ieuwe tik a veld aat GROTE PUINHOOP ROND STADION FC NAPOLI Suurbier weer geheel fit Afgelaste wedstrijden Morgen is het voorbij voor koning Pele Merckx in de „slag van Hendrik ido Ambacht" RAAS TEKENT BIJ RALEIGH nilDHH L'Equipe: „Cruyff en Neeskens spelen 9 oktober in Parijs Okker tegen Tony Roche <MENT Een vrouw in een bontmantel van Dora van de Ven. Dat staat haar man erg goed. UITSLAG BOURGES Overwinning Karpov De vrouw die alles van bont weet Verjongingskuur voor verouderde bontmantels Dora van de Ven ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1974 dactie) 'ereniging Taktika, twee >-Taktika heeft opnieuw Deze week slaagde de iestelijke vader" van de erin een nieuwe sponsor dorres. Jo Everaert: „We sor gehad, maar dat kon actverlenging met Wat-I sn langdurige geschiede- eraert heeft alle vertrou- in zijn pupillen. Everaert: eerste damesteam heeft oortreffelijk seizoen achter g. Het finishte op de vierde s in de tweede divisie. Een pe prestatie. Het eerste moet dit resultaat beslist en consolideren. In het de damesteam heb ik even- alle vertrouwen in. t is het complete jeugdteam rorig seizoen promoveerde, tweede zal vechten voor Ihavtng in de tweede divt- 3e jeugdige speelsters heb- rchter vrijwel allemaal al de ge ervaring opgedaan in het e team, zodat ook dat moet ïen lukken". irres-Hulst, dat volgend het 20-jarig jubileum viert, t voornamelijk op de suc- ?n van de dames. Everaert: ei te wel logisch. In Hulst ts )or de jongens gelegenheid eg om sport te beoefenen, c alleen maar eens aan de tracht van de voetbalsport, de meisjes is de aanfrek- skracht tot de volleybal- t daarom begrijpelijk. Mo- teel brengt Morres-Hulst teams op de been. Vier is die deelnemen aan de setitie van de NeVeBo (drie es- en een herenteam) en in de bedrijfsvolleybalcom- :ie (eveneens drie dames- en heren team). In totaal heb- we een 120-tal leden. Ge- we kunnen er vrijwel geen n meer bij hebben. Daar >en we tekort aan kader En trainers". orres-Hulst, getraind door veraert en Hans Burm, heeft ingang van dit seizoen ein- k een volwaardig bestuur aert: „Dat was harde nood- In het verleden draaide de teveel om mijn persoontje at is onjuist met zo'n grote nigmg. Bestuurlijk moet de m orde zijn". orres-Hulst, dat volgend oen het 20-jarig bestaan op itse wijze wil vieren - voor- ;r Provoost: „Dat moet iets rts worden" - richt zich ral op de jeugd. Jo Everaert: hebben een sterke top en beeft behoefte aan een brede is. De jeugd wordt beslist vergeten. Vorig seizoen in laasvakantie hebben we bij- rbeeld een tweetal jeugd- ■nooien gehouden die een rm succes zijn geworden, In al hebben er een kleine 200 ilieren - mini's en aspiran- - aan deelgenomen. Dat wil- we herhalen dit seizoen. Ge- tig zitten we in Hulst met gemeente die alle medewer- geeft aan ons. We hebben geweldige subsidieregeling gemeentewege, waar tal van ere gemeenten in uwsch-Vlaanderen jaloers unnen zijn. Tel daarbij opde lewerking van sponsor Mor en het is voor mij een duide- zaak dat het met Morres- st alleen maar crescendo kan n". e resultaten in de komende ipetitie zullen dat moeten vijzen. ■■■snannKEQ nke. 20 pnt.; 4 Rob LipliJn. pnt 5 Benny Tieleman. 1' t 6 Ronny Cornelisse, 9 pnt Indre Hamelink. 7 pnt 8 Pe- van Acker. 4 pnt.; 9. ErwW Gimst. 3 pnt Categorie 12 jaar: 1 Arnold leys. 38 pnt.; 2 AdrideMaes- lalk. 21 pnt.; 3. RonalsHarte, pnt 4 Brigitte van Goethent pnt 5 Ronny van Overvelt pnt., 6 Johnny Steel, 8 pnt- Johnny van Hoorn en Wiw melink. 6 pnt Tategorie 13 jaar: 1 Rob By- ïk. 29 pnt 2 Peter Scher; jn, 27 pnt.; 3 JanMaayen.-1 4 Alex van Boven, 24 pnt' Werner Wieme, 14 pnt. 'ategorie 14 jaar: 1. Ronn> i de Sijpt, 40 pnt.: 2. Otto de al. 25 pnt.; 3. Maurice de esschouwer, 24 pnt Ja deze prijsuitreiking werd tog een film vertoont van de ■uws-Vlaamse jeugdtoer mende zaterdag gaan de gdrennertjes van de wieler- eniging Zeeuwsen- anderen naar Aarle-Rixtel )ij Helmond waar zij deelne- o aan een internationale istrijd voor jeugdrennertjes KNVB EIST MEESPELEN 9? (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Volgens het Franse sportdagblad I'Équipe zullen Johan Neeskens en Johan Cruyff niet op 9 oktober in het Nederlands elftal spelen tegen Zwitserland. Het Spaans-Nederlands tweetal zou op die dag uitkomen in de ontmoeting te Parijs van FC Barcelona tegen een regionale Franse selectieploeg. L'Équipe citeert een telegram, waarvan ook een foto is afge drukt, van Barcelona, dat luidt: „Bevestigen onze deelneming aan wedstrijd op 9 oktober in Parijs Aanwezige spelers: Cruyff en Neeskens. Stop Groe ten Futbol Club Barcelona". Het telegram was gezonden aan de federatie van Franse sport journalisten. die de wedstrijd in het Pare des Princes organiseert. Jan Huybregts, de secretaris van het betaalde voetbal eebter zei dat secretaris penningmeester Henk Burgwal van de KNVB maandag met de manager van Barcelona, de heer Caraben, een sluitende afspraak had gemaakt over het spelen van Cruyff en Neeskens in Rotter dam op 9 oktober. „In onze over eenkomst met Barcelona", voegde Hu;bregts er aan toe, „staat bovendien dat beide spe lers beschikbaar zijn voor het Nederlands elftal tenzij Barce lona verplichtingen heeft, opge legd door de Spaanse voetbal bond of de-Europese Voetbal Unie". De heer J M. Hamstra, hoofd van de afdeling voorlichting en public relations van de KNVB stelde „Ik heb schriftelijk con tact gehad met de heer Ferran van de Franse sportpers. Hij beweerde dat al sinds vier maanden was afgesproken dat Barcelona met Cruyff en Nees kens naar Parijs zou komen, maar dat liegt hij. Wij stellen ons op het standpunt dat Cruyff en Neeskens, gezien onze over eenkomst, op 9 oktober onmoge lijk m Parijs kunnen spelen. Van die brief hebben wij een af schrift naar de Franse voetbal bond gezonden en de bond ge vraagd pogingen te doen de da tum van de wedstrijd in Parijs te verschuiven. Verder weet ik van niets" (Van onze sportredactie) BREDA - Vandaag wordt in het Zuidhollandse Hendrik Ido Ambacht het wielerseizoen 1974 op de weg afgesloten met een groots opgezette wielerdag. Hoofdschotel van het wieler- menu vormt ongetwijfeld de koers voor beroepsrenners in Ambacht. De organisatie is ern- amelijk in geslaagd Eddy Merckx te contracteren als pu- bliektrekker. Daarnaast was manager Theo Sijthof f rond met Raymond Poulidor, maar die kan niet vertrekken wegens zijn val in de klassieker Parijs- Brussel, waarbij de Fransman een arm brak. Naast Merckx staat in Hen drik Ido Ambacht, waar het or ganiserend comité een traditie wil maken van het afsluiten van het Nederlands wielerseizoen, de top van de Nederlandse profs aan het vertrek Mannen als kampioen Priem, Vianen, Kne- teman en ook een Leo Duyndam zullen met ontbreken. Naast het criterium voor de professionals komen ook de andere categori eën aan bod. Vanmorgen vroeg gaan de nieuwelingen van start, daarna de junioren, terwijl ook nog vanmorgen series voor ama teurs achter Javanti's op het programma staan. Aan die strijd „achter de brommers" nemen onder anderen deel Martin Ven- ix. tweede bij de wereldkampi oenschappen in Montreal achter de grote motoren, en Gaby Min- neboo Tussen de series en de fi nale van de wedstrijden achter de Javanti's voor amateurs wordt er nog een wedstrijd voor de plaatselijke jeugd gereden Het geheel begint vanmorgen om negen uur, terwijl de profs rond drie uur aan hun koers zul len beginnen WIELRENNEN - Theo van der Leeuw is in het Belgische Templeuve derde geworden in een wegwedstrijd voor beroeps renners. De eerste plaats was voor de Belg Baert. Cruyff (hier tegen de Finnen in actie) met Johan Neeskens wel of niet tegen Zwitserland'' (ADVERTENTIE) AMSTELVEEN (ANP) - Jan Raas, Nederlands amateurkam pioen op de weg, zal op I januari als prof gaan rijden in de Ra- leighploeg van Peter Post. Raas is de tiende - en voorlopig laat ste - Nederlander in de ploeg. De zes renners van vorig jaar, Pijnen, Van der Leeuw, Van Be ers, Hordijk, Tabak en De Waal, waarmee Post is begonnen, zijn overgebleven. In de afgelopen maanden kwam de ploegleider tot overeenstemming met Van de Hoek, Schuiten en Pronk. De equipe zal tot vijftien of sport In 't kort WIELRENNEN - Henny Peels uit Eindhoven heeft in Amersfoort het Nedei lands kampioenschap gewonnen. Hij legde de 132 kilometer af in 3 uur 20 minuten en 10 seconden. TENNIS - India heeft bij voorbaat geweigerd tegen Zuid-Afrika in de finale van het toernooi om de Daviscup te spe len „Indien Zuid-Afrika zich plaatst voor de finale zullen we niet spelen", aldus een Indiase woordvoerder BASKETBAL - Een Europese basketbalselectie heeft in Rio de Janeiro met 94-83 gewonnen van het vertegenwoordigende amateurteam van het Ameri kaanse contingent. TENNIS - Engeland heeft zich in Londen geplaatst voor de derde ronde van het toernooi om de Daviscup door een beslis sende 3-0 voorsprong te nemen. SCHAKEN - Nederland heeft voor de vierde ronde van het fi- naletoemooi te Medellin met 1-1 gelijk gespeeld tegen Roe menië. (Van onze correspondent) ROME - „Alsjeblieft mijn seizoenskaart". De kaartje scontroleur aan een van de in gangen van het bijna beruchte San Paolo-stadion in Napels krijgt een dubbelgevouwen, blanco stuk papier onder z'n neus geduwd. Het blinkende lemmet van een vlijmscherp mes steekt er duidelijk zicht baar tussenuit. De controleur wuift de grijnzende supporter door. Geen moeilijkheden ma ken als ze er nog niet zijn- Zo gaat dat in Napels. Zo gaat het in tal van andere, vooral Zuiditaliaanse voetbal stadions, waar duizenden supporters er een „sport" van maken om voor niks binnen te komen. En de politie? Wel, dit soort gebeurtenissen speelt zich uren voor de aanvang van een wedstrijd af. De politie komt pas ruim een uur van te voren. Hooguit vierhonderd man: de helft moet binnen de zaak in de gaten houden, de andere helft assisteert buiten en vooral bij de ingangen. „Meer manschappen kun nen we niet leveren, anders krijgt het vrolijke gespuis in Napels zelf een lekkere vrije middag", aldus het commen taar van de politie. Napels, maar vooral het be stuur van de plaatselijke ere divisieclub Napoli - ziet het komende voetbalseizoen met schrik in het hart tegemoet. Een week of wat geleden be zweek een stadionhek onder de druk van de uitgelaten sup porters. Tal van gewonden, van wie een jongen zeer ern stig. Het eerste teken van verval? In Napoli-kringen vreest men van wel. Het voetbalstadion - eigen dom van de gemeente - werd vijftien jaar geleden inder haast gebouwd Het is maar langs twee wegen bereikbaar zodat elke thuiswedstrijd een complete chaos oplevert Het is bovendien slecht gebouwd, zelfs met muren zonder fun deringen. en als het Napoli- taanse publiek zo harts tochtelijke tekeer blijft gaan is de kans op meer en grotere on gel ukken zeer reeel Bovendien zijn de Zuiditali aanse voetbalsupporters niet bepaald het meest gediscipli neerde volkje ter wereld Een mes om vrije toegang te force ren is heel gewoon Net zo ge woon als het doorknippen van afrasteringen of het aanleggen van mini-springladingen om zodoende kruip-door-sluip- door-gaten te maken Het is ook heel gewoon als je zondags naar het voetballen gaat met een ladder op je nek Zoals vroeger forten en kas telen bestormd werden, zo worden tegenwoordig nog al tijd voetbalstadions bestormd Je neemt met een paar man een ladder mee, zet die op een rustig plekje tegen de muur. nieuwsgierige suppoosten knijpen (onder bedreiging) graag een oogje dicht en de zaak is geklaard Merkwaardig genoeg wor den de supporters die op deze vandalenmamer de stadions binnen willen komen „Portu gezen" genoemd Hun leeftijd varieert van 10 tot pakweg 50 jaar Vaak gaat het louter ..om de sport' soms ook omdat deze supporters de jaarlijks stijgende toegangsprijzen voor de voetbalwedstrijden met meer kunnen betalen „En geef ze eens ongelijk?", zo daagde onlangs een grote krant de verantwoordelijke overheid uit In een land waar topambte naren zonder gewetenswroe ging vrij wonen, gratis tele foon hebben en dienstauto's gebruiken voor hun pnvé- uitstapjes - en dat alles op kos ten van de staat - moet je niet moeilijk doen over een stel jongelui dat ook wel eens wil profiteren In Napels eist de gemeente per wedstrijd 2000 vrijkaar ten Voor wie en waarom9 In Rome wordt elke zondag het tienvoudige aan „invaliden-kaarten' uitge schreven dan er liefhebbers bij de invalidenbond geregi streerd staan In datzelfde Rome zijn zo'n 140 soorten vrijkaarten en uit nodigingen in omloop De suppoosten moeten cursussen volgen om ze te herkennen Men schat dat elke wed strijdzondag in Italië twintig procent van de kijkers „op z'n Portugees is binnengekomen Afgezien van de lieden die ..le gaal" binnenwandelen met een vals kaartje FRANS WIJNANDS zestien renners worden uitge breid., met Engelsen, Duitsers en Belgen. Zeker van een con tract zijn al de jonge Duitser Dieter Thurau en Karei Seis, een jongere broer van de Belg Ward Seis. Jan Raas heeft voorlopig een contract voor een jaar getekend. De bijna 22-jange Zeeuw had ook contacten met de Franse Peugeotploeg, maar koos voor de voornamelijk Nederlandse équipe van Raleigh vanwege verwikkel tngen bij Peugeot. Door het opheffen van verschil lende Franse ploegen is de lei ding bij Peugeot veranderd, Maurice de Muer heeft de func tie van Gaston Plaud overgeno men. Raas, die bij De Muer on geveer evenveel icon verdienen als bij Post, koos voor Raleigh omdat daar zijn vooruitzichten zekerder zijn Bij Peugeot zou Raas vermoedelijk enkele grote etappewedstntden moeten rij den. Post heeft op dit moment nog geen definitieve plannen voor Tour, Vuelta of Giro. De be langrijkste overwinningen van Raas als amateur waren naast zijn Nederlands kampioenschap dne ntzeges in Olympia's Tour, de Ronde van Midden- Nederland, de omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen, De tro fee Caballero en het kampioen schap van Zeeuwsch- Vlaanderen v irr ir v y icx/Tirnrrri gebruik zuiver plantaardige cosmetica... als U boven de 25 bent en uw huid op natuurlijke wijze jong en mooi wilt houden. Voor U creëerde Stendhal zijn huidverjongende phydraderm preparaten: de unieke Sanseverina lijn voor de rijpere huid. la beauté est une promesse de bonheur mtgicDQxnxmaxoxiixiöxsamxiaxDna DEN HAAG (ANP) - Tom Okker zal dinsdag 1 oktober in de Ro- dahal te Kerkrade - waar de opening plaats vindt van het zesdaagse proftenniscircuit door Nederland - in het enkel spel uilkonen tegen de Austrliër Tony Roche In het dubbelspel treedt hij met partner Cliff D Rysdale(Zaf)aan tegen Roche en de Joegoslaviër Nikki Pilic. Drysdale en Pilic spelen voorts een enkelspelpartij DEN HAAG - De KNVB heft alle wedstrijden voor de zater- dagamateurcompetitie en de jeugdelftallen betaald voetbal voor vandaag afgelast. Ook alle afdelingen van de KNVB hebben de wedstrijden voor vandaag afgelast Vandaag zal worden besloten of het zon dagvoetbal doorgang kan vin den AMSTERDAM (ANP - Willem Suurbier, die woensdagavond in Helsinki ontbrak in het Neder lands elftal, zal vanavond in het Olympisch stadion weer met Ajax meespelen tegen Twente. De medische staf van Ajax heeft de flankverdediger, van wie werd gevreesd dat hij weer een meniscus-operatie moest ondergaan, fit verklaard. Het is te verwachten dat Van Santen, die zowel in Stoke als tegen Tel star de plaats van Suurbier in nam, voor de inernational zal moeten plaatsmaken Het is ook waarschijnlijk dat een ander probleem van Ajax en de coach van het Nederlands elf tal George Knobel binnen af zienbare tijd zal zijn opgelost Namelijk de bezetting van de spilplaats in beide ploegen Vol gens Ajax' manager Hans Kraav MOSKOU (ANP) - Anatoli Karpov heeft de zesde partij uit de tweekamp tussen de Russen Karpov en Kortsnoj, waarvan de winnaar het recht verwerft we reldkampioen Bobby Fischer uit te dagen, gewonnen. De partij duurde 31 zetten. Karpov speelde met wit. De jonge Rus heeft nu een voorsprong van 2-0. KORFBAL - Het koninklijke Nederlandse korfbalverbond heeft de wedstrijden die van daag en morgen voor de distric ten West. Zuid-West. Ooost en Zuid afgelast Een zelfde beslis sing is genomen voor de wed strijden die op het programma stonden voor de onder deze dis tricten ressorterende afdelin gen. is de vooruitgang van Barry Hulshoff zodanig dat mag wor den aangenomen dat de rijzige centrale verdediger op 20 okto ber, in de wedstrijd tegen Roda JC, zal terugkeren in de ploeg Pele. voetbalcarrière definitief voorbij SANTOS (SID-ANP) - Zon dag na de wedstrijd FC. Santos Corinthias Sao Paulo (de club van Rivelino), neemt Edson Arantes Do Nascimento ofte wel Pele afscheid van de voet balarena. De „zwarte parel" uit Santos zegt door zijn zake lijke werkzaamheden geen tijd meer te hebben voor de trai ning. De afgelopen twee jaar hebben hem dusdanig uitge put, dat hij nu wil stoppen met voetbal. Gelet op zijn afscheid drie jaar geleden van het nationale elftal na de wedstrijd tegen Joegoslavië, belooft het een typisch Zuidamerikaans scheiden te worden Toen brak het 140 000 man tellende pu bliek „en masse" in tranen uit onder uitroepen als „blijf toch Pele" Maar de koning van het voetbal was na 95 doelpunten en veertien jaar in het natio nale elftal niet te vermurwen. De internationale roem be gon voor Pele in 1958 tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal in Zweden. Onder meer door zes treffers van het 17-jarige voetbalwonder werd zijn land voor het eerst wereldkampi oen. De kranten overtroffen elkaar in superlatieven en ie dereen keek uit naar de we reldkampioenschappen in 1962 in Chili. Pele werd echter in de voorronden door een ge scheurde spier uitgeschakeld. In 1966 verscheen hij wel op het eindtoernooi. maar reeds in de eerste wedstrijd tegen Bulgarije werd hij „vakkun dig" voor de rest van de wed strijdenreeks uitgeschakeld. In 1970 schitterde hij nog eenmaal en leidde zijn team naar de eerste plaats tijdens de wereldkampioenschappen in Mexico. In München de afge lopen zomer verscheen hij al leen nog maar als verslaggever op de tribur in Brazilië is Pele een le vende legende. Toen hij in 1969 zijn 1000-ste competitie-doelpunt scoorde, vierde in Rio de hele stad op straat feest, werden er postze gels van hem uitgegeven en gedenktekens voor hem opge richt. De man die op zijn tiende jaar pindas stal om zich een paar voetbalschoenen te kunnen aanschaffen, bezit nu naar schatting 120 miljoen gulden. -(ADVF2TENTIE) Zo'n bontmantel van goeden huize brengt niveau en exclusiviteit in het gezelschap. Het is een creatie die vèr boven de kleurloze massa bontmode uitsteekt en omdat Dora van de Ven er niet duur mee is, kan elke man een vrouw in zo'n persoonlijk getinte bontmantel naast zich weten. (Van onze sportmedewerker) BREDA - Uitslag bondscon- cours Z-N'.B. Bourges (8132) duiven. 1. A. de Jong te Kruis land (15.21), 2. J Jaspers te Os- sendrecht, 3. J. v.d. Veeken te Roosendaal, 4. J. Donkers te Dinteloord. 5. J v.d. Evnden te Gnendtsveen, 6. P van Looy te Sim Jansteen. 7 J. v.d. Spaan- donek te Sint Jansteen, 8. M. Verwijs te Roosendaal, 9. C. Bij- sterveldt te Ossendrecht, 10. Th. de Jong te Slanddaarbuiten, 11. J. van Kaam te Halsteren. 12. P v.d. Eynden te Deume. 13. L. van Gastel te Schijf. 14. J. Hee- ren te Sint Willebrord, 15. P Konings te Roosendaal. 16. A Dekkers te Roosendaal. 17. P Hagenaars te Halsteren. 18. Th. Ennes te Bergen op Zoom, 19. J Gielen te Axel, 20. W de Volder te Goirle, 21 J Klippel u- Roos endaal. 22. A. Komngs te Sint Willebrord. 23. J. Verstevlen te Sint Willebrord, 24. Ch. de Jong te Steenbergen, 25. Dre van Dijk te Rucphen. maakt uw verouderde bontmantel weer helemaal eigentijds. Het wordt een nieuw model dat u weer vele jaren TILBURG-Heuvelstraat 44 DEN BOSCH - SCHAPENmarkt 17 BREDA - Eindstraat 14 EINDHOVEN - Demer 18 met plezier draagt en terecht met trots!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 27