'liner erballen 69. Winse amateurs zorgen voor kleine sensatie Slechts een treffer meer dan Polen Ipoulidok Belgen overheersen in Parijs-Brussel Cruyff: „Finnen waren veel te onbesuiscP Van min. Tot min. Nederlandse militairen in eindronde "0 0 gram tft stuks J8& as zachter 5C 'Merckx [Tweekamp diepvries port >elstr. Krol snack" Ontdek die heel bijzonder - mantel... Sommige mensen hebben dat beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? 'DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 an 268 voor 39 El ecu BOOR MACHINE tot 10 mm diam 2snelh en beveiliging. Vooi de echte vakman die kwaliteit en degelijk beid weel te waar deren Alleen deze week van 99.50 vooi Magere winst matig Oranje (Van een onzer verslaggevers) HELSINKI - De sensatie was bijna compleet. Drie weken nadat Oranje in een grootse Itoetbalstijl schitterde in Stockholm en de Zweden voetballes gaf, ging het gisteren in een Helsinki door een klein vagevuur. Oranje was zelfs enkele malen dicht bij de hel, die elf - [boven hun krachten spelende - Finnen wisten te scheppen. Het vuur tastte Oranje aan, I brandde gaten ui de reputatie die het nog niet zolang geleden [opbouwde tijdens het tiende nTC-toernooi. Nederland, niet compleet - en dat mag als een excuus gelden - zocht naar zich- zelf. zocht naar het totaalvoet- bal waarmee het onlangs de we- reld veroverde. (Van onze sportredactie) BRUSSEL - Raymond Pouli- |dor heeft tijdens de klassieker Parijs-Brussel een ernstige val cemaakt. Poulidor brak zijn lin- |kerbovenarm en hij liep in zijn dijbeen een diepe vleeswond op. De breuken werden na het ma- [ken van röntgenfoto's geconsta- teerd. Poulidor was in eerste ïn- I stantie naar zijn hotel terugge keerd. Poulidor is voor de rest Ivan het seizoen uitgeschakeld. BURSSEL - Eddy Merckx heeft zijn contract met het Itali- I aanse extra-sportieve merk Molteni woensdag met twee jaar verlengd. In het nieuwe contract [wordt"de wereldkampioen de [volledige vrijheid gelaten in het [samenstellen van zijn wed- strijdprogramma. (Van onze sportredactie) I De tweekamp tussen Karpov en Kortsnoj werd tn de vijfde partij a veertig zetten afgebroken. HELSINKI - Ruud Krol is he denochtend in alle vroegte en op eigen gelegenheid van Helsinki Amsterdan naar Amsterdam gevlogen tijdig aanwezig te Kunnen zijn de opening van zijn eethuis Ruud Krol Snack". De opening geschiedt door Sjaak Swart. Aanvankelijk had Ruud Krol I Toon Hermans gevraagd de I opening te verrichten, maar I Toon kon niet vanwege plaatop- I namen. De zaak van Ruud Krol ligt I oan de Regulierbreestraat, I tegenover het bekende I Tuschinski-theater Hij houdt I van twee tot acht receptie. De Finnen wisten wat de Neder landers kunnen op voetbalge- bied. Ze wilden niet afgaan en de nederlaag, die onverbiddelijk zou komen zo klein mogelijk houden. Dat is hen wonderwel gelukt. Hoewel soms de meest vreemde dingen gebeurden in duels en de Oostduitse arbiter in de beginfase te lakoniek optrad, wisten de Finnen - keihard in de tackle Nederland van dat spec taculaire voetbal af te houden. Ze gaven Oranje geen meter ruimte, lieten zich terugvallen in de defensie en bouwde zo een scherm op voor het doel van Hol- li. Vandaar dat het speelveld zo klein werd, - Oranje wilde aan vallen en scoren toch - dat er nauwelijks enige rui." over was om de bal breed ui p tf spelen. Er was ditmaal geen ruimte om de bal rond te laten gaan en wanneer dit toch ge- beur-de, was vaak een forse tac kle genoeg om de aanval te on derbreken. Johan Cruyff had, in het prille begin, alle later optredende sen sationele momenten in de kiem kunnen smoren als hij in de tweede minuut de bal onder con trole had gekregen en had kun nen uithalen voor een verwoes tend schot, op enkele meters af stand van het Finse doel. Maar dat gelukte hem niet op het gladde veld. En vanaf dat mo ment begon Nederland te zoe ken naar zichzelf En toen het al vrij snel gewaarschuwd werd door enkele snelle uitvallen van de Finnen, die wel ruimte kre gen, ontstonden er momenten, die Oranje het bloed in de ade ren bijna deed stollen. Het bloed stond even volko men stil toen Timo Rahja in de 16de minuut uit een hoekschop, door Heiskanen genomen, de bal via de vuist van Jongbloed tegen het net kopte: 1-0. Het stadion daverde en zong. Voor de eerste maal sinds Oranje aan het toernooi van de wereld kampioenschappen begon, in clusief de kwalificatiestrijd keek het tegen een achterstand aan. Gelukkig bleef het kalm en het zou weer Johan Cruyff zijn die een eind maakte aan de be klemming. Zijn vrije trap ver dween in de 28ste minuut door een gat dat Wim Jansen maakte in een muur, door de Finnen als een rotsblok opgebouwd. Doel man Holli viste tevergeefs naar de bal. De gelijkmaker was - eindelijk - een feit. Het wachten was - zo dacht men - nu op het ontbranden van de doelpuntenmachine Maar het kruid bleek te nat. Er werd vrij weinig geschoten, een wa pen waarmee men wellicht de Finnen op de knieën had gekre gen. Oranje bleef echter volhar den in zijn bekende spel, speelde zolang mogelijk op balbezit om aldus een opening in de Finse muur te vinden. Maar die Finse muur was onverzettelijk en wist van geen wijken Met Tolsa aan het hoofd, de laatste man van de Finnen, was de Finse verdedi ging vaak zo goed georganiseerd dat Oranje begon te twijfelen en tot overmaat van ramp vergat het spel naar de vleugels te ver plaatsen. Toch zou het opnieuw Johan Cruyff zijn, die Oranje nieuwe moed inpompte, toen hij een voorzet van Wim Jansen met zijn hoofd verzilverde Doelman Holli had geen schijn van kans, al stond hij bij die treffer wel te ver voor zijn doel. 1-2 bij rust De gedachte overheerste toen wat Oranje niet gelukte in de eerste helft, zou in de tweede helft goedge maakt worden. Maar ook dat werd een tegenvaller De Finnen bleven verdedigen, hoopten met kunst en vliegwerk de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Echter, op een strafschop had den ze niet gerekend Johan Neeskens nam die penalty vlek keloos en met drie 1-3 stand vonden de Oranje-hemden het welletjes. Omdat de Finnen na melijk bleven schoppen en de Nederlanders hun dure benen heel wilden houden, werd plot seling het verkregen resultaat super-belangrijk Slechts tweemaal nog ontwikkelde Oranje een aanval waar het al leen patent op heeft Aanvallen waar bijna doelpunten uitkwa men. En toen dan arbiter Riedel voor de laatste maal floot, ap- plaudiseerden de 20.000 Finnen uitbundig voor hun elftal. Ze vergaten echter dat ze weinig boeiend voetbal hadden gezien, omdat hun elftal Oranje geen minuut de kans heeft gegeven om uit te blinken. (ADVERTENTIE) Op dit moment «s onze Koliektie mantels wel op z n mooist 1 En tussen al die fraaie mantels hangt zeker ook r. ene bijzondere mantel die helemaal bij u behoort Stap daarom snel bij ons binnen Ontdek dan hoe prettig het is vri| te kijke' Vri) te passen en te kieze Zie die internationale ko'iPi«*ip mantels met Heel mooi zijn b v die prachtige engelse tweed mantels (vanaf 298 -) Of die mantels met royale kraag en manchetten van echt bont Heel boeiend is die luxe suede-mantel van het huis Vico met zacht getint bont in groen grijs, bruin of zwart (vanaf 998 -) Trots zijn wij ook op onze befaamde Rodex Llama-Curi mantels in lange en korte modellen (vanaf 529 -) Ja er is heel veel nieuws in mantels Johan Cruyff haalt uit voor een schot. Ditmaal zal Cruyffdie twee maal scoorde, maar ook een gele opliep, niet doelpunten. BRUSSEL - Mare de Meijer heeft zijn stempel op Parijs - Brussel gezet. Nadrukkelijk. Ruim 100 kilometer van de 287.5 reed de Belg aan de kop. Bij de Frans-Belgische grens sprong hij samen met zijn landgenoot Verhagen en de Itali aan Gualazzini uit het peloton en nam een beslissende voor sprong. Vijftien kilometer voor de finish demarreerde De Meijer opnieuw en liet nu ook zijn twee medevluchters ach ter zich Deze vielen terug in de ach tervolgende groep waaruit en kele kilometers voor het einde Roger de Vlaeminck zich nog losrukte en zodoende beslag kon leggen op de tweede plaats. De eerste uitlooppogingen werden gedaan door de Italiaan Ber- ga-mo en de Fransman Tollet, die echter snel werden ingelo pen en daarna uit de strijd ver dwenen. Na 171 kilometer bij de eerste bevoorrading stapte ook een van de favorieten Luis Ocana af. Er had zich toen juist een vluchtgroep gevormd van een 40 man bij wie al de favorie ten, zoals Godefroot, Walter Planckaert, Moser, Van Linden, Roger de Vlaeminck, Riter, Swerts, Bitossi, Verbeeck, Ro- siers, Maertens, Gimondi, Van Springel, Leman en Poulidor. Deze laatste moest echter na een valpartij de strijd staken met een vrij ernstige wond aan zijn linkerdij Het weer dat bijzon der slecht was - het regende voortdurend - was echter met van invloed op het tempo, want nadat 150 kilometer was afge legd hadden de renners een voorsprong van 20 minuten op het schema. Daarna viel de be slissende klap. DE UITSLAG IS: 1. Mare de Meijer (Bel) 6 47 2 Roger de Vlaeminck (Bel) op 6 sec., 3 Rogei Rosiers (Bel) op 15 sec., 4 Dienckx (Bel), 5. Teir- linck (Bel), 6 Verbeeck (Bel), 7. Gimondi (It), 8 Eric Leman (Bel), 9 Karstens (Ned), 10 Mo ser (It), 11 Van Linden (Bel), 12. Bitossi (It), 13 Maertens (TBel), 14. Ritter (Den), 15. Walter Planckaert (Bel), 20. Priem (Ned). Wanneer ie zover bent et (Van een speciale verslaggever) HELSINKI - George Knobel uitte woensdagavond, zij het enigszins voorzichtig, zijn te vredenheid over de wedstrijd. Het was een voldoening met duidelijke beperkingen en de coach betrok in zijn terughou- denheid ook onmiddellijk de uitslag. Aan de basis van zijn te vredenheid stond de zekerheid dat Finland een veel moeilijker tegenstander was dan iedereen vooraf had willen geloven. Knobel zie het zo „Ik geloof niet dat wij de Finnen hebben onderschat. Ons enige doel hier was winnen Je mag nu eenmaal niet stellen dat je m een uitwed strijd aan je doelgemiddelde moet werken. Wij wisten toch hoe moeilijk Polen het hier heeft gehad, ik was ook met vergeten lat Roemenie voor de eindronde der blessures doorgekomen. Ruud Geels, ingezet voor de tegenvallende Rep, bekende onmiddellijk dat de wedstrijd was geworden wat hij had ver wacht. „Laten wij het maar gauw vergeten", was zijn eerste opmerking. „In de rust is tegen ons gezegd dat wij te statisch hebben gespeeld. Dat is juist, maar het was verschrikkelijk moeilijk. Als je van de ene Fin wegliep, ontmoette je meteen de volgende weer. Zij speelden ver schrikkelijk. verdedigend en dan is voetbal erg moeilijk. Voor iedere ploeg". Met Johan Cruyff gaat Nees kens donderdag weer terug naar Barcelona, allebei met een gele kaart m de bagage „Maar ook met alle Nederlandse doelpun ten in de zak", reageerde de Ne derlandse aanvoerder onmid- van het wereldkampioenschap dellijk Over die gele kaart: „Ik werd uitgeschakeld door hier in haalde een beetje door, dat is Helsinki met verder dan 0-0 te komen. Je speelt tegen ama teurs. Tegen felle mensen, die verschrikkelijk onstuimig kun nen voetballen. Dat hebben zij ook tegen ons gedaan. Anders misschien wel in hun wedstrijd tegen Polen. Wij hebben de Fin nen veel meer opgesloten, hen nauwelijks ruimte gelaten Onze spelers zijn geschrokken van de agressie. De Finnen speelden met nog meer mzet dan een paar weken geleden, maar konden iets minder van hun technische mogelijkheden demonstreren omdat zij eigenlijk voortdu rende verdedigden Bij een tegendoelpunt zat ik een beetje raar te kijken Het Nederlandse elftal is dat niet gewend Wij hebben geprobeerd over de vleugels te spelen In het eerste half uur is dat nauwelijks ge lukt Na de strafschop was het ook weer afgelopen Misschien dan toch een paar spelers al met hun gedachte al weer bij de wed strijden van het komende week einde waren De uitslag stond immers al vast Eerlijk, ik heb nooit gedacht dat we hier met grote cijfers zouden wmnen Daarom ben ik tevreden na deze wedstrijd Wij hebben gedaan wat we gedaan moest worden We zijn de strijd bovendien zon- waar Maar die Finnen speelden ontzettend onbesuisd. Logisch voor amateurs, maar wij kwa men wel heel andere overtredin gen tegen dan we gewend zijn. Wij hebben geprobeerd over de vleugels te spelen, maar je kunt niet aanvallen als er zoveel men sen achter staan. Wij stonden soms wel met elf man in het strafschopgebied. Daardoor ga je automatisch minder bewe gend voetballen Als je in een DENVER - De als zesde ge plaatste Betty Stöve is woens dag reeds in de eerste ronde van het internationale damestennis toernooi van Denver uitgescha keld. Zij verloor met 2-6 3-6 van de Amerikaanse Pamela Teeg- uarden. De als eerste geplaatste Chris Evert maakte korte met ten met haar landgenote Kristy Pigeon: 6-0 6-0. VOETBAL - Hajduk Split heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor landskampioenen. gaatje wilde lopen, zagjedathet gat meteen weer dicht was ook. In het begin draaide de ploeg goed, wij hebben in de eerste minuten al een paar enorme kansen gehad. Er was een be paalde druk over het elftal. Wanneer je zover bent gekomen in Duitsland, dan verwacht ie dereen van je dat je alle vol gende wedstrijden tegen dit soort tegenstanders wint Dat is echter geen wet Het blijft voet bal met zijn zekerheden en on zekerheden. Zekerheid voor mij was, dat we niet konden verlie zen, hoe goed die Finnen van tijd tot tijd ook uit de verdediging kwamen. Wat de uitslag betreft, het kon gewoon niet misgaan en dat is tenslotte ook niet gebe urd". Tweede minuut: kans voor Johan Cruyff, maar hij krijgt bal niet onder controle. Janssen neemt over en schiet naast. Vierde minuut: Uitvallen Finnen via Laine Zijn schot wordt gestopt door Jongbloed. Tiende minuut: Een één twee-combinatie Cruyff- Neeskens. Beiden worden neer gelegd voor het strafschopge bied. Dertiende minuut: Uitval Finnen via Suomalamen na pass van Hukka. Zijn schot gaat naast. Vijftiende minuut: Opnieuw uitval via Suomalinen. Jong bloed knalt bal buiten straf schopgebied weg Direct daarop schiet Laine langs doel en wordt bal door Jongbloed hoekschop getikt. Zestiende minuut: Hoekschop wordt genomen door Heiskanen. Valt op hoofd van Rahja, die in kopt: 1-0 en een complete sensa tie. Tweeëntwintigste minuut: Ressel komt vrij op links en trekt de bal voor, Finse verdediger kopt bal corner Drieëntwintigste minuut: Dieptepass van Cruyff op Res sel, die te laat komt op de bal langs keeper Holli. Achtentwintigste minuut: Vrije trap van Cruyff die bal in gat in tien man sterke Finse muur schiet; bal in linker bene denhoek van doel: 1-1. Dertigste minuut: Uit voorzet van Rep schiet Neeskens bal tegen onderkant lat. Leer springt terug in het veld. Tolsa krijgt direct daarop gele kaart. Eenenveertigste minuut: Voorzet van Janssen komt op hoofd van Cruyff, die Holli makkelijk passeert: 1-2 Tweede helft Zesenveertigste minuut: Not- ten komt voor Van Hanegem in hel veld. Vijftigste minuut: Tolsa zet Notten opzij m het strafschop gebied Arbiter Riedel geeft pe nalty Neeskens scoort keihard 1-3 en krijgt een minuut later gele kaart omdat hij naar Suo malinen trapte. Vijfenzestigste minuut: Schot Janssen op Fins doel Holli pakt bal Zesenzestigste minuut: Geels vervangt Rep en Cruyff krijgt gele kaart omdat hij naar Laine trapte. Achtenzeventigste minuut: Geels kopt rakelings naast na voorzet van Cruyff. Tachtigste minuut: Mooie aanval Oranje. Dieptepass op Geels, die bal doorkopt naar Krol. Krol passeert twee Finnen en schiet centimeters naast. Vijfentachtigste minuut: Van Ierssel redt net voor doellijn na dat Petterson van dichtbij tegen Jongbloed had opgeschoten. (ADVERTENTIE) STOCKERAU - Het Neder landse militaire elftal heeft woensdag in Stockerau met 3-0 gewonnen van de Oostenrijkse militaire ploeg. Het was een wedstrijd in de voorronde voor het CISM-kampioenschap. Ne derland is in de groep met Oos tenrijk en Belgie als eerste ge ëindigd en heeft zich hiermee gekwalificeerd voor de eindron de. schouwers: 1600. OPSTEL LING NEDERLANDS ELF TAL: Reitsma (Feyenoord), Van Kraay (PSV), Bruggink (FC Twente), V d. Berg (Excelsior) en Meyer (FC Amsterdam, Jan sen (De Graafschap), Stnjdveen (Go Ahead Eagles) en Broecks (Roda JC) vervangen door Ne- uetboom (Veendam), Van Dein zen (Go Ahead Eagles), Koerver (Roda JC) en Van Staveren Scoreverloop 34. Van Dein- (Sparta) vervangen door Mols zen 0-1 57 Koerver0-2. 71. Van 1 67'- stand: 1 Nederland 4 4 Deinzen 0—3 Scheidsrechter 9811-1,2 Belgie 2 0 0 2 0 1-9 Schiller (Oostenrijk). Toe- Oostenrijk 2 0 0 2 0 0-5. Inbreken mag met Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. 1 Misschien wel begrijpelijk Maar het is onredelnk als de politieman mikpunt van die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot een nogal j hardhandige arrestatie Soms tot het wegwijs maken van een toerist. Daarom zal de een de politieman j zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17