Soersma blijft somber over werkloosheid Britten stemmen oktober op tien Middenstanders: We gaan er op achteruit VVD maakte tegenbegrotinj Ziekteverzuim alweer toegenomen TELEFUNKEN Ontbossing grootste fout van de mensheid Protest tegen milieubelasting MINISTER LICHT INTERIMNOTA TOE Jongeren kritischer op passend werk commentaar DS '70 over immigratie PRINS RERNHARD OP JUBILEUMCONGRES STAATSBOSBEHEER: binnenland buitenland 1 Academici Franse grandeur Passend KNSM neemt Tr ansa via over VOOR TWEEDE KEER IN JAAR Teleurgesteld NKV Neem uw favoriete zanger op. Uzelf b.v. bandrecorders. Voornemens Donderdag 19 september 1974 Automobielbedrijf AN DER VELDE en ZN Mariastraat 15 ZUIDZANDE Tel. 01170 - 2232 Automobielbedrijf PAN DORST B.V. Stationsstraat 25 RIJEN Tel. 01612 - 3655 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een bijzonder probleem bij de bestrijding van de werkloosheid is de jeugdwerkloosheid- Hierbij spelen allerlei iactoren een rol- Opval lend is de grote jeugd werkloosheid in de grote steden Ook is in verge lijking tot vroeger het aanbod van jeugdigen op een „toevallige vraag" niet meer zo passend- Dat blijkt uit de nota van de regering- Volgens de regering past die jeugd een grote re selectiviteit toe bij het kiezen van een werkkring. Daarnaast heeft de jeugd een enger begrip van „passende ar beid"- Bovendien speelt de inkomenspositie van de ouders een rol. Die positie „maakt de perio de van werkloosheid minder bedreigend". Maar ook is de „maat schappij-kritische hou ding' van de jeugd tegen over het verrichten van werk een belangrijke factor. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) is somber gestemd over de ontwikkeling van de werkloos heid de komende jaren. Op korte termijn ziet hij geen mogelijkheden het doel te bereiken om het aantal werk lozen beneden de honderdduizend te brengen. Met name mist de regering instrumenten om de werkgelegenheid verder te stimuleren, zo erkende hij gisteren tijdens een toelichting op zijn interimnota over de bestrijding van de werkloosheid. De bewindsman noemde zelfs de huidige werkloosheid geflatteerd doordat vele oude re werknemers 214 jaar voor hun pensioengerechtigde leef tijd arbeidsongeschikt worden verklaard en daarom officieel niet tot het aantal werklozen kunnen worden gerekend. Drs. Boersma verwacht de komen de jaren geen sterke toename van de structurele werkloos heid. de zogenaamde harde kern, maar meer een afneming van de stijgende lijn van de werkloosheid. In de besbrij'din-g van de werkloosheid ziet de minister de belangrijkste taak voor het georganiseerd bedrijfsleven (werkgevers en vakbewe ging). Arbeidstij dver korting, vervroegde pensionering, ver menselijking en wijziging van het werk (b.v. minder lopende- band-arbeid), her- en bijscho ling en verdere vorming moet het bedrijfsleven richten op het effect ervan op de toe komstige verhoudingen op de arbeidsmarkt. De bewindsman wil hiervoor geld beschikbaar stelten. De regering verwacht, dat er volgend jaar 155.000 werk lozen zijn. Momenteel is bij na een vierde deel van de werklozen meer dan 6 maan den zonder werk. Van de werk lozen boven de 50 jaar zijn er velen langer dan 6 maan- - TAe Franse ambassadeur in Nederland heeft verklaard, da! hij als enige der gegijzelden niet met de handen omhoog voor de Japanse terrorislen uit behoefde te lopen, omdat deze begrip hadden voor zijn standpunt dat zo'n houding van over gave „een ambassadeur van Frankrijk niet past". Mensen met heimwee naar een al lang verleden tijd, waarin decorum en levensstijl nog werkelijke waarden vertegenwoor digden, zullen dat een prachtige uitspraak vinden. Dat is het ook, maar ze wekt tegelijkertijd een wat wrange bijgedachte aan een nabij verleden waarin de gaullistische grandeur moest verbloemen wat Frankrijk aan kracht had ingeboet. Het is die Franse houding geweest welke ook in de afgelopen dagen onnodige spanningen tussen Parijs en Den Haag heeft opgeroepen. Het is de houding van een staat, die andere landen in wezen als te verwaarlozen grootheden beschouwt. Zoals gistermiddag uit een Frans radiocommentaar ook weer bleek, waarin werd gezegd dat de gelukkige afloop van de gijzelings affaire was te danken aan „de koelbloedigheid van de Franse on Nederlandse autoriteiten". Deze volgorde duldt niet alleen op een gebrek aan hoffelijk heid, maar ze miskent bovendien de werkelijkheid welke erin bestond, dat de Nederlandse justitie, de Nederlandse politie en Nederlandse militairen hel leeuwedeel hebben moeten klaren van een karwei waarmee ze eigenlijk weinig te maken hadden. Het Franse dagblad Le Monde wist bovendien te melden dat Je NOS bijna alle buitenlandse journalisten uit zijn kleine Haag- te studio had gezet als gevolg van de overdreven aanspraken van de vertegenwoordigers van de Franse staatsomroep, hoe wel die toch een werkvertrek voor zichzelf hadden gekregen. Net zou toch qoed zijn als de Franse diplomatie zich eens ging bezinnen op de werkelijke oorzaken van de weerstanden welke haar land zo vaak buiten de grenzen oproept. (ADVERTENTIE) den zonder werk, aldus de tussentijdse nota. Ook ver wacht minister Boersma dat de werkloosheid onder de aca demici groter wordt. Er is voor hem nog geen aanleiding tot het treffen van speciale maatregelen. Drs. Boersma verwacht van de volgende voorstellen nog een verder terugdringen van dt werkloosheid: Een onderzoek naar de star re beloningsstructuur met ais mogelijk resultaat, dat de ba nen. die momenteel hoofdza kelijk door gastarbeiders wor den „bemand", beter worden betaald om ze aantrekkelijk te maken voor Nederlanders en een lagere waardering voor andere functies- Wel waar schuwt de bewindsman hierbij tegen een loonexplosie, die kan ontstaan bij zo'n herwaar dering. Een minder strakke toepas sing van „passende" arbeid mede omdat via de loonsun- pletieregeling de financiële weerstand tegen werk, dat la ger wordt betaald dan in de vorige baan, wordt weggeno men. Over een andere toepas sing ervan komt overleg met de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering. Ook moe ten volgens de bewindsman commissies bindende uitspraken doen over het al of niet „pas send" zijn van aangeboden werk. Momenteel kunnen ii vele gevallen werklozen aan geboden werk weigeren omdat zij het „niet passend" vin den. Verruiming van de toepas sing van de investeringspre mieregeling, die nu alleen voor het noorden en Zuid- Limburg geldt. Daarbij wordt speciaal gelet op de ma-te van werkgelegenheid die een nieu we vestiging brengt. Deze re geling gaat ook gelden op nog nader aan te wijzen industrie terreinen buiten de stimule ringsgebieden- DEN HAAG (ANP) Het centraal bureau voor de statis tiek en het Nederlands Insti tuut voor preventieve genees kunde T.N.O. constateer den, dat het ziekteverzuim over het tweede kwartaal van 1974, evenals dit voor het eer ste kwartaal het geval was, gestegen is ten opzichte van het overeenkomstige tijdvak van 1973- Voor de mannen liep het verzuimpercentage op van 8 procent in het tweede kwar taal van 1973 tot 8,7 procent in het zelfde kwartaal van 1974 en voor de vrouwen van 9,6 procent tot 10 procent. Het eerste halfjaar van 1974 geeft voor de mannen een ver zuimpercentage te zien van 9,2 procent (le halfjaar 1973: 8,6 procent en voor de vrouwen 10,9 procent (le halfjaar 1973: 10,4 procent)- Deze stijging van het ver zuimpercentage is zowel bij mannen als vrouwen het ge volg van een hogere verzuim -frequentie- Er zijn meer ziekmeldingen ten opzichte van 1973. Voor mannen bedraagt deze mel dingsfrequentie 96 per 100 werknemers in het eerste halfjaar van 1974 ten opzichte van 89 in 1973. Voor vrouwen zijn deze cijfers 144 voor 1974 en 134 in 1973- De gemiddelde ziekteduur is zowel voor vrou wen als voor mannen nage noeg gelijk gebleven en be draagt voor het eerste halfjaar van 1974 17,6 dagen voor man nen en 14,0 dagen voor vrou wen. De waargenomen stijging geldt over het algemeen voor alle bedrijfsgroepen die in het NIPG-TNO-verzuimstatistie- ken zijn opgenomen- DEN HAAG „De daling van het geboortencijfer en de verhuizing uit het westen naar overig Nederland wordt in toenemende mate ongedaan gemaakt door immigratie, die zich vooral richt op grote ste den als Amsterdam en Rotter dam. Deze immigratie komt vooral uit vrije lege landen als Noord-Afrika, Turkije en Su riname. Net zoals er nu meer Ieren wonen in New York dan In Dublin. Die volksverhuizing is funest voor beide landen". Dit constateert de fractie van DS'70 in de Tweede Ka mer in een rapport: „Neder land mag geen immigratieland worden", dat gisteren door dr. Drees is gepubliceerd. Daarin wordt om. gezegd: „Suriname is in vroeger eeu wen op een schandelijke wijze door Nederland uitgebuit. Daardoor zijn verplichtingen ontstaan, die ook van beteke nis blijven, wanneer elke staat kundige band tussen de twee landen wordt doorgesneden" DS'70 komt tot een afgerond plan om de immigratie uit Su riname af te remmen door de Surinamers in Suriname zelf te helpen- Milieu Actiecentrum Ne derland (MAN) roert zich danig op de publieke tribu ne van het Provinciehuis in Utrecht. Dit gebeurt uit pro test tegen de milieubelas ting. Er worden spandoeken getoond en girostrookjes van niet-betalers naar bene den geworpen. AMSTERDAM (ANP) —De KNSM Group N.V. heeft haar belang van 40 pet- in Transa- via uitgebreid tot 60 pet- Reeds bij de verwerving van het 40-pct.-belang in juni 1972 werd gezegd dat uitbrei ding niet zou zijn uitgesloten- Het door de fusiegedragsregels voorgeschreven overleg met de vakorganisaties is afgerond. De ondernemingsraden van de bedrijven zijn op de hoogte, aldus een mededeling van de twee ondernemingen. LONDEN Groot Brittan- nie's socialistische premier, Harold Wilson, heeft gisteren nieuwe vervroegde verkiezin gen uitgeschreven, die zullen plaatsvinden op 10 oktober, de datum die algemeen verwacht werd. Het is deze eeuw nog maar één keer gebeurd, in 1910, dat de Britten tweemaal naar de stembus geroepen werden in hetzelfde kalender jaar- De vorige Britse verkiezin gen vonden plaats op 28 ie- bruari en leverden een onoe- sliste uitslag op. Wilson's min derheidsregering is dus nog maar 7 maanden oud- Nog nooit tevoren werden de Brit ten zo kort na al-gemene ver kiezingen opnieuw verzoent te gaan stemmen voor kandida ten, die azen op êèn van de 635 zetels van het parlement in Westminster. De kandidaten voor het pai- lement hebben nu 3 weken de tijd om het Britse volk te bewerken met aanlokkelijke propaganda. Alle partijen zijn goed voorbereid en strijdvaar dig. Zij staan echter voor een muur van doffe apathie onder de stemgerechtigden, die niet alleen 2 verkiezingen m een Jaar overdreven vinden, maar bovendien bijna geen enkele politicus of partij meer ver trouwen. Het wordt dan ook mogelijk geacht, dat de uitslag van 10 oktober even onbeslist zal zijn als die van 28 februa ri. De twee grote partijen, la bour en de conservatieven, re kenen er uiteraard op, dat ze ditmaal uit de slag zullen ko men met een duidelijk afgete kende meerderheid In het vooruitzicht van Wilson's be slissing om verkiezingen uit te schrijven, hebben de socialis ten allerlei witboeken en an dere beslissingen wereldkun dig gemaakt, waarmee zij hun vroegere verkiezingsbeloften nakwamen. Groot-Brittann»é's 350.000 verpleegsters, die nog niet zo lang geleden dreigden met stakingen, kregen van La- boui een flinke loonsverho ging. Aan de bejaarden wer den betere pensioenen beloofd. Aan Wales en Schotland zou een sterk beperkte vorm van onafhankelijkheid toegekend worden. De Britse socialisten proberen overal nieuwe vrien den te maken- DEN HAAG (ANP) Georganiseerde middenstanders hebben gistermiddag in een openbare kaderbijeenkomst in het congres gebouw in Den Haag in een resolutie uitgesproken dat het hele pakket beleidsvoornemens van het kabinet per saldo opnieuw een reële achteruitgang in het inkomen van de middenstanders betekent. Deze resolutie werd aangenomen nadat de voorzitters van de drie centrale organisaties van ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf en de voorzitter van het overlegorgaan van die organisaties opmerkingen uit de zaal hadden beantwoord. De voorzitter van het over legorgaan, de heer H. Pors, die tevens de leiding van de ver gadering had, kondigde aan dat het de bedoeling is een strategiecommissie in te stel den die met de leiding van de drie organisaties plannen voor activiteiten ontwerpt. De heer W. Perquin, voor zitter van het Nederlands Ka tholiek Ondernemersverbond, herhaalde dat met hetgeen nu bekend is uit de voornemens van het kabinet en uit de discussienota arbeidsvoorwaar denbeleid van de drie vakcen trales het afsluiten van een centraal kkoord voor d ver- centraal akkoord voor de ver tegenwoordiging van het mid den- en kleinbedrijf welhaast niet mogelijk is. De gisteren aangeboden werkgelegemheidsnota heeft bij veel partijen de kritiek niet weggenomen. Het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond (NCW) is teleurge steld over de nota inzake de bestrijding van de werkloos heid. Het verbond mist daarin een wezenlijke aanzet voor structurele oplossingen van dit probleem. Het verbaast het NCW dat de hoofdlijnen voor een dergelijk beleid nu wed? zijn uitgesteld tot de nieuwe nota. eind dit jaar. Het NCW onderschrijft de noodzaak tot een geïntegreerd beleid, waarin onder andere het onderwijs en de sociale zekerheid een rol spelen. Vol gen-s het verbond attendeert de nota terecht op de mogelij ke gevolgen voor de werkgele genheid, van de ontwikkeling in arbeidsvoorwaarden, waar voor de sociale partners de eerste verantwoordelijkheid hebben. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen vindt het teleurstellend dat een dui delijke beleidsconceptie van het kabinet voor een doeltref fende fundamentele aanpak van het werkloosheidsvraag stuk ontbreekt- De werkgelegenheidsnota wijst o-pnie-uw, aldus het ver bond, hoe complex het werk loosheidsvraagstuk is. De no ta levert een overvloed van analytisch materiaal. Een aan tal van de voorgestelde maat regelen acht het verbond op zichzelf ongetwijfeld nuttig. Het NKV zegt in een com mentaar op de interim-nota van de regering over de werk gelegenheid geen aanleiding te zien het aanvankelijk oordeel van de vakcentrales omtrent het regeringsbeleid te herzien: „De regeringsmaatregelen ter bestrijding van de werkloos heid blijven voor de vakbewe ging volstrekt onaanvaard baar", meent het NKV. Volgens het NKV bevat de nota een grote reeks opmer kingen, waaruit blijkt dat op de arbeidsmarkt zeer ingrij pende maatregelen nodig zijn om de onaanvaardbaar hoge werkloosheid terug te dringen. Zo'n beleid moet erop gericht zijn de steeds groter worden den onevenwichtigheid tussen vraag en aanbod weg te wer ken. DEN HAAG De VVD- fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren enkele bezwa ren geformuleerd tegen de be groting van het kabinet-Den Uyl- Belangrijk punt van kri tiek is de wijze, waarop het kabinet de opbrengsten uit het aardgas wil gebruiken- Deze aardgasbaten zijn maar van tijdelijke aard- Daarom moe ten ze volgens de economen van de VVD gebruikt worden voor een verbetering van de economische structuur van ons land en niet ter dekking van allerlei consumptieve uitgaven, die later niet meer kunnen worden teruggedraaid. Dit is ook de mening van de finan ciële deskundige van de KVP in de Tweede Kamer, drs. No tenboom- De belastingplannen van de regering gaan de VVD niet ver genoeg- Deze partij wil o-a. niet 80 maar 100 procent inflatiecorrectie belastingver laging wegens de waardever mindering van het geld). Daarmee zo-u ongeveer 275 miljoen gulden gemoeid zijn. Bovendien wil de VVD een meer reële verlaging van de inkomstenbelasting voor de middengroepen tot een bedrag van 400 miljoen- Voorts staan beperkte verlagingen van de vennootschapsbelasting, de vermogensbelasting en de er- fenissenbelasting op het ver langlijstje van de VVD- Kijk, dat vinden wij nou flauw van zon Wiegel. Eerst aardig zijn over het buitenge wone succes van onze regering het vrijkrijgen van de elf gijzelaars maar wel onmid dellijk als een weerspannig jongetje een tegenbegroting indienen. Had dan een paar. dagen ge wacht; maar nee, onze eigen Joop is nauwelijks uitgeslapen (van een erg kort slaapje, zegt zijn vrouw Liesbeth en daar staat Wiegel weer te mem men. Toevallig kunnen wij dat helemaal niet waarderen. En Hans (van Pien), althans zijn raadgevers, want hij is ten slotte ook maar spreekbuis, gelooit zelf ook niet zo erg m zijn tegenbegroting. Sprak hij niet enkele weken geleden nog dat dit kabinet „de rit wel zou uitzitten"? Nou dan! Dat vinden wij nou een beleid van niks- „Uitermate onvol doende. Ik ben helemaal niet tevreden over deze tegenbe groting. Een zig-zag-beleid". Wammes Wiegel. De kans op een Damascus- des-doods is gelukkig voor bij. Zo'n begroting, steunend op aardgas, is eigenlijk ook een vluchtig geheel. Maar wei ex plosief. Zou Kissinger nog rustig kunnen slapenAllende zal wel eens in zijn dromen ko men spoken. Zoals Kissinger tijdens Allende's regering in Chili rondspookte... Met een buidel vol dollars- En daar vind je altijd wel gegadigden voor. Kijk maar eens naar dat lugubere stellet je dat nu in Chili aan de touwtjes trekt. Tot morgen MERIJN (ADVERTENTIE) En omdat u hoge eisen stelt aan onvervormde geluidsweergave, doet u dat 't beste met een Telefunken bandrecorder. Beluister onze collectie bij uw winkelier. Ontdek het sublieme geluid. En ontdek de vernuftige details. UTRECHT (ANP) Het ergste dat de mens tot dusver re de wereld heeft aangedaan is de gigantische ontbossing, die sinds mensenheugenis heeft plaatsgehad. Tot deze conclusie kwam prins Bernhard gistermorgen in zijn openingsrede op het congres „Leven met wortel en tak", dat staatsbosbeheer ter gelegenheid van zijn 75jarig bestaan in Utrecht houdt- En nu wij de bossen goed deels hebben vernietigd, aldus de prins, komen de zeeën aan de beurt. Misschien nog erger dart de erosie van het land is de verdwijning van het leven Ln de oceanen. De blauwe vin vis, het grootste dier dat ooit heeft bestaan, is waarschijnlijk niet meer te redden, en ook de legendarische dolfijnen zijn in gevaar. Ieder jaar sterven 250.000 dolfijnen nodeloos, als een bijverschijnsel van de to nijnenvangst. Dat een natuurreservaat niet in stand is te houden zonder blijvende zorg illustreerde de prins met het voorbeeld van het deels met Nederlandse hulp tot stand gekomen Spaanse Donana-reservaat ten zuiden van Sevilla. De Spaan se Keizerarend, de lynx en ve le andere zeldzame diersoorten komen er nog voor, maar nu komen er aan de zeezijde to renhoge flatgebouwen en ho tels, waar 70.000 toeristen kunnen logeren, terwijl een weg die het terrein geheel van de zee zal afsnijden in voorbe reiding is. Ir. S- Herweijer, directeur- generaal van de landinrichting en de visserijen sprak, namens minister mr. A. van der Stee van landbouw en visserij, de rede uit waarvoor de bewinds man door de EEG-vergadering in Brussel zelf niet had kun nen xomen. Hoofdthema's van die rede waren: „Wat is het bos waard?" en „Wat is het pos ons waard?" Als antwoord op die laatste vraag nad minister Van der Stee enige beleidsvoornemens genoteerd, die de komende kwarteeuw voor staatsbosbe- neer bepalend zullen zyn. Daartoe behoorden: Het tot stand brengen van een landin richtingswet- die een optimale inrichting, gebruik en beheer vaii onze landelijke gebieden mogelijk zal maken Verder het opstellen van een strue- tuurscnema voor de landin richting- gericht op een zoda nige alweguig van alle belan gen dat de doelstelling „een heid in verscheidenheid" ge waarborgd is. Het ontwikkelen van een in dit structuursche ma passende visie op de in standhouding en uitbreiding van het bos. Bevorderen dat in bestaande of nog te ortwikke- len plannen ruimte komt voor uitbreiding van het bosa-re- aaJ.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13