Bezwaren tegen kernenergie niet wegwuiven Tien jaar strijd tegen tulpen- en klompenbeeld Loon- en prijsbeleid amropierson fund UNIEK INFORMATIEBUREAU IN UTRECHT Duits verzet tegen Kalkar neemt toe Kom van die preekstoel af amropierson IirI Daders van geweld misdrijven meestal jonger dan 35 jaar Bontjassen gestolen binnenland! buitenland Kansber ekenin g Mijnwerkers Opslag Verouderd „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel PHILIPS Scherp door Jan Wintraecken papiep oor uw pen Valhelmen Groen Woensdag 25 september 1974. 11 15 iVsn een onzer verslaggevers) BREDA Aan de voora- rMjd van de presentatie van je nu al omstreden energieno- a van minister Lubbers, is in je laatste uitgave van de Eco nomisch Statistische Berichten ren artikel verschenen, dat op je valreep nog even alle be n-aren tegen kernenergie nioet wegwuiven. De bijdrage Is van dr. A.A. de Boer, die ach ook in eerdere afleverin- ;en van de ESB al een over- voorstander van kerne nergie toonde- Hoewel het ieders goed recht is een standpunt voor of kernenergie in te ne men. zijn de argumenten ,-aarmee De Boer dat in zijn laatste ESB-a-rtikel doet toch reinig overtuigend. De vraag aargelaten of kernenergie nu rel zo nodig is (M-ansholt bij voorbeeld betwijfelt dat heel sterk), dan well in de nu ge plande. ruime mate (de stich ting Toekomstbeeld der Tech niek denkt aan veel minder) zijn ai zoveel bezwaren tegen deze vorm van energievoorzie ning aan te voeren, dat onze afhankelijkheid vain de atoom splitsing zover mogelijk dient te worden opgeschort. De ge varen namelijk die aan deze elektriciteitsbron verbonden zijn vallen niet te bagatellise ren, ook niet door De Boer. Pogingen in die richting worden desondanks door hem wel driftig ondernomen. Zijn eerste aanval richt zich daar bij op de kansberekening van ongevallen, die voor het huidi ge reactortype door Ameri kaanse deskundigen is opge steld. Te verwachten valt- zo blijkt uit die cijfers, één ra-mp met honderd doden per mil joen jaar per reactor. En dat is, stelt De Boer, een veel gerin ger risico dan wij in het dage lijks leven al zo vaak durven te nemen. Waarbij hij nog op merkt dat dit geen prognose betreft, maai' een „momentop name met betrekking tot de huidige stand van de tech niek". Maakt dit nuanceverschil in wezen al weinig uit, dan fe het ook nog zo dat op dit moment ook in Nederland al kerncentrales kritisch zijn, reden du-s om wel dege lijk uit te gaan van „de huidi ge stand van de techniek"- En de lichtzinnigheid om op nieu we wetenschappelijke ontdek kingen en vooruitgangen in de zeer nabije toekomst te antici peren is in de tedhnologie be paald geen gemeengoed. De Boer laat het niet bij deze ene lichtzinnigheid: ter illustratie voert hij de recente (Amerikaanse) berekening aan, dat de tol voor één mil joen centrale-jaar op bijna een miljoen mijnwerkers kan wor den gesteld. Dit, zo argumen teert hij verder, is een hard gegeven, terwijl kernrampen nog altijd niet meer dan ver onderstellingen zijn. De Boer gaat eraan voorbij dat destijds de steenkool de enige energiebron vormde. Ook alls hij ervan uitgaat dat in de toekomst de kernenergie wellicht die plaats gaat inne men, had hij er toch rekening mee moeten houden, dat men nu nog volop gelegenheid heeft, allerlei alternatieven te bestuderen, men heeft er al leen het geld niet voor over Dat is we! iets anders- De Boer vergeet verder, dat alle steenkool die in de loop der jaren naar boven is gehaald niet uitsluitend is gebruikt om conventionele centrales te voe den. In de chemie zijn tal van andere toepassingen gevonden en benut. De Boer vergelijkt twee onvergelijkbare groothe den met elkaar. En dat kan niet. Daar komt bij, dat zou dan een derde argument kunnen zijn, dat in de tijd van de mijnwerkers nog geen resico- bereke-ningen bestonden. Die zijn er nu wel; men zou ze ter harte kunnen nemen. Veel belangrijker echter dan al dit gegoochel met cijfers waarmee niet anders dan te goochelen valt, is het punt van de radio-actieve opslag. De Boer rept daar in zijn hele artikel met geen woord over. Desondanks is nog steeds geen oplossing voorhanden- Men denkt momenteel (improvisa torisch) aan opslag in de zout mijnen, maar isoleert dat vol doende? En straalt dat toch niet door? En hoe lang blijft het afval kritisch? Vragen, waarop het antwoord nog niet gevonden is. „Ik geloof, dat de moratori- umgediachte (van de tegen standers van kernenergie) is geïnspireerd door de angst, bij sommigen dbor de overtuiging, dat de techniek juist in deze sector zal falen", schrijft De Boer aan het eind van zijn betoog. Wie de recente berich ten leest over stopzetting van een deel van de centrales in Amerika weet, dat deze angst gerechtvaardigd is. Terecht stelt De Boer, dat risicobere keningen hoe goed ze ook zijn tegen feiten geen stand houden. Die wijsheid is nu even goed van toepassing. Het blijkt, dat we aan het gebruik van kernenergie (nog) niet toe zijn- Mèt Mans- holt, mét Terlouw, mèt al die anderen zullen we moeten wachten tot er meer zekerheid is dat het kan óf niet kan. Dat geldt mondiaal, dat geldt ook hier in Zuidwest-Nederland. PZEM, PNEM en PLEM zou den aan een zoveelste stopzet ting van de kerncentrale in Borssele vorige week, waar nu zelfs al een bedrijfsongeval plaatshad, genoeg moeten heb ben, eigenlijk nog vóórdat de regering er haar veto over uit- tinrppki FRANS BOOGAARD. UTRECHT In Nederland dragen de mensen klompen, omdat een groot deel van de bodem er eeuwig nat is en klompen waterdicht zijn. De Hollanders kunnen daar door niet flink doorstappen. Maar dat geeft niet, want ze houden van een rustig leven tje. Ze gaan altijd vroeg op pad en kunnen het dan wat langzamer aan doen. Een staaltje voorlichting over ons land in een Westduits schoolboek van 1967! En wat zegt u van de volgende giller uit een Amerikaans aardrijkskunde boekje (1971). „De afgelopen jaren is de katholieke minderheid (in Holland) snel bezig haar getalsmatige achterstand in te halen. Want terwijl de protestanten geboortenregeling toepassen, doen de katholieken dat niet. Pro testantse politici hebben echter dat teken aan de wand gezien. Ze hebben daarom him geloofs genoten opgewekt meer kinderen te nemen. Een vreemde zaak, want daardoor is in het dichtst bevolkte land van Europa een ware voortplantingswedstrijd aan de gang". Twee van de vele opval lende voorbeelden waarmee buitenlandse schrijvers van schoolboeken menen middel bare scholieren over Neder land te moeten voorlichten. Hoepel ze dat, zeker de laat ste jaren, niet zo glad meer zit. Dank zij een uniek bu reau, het Informatie- en Do cumentatiecentrum voor de Geografie van Nederland in Utrecht. Dat voert nu zo'n tien ja-ar strijd tegen het beeld dat vele buitenlanders nog steeds van ons land heb ben. Het beeld van een land van polders, molens, tulpen en klompen. Een beeld dat vanuit Nederland zelf stee vast sterk wordt bevorderd door de eigen toeristenin dustrie en romantiserende verkoopleiders. Het centrum, een inter universitaire stichting, is in één klein kamertje onderge bracht bij het Geografisch Instituut van de Utrechtse Universiteit. Het werkt met enkele part-time krachten. Voor t 40.000 per jaar im mers kan niet zo heel veel gedaan worden. Maar dank zij „Buitenlandse Zaken" dat flink in de beurs tast om het Centrum in staat te stellen in vele talen over ons land juis te inlichtingen te geven, be ginnen steeds meer schrij vers van aardrijkskunde boekjes de weg te vinden naar dat Utrechtse instituut. Trouwens ook doordat op al lerlei conferenties over de verbetering van de school boeken vertegenwoordigers van het Centrum hun deun tje heel duidelijk meeblazen. Het is eigenlijk allemaal begonnen, toen zo'n dikke tien jaar geleden het Tweede-Ka merlid Kapteyn in de Raad van Europa vragen stelde over de onzin die leerlingen van de internationale school in Brussel moesten leren over ons land. De Raad vroeg toen de leden-landen iets te doen aan de voorlich ting over de aardrijkskundige situaties Dl de landen. Ne derland was het enige land dat daarop een Centrum op richtte. Het heeft nog een jaar of zes geduurd, voordat men er echt aan het werk kon gaan. Werk dat voornamelijk ge richt werd op het geven van feitelijk juiste informatie aan buitenlandse geografen, schrijvers van leerboeken en leraren- Langzaam maar ze ker werd onder hen bekend dat Nederland zo'n Centrum bezit. Een instituut dat gratis alle inlichtingen geeft die schrijvers en docenten nodig hebben. Inclusief fotomateri aal. „Dat heeft geleid tot een aanzienlijke verbetering van de voorlichting over ons land", zegt mevrouw dr. H. S. Verduin van het Centrum. „Ook, omdat onze diploma tieke vertegenwoordigingen in het buitenland ons materi aal gratis beschikbaar stel len. Ons „kleine aardrijks kundeboek van Nederland" verlucht met vele teke ningen, statistieken en foto's verschijnt nu in 11 talen. Het heeft al een oplage be reikt van 170.000 exempla ren. Daarnaast publiceerden wij informatiegidsen over deel onderwerpen, zoaJs een „ex- cursiegids voor Zuidwest-Ne derland" en komen wij op gezette tijden met een uitge breid informatiebulletin, waarin allerlei nieuwe ont wikkelingen in ons land aan de orde worden gesteld". Een van de euvels waarte gen het Centrum permanent te velde trekt is het feit dat in de leerboeken over ons land door schrijvers nogal eens verouderde gegevens worden gebruikt. „Neemt u, bijvoorbeeld, het aloude ver haal over de inpoldering van de Zuiderzee. Prachtige lof tuitingen over de waterstaat kundige betekenis van dat werk. Maar zo'n auteur ver geet dan dat de economische en recreatieve betekenis van die inpolderingen minstens zo belangrijk rijn", aldus drs. H- Meijer, de part-time directeur van het Centrum. Veel leerkrachten, vooral uit West-Duitsland, weten nu het Centrum te vinden. Vra gen vaak ook schriftelijk om voorlichting over bepaalde zaken. „Soms kost h-et ons uren om zo'n brief op ver antwoorde wijze te beant woorden. Alle briefschrijvers krijgen in hun eigen taal Molens, groot, klein, beschadigd, rustiek. Nederland staat er vol van, denkt men in het buitenland. antwoord. Daarvoor zorgt de vertaalafdeling van Buiten landse Zaken". De betekenis van het Cen trum kan moeilijk overschat worden. Er is geen conferen tie meer op internationaal ni veau over verbetering van schoolboeken, of de Utrech ters zijn er vertegenwoor digd. Bovendien wordt het Centrum veelvuldig bezocht door buitenlandse geografen en komen buitenlandse ge leerden gastcolleges geven voor de studenten van het Geografisch Instituut. Als in november in Braunschweig onder auspiciën van de Unes co een proefproject begint dat tot doel heeft schoolboe ken te verbeteren er zijn acht landen uitgenodigd is er ook een vertegenwoordi ger van het Centrum bij. En in het najaar van 1975 is er een studiebijeenkomst tussen Nederlandse en Britse geo grafen. Om over en weer te komen tot verbeteringen van de schoolboekeninformatie over hun landen. Want liaten we ons niet vergissen. Er is nogal wat reden om aan te nemen dat heel wat informatie over „vreemde landen" die leer lingen in Nederland krijgen minstens even bizar is als die welke kinderen in het buitenland nog steedis over Nederland en zijn bewoners wordt voorgeschoteld. Waar bij net voor Nederlandse schrijvers van aardrijkskun de boeken veel moeilijker is om de juiste gegevens te krijgen dan voor hun buiten landse collega's om zich over Nederland goed te laten in lichten. Want nergens in dat buitenland bestaat een Cen trum zoals wij in Utrecht hebben- JACQUES LEVIJ DE\ HAAG (ANP) Het voornamelijk mannen, die weldsmisdrijven plegen en 1 twee van de drie gevallen h zij jonger dan 35 jaar. Tot conclusie is het C.B.S. fckomen bij het bestuderen Van de ernstige geweldsdelic- die in 1969 in ons land gepleegd- Het betrof hier strafzaken egens moord, doodslag, eën- cwcLge mishandeling en zwa- Riishandelirig, die in 1969 een onherroepelijke ver ^'deling of sepot zijn afge- aan- Diefstal met geweldple- po (waaronder roofoverval) biet in dit onderzoek be rokken. De burgerlijke staat van de aers was voor 55 procent «enuwd. Voor 39 procent on- v^uwd, v°or 4 procent ge- beiden of weduwnaar en 2 procent onbekend. Zij in grotendeels (51 pro- np afkomstig uit de am- achts-, industrie- en tran- t rtberoepen. Er vielen bij 1!n totaal 7492 gevallen l.- geweldsdelicten, die Is1 S- beschrijft, ongeveer doden- in een procen* van A gevallen liet het slaoht.of- r het leven, in 3 procent liep Van hij of zij zwaar lichamelijk letsel en in.22 procent ernstige verwondingen op. Er waren 111 gevallen van moord en-of doodslag, waarvan er ruim 30 (29 procent) met de dood van het slachtoffer afliepen. De slachtoffers waren even- een. meestal mannen (78 pro cent); 61 procent van alle slachtoffers was jonger dan 35 jaar. slechts 7.5 procent was ouder dan 55 jaar. De slachtoffers hebben in 36 procent van het totaal een be roep, vallend in de categorie ambachts-, industrie en tran- sportberoeDen en in 11 Drocent een dipnrtvp'-ipnond beroep. Hieronder vallen o.a. kelners. caféhouders en serveersters, die in hun beroep bij café ruzies e.d. nogal eens klappen oplopen. Moord en doodslag vertoonden een piek in de maand decem ber. Veertig procent van de geweldsdelicten werd in het weekeinde gepleegd, met dien verstande, dat moord en doodslag regelmatiger over de week verdeeld waren- De tijd, waarop de delicten plaatsvonden, was in 40 pro cent van de gevallen tussen 18.00 en 24.00 u. 's avonds. Geweldsdelicten worden veel al in de vrije tijd gepleegd, waarbij dan ook drankmis bruik een rol kan spelen- De opgelegde straffen varië ren sterk naar het soort delict- Bij veroordeling wegens moord of doodslag (inclusief poging daartoe) was de meest opgelegde straf onvoorwaarde lijke gevangenisstraf (in 76 procent van de gevallen)- In bijna alle andere gevallen werd voorwaardelijke of on voorwaardelijke t-b.r. uitge sproken. In vrijwel alle geval len. waarbij het slachtoffer gedood werd, werd onvoor waardelijke gevangenisstraf van meer dan een jaar opge legd. (Van onze correspondent) BONN Ook i-n de Westduit- se Bondsrepubliek neemt het verzet tegen de snelle kweek reactor van Kalkar steeds meer toe. In een dringend ap pel heeft de deskundige verte genwoordiger van de SPD in de commissie van wetenschap en technologie, Karl-Hans Kern, regering en parlement opgeroepen de ontwikkeling van dit project onmiddellijk te staken- Kern, die de betreffende par lementscommissie voor d-e grootste regeringspartij leidt, is van mening, dat het nut van de Kalkar-reactor niet op weegt tegen de kosten ervan. Terwijl men aanvankelijk meende, dat de bouw slechts een half miljard zou kosten, werd er naderhand twee mil jard op de begroting voor uit getrokken- Volgens Kern zul len de kosten echter nog tot tien miljard mark stijgen. In bepaalde berichten wordt er melding van gemaakt, dat (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten ook de minister van weten schappen, Hans Matthöfer, met de gedachte zou spelen het project te staken. In zijn mi nisterie werd dit weliswaar ontkend maar men voelde zich kennelijk niet helemaal zeker. Aan de mededeling dat de bouw van kernreactor van Kalkar in elk geval voortgezet zal worden, voegde de woord voerder met enige behoed zaamheid toe: >,Dat is tenmin ste de huidige stand van za ken. Binnen afzienbare tijd zal het hierbij blijven". Hij gal toe, dat de snelle kweekreactor ook voor de Duitsers al sinds lang een hoogst omstreden project is. Wetenschappelijke medewer kers van de gezaghebbende „Frankfurter Allgemeine" voe ren er al sinds geruime tijd een felle campagne tegen, waarbij hun voornaamste ar gument is, dat aan deze wijze van atoomsplitsing de hoogste risico's van alle methoden ver- bondien zijn. (Vervolg van pag. I) „Een goed werkgelegenheids beleid vraagt meer speelruim te voor gemiddelde bedrijven. Als deze ruimte er niet komt, dan is er ook geen ruimte voor een centraal akkoord". NW-voorzitter Kok ziet aL voorwaarde voor de vakbewe ging om mee te doen aan een loonakkoord concrete toezeg gingen van het kabinet voor een wettelijke winstverde lings-regeling. De regering is bereid de winsten aan te pak ken, maar concrete maatrege len in die richting worden verder niet genoemd. Werkge vers verwerpen afroming van extra winsten, omdat er geen sprake is in hun ogen van te sterk gestegen rendementen. Volgens Kok „bemoeilijken de zeer indringende verschillen tussen werkgevers en vakbe weging een centraal akkoord en staan deze in de weg". Volgende week woensdag stel len NVV, NKV en CNV samen hun wensen ten aanzien van het prijs- en loonbeleid defini tief vast. Over de volgende beleidson derdelen van de regering staan ondernemers en vakbe weging scherp tegenover el kaar: werkgevers willen meer im pulsen tot bestedingen in de particuliere sector dan in de collectieve voorzieningen (on derwijs. gezondheidszorg, enz). werkgevers willen soepeler prijsbeleid en minder nivel leringsmaatregelen in het beleid. vakcentrales wensen, dat al le meeropbrengsten van het duurdere aardgas in de schatkist komen o.a. ter fi nanciering van een inder- zoek naar andere energie bronnen. Een deel van die meeropbrengst gaat naar de ol iemaatschappij en. Vakbeweging wenst rege- ringsgreep op de investerin gen, die de ondernemers verwerpen. Toen de preekstoelen dreigden te verwezen, want de als su perstars v-an Gods woord nog in nasidderende herinnering voortlevende redemptoristen uitgestorven waren en ook de seculieren drastisch afnamen in getal en vermogen, spoor den de restanten van de clerus de leken dan maar aan de kansels te beklimmen. Het in elke rechtgeaarde leek sluimerende pausje veerde gretig op en dra stonden Piet met de pet en Henk met de hoed in de kuip en onder het galmbord het woord geweld aan te doen. Nooit ontsteeg holler geluid aan de preekvaten. Alle leken zijn intussen aan de beurt ge weest en nu moet 't maar uit zijn. Kom van die preekstoel af. Het laatste lekenpredik- woord werd door voetbal scheidsrechter Frans Derks gefloten te Ilpendam (Noord- Holland). Het beste stuk van zijn gewijde wartaal was een minuut stilte, die hij in acht nam en liet nemen om eenie der in de gelegenheid te stel len zijn persoonlijkste vijand in ootmoed te gedenken. Ook Frans Derks is met het kerk volk onderweg, maar hij loopt wel voorop in zijn korte broekj e. De minuut van Frans Derks te Ilpendam was het absolute hoogtepunt in deze bloeiperio de van het lekensermoen en het is dus goed er nu een punt achter te zetten- Alleen dan zullen wij lekenpreekheren in de Kerkelijke geschiedenis roemrijk voortleven als woordgeweldige arbeiders in de wijngaard des heren, toen deze verlaten en de druif zuur was. Blijven we te lang doorpre- ken, dan komt de dag waarop ons van. hogere geestelijke hand de toegang tot de stoel ontzegd wordt. Want we kun nen twee kanten op. De eerste kant ziet nóg minder priesters en een toenemende ontvolking der godshuizen. Dan hoeft er helemaal niet meer gepreekt te worden. De tweede kant ziet het verlenen van het droit de bourgeoisie et de mariag'e aan de geroepenen tot de geestelij ke stand. Dan komt daar weer schot .n, kunnen we binnen kortste keren de jonggehuwde kapelaantjes niet meer tellen. En die w.llen, daartoe ook nog aangevuurd door hun vrouw tjes dan zelf wel weer de preekstoel op. Wij wensen dan duidelijk te vernemen hoe gehuwde her ders, die het dus aan den lijve ondervonden hebben, over be paalde ge- en verboden den ken en dus lopen de kerken weer vol. Het gebed stijigt op, maar de leken zijn uitgeteld. Dan mag zelfs Piet Steenkamp niet meer preken, niet -eens meer het epistel lezen. De volheid die het lekendom op d-e huidige dag bezit, is te danken aan de nood waarin de kerk vertoeft. Zonder nood is de leek een levend voorwerp tot meerdere eer en glorie van kerk en clerus. Door deel te nemen aan overleg en in spraak, maar vooral door zelfs in uiterst moeilijk te bepreken kerken de kansel te bestijgen, helpt de leek de kerknood op te heffen. Maar hij graaft zijn eigen graf. Want als de nood gele nigd is en het geloof weer bloeit, dan deemstert de leek weer weg naar zijn dienende bijrol. Niet meer in de preek stoel, maar er onder. LEIDEN (ANP) Inbrekers heben gisternacht voor f 125.000 aan bontjassen gestolen uit een bontzaak in de Leidse bin nenstad. (ADVERTENTIE) Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adret zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven tvèrkorf of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle qevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. In de strijd tussen snel- en langzaam verkeer (auto, brom fiets, fiiets esn voetganger) door de laatste steeds verloren ten gunste van de auto, heeft minister Westerterp nog net op het laatst een verstrekkend en moedig besluit genomen met zeer vergaande conse quenties voor het eindelijk eens aan banden leggen van de bruut die snelverkeer heet. Dat de minister de valhelm voorlopig afwijst lijkt mis schien minder op „veiligheid bevorderen" maar is eigenlijk een consequentie van het (al léén maar in Nederland he laas) bestaande gesepareerde verkeer van auto en langzaam verkeer op gescheiden wegen, waar ongelukken (op kruis punten) eigenlijk niet door valhelmen, maar door een meer absolute beveiliging zou den moeten worden opgevan gen. Voor de kruispunten in de steden is dit voorschrift trouwens strijdig met de wens (ook van vele autorijders) de auto uit de stadscentra te we ren. De plannen dienaangaan de (auto thuislaten of veilig en voordelig parkeren aan de buitenkanten van de steden) kan nu ook in vervulling gaan en van autorijders bevorde raars van het openbare vervoer maken. Gratis parkeren en goedkoop pendelen naar de stadscentra zou daartegenover kunnen staan. De gelukkige ingeving van minister Wester terp voorkomt ook nog dat on deugdelijke helmen geleverd worden. De minister die niet het dragen van de helm af wijst zou echter het dwingend voorschrijven (uitsluitend voor bromfietsen) gerust achterwe ge kunnen laten bij een wa terdicht gesepareerd snel- en langzaam verkeer dat toch mogelijk moet zijn. Of de minister ook achter de hier (gelukkig) nog steeds van kracht zijnde snelheidsbe perkingen staat is mij niet be kend, maar dat er autobe stuurders rondrijden met een slagzin: „Ik rijd graag méér dan 100, zo gauw Den Uyl op dondert", zegt genoeg over sommige snelheidsmaniakken die men wel zal kunnen inde len bij diegenen „die doorrij den na aanrijdingen". Het „gas op de plank" doet hen méér dan zovele gespaarde mensenlevens- Gelukkig voor de mentali teit van de gemiddelde auto bestuurder is er nauwelijks van een protest sprake ge weest en schijnt iedereen er ineens van overtuigd te zijn dat er al veel te veel natuur is opgeofferd aan de grote slokop snelverkeer Doordenken over de valhelm heeft ineens hon derden miljoenen voor gespro- jecteerde nieuwe autobanen een betere bestemming gege ven. Een voorbeeld om inter nationaal na te volgen. BREDA W. NOORLANDER Als je De Stem van zaterdag 21 september leest, en je ziet dan, dat er weer voor drie ton aan gr oenbeplanting wordt aangelegd rond Moerdijk, dan denk je onwillekeurig, nou ze zijn daar bij het Schap toch nogal in de weer voor het dorp. Niets is echter minder waar, want als je het artikel verder leest zie je dat de oostelijke zijde van net industrieterrein zorgvuldig wordt opengehou den, en daar de meeste tijd van het jaar de wind uit wes telijke richting waait, dan kunnen we daar niet zo geluk kig mee zijn- Toch is het Schap van plan in 1978 of 4979, als dan het dorp nog bestaat, er nog wat bomen, te planten. Maar als je de laatste regels van het Stemverhaal leest, mogen we eigenlijk nog niet mopperen, want we krijgen in ruil voor die drie ton groen toch een lekker portie blubber toege wezen. MOERDIJK C. .A. VAN ,- LEIST Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11