Brabantse bossen zullen niet verdwijnen 020-211711 A ance ridburo vogels BOEK WILLY BRANDT: TERUGZIEN IN WROK llllfi Beurskoersen Nieuwe talingrad-documentaire in een twijfelachtige bewerking 'igingen saaien onrust Omstreden actie voor Dom. Helder Gamara De lichtgewicht Singer Starlet tij ement binnenland buitenland n d aan de Haven jelegen bungalov ENOTYP rpistes tes chten id personeel A+B voor een die zekerheid biec ansassistent/ eerder ngstelling? Won!® I losgebroken koe Geïmponeerd Wehner BERICHTEN TE ALARMEREND Kan niet missen. In elke automaat is Caballero present. Anders dan andere. BODEN: ;lke hoeveelheid tegen Dinsdag 17 september 1974 halJ hoogovencement verpau apieren zakken van 50 kg «ZIJDE 90, NOORDELOds 01838 - 337 ol 546 5 en SINGEL 1, NOORDELoJ EL. 01838 - 328. OOR RöTTGER B.V., lid N Bf| otterdam, telefoon O10-240U onderhouden en geheel geniJ evel in 1971 geheel gerestJ egane grond verkoopruiid 50 m2. 1 e verd. verkoopruin, ijn 50 m2. 2e verd. maga;d in te richten als woonruirj vereen te komen. tan de Geerbroekseweg te y tr 1967, met 1240 m2 eigeJ woonkamer met aangebouwd! euken, 3 slaapkamers alle al, douche, toilet, zolder mei ahele opp., waarop een extrJ el Grote garage met smeerpot itraal verwarmd. Goed aanga, aardestal en wagenstal achtei opsom 280.000,— k.k. KANTOORKRACHTEN TELEFOON 01600 - 7 48 16 Helleputtestraat 15 langs Ibureau breda (Van onze correspondent) BONN Hoe een monument jichzclf opricht en zichzelf vernietigt, zou de titel kunnen „jn van een boek over de man. <1 ie eens in het na-oor- I iofSe Duitsland de meest po pulaire en zelfs de enige wer- •te|jj|c beminde kanselier was. Door zijn moedige verzoenings politiek met Oost-Europa was iVjllv Brandt een van de mar- ïantste politici in de wereld „worden. De voldoening hier- I Jver bracht hem ongewild ertoe al tijdens zijn leven aan zijn eigen standbeeld te •aan bouwen- get welslagen van zijn poli- nek maakte hem ontheven van je aardse beslommeringen en steeds meer karikaturisten za- ;fn heir, als een engel in de volken zweven- Toen hij op 6 ,:ci jongstleden over het logge lichaam van de Oostduitse spi on Guillaume struikelde en als kanselier aftrad, was het niet (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De werk- jemeenschap voor sociale en medische ontwikkeling ASME uit Marburg in Duitsland is momenteel via een spectacu- liire advertentiecampagne be ng geld in te zamelen voor Dom Helder Camara. terwijl de bisschop heeft gezegd dit geld niet te willen ontvangen. De Nederlandse Actie Dom Helder Camara heeft ASME vragen gesteld naar over doel, werkwijze en het resultaat, maar het antwoord leverde geen bruikbare gegevens op. ASMA schreef zelfs terug: „We zijn geen gangsters, wij hebben het niet nodig om re ferenties te geven". De Actie Dom Helder Cama ra onthult dat de zg. generaal secretaris van ASME, Heinrich Strübig, in het verleden ont slagen is bij de hulporganisa tie Medico-International in Frankfurt wegens slechte, be drijfsvoering. De Actie be schuldigt ASME van het in druk maken door het zich aan meten met klinkende titels en het schermen met namen van Duitse parlementariërs en pro- Vice-president Hanspeter I Sommer is lid van dé bedrijfs- I leiding van een Duitse medi- Jjnenfabriek. Verder zijn een I aantal medicijnenfabrieken ertegeniwoordigd in het cura- torium van ASME- Juist deze I iabrieken zijn de voornaamste I leveranciers van de medicij 1 ven, voornamelijk vitaminen I n entstoffen, die ASME naar 1 landen van de derde wereld iOEDERENSTATIONte ROTTER n die opgeleid willen worden voi funktie geldt een goed gezichts- *n een lengte tussen de 160 cit volledig basisonderwijs; leeftij1 jaar. de bon in en stuur deze in een| tzegel naar de N.V. Nederlandss oordnummer 780, Utrecht. ion (030) - 35 33 80 of 35 47 63.1 adere gegevens over opleidtnSJ orwaarden e.d. Indien u dan be* wordt u uitgenodigd voor omst. en ingelicht over de betrekking «istent/rangeerderte Rotterdam 6ö3/17.9/St. GRONINGEN Een losge- Msen koe heeft in de nacht I nu zondag op maandag de Groninger gemeentepolitie en I he brandweer ruim een half "ar in touw doen zijn. Pas "adat de surveillancewa- |o van de politie door de geramd was en de ndweer ingeschakeld liet beest zich vangen op een rabrieksterrein aan de Sont- "tg. De achtervolging van de onwillige koe strekte zich uit ever de halve stad. hij, die uit de wolken viel, maar het Duitse wolk- Brandt bleef een verheven fi guur van overtuigende mense lijke waardigheid. Op dit au reool is nu een zware schaduw gevallen en het is Brandt zelf, die zich voor de zon gescho ven heeft Zijn gevoeligheid, waarmee hij persoonlijke sym pathie won en zijn politiek een menselijk aanzien gaf, ontpopt zich nu als een eigen schap, die hem laat zien als niets meer dan een mens met al zijn zwakheden. Nagenoeg de hele wereld was op 6 mei geïmponeerd door de waardige motivering van zijn aftreden Hij offerde zichzelf op, omdat hij zich verantwoor delijk achtte voor de spion in zijn kanselarij, zonder dat men hem enige schold kon aantonen Brandts gevoelens waren ongetwijfeld oprecht, maar zijn gevoeligheid is er ook de oorzaak van, dat hij achteraf gezien geen vrede kan vinden met zijn eigen be sluit, rii i demonstreert dit met onthullende directheid in zijn Doek, d°t eind lïi deze maand onder de titel „Uber den Tag hinaius" gaat versehij nen. iMiemand zal een staatsman het reent ontzeggen achtera! zijn herinneringen op papier te zetten, maar Brandts ont boezemingen neooen niets met „memoiresvan doen, maar wei met een terugzien in wrok, waai-dij zijn altreden een centrale rol speelt- Deze kortzicntige terugblik is er de oorzaak van, dat zelfs vrien den voor hem op de loop gaan of er het zwijgen toe doen- Zij nemen het hem kwalijk dat hij zich niet meer gedistanci- eerd tegenovei zijn aftreden heeft, opgv a; zowel wat d* tijdelijke ais de morele af stand betreft- Zijn boek brengt namelijk nieuwe onrust in de door affaires toch al geschokte binnenlandse poli tieke verhoudingen en de te leurstelling is vooral groot, omdat men Brandt hiervoor als de integer had beschouwd. Dat geldt ook voor zijn rancu neuze afrekening met fractie leader Herbert Wehner, die Brandt steeds meer in de rug was gaan aanvallen en naar het schijnt dat zijn aftreden een beslissende invloed had. Ook de SPD zelf ondervindt van dit geklap uit de school alleen maar nadelen, omdat zij aan vertrouwen verliest- Daar om staat de titel van Brandts boek in lijnrechte tegenspraak tot zijn inhoud, want de voor malige kanselier heeft zeker niet verder gekeken dan zijn nues lang was. (ADVERTENTIE) kleine compacte lichtgewicht machine van Singer Het de slimme „één-hands-greep". Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten ei zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo'n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599, En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven n aeze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Willy Brandt De lachende derde is uiteraard de opposititionele CDU en een van haar leden lanceerde de speaise uitspraak: „Watergate, Wehner geht, (Wienand geht'" De laatste naam duidt op de affaire rond de gevallen secre taris van de SPD-fractie, die zich voor een schandalig be drag had laten omkopen ora de failliet gagane charter-maat schappij „Pan International" ondanks haar gebrekkige vei ligheid door te laten vliegen- Dit alles wordt thans door „U ber den Tag hinaius" opgera keld, waarbij het meest verza- zingwekkende is, dat Brandt zich zelf vernedert door tot het niveau van de intriges af te dalen. Dit was een laagvlakte, die hij vroeger nog niet met de topjes van zijn tenen be roerde Daarom begint het mo nument af te brokkelen, maar het heeft de bijl aan zijn eigen voetstuk gezet. Puzzel mee! (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Een artikel in De Stem van vrijdag 6 sep tember, onder de kop „Bra bant heeft over 75 jaar geen bos meer", heeft in kringen van Staatsbosbeheer zelf, ge meenten en landschapsbe schermers nogal wat beroering gewekt. Dat is temeer te be treuren omdat de onrust voor al onstaan is door de ongenu anceerde formulering van de kop. Het artikel dat daaronder stond en waarin plaatsvervan gend directeur ir. D. Sikkel van Staatsbosbeheer zijn visie uitsprak is van strekking hele maal niet alarmerend, hoewel misschien wat summier. Ir. Sikkel beklemtoonde noa eens nadrukkelijk dat hij met zijn uitspraken niet een totale verdwijning van de Brabantse bossen op het oog heeft, maar een verschuiving Het netto resultaat zal, volgens zijn ver wachting, over 75 jaar zelfs een aanzienlijke winst aan bos zij n. De heer Sikkel had gezegd, sp2-ekend over bosbouwbeleid en toekomst, dat het brem niet zou verbtzen als over 75 jaar een aantal bossen die nu (slecht) groeien op schrale grond in Brabant, op de Velu- we en in Drenthe, plaats zou hebben gemaakt voor natuur terreinen, bestaande uit heide velden, zandverstuivingen, vliegdennen, vennen en berkop standen. Daar zou dan tegeno verstaan dat nieuwe (loofbos sen zouden groeien op vrucht baardere gronden waar nu nog geen bossen staan. Deze toekomstvisie moet men, aldus de heer Sikkel, zien binnen het raam van een bredere kijk op het bosbouiw- probleem in Nederland. „Van verschillende zijden wordt aangedrongen op meer pro- duktieve bosbouw. Dat heeft naar het inzicht van staatsbos beheer alleen zin als daarvoor betere gronden beschikbaar worden gesteld. Dat is een kwestie van: wil Nederland de prijs voor meer bossen beta len?", aldus de heer Sikkel die er ook op wees dat het huidige Nederlandse bosbezit (slechts ruim 8 procent bedek kend van de totale Nederland se bodem) goed beschermd is door de Boswet en niet in het minst door de publieke opinie. „Verschuivingen echter, naar betere en meer gevarieerde bossen op vruchtbaardere bo dem, moeten daarbij wel wor den venwacht". (ADVERTENTIE) De Amsterdamse Effectenbeurs 24 uur per dag nu van 20 naar 44 lijnen 10.05 uur voorbeurskoersen 11.05 uur voorbeurskoersen 11.45 uur openingskoersen 12.05 uur koersen van 12,00 uur 12.35 uur koersen eerste periode 13.45 uur slotkcersen 16.45 uur nabeurs New York 20.45 uur slot New York Ook koersen Tokio, Londen en Zürich Sinds Cornelius Ryan zijn „Langste dag" schreef is de documentaire geschiedschrij ving met behulp van overle vende getuigen tamelijk gang baar geworden. De methode, mits bekwaam toegepast, werkt erg suggestief. De ac teurs in het drama vertellen ieder hun verhaal, van de ei gen gezichtshoek uit. De offi ciële stukken liefst geheime vert (Mm hun relazen de noodzakelijke authentieke ach tergrond. Anekdoten en curio sa zorgen ervoor dat de aan dacht van de gemiddelde lezer gespannen blijft en niet wordt afgeleid door een berg technï sche details. Het schrijversta lent moet ervoor zorgen dat a) die uiteenlopende, zich gelijk tijdig voordoende elementen worden verweven tot een ge heel dat uit eigen beweging naar een climax voert. Wat Ryan deed voor de ge allieerde invasie in Norman- dië, on nu ook voor de Slag om Arnhem, en Salisbury voor het beleg van Leningrad deed de Amerikaanse historicus William Craig voor de slag om Stalingrad. Hij hfeeft honder den overlevenden uit beide kampen geïnterviewd, heeft de officiële documenten bestu deerd en geanalyseerd en de plaats waar de slachting zich voltrok bezocht. Alles bijeen resulteerde zij.n inspanning in een werk dat voor alles een inzicht verschaft van wat de mens aan incasseringsvermo gen kan opbrengen. Ook wordt wel duidelijk dat de geallieer de overwinning op de machten der duisternis ook bij Stalin grad in menig opzicht een dubbeltje op zijn kant is ge weest, dat slechts door de waandenkbeelden van de man die zich Führer van het Graot- duitse rijk liet noemen de voor ons goede kant oprolde. Of Craig erg veel nieuws aan de oppervlakte brengt, kunnen we moeilijk beoorde len. Erg waarschijnlijk dunkt het ons niet, want de lijst van aan Stalingrad gewijde wer ken is op zijn minst zeventig nummers lang- In uitbeeildingsvermogen en zeggingskracht blijft hij zeker achter bij Ryan en Salisbury, waardoor het de gewone lezer wel eens zal duizelen van de cijfermatige,, aanduidingen van legereenheden en de veelheid van troepenbewegingen. Per soonlijk vind ik zijn wat ge forceerde objectiviteit hinder lijker. Craig houdit een beetje de kerk in het midden: aan beide kanten waren immers goede en slechte mensen, aan beide kanten werden wreed heden begaan, aan beide zij den werd ontstellend veel ge leden. Dat is op zichzelf we) waar, maar wel met dit ver schil dat de inwoners van Sta lingrad, evenals miljoenen an deren aan geallieerde kant, de tweede wereldoorlog niet zijn begonnen, noch hem hebben uitgelokt. Intussen dwingt het boek van William Craig in zijn oor spronkelijke vorm zeker res- peot af, maar hij heeft het met zijn Nederlandse vertaler en uitgever bijzonder slecht ge troffen. De vertaling is een toonbeeld van ondeskundig heid en slordigheid, een en ander nog versterkt door een groot aantal zetfouten. Van de dolste vertaalfouten twee voorbeelden. Op bladzijde 204 wordt gesproken over een cor respondent van een „Duitse propagandamaatschappij". Je vraagt je af wat dat voor een bedrijf wel mag zijn, maar dan herinner je je ineens dat tijdens de oorlog er nogal eens verslagen werden gepubliceerd die afkomstig waren van een „propagandacompagtnie", dat wil zeggen een gewoon leger onderdeel dat met een jour nalistieke taak te velde was belast. Heel vermakelijker is ook dat de vertaler boven alle te legrammen van de Duitse Ge nerale Staf „TOP SECRET" laat staan, hoewel de Duitsers daar echt „Geheime Komman- dosache" boven zetten. In het Nederlands had dus met „Zeer geheim" of iets dergelijks vol staan kunnen worden. Ik ben er niiet de man naar om op elke slak zout te leggen, in dit geval vind ik een boek dait door de uitgever zo wordt ge maltraiteerd gewoon een bele diging voor de lezer, waar de Consumentenbond behoort in te springen. JOOP BARTMAN (William Craig: Opmars en ondergang. Vertaling Thomas Nicolaas. De Centaur, Amster dam, f 29,50). (ADVERTENTIE) Caballero, trekt u maar Altijd raak!

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 31