Plan autokeuring gaat op de helling Kernwapen-race gaat steeds door Uw haar vraagt erom Griekenland niet rijp voor EEG BREDA GOEDE CASINOSTAD Ziekenhuis aangevallen over babytuigjes commentaar meer greep op binnenland buitenland Garages Compromis mmmÊL Namens allen Kamercommissie: ETIN rapporteert: INTERNATIONALE INSTITUUT VOOR STRATEGISCHE STUDIES: Irak schenkt PLO vier miljoen dollar Salt 2 'n METZLER- Gewetens bezwaarden naar Sociale Zaken Vrijdag 20 september 1974 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De invoering van de verplichte auto keuring op 1 juli volgend jaar is op losse schroeven komen te staan, nu de Tweede Kamer uitermate kritisch staat tegenover de manier waarop het kabinet zich deze auto keuringen voorstelt. Dat zou namelijk moeten gebeuren in speciaal daartoe te bouwen techno-stations van je ANWB, maar de kamer, die daar jaar in jaar uit op beeft aangedrongen en er al begrotingsposten voor heeft goedgekeurd, wil nu ineens jat erkende garagebedrijven tforden ingeschakeld. Een zo- jls dat wordt genoemd „ge kwalificeerde onderhouds beurt" zou dan in de plaats kannen komen van een ver- plichte keuring hij een onaf hankelijke instantie- Minister Westerterp (Ver keer en Waterstaat) laat op dit moment door zijn ambte naren uitzoeken wat er tot nu toe is geïnvesteerd in de voor bereidingen voor de bouw van nieuwe techno-stations. De ka mer krijgt daar zo snel moge lijk een overzicht van. Mocht de Kamer daarna besluiten de raak terug te verwijzen naar een nieuw overleg tussen re gering en de betrokken instan ties als ANWB, BOVAG en de Stichting periodieke veilig heidskeuring motorrijtuigen (PVM) dan is het niet erg waarschijnlijk diat de wettelij ke regeling nog op 1 juli v-an kracht kan worden. Intussen njkt net voligens deskundigen nauwelijks rea- j listiseh om de garages in te I schakelen bij de verplichte autokeuring. Van de vier mil joen auto's op de Nederlandse t wegen worden slechts 500.000 periodiek onderhouden in er kende garages. De overige drie en een half miljoen zien de garage alleen van binnen a s er werkelijk iets aan de wagen kapot is. Onderhoud is bij deze vaak oude autots doorgaans een klus die de ei genaar zelf doet of laat ver lichten bij een „scharrelaar". Het 18 niet wel mogelijk deze automobilisten te verplichten hun karretje peperdure onder houdsbeurten te laten geven, nog los van de vraag of de BOVAG-garages blij zullen rijn met deze gedwongen klanten. Bovendien zou ook indien erkende garages de „keurin gen" gaan verrichten enorm geïnvesteerd moeten worden in nieuwbouw en uitbreiding, want voor het onderhoud van een wagenpark van vier mil joen auto's zijn de gezamenlij ke garagehouders niet uitge rust. Het lijkt daarom ook niet aannemelijk te verwachten, dat minister Westerterp zijn plannen drastisch zal omgooi en, ondanks de vele kritiek uit de Tweede Kamer, die in veel gevallen afkomstig is van de zelfde Kamerleden die altijd hebben geroepen dat de ver plichte autokeuring eigenlijk al lang had moeten zijn inge voerd. Wel is het denkbaar dat er een compromis-oplossing uit de bus rolt, waarbij betrekke lijk nieuwe auto's, die bij er kende garages in onderhoud zijn. van die keuring worden Vrijgesteld, mits ze regelmatig een zogenaamde gekwalifi ceerde onderhoudsbeurt krij - gen- Hoe het toezicht op deze garages geregeld moet worden is overigens nog wel een vraag. Eveneens is het een vraag waar de grens tussen „oude" en „nieuwe" wagens moet worden getrokken. Dat blijft altijd een scheidsrechterlijke beslissing, zolang niet is aan getoond dat oudere wagens per definitie gevaaa"lijk»r zijn dan nieuwe. Ifi 't kort DE afgezette president van Cyprus, aartsbisschop Makari- os, heeft het Cyprische pro bleem besproken met presi dent Houari Boumedienne van Algerije, fungerend voorzitter van de vierde topconferentie van de niet-gebonden lan den. BLIJKENS een opiniepeiling in de Westduitse bondsrepu bliek is 41 procent van het electoraat in West-Duitsland tevreden over het bondskanse lierschap van Helmut Schmidt, de opvolger van Willy Brandt. EEN man van 49 jaar heeft zich woensdagavond in Sai- gons tweelingstad Tsjolon met. benzine overgoten en in brand gestoken. Zijn daad zou een protest zijn tegen „communis tische agressie". Vederlanders zijn in hun hart republikeinen is wel eens ge- zegd, maar ats ze een president zouden moeien kiezen zou dat ongetwijfeld Koningin Juliana zijn. Typisch Nederlandse gedragingen zijn aan buitenstaanders soms moeilijk te verstaren. Ot ze zouden zelt getuige moeten kunnen zi|n van de wijze waarop de Koningin in het openbaar kan optieden. Zoals gisteren bij het uitreiken van hoge ondei- scheidingen aan degenen die een belangrijke rol hebben ge speeld bij de gelukkige oplossing van het gijzelingsdrama in tie Franse ambassade- De Koningin had cse uitreiking van ridderordes aan ministeis kunnen overlaten. Maar zij wilde dat zelf doen, daarmee haar elgen Intense betrokkenheid demonstrerend. Maar daardour werd die plechtigheid een rijkelijk nationaal huldeblijk. Unqetwijfeld op voordracht van het kabinet zijn de Neder- landse hoofdrolspelers bij het gijzelingsdrama onderscheiden, ""geacht rang ot stand. Terecht, want het ieven van een agent ls uiteindelijk even onvervangbaar als dat van een hoofdinspec teur ot excellentie. Maar de Koningin reikte die ridderordes dan '"eh maar zelt uit, daarmee op koninklijke wijze een doorbraak Nederlandse verhoudingen onderstrepend. De drie ministers die tijdens de atgelopen dagen zeer zware beleidsbeslissingen hebben moeren nemen, hebben van ere koningin de Huisorde ontvangen, een zeer persoonlijk blijk van waardering. Ook dat was iets van de Koningin zelt. het Japanse Kode Leger, dat de gevestigde orde wil omvei- werpen, heett onbedoelde successen geboekt: een volk dat e!9enlij|< rnet gelooft in helden, erkent en eert hen zonder or,- derscheid naar rang ot stand. En dat gebeurt dan zonder gran- 'kur maai met warmte ert spontaniteit, omdat dit moeilijke, vsrspiinterde, eigenzinnige, dwarsliggende Nederlandse volk ee" Koningin heeft die op belangrijke momenten vertolkt war e' hij ons allen leeft (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De zieken fondsen willen betrokken wor den bij het beleid binnen zie kenhuizen en inrichtingen. Een ongeremde groei van zie kenhuizen en poliklinieken willen zij voorkomen in het belang van de verzekerden. Via een greep op het beleid van directies van ziekenhuizen en instellingen verwachten de ziekenfondsen een verhou dingsgewijs minder dure ge zondheidszorg. Deze wensen heeft het be stuur van de federatie van ziekenfondsen V.M.Z. neerge Iegd in zijn jaarverslag over 1973. Bij deze federatie zijn 41 ziekenfondsen aangesloten met een totaal verzekerdenbe stand van 4% miljoen „zie len". In totaal zijn in ons tand 81 ziekenfondsen. Franse premier: Koop Mirages PARIJS (UPI) Premier Jacques Chirac van Frankrijk heeft gisteren op een pers- lunch in Parijs opnieuw een vrij hard standpunt ingenomen tegenover de V.S. Hij herhaalde dat Frankrijk zich niet zal aansluiten bij de vooral door de V.S. gewenste groepering van olieverbrui- kende landen en zei dat de landen van de NAVO als blijk van hun Europese gezindheid Franse straaljagers moeten ko pen en geen Amerikaanse- DE Spaanse politie heel't in de afgelopen week ruim 25 Bas- ken, onder wie twee priesters, gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de activiteit van de Baskische af scheidingsbeweging ETA. De Haagse agente van po litie J. M. Remmerswaal be hoorde tot degenen, die gis teren een koninklijke onder scheiding kregen wegens hun betrokkenheid bij de gijzeling. Minister De Gaay Fortman ging daartoe naar het ziekenhuis, waar zij wordt verpleegd voor haar schotwond, om haar namens de koningin de versierselen te overhandigen. Hij beze gelde de overhandiging met een kus. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Kamer commissie voor buitenlandse zaken is algemeen van oor deel, dat Griekenland na de omwenteling nog niet rijp is voor een spoedige toetreding tot de EEG. Ook zou het niet wenselijk zijn de aansluiting te bespoedigen, omdat de eco nomische kracht van het land te gering is. Voor Griekenland zou het aantal uitzonderingsbepa lingen op het verdrag van Ro ne zeer groot moeten zijn. Dat -sou. de EEG vooral in het ter rein van de landbouw en bet regionaal beleid voor onoplos bare problemen plaatsen. Daarnaast acht de kamercom missie een bespoediging van de aansluiting niet wenselijk wegens de positie tegenover Turkije in de Cyprus affaire Wel is de kamercommissie van oordeel, dat Griekenland fi nancieel en economisch gehol pen moet worden door de EEG. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als er een plaats in Nederland in aan merking zou moeten komen voor een casino dan is het wel Breda. Tot die conclusie komt het ETI in een gisteren vrijgegeven studie over het vestigingsklimaat voor een casino in Breda. De studie is verricht op verzoek van de Kamer van Koophandel en de VVV Breda. Om een goed beeld van deze voor ons land nieuwe materie te krijgen heeft het ETI de vestigings factoren onderzocht die bij casino's in West-Europa een rol spelen. Volgens het ETI-rapport zijn de voorwaarden voor de vestiging van een speelbank in Breda gunstig. Een casino zou het scala van al aanwezi ge voorzieningen complete ren en zal op het functione ren van die voorzieningen een gunstig effect hebben. Er zijn kennelijk ook al bespre kingen geweest over een on derkomen in Breda, want het rapport meldt dat wanneer de keuze op Breda zou val len er binnen drie maanden een casino open kan zijn. De verkeersgeogral'ische ligging is uitermate gunstig. Breda ligt op een knooppunt van grote internationale, na tionale en provinciale ver bindingen. Breda ligt tussen twee grote bevolkingscentra in (Randstad en Antwerpen) en de stad en omgeving vor men een recreatief uitloopge bied voor de mensen in de Randstad. Binnen een straal van 50 kilometer rond Breda wonen 4,2 miljoen mensen. Het toeristisch klimaat van Breda en z'n omgeving is aantrekkelijk voor de door snee casino-bezoeker. Dat is een man of vro-uw van mid delbare leeftijd, die graag rustig maar niet passief va kantie viert. Breda kan wat dit betreft vergeleken wor den met casinosteden als Na men, Genève, Freiburg im Breisgau ein Konstanz. De omgeving van Breda heeft bossen, ruime watersport- en zwemmogelijkheden, veel maneges, een golfbaan, vlieg veldjes. Breda is erg in trek als winkel- en uitgaanscen trum, terwijl het in West- Brabant ook een cultuurcen trum genoemd mag worden. (Van een onzer verslaggevers) tJUMEGEN „Na een intern j ,!'zoek is ons gebleken dat bv,,iugTes (toompjes) die ge- worden op de zuigelin Ons i f deugdelijk zijn uanks dat proberen we om *ers mogelijk tuigjes te Smsr aldus drs- W. F M van u s' ec°nomisch-direoteur in N Canisiusziekenhuis »e, Omegen en plaatsvervan- voor de op vakantie zijnde geneesheer-directeur W.Th.F Filippini. Het onafhankelijk Nijmeeg Universiteits Blad (NÜB deed gisteren een felle aanva op dit ziekenhuis naar aanlei ding van de verstikkingsdooc van de bijna driejarige Je- roentje Heller op zaterdag 7 september j.l. Het kind, dat wegens een infectieziekte in een laaggehekt bedje op de zuigelingenafdeling lag, werk te zich daar die morgen tussen acht en hall'negen uit zijn bedje en raakte verstrikt in zijn tuigje. Justitie en politie die een uit gebreid onderzoek instelden zijn tol de conclusie gekomer dat er geen schuld ligt bij he' ziekenhuis. Ondanks het «eek end was er voldoende ver pleegkundig personeel aanwe zig', twee gediplomeerde ver pleegsters, een leerling -ver pleegster en een hulpkracht. In het NUB wordt gemeld dat de betreffende afdeling een zwijgplicht is opgelegd na het ongeval- Smarius daarover: „We hebben maanden geleden al "afgesproken dat alle infor matie over het ziekenhuis naar buiten toe zal worden gedaan door de directie. Als men dat zwijgplicht wenst te noemen. Ook is er geen sprake van dat wij dit .ongeval -nog steeds drukt er een domper op de afdeling- in de doofpot willen stoppen". LONDEN (UPI) Het „In ternationale Instituut voor strategische studies" verklaart in zijn vanmorgen gepubli ceerde jongste overzicht o m., dat zowel de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten de ontwikkeling en het opstellen van modernere kernwapens opvoeren, aangezien zij er niet in geslaagd zijn het eens te worden over belangrijke be perkingen van strategische be wapeningsstelsels. „Het tempo van het onder zoek met betrekking tot de strategische kernbewapening en de ontwikkeling ervan gaat ongebreideld voort", aldus het rapport. Volgens het IISS heeft de Sowjet-Unie modernere en zwaardere raketten opgesteld. Zij voert de massale opstelling op van raketten met meervou dige kernkoppen en heeft haar strijdkrachten aanzienlijk uit gebreid. Maar ook de Verenig de Staten hebben niet stilgeze ten. Hun raketten voor de lan ge afstand zullen in de ko mende paar jaar uitgerust zijn met 9.000 kernladiingen, die elk voor een apart doel be stemd zijn. Volgend jaar zal een nieuwe Amerikaanse stra tegische bommenwerper zijn eerste vlucht maken. De Russen verhaasten de te waterlating van modernere kerndiuikbo-ten uitgerust met raketten die een reikwijdte hebben van 4.600 zeemijl. De Verenigde Staten hebben een nieuwe mobiele raket op het (ADVERTENTIE) Berken' haarwater voorkomt roos ïn haaruitval. Het bevat bestanddelen, vaarvan de werking wetenschappelijk i /astgesteld, is natuurzuiver, verfrissend ïn hèt middel voor gezond haar. Dat is juist bij de tegenwoordige node zo belangrijk. Daarom is dit <waliteitsprodukt /an Dr. Dralle )ok een 'must' /oor de jonge nensen van nü Er is ook Ij 'Berken'blauw voor wit en grijzend haar. BEIROET (UPI) Irak heeft een bedrag van vier mil joen dollar gegeven voor de zaak van de Palestijnse revo lutie en verder verklaard dat te Palestijnse bevrijdingsorga nisatie de enige vertegenwoor- ligster is van het Palestijnse volk- bit is gisteren bekendge maakt in een gemeenschappe lijke verklaring die werd uit gegeven aan het slot van de besprekingen tussen vertegen woordigers van de Iraakse re gerende Baath-partij en een delegatie van de PLO, program staan voor doelen in de lucht. De nieuwe publikatie van het IISS valt samen met de hervatting van de Kussisch- Amerikaanse onderhandelin gen over nieuwe begrenzingen van de strategische bewape ning, de zogenaamde Salt-2 die in Genève plaatsvinden. Het vraagstuk zal ook aan de orde nomen bij de in oktober te Moskou voorgenomen be sprekingen tussen de Sowjet- partijleider Breznjnew en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Kissin ger. In Europa, aldus het over zicht, is het militaire even wicht in het algemeen weinig veranderd, hoewel de Russi sche strijdkrachten en het aantal tanks zijn uitgebreid. Ook de numerieke tenksterkte van de landen van het Pact van Warschau is uitgebre'd. Daarentegen verrichten de MAVO-landen aanzienlijke aankopen van anti-tankwa- peits. (ADVERTENTIE) brilieders oogmerk DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer is gistermiddag akkoord gegaan met het initia tief-voorstel van de PPR-kamerleden De Gaay Fortman en Jur- gens tot wijziging van ie wet gewetensbezwa ren militaire dienst. De- re wijziging komt er op neer, dat de verantwoor- lelijkheid voor de te werkstelling van erken de gewetensbezwaarden tegen de militaire dienst wordt gebracht van de fensie naar het departe ment van sociale za ken. Volgens beide initia tiefnemers is deze „o- verheveling" nodig, nu gebleken is dat bij een aantal erkende gewe tensbezwaarden ernstige uezwaren bestaan tegen net vervullen van een vervangende dienst on- ier verantwoordelijk heid van defensie. Hulde ook van onze kant aan onze nieuwe Jannen de Witt, de Viruly's, Parmentiers, Lindberghs, Plesmans van de zeventiger jaren. Met captain Sierks en zijn mannen is een nieuw hoofdstuk geschreven nn het geschiedenisboek, waarin de koele, zakelijke, nuchtere, zuinige aard van de Nederlan ders is vermeld. Ja, kunt u nagaan. Zo'n ple- ziervlucht zal het via Cyprus, fort Soedan, Aden naar Da mascus ook wel weer niet ge weest zijn. De Japanners had den dan wel nergens mee ge dreigd, maar toch. En om dan nóg aan het ein de van de vlucht te zeggen tegen de Japanners: „Laat dat geld (800.000 gulden, M.) maar hier", dat getuigt van een nuchtere, zakelijke, Ne derlandse aard. Daarom snap ik ook niet waarom ze die 300.000 dollar uitgerekend bij een Fransman m Damascus hebben achterge laten- Goed, Frankrijk heeft die losprijs wel betaald maar verder aan de oplossing van het drama weinig gedaan. Het tegendeel lijkt wel, de Franse regering heeft nog net niet tegengewerkt, maar voluit meegewerkt.... Nee...dat ook niet. Maar la ten we dat ook maar vergeten met de gelukkige afloop (maar we slaan het wel in ons achterhoofd op). U hebt het gehoord: een am- oassiuieur van Frankrijk houdt de handen niet hoog. Maar natuurlijk: Hij houdt z'n hand op:. Pardon monsieur le Comte, saus rancune- Voor u koesteren wij alleen maar hoogachting. MERIJN (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9