voor isolatie e.d. komt er pas na tientallen jaren uit. Wel natuurlijk wordt het wooncom fort sterk vergroot. Toen de sjeiks hiun olie kraan afsneden, en met name Nederland op de zwarte üjst zetten, kwamen van alle kan ten adviseurs aansnellen met wenken om energie te bespa ren. Daar waren logische en haalbare suggesties onder, maar ook potsierlijke idee- en. Het Bouwcentrum in Rotter dam heeft een aantal bruikba re tips op een rijtje gezet en uitgegeven in zijn blad „Zui nig in huis-energiebesparing in de woning". Dit is een fol der die zichzelf (f 3,50) terug betaalt. Wat zichzelf niet te rugbetaalt, listige reclame ten spijt, zijn voorzieningen op het gebied van warmte-isolatie en brandstofbesparing. Het Bouwcentrum heeft een paar sommetjes gemaakt die dit verkoopsmoesje ontmaskeren. Als de voorzieningen worden aangelegd itn bestaande bouw (we gaan uit van gemiddelde woningen) zijn de investerin gen ruim elf mille (vakman) of ruim vijf mille (doe-het- zelfBrandstofbesparing: 280 oer jaar, dus rekent u maar uit. Hetzelfde sommetje gaat hoewel lang niet zo sterk op voor nieuwbouw, Als de maatregelen worden getroffen voor een project van circa 100 eengezinshuizen, dan bedrager de kosten f 3300 (eenmalig! en de besparing f 385 per jaar. Zet dit alles uit tegen de hogi rentevoet van 12% en dar komt u vanzelf tot de moraal dat isolatie van uw woning een bijdrage is tot tiet alge meen welzijn (energiebespa ring) en dat uw wooncomfort wordt vergToot, echter teri koste van uw beurs. Bekijken we nu enkele iso- e-mogelijkheden. Als een huis zou worde gebouwd volgens de klasss ■oed" van het Normbla NEN 1018 in plaats van zoals iu volgens de klasse „matig' tan zouden we theoretisch ingeveer 70% op de warmte- •erliezen kunnen besparen. Dit hoge percentage is voor een particulier die alles zelf moet betalen, nooit te verwe zenlijken. Maar 50 tot 60% is haalbaar. Dit geldt voor nieuwbouw. Bij bestaande bouw is het veel moeilijker en prijziger. Wat is verstandiger: olie of aardgas? Olie is goedkoper, maar viezer en lawaaieriger. Bovendien moet er een reser voir of tank aan te pas komen (ingegraven). Dit laatste bete kent tegelijk dat een olieketel beter niet op zolder kan staan, want dan moet er weer een extra pomp worden ingescha keld om de brandstof omhoog te krijgen. Bij aardgas is hier geen enkel probleem. De ketel op zolder is handig, want de zolder wordt lang niet zo in tens gebruikt als bijvoorbeeld de keuken en de ketel is dus geen sta-in-de-weg. In veel gevallen levert de centrale ketel ook het warme water voor de badkamer, de keuken en de wastafels. Om dat men de centrale verwar ming in de zomer door het eenvoudig omdraaien van een knop kan uitschakelen, kaïn de ketel voor betrekkelijk weinig geld ook in het warme jaarge tij blijven doorbranden zonder extra kosten. Vergeleken met een plaatselijke geiser heeft zulk een warmwateraanvoer natuurlijk het nadeel dat het warme water een lange weg moet afleggen en onderweg sterk afkoelt. Luchtverwarming mits goed geïnstalleerd en dit ge beurd lang niet altijd is ongeveer 20% duurder in aan leg dan conventionele c.v. Maar dit systeem heeft enkele sterke eigenschappen. Die ver maledijde verwarmingsele menten (radiotoren, die ruim te vreten en de inrichting van de woning beperken, kunnen achterwege blijven. Het huis kan met luchtverwarming tochtvrij geventileerd worden Het onderhoud is geTing, de evensduur is groter, vorstge vaar bestaat niet meer en mei :en bevoehtingssysteem ge koppeld is luchtverwarming tt gebruiken als een air-conditio ning. Als luchtverwarming eohtei met goed wordt geïnstalleerd is het een bron van narigheid Dan ontstaat tocht, hinderlijk geruis, geluidsoverdracht van de ene naar de andere kamer en last but zeker not least worden geuren van koken en roken door het hele huis verspreid. Het is dus zeker geen werk voor beunhazen of doe-het-zelvers. ramen die met punaises wor den bevestigd. Helemaal strak krijg je het nooit, maar dit systeem is te gebruiken in ra men waar u toch niet door heen kijkt (hoge bovenramen, slaapkamers, dakraam, trap- perahuisra-men etc.). Zonwering via luxaflex ls mogelijk aan binnen- of MUTS)! buitenkant van het raam- Bui tenzonwering voor een huur huis is moeilijk en bovendien moet de wering vrij hoog han gen, ter voorkoming van dief stal en-of moedwillige bescha diging. De ramen zijn de grootste „lekken" wat warmte betreft. Er gaat tweemaal zoveel warmte verloren door de rui ten als door het dak. Met tochtstrips e.d. op strategische plaatsen bereikt men al be scheiden resultaat. Maar een werkelijk effectieve isolatie is een dure zaak. Thermisch ge sproken is een twee- en zelfs driedubbele ruit in de fabriek op maat vervaardigd, het al lerbeste, het allerduurste en absoluut niet zelf te doen. De levertijden zijn lang. Een stapje terug zijn de voorzetra men, oftewel losse ruiten in een profiel die op het kozijn 45% warmte kunnen besparen. Als er bovendien nog andere technische maatregelen wor den getroffen (zeker niet ge makkelijk te verwezenlijken) dan is een besparing van 70% of raamhout bevestigd worden. De lucht tussen beide ruiten (de luchtspouw) moet geventi leerd worden om condens te voorkomen. De dubbele ruiten vormen geen barricade tegen geluid. Daarvoor moet u dubbele rui ten hebben met een onderlinge afstand van minstens 6 centi meter. Probeer niet om twee enkele ruiten in een kozijn aan te brengen, want dit mis lukt gegarandeerd Hermetisch afsluiten is moeilijk en de lucht in de spouw raakt niet vocht vrij. Voor fabrieksmatig vervaar digde dubbele ruiten geldt een orijs vanaf f 125,- per m2 nclusief plaatsing. De prijs van voorzetramen verschilt onderling sterk- Een simpele en goedkope oplos sing, maar zeker niet fraai, is het gebruik van helder door schijnende pvc-folie voor de Ook de muren laten warmte door. Het Bouwcentrum ie voorstander van het opvullen van spouwmuren met spuit- schuim, maar vele aannemers denken hier anders over. Hun grootste bezwaren zijn dat de luchtcirculatie van de spouw wordt stilgelegd en dat de muren aan de binnenkant gaan „zweten", dus nat worden dus koud en dan zijn we dus weer bij het trieste begin. Maar het Bouwcentrum is een andere mening toegedaan. Het schuim heeft echter geen geluiddem pende werking. Dit is een al gemeen verbreid misver stand. Het isoleren van een muur ls de moeite waard, want men voelt ziah ook direct behaag lijker. Het isolerend materiaal voor bestaande huizen kost ongeveer een tientje per m2 maar momenteel zijn er lange wachttijden. Voor te bouwen huizen zijn nog andere spouw- muuirvullingen mogelijk. De muur is ook op andere manie ren te isoleren dan met schuim. Men kaïn isolatiemate riaal (glas- of steenwoll aan brengen in een dikte van 3 centimeter, het geheel bekle den met gipskartonplaten en dit fatsoeneren met verf en-of behang. Ook kan men platen aanbrengen van ander min of meer isolerend materiaal zoals kurk, polystryreenschuim enz. In dit kader is het overigens ondoenlijk om een pasklare oplossing te geven voor alle vochtig worden diverse oor- vochtige worden diverse oor zaken kan hebben- Het isoleren van een dak Is voor de doe-het-zelver te moei- lijk. Toch zijn er enkele bruik bare middelen. Men kan over de zoldervloer een glas- ot steenwolisolatiedeken uitrollen zeker boven het deel waar ge stookt wordt. En bij een vlie ring waar u toch niet over lo pen mag, kunt u zo'n deken helemaal met succes gebruiken JAN KOESEN Het hout is de laatste tijd zo duur geworden, dat het eigenlijk zonde is om zelfs de kleinste stukjes weg te gooien. Afvalstukjes zijn nooit te Vermijden, als men iets van hout gaat ma ken, ook niet als men de meeste onderdelen tevo ren zo goed mogelijk op maat laat zagen bij de dhz-winkel. Bovendien betaalt men bij op maat gezaagd hout in feite de afval stukjes ook, zelfs ais men ze niet mee naar huis krijgt. Houtafval is soms nog wel voor serieuze doel einden te gebruiken, maar ais de stukjes te klein worden, is het spul voor de vuilnisemmer- Net als een stuk plank met scheuren en lelijke noesten. Met een beetje fanta sie kan echter elk stukje hout, al is het bij wijze van spreken een centi meter groot, nog ge bruikt worden- Min of meer artistiek aangelegde naturen ma ken van reststukjes hout, in allerlei wille keurige formaten, fraaie wanddekoraties, door se kris kras door elkaar op een ondergrond van b.v. een stukje spaanplaat te lijmen. Eigenlijk hoef je niet zo'n kunstenaar te zijn, want hoe de stuk jes ook tegen elkaar ko men, het wordt altijd iets leuks door de onver wachte grillige vormen van het geheel- Het is natuurlijk wel zaak om eerst een flinke hoeveel heid houtafval te verza melen. Dus lange tijd al le afgezaagde restjes be waren- Grotere, voor an dere doeleinden niet meer zo geschikte stuk ken hout, kunnen in kleine brokjes gezaagd worden, liefst allemaal van verschillende afme tingen. En als het opsparen wat langzaam gaat, dan heeft elke dhz-winkel wel een afvalhoek, waar heel wat te halen valt, voor erg weinig geld. Een wanddecoratie van alleen maar stukjes vurenhout kan erg mooi zijn. Maar er ls natuur lijk niets tegen om er ook stukjes van andere soorten door te mengen. Probeer het niet al te mooi, te „gelikt" te ma ken. Doodgewone vor men zelfs abstract, doen het best. Behalve stukjes van latten, balkjes, planken enz. kan men er ook stukjes rondhout in al lerlei dikten bij gebrui ken ter afwisseling- Erg leuk is ook een soort collage van alleen maar stukjes rondhout, zowel in dikte als lengte ver schillend. Dat levert een verrassend relief op, evenais natuurlijk het zelfde werk met rechte stukjes. Om toch een maatidee te hanteren: ga wat de lengte van de afvalstukjes betreft van 1 tot 10 cm, en de dikten kunnen variëren van het allerdunste profieltje (14 cm) tot stukjes balk van 10 x 10 cm- Alles daar tussen is bruikbaar. Leg op de grond of tafel een flink stuk spaanplaat, strijk dit eenmaal dun in met houtlijm Iaat de ze intrekken, smeer dan nog een dikkere laag houtlijm, en leg die stukjes hout daarin. De plaat kan helemaal vol gelijmd worden, maar ook kan een willekeuri ge figuur (rond, ellips vormig of wat dan ook) gevormd worden Vorm 'ogisrh» opeenvolgin: van lengtematen, b.v. van laag langzaam glooiend naai hoog en weer terug, met op één of twee plaatsen een duidelijk hoger gedeelte dan elders- De hoge ge deelten ergens in het centrum van de collage de lagere aan de kan ten Het hout kan met de gladde ot met de „kop se" kant naar boven worden gelijmd, liefst afwisselend. Dat brengt extra tekening in het geheel. Laat de lijm drogen en hang het spaanplaat (de vrijblijvende gedeel ten eventueel in kleur gelakt of gebelts) tegen 'jnnux op

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23