Rabobank (3 RIJKE KOOP !KS GINELE Winst verdeling voorwaarde loonakkoord Volledige derde klas teruggezet Protest verbrandi nö in Safóon Overplanting hart en nier tegen wil familie Kritiek PvdA op aanpak van werkloosheid Met het Spaar-Premie-Boekje maakt de Rabobank wéér wat ze belooft ECHT MEEL 2Vi% extra rente met het Spaar-Premie-Boekje van de Rabobank. En de Rabobank noemt niet alleen de voordelen! DE GROOTSTE KOLLEKTIE LEREN ZITMEUBELEN IN Z.W. NEDERLAND GROTE JTEN ZEN! iruzERtEs; er IWaardezegels binnenland buitenland NW-VOORZITTER KOK: mij niet in mer REHOUSES REIMERSWAAL Wallmans (PPR>: Regering zal wel afzien van uit bouw kernenergie P. Spijkers wordt voorzitter Mozambique heeft regering BRANDT: Veiligheids dienst lichtte Ford trekt nieuwe perschef aan Roofoverval op Amsterdams hotel Kissinger: Geen machtsstrijd merk jwdeJ DE KUYPER VIEUX Voordeelkaart Fundamenteel s 21 SEPTEMBER 10,Zaterdag 21 sePtember 1974 t 17 Een hele dag plezier op Beekse Bergen. Groot safaripark. Schoon meer. Breed strand. 40 attrakties. Lékker.eten Hilvarenbeek bij Tilburg Vraag op 't station naar de N.S.-trip Toch schijnt er tn diverse landen de Verenigde Sta ten, Israël en ook Frankrijk veel kritiek te zijn op de-Ne derlandse oplossing van het probleem. „Een vrijbrief voor andere terroristen", heet het- Nou weet iedereen wel dat men in bepaalde landen wat gemakkelijker over een men senleven heen staptmaar wij zijn blij dat er hier anders over gedacht wordt. Wat willen we ook: (Den) Uyl gaf raad. nieuwe rnarkt-9 roosendaal unktie onmisbaar. drijf strekt tot tijke sollicitatie inakanaaI BONN (DPA, Beuter) Ex-bondskanselier Willy Brandt heeft gisteren de Duit se veiligheidsdiensten ervan beschuldigd dat zij hem tien maanden lang niet op de hoog te hadden gesteld dat een on derzoek wegens spionage gaanae was tegen zijn politie ke assistent Günter Guiliau- me. Voor de parlementaire com missie van onderzoek erkende Brandt in het openbaar de verantwoordelijkheid voor de spionagezaak op zich geno men te hebben toen hij aftrad, maar zo stelde hij hij had het advies van de veilig- heidsautoriteiten gevolgd door Guillaume te handhaven ten einde bij hem geen verden king op te wekken tijdens net onderzoek. (Van onze correspondent) PARIJS Als gevolg van een recente hart- en niertransplan tatie heeft zich in Frankrijk andermaal en deze keer acuut het probleem van het morele beginsel van deze nieuwe vorm van chirurgie gesteld. Op 7 september j.l. werd in het toilet van een Parijse bio scoopzaal een jonge Italiaan aangetroffen met een schot wond in het hoofd. Hij werd inderhaast naar een ziekenhuis overgebracht waar hij enkele ogenblikken na aankomst overleed, alles wees erop dat de jongeman zelfmoord ge pleegd had. In het ziekenhuis waar hl) overleed wachtten een aantal patiënten op transplantaties. Omdat de overledene geen vaste woonplaats bleek te heb ben en de naaste familieleden niet gevonden konden worden werd „met instemming van net parket en de aan de justi tie verbonden adviserende, arts" besloten het hart en de nieren van de jongeman over te planten- Inmiddels zijn de familieleden van de overledene in Sicilië gevonden en dezen hebben on middellijk nadat zij van de dood van de jongeman in ken nis gesteld werden een zaak tegen het Parijse ziekenhuis en de daaraan verbonden chi rurgen aanhangig gemaakt. Zij eisen een (symbolische) scha devergoeding. IAMADANS D f 20,- 3 f 30,- 40 f 75,- 50 f 120,- MATEN f 150,- f 175,- MATEN 300 f 475, 340 f 675,- - EN EETKAMER Mehrivan, Moodi, ORDEEL! :oren In st voordelige oden tapijt Is EWIJZIGDE OPROEP. ■thouders roepen sollicitan- lling van de vakatures van klassen van de zes leer- enbare basisschool te Yer- sollicitaties blijven gehand- een week na het verschij- richten aan burgemeester Reimerswaal, Markt 2 te erker. ommercieel oet speciale (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT NVV-voorzitter Kok vraagt dinsdag a.s. de regering snel wettelijke maatregelen te nemen voor een winstverdelingsregeling. Wanneer het kabinet deze wens terzjjde schuift is volgens Kok de kans op een centraal loon- en prijsakkoord niet groot. Het NKV wil afroming van de extra-winsten en de daardoor vrijkomende gelden laten bestemmen voor betere werknemerspensioenen. U kunt op velé manieren sparen by de Rabobank. Met renten totTl <3 HEERLEN (ANP) Het PPR-Tweede-Ka-merlid W alt mans heeft gisteravond op een anti-Kalkarbijeenkomst te Heerlen gezegd te verwachten dat de Nederlandse regering afziet van verdere uitbouw van de kernenergie en daar door ervan blijk geeft zwaar te tillen aan de bezwaren van de PPR „De PPR", aldus het Kamerlid, „is van oordeel dat kernenergie nooit zal kunnen voldoen aan de voorwaarden welke dienen te worden ge steld aan milieu, vrede, wel zijn en verdeling van macht"- (ADVERTENTIES) Zijn eis heeft de NW-voor- man gisteren gesteld tijdens de vergadering van deze vak centrale over het arbeidsvoor waardenbeleid in Utrecht- Alle NVV-bonden, waarvan enkele wel twijfelen aan het nuttige effect ervan, steunen het plan tot een winstverdelingsrege ling, waaraan binnen het NW wordt gewerkt. Zijn plan licht Kok dinsdag a.s. toe tijdens het eerste oriënterende ge sprek tussen kabinet en topo- verlegorgaan van het bedrijfs leven (stichting van de ar beid) over het voorgenomen regeringsbeleid in 1975- Het NW-plan vóór een winstverdelingsregeling houdt globaal in, dat een deel van de winsten in sterke bedrijfstak ken en ondernemingen wordt gebruikt voor steun aan zwak kere bedrijven- Ook de werk nemers moeten kunnen profi teren van de vrijkomende gel den via een op te richten cen traal fonds- Deze gelden moe ten besteed worden voor ver betering van de werknemers pensioenen. Om dat mogelijk te maken moeten ondernemin gen worden verplicht een deel van de winst af te dragen- Kok verwacht bij realisering van zijn plan steun van de regering: „Want het zou on- voorsteioaar zijn, wanneer een regering, die een eerlijne 111- Komensverdeiing wil, de ver- mugensverdeling volledig bui ten schot zou laten"- oe NW-voorzitter was ver der bijzonder kritisch over re gering en werkgevers- De werKloosheidsbestrijding zoals minister Boersma (sociale za ken) die voor ogen heeft vindt hij onvoldoende voor een fron tale aanval op de kern van de werkioosheiu- Kok wil daarom meer ontwikkelingsmaatschap pijen naar het model van die in het noorden des lands. Naast handhaving van werk gelegenheid hebben deze UTRECHT (ANP) De centrale raad van de industrie bond N.K.V- heeft de 45-jarige P-A-A, Spijkers gisteren be noemd tot opvolger van bonds voorzitter P- Brussel, die met pensioen gaat- Overigens ge beurt deze „machtswisseling" in de Industriebond N-K-V- in september 1975- Dan wordt af scheid genomen van de heer Brussel, terwijl een nieuw ge kozen centrale raad de heer Spijkers definitief zal moeten benoemen. LOURENpO MARQUES (REUTER) Gisteren is in de hoofdstad van Mozambique een overgangsregering voor Mozambique beëdigd, die on der leiding staat van de guer rillabeweging Frelimo. Zij is de eerste nationalistische rege ring in dat land sinds 500 jaar van Portugese overheersing, Premier van de overgangsbe weging is Joaquim Chissano, die vertegenwoordiger van het Frelimo in Dar Es Salaam. Een openhartige bekentenis: wij hebben spierpijn. In benen en schouders. Van het lopen, het hardlopen. Dat was me even door allerlei ziekte)- toestanden een tijd gele den! Vriendelijke bospaden wor den plotseling kilometers lang, als je dan zo'n eerste keer weer op paid gaat. En het kost zweet, pardon transpiratie, straaltjes zweet. Iedere recht geaarde trimmer en recreatie sporter (wat een woord) kent doit. De tegenstanders zijn ge waarschuwd; binnenkort zijn wij weer de schrik der vel den. Deze week geen doordravers- van-de-week, maar kampioe nen-van-de-week. Wij hebben dan wel geen tuin, laat staan een Huis ten Bosch maar in navolging van hare majesteit krijgen alle personen die het gijzelingsdrama zo goed heb ben opgelost de vetleren me daille van Kampioen-Van-De- Week. Van harte. Uit protest tegen onder drukking door de regering in Zuid-Vietnam, verbrandt een uitgever 10.000 exempla ren van zijn krant, waarin de aankondiging staat, dat men corruptieschandalen zal publiceren, waarbij zo kan men tussen de regels door lezen ook de familie van president Thieu betrok ken zou zijn. De overheids dienaren die het vuur gade sloegen, hadden bevelen tot in beslag name van de op laag bij zich, omdat de uit gever de nationale veiligheid in gevaar zou hebben ge bracht. WASHINGTON (UPI) Uit het Witte Huis is verno men dat president Ford aan Ronald Nessen, voor NBC-t.v. geaccrediteerd bij het Witte Huis, heeft gevraagd zijn pers chef te worden. De 40-jiari'ge Nessen zou de opvolger worden van Fords eerste, kortstondige perschef J. F. ter Horst, die op 8 sep tember aftrad uit protest tegen de onvoorwaardelijke vrijwa ring van strafvervolging die de president verleende aan zijn voorganger Nixon. AMSTERDAM (ANP) Twee onbekende mannen heb ben in de nacht van donder dag op vrijdag een gewapende roofoverval gepleegd op het hotel-restaurant „Port van Cleve" aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam en zijn met drieduizend gulden vertrokken. De twee mannen, volgens de getuigen een kleurling en een blanke, hadden zwarte nylon- kousen over het hoofd getrok ken. Zij kwamen via de ach terzijde van het hotel aan de Spuistraat binnen en bedreig den de twee receptionisten met zilverkleurige pistolen. WASHINGTON (AP) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft erkend dat er verschillen van opvatting zijn tussen hem en zijn collega van defensie James R Schlesinger, maar hij ontkent dat zij zijn verwikkeld in een strijd om de macht. „Er is geen machts strijd aan de gang", aldus Kis singer tot de senaatscommissie voor buitenlandse zaken. (ADVERTENTIE) 'er onderwerp; Kapitein t Butler va de zeilclub ia lakeney heeft een halve pint bier (Engels, zonder schuimkop, toch lekker ge wonnen door met zijn ja de hoofdstraat van Bla-keney op te varen tijdens de hoogste vloed die het dorp in drie eeuwen gekend heeft. Brittannia rules the waves nog steeds ziet u wel. Al staat het water ze dan lot de lippen. Dit was een uitputtende week. Dinsdagmorgen zijn wij weer fris en monter. Stem af op: MERIJN. DE Haagse politie heeft een bende van twaalf jongens van veertien tot twintig jaar opge rold, die bekend hebben de afgelopen zes maanden voor een ton te hebben buitgemaakt met diefstallen van auto's, bromfietsen, diefstallen uit au to's en kleine berovingen. UW vertrouwde Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy j'euta attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de voor Export Jonge Jenever OHKENCOUPONen PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks Mn te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam maatschappijen tot taak ook nieuwe werkgelegenheid te scheppen. Andere middelen om de (VerEgelegenheid te stimuleren zijn volgens de NW-top- tnan, Betere afstemming op elkaar van vraag naar en aanbod van werknemers. Werking van gewestelijke arbeidsbureaus verbeteren naar ner- en bijscholingsacti viteiten- Selectieve, geen globale, In strumenten gebruiken voor werkloosheidsbestrij ding- De NW-t-opman staat niet negatief tegenover dit kabinet, maar ziet teveel vertraging optreden in het beleid en wei nig initiatieven- Hij wil ook meer haast bij de grondpoli- tiek en het inkomensbeleid- Soms bekruipen hem twijfels en zorg, wanneer hij de rege- rmgsplannen toetst aan het doel van de vakbeweging op middellange en lanigere ter mijn- Ook wpnst hij een com pensatie voor het komende duurdere aardigas- (Van onze parlementaire i redactie) DEN HAAG In de partij raad van de PvdA is gistera vond aangedrongen op krachti ge fundamentele bestrijding van de werkloosheid. Eigenlijk zou er een „plan tegen de werkloosheid" moeten worden opgesteld, op hetzelfde niveau en met de dezelfde aanpak als in 1936 het bekende plan van de arbeid. Zo vertolkte Pelle Mug uit Amsterdam het onbe hagen dat er binnen de PvdA in brede kring leeft tegen de maatregelen die deze week zijn aangekondigd (600.000.000 gulden voor de werkloosheids bestrijding) die deze week zijn aangekondigd. En eigen lijk opnieuw moet worden be schouwd als van tijdelijke aard. Fractileider Ed van Tijn: „De nota van minister Boers ma geeft veel aandacht aan bet structurele karakter van de werkloosheid, maar voor de aangekondigde beleidsmaatre gelen geldt dat ze slechts con junctureel werken. Het is al weer een werkenprogramma terwijl er steeds meer twijfels over deze werken komen, al dus van Tijn die dit een oud niet meer werkend recept noemt. Een uit Utrecht afkomstige motie gaf als oorzaken van de steeds toenemende werkloos heid de sterke loon- en prijs- inflatie aan, waardoor immers werkbesparende investeringen worden opgeroepen- Deze situ atie moet fundamenteel wor den verbeterd. De beslissings macht over zaken die werkge legenheid beïnvloeden, moet dan ook verschoven worden in de richting van de gemeen schap. Er zal met spoed een praktische strategie voor moe ten worden uitgebroed. In een andere motie wordt geëist "dat in gebieden met tra ditioneel veel werkloosheid staatsbedrijven worden opge richt, die de eerste jaren geen winst behoeven te maken, maar gericht moet zijn op her scholing. De fondsen zouden uit de schatkist moeten wor den geput. In het algemeen had de par tijraad waardering voor het regeringsbeleid zoals dat in de troonrede en miljoenennota is uiteengezet. Zelfs het hete hangijzer van defensie dat vandaag in be spreking komt kan de toets van het verkiezingsprogram Keerpunt '72 doorstaan aldus fractieleider Van Tijn, gistera vond. Het leek er toen niet op dat tegen deze conclusie veel verzet zal rijzen. Weliswaar is er een Amsterdamse motie waarin de fractie wordt ge vraagd tegen de defensiebe groting te stemmen maar deze motie leek weinig kans te ma ken. ER ZIT een flinke groei in het ledental van het NVV, zo zei algemeen secretaris P- Dam ming vrijdagmiddag in de ver- bondsvergadering van het NW in Utrecht- Eind vorig iaar telde het NVV 664 000 leden, en dat betekende een groei in één iaar met vijf procent (675 000)- (Van een onzer verslaggevers) VOLKEL-HELMOND Vier entwintig leerlingen van de nieuwe basisschool in Volkel zijn door het hoofd van deze school de heer H- Hermkens, van de derde naar de tweede klas teruggezet- Het betreft hier een volledige derde klas, die afkomstig was van de ba sisschool De Ruif in Volkel, die met een leer-linigenover- schot kampte- Volgens H- Hermikens, hoofd van de nieuwe basisschool, had deze groep niet het ni veau, dat van een derde klas yerwaoht mag worden- Het merendeel van de ouders was bereid het adivies van het schoolhoofd te volgen om de klas in zijn geheel terug te zetten- De maatregel werd echter genomen zonder het schoolbestuur en de oraderwijs- inispeoteur daarin te kennen. F. Hermans, inspecteur van het onderwijs, heeft zich in middels diepgaand beraden over de situatie in Volkel. Het enige commentaar dat hij wil de geven luidde: „Het terug zetten van de hele klas is een nogal ingrijpende maatregel, waarvan de leerlingen gemak kelijk Oe dupe kunnen wor den- Ik zal al het mogelijke doen, alles weer naar de oude situatie terug te hrenigein". Het schoolbestuur, onder voor zitterschap van pastoor Daa- men, heeft het schoolhoofd en zijn mede-docenten inmiddels de mond gesnoerd- Zij mogen geen enkel commentaar over deze kwestie geven- Vrijdag was dan ook niemand van de basisschool bereikbaar- Pastoor D-aamen: „Er is echt niet zoveel aan de hand- De hele zaak is tot een rel opge blazen-, In overleg met de heer Hermkens is alles al weer ge regeld" Wat er allemaal was geregeld, wilde pastoor Daa- men niet zeggen. De heer Hermans acht het overigens niet uitgesloten, dat het niveau van de bewuste derde klas minder ongunstig is, dan de maatregel doet ver moeden. „Het hoofd van de school, de heer Hermikens, komt uit Utrecht. Nu is er nog altijd een klein verschil tussen een basisschool in een dorp en in een grote stad. Meestal loopt men in een diorp een beetje achter- De beoordeling van het niveau van de klas is wellicht wat te streng ge weest" (ADVERTENTIE). Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van llU%. Daar staat tegen over dat U 1 aan de bank betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent. y

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9