Moeder van 14 kinderen werkt in de bibliotheek Discotheken in België brengen overwegend „soul" Zeeuws-Vlaams Filmhuis nü«Si55 Zeeuws- VI aamse Top V ier IN GESPREK MET.. Susanna den Doelder SPRAAK UT op de Markt GERDI PREGER Samenstelling Aart Jansze Zeeuwsch Vlaanderen Wacht af Be eerste evenementen HULST HET ADRES Knokke DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 AXEL - Het is nog lekker rustig in de Axelse Openbare Bibliotheek, als ik er op een nazomerse woensdagmiddag op zoek ga naar mevrouw S. den Doelder-Geensen. Het jonge volkje, vrij van school, moet nog komen en zal straks de kleine en gezellige ruim ten aan de Stationsstraat vullen met opgewonden ge kwetter. Mevrouw Susanna den Doelder (Suus op z'n Axels), part-time medewerk ster in de bibliotheek, schiet behendig tussen de rijen boeken door. Ze dribbelt be drijvig heen en weer, om de boeken weer op hun plaatsen te zetten. Een klein vrouwtje, blond-grijs haar, uiterst charmant, modieus gekleed en een opmerkelijk meisjes achtig figuur voor haar 54 jaar. Ik kan het nog steeds niet geloven. Als ze even later bij me aan tafel komt zitten, bevestigt ze met een glim lach, dat ze de moeder is van veertien kinderen, waarvan de oudste 30 jaar en de jongste 12 jaar is. Zes kinderen zijn nog thuis, maar er zijn inmiddels al weer 9 kleinkinderen, die zo nu en dan de aandacht van opa en oma vragen. Je zou kunnen zeggen, dat het echtpaar Den Doelder erfelijk is belast, want de heer Den Doelder (bedrijfsleider bij een groot vervoersbedrijf in Gent) komt evenals zijn vrouw uit een groot gezin „Het zat erm, hè?", zegt mevrouw Den Doelder (geboren en getogen Axelse) lakoniek, „ikheb het al tijd onbewust voorvoeld en het als vanzelfsprekend geaccep teerd. Ik zeg altijd maar: als je met 2 kinderen goed in conditie blijft, kun je het met 14 ook" Als ik haar een compliment maar over haar figuur, verklapt ze: „Ik kon gewoon niet eten. als ik m verwachting was Broodma ger was ik dan Tegen de tijd. dat ik na de bevalling weer wat dik ker begon te worden, was het weer zover5' Ze zit vol anecdo tes en dat is ook wel te begrijpen, want met 14 kmderen maak je heel wat mee Organiseren Denk eens in: 14 bevallingen. 14 luierkinderen, 14 maal zinde lijk maken, 14 le grote school dagen, 3x per jaar 14 rapporten 14 opgroeiende pubers, 14 eerste verliefdheidjes laat ik maar ophouden, want ik wordt hele maal moe, als ik er aan denk „Je moet er tegen kunnen Maar ik moest me er iedere keer ook wel weer even overheen zetten, als ik merkte, dat ik in verwachting wasgeeft mevrouw Den Doelder toe „Zo n huishouding is een kwestie van organiseren Dat ligt me wel Maar ik heb ja renlang een meisje gehad, daarna een werkster en boven dien een man, die heel veel ge duld met de kinderen had Ver der trokken m'n man en ik er regelmatig een paar dagen zon der de kmderen op uit. Heerlijk gewoon Dat had je nodig De kmderen hadden allemaal een eigen taak m het huishouden Aardappelen schillen heb ik nog nooit gedaan Dat deden de jon gens. evenals schoenen poetsen De meisjes draaiden op voor het bedden dekken, afwassen en andere karweitjes Ik kan niet direct zeggen, dat het zonder gemopper ging", vervolgt ze nogal droog, „vandaar dat ik er ernstig over na gmg denken om een afwasmachine aan te schaf fen Een vriendin rekende me evenwel voor, wal me dat per week ging kosten. En toen ik hoorde, dat de afwasmachine éen van de ergste milieuveront- reinigers is, zijn we maar van dat geld op vakantie gegaan" Ze kijkt zo tevreden, dat het on getwijfeld een hele fijne vakan tie moet zijn geweest „Die va kanties met de hele club waren toch reuze gezellig. Vakanties We zijn nog eens met z'n twin tigen (kinderen en aanhang) in één groot huis in Cadzand ge weest. Het viel trouwens nooit op, als er een vriendje of vrien dinnetje bleef mee-eten. We hadden toch de grootste maat pannen. Je moet noodgedwon gen erg economisch gaan den ken: kleren kopen die je niet hoeft te strijken en zo. Ik heb er altijd voor gezorgd", zegt ze plotseling, „dat men aan onze kinderen nooit kon zien. dat ze uit een groot gezin kwamen, (k „Heerlijkzegt ze genietend, ,,'s middags een half uurtje rus ten en dan een uurtje lezen. Toch moet je daar mee uitkijken, want je sluit je makkelijk van de buitenwereld af Anneke, onze 2e dochter (nu getrouwd) heeft hier in de bibliotheek gewerkt Dat heb ik ook altijd graag wil len doen Toen er deze winter dan ook een advertentie in de krant stond voor een part-time medewerkster in de bibliothe ken, zeiden de kinderen ma, dit is de kans van je leven Ik heb gesolliciteerd, maar werd m eer ste instantie niet aangenomen, maar er werd me wel gevraagd of ik als invalster wilde waar nemen Nu het hoofd ziek is. ben ik hier op de woensdag- en vrijdagmiddag en -avond te vinden en soms de zaterdagoch tend Het is prettig uit de sleur van het huishouden te zijn. Je leert veel titels en schrijvers door heb zelf vroeger vaak afge dankte kledingstukken van m'n tantes moeten dragen. Die kle ding was echter iedere keer wel een financiële hap. want ik kan nog geen steek naaien. Breien ging beter. Ik heb ook ooit nog eens een breimachine gehad, maar die staat nu op de vliering Op het laatst was ik gewoon een slaaf van dat ding. Nu brei ik alleen nog maar voor de gezel ligheid. Als ik tenminste niet lees", glimlacht ze. kennen en je ziet veel mensen Van praten komt helaas weinig, want daar is het vaak te druk voor Door de financiële moei lijkheden van de bibliotheek zijn we maar op beperkte tijden geopend en dan komen er na tuurlijk veel mensen tegelijk Toch proberen we iedereen zo goed mogelijk te helpen: als er een bepaal boek niet is, kan het worden aangevraagd Werken heeft een goede invloed De ge dachte „nu hebben we het alle maal wel gehad", die veel ou dere mensen krijgen, moet bij ons nog komen" Suzanna den Doelder- „Altijd graag in de bibliotheek willen werken" even Terwijl over twee weken op vrijdag, 4 oktober het vijfde theaterseizoen van UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden geopend met de kabaret-komedie"Jij en ik" van en door Marij ke en Sieto Hoving, is er nog geen storm te melden op het organisatie-bureau van de l'IT-organisatie. Alhoewel de ITT-huis-aan-huiskrant half augustus door de gehele streek werd verspreid (als bijlage van deze krant) is nog maar een handjevol abonnementsaanvragen binnengekomen. In de vijf en veertig theaterevenementen van oktober tot mei zijn dus nog behoorlijk veel plaatsen te verkopen. Elders op deze pagina treft u een lijstje aan van de evenementen die in oktober in Zeeuwsch-Vlaanderen zullen worden gepresenteerd. Zeven voorstellingen in vier weken! en zo gaat het door tot mei volgend jaar. Wij hopen dit tempo bij te kunnen houden met berichtjes, artikelen en foto's in onze wekelijkse UIT-rubriek, elke donderdag op deze pagina. Vrijdag, 4 oktober in de Halle Axel de kabaret- komedie Jij en Ik van Ma rijke en Sieto Hoving. Vrijdag, 11 oktober in Le- ddtheater Oostburg, zater dag, 12 oktober in Den Dul- 'hert Hulst het toneelstuk De Getatoueerde Roos met in de hoofdrollen Ank van der Moer en Steye van Branden- berg. Woensdag, 16 oktober in bot Zuidlandtheater Terneu- 'fn het Zwarte Theater uit Praag brengt een verhalend "tune-programma Legenden v"n het oude Praag. Donderdag, 24 oktober in "0 Speye Sas van Gent Nata sha Emanuels met haar vrouwenkabaret brengt het Pfogramma „En de vrouw "io kiest een heer". Vrijdag, 25 oktober in het Zuidlandtheater Terneuzen eon speciaal mime- kfogramma van het consor tium Waste of Time Onder de naam 't Kiekkot is het Zeeuwsch-Vlaamse filmleven verrijkt met een drietal mini-bi jscoopjes, waar om te beginnen eens in de drie weken, heel bijzon dere films zullen worden ge draaid. Deze week meteen al een extra programma met op woensdag in de Roselaer Sas van Gent, op donderdag in het Zuidlandtheater en op vrijdag in Buitenlust Oost burg de nieuwste film van Luigi Bertolucci. „de strate gie van de spin" In eerdere aankondigingen stond als vertoningsplaats in Terneuzen vermeld Porgy Bess, dat is r definitief ver anderd in Zuidlandtheater Volgende week in dezelfde plaatsen: ROBBE GRILLET'S „L EDEN ET APRÈS" Deze Arthouse film is ei genlijk niets voor de gewone bioscoopbezoeker, die af wachtend in zijn bioscoop- fauteuil zit, getramd in het psychologisch verklaren van handelingen en symbolen. De regisseur Robbe Grillet eist actieve medewerking van zijn toeschouwer Hij is een revolutionair, die, zegt hij, de kapitahstisch-burger- lijke maatschappij verwerpt, met al haar waarden en kn- teria. De Robbe Grillet-films hebben een thriller-achtig uitgangspunt, waar de beel den weer naar terugkeren na een lange onbehaaglijke dwaaltocht door visuele momenten. In l'Eden et Après (Café Eden en daarna) stapelt hij de werkelijkheid en de (politiek actieve dro merijen) van de Panjse stu denten, die elkaar dagelijks treffen bij hun cola en co caïne in café Eden, opeen Deze keer is popspraak helemaal gevuld met België, als je het zo leest klinkt het een beetje gek, maar toch is het zo. We hebben afgelopen zaterdagavond een soort rondrit door het land van onze zuiderburen gemaakt. Veel ZeeuwschVla- mingen trekken er het weekend op uit, op naar de vele dan cings en discotheken in Vlaanderen. Een auto heb je voor zo'n uitstapje wel nodig, met het openbaar vervoer kom je ook in België nergens, en zeker 's avonds niet Hel verslag wat we van onze Er is weinig afwisseling in de muziek die de Belgische discotheken brengen Het is een en al „Soul" tocht gemaakt hebben is natuur lijk niet volledig, een aantal dis cotheken hebben we met name genoemd, maar er zijn natuur lijk nog veel meer zaken dan de enkele die wij opeen avond heb ben kunnen bezoeken. Dus niet allemaal gelijk naar de telefoon rennen, wal wij leuk vonden is voor jullie misschien vreselijk vervelend, en andersom kan na tuurlijk ook Het enige wal we met dil stukje popspraak willen is een korte flits te geven van wat er. op hel gebied van disco theken, in Belgie te doen is, en ook de verschillen tussen de za ken hier en over de grens eens aan te geven. We zijn gestart vanuit Terneuzen om zeven uur precies, eerste bestemming. Antwerpen. Over Antwerpen kunnen we wel een tiental van deze stukjes maken en dan zullen we waar- voor een goede BRIL Leverancier voor alle ziekenfondsen N u het seizoen zo vl ak voor de deur staat, heeft UIT in Zeeuwsch-Vlaanderen een informatie-bureau geopend op Markt 11 in Terneuzen Een theaterwinkeltje waar u elke middag van twee tot vier binnen kunt stappen voor alle inlictingen over de thea tervoorstellingen in de streek. Natuurlijk kunt u er ook theaterabonnementen bestellen. Tussen twee en vier uur kunt u nok beliep 01' i Wi 'i schijnlijk nog alles niet hebben gehad Het doel ui de Schelde- stad was een van de vele „King" dancings die België rijk is Zo wel aan de buiten, als aan de binnenkant lijken al deze zaken erg op elkaar, het eerste wat je eigenlijk opvalt is de portier, een figuur die we m Zeeuwsch- Vlaanderen niet kennen, en dan de muziek Soul muziek die bij ons ook wel gedraaid wordt maar toch met de hele avond door, maar als je een Soul-fan bent kun je daar je hart ophalen. In de omgeving van het Astrid- plein. waar ook de King te vin den is. kun je wei een paar uur rondlopen zonder alle discothe ken van binnen gezien te heb ben Zoveel tijd hadden wij niet, dus op naar het volgende adres, portier eerst een paar frank, en dan naar Vrasene Daar zijn we in de Pop-Corn geweest, een zaak die een eindje buiten het dorp I ïgt. en waar het, vooral zondags 's middags, vol staat met auto's Niet alleen uit Belgie en Nederland, maar ook uit Frankrijk, en ook hier weer hetzelfde recept, grote ruimte, weinig licht en soul Alleen op zondag schijnt het daar druk te zijn want op de zaterdagavond dat wij er waren konden we zelfs zitten Het cabaret-duo Gerard Cox en Trans Halsema zal met het nieuwe progTamma „Wat )e zcgl dat ben je zelf" van de grote successen zijn van het theaterprogramma van UIT in Zeeui\„< t> Vlaanderen l.Gigi L'Amoroso- Dalida >0 punten. 2 Rock your baby George McCrae 45 punten. 3. I don't wanna die in an air d'saster - Albert Ham mond 40 punten. 4. Tonight The Rnhettes 20 punten. En dan weer in de auto naar de volgende halte. Gent. Even buiten dc stad aan de weg naar Brussel ligt de Pop- King, een oude boerenschuur omgetoverd tot een dancmg die er wezen mag Eigenlijk is het overbodig, maar ook hier was het Soul wat de klok sloeg. Wat opviel was dat de D.J. hier ook bleek te kunnen praten, iets wat je in België zelden tegenkomt. Na een vlugge pint reden we in een ruk door naar de kust, naar Knokke. Vlak bij de boulevard. El Gringo, voor ons de leukste zaak die we op deze avond zijn tegen gekomen. Vlak hierbij zijn ook de King en de Pop-King, een zusje van de Kmg, te vinden. Vooral in de zomermaanden kan het in Knokke erg gezellig zijn, in de winter zijn een groot aan tal discotheken gesloten of al leen in het weekend geopend, over de muziek zullen we het maar niet meer hebben en ook de portier was er weer En dan ons laatste reisdoel Oostende, ook hier kwamen we de King weer een aantal malen tegen en ook veel Engelsen, die een weekendje doorbrachten in deze badplaats. Wat voor Knokke geldt is ook op Oostende van toepassing, in de zomer erg druk in de winter een gedeelte gesloten En dan terug naar Nederland, veel pinten gedronken, die bal lontjes komen toch pas in no vember, en bek af. En als je dan een hele avond zaak in en zaak uit gerend bent. ga je op de te rugweg zitten nadenken over de verschillen tussen de Neder landse en de Belgische discothe ken Verschillen zijn er zeker, over het algemeen zijn de zaken in België groter, en ook zijn ze niet allemaal in het centrum van een stad op dorp te vinden Ge woon ergens in het boerenland staan vaak de leukste tenten, de Pop-Corn m Vrasene is daar een mooi voorbeeld van Ja, en dan de muziek, we geloven wel te mogen zeggen dat een beetje te veel hetzelfde is, een hekel aan Soul hebben we beslist niet, naar afwisseling mag er toch ,ok wel zijn We kunnen nog wel een paar <ranten pagina s vol schrijven over onze indrukken, maar na zo'n avond op slap te zijn ge weest zien we dal eigenlijk niet zo zitten Het kan erg leuk zijn om eens een avondje in België op stap te gaan maar wij vinden het hier in Zeeuws-Vlaanderen ei genlijk net zo leuk Als er soms mensen zijn die de rit die wij hebben gemaakt zelf eens willen doen, ze zijn gewaarschuwd, wij waren in de vroege ochtend thuis HENK VAN PFI T

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9