IOET Fysisch tEiei*ap©Mte uit Oostburg werkt het liefsÉ met kinderen I Filmhuizen in Zeeland even er Mi) EN MARIJKE i?®(? Rudv Paulides B'!' r- Platen moet je hard draaien99 UT* Van Hoye wint kringvlucht uit Quievrain IN GESPREK MET..... 4êm f frjöit 1 SPRAAK D. J. CEES V. D. VELDE v- -* w< neren is deze herfst mode. Om 't extra ;lijk te maken, srt C&A de pullonder,A dezachte, fliederdunne itje, dat u kunt dragen il uw nieuwe jurken erkrijgbaar in alle odig zijn, om de goeie te maken sn WW I Samenstelling: Aart. Jansze Uitgaan blijft goedkoop Le Voyage d 'Amelie L 'Eden et Après .-HÉ J SflSriLST Pontiac tijd "juiste tijd v* W v DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 srbloes in een jeugdig, et kopmouwen, gefronste eintuur. ester tricellon. T CHEMISCHE PRODUKTEN JTENZIEKTEN, INSEKTEN EN HNBOUW. iTTERDAM - TEL. (010)760666 Roosendaal, Step- p diverse afdelingen allaties voor de ktie iber a.s. om 19.00 uur Mijnstet en P. J. van an het Gewestelijk endaal, Laan van g geven over ons rvullen funkties. iartelijk welkom. be- OOSTBURG In een smalle, langwerpige kamer op de eerste verdieping van het nieuwe Sint Antonius-ziekenhuis in Oostburg zit een groepje (hoofdzakelijk oudere) mensen in een kringetje. Ze doen gymnastiek. Daar lijkt het althans op. Maar het is wel duidelijk, dat de bewegingen die mij als gezond mens weinig moeite zouden kosten, van deze mensen veel inspanning vragen. IVIaar ze gaan er mee door, zelfs dat oude mevrouwtje van bijna 90, omdat ze weten dat het goed voor hen is. Achter een scherm zit een me neer. Zijn schouders worden vakkundig gemasseerd en dat zal de pijn die hij heeft, onge twijfeld verlichten. Fysische therapie. Voor veel mensen een nog onbekend begrip, voor an deren een reden tot grote dank baarheid, omdat ze door deze fy sische therapie weer verder kunnen. Rudy Paulides, een 41- jarige Friezin, die met haar don kere, kortgeknipte haar, haar heldere ogen en haar nog benij denswaardige bruine kleurtje een sportieve indruk maakt is zo'n fysisch therapeute, die mensen met lichamelijke afwij- keingen of gebreken (door wat voor reden dan ook) door middel van oefeningen en massages weer probeert op te vijzelen, zo dat ze in ieder geval een mens waardig bestaan kunnen leiden. Revalidatie heet dat met een mooi woord, maar ze heeft er wel 4,5 a 5 jaar voor nodig gehad om het allemaal te leren, want het is een erg zware studie en een erg zwaar beroep. „In het begin was ik voUedig uitgevloerd, als ik 6 patiënten had geholpen", vertelt ze, als we even tussen de bedrijven door in de ruime gang van de polikliniek zitten te pra ten. Dat begin ligt overigens al meer dan 15 jaar terug, toen Rudy als 26-jarige haar studie in Den Haag met succes had beëin digd. Daarvoor had ze er al een volledige gymnasiumopleiding op zitten en was ze een tijdje werkzaam geweest als apothe kersassistente. „Dat vond ik zo saai", bekent ze, „dat ik maar iets anders ben gaan zoeken. Ik heb me altijd erg aangetrokken gevoeld tot sport en gymnastiek, maar ik zag erg op tegen de op leiding MO-gymnastiek. Bo vendien heeft dat het grote be zwaar, dat het moeilijk gaat worden om mee te doen als je ouder wordt. Daarom koos ik maar voor een onderdeel van die MO-opleiding: heilgymnastiek en massage, zoals het in die tijd nog heette. Ik heb in verschil lende ziekenhuizen van ons land gewerkt en sinds 1960 ben ik hier in Oostburg". Ze lacht. „Wat de onleesbare handschrif ten van doktoren betreft, maakt het niets uit of je in een zieken huis werkt of bij een apotheker, 't Is allebei even erg. Maar het zal wel door de haast komen", zegt ze vergoelijkend. In het Sint Antonius- ziekenhuis werkt Rudy Paulides lammingsverschijnselen na b.v. een hersenbloeding worden ook zo goed mogelijk door Rudy en haar collega's geholpen, evenals rheuma-patiënten, oudere men sen met slijtage-verschijnselen en mensen, die last hebben van lichamelijke zenuwaandoenn- gen (neurologie). „Het is van ge val tot geval verschillend", zegt Rudy, „maar het erg belangrijk dat er een psychisch kontakt is tussen de therapeut en de pa tiënt, anders kun je de behande ling wel stoppen. Maar het werk heeft daardoor wel veel facetten en het blijft nieuw door de af wisseling". Afwisseling is er genoeg, want in verschillende plaatsen van West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt door Rudy en haar colle ga's polikliniek gehouden: ieder in z'n eigen wijk. „Daar krijgen we veel te maken met ademha lingspatiënten", vertelt Rudy, samen met nog een collega en een praktijk-assistente, terwijl in het oude ziekenhuis een an dere collega samenwerkt met 3 medewerkers en een meisje in part-time dienst. In het zieken huis zelf worden bijvoorbeeld mensen behandeld, die een on geval hebben gehad of krijgen operatiepatiënten voor of na de operatie een speciale ademha lingstherapie. Mensen met ver- „maar er komen b.v. ook school kinderen met houdingsafwij kingen. Vooral de eerste jaren, dat ik hier was, viel het me op, dat er zoveel kinderen met een slechte houding (gebogen rug b.v.) rondliepen. Soms aangebo ren, maar ook vaak een aan- wendsel van de kinderen. Er waren hier toen ook prak tisch nog geen gymnastiekver enigingen, dus er werd heel weinig aan lichamelijke opvoe ding gedaan. Nu is dat wel een stuk beter, maar we krijgen toch nog veel jongens en meisjes van de middelbare scholen die een houdingcorrectie nodig hebben. Met therapie valt er gelukkig veel te doen. Kinderen hebben trouwens toch altijd mijn voor keur gehad. Ik heb niet alleen mijn zwangerschapsaanteke ning, maar ook mijn aanteke ning voor spastische kinderen. Daar heb ik veel mee gewerkt, maar doordat dergelijke kinde ren nu al jong naar een inrich ting gaan, krijg ik er met meer zoveel op het spreekuur. Het trieste is vaak, dat die kinderen soms zo intelligent zijn en zelf hun situatie zo goed beseffen. Maar ze zijn je meestal erg dankbaar en ik heb er altijd veel vriendschap van gehad" Rudy bezoekt ook mensen thuis. Mensen die te goed zijn voor een verblijf in het zie kenhuis, maar nog te zwak om op eigen gelegenheid voor de behandeling te komen. „Moeilijk werken", zegt ze, „omdat je omstandigheden in een gewoon huis natuur lijk nooit zo goed zijn als in het ziekenhuis. Maar door dat je er dan op uit moet, krijg je later wel opmerkin gen te horen in de trant van: nou, jij reed ook al vroeg door Cadzand vanmorgen' of .jul lie tuffen maar lekker met je autootje de polder in'. Ach", zegt Rudy, „pas als je er zelf bij betrokken bent, kom je erachter wat fysische thera pie is". -V v m Vergeet u niet uw theaterabonnement aan te vragen. U weet het: alleen al in Zeeuwsch-Vlaanderen worden dit theaterseizoen vijfenveertigevenementen georganiseerd die stuk voor stuk kwa litatief tot het beste van het beste gerekend kunnen worden. Een abonnement kunt u zelf samenstellen indien u maar minimaal voor vijfentwintig gulden besteedt. Een dat is eigenlijk te geef voor vier of vijf fijne avondjes uit. We noemen u nog maar eens een paar namén: zo komt op 29 november André van Duyn met zijn nieuwe show naar Terneuzcn; Gerard Cox en Frans Halsema met hun sublieme cabaret op 20 en 21 februari in Oostburg en Hulst; de Hoofdstad Operette met Grafin Mariza, twee avonden achter elkaar in Terneuzen eind januari; het Amsterdams Phil- harmonisch Orkest geeft zijn concert eind februari, terwijl de Wiener Sangerknaben in Westdorpe optreden op 18 november. Dit is nog maar een greep uit het totaal. Wilt u meer weten, bel dan met het UIT-informatie-bureau 01150-5555, dan krijgt u informatie toegezonden. In Zeeland waar het gewone» bioscoopgebeuren de laatste ja ren schrikbarend is afgegleden naar maanden-durende verto ningen van commerciële sex- films van twijfelachtige kwali teit is het cinematografische al ternatief nu stevig in opmars. Nauwelijks vergelijkbaar met de filmhuizen in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam hebben twee groepen organisators in Zeeland een typisch provinciale oplossing gevonden, voor het draaien van arthouse-films door middel van reizende bioscoop- jes. In Middelburg, Vlissingen, Goes, Oostburg, Terneuzen, Sas van Gent en Hulst draaien nu volgens een uitgekiend reis schema, in kleine zaaltjes re gelmatig films, die in de grote steden avond-aan-avond in de filmhuizen een vergelijkbare be langstelling trekken. In feite zijn er twee circuits, één van Jeugd en Muziek Zeeland: elke week in Middelburg, Vlissingen en Goes en één keer per maand in Hulst en een van het Zeeuw- sch-Vlaams filmhuis in Terneu zen, Sas van Gent en Oostburg. Voorlopig elke drie weken. In de komende weken draait het Jeugd en Muziek Filmhuis Le Voyage d'Amelie, II Caso Mattei, Jeanne la Franqaise en L'Année Demièr a Marienbad. Terwijl het Zeeuwsch-Vlaams filmhuis vertoont: L'Eden et Après, Ole Dole Bof, Le Voyage d'Amelie en Alle Turken heten Ali. Beide circuits hebben over belangstelling niet te klagen. De kleine zaaltjes met meestal niet meer dan ongeveer zestig zit plaatsen, zitten doorgaans half tot helemaal gevuld met de groeiende stroom liefhebbers van echte films die duidelijk ook in Zeeland wonen. Deze film van Daniel Duval, draait vanavond in de Veste Goes, morgenavond in het Kui- persspoorttheater Middelburg en dinsdag, 1 oktober in het Vestzaktheater Vlissingen. Het is een vrolijke film over „jon gens onder elkaar", die zien op sleeptouw laten nemen door een zielig oud vrouwtje, dat geen geld heeft om haar man te be graven. De jongens maken zich vrolijk over dit mensje, maar zij neemt dit span op een kostelijke manier in de boot. Een leven van mislukkingen en middelmatig heden daar zijn de knapen toe gedoemd, ook al proberen ze meer en beter. Een niet commer ciële komedie over onze consumptie-maatschappij. .«SW- ,.,-y Een film van Alain Robbe- Grillet draait deze week woens dag, donderdag en vrijdag in Zeeuwsch-Vlaanderen (Sas van Gent- de Roselaer, Terneuzen- Zuidlandtheater, Oostburg- Buitenlust). Een kleurrijke, bi zarre maar tamelijk modieuze verfilming van studenten, die met hun revolutionaire ideën niet verder komen dan het Pa- rijse café-terras. Alain Robbe Grillet is een „nouveau" roman filmer, die vrij ver wenst te gaan in het actief betrekken van de toeschouwer in de beelden die hij ze voorzet. We kunnen u sterk aanbeve len om een van de twee of des noods beide films te gaan zien. Al was het alleen maar om eens te proeven wat dat nou is: een goede film mmmmwm. -%'■g '*'if - 'Mm m v i'm De gesprekken met de platendraaiers in Zeeuws-Vlaanderen- we waren van plan elke maand een D J aan het woord te laten - zijn de laatste tijd een beetje de mist in gegaan. We zullen proberen ons in de komende maanden beter aan de afspraak, elke maand een platendraaier, te houden. Deze week hebben we in ieder geval weer zo'n gesprek inpopspraak. Het is erg moeilijk om te bepalen wie een goede of een slechte D J is, dat hangt van een heleboel faktoren af Wij geloven dat een goede platendraaier, en dan hebben we het over de mensen die in de verschillende discotheken werken, iemand is die zijn muziek kan aanpassen aan de wensen van het publiek. Een man die precies aanvoelt wat het publiek wil is Cees van de Velde. Hij werkt nu al bijna een jaar in de El Sombrero in Axel, samen met Richard van Leeuwen verzorgt hij daar elk weekend de muziek. Voordat Cees naar Axel ging heeft hijook in een aantal Terneuzense discotheken gewerkt. „Het bhift voor mij een hobbu. plannen om er ooit mijn beroep van te maken heb ik met", zegt Cees We hebben al eens D J 's gesproken die vonden dat de muziek in een discotheek niet hard moet staan; Cees heeft daar een heel andere mening over: „Muziek brengt gezelligheid in een zaak, als je plotseling de muziek zachter gaat zetten kijken alle mensen verschrikt op, iedereen hoort plotseling iedereen praten en dat is niet bepaald bevorderlijk voor de gezelligheid"We hebben hem ook gevraagd wat hij van Popspraak vindt, en dit was het antwoord: „Ik geloof dat er echt wel behoefte bestaat aan een dergelijke rubriek, alleen kan er wel wat meer aandacht worden besteed aan andere zaken dan alleen Zeeuws-Vlaanderen, waarom met eens wat geschreven over nieuw uitgekomen platen e.d. Een erg leuk iets was voor mij die super top-vier, met de vier meest gedraaide platen van al die discotheken, dat kunnen jullie best eens meer doen, elke maand bijvoorbeeld. „Cees is ook een van de vele Nederlanders die de zeezenders erg mist: „Niet dat ik hele dagen naar de radio zat te luisteren, maar op bepaalde programma's stemde ik wel speciaal af. Op Hilversum drie luister ik eigenlijk alleen naar Joost den Draayer en op donderdag middag naar de top dertig". Zelf hoor je Cees nooit praten achter zijn knoppen, waarom niet! „In een zaak als de El Sombrero is dat geloof ik niet nodig, al dat gezeur daar hou ik niet van, ik zeg niet dat dit in alle zaken zo is, maar bij ons is dat gewoon overbodig". En dan natuurlijk de onvermijdelijke vraag: naar welke muziek luistert hij zelf, wat voor platen koopt hij bijvoorbeeld zelf? Het klinkt misschien erg gek, maar als ik thuis ben dan hoor ik het liefste helemaal geen muziek, alleen een paar radioprogramma's daar blijf ik voor thuis. Ik lees wel verschrikkelijk veel, eigenlijk zo'n beetje alle muziekbladen die er zijn, ik geloof dat dat wel nodig is om een beetje van alles op de hoogte te blijven. De aankoop van platen voor de disco regel ik altijd zelf, en alleen daarom moet je goed op de hoogte zijn van alle nieuwe ontwikkelingen op platengebied". Van Cees van de Velde weten we nu een heleboel meer: Seven Lonely Days van Debbie was een single die Cees toevallig net had aekocht. dus ook bij hem zijn de oude platen een onderdeel van de muziek die hij draait. HENK VAN PELT ZEEUWS-VLAAMSE TOP VIER 1. Rock your baby - George McCrae, 45 punten 2. Gigi L'Amoroso - Dalida, 40 punten; 3. I don't wanne die in an air disaster - Albert Hammond, 30 punten; 4.1 shot the sherif- Eric Clapton, 20 punten. Specialiteiten - Restaurant om mei te vergeten voor uw intieme diners en bruiloften "Restaurant des specialités" preparés a la table Steenstraat 16 ©01440-41 48 onze keuken is tot 22.30 uur open, 's woensdags gesloten (Van onze duivensportmedewerker) TERNEUZEN - De Kring Centrum Zeeuwsch-Vlaanderen hield met een deelname van 626 duiven een verplichte (gewaar borgde) kringvlucht van Quie- vrain. Organiserende vereniging was de p.v. „Verwachting" te Axel. Winnaar werd een duif van F. van Hoye uit Sas van Gent met een snelheid van 1394.9 meter per minuut. De verdere uitslag was als volgt: 2 M van Lent uit Sas van Gent. 3 R Goethals uit Westdorpe. 4 D Dieleman uit Axel. 5 H Mar- quinie uit Sas van Gent. 6 G Koekkoek uit Axel. 7 J Haak uit Hoek. 8 P. de I.avoir uit Sluiskil. 9 J du Puy uit SasvanGcnt. 10G Serrarens uit Stoppeldijk. Wedvluchten vanuit Quie- vrain: De Postduif te Heikant De Nieuwe Pontiac Simpatico gramma is een openhartige liefhebber (Jij) en een cabaretier (Ik) die een aantal hartige maar van Goe- them. 9 Gebrs. Smet. Met 60 oude duiven. 1 A Pieters. 2, 6 en 9 Combinatie Thijs-Danckaert. 3 en 5 Gebrs Verschuren. 4 Gebrs Smet. 7 W de Kind. 8 A Beaurain 10 Ch de Beule. De Snelle Duif te Terhole met 59 duiven, hoogste snelheid 1338-mpm 1,4 en 7 A Vermeu len 2,5 en 10 Hon Colsen 3 en 6 L Hymans. 8 Jos de Bot. 9 Al Beaurain. Nieuw Leven te Koewacht met 193 duiven, snelheid eerste prijswinnende duif 1382.1 mpm. 1 P van Gijsel. 2 C de Bock. 3 R de Laruelle 4 J Hoekx. 5 L Se- ghers. 6 en 9 A Ysebaert. 7 Al Mariens Pz. 8 Al Mattens. 10 G Jansens. „De Zwaluw" te Sint Jansteen met 82 jonge duiven. 1, 4 8 en 10 Joh van Spaandonck (1295.2 mpm). 2 A Boogaard. 3 en 5 Ch van Dorsselaer 6 Fl. Blom- maert. 7 A van Iteghem. 9 L van Dorsselaer. Met 60 oude duiven. 1 en 2 R van Gremberghen (1313.02 mpm.) 3, 4, 7 en 9 Joh van Spaandonck 5 Fl Blom- maert 6 Ach de Meyer. 8 R Ver- moreken. 10 P van Looy en zoon vindt u in de collectie van: JUWELIER-HORLOGER LANGE NlEUWSTRAAT 28 HULST

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9