Spaanse bisschoppen komen op voor de kleine man Britse in premier verlegenheid Schadeclaims wegens I foutieve bestraling i Rijkspostspaarbank Cl* NATUURGEWELD IN HONDURAS 1 Hfcw 1: Israëls premier heeft „landkaart voor de vrede" GROENE SCHAPEN Metula vlot r> er indige A [iZU EN ZIEKTE VAN HODGKIN m Wi m vsA iGevolg Britse [staking: bij Ford iMerland voorlopig 700 loan naar WEER BOMBARDEMENT Tot 11% rente op rente én gunstige condities? Termijn-sparen bij de RPS! r:Z</ uw nationale spaarinstelting binnenland buitenland >or >ijna. nerts, ixurn 'ffie. iNixon heeft I longembolie Risico's Ex-Labo ur peer Schadeclaims Lord B ray ley Wethouder Roel van Duijn betaalt geen Kalkarheffing j Naam I Straat j Woonplaats r:§: Donderdag 26 september 1974. ■TX CE H U R geestelijk gehandicapte irg van de huidige n tijdelijke indienst- rpleegkundige jitend in de voormiddag, sr C. Kuenen, arts, 3 direktie van huize 75b te Tilburg. (Van onze redactie) AMSTERDAM/LONDEN In de assemblagefabriek van Ford Nederland in Am- Lterdam zijn ernstige pro- 1 duktiemoeilijkheden ont staan als gevolg van een sta ting in Engeland. De aan- I voer van onderdelen voor de I assemblage van de Cortina- I personenauto blijkt zodanig I ie stagneren, dat de produk- 1 tie-afdelingen voorlopig (moeten worden stilgezet. Dit (heeft de directie van Ford (Nederland besloten na uit- Loerig overleg met de on dernemingsraad ,de vakbon- den en de overheidsinstan- 1 ties. In totaal zijn bij de Cor- iina-produktie 700 werkna- mers betrokken. De directie van Ford Neder- lisna heeft meegedeeld, dat de 1 betrokken werknemers voor- isr.og geen nadelige fioancië- I le gevolgen van deze voorlopi- stopzettinig van de produk- |t, .in zullen ondervinden. De ng over een eventueel Iverlenen waohtgelduitke- |rins krachtens het waohtgeld- n I? - nog niet genomen. Bij Ford Keulen zijn intus- I jen 4500 werklieden naar huis gestuurd tot de Britse staking afgelopen is. In Engeland zelf I :i meer dan 16.000 arbeiders ,-an d Britse Fordfabrieken I momenteel werkloos wegens een staking van 1800 perserij- irbeiders van de reusachtige fordbedrijven te Dagenham bij Londen en Halewood bij I Liverpool. De stakingen drei- uitbreiding te nemen- De I stakingsleiders proberen een I bijeenkomst tot stand te bren- I een met de Forddirectie, die 1 e nwel niet wiil praten vóór fe persers (Zij perser, carros serieën uit dunne staalplaten) neer aan de slag gaan De sutoproduktie van Ford ligt I volledig lam. LONG BEACH (RTRT I Oud-president Richard Nixon iieeft een bloedprop in een long. Dr. John Luhdgren. de specialist die Nixon in het zie kenhuis in Long Beach behan delt. verklaarde woensdag: Dit is een potentieel gevaar- lijke situatie". Volgens de arts is een oioedprop van een been naar I de reöhterlomg van de voorma president geschoten- Als I gevolg daarvan zal de patient I langer in het ziekenhuis moe- i blijven dan de periode van I een week waarop men aan vankelijk had 'gerekend. Dr. I Lundgren zei dot Nixon een I de kans heeft op herstel, maar dat dit enige tijd zal duren. MADRID (KNA) De Spaanse bisschoppen hebben scherpe kritiek uitgesproken op de sociaal-economische toestand in het land. Via hun spreekbuis, het Madrileense dagblad Ya hebben zij de resultaten bekendgemaakt van de studie, die de com missie sociaal apostolaat van de Spaanse bisschoppencon ferentie over de situatie in Spanje heeft gemaakt. De huidige economische toestand van het land, zo stellen de Spaanse bisschoppen in hun analyse vast, is niet zonder hoop, maar geeft ook meer dan genoeg reden tot onge rustheid. Want zo zeggen zij ondanks de economi sche vooruitgang zijn er nog veel mensen in Spanje die daarvan niets merken- Met name de landbouw is in nood, terwijl de economische ontwikkeling slechts een deel van de bevolking voor deel heeft gebracht. Zij con stateren, dat er veel wordt gestaakt. Daarom vinden de bisschoppen het een gebrek, dat er nog steeds geen wet telijke regeling van het sta kingsrecht der arbeiders is- Bezorgd maken de bisschop pen zich ook over de inflatie, temeer omdat die het scherpst voelbaar is voor de economisch zwakkeren en voor de gepensioneerden. Door die inflatie wordt het geen de arbeiders en de mid denstanders nog kunnen spa ren, bedreigd, terwijl boven dien de koopkracht wordt uitgehold en de deur wijd wordt opengezet voor de spe culanten. De bisschoppen wijzen daarbij op het gevaar van de toenemende werk loosheid ook in de rest van Europa. De bisschoppen ver wachten, dat de Spaanse ar beiders in het buitenland het eerst zullen worden ontsla gen en dan met grote stro men naar Spanje zullen te rugkeren. De werkloosheid in Spanje zou dan bijzonder scherpe vormen aannemen. De bisschoppen wijzen er in het slot van hun verklaring op. dat zij krachtens hun leerambt verplicht zijn ook over deze maatschappelijke zaken na te denken, zonder dat zij zich daarbij willen mengen in de comnetenties van de staat. Ook de bisschoppen van Italië maken zich zorgen over de sociaal-economische ontwikkelingen in hun land, met name over de toenemen de kosten van levensonder houd, de inflatie en het ge vaar van een omvangrijke werkloosheid. In een verkla ring, uitgegeven aau het slot van hun bisschoppenconfe rentie, zeggen zij bereid te zijn mee te werken om een oplossing te vinden voor de moeilijke conjuncturele situ atie. Het welzijn van de ge meenschap eist offers van al lemaal, zo verklaren zij- iffHu - Êmm w In 'I korl DE twee grootste Franse vakbonden van zeelieden - de communistische CGT en de so cialistische CFDT - hebben hun leden opgeroepen uit pro test tegen het uit de vaart nemen van het passagiersschip üe "France" met ingang van morgen het werk voor 24 tot 48 uur neer te leggen. OP de verpakking van baby- melk moet de aanduiding staan „volledige zuigelingen voeding" Dit als bewijs dat de melk voldoet aan de eisen van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. Dit staat in een deze week uitgebrachte ontwerp-beschik- king van staatssecretaris Hen driks- BIJ zware stormen in het gehied van Padua en het dal van de Po ziijn twee mensen om het leven gekomen en circa vijftien gewond ge raakt- IN Griekenland worden 19 hoogleraren en docenten aan hogescholen voorlopig voor twee jaar op non-actief gezet wegens collaboratie met de af gezette junta. DE Portugese nationale luchtvaartmaatschappij TAP heeft 200 man grondpersoneel ontslagen, die dinsdag een langzaam-aan-actie hadden ge voerd. HONDURAS De woes te wateren van de overstro ming tilden dit huis in Hon duras op en voerden het met zich mee totdat het uitein delijk tot stilstand kwam op een brug, die het geweld van de overstromingen door stond. (Van onze correspondent) LONDEN Een nieuw bewijs van het gebrek aan eensgezindheid in de leiding van de Labourpartij werd gisteren geleverd door Shir ley Williams (44), premier Wilsons katholieke minister van prijzen en bescherming van de verbruiker. Op de socialistische pers conferentie van gistermor gen in Londen legde minis ter Williams de verbazing wekkende verklaring af, dat zij liaar politieke carrière vaarwel zou zeggen als de uitslag van het toekomstige referendum niet overeen stemde met haar persoonlij ke opvattingen over de EEG. „Dan neem ik ontslag als minister en trek me terug uit de politiek", zei Shirley. Miss Williams is een gema tigde en Europees gezinde so cialist uit het kamp van Roy Jenkins, de Britse minister van binnenlandse zaken. Shir ley Williams en Roy Jenkins zijn uiteraard niet erg geluk kig over de beslissing van het partij bestuur om in geval Labour aan het bewind blijft binnen het jaar een refe rendum uit te schrijven voor ol' tegen Groot-Brittanniës lidmaatschap van de EEG. Premiei Wilson, toch al in moeilijkheden door de stakin gen waarover elders meer besefte onmiddellijk, dat zijn persconferentie zich weer op glad ijs bevond. Hij deed radeloze pogingen om nieuwe vragen over de plannen van minister Williams af te wim pelen. Hij beweerde, dat de socialisten eensgezind zijn en dat zijn ministers niet aanwe zig waren op deze persconfe rentie om er persoonlijke kwesties te behandelen. Shir ley Williams gaf hem echter niet de kans om haar de mond zijn ze te snoeren- „De vra, fair", zei ze, ..en ik zal eerlijk beantwoorden". Wilson zat heftiig te knik ken. terwijl minister Williams kordaat verder ging: „Ik heb geen ontslag genomen uit het schaduwkabinet over de kwes tie dat de bevolking geraad pleegd moet worden betreffen de ons lidmaatschap van de EEG, want ik ben altijd van oordeel geweest, dat inspraak van het volk wenselijk is in een dergelijke kwestie van le vensbelang. Ik zelf zou echter met in de politiek blijven, als het referendum volgens mij de verkeerde richting uitging". Deze verklaring va-n minis ter Williams is de belangrijk ste politieke uitspraak, die tot nu toe gedaan werd in de nieuwe Britse verkiezingscam pagne. van lezen enstripboeken I TRIPLEESPORTEFEUILLE oboeken, Lucky Luke, Zorro, Kin :k Danny, Ouwe Niek, enz. Leesportefeuille voor 5 kwtfw ratis proef bij Aurora KottersttJ - 978. Liefkensh. 3, Zevenberg nemonenl. 12, Hoek, tel. O'1 ierikzee. tel. 01110 - 3735. I"-10'3 tel. 01871 - 503. UTRECHT Bij in totaal twaalf patiënten van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht (AZU) zijn verlam mingsverschijnselen gecon stateerd, die mogelijk het "evolg zijn van een foutieve bestraling. Vier van ben hebben bij het AZU een schadeclaim ingediend. Het betreft hier patiënten, voor namelijk lijders aan de ziek te van Hodgkin, die in de Periode 1969 medio 1972 4e radio-therapeutische «deling avn het AZU ziin behandeld ^jiecialr methode werd in die tijd een specia- 'T^thode met zogeheten li- J yeaire versnelling toegepast. I n die periode ontving de di- van het AZU de eerste klachten en aansprake- 'Jkheidsstellingen van patiën- Gn. die meenden dat de bij J en optredende verlammings- Versch: inselen te wijten waren aan de bestralmgsmethode n A.ZIJ Augustus 1973 volg en twee nieuwe aansprake- 'Jkheidsstellingen. De omstre- ,en bestralingsmethode werd ln 1968 bi.' het AZU ingevoerd .°°r professar H-amm. In 1972 ^aPte men weer van de me thode met de leneaire versnel- F g af. ~Gn en ander is woensdagmid XjS door de leiding van het Utrechtse z venhuis mee ge deeld op een persconferentie die inderhaast was belegd naar aanleiding van de talrijke publicaties rond de kwestie van de mogelijk foutieve be straling. Het huidige hoofd van de ra diotherapeutische afdeling van het AZU. mevrouw prof dr. H.A. van Peperzeel, die in no vember 1972 professor Hamm opvolgde, wilde niet zeggen of men bij het AZU van de be stralingsmethode met lineaire versnelling was afgestapt om dat men vermoedde dat de verlammingsverschijnselen aan die methode te wijten zonden zijn. „Hierop kunnen wij niet nader ingaan, want dan zouden we vooruitlopen op het onderzoek dat nu door de Inspectie van de Volksgezondheid en het Openbaar Ministerie wordt in gesteld", aldus prof. dr. van Peperzeel. Zij verklaarde dat de bewuste bestralingsmetho de met lineaire versnelling grote risico's in zich bergt, omdat met twee bestralings- velden wordt gewerkt. In het AZU zijn in de periode 1969-medio 1972 in totaal 152 patiënten op deze wijze be straald (lineair). Zoals gezegd zijn nadien bij twaalf patiënten verlammingsverschijnselen ge constateerd. die mogelijk aan die methode te wijten zijn, Het AZU verwacht dat het bij deze twaalf zal blijven, omdat de behandeling inmiddels twee j?-o geled°n toegepast is, De vier patiënten, die een scha declaim hebben ingediend le ven allen nog. Van de acht overige patiënten waarbij ook ver lamm ings'verschi j nselen zijn opgetreden is er inmid dels één overleden. Volgens mevrouw prof. dr. van Peperzeel heerst er op het ogenolik als gevolg van de affaire in Utrecht bij alle pa tiënten en ook bij het personeel op de radiotherapeutische af delingen van ziekenhuizen en instellingen in Nederland gro te onrust. Iedereen die be straalt is en met verlammings verschijnselen of andere af wijkingen te maken krijgt vraagt, zich nu af of die te wijten zijn aan de behande ling die men ondergaan heeft Met de nodige terughoudend heid heeft de leiding van het AZU woensdagmiddag enige opening '"an za-ken gegeven in de kwestie van de mogelijke stralingsfouten De voorzitter van bet bestuur van het AZU, ir. P. J de Lint, zei dat de hele affaire door de publiciteit in een stroomversnelling was geraakt en dat men wilde trachten aides nu in rustiger vaarwater te doen belanden. Het belan-g van de patiënten staat daarbij voorop, aldus ir. De Lint. Hij wilde onnodige bezorgdheid voorkomen. Hij wilde geen mededelingen doen over de ingediende scha declaims. .Dit zou repercus sies kunnen bobben voor de patiënten", zo zei hij. Intussen werd gisteren ook het mysterie opgelost van de tweede Labour-peer, die zijn partij vaarwel zegt. De man, die het voorbeeld van lord Ghalfont volgt, is lord St. Da vids, een 57-jarige erf-peer. Hij zetelt sinds 1938 in het Hogerhuis en zegt, dat hij er zal blijven stemmen voor „so ciaal democratische maatrege len". Politiek heeft hij overi gens niet veel in de melk te brokkelen. De Britse socialistische pre mier kan echter niet ontken nen, dat het een algemene trend vertegenwoordigt, ver oorzaakt door de inhoud van het socialistische verkiezings manifest, Labours anti-Europe- se houding en de grote (vol gens sommigen: Marxistische) invloed, die de vakbonden uit oefenen op de partijpoli tiek- En tenslotte is er dan ook nog de affaire-Brayley. Lord Brayley, staatssecretaris op het Britse ministerie van de fensie, belast met het leger, is gisterenavond afgetreden. Pre mier Wilson heeft het ontslag aanvaard, aldus officiële krin gen in Londen. Lord Brayley, wiens naam in verband is gebracht met onregelmatigheden begaan door ondernemingen waarmee hij banden heeft- heeft te ken nen gegeven dat hij vrijwillig zal meewerken aan het onder zoek dat naar deze affaire wordt ingesteld. Harold Wil son zelf heeft Brayley op de hoogte gesteld dat het ministe rie van handel dit onderzoek zal uitvoeren- Brayley (57) is een persoon lijke vriend van Harold Wil son. Hij was weinig bekend tot zijn naam begin deze maand op de voorpagina's van de kranten verscheen. Deze onthulden toen dat accountants bezig waren met een onder zoek naar betalingen tot een bedrag van meer dan 1,2 mil joen gulden aan Brayley toen hij nog directeur was van een glasfabriek. DEN HAAG De oud-provo en ex-kabou ter Roel van Duijn thans voor de PPR wethouder van gemeentebedrijven in Amsterdam, weigert de Kalkarheffing te be talen. Hij heeft dit in een brief aan de rege ring laten weten. Omdat de Kalkarhef fing in Amsterdam niet zoals elders aan de elek triciteitsverbruikers wordt doorberekend doch uit de algemene middelen van de ge meentebegroting wordt betaald, heeft de fietsen de wethouder het door hem verschuldigde be drag afgetrokken van zijn aanslag in de in komstenbelasting. DE Edo Bergsma-ANWB prijs is dit jaar toegekend aan dr. H. J. van Doorne uit Deurne, de vroegere DAF-ddrecteur voor zijn „uitstekende ver diensten op liet gebied van de voertuigtechniek" TEL AVIV (RTR) De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft gisteren verklaard, dat hij een „duidelijke en gedetailleerde landkaart" gereed heeft van de toekomstige grenzen van zijn land als onderdeel van een vredesregeling. Hij wil die landkaart pas onthullen als zich een Arabisch land aanmeldt dat „duidelijk zegt dat het belang stelt in een waarachtige vrede met Israël". Rabin zei dit in een vraaggesprek met het dagblad „Maariv". Rabin zei dat er ook kaarten klaar liggen voor interim overeenkomsten met een of meer Arabische staten. De echte vrede is overigens nog niet in zicht. Gisteren heeft de Israëlische lucht macht opnieuw plaatsen in zuid-Libanon gebombardeerd, waai volgens Tel Aviv Pales tijnse guerriliakampen zijn ge vestigd- Evenals eergisteren duurden de bombardementen maar kort, ongeveer een hall uur. De actie maakt deel uit van Israëlische voorzorgsmaat regelen om- acties te voorko- PORT ELIZABETH (Zuid-Afrika) (AP) Bij boerderijen in het betrekkelijk droge gebied van Karoo, in het oostelijke deel van de Kaapprovincie, lopen thans enige honderden groene schapen rond. volkomen gezonde dieren overigens. De verontruste boeren hebben monsters van de wol gestuurd naar het landbouw-college te Grootfontein. Daar is vastgesteld dat de verkleuring het gevolg is van bepaalde bacteria, die zich verspreiden onder bepaalde vochtige weersomstandigheden. Dit jaar was er in Karoo, het voornaamste schapenland van de republiek, ongewoon veel regen gevallen. men ter gelegenheid van Gro te Verzoendag, de joodse feestdag die vorig jaar samen viel met het uitbreken van de oktoberoorlog. De premier van Libanon. Takieddin Solch, is gisteren afgetreden- Be kritiek der oppositie we gens de sterk toegenomen in flatie en misdaad in het land was hem te machtig ge weest. President Anwar Sadat van Egypte heeft dr- Abdei-Aziz Hegazi benoemd tot premier- Dr. Hegazi. tot dusver eerste vice-premier, is tevens ge vraagd een nieuwe regering te vormen. Sinds maart vorig jaar werd het premierschap in Egypte waargenomen door president Sadat. Men verwacht ook hier zoals in Libanon geen ingrijpende wijzigin gen Sadat zelf kwam nog even extra in het nieuws, toen hij gisteren verklaarde' dat hij de Verenigde Staten een reke ning zal presenteren voor 2,1 miljard dollar voor de olie die Israël heeft onttrokken aan de Sinaï-woestijn. Omtrent W.K. (vrij naar Hugo Claus): Wat ingewijden en scherpe kijkers reeds sinds de finale van het wereldkam pioenschap wisten, is nu eindelijk onthuld door de frat senmaker Hölzenbein. Hij heeft zich opzettelijk tegen het been van Wim Jansen ge vleid om vervolgens als een perfect stervende zwaan te sneuvelen in het Nederlandse strafschopgebied: Strafschop, enz. A'sof wij dat niet allang wisten'. En U! Hölzenbein heeft zijn eigen graf gegraven. Hij is toch al niet zo'n gewel denaar, maar nu hij zijn enige doeltreffende trucje heeft, geo penbaard komt hij natuurlijk nooit meer aan de bak. De verdedigers hebben vrij spel- Iedere keer als hij tegen het natte gras tuimelt, wuift de scheidsrechter alle protesten weg. Hij is niet slim, die Hölzen bein, maar dóm, ontzettend dom. Honderden pelgrims hebben de reis gemaakt naar een cha let in het Zwitserse dorp Con- they om het wonder te aan schouwen van het levende oog, dat plotseling was verschenen in een houten beeldje van de vereerde priester padre Pio. Dezer dagen verliet de laat ste bezoeker teleurgesteld de plaats waar een mysterieuze verschijning was vermoed. Een plaatselijk medicus die het oog had onderzocht kwam met de ontnuchterende verkla ring dat het een groot ei was dat bij toeval door een bij in de oogholte van het beeldje was gelegd. D'r lopen hier toch een stel snotneuzen rond, on-ge-loof-e- lijk. Het getetter, gehoest en genies is niet van de lucht. Morgen maar weer eens kij ken. MERIJN. PUNTA ARENAS, Chili (AP) De Nederlandse olie tanker Metula die sinds 9 au gustus vast zat in de Straat van Magelhaen aan de zuide lijke punt van Zuid-Amerika is gisteren losgetrokken en naar een haven in de buurt gesleept. Het schip had 192000 ton ruwe olie aan boord toen het vastraakte en hiervan is ongeveer 60.000 ton olie weggelekt. IN Israël worden sinds vorige week drie Nederlanders, uit Leiden afkomstig, vastgehou den, die ervan worden ver dacht de veiligheidsbepalingen van het land te hebben over treden. (ADVERTENTIE) >>v» Y."ï. I»"Sa* VSs» Vv Wilt u iooo,- of meer 3 maanden of langer opzij leggen maar niet vast zetten En daarvoor hóge rente op hóge rente krijgen? Kies dan het Termijn sparen van de RPS Alle verdere inlichtingen: Bel gratis 0017 of Haal de folders in het postkantoor of 0 Stuur de coupon naar de RPS. j COUPON (zonder postzegel zenden aan Rijkspostspaarbank, Amsterdam) I I wenst informatie te ontvangen over het Termijn- I sparen bij de RPS. g V%»'1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13