Japanners losten zeventien schoten in kamer van gijzelaars T ransavia- bemanning begon in alle rust aan avontuur bent gek" „Westerse wereld leed nederlaag" r Stalinistische samenzwering in Joegoslavië Nederlandse in veroordeeld Gezagvoerder Pim Sierks vertrouwd met gevaar Timmerfabriek sluit: ontslag voor 30 man Omstreden rede van Bouteflika Muzikale proeftijd bender Eind deze maand weer olie-top in Amerika binnenland buitenland Sfeer goed Mets nieuws Spanning Gezwollen lip Slap en Burgemeester van Rotterdam 27 september bekend FRANSE COMMENTATOREN OVER AFLOOP VAN GIJZELINGSDRAMA Vastberaden Glimp kettnerSCduwaer VERBRUIKENDE LANDEN Moeilijkheden blijven in Katendrecht Donderdag 19 september 1974 15 (Van onze redact binnenland) DEN HAAG-TOKIO De drie Japanse terroristen blij ken tijdens de honderd uren gijzeling in de Franse ambas sade zeventien schoten te heb ben gelost om de gijzelaars te intimideren en uit irritatie ever laag bij de ambassade overkomende vliegtuigjes van fotografen. Dat is volgens de Haagse politie dinsdagavond na de ontknoping van het gij zelingsdrama vastgesteld. De Japanners hebben daarbij steeds in het plafond van de ambassadeurskamer geschoten. De eerste serie schoten werd vrijdagavond afgevuurd. Enke le uren nadat de Japanners hun gijzelingsactie waren be gonnen. Vervolgens werd er ook zondagmiddag geschoten, uit irritatie dat twee vliegtuig jes herhaaldelijk zeer laag in de directe omgeving van de Franse ambassade overkwa men om luchtfoto's te maken. De Haagse politie liet de vliegtuigjes, waarvan.de regi- stratieletters vanaf de grond gemakkelijk waren te lezen, uit de lucht halen In de Fran se ambassade ziet de ruimte waar de Japanners de gijze laars hebben vastgehouden er volgens de Haagse politie re delijk uit. Woensdagochtend was alleen nog het trottoir en het voorplein bij de Franse ambassade met dranghekken afgesloten. De rest van het sinds het begin van de gijze ling afgegrendelde gebied was weer voor verkeer en publiek vrijgegeven. Een van de commando's van het Rode Leger werd door een schot van de Nederlandse poli tie in de rechterarm gewond toen hij vrijdag het gebouw binnengedrongen was. Dit heeft het Japanse persagent schap Kyodo gemeld dat de eerste secretaris van de Ja panse ambassade in Den Haag, Yoetaka Kondo, citeerde die met de Nederlandse autoritei ten samenwerkte tijdens de onderhandelingen met de ter roristen. Hij zei dat het eerste doel van de goed opgeleide soldaten van het Rode Leger bleek te zijn de bevrijding van Furuya opdat deze als een grote figuur van het Japanse Rode Leger zich zou kunnen bezighouden met belangrijke taken. Koningin Juliana heeft woensdagochtend bloemen ge stuurd aan de twee agenten van de Haagse politie die bij het begin van het gijzelings drama gewond raakten toen zij door de Japanse terroristen werden beschoten. De agenten, de 21-jarige mej. J. M. Rem merswaal en haar 22-jarige mannelijke collega O. Koster, verblijven nog in het zieken huis. De rijksvoorlichtings dienst heeft dit woensdagoch tend meegedeeld. f Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL „Wij keken hier toch wel vreemd op toen we onze mensen zagen vertrekken. Ze bleven hele maal zich zelf en maakten grapjes zoals ze dat altfjd doen. Dit aegt een vertegenwoordiger van de persdienst van Transavia. Ze zag Pim Sierks, Ruud van der Zwaai en Barry Knight dinsdagavnod vertrekken met de vier Japanners die Nederland vier dagen in angstige span ning hielden aan boord. „Het zijn", zegt ze verder, „trouwens wel figuren die uit stekend bij elkaar passen- Ze houden allemaal van een grapje en vooral met Barry Kmgtiit kun je veel plezier beleven. Hoewel ik niet kan zeggen dat ze alle drie stalen zenuwen hebben kun nen ze zich goed in bedwang houden. Dat is natuurlijk ook logisah, want andiers zouden ze zich niet hebben aange meld toen onze directeur om vrijwilligers vroeg- De drie mannen vormen voor Tran savia niet een vast team- We hebben bijvoorbeeld zo'n twintig piloten voor de 707 in dienst- Ze kome n elkaar wel op verschillende vluch ten tegen en het zijn typen, die elkaar goed aanvoelen De eersite berichten, die de persvertegenwioordiigster van de bemanning opving na hun vertrek was een radiobood schap, die ze doorgaven aan de bemanning van een ander toestel van Transavia. Ze konden gistermorgen om 4.10 uw melden dat de sfeer goed was aan boord- Het toestel met de kapers bevond zich toen ongeveer boven de Rode Zee- Voor chefvlieger Pim Sieks vormen wat ongewone vluchten niets nieuws- Hij was namelijk degene, die een aantal jaren geleden de leiding had over de voedsel- vluohten naar Biafra. Pim Sierks, die in 1932 in Haren ir Groningen werd geboren, begon met luchtreclame en kwam daarna via de lucht macht terecht bij Transavia- Hij werkt er sinds de oprich ting van de maatschappij in 1966. De tweede Nederlan der, co-piloot Ruud van der Zwaai werkt vanaf mei 1971 voor de maatschappij. Hij werd in 1947 geboren. Barry Knight tenslotte is nog geen jaar bij Transavia in dienst- Hij is afkomstig uit Bilston Staffs in Engeland- Ook de persdienst van Transavia wacht met span ning op de terugkeer van hun mensen. Men hoopt, dat premier Den Uyl gelijk had, toen hij dinsdagmiddag verklaarde dat er redelijke zekerheid is voor de veilige terugkeer vam de drie be manningsleden. In ieder geval kunnen ook de mensen van de persdienst de verrichtingen van hun be- drijfsgenoten voltgen. Ieder kwartier komt namelijk de stem van Transavia gezag voerder Pim Sierks of van diens tweede vlieger Ruud van der Zwaai uit het Mid den-Oosten over de zeer ho ge frequentiegolf binnen bij de afdeling vluohtregelingen van de Ï®LM in Amstelveen- Daar bivakkeert sinds dins dagavond een team van drie man van Transavia, dat van uit de thuishaven de hele onzekere reis meemaakt. Gezagvoerder Pim Sierks Sierks en er wordt- goed ge- geiten. Voorlopig zal er aan boord geen honger worden geleden, want bij de bevoor rading was er dinsdag op gerekend dat mogelijk negen gijzelaars mee zouden vlie gen. In totaal zijn er dan ook naast een grote gevarieerde voorraad verfrissingen, ruim 130 volledige maaltijden aan boord. In de grote Boeing bevinden zich drie beman ningsleden en vier Japan ners, samen kan dit zevental makkelijk een week de ma gen goed gevuld houden. Over de VHP radio-appa ratuur, die de bemanning in staat stelt over de halve aardbol direct te spreken met de eigen mensen in het hoofdkantoor van die KLM, meldde Sierks in de nacht van dinsdag op woensdag on der andere dat een der Ja panners een gezwollen lip had. Co-piloot Van der Zwaa1 behandelde hem met zalf, na daarover eerst over leg te hebben gepleegd via de VHF met de thuisploeg er in dit geval speciaal met de bedrijfsarts, d i e daar del de bedrijfsarts, die daar deel van uitmaakt. Het zijn de chef-operati ons, de chef-vlieger en de bedrijfsarts van de maat schappij. Evenals de twee vliegers en de Britse boord werktuigkundige B. Knight, knappen zij om beurt een uiltje om zo lang mogelijk fit te blijven. Na twaalf uur vliegen was de stemming in de cockpit van de Franse Boeing, waar in de vier Japanse terroris ten een veilig heenkomen zoeken, nog prima. De ver houding met de Japanners is niet gespannen, zo meldde (Van onze Londense correspondent) De Britse kranten hechten uiteraard veel belang aan het feit, dat de navigator van de Franse Boeing waarmee de Japanse terroristen vertrokken zijn. een Brit is. De 42-jarige Bernie Knight, uit Londen, tele fooneerde dinsdag van Schiphol naar z'n vrouw Lydia in Engeland om haar te vertellen, dat hij zich vrijwillig aangebo den had. „Je bent gek", antwoordde Lydia. „Waarom wil je daar- voor vrijwilliger spe len?"- Bernie Knight zei gewoon: „Het moet toch door iemand gedaan worden"- Lydia slaagde er niet in haar man te doen afzien van zijn voornemenL Bernie Knight, die twee kinde ren heeft, werkt sinds een jaar voor Transavia en is bevriend met Pim Sierks. Aan een reporter van de Daily Mail ver telde Bernie's vrouw: ,.Soms begrijp ik het waarom van z'n daden niet, maar meestal doet hij ze om bestwil". BELGRADO (Reuter) Een hoge Joegoslavische par tijfunctionaris heeft gezegd kt kden van een ondergrond- Stalinistische partij hebben kprobeerd de bestaande orde Joegoslavië omver te wer pen *n een rede in de Montene- frijnse stad Biljelo Pole zei sselin Djoeranovic, Lid van kt partijbestuur en voorzitter ;ar* de afdeling Montenegro jan de communistische partij Jat de momenteel terecht- baande samenzweerders, uit ^aren op volledige om mezwaai in de politiek van de kgoslavische communistische partij"- Hij voegde hieraan toe dat er geen sprake was geweest van ideologische meningsver schillen, maar wel van vijan dige activiteit een poging een illegale organisatie op te rich ten met als doel omverwer ping van het bestaande stel sel.". „Met zulke lieden sluit men geen compromissen", voegde hij hieraan toe- In de Zuidjoegoslavische stad Pee staan zevenentwintig en in Titograd, hoofdstad van Montenegro, zes personen te- recht- De processen zijn ge heim- Djoeranovic zei dait de sa menzweerders vanuit het bui tenland opgehitst waren- Zij vormden weliswaar geen be dreiging voor het Joegoslavi sche systeem, zei hij, „Maar hun pogingen mogen toch niet onderschat worden". Hij noemde geen namen van landen, maar omschreef de "be klaagden als „supporters van de Kominform" - Josef Stalins organisatie voor het veroveren van de macht in Joegoslavië een streven dat president Ti to's breuk met Moskou in 1948 verhaastte. De clandestiene partij was opgericht op een congres dat door twaalf personen was bij gewoond. Dertig hadden con- gresstukken ontvangen- Djoeranovic zei niet waar het congres plaatshad, maar volgens betrouwbare kringen was het- Bar aan de Adriati- sche zee- Bij de arrestatie van de samenzweerders was be- slaggelegd op een in de Sov jet-Unie gebouwde zendappa ratuur- GRIEKENLAND zal voor het eerst sinds de militaire staats greep van 1967 weer deelne men aan een bijeenkomst van het NAVO-parlement. Volgens het sécretariaat van de Noord - atlantische assemblèe in Brus sel heeft premier Karamanlis dit laten weten. ROTTERDAM (ANP) De regering beslist in de kabi netsvergadering van 27 sep tember wie de nieuwe burge meester van Rotterdam zal zijn. De huidige burgemeester van de Maasstad, W. Thomas sen, zei dit gistermiddag uit betrouwbare bron te hebben vernomen- De nieuwe man (vermoedelijk PvdA-voorzitter A van der Louw, red zal zijn ambt half november aan vaarden- (Van onze correspondent) PARIJS In Franse ra dio- en perscommentaren toonde men zich gisteroch tend enerzijds gelukkig dat er bij de gijzeling in Den Haag niemand om het le ven is gekomen, maar werd er anderzijds weinig aanlei ding gezien om erg blij te zijn over deze afloop. De Franse commentatoren zien de ontknoping in Neder land namelijk ais een nieuwe nederlaag voor onze westerse vorm van samenleving en een nieuwe overwinning voor de anderen, die hun eisen vrijwel volledig zagen ingewilligd. Het Franse conservatieve blad Le Figaro heeft gisteren een beroep op de westelijke regeringen gedaan een vastbe raden standpunt in te nemen bij guerilla-aoties, zelfs als de levens van gijzelaars risico lo pen In een hoofdartikel op de voorpagina, waarin niet recht streeks gezinspeeld werd op het gijzelingsdrama in Den Haag, schreef de Figaro: „Aan de vaste wil van het collectieve bewustzijn (van elke natie) geen duimbreed toe te geven aan de afpersing en listen vain geweld mag niet getornd wor den- Israel begreep dit. Oostelij ke landen eveneens- Vindt men dan alleen in het westen LEIDEN (ANP) De di rectie van Hawa-houttechniek timmerfabriek te Leiden heeft besloten het bedrijf te sluiten. De 30 werknemers is ontslag aangezegd. De ongunstige fi nanciële resultaten hebben volgens de directie tot het sluitingsbesluit geleid. Aan heit merendeel van de werknemers is vervangende werkgelegenheid aangeboden- Met de ondernemingsraad en de vakorganisaties is overeen stemming bereikt over een so ciaal-plan- De betrokken werknemers zijn op de hoogte gesteld- Getracht zal worden de Hawa-patenten bij een an der bedrijf onder te brengen, aldus een commiumiq-ué van de directie. NEW-YORK (UPI) De dinsdag tot voorzitter voor het nieuwe zittingsjaar van de al gemene vergadering van de Verenigde Naties gekozen Al gerijnse minister van buiten landse zaken Bouteflika, heeft een omstreden aanvaardingsre de gehouden, die niet het ge bruikelijke kleurloze karakter had. Bouteflika zei: „Revolutio nair geweld is de enige ma nier waarop volkeren zich kunnen bevrijden"- „Als de imperialistische agressie, geca moufleerd door het verdrag van Parijs, opnieuw bezit heeft genomen van Zuidoost- Azië, dan zijn wij er zeker van dat de agressors zullen worden verslagen"- „Het Mid den-Oosten is de inzet van omvangrijke rivaliteiten ge worden en het is moeilijk de volledige weerslag te meten van de strijd der Arabische volkeren". dit schouwspel van krankzin nige verwarring en het bewijs van de zwakheid van een ab stract pseudo-humanisme dat zichzelf een nederlaag toe brengt?". Het blad voegde hieraan toe: „Men kan niet langer dulden dat de verantwoordelijkheid voor de dood van onschuldige •mensen als een gedeelde ver antwoordelijkheid wordt be schouwd. De verantwoorde lijkheid berust volledig bij de genen die met voorbedachten rade kinderen doden en gijze laars maken. De minste zwak heid ln dit licht is een aan moediging tot een nieuwe mis daden". De Britse tv-kijkers kregen dinsdagavond in het BBC- nieuws van 9 uur een „life"- ■glimp van gijzelaars, die de Franse ambassade in Den Haag verlieten- Een van de radio-reporters van de BBC. die ter plaatse het drama ge volgd had van het begin tot het einde, zei gistermorgen:,,- Het was vaak loos alarm ge weest Niemand zou er zich dan ook over verbaasd heb ben, als zich op het laatste moment nog een oponthoud had voorgedaan"- Voor de Britse radio vertel de minister-president Joop den Uyl in het Engels welke lessen z'n regering de afgelo pen dagen geleerd had- „Wij moeten onze methode om ter roristen op te sporen, aanzien lijk verbeteren", zei hij- „Er ls samenwerking en een betere uitwisseling van informatie nodig tussen de geheime dien eten van het westen, vooral wat betreft de gebeurtenissen ln het midden-oosten"- De Britse kranten beperkten zich gistermorgen tot korte za kelijke reportages over de cli max van het drama in Den Haag. The Guardian schreef, niet zonder enige afgunst, dat de Nederlandse televisie vrij wel hieel de laatste episode "life" uitgezonden had- Vol gens deze krant weigerde ml nister van financiën Dudsen- berg te onthullen door wie het losgeld betaald werd. De Daily Telegraph zette dit punt recht met de onthulling, dat volgens minister-president Den Uyl het vele geld afkomstig was van de Nederlandse regering maar dat Frankrijk de kosten zou betalen. (ADVERTENTIE) Kinderen willen plotse ling trambestuurder, ver pleegster of vader worden. Of pianist. Ook dit laatste ver neemt u met enige arg waan, temeer omdat bij de voorbereidingen een piano niet gemist kan worden. Bender- K D-die in zijn ruim 125-jarig be staan wel weet dat niet elk kind een Rubinstein wordt -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de piano terug en betaalt u alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen waarmee we altijd voor u klaarstaan... deskundig in klank Breda: v. Coothplein 12. tel. 01600-3 01 64 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Eind de ze maand zullen ministers van Financien en Buitenlandse Za ken van 's werelds voornaam ste olieverbruikende landen in Washington bijeenkomen voor inhformeel overleg op et ge bied van economie, financien en energie. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken heeft dit gisteren be kendgemaakt. Welke landen aan deze be sprekingen zullen deelnemen werd niet meegedeeld. Wel wees het ministerie met na druk op het informele karak ter van de bijeenkomst, die geenszins beschouwd mag worden als vervolg op de in ternationale energieconferentie die in februari jl. in Washing ton is gehouden en waar een stuurgroep werd gevormd om een internationale conferentie te organiseren waaraan ook de olieproducerende landen zou den moeten deelnemen. Aan die energieconferentie namen de volgende landen deel: Bel gië, Canada, Denemarken, En geland- Frankrijk, Ierland, Ita lië, Japan, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, de Verenig de Staten en West-Duitsland. ROTTERDAM (ANP) Het blijft onrustig in Katen drecht. In de nacht van dins dag op woensdag heeft iemand van de Katendrechtse midden standsvereniging het pand van het Katendrechtse actiecomité (Areka), dat onlangs werd op gericht, beklad De letters van de middenstandsvereniging KMV waren op de muur ge schilderd Er was ook een ha kenkruis op getekend Volgens het actiecomité is de dader een bordeelhouder- Na vele jaren van strijd te gen de toenemende prostitutie in deze Rotterdamse wijk be sloot het college van B en W. enkele nieuwe bordelen te sluiten- Maandag j-1- ging de politie tot actie over en sloot vier -bordelen af. PARAMARIBO (ANP) De krijgsraad in Paramaribo heeft dertien Nederlandse dienstplichtige militairen van de troepenmacht in Suriname veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk- De militairen, die gelegerd waren in de grenspost Albina werden ervan beschuldigd na afloop van hun diensttijd geweigerd te hebben het voorgeschreven uniform te dragen. Volgens een woordvoerder Van de commandant van de troepenmacht in Suriname zouden ze zich voorts schuldig hebben gemaakt aan „opzette lijke ongehoorzaamheid ge pleegd door meer dan twee personen". Drie van de ver oordeelde dienstplichtigen zijn bestuursleden van de VVDM- De militairen van het derde peloton van de Bravo-compag- raie werden op 11 juli overge bracht naar Paramaribo, waar ze in voorarrest werden geno men Negen van hen werden na vier dagen weer op vrije voeten gesteld nadat het on derzoek van de auddteur-mili- tair in Paramaribo was afge rond- Vier militairen bleven veertien dagen in voorarrest omdat naar meninig van de militaire autoriteiten in Para maribo „geva-ar voor herha ling" bestond. Na het voorar rest moesten ze in afwachting van een verdere behandeling van hun zaak voor de krijgs raad weer normaal dienst ver richten en werden ze naar h-un onderdeel teruggestuurd. HET AMERIKAANSE congres heeft de militaire begroting ten bedrage van 82 miljard 600 miljoen dollar voor het lopende begrotingsjaar goedge keurd. Dit bedrag is bijna 4,5 miljard dollar minder dan be gin dit jaar door president Nixon was voorgesteld maar 3.1 miljard hoger dan de be groting voor 1973-1974

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15