PSV VERPLETTERT ARDS FC LINFIELD Feyenoord laat legio goede kansen liggen Ajax moeiteloos naar gelijk spel Twente maakt veel indruk FC Amsterdam superieur KARPOV WINT POTTERS,* LINIA UITSLAGEN een meniscusoperatie voor Suurbier toonkunstenaar sport feige piepkleine pikzwarte pilletjes. I^njcruav^ iy Van der Kuijlen loopt juichend weg nadat hij de score heeft geopend. (Van onze speciale verslagge ver) EINDHOVEN Ards FC Linl'ield is de naam van een ploegje dat gisteravond in het Philips-sportpark inet 10-0 door PSV in de pan werd gehakt. De brave amateurs uit het Noordierse stadje Linfield waren zo gelukkig door de beker in eigen lantl te winnen, dit jaar aan het Europese be- kergebeuren te mogen deelne men Minder gelukkig voor Ards was echter dat het in de eerste de beste ronde PSV als tegenstander trof. Want vanaf het bekend wor den van de loting besefte men in Ierland dat die deelname aan het toernooi voor beter winnaars eenmalig zou zijn. De omstandigheden waarin beide verenigingen voetbal be drijven wezen reeds immers duidelijk naar uitschakeling van Ards. Neem PSV. Niets is teveel om de miljoenen ploeg van Philips om de defi- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Geheel volgens de verwachtingen heeft landskampioen Feyenoord gisteravond in de Rotterdamse kuip royaal gewonnen van het onbetekenende Noordierse Coleraine: 70. Maar het publiek heeft weinig waar voor zijn geld gehad. Niet alleen door het gegeven dat Coleraine zich hoofdzakelijk beperkte tot het zo laag mogelijk houden van de score, maar vooral door het feit dat Feyenoord op vele momenten geen raad wist met de defensieve instel ling van de Noordierse ploeg en daardoor verschrikkelijk veel kansen miste. Van Hanegem maakt het derde Feyenoord-doelpunt. (Van onze speciale verslaggever) STOKE ON TRENT Zelfs I *1 geteisterd Ajax is te sterk "Kir de Engelse topploegen- "et de in het internationale ,netbal debuterende Van San- Je» en Dusbaba in de ploeg ™I4 Ajax gisteravond vrij (■makkelijk stand tegen een grander fel spelend Stoke City. Hei werd tenslotte 11. (lat is een stand die Ajax '■wrat alleen maar, had kun- wensen. Gezien de matige "ïliteit van het Engelse spel ®oet de return in Amsterdam ®ver 2 weken zonder al te veel moe'te in een overwinning 'oor Ajax kunnen eindigen. Met de 18-jarige Hagenaar Nsbaba op de plaats van de -kir meniscus-zorgen geplaag de Wim Suurbier en de 17- ■ai»ge Henk van Santen als «tra verdediger wist Ajax ®t net in de kuip met 38 000 tidruchtige Engelsen door een zou moeten. Die ongerust- "«d bleek, niet geheel ge- fond, Stoke City, dat de j'Mrkeur had gegeven aan de Conroy in plaats van de («outineerde international Jffst als vervanger van de («ehorste spits Ritchie, bleek J-e' als de meeste andere En- f se teams ouderwets voetbal e spelen. Na de eerste twee moeizaam onderschepte storm lopen (Piet Keizer kreeg al in de zesde minuut de gele kaart omdat hij Conroy bij de hals greep) kon Ajax, op het mid denveld het spel vertragen en zelf aan de aanval gaan bou wen. Ajax' beste man hierin was opnieuw, net als in de competitiewedstrijden, Piet Keizer- Ajax heerste op het middenveld en kreeg hoe meer de rust naderde veel be tere kansen dan de Engelsen Nadat de nerveuze Dusbaba in de 26ste minuut voor een on besuisde actie de gele kaart had gekregen, kogelde Geels in de 35ste minuut hard tegen 'doelman Farmer op. Twee mi nuten later kreeg de opgeruk te Krol na een combinatie Keizer-Rep vrij spel. Hij be sloot te schieten en deed dat zeer hard en zuiver- Doelman Farmer was kansloos- Het ge teisterde Ajax stond met 10 voor bij rust- Het kon haast niet mooier De tweede helft gaf geen ander beeld te zien. Alsof ze voor de eerste keer met de buitenspelvail werden gecon fronteerd. zo kinderlijk tippel den de Engelsen erin. Storen deden ze ook al nauwelijks, zodat de bal regelmatig in het hele Ajax-elftal van man tot man ging. Wim Suurbier zat AD VERENTIE MENTHOL PELL zich een aap te lachen. „Ik speel nu al tien jaar tegen Engelse ploegen en al die tijd hebben Ze helemaal niets bij geleerd". Een ding echter moet men de Engelse voetbal lers nageven. Al is de situatie nog zo hopeloos, ze blijven doorvechten. Met die gedachte voor ogen en met de 38.000- koppige steun op de tribunes wist Stoke City na een uur toch enikele kansen te creëren. In de 57ste minuut moest Schrijvers al zijn klasse tonen bij een kopbal van Smiith en twee minuten later kopte de zelfde Smith rakelings voor langs. Het offensief had echter te weinig kracht oen Ajax aan het wankelen te brengen. De Amsterdammers konden steeds met veel bravoure gebruik ma ken van het surplus aan tech niek en ervaring en rustig uit verdedigen De groti uitblin ker werd hoe langer hoe meer Piet Keizer, wiens schijnbe wegingen en min-utueuze pas jeeracties telkens lukten. De komst van Robertson, la de plaats van Salmons in de 71ste minuut bracht echter problemen met zich mee. Ro bertson schoot direct al hard in, maar Schrijvers redde uit stekend. Een kwartier voor tijd werd het gelijk. Een ver rassend schot van Greenhoff stuitte af op de paal, waarna Smith kon inschieten: 11- Ajax raakte even in moeilijk heden. Krol kreog de derde gele kaart voor Ajax van de Italiaanse scheidsrechter Mi- chelottd. De acties van Stoke bleven echter simpel van op zet. Na een paar minuten kon Ajax het oude spelletje weer gaan spelen. Om zonder ver dere moeilijkheden het einde te halen. LEO VAN DE RUIT En dat terwijl Feyenoord- trainer Wil Coerver toch alles op de aanval had gezet. Feyen oord speelde met drie man achter (Everse, Schneider en Vos), terwijl het zwaartepunt op het middenveld lag. Van Hanegem, Jansen, De Jong, en Olsen moesten voor de aan voer van munitie zorgen voor de spitsen Ressel, Kreuz en Schoenmaker (Kristensen ont brak wegens een gele kaart in het vorige Uefa-cup avon tuur). Natuurlijk ging Feyenoord direct fors in de aanval, omdat de Ieren van enige aanvallen de activiteit in het geheel niets wilden weten. Met acht man voor de pot van Colerai- ne-doelman Crossan moest de Nederlandse kampioen worden weerstaan. Een tactiek die te gen Sparta drie jaar geleden redelijk succes had opgele verd. Coleraine verloor toen slechts met 2—0. Feyenoord had even moeite om de juiste oplossing te vinden- Vandaar dat het T5.000 sterke legioen 20 minuten moest wachten op de eerste Rotterdamse treffer. Uiteraard was Haagse Letje Schoenmaker het die de Ierse barrière voor de eerste maal slechtte. Na scherp aangeven van Peter Ressel knalde Schoenmaker raak: 10. Fey enoord kwam toen even op toeren. In het volgende kwar tier bouwden de Rotterdam mers de voorsprong uit tot 3 0- Eerst via Kreuz na diepte- werk van Van Hanegem en daarna via maestro Willem zelf die met een onmogelijke kopbal Crosan klopte. Bij Co leraine moest vlak voor rust Hutton wegens een hoofdwond vervangen worden door Guy. Guy- Na rust had Feyenoord niet minider dan acht opgelegde kansen nodig om tot de vierde treffer te komen. Van Hane gem scoorde die met het hoofd na een voorzet op maat van Vos- Coleraine was stormrijp maar Feyenoord silaagde er in Kans op kans te verprutsen. Schoenmaker, Kreuz, Van Ha negem, ja eigenlijk alles wat aanviel bij Feyenoord lieten de meest eenvoudige moge lijkheden liggen. Al sloeg Feyenoord in de laatste vijf minuten nog wel even toe. Toen bracht Kreuz zijn ploeg op b0- Ressel zorgde voor 60 en Kreuz bepaalde de eindstand op 70. Maar het maakte voor het publiek alle maal niets meer uit, want Feyenoord had de kans op een zege met driedubbele cijfers te duidelijk laten liggen. ROB VAN DEURSEN. nitieve doorbraak naar de na tionale en Europese top einde lijk te bewerkstelligen- En wat kan Ards hier tegenover stellen De Ierse amateurs werken de hele dag en trainen twee keer per week onder lei ding van de 38-jarige speler trainer Humphries. Een orga nisatievorm waarvoor zelfs de meeste trainers van Neder landse hoofdklasse-amateurs zouden bedanken. Het was dan ook niet verwon derlijk dat Cees Rijvers na zijn tegenstander eenmaal in Noord-Ierland aan het werk gezien te hebben, met een ge rust hart kon verklaren dat er door PSV massaal zou worden aangevallen. Ards immers, bleek niet tot aanvallen in staat. Ter illustratie van de overmacht van PSV en de zwakte van Ards: Jan van Beveren kreeg zijn enige (te rugspeel) bal op het moment dat de elektronische tijdwaar- nemer in het Philipssportpark 25 minuten in de eerste helft aanwees. Na de pauze had de PSV- goalie danu ook een trainings pak aangetrokken omdat hij met het op en neer wandelen door zijn doel niet voldoende warm bleek te kunnen blijven. Cees Rijvers had in de eerste helft nog een vleugje voor zichtigheid n zijn tactiek ge legd door Kemper als rechter vleugelverdediger neer te zet ten en Gerrie Deïjkers in de aanval te posteren- Maar toen de eertste helft PSV vijf tref fers had opgeleverd (door resp. Van der Kuylen, Dijkers, Kemper en Lubse tweemaal) kon Rijvers met een gerust hart zijn nieuwe Zweedse aan winst Dahlquist uitproberen, waardoor Deijkers weer naar de hem beter vertrouwde ver dedigersplaats verdween. PSV had die vijf doelpunten vrij gelijkmatig opgebouwd. De Eindhovenaren (zonder de gebroeders Van de Kerkhof) hadden niet eens alle energie nodig om hun wel erg zwakke tegenstander naar een blame rende nederlaag te spelen- De (Van onze sportredactie) STOKE-ON-TRENT Wim Suurbier moet meer dan waar schijnlijk opnieuw een menis cusoperatie ondergaan. Gistermiddag onderzocht Ajax-clubarts Rolink Suur- biers knie om te onderzoeken of hij fit genoeg zou zijn om de wedstrijd tegen Stoke City te spelen. Toen ontdekte Ro link dat de buitenrneniseus van de knie wellicht kapot is en eruitgehaald moet worden- Vanmiddag, na terugkeer in Amsterdam, zal Suurbier on middellijk naar het Lucaszie- kenhuis gaan om foto's te la ten maken. Suurbier stapte gisteravond vrij luchtig over het slechte nieuws heen. „Vanmiddag toen Rolink het mij vertelde schrok ik natuur lijk geweldig, maar zolang niets helemaal zeker is blijf ik het leven maar optimistisch inzien". Drie jaar geleden werd reeds de binnenmeniscus tut Suurbiers linkerknie ver wij derd. UER HARINGS werd zesde in Retie, waar Roger Swerts triomfeerde. De klassering van de overige Nederlanders: 7 Aling; 8. Karstens; 10. Jan van Katwijk. 14 Krekels, 18 Van den Hoek; 23. Poppe. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM FC Amster dam was heer en meester in het duel met Hibernian Malta, dat de „lieverdjes" met 50 wonnen. Nadat Husers voor een 10 ruststand had gezorgd kwam de produktie in de tweede helft goed op gang. Jansen (2x), Koopman en Otto voerden de score tot de eindstand op. MOSKOU (UPI) Anatoli Karpov heeft de tweede partij van de tweekamp tegen zijn landgenoot Viktor Kortsnoj gewonnen en daarmee een voorsprong van 10 genomen- Kortsnoj, die met zwart speel de, staakte de strijd op de 27ste zet- Degene, die in deze finale van het Kandidatentoernooi het eerst vijf punten (over winningen behaalt, heeft het recht weredkampioen Fischer uit te dagen voor een gevecht om de titel- (ADVERTENTIES) Philips batterijen, die gaan maar door zonder enige tactiek spelende Noordieren (slechts routinier Humphries trachtte tevergeefs enige lijn in het stall van zijn ploeg te brengen) schoten In alle opzichten tekort. Toen na de pauze achtereen volgens Edström (uit een droompass van Dahlquist), Van der Kuylen, Lubse en Van Kraaij de voorsprong tot 9-0 hadden opgevoerd was voor 4e toch nog ruim 20.000 man publiek alleen nog inte ressant of PSV de tien zou halen. Willy van der Kuylen gaf zijn grote aanhang die vol doening door keihard in te ko gelen. Gelukkig voor Ards bleef het bij die dubbele cij fers van PSV. Een resultaat waarmee de Eindhovenaren zich zonder mankeren in de volgende ronde voor de Euro pacup voor bekerwinnaars hebben gespeeld. HARRY VERMEULEN (Van onze speciale verslag gever) IPSWICH FC Twente heeft voor de tweede keer binnen een jaar grote indruk gemaakt in het stadion van Ipswich Town. Moesten de Ensche- deeers vorig seizoen na een zeer goed duel nog met een kleine nederlaag van 0-1 ge noegen nemen, ditmaal was de oogst een bijzonder eervol ge lijk spel (2-2). Voor de eer ste maal in dit seizoen kreeg Ipswich Town op eigen terrein tegendoelpunten te incasseren. Daarmee bereikte FC Twente een uitstekende uitgangsposi tie voor het tweede duel over veertien dagen om zich te plaatsen voor de tweede ronde van het toernooi om de UEFA- cup. Enige voorzichtigheid blijft daarbij geboden, gezien het resultaat van het vorige treffen dat in het voordeel van Ipswich Town eindigde. FC Twente heeft echter bewezen dat de ploeg geenszins aan kracht heeft ingeboet en geen tegenstander behoeft te vre zen. FC Twente startte uitste kend. Volgens het bekende re cept wtrden van het begin af de acties van de Engelsen ont regeld met vertragend spel. Balbezit was het hoofdthema van de Ensohedese ploeg. Kostbare seconden lang ging de bal van de ene roodhemd naar de andere, daarmee de tegenstandei's verlokkend tot ongeduldig en daardoor inac curaat ingrijpen- Toch kreeg Ipswich Town zonder de geschorste Mills en de gebles seerde Lambert enkele kansen, opgezweept als het werd door de bijna 30.000 toe schouwers. Een scrimmage, in geleid door een blunder van de te ver opgedrongen De Vries bleef met veel veine zonder gevolgen. De Twente-veteraan herstel de zich even later fraai door met een sliding een zeker schijnend doelpunt te voorko men, nadat de gehele Neder landse verdediging voor ver meend buitenspel was blijven staan. FC Twente vergat in tussen niet via snelle tegensto ten van tijd tot tijd voor op luchting te zorgen- De eerste schietkans was ook meteen raak. Na weer een periode van balbezit, waarbij het halve Twente-team was betrokken, kwam stoorzender Zuidema in moeilijke positie oog in oog met doelman Sivell. De Fries aarzelde niet en haalde ver woestend uit: 01. Ipswich Town had even tijd nodig om deze tegenslag te hoven te ko men. Maar toen kwam de aan voerder in de Engelse eerste divisie met dubbele energie terug. Een kopbal van Why- mark werd nog een prooi voor Ardeseh en een treffer van Johnson kon geen goedkeuring krijgen van de buitenspel constaterende Westduilse scheidsrechter Weyland. In de 33e minuut moest Ardeseh echter toch capituleren. Har- per zette hoog voor, Whymark kopte door naar Hamilton, die onhoudbaar inschoot (11). Ipswich Town rook meer. Hoe de Twentenaren ook tegen spartelden, de aanvalsgolven waren haast niet meer af te stoppen. Zeven minuten voor de rust namen de Engelsen de leiding- Burley plaatste naar Whymark- die andermaal voor de gouden ,,set-up" zorgde en Talbot een niiet te missen kans bood (2—1). In de tweede helft bleef het duel uitermate aantrekkelijk en boeiend. Hoewel Ipswich ontegenzeggelijk het meest in de aanval bleef, werd FC Twente, dat zoveel mogelijk rust in de ploeg probeerde te houden, allerminst onder de voet gelopen- De uitvallen vooral de hardwerkend e Not- ten lanceerde Bos en Zuidema nogal eens hielden wel zo- vee! gevaar in dat de Engelse achterhoede zelden mee op kon rukken- Een enkele maal vergat een speler zich bij de talrijke vinnige persoonlijke duels- Arbiter Weyland deelde heel grif gele kaarten uit aa-n De Vries (reeds in de eerste helft), Va-n der Vall en Bur ley- In de 65e minuut kreeg Bos een gansje op de gelijk maker. De ex-Groninger wilde echter te haastig schieten en miste het doel vele meters- Zeven minuten voor tijd greep de defensie van Ipswich foutief in Beattie gaf Zuide ma teveel ruimte en FC Twente liet zich de mogelijk heid op een draw niet ontne men- Zuidema zag Pahlplatz vrijstaan en tegen diens inzet was Sivell niet bestand (2 2). EUROPACUP I Levski Spartak Sofia (Bul) - Ujpest Dosza (Hon) 03. Feyenoord (Ned) - Colerai ne (N-Ir) 7—0. Viking Stavanger (Noo) - Ararat Jerevan (Rus) 0—2. Hvidovre (Den) - Ruch Chorzov (Pol) 00. Celtic (Soh) - Olympiakos Piraeus (Grk) 11. Leeds United (Eng) - FC Zürich (Zwi) 41 Slovan Bratislawa (Tsj- Anderlecht (Bel) 40. FC La Valetta (Mal) - HJK Helsinki (Fin) 10- Omonia Nicosia (Cyp) Celtic Cork (Ier) Celtic zon der te spelen naar tweede ron de. Universitatea Craiova (Roe) - Atvidaberg (Zwe) 21. Jeunesse d'Esch (Lux) - Fe- nerbahce (Tur) 23. Barcelona (Spa) - Vöst Linz (Oos) 0—0. FC Magdeburg (O-Dl) vrijge steld van de eerste ronde- EUROPACUP II Eintracht Frankfurt (W-Dl) - AS Monaco (Fra) (17-9) 3— 0. PSV (Ned) - Ards Linnfield (N-Ie) 100 Dynamo Kiev (Rus) CSKA Sofia (Bul) 1—0. Gwardia Warschau (Pol) - FC Bologna (Ita) 21. FC Liverpool (Eng) Strömsgodset Drammen (Noo) (17-9) 11—0. PAOK Saloniiki (Grk) - Ro de Ster Belgrado (JS1) 10. Ferencvaros (Hon) - Cardiff City (Wal) 20. SV Waregem (Bel) - Au stria Wien (Oos) 21. Bursaspor (Tur) - Finn Harps (Ier) 42. Dundee United (Sch) - Jiul Petroseni (Roe) 30. Avenir Beggen (Lux) - Pa- ralimni (Cy-p) Avenir Beggen zonder te spelen naar de twee de ronde- Malmö FF (Zwe) - FC Sion (Zwi) 10. Sliema Wanderers (Mal) - Reipas Lahti (Fin) 2S0- Slavia Praag (Tsj) - Carl Zeiss Jena (O-Dl) 10 UEFACUP FC Kom (W-Dij - Kokkolan P v (lm) 5—1. MamDurger SV (W-Dl) - Bouemian* üuolin (Ier) 3 0- Wacker Innsbruck (Oos) - Borussia .vionclieu-Glad bach (W-üi) 2—1. AC Totino (Ita) - Fortuna Dusseldorf (W-Dl) I1- Derby County (Eng) - Ser- vetce (Zwi) 4i- Ipswich Town (Eng) - FC Twente (Ned) 22. Stoke City (Eng) - Ajax (Ned) 1-1- Rapid Wien (Oos) - Ant werp FC (Bel) 21- Usters Vaxjo (Zwe) - Dina- mo M-osko u(Rus) 32. Randers Freja (Den )- Dy namo Dresden (ODI) 11- Racing White Daring Molen beek (Bel) - FC Dundee (Sch) 1-0- Valux Reykjavik (IJsl) - FC Portadown (N-Ie) 00-. Start Kristiansand (Noo) - Djurgaarden (Zwe) 12 Rosenborg Trondheim (Noo) - Hibernian (Sch) 23- Olympique Lyon (Fra) - Red Boys Differdingen (Lux) 7—0. Vitoria Setufoal (Por) - R-eal Zaragoza (Spa )11- Etar Tirnovo (Bul) - Inter- itazionaile (Ita )0—0- FC Amsterdam (Ned) - Hi bernian (Mal) 50. Real Sociedad (Spa) - Banik Ostrawa (Tsj) 01- Lokomotiv Plovdiv (Bul) - ETO Györ (Hon) 31 (2 1) Gornik Zabzre (Pol) - Par tisan CJS1) 2—2 (0—0). Pezoporicos Larnaca (Cyp) - Duikla Praag (Tsj) Dukla zon der te spelen naar de tweede ronde Vorwarts Frankfurt-Oder (O-DI) - Juventa s (Ita) 2 1- Besiktas (T-ur) - Steaugul Rossu (Roe) 20- Spartak Moskou (Rus) Ve- lez Mostar (JS1) 31-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17