MOGELIJKHEDEN TE OVER VOOR MAKEN VAN EETBAR Aanbouwkeuken is niet per se peperdure zoak •onder dak DE STEM TEXTIEL OF STEEN OP DE MUUR, HET BLIJFT EEN KWESTIE VAN LIJMEN Zelf doen, maar blijf er gezond bij Nieuwe woonvormen slaan de laatste paar jaar steeds duidelijker aan bij een gro ter publiek. Het streven naar meer leefruimte in huis is niet meer alleen te vinden in grote villa's en dure bunga lows, ook in huizen in een rij worden opvallend veel „nieuwe" ideeën in praktijk gebracht. Het heeft lang ge duurd, dat wel. Maar steeds meer mensen nemen geen genoegen meer met een blokkendoos, waarvan er dertien in een dozijn gaan en waarbij veel erger nog fantasie volledig achterwege is gebleven. De open keuken wordt alom gepropageerd als alleen zaligmakend en afgezien van de nadelen die er aan kle ven, is het ook een vorm, die meer raffinement in het wo nen brengt. De open keuken heeift een vast inrichtingspatroon, zoals Nederland dat eeuwenlang kende, verstoord. Dat inde lingspatroon, bestaande uit zitgroep, eethoek en dressoir of wandkast, wijzigt zich. Je zou haast kunnen zeggen, dat de aanval op dat vaste pa troon is ingezet vanuit de keuken. Als afscheiding tussen de woonruimte en de open keu ken is de eetbar erg in trek. Voor een gemiddeld gezin is een eet- of ontbijtbar met vier tot zes krukken vaak voldoende. De ervaring heeft geleerd, dat die eetbar in veel gevallen de eethoek (ta fel met vier of zes stoelen) overbodig maakt, wat niet wil zeggen, dat de eetbar de eethoek heeft verdrongen. Beide vormen blijven vaak naast elkaar bestaan, ook al wordt van de eethoek veel minder gebruik gemaakt. Op zon- en feestdagen en bij wat meer bezoek, bewijst die eethoek toch nog wel z'n waarde. Nu zijn er vele mogelijk heden voor het maken (of laten maken) van een eet- of ontbijtbar. In de keukenhan- del zijn complete barbladen te koop, die een handige doe-het-zelver gemakkelijk kan bevestigen op een half steens muurtje van ongeveer 90 centimeter hoog, de een voudigste vorm van afschei ding tussen (open) keuken en woonruimte. Maar het kan allemaal veel duurder, zoals de keuken-vakman u ongetwijfeld zal laten zien. Want waarom zou u alleen volstaan met een eet- of ont bijtbar. Die bar is uiteraard ook te gebruiken om er een drankje aan te drinken. Dat hebben keukenfabrikanten al voor u gezien. Zij kunnen u dan ook de alleraardigste bars leveren voor „alleraar digste" prijzen. Zo is het mogelijk om de bar zo te construeren, dat u er aan de binnenzijde (meestal keu kenzijde) van alles in onder kunt brengen, zoals koelkast (als het kan een snelvriezer, met het oog op de ijsblok jes), een afwasmachine, berg ruimte voor glazen en drank en noem maar op. Het is aan te bevelen de eetbar aan de zijde van de woon ruimte hoger te maken dan de aanrechtkastjes of wat u dan ook maar aan de keu kenzijde tegen de bar plaatst of laat plaatsen. U bereikt ermee, dat in de keuken niet alles direct opgeruimd hoeft te worden, omdat u het an ders vanuit de woonruimte wel eens zou kunnen storen. Dat is overigens toch al een van de bezwaren bij veel mensen tegen een open keu ken. De doorkijk is meestal zo royaal, dat je vanuit de woonkamer goed kunt zien of de keuken opgeruimd is of niet. Een oplossing voor dat probleem is er trouwens ook. Meestal is het wel mo gelijk jalouzieën te monteren tussen plafond en bar, zodat de doorkijk naar wens kan worden geregeld LEO FABER In deze speciale woningbijlage van de ge- -zamenlij'ke AUDET-bladen zijn de onderwerpen voornamelijk gericht op zaken die zich „onder dak" afspelen. Voor doe-het-zelvers is er een schat aan informatie, maar ook hoe-dat-met- moet komt aan de orde. Verder specifieke informatie over keukens, meubels, "spotjes", muurbekleding enz. Hoe we zuiniger kunnen zijn met energie kan men ook al vinden in deze Onder Dak. VORMGEVING: VIGNETTEN: AD VAN GURP AD VAN HEST AD KARREMANS Zelf doen is „in", voor veel mensen is het ook erg plezierig (al is er dan wel eens een min der prettig klusje) en het is daarnaast natuur lijk ook heel wat voor deliger dan alles laten doen. Zelf doen is soms ech ter ook gevaarlijk. Na tuurlijk alleen als je het verkeerd doet. Maar soms doet men dingen verkeerd zonder het te weten- Onlangs schokte de Consumentenbond alle doe-het-zelvers met de keiharde waarschuwing koop geen elektrische lastransformator, want al die dingen zijn gevaar lijk! Met name de elek trische beveiliging van lastransformatoren, zo bleek uit het onderzoek van de Consumenten bond, is uitermate du bieus. Nu gaat lang niet le dereen met 1 astransfor- matoren om- Talrijke andere elektrische ge reedschappen zijn echter vrij algemeen in ge bruik. En al mankeert er dan constructief niets aan de beveiliging van deze machines, door ver keerd gebruik kunnen ze toch gevaarlijk wor den. Een paar dingen om terdege op te letten: Laat de snoeren nooit in de verdrukking ko men, niet ergens achter halen, en houdt ze uit de buurt van bewegeude delen van de machine- Bij gebruik van een verlengkabel op haspel: rol de kabel uit. Lang durige werking van een vrij zware machine kan teveel warmte op een stijf opgerolde kabel ge ven- Werk met boormachi nes of andere elektrische gereedschappen niet op wankele trapjes. Zorg dat u altijd stevig staat. Let vooral bij werken in de hoogte op het snoer. Snoeren van elektri sche heggescharen wor den wel eens per onge luk doorgeknipt Dat kan goed aflopen, maar probeer dat liever niet uit. Laat het snoer over uw schouder naar achte ren lopen, en zorg dat het niet strak getrokken kan worden- Maak geen buurpraat jes tijdens het werken met elektrische gereed schap. Houd kinderen uit de buurt. Volledige concentratie op het werk is altijd nodig, ook bij gebruik van minder ge vaarlijk gereedschap. Een timmerman die met de handzaag een forse jaap in zijn vingers maakt, is meestal afge leid geweest. Leg elektrisch gereed schap pas neer, als de motor geheel tot stil stand is gekomen- Haal bij onderbrekingen van het werk altijd de stek ker uit de contactdoos. Denk eraan dat in een omgeving waar ontplof bare dampen (van oplos middelen, benzine enz voorkomen, de vonkjes van de collector van een elektrische motor tot ex plosie kunnen leiden. Zelfs een zo risicoloos lijkend werk als schilde ren kan gevaren opleve ren. v'erf nooit .n afge sloten ruimten- Dat geidt In de allereerste plaats voor het spuiten van verf, maar ook met de kwast of roller. Onderschat het gevaar van stof niet. Karweitjes waai zaagsel of ander werkstof vanaf komt, kunnen naar aflopen. Ben je dan met een ma chine bezig, dan kan in die eerste schrikseconde net een verkeerde ma noeuvre gemaakt wor den, Daarom: koop een stofbril, een ding dat een habbekrats kost. En als het erg stuift Is een simpel wegwerp-mund- masker ook een goed ding Voor de zeer onderne mende doe-het-zelvers: ga niet aan het oreken of slopen, als u niet ver draaid goed weet dat die weggebroken muur de constructie van het huis niet verzwakt. Er ziin bouwkundigen genoeg die dat even voor 'i kun nen uitzoeken. Het woord „wandbekle ding krijgt eigenlijk zijn oor spronkelijke betekenis weer terug. Bekleding komt^ van „kleed", dat de kasteelheren in de middeleeuwen in hun ijzige burchten tegen de mu ren hingen. De luxueuze go belins van later tijd vormden ook bekleding in de ware zin van het woord. Als we het nu over wandbe kleding hebben, denken we aan behang, pleister, hout en al die materialen waaruit we, te kust en te keur, kunnen kiezen. Het oude „kleed" komt echter weer erg in de mode: textielweefsels van uiteenlo pende structuren hebben naast de al lang bekende wandbe- kledingsmaterialen een eigen plaats veroverd. Er wordt de laatste tijd druk propaganda gemaakt voor het echte vlaslinnen, dat behalve voor tafellakens, ser vetten enz- ook voor de afwer king van wanden wordt toege past Het heeft een aantal prakti sche voordelen. Veel vrouwen hebben een hekel aan wand- bekledingen die moeilijk schoon te maken zijn, en tex tiel lijkt nu net een produk! dat „stol aantrekt". Het op merkelijke van echte vlaslin- nenweefsels is echter, dat het ziichzelf redelijk schoon houdt. Weefsels met kunststoffen er in, krijgen vooral in een droge omgeving (centrale verwar ming) een permanente stati sche lading, en kleine stof deeltjes zetten zich daar dan op vast. Linnen heeft daar he lemaal geen last van. Vlaslinnen wandbekleding zonder „plakbare rug" moet gespannen worden. En het vervelende is nu, dat die tech niek hem wat moeilijker lijkt dan een behangetje plakken. In die spanteohniek zitten trouwens nogal wat verschil len. Het kan erg moeilijk, op een manier die je beter maar aan de vakman kan overlaten. Maar er zijn ook textiel-wand- bekledingen die eigenlijk ie dereen, gewapend met een hechttang (een niet-apparaat) op de muur kan spannen. Wie daar alles over wil weten, kan eens aankloppen bij het Vla® Bureau, Herengracht 451, Am sterdam, waar men foldertjes heeft waarin staat beschreven hoe dat in zijn werk gaat- Een echte vlaslinnen wand bekleding kan echter ook best geplakt worden- Verschil lende fabrikanten maken dil materiaal op handzame breed ten, en voorzien van een pa pieren rug. Goed beschouwd i: dit materiaal dus aan de ach terkant behang, aan de voor zijde echt textiel. Het is de moeite waard om in een goed gesorteerde wand- bekledings-speciaalzaak of woninginrichtingsbedrijf de stalenbóeken eens in te kij ken. Wat men op het ogenblik op dit gebied fabriceert, is on gelooflijk mooi. Er is nog een volkomen na tuurlijk materiaal, dat als waradibekleding erg in trek is: steen. In de betere woning bouw vindt men de laatste tijd nogal wat „schoon metsel werk' wanden van baksteen of betonsten-en. Het is niet al leen mooi, maar ook praktisch. Je hoeft er je hele leven niets meer aan te doen, en vervelen doet het echt niet. In een bestaande woning een muur van ziuilk metsel werk aanbrengen zou een on mogelijke klus worden, als dat met normale stenen moet. Daarvoor maakt men tegen woordig echter zogenaamde steenstrippen. Ze hebben het formaat van gewone bakste nen, of speciale afmetingen in b-v- kalkzandsteen (Beastrip), maar ze zijn veel dunner, meestal enkele centimeters. Er is zelfs een fabriek die ze nog veel diunner maakt: nog geen halve centimeter. Die strippen worden dood eenvoudig tegen de muur ge lijmd, en dan ontstaat er een niet van echt te onderscheiden gemetselde muur. Dat „dood eenvoudig" betekent nu ook weer niet dat je d-at even tus sen de soep en de aardappels doet. De muur moet om te begin nen helemaal ontdaan worden van oude wandbekleding. Op een kale betonnen muur of een afgesmëerde wand die geen gebreken vertoont, kan De tijd, dat een vrouw ge noegen nam met een keuken, waarin alleen een aanrecht, twee beneden kastjes en twee bovenkastjes stonden, lijkt voorgoed voorbij. Weinig vrouwen zullen zich overigens so wie so al happy hebben gevoeld in zo'n minimale keuken, maar met name in de na-oorlogse jaren had zij er maar genoegen mee te nemen, omdat er doodeen voudig n-iet anders werd ge bouwd. Van enige inspraak bij de bouw van huizen was toen. helemaal geen sprake- Die in spraak is de laatste jaren een beetje op- gang gekomen, maar veel stelt het eigenlijk nog niet voor. Slechts incidenteel wordi de toekomstige bewoner oetrokken bij het bouwplan van een woning, tenzij...hij be schikt over de nodige poen. Dan pas kan de bewoner eisen gaan stellen, als hij maar be taalt. De wens van veel vrouwen (en ook mannen) is een open keu-ken- Op zich niet zo'n re volutionaire wens, want onze voorouders vonden een open keuken een doodnormale zaak. Zij kenden niet beter. Natuur lijk ligt de zaak nu wel wat anders. De keukenfabrikanten zijn bepaald niet op hun ach terhoofd gevallen en de moor dende concurrentie op cüt vlak leidt steeds weer tot nieuwe vondsten, nog „modernere" opstellingen van apparatuur en kasten, om maar te kunnen blijven produceren en verko pen- Want vooral op de laatste komt het aan. Mooie foto's in advertenties en tijdschriften moeten de consument lekker maken en „dwingen" tot de aanschaf van een moderne aanbouwkeuken. De fraaie op stellingen in die advertenties zijn meestal voor een gewone werkman onbetaalbaar. Als er voor zo'n keuken (om hem open te krijgen) ook nog een verbouwing doorgevoerd moet worden, schrikken veel men sen meestal voor de kosten terug. Toch hoeft een open aan bouwkeuken, ook vaor iemand m een rijtjeshuis met een doorzonkamer, geen peperdure zaak te worden. Het is niet verstandig in een huurhuis zonder voorafgaand overleg met de huisbaas zomaar met breken te beginnen. Voor ei genhuis-bezitters ligt het wat eenvoudiger- Per slot van re kening is men eigen baas. De keuken en ook de keu ken-inrichting wordt door hy potheekbanken beschouwd als onderdeel van de woning. De kosten voor een nieuwe (aan bouw) keuken en een eventu eel daarmee gepaard gaande verbouwing kunnen dan ook meestal worden gedekt uit een aanvullende hypotheek, als u tenminste niet direct het geld op tafel legt. De open keuken heeft uiter aard z'n aantrekkelijke kan ten- De woning wordt er in de meeste gevallen alleen al meer door waard. Belangrijker voor de bewoner is in feite de winst aan leefruimte. Een ge wone doorzonkamer lijkt plot seling veel groter. Het contact tussen keuken en woonkamer lijkt van levensbelang. Het smoesje, dat de vrouw er in eens ook bij gaat horen als ze een open keuken heeft (meer contact met het gezin als ze in de keuken aan het werk is) is natuurlijk flauwe kul. Alsof zo'n open keuken daaraan wat kan veranderen. Om een open keuken te krijgen in e enhuis met een doorzonkamer zal in de meeste gevallen een muur (die tussen keuken en kamer) weggebro ken moeten worden- Dat kan geen eenvoudige zaak zijn. Er moet in de eerste plaats op worden gelet of de weg te breken rrauur een dragende muur is. Dat is vaak zo. Er zal dan een balk gelegd moeten worden- De aannemer, die het huis bouwde, kan zo zeggen hoe zwaar die balk moet zijn. Als u in de familie of kennis senkring een paar handige jongens hebt of nog mooier, bouwvakkers, dan hoeft dat breekkarwei niet veel te kos ten. Voor zo'n f 500 (inclusief de balk bij de sloper) bent u, wat het breekwerk betreft, wel klaar. De echte kosten komen bij de aanschaf van een keuken (inbouw-apparatuur) en het vaak onvermijdelijke verleg gen van leidingen. Nu zijn er aanbouwk-eukens van f 30.000 maar ook van f 2000,-, Het is maar net wat u zelf wilt- Het prijsverschil is in de meeste gevallen een kwaliteitsver schil. Als u alleen maar in- bouwapparatuur wilt, moet u er wel rekening mee houden voor 'n koelkast zo ongeveer 't dubbele kwijt te zijn, dan voor een normale kpelkast. Een 3- sterren inbouwkoelkast van 250 liter komt al gauw op zo'n f 900,-. Een open keuken heeft ais afscheiding met de woonka mer in veel gevallen een eet bar- Ook op dit punt zijn er tal van mogelijkheden. Want waarom zou bijvoorbeeld die eetbar rechthoekig moeten zijn, terwijl een ronde bartafei het bij u misschien veel beter zou doen. Het is daarom ver standig bij de aanschaf van een nieuwe keuken naar een leverancier te gaan, die u niet in de eerste plaats de duurste keuken wil verkopen die hij in zijn programma heeft, maar te gaan naar de man, die u in de eerste plaats wil adviseren en een schets of complete te kening wil maken. De laatste paar jaar zijn keukeneilanden „in" genaakt. Mocht u daaraan denken, dan is het wel voorwaarde, dat u over een grote ruimte be schikt. „Een keukenelland is natuurlijk mooi, maar je hebt veel meer ruimte nodig dan bij een normaal tegen wanden gemonteerde keuken. Bij zo'n eiland loop je elkaar nogal eens in de weg", aldus Karei van de Berg, adviseur van Keuken-boetiek Merida in Hoensbroek- Het verleggen van leidingen wordt bij keu keneilanden vaak een kostbare zaak, omdat de leidingen on der de vloer, of zoals vaak, in de vloer, gelegd moeten wor den. Mocht u daaraan willen beginnen, dan is het nuttig vooraf gasfabriek en-of elec- trieiteit&bedrijf te raadplegen, omdat een gasleiding in uw huis niet overal mag lopen.. Hebt u eenmaal een begro ting voor de keuken opge maakt en de kasten en appa ratuur uitgezocht, dan bent u er nog niet. De keukens wor den geleverd zonder montage. Voor die montage moet u voor een met te grote aanbouwkeu ken toch wel rekenen op o»i- geveer 1000,—. LEO FABER men echter vrij gemakkelijk werken. De strippen met een dikte van enkele centimeters moeten met latjes worden on dersteund, tot de lijm voldoen de aantrekt om de strippen op hun plaats te houden. Die lat jes dien-en dan meteen als voegafstandshouders. Op tijd weghalen, anders lij-men ze vast in de voeg. Zitten de strippen allemaal op hun plaats, dan worden de voegen gevutlld. Daar zien veel mensen trou wens nog wel even tegen op- De dunnere strippen zijn wat dat betreft, weer een stuk ge makkelijker- Daar valt niets aan te voegen, want de lijm- la-ag op de muur fungeert als voeg Als lijm nioet in deze geval len altijd bouwlijm worden gebruikt, te koop in DHZ-za- ken en bouwsupermarkten. Het ziet eruit als cement, wordt met water aangemaakt tot een stevige brij, en met een lijm- kam op de muur aangebracht. Lijmt men de heel dunne steenstrippen, dan moet de bouwlijm vlak uitgesmeerd worden, om de voegen tusser de strippen netjes afgewerk te krijgen. Ai is het dan lijm, dooi de kleur en de structuur is hei toch precies alsof de voeger met gewone cemenfspecie zijn afgewerkt. MAR GROEN Textiel wandbekleding met niet-tang op de muur spannen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 18