„De fillum van ome Willum CHINA: EEN GROOT L AND DA T EEN GROTE STAA T WERD CABALLEfiO (Deel 5) PEKING SCHOON Moskou wenst Peking geluk binnenland buitenland rvtf iMpI Agrarische hervorming Culturele revolutie Het complot En de verst gedraaide. Want Caballero is zonder opschepperij de meest gerookte sigaret. Dan moet je wel goed zijn. Dinsdag t oktober 1974. 13 Verkrijgbaar bij drogist en apotheek lam - tel. 184622 1 43717 y tl schoon? tte zorgt voor ekte schoon- irt van èl uw tding. óók van erkleding, gordijnen, énz. hag. fjl .,'hD "nfl omdat men buitenlanders niet het idee wil geven, dat viezig heid in de lagere regionen van de Italiaanse werkende bevol king overheerst", aldus stond te lezen in de brochure die bij de première werd uitgegeven. Een andere filmer overrompel de ons, Ingmar Bergman. In 1957 kwam zijn „Wilde Aard beien" dn roulatie- over het Vreemdelingenlegi oen". En in 1956 waren het de burgemeesters van Apeldoorn en Leeuwarden, die de verto ning van Rock Around The Clock in hun gemeente ver hinderden. Het zijn ook mijn lievelings bloemen en ze spreken hun eigen taal.,.. De film was er voor iedereen en de favorieten waren talrijk. Oorlogsfilms deden het na tuurlijk prima, maar ook mu ziekfilms waren populair. En de sterren van het witte doek kwamen nog in eigen persoon naar Nederland. Gina Lollobri- gida was hier en Clark Gable en Jayne Mansfield, die zich voor de televisie-camera's door Wim Sonneveld liet intervie wen. Audrey Hepburn kwam tel kens weer terug. Ze was één van ons en erg actief bij de geldinzameling voor de Bond van Nederlandse Oorlogsslacht offers. Haar foto's met hand tekening waren in die dagen goud waard. De filmkeuring had het niet makkelijk in deze dagen. Openbare orde en goede zeden waren de bakens die angstval lig in de gaten gehouden wer den, nu de bioscoop als cen trum van vermaak terrein ver overde. We waren een behoudend volkje. Gauw op de tenen ge trapt, snel opvliegend en af werend vooral. Aanslagen op de goede zeden werden stel selmatig verijdeld. „Van meis je tot vrouiw", „Zij die van de zonde leven", „Nee had zij moeten zeggen" en „Les Amants MautMts" waren titels, die niet eens de bioscoopge vels haalden. Maar dit waren óók de jaren vijftig: Miljoenen en nog eens miljoenen, zagen haar in het donker, voelden hun wangen gloeien, en veegden een traan weg. Romy Schneiders Sissi woonde in aller harten..-.: „Franiz Jozef ging vlak voor haar staan, duwde haar de mand met rozen in de armen en zei met grote kalmte: Lief ste Sissi! Sta mij toe dat ik je je lievelingsbloemen aanbied. Ook de films van eigen bodem werden steeds talrijker. Ster ren stralen overal. Het won derlijke leven van Willem Pa rel. Dorp aan de rivier. Fanfa re. Een bioscoopje pikken werd een habitus van steeds meer mensen ondanks de vas te hoofdfilmavond op de tele visie- Toen de Cinemascope film zijn intrede deed, leefde de belangstelling helemaal op. De „Reis om de wereld in tachtig dagen" bracht in 1957 een menigte op de been. De Nouvelle Vague betekende de het korte maar hevige optre- 1954 was bet jaar van La Strada van Frederico Fellini. De film werd op het festival van Venetië bekroond met de Grand Prix, maar „de Itali aanse staat heeft gemeend de ze film te moeten censureren, Niet alleen de filmkeuring wilde de samenleving behoe den voor het kwaad van het witte doek. Een Groningse po litierechter verbood een jonge man, die een auto had gesto len, gedurende zekere tijd de bioscoop te bezoeken, omdat hij „bezeten was door films Sissi, in aller harten.. PEKING-DEN HAAG (AF- P-ANP) China is niet lan ger meer uitsluitend een groot land, het is ook een grote staat. Dat is, afgezien van een beoordeling van het regiem, de belangrijkste constatering die zich opdringt bij een be schouwing van de Volksrepu bliek China, 25 jaar na de stichtingsdatum. Het land waar> in 1925 nog. politie in de buitenlandse concessies op demonstranten vuurde en dat Japan in 1937 binnenviel als het beloofde land, beschikt momenteel over atoombommen en kemraketten en niemand zou het in zijn hoofd halen zijn militaire kracht te onder schatten. Het China dat in 1949 ontstond en dat is de tweede tastbare constatering is, na een nog recent verle den van krijgsheren en anar chie- een land In eenheid machtig Zijn burgers weten dat slechts een enkele en de zelfde autoriteit de teugels leidt „In het westen, in het oosten, in het noorden, In het zuiden en het centrum". De onderdrukking van de Tibe taanse opstand in 1959 was er een demonstratie van. Een derde constatering tenslotte komt boven bij een terugblik op 25 jaren Volksrepubliek: de deiningen, de complotten, de felle opposities die zich heb ben kunnen voordoen hebben slechts geleid tot een voortdu rende versterking van het to tale en absolute gezag van de communistische partij die zelf vlees geworden is in de per soon van haar voorzitter, Mao Tse-Toeng. De gedachten van Mao, de aanpassing van het Marxisme aan Chinese omstandigheden, de visie van een land dat zijn drijfkracht en zijn geestdrift put uit een voortdurend her haalde revolutie, vormen zij niet die bewuste uitdrukking van de verborgen wil van de massa's die de geschiedenis maken? In deze loop van de geschiedenis kan men sinds 1949 drie fasen diuddiellijk cxn- PEKING (ANP) Anderhalf miljoen men sen zijn in Peking op de been gebracht om de straten van deze stad te vegen en te schrobben in verband met het 25- jarig bestaan van de Chinese volksrepubliek, dat vandaag wordt ge vierd- Volgens het Chi nese persbureau Hsinhua is ..de Poort van de he melse Vrede Tienan- men" voor deze gelegen heid opnieuw in de verf gezet en zijn gebouwen versierd met gekleurde lampen, bloemen en lan tarens. De meeste evene menten zullen zich van daag afspelen in het pa leis van cultuur in Pe king. Zeshonderd toneel groepen en andere gezel schappen zullen toneel stukken, opera's, dansen en muziek opvoeren derscheiden: de fase die gaat tat de „grote Stap voorwaarts" vam 1958- vervolgeno vain due periode tot de culturele revo lutie van 1966-1969, en ten slotte van toen af tot nu. Het regiem presenteeinöe zddh in 1949 alls een groot, gezamenlijk front, waarin alle vooruitstrevende en vader landslievende krachten vere nigd waren- inclusief de „nati onale bourgeoisie". De weg die sindsdien werd afgelegd ia snel geweest en meermaals ook bijzonder ruw- Zoals Mao Tse-Toeng het zei: „Een revo lutie is geen gala-diner"- De agrarische hervormingen van 1950 die 300 miljoen arme boe ren de beschikking geven over grondgebieden van rijken en grootgrondbezitters, vervolgens in 1951 de algemene onderdruk king van die „cantra-revoluti- niaireri', gaan gepaard met massale golven van openbare executies en zelfmoorden die, volgens westerse geschiedkun digen, verscheidene miljoenen mensen het leven kostten- Tijdens een van znjn corri gerende en opwekkende toe spraken vergelijkt Mao de Chinese niatie in januari 1958 met een atoombom die enkel nog wacht op de ontibranidinig- De boeren warden verenigd in enorme „volkscomimiunes", Waar in bepaalde gevallen zelfs 5000 gezinnen samenle ven in een giemdlitainiseerde organisatie, strikt gecollectivi seerd tot d-e spijzen en de borden toe. De werkwijze op de fabrieken wordt eveneens volgens een strak schema ge organiseerd. In de lente van 1959 wordt een ..herstel" van extreme tertdenzen afgekon digd- Desondanks ziet maair- sahalk Peng Teli-Hoeaii, de mi nister van defensie die kritiek had op de grote stap voorwaarts zich aan de dijk gezet- Mao dioet in april 1959 afstand van het presidentschap ten gunste van Libe Sjao-Tsji. Het zwaar tepunt dat eerder op de radius- trie was gelegd wordt nu weer overgeheveld naar de land bouw. Men versoepelt het sys teem van de communes door hun werkterrein te verkleinen. Maar ..natuurrampen" en ver volgens, in de zomer van 1960, de terugtrekking van Russi sche specialisten zorgen ervoor dat de jaren 1959-1961 voor de Chinezen zeer zwaar worden. De economische moeilijkheden brengen diverse concessies jnet zich op het gebied van het pmvé-initiatdet. Mao Tse-Toeng, die de in- druik wekt de situatie met ar gusogen te analyseren, slaakt eind 1962 een alarmkreet te gen de sLudpenide uitbreiding van het „revisionisme"- „Ver geet noo-it de klassenstrijd", zo roept hij udt- Deze oproep leidt drie jaar Later tot de culturele revolutie, de turbu lente periode in de gegeschiie- denis van het jonge China waarvan de uitingen giroten- deels voocr de buitenwereld verborgen blijven- Miljoenen ,-rode gardisten" worden uit genodigd, al waren ze in 1949 nauwelijks of nog niet gebo ren- een tweede revolutie te ontketenen, de eerste die ooit vrijwillig door een regiem werd georganiseerd tegen rijn eilgen insteilimgen. De partijor- gamisaities worden wegge vaagd, kantoren en fabrieken bezet dioar jongelui met rode banden om de arm die de .,oude zaken" vernietigen, de cafés sluiten en lippenstift verbieden. Zuiveringen zijn aan die orde van de dag, tot de verwijdering van de „Chinese Kroestjev", de tweede persoon van het lainid, line Sjao-Tsji. In zijn piaats verschijnt de „naaste wapenbroeder" van Mao, zijn gedoodverfde opvol ger, minister van defensie Lin Piao (die het voorwoord in .,het kleine rode boekje" heeft geschreven). De macht van het letgier, de enige organisatie-structuur die ongeschonden uit de culturele revolutie tevoorschijn is geko men. is ongekend groot- Dat brengt Lin Piao ertoe ap de stoel van Maio Tse-Toeng te willen zitten. Dat wordt het kamp-lot, de poging tot staats greep, de dood tenslotte, m een toestel diat op 13 septem ber 1971 in builten-Mongalae neerstort. De feiten worden openbaar gemaakt op het tien de partijcongres in augustus 1973. Ondertussen heeft China zich, vanaf 1970- opnieuw opengesteld voor de buitenwe reld die met leedwezen had geconstateerd dat 750 miljoen mensen niet bij het wereldge beuren konden worden betrok ken. Op bdnnenilands gebied heeft het partij-apparaat een face-lift gekregen, en neemt het daadwerkelijk het gezaig over de „revolutionaire comi té'®", een overblijfsel van de culturele revolutie. MOSKOU (DPA) Moskou heeft gisteren China gelukge wenst met de 25ste verjaardag van de vestiging van de Chi nese Volksrepubliek en tege lijkertijd aangedrongen op normalisering van de betrek kingen en herstel van de vriendschap met het grote Chinese volk". In een telegram van het presidium van de opperste Sovjet en de regering staat voorts dat normalisering van de betrekkingen „de levensbe langen van de volkeren van beide landen zou dienen, zou bijdraigen in versterking van de positie van het socialisme en consolidering van de vrede en veiligheid van de volke ren"- PEKING (AFP) Premier Tsjoe-en-Lad van China, die maandenlang ziek is geweest, heeft gisteren het woord ge voerd op het banket in Peking ter gelegenheid van het 25- jiarig bestaan van de Volksre publiek. De meer dan 4.000 genodigden brachten hem een ovaitie die 50 seconden duurde- Tsjoe is 76 jaar. Ach ja... de jaren vijftig Een serie in, .15 delen op basis van het boek „Ach ja., .de. jaren vijftig'\door Dick Sloót- weg, Willem 'van Béuseköhi en Co devKloet. Wetenschap pelijke Uitgeverij Amsterdam.- 'Samenstelling: Wim We'nhè- kes. (De vorige afleveringen in deze serie werden in deze krant gepubliceerd op 21, 24, 26 en 28 september). den van James Dean als film- definitieve doorbraak van de sexbarrière in de film. Roger Vadim maakte Brigitte Bardot tot het symbool van de moder ne vrouwelijkheid door „haar volledig vrouiw te laten zijn en niets daarnaast". ster het leven van miljoenen mensen heeft veranderd. Toen hij door een auto-ongeluk was dood gegaan, kwam de legen devorming (net ais bij Rudolf Valentino) pas goed op gang- Hij zou vermoord zijn. Hij zou zelfmoord hebben gepleegd. Hij zou helemaal niet dood zijn, maar zich verborgen hou den voor het Hollywoodse le ven, waarvan hij genoeg had. James Dean kwam voort uit de befaamde Actor's Studio van Kaizam en was al meteen iets bijzonders. Hij behoorde niet tot de gevestigde orde. Hij streefde „het goede" niet na. Hij gaf niet om een goede positie of om geld. Hij kleed de zich achteloos en tamelijk slordig. Hij hield van snelheid, gevaar, leren jacks. Hij was iemand die in zijn films gewóón sprak. Er kwam geen poëzie uit zijn mond. Geen prachtige volzinnen, die alleen in films door mensen worden uitgewis seld. Hij was iemand die je zelf zou kunnen zijn en die je zelf ook wilde zijn- Een rebel, die zijn eigen leven wilde lei den en daardoor in conflict kwam met de maatschappij. James Dean, de rebel.. We hadden allemaal onze ei gen favoriete sterren en ido len. De verering kende soms geen grenzen. En een van hen heette: JAMES DEANHet zal ongetwijfeld waar zijn, dat Waarom maakte hij zoveel in druk? In de eerste plaats om dat de filmbazen het „imago" onmiddellijk begrepen en er films omheen bouwden, waar in deze kenmerkende trekken goed tot bun recht kwamen. Het was niet minder dan een wonder, dat plotseling in Amerikaanse films een rebel, een jongen in een spijker broek de overwinning kon be halen, totaal of moreel. Maar James Dean maakte vanzelf sprekend ook indruk, omdat hij een groot talent bezat, van nature, en omdat hij zich met hart en ziel in zijn rollen gaf. Hij speelde in de begintijd van de grote omwenteling. Het verzet van de jeugd was nau welijks begonnen, de subcul tuur bloeide uiterst beschei den. Zonder het te willen mis schien (we zullen het nooit weten) heeft James Dean zijn bijdrage geleverd aan de ver anderingen, die zich in de sa menleving begonnen te vol trekken.... (ADVERTHNTIE) CIGARETTES Caballero, de best gedraaide sigaret vm9i land.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11