Elanden worden uit Zweedse bossen geschoten Rechts verenigt zich in Portugal Groot actieprogramma nodig om Derde Wereld te helpen CAIALLEKO POLITIEKE STRIJD ONTBRAND JAARVERSLAG WERELDBANK stad streek Controle Drijfjacht Zesduizend ton Drankfestijnen Onzeker Initiatieven Constant Jeans en jackets mogen tot op de draad versleten zijn. Als de sigaret maar vers is. Caballero is in de verste verte de verste. CI GAR ETTE S Dinsdag 24 september 1974. (Van onze correspondent) STOCKHOLM Het is dezer dagen gevaarlijk wan delen en bessenplukken in de uitgestrekte Zweedse bossen. Het jachtseizoen voor elanden is nameljjk ge opend en naar schatting 200.000 enthousiaste jagers doen hun best om een of meer van deze in het wild levende kolossen te ver schalken. De levensomstandigheden voor elanden zijn erg gunstig en hun aantal is vooral in de laatste jaren in alle delen van Zweden sterk toegenomen. De Zweedse commissie voor mi lieubeheer schat dat er op het ogenblik ongeveer 160.000 wil de elanden in de bossen leven. Elanden kunnen vooral waar zij in groten getale voorkomen aanzienlijke schade veroorza ken aan de bosbouw. De enor me dieren hebben het vooral gemunt op jonge boompjes- Een andere reden voor het af schieten van elanden is dat overstekende dieren de ver keersveiligheid op de Zweedse wegen ernstig in gevaar bren gen. Jaarlijks komen bij bot singen met elanden 6 tot 8 mensen om het leven terwijl ook de materiële schade aan zienlijk is. De reus van het bos-.. te tellen om aan een elanden- jacht te mogen deelnemen. De jacht op elanden wordt door het Zweedse ministerie van landbouw nauwgezet ge controleerd. In samenwerking met de commissie voor milieu beheer en plaatselijke jachtge zelschappen bepaalt men pre cies waar, wanneer en hoevee' elanden er jaarlijks mogen worden geschoten. Tijdens de paringstij d die in begin okto ber valt is de jacht uiteraard verboden. Men heeft geen jachtvergun ning nodig om op elanden te mogen jagen maar dit bete kent natuurlijk niet dat ieder een er maar op los kan schie ten. Het recht om te jagen is voorbehouden aan grondbezit ters of degenen die dit jacht- recht pachten. Erg gebruike lijk is dat vaste gezelschappen van 10 tot 15 man ieder jaar hetzelfde jachtrecht pachten. De elandenjacht krijgt hier door een beetje het karakter van een gilde. Voor een buitenstaander, al ls hij nog zo'n goede jager, kan het dan ook vaak vele jaren duren voordat hij in een der gelijk jachtgezelschap wordt geïntroduceerd. In toenemende mate blijken buitenlandse, vooral Duitse, jagers echter bereid om fikse bedragen neer De jacht op de reus van het Dos Kan verschillende vormen aannemen maar wordt vrijwel altijd als drijfjacht bedreven- Een groep jagers drijven, al dan niet in gezelschap van jachthonden, een eland naar een strategisch opgestelde en goed verborgen schutter toe. I'et kan vaak uren duren voordat deze de schuwe kolos op de korrel kan krijgen. Van koning Gustav V de grootvader van de huidige ko ning en een verwoed jager, wordt verteld dat hij altijd prompt in slaap viel in zijn schutterspositie en dat zijn ad judant hem slechts mocht wekken wanneer de drijvers er in geslaagd waren een wel geschapen eland voor de loop van zijn geweer te loodsen. In de loop van het jachtsei zoen van 1973 werden er ruim 42.000 elanden, stieren, koeien en kalveren neergelegd. Dit betekent 6000 ton smakelijke elandenbout met een groothan delswaarde van ongeveer 35 miljoen gulden. In tegenstel ling tot vroeger wordt het vlees tegenwoordig niet ver kocht, maar door de trotse ja gers in de eigen diepvries ge stopt. Het zijn niet alleen elanden die het loodje moeten leggen tijdens het jachtseizoen. Tij dens de periode 1964 - 1973 kwamen 1-2 jagers om het le ven door schotwonden en wer den er 8 zwaar gewond. Om zichzelf tegen overijverige schutters te beschermen dra gen jagers dan ook vaak re flecterende rode banden rond hun hoeden. Vaak zijn derge lijke jachtongelukken een ge volg van het feit dat vele jagers, teneinde de verveling van het wachten te verdrijven en om zich te beschermen te gen de kou nog wel eens een flesje hartverwarmend vocht bij zich willen hebben. Vooral vroeger was het niet ongebruikelijk dat elanden- jachten in ware drankfestijnen in het bos ontaardden. Volgens een bericht in een Noord- zweedse krant kon het tijdens het vorig jachtseizoen nog ge beuren dat een onschuldige boswandelaar met een kogel in zijn schouder het kreupel hout uitstrompelde en een wat benevelde schutter toe schreeuwde: ik riep toch dat ik geen eland was!" De schutter antwoordde hierop waardig: „Oh, ik dacht dat je juist riep dat je wél een eland was"- HAN'S WILLEM KUYL LISSABON (ANP) Nu de eerste opwinding over de afzetting van het bewind van Caetano en de herkregen vrij heid wat geluwd is, lijkt Por tugal aan te sturen op een krachtmeting tussen links en rechts- Verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering zullen waarschijnlijk in maart 1975 gehouden worden- Bin nenkort wordt de afkondiging verwacht van een nieuwe kieswet en vooruitlopend daarop krijgt het nogal chaoti sche politieke toneel langza merhand meer gestalte. Te oordelen naar de ontwik keling van de laatste weken lijkt een confrontatie tussen links en rechts vrijwel onver mijdelijk. Zelfs uiterst rechts schuwt het daglicht niet lan ger. Kort na de omwenteling tooiden zelfs rechtse groepe ringen zich met het etiket „so ciaal-democratisch", om zich daarmee een aureool van res pectabiliteit te verwerven Maar de eerste schrik is voor bij en rechts durft kennelijk weer onder eigen vlag te ope reren- Zo werd onlangs in Oporto een „nationalistische alliantie' opgericht. Voor het lidmaat schap werden de leden van het op 25 april ontboden „Por tugees legioen" uitgenodigd Dit Portugese legioen, een pa ramilitaire organisatie, was evenals de beruchte geheimf politie, de PIDE, het symbon' van het Salazar-regime. Het was opgericht ten tijde van de Spaanse burgeroorlog om aar de kant van Franco s troepei te strijden en heeft zich sinds dien ontwikkeld tot een van de steunpilaren van het Portuge^ se regime. In het politieke centrum wordt de boventoon gevoerd door de „Democratische Volks partij" (PPD) van Carneiro, aanvankelijk een kritisch me destander van Caetano, later diens opponent en na de staatsgreep van 25 april korte tijd minister van staat. Deze groepering, die een wat be houdende koers vaart, is erg actief met propaganda en le denwerving en ziet zichzelf als schakel tussen rechts en links. Aan de linkerkant van het pol-titieke toneel zijn drie stro mingen te onderscheiden: de communistische partij, de soci- „fascistisehe organisatie" kon heid van groepjes en splinter tjes van uiterst links. Vergele ken met de hergroepering van rechts, dat bovendien kan re kenen op omvangrijke finan ciële steun en een greep heeft op een groot deel van de eco nomie. is links verdeeld De socialistische partij, ge leid door de minister van bui tenlandse zaken Mario Soares. heeft zich in twee recente communiqués vijandig uitgela ten over de communistische aartij. Alle.- wijst erop, zo me nen waarnemers, dat gepro beerd wordt de communisti sche partij in het isolement te manoeuvreren. De socialisti sche partij waarvan net le- lental niet Dekend is. telt vee aanhang onder de intellectue 'en, maar schijnt niet goed aan te slaan bij de arbeiders er aet gewone volk De communistische partij is ■ie grootste en meest hecht reorganiseerde groepering in Portugal- De communisten zijn '.eer actief eweest in de ille galiteit en hebben ondanks de vervolging een hecht partij apparaat en een grote aanhang weten op te bouwen. Op de 25ste april kwam de commu nistische partij bovengronds als de best georganiseerde, de meest gedisciplineerde en de grootste partij. De communis ten hebben ministers geleverd aan de regering, maar het is ook voor niemand een geheim dat communisten ook posities hebben veroverd in een deel van het leger, de marine, de vakbonden en in de „democra tische beweging" Deze Movi- mento Democratico Portugues is de voortzetting van de de- (CDE), de oppositie van com munisten, socialisten, linkse katholieken en liberalen onder Caetano. De communisten in deze organisaties treden niet op als partijleden, maar als leden van de Democratische .Jeweging. Wat het leger betreft zijn de Portugese en buitenlandse waarnemers het er over eens dat er ook verdeeldheid heerst onder de strijdikachten. De progressieven, die de motor waren van de „beweging der kapiteins" en de eerste maan den na 25 april de overhand hadden, lijken aan invloed in te boeten. De opvolging van de centrum fisuur Da Palma Carlos, die de eerste maenden premier vas, door de linksere kolonel Vasco Consalves, het orein c. de beweging der strijdkrachten", was nog een duidelijke overwin ning voor de linkse militairen. Maar sinds die overwinning, in juni, lijken de centrum stromingen in het leger de overhand te krijgen. Evenals in de burgermaatschappij heeft rechts en het centrum zich ook in het leger, na de eerste ontreddering, hersteld en opnieuw gegroepeerd. PARIJS (ANP) Als er geen grootscheeps internatio naal actieprogramma van de grond komt, zullen de leven- grond komt, zullen de levens omstandigheden van ongeveer „Derde Wereld" gedurende de rest van de jaren zeventig nauwelijks enige verbetering te zien geven. Bij het achter wege blijven van dergelijke actie zal voor honderden mil joenen anderen de vooruitgang in het gunstigste geval zeer gering zijn- Deze pessimisti sche voorspelling kan men le zen in het jaarverslag van de Wereldbank-groep (Internatio nal Bank for Reconstruction and Development en Interna tional Development Associa tion), 's werelds voornaamste bron van financiële middelen voor ontwikkelinghulp. De weinig opgewekte ver wachtingen hangen nauw sa men met de „reusachtige" ver anderingen die zich het afge lopen jaar op internationaal economisch gebied hebben voltrokken. Verwarring en te genstrijdigheden kenmerkten de situatie, maar één ding is volgens de Wereldbank zeer duidelijk: „Voor een groot aantal ontwikkelingslanden is het uitzicht op economische en maatschappelijke vooruitgang ernstig in gevaar gekomen. -Voor de armste landen is dit risico zelfs het grootst." De Wereldbank noemt een vijftal belangrijke ontwikke- lingen uit het jongste verleden die bijzonder hard zijn aange komen bij de ontwikkelings landen, te weten de wijziging van de internationale valuta- pariteiten en het daaropvol gende systeem van „zweven de" wisselkoersen, een ver snelling van de inflatie (in het bijzonder de prijsontwikkeling van grondstoffen en industrie- Ie goederen), de scherpe stij ging der olieprijzen, tekorten a#n broodgraan en kunstmest een een vertraging in de eco nomische groei van de geïn dustrialiseerde landen. Reeds nu is duidelijk dat deze ontwikkelingen ver strekkende gevolgen hebben, zo schrijft de wereldbank. Nog geen jaar geleden werd ver wacht dat de ontwikkelings landen als geheel een reële groei van hun bruto-nationaal- produkt (bnp) met ruim zes procent per jaar zouden kun nen bereiken, overeenkomstig de doelstellingen van het „Tweede Ontwikkelingsdeeen- niurn". Nu luidt de verwach ting evenwel dat (met uitzon dering van enkele olie en mi neralen exporterende landen de groei van lïet bnp in vele ontwikkelingslanden geduren de de rest van de jaren zeven tig onder die zes procent per jaar zal blijven. Voor de arm ste landen, die tevens de grootste bevolkingsdichtheid hebben, wordt een zo laag groeicijfer verwacht dat het inkomen per hoofd van de be volking tussen nu en 1980 zal stagneren of in zeer geringe mate zal toenemen. Zelfs al wil men het laagst aanvaardbare groeipercentage bewerkstelligen, dan nog zal de stroom middelen voor de ontwikkelingslanden enorm moeten worden uitgebreid. Volgens de Wereldbank zijn de vooruitzichten voor het ac tiveren van deze aanvullende hoeveelheden kapitaal „onze ker". De armste landen heb ben het ergst onder deze onze kerheid te lijden, want hun financiële behoeften kunnen vrijwel alleen worden gedekt door hulpverlening tegen de gunstigst mogelijke voorwaar den- De Wereldbank wijst er op dat initiatieven zijn genomen om de kapitaalstroom naar de ontwikkelingslanden uit te breiden, maar vraagt zich te gelijkertijd af of die stroom wel de vereiste omvang zal krijgen, vooral gezien de be hoefte aan hulpverlening tegen „zachte" voorwaarden. „Het is nagenoeg onvermijdelijk dat de financiële steun tegen gun stige condities in reële termen uitgedrukt in ieder geval in de naaste toekomst verder zal af nemen, terwijl de behoefte van landen, die het meest op dergelijke hulpverlening zijn aangewezen, groter is dat ooit". De armste mensen van de Derde Wereld wonen in meer! derheid in landbouwgebieden De Wereldbank vindt dat on;, wikkelingshulp moet worde gericht op de armste bevo kingsgroepen en op de arms;e ontwikkelingslanden. Bij deze hulpverlening dient de verhe. ging van de produktiviteit b de „kleine boeren" het voor' naamste streefpunt te zijn. 0( wereldbank, zo staat in het jaarverslag, fwudt zich hier. mee in steeds sterkere mate weloverwogen bezig. In jj, produktiviteit kan echter leen verbetering worden ge. bracht (ook al is dat maar bescheiden vooruitgang) a's „de stroom van buitenland; kapitaal naar de ontwikke lingslanden aanzienlijk word' uitgebreid". i Het jaarverslag van de We. reldbank bevat ook gegevens over de .ontwikkelingshulp yan de geïndustrialiseerde wereld Blijkens voorlopige cijfers vM de commissie „Ontwikkelings- hulp" van de OESO (Organi satie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling is het nettobedrag aan particu liere en overheidssteun aa( ontwikkelingslanden nominaal gestegen van 19,9 miljard dol- iar in 1972 tot 24,2 miljard ij 1973. Gemeten naar het brnt« nationaal produkt van de be. trokken industrielanden bleef deze kapitaalstroom echte constant (0,78 procent). (ADVERTENTIE) Caballero bruin in blue denim. BUwrens Corrtinertat

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8