Bonn verzacht standpunt Paus opent bisschoppensynode: MET-CHRISTELIJKE RELIGIES GEEN RIVALEN" Griek Averoff: terughoudend over NAVO Toch wel handig zo'n brommer! Evangeli satieinde huidige wereld Zendt ij d verdeling radio en t.v. premier: wij werken niet mee aan toelatingsregeling EUROPESE LANDBOUWPOLITIEK commentaar binnenland buitenland '4 WÈ Landbouwproblemen Politiek Bruna neemt Groene boekje niet uit de handel n METZLER- Geen tijdelijke verlenging rijbewijs FUSIE IN STROKARTON Geboorten- golf in Israël Te koop bij uw bladenman en overal in de winkel. Wat Story doet doet Story goedi Zaterdag 2® september 1974. VATICAANSTAD. Gezeten onder Mi chelangelo's in drukwekkende fresco ,Het laatste oordeel' opent paus Paulus VI in de Sixtijnse kapel met een plechtige mis de vierde sy node van rooms- katholieke bis schoppen sinds het tweede Vaticaanse concilie. Het the ma van de synode, waaraan ongeveer 200 bisschoppen en prelaten uit alle delen van de we reld deelnemen, luidt: „Evangelist* tie in de huidige wereld". BONN (ANP) De Westduitse regeringswoordvoerder, Klaus Boelling, heeft gisteren ogenschijnlijk de scherpe kantjes van het Westduitse standpunt inzake de Europese landbouwprijzen afgeslepen. Op een persconferentie ont kende hij namelijk dat Bonn zijn acht EEG-partners voor waarden had gesteld bouwbeleid, zo heeft die Engel se mim-stefr-preisidient, Wilson- gisteren verklaard- Woensdag zuiien de ministers vain bui tenlandse zaken en vam land bouw van Engeland, James Caliaghiam em Prad Peart, raaiar Luxemburg vliegenwaar zij in de ministerraad de Duit se eisen kracht zullen bijzetten zo heeft Harold Wilson gezegd op een bijeenkomst van de La- bour-partij Het eersite belangrijke dodl van de ministers woensdag in Luxemburg zal zijn garanties te krijigen dat die maatregelen diiie vorige week zijn vastge steld worden gehandhaafd en onmiddellijk ten uitvoer wor den gebracht. Deze zijn name- Woensdag schokte West- te Europese Ge- lloor zijn veto uit te spreken over een verhoging van Vijf prooewt van die land bouwprijzen na stechts vijf dagen eerder daarmee in prin cipe aitókoord te zitjin gega an- Bonn maakte zijn medele den duiidlelij'k dat het dle ver hoging alleen toestaat als het er voldoende garanties voor krijgt dat de niatfanalle prijson- dlerstöuningismiaatreige'len die in strijd zijn met het verdrag vain Rome worden afgeschaft. CWk laait het ziijn goedkeuring afhangen van een herziening van het landbouwbeleid van de gemeenschap. Boelling ver klaarde gisteren echter cïait dit niet moet worden gezien als absolute voorwaarden maar als ba gen op gang bren- dfocussie over een van het huidige Op de informele be de Europese U im Parijs, eer der deze maand, had Bonds kanselier Sehmi'dlt met instem ming van de Franse president Oisoard d'Estaing aangedron gen op een kritische inventari satie van het lanidlbouwbe- leolcL Crroat-Brittwmiië zal de Westduitse regering steunen in haar als eis heropening van de discussie over het gemeen schappelijke Europese land- De „super-Europeaan'7 Helmut Schmidt heeft Europa in een nieuwe crisis gestort. Dat nationale lapwerk brengt geen oplossing voor het landbouwprobleem, zegt hij. Door ai die verschillende regelingen krijgt de douane in Europa steeds meer werk in plaats van minder en dat laatste is toch het doel van de EEG. Schmidt wil een totale reorganisatie van de Europese landbouw. Belangrijker dan d?t nobel klinkende argument is het feit dat West-Du its land geïrriteerd is door de gulle steunmaatre gelen in andere landen en met name door de Nederlandse levering van goedkoop aardgas aan de tuinbouwers. Schmidt voelt er niet voor veel geld uit te trekken voor de landbouw in zijn land. Hij voert een strakke economische politiek, vooral gericht op het bestrijden van de inflatie. Nu speelt de geslepen Schmidt het zo dat hij de boeren in Duitsland de indruk geeft dat hij hun belangen in Brussel met volledige inzet behartigt. Tegelijk laat hij de andere EEG- landen weten dat er met Duitsland, economisch het sterkste land van Europa, niet valt te spotten. Schmidt voert sinds hij bondskanselier is, een harde politieke lijn en gebruikt de land bouwproblemen om zijn gezag in Europa flink te vergroten. Te oordelen naar de gematigde en verzoenende reacties lijkt hij succes te hebben. De vraag is alleen hoelang de boeren nu weer moeten wachten, want een reorganisatie van de Euro pese landbouw is niet iets wat je bijvoorbeeld tijdens een diner- tje klaar kunt krijgen. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van Doorn (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft de zendtijdverde- ling voor televisie en radio Per 1 oktober 1974 vastgesteld. De reeds eerder aangekondig de zendtijdtoewijzing respec tievelijk verruiming van zend tijd voor de stichting -Symbi ose" en de TROS heeft hierin haar beslag gekregen- De totale televisiezendtijd is riet drie uur en 29 minuten Per week uitgebreid. De totale radiozeniditdjd is gelijk geble ven De voot de verruiming van de raddozemidltiiijd van de TROS benodigde zendtijd is Por»ds-|xmids-gewijs in minde ring gebracht op de zendtijd van de andere omroeporgani saties en de NOS Aan de AVRO is opnieuw, zoals ook ri eerdere radltozendtiijdbe- schikkingen, méér radiiozemd- tijd toegewezen dan aan de andere omroeporganisaties-A. De minister heeft evenwel de AVRO meegedeeld, dat hij meent, dat de hiervoor rele vante omstandigheden thans, nu de TROS omroeporganisa tie-A is geworden, niet meer gelijk zijn aan die ten tijde van de eerdere radiozendtijd- beschifekinigen. Daarom wi-I hij dat opnieuw nagegaan wordt of de uitzonderingspositie van de AVRO moet blijven he- Waan- Dit zal gebeuren wan neer wijziging van de vaststel ling en de verdeling van de radiozendtijd aan de orde komt. De omroepraad had de ninister geadviseerd aan de AVRO' zo nodig iin twee fasen evenveel zendttdjd toe te wijzen als aan de amdere om roep-t r ga ni sa t ies- A (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Paus Paulus VI eergisteren 77 jaar geworden opende gisteren de derde algemene bisschop pensynode die in de komende vier weken in Vaticaanstad gehouden zal worden. Het thema van de synode, waaraan wordt deelgenomen door circa 200 bisschoppen en prelaten uit alle delen van de wereld, luidt „Evangelisatie in de huidige wereld". Paus Paulus zei dat geweld, revolutie en kolonialisme in al hun vormen niets te maken mogen hebben met de evange liserende taak van de kerk- De niet-christelijke religies dienen niet meer te worden beschouwd als rivalen en als hindernissen bij de evangeli satie. maar als gebieden van levendige belangstelling en reeds begonnen vriendschap. De paus had ©en speciaal woord van welkom voor die eerste prelanat pit Noord-Viet- nam die een internationale bisschoppenconferentie bij woont. Het is aartsbisschop Joseph-Marie Trimh Van Can, coadjutor van aartsbisschop Joseph-Marie Triin Nhoe Koe vain Hanoi- Deze heeft in het verleden geen toestemming van de Noord-vietnamese rege ring gekregen internationale synodes bij te wonen. Zijn ge zondheid was de laatste tijd slecht. Aartsbisschop Can is zijn plaatsvervanger, die hem te zijner tijd zal opvolgen. Bij zijin opmerking over ge weld zei paus Fauilus diait poli tieke actie ailis doei op zich niet toelaatbaar is- Men ziet dit in Vaticaanse kringen als een waarschuwing aam het groeiend aantal Europese priesters die op socdiaal of po litiek vlak werken- Faius Paulus merkte voorts op diat de in Vaticaanstad ver zamelde bisschoppen en prela ten de plichit hebben het gehe le scala te bestuderen van de omstandigheden waarvoor de kerk zich in "deze woelige tijden" geplaatst ziet. Hij deed een beroep op hen het evange lie over die gehele wereld te verspreiden, ongeacht geogra fische- historische, nationalisti sche of rassen-voaroondielen. „Het is duidelijk dat het nim mer mogelijk zal zijn toe vlucht te nemen tot methoden die duidelijk in strijd zijn met de geest van het evangelie. Geweld, revolutie of kolonia lisme in elke vorm mogen niet dienen als middelen voor de evangelisatie van de kerk", al dus de paus- De 200 rooms-kaithdliieke geestelijke leiders zullen rviet- bim-dende aanbevelingen dioen aan paus Paulus, wiens toe spraak. naar hij zei, een "nut tige bijdrage" tot de komende besprekingen wilde zijn. In zijn preek, tijdens de eu charistieviering, en ook later op de dag tijdens zijn officiële openingstoespraak, onder streepte de paus de grote waarde van het priesterschap. Voor de priesters is de evan gelisatie, de verkondiging van Gods Woord, geen vriblijven- de uitnodiging, maar een strikt verplichte opdracht. De paus zei onder meer dat hij zelf die opdracht tot aan het einde van zijn leven zal ver vullen. En dat is volgens som migen een duidelijke ontken ning van zijn voorspelde aftre den. De paus zou hiermee dui delijk hebben willen maken dat hij eenvoudig niet aan af treden denkt. DE leiders van de meeste Eu ropese communistische partij en zullen van 18 tot 18 okto- oer in Warschau bijeenkomen ter voorbereiding van een door de Sovjet-Unie gewenst com munistisch wereldcongres da' duidelijk een anti-Chinee» lintje zou krijgen. HET Libanese blad ,,An Na- hair" meldde gisteren dat Libië Russische luchtdoelraketten heeft o-ntvangen. (Van een onzer verslagge vers UTRECHT DEN HAAG LEERDAM „Wij laten het rustig op een proces aanko men. Niet aJeen op -grand van de uitslag an de verrichte onderzoekingen maar op grond van de geldende juridi sche praktijk ten aanzien van de publicaties van de Consu mentenbond, geloven wij dat wij niet voor de dreigementen van de London Rubber Com pagnie behoeven te zwich ten". Aldus de reactie van een der directeuren van de Uitge verij Bruna op de brief van de London Rubber-Compagnie te Leerdam, waarin Bruna wordt gesommeerd het „Groene boekje voor meisjes" voor 1 oktober uit de handel te ne men. Reden- er wordt in ver meld dat de door het Leer- damse bedrijf vervaardigde en in de handel gebrachte con dooms vaak lek zijn- De schrijfster van het „Groene boekje" baseerde zich bij haar bewering op een labo- ratoriumondrezoek dat in 1970 voor 'net televisiepro gramma „Koning Klant" werd uitgevoerd Tegen die uitzen ding is de London Rubber- Compagny niet in het geweer giekomen. Bij de NVSH ver klaarde men dat de Durex- condooms door haar niet wor den aanbevolen, omdat zij niet aan de door de NVSH gestelde normen voldoen. Bij de London Rubber-Com- pagny zelf kon men ons. bij afwezigheid van de directeur, geen inlichtingen verstrek ken- lijk essentieel voor die Engelse lairdibotuw. Het hoofdbestuur van de Duitse boerenbond heeft het besluit van de Westduitse re gering met betrekking tot de landbouwprijzen bestempeld ails ongehoord, lichtzinnig en onverantwoordelijk''- De bondsregering heeft met haar beslissing de gemeenschappe lijke mair-kt en de Europese eenwording lichtzinnig in ge vaar gébracht, zo staat in een gisteren bekendgemaakte ver klaring van bet hoofdbe stuur. Het hoofdbestuur maakte duidelijk dat de boeren „be reid en klaar" zijn om met de ■•hardste methoden" voor hun recht te strijden. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! DEN HAAG (ANP) Mi nister Westerterp (Verkeer) voelt niets voor invoering van een tijdelijke verlenging van het rijbewijs. Een suggestie van het PPR-Kamerlid Van Gorkum in deze richting wijst hij van de hand. Van iemand, die zijn of haar rijbewijs voor het dagelijks werk nodig heeft, mag redelijkerwijs wor den verwacht, dat het tijdig vernieuwen daarvan als een essentiële voorwaarde van een goede bedrijfsvoering wordt beschouwd, aldus de minister in antwoord op vragen van het Kamerlid. Invoering van een waar schuwingsprocedure die er op neerkomt dat houders van een rijbewijs twee maanden voor het verstrijken van de geldig heid van het rijbewijs worden gewaarschuwd, stuit ook op verzet bij de minister. Een dergelijke procedure zou een zeer omvangrijke uitbreiding van de administratie met zictb mee brengen. STRAATSBURG (ANP) De Griekse minister van defensie, Evangelos Averoff heeft zich gisteren in Straatsburg zeer voorzichtig uitgelaten over de NAVO en de betrekkingen van zijn land met de Verenigde Sta ten. In antwoord op vragen over de golf van anti-Amerikanis me die Griekenland heeft overspoeld na de gebeurtenis sen op Cyprus, volstond hij met een verwijzing naar de dank die premier Karamanlis, GRONINGEN (ANP) Bin nenkort is de fusie te ver wachten van de karton en pa pierfabriek De Halm BV in Hoogkerk en de Coöp Strocar- tonfabriek Ons Belang G.A. te Stadskanaal. De onderhande lingen zijn in een zeer ver gevorderd stadium. De leden- vergaeringen van de twee vergadering van de twee coöperatieve verenigingen moe ten haar fiat nog geven. Bij de fabriek De Halm werken ongeveer 225 man. Bij Ons Be lang ruim 80. De fusie zal geen onstslagen met zich meebrengen „op de grootste bijeenkomst die ooit in Saloniki is gehou den" heeft betuigd aan het Amerikaanse volk voor het begrip voor de problemen waarmee Griekenland wor stelt. Op dezelfde verzoenende toon verklaarde hij geen olie op het vuur te willen werpen door diep ip te gaan op het besluit van de Griekse rege ring. zich uit de militaire or ganisatie van de NAVO terug te trekken- Dit was een kwes tie van eer, van verzet tegen een onrechtvaardige vernede ring: ook in 1940 zei Grieken land „ocfai" (nee) tegen het Italiaanse ultimatum, dat het verstandelijk had moeten aan vaarden. Minder duidelijk was Aver off, die als minister van bui tenlandse zaken ad interim de assemblee van de Raad v Europa toesprak en vragen van journalisten beantwoord de, over de verkiezingen die de eerste helft van november zullen worden gehouden en de bestraffing van medewerkers van het kol-o-nelsregime- Averoff noemde minister Van der Stoel, die zich ook als Kamerlid zeer heeft ingespan nen voor herstel van de demo cratie in Griekenland, met na me als een van degenen wiens opvattingen, dank zij de Griekse uitzendingen van Keulen, Bonn en Parijs, alle Grieken kenden. Hij constras- teerde deze opvattingen met de houding van die verschillen de regeringen die de kolonels welgezind waren. Het is met iets meer dan een normaal genoegen om een punt achter deze week te kun nen zetten. Dat heeft bepaalde achtergronden, punt uit. Volgende zaak, deurwaarder. Volgens onze bescheiden me ning zullen de au tomobielfa- briekbonzen minister Lubbers wel niet teder in de armen willen sluiten. Steeds meer „kanonnen" zijn op de weg gebracht en nu wil ons be windslied juist die grote auto's zwaarder belasten. Dat is een hevige teleurstel ling voor de snelle rijders, die toch al niet zo snel meer wa ren. Lubbers wil ook diesel motoren. Maar nu vermoeden wij in onze onschuld dat al die benzinemotoren vervangen moeten worden, en dat is ook weer zo wat. Of gebeurt dat op kosten van de staat? Mevr. Lonishen uit Ooster hout meldde ons gisteren dat een van haar kruidje-roer-me- niets vol paarse pluizen de respectabele hoogte heeft be reikt van 80 centimeter. Zie daar. Vandaag feliciteren wij BB., Brigitte Bardot, die haar 40-ste verjaardag viert. Een vrouw in bikini op de tv. Zegt het 4-jarig manneke: „Hè, lekker sexen". Oliemaatschappijen: ping- pingelen. Minister Lubbers (reeds meer genoemd vandaag) ver dedigde de in de energienota getrokken beleidlijnen met een beroep op onze verant woordelijkheid voor volgende generaties. Hij drukte zich daarbij zo uit: „Het gaat niet aan om in 2999 bij die aardgasbel in Slochteren een briefje neer te leggen voor na ons komende generaties met de boodschap: „Helaas leeg. veel succes met de Arabieren". Wij slippen eens weg. Groet- jens van: MERIJN In 't kort DE penningmeesters van de politieke partij Democraten 66 F.K. van Broekhoven en A.G.W- Termeulen, hebben be sloten hun functie in het dage lijks bestuur ter beschikking te stellen. IN Sao Paulo. de grootste 'ita-o van Brazilië, zit zoveel 1 ohtiepersoneel gevangen, dat het een eigen gevangenis krijgt, ook al om het te be schermen tegen mede-gedeti neerden die het achter de tra lies heeft geholpen. DE Australische national art gniiery heeft, naar verluidt, het schilderij „Woman V" van de ip Nederland geboren ex- piessionist Willem de Kooning aangekocht voor een bedrag van 850.000 dollar. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL De Suri naamse minister-president Henck Arron heeft bij aan komst in Nederland voor overleg met premier Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken en Van Doorn van CRM over de migratierege ling, verklaard, dat hij niet zal meewerken aan een toe latingsregeling voor de Suri- namers die naar Nederland willen komen De heer Arron zei over de uittocht van zijn landgenoten naar Nederland: „Dit pro bleem kan alleen maar wor den opgelost in Paramaribo- We moeten de sociaal-econo mische toestand in het land zeif verbeteren. Ik geef toe, dat wat Nederland te bieden heeft, u nu in Suriname niet zult kunnen vinden. Ik ga er van uit, dat de Nederlandse regering ons de gelegenheid biedt om aan de problemen in ons land te werken en ze op te lossen. Alhoewel ik nog niet aan het overleg be gonnen ben, wil ik u nu reeds zeggen, dat we niet gaan meewerken aan een toelatingsregeling. We zitten binnen het koninkrijk en zo lang we Nederlanders zijn, zal niemand ons kunnen be letten binnen het koninkrijk te reizen", aldus de heer Ar ron. De Surinaamse premier maakt de reis naar Neder land op uitnodiging van pre mier Den Uyl. Meuw: (ADVERTENTIE) Ua What's the wsrW coming to Excuscmc Scarlet ribbons Sanshine let's go together Don't waste my time Trying to explain One way wind let's dance The end of t he show Rock h roll JERUZALEM (AP) Een van de gevolgen van de okto- beroorlog in het Midden-uos- ten is een geboortengolf in Is raël, zo is gisteren door artsen van een aantal ziekenhuizen bekend gemaakt. Afgelopen winter keerden de soldaten van het front terug en deze maand begonnen de kraamaf- delingen van de ziekenhuizen overvol te raken. „Op Grote Verzoendag alleen al werden hier 29 kinderen geboren, drie maal zoveel ais normaal", al dus een woordvoerder van het Sliaare Zedek ziekenhuis. Ook andere ziekenhuizen hebben melding semaakt van een ge boortengolf.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9