EUROPEES PARLEMENT: Prijsverhoging in landbouw meer dan 4 Voorwaardelijke amnestie voor Amerikaanse dienstweigeraars ZES MAANDEN VOOR AANDEEL IN WAPENBIEFSTA1 I )e;rel¥d Tilburgse lakenfabriek E. Elias gaat sluiten ó'n Premier Turkije treedt af MOMENTOPNAMEN UIT DEN HAAG VéGé „Ook in Argentinië zijn buitenlandse agenten aan 't werk binnenland buitenland i markt Ï5| 1% m VERWIJTEN COCA-COLA DAGVAARDT SCORPIO FILMS OM ROL FLESJE Russische kunstenares veroordeeld DE BOEREN- DEMONSTRATIES OLIEMAN Twee rechters in Ulster doodgeschoten Honderd man krijgen elders werk OVERLEG INGELICHT Cassatieberoep Aage M. verworpen van Red Band natuurlijk jinscfag 17 September 1974 Verkrijgbaar bij drogist en apotheek tverkocht voorbehouden I.F. iraat 4^75- 12,95 4ê2r- 98,- -S8T— 59,- 435:=- 69,- _77-=— 57,75 225jr 185,- (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG Europees commissaris Lardinois en de Europese Landbouwraad zul len vandaag in Brussel vrijwel zeker geconfronteerd worden met een eis van het Euro pese parlement om de landbouwprijzen met meer dan vier procent te verhogen. Pas van morgen vroeg zou het parlement stemmen over een resolutie, maar gisteravond was het standpunt van de drie grootste fracties van het parlement grosso modo al bekend. De Christen-democraten eisten een prijsverhoging van zes procent, de liberalen wilden niet minder dan een verhoging van acht pet. (om „een brandend hete herfst" te voorkomen) en de socialisten wilden tenminste vier pet. De voorzitter van deze laatste fractie, de Nederlander Laban, tekende daar overigens bij aan dat de meerderheid van zijn achterban een globale verhoging van vier pet. een grof en ontó'Mijik werkend middel acht. Laban pleitte voor een selectieve, -aan lan den zowel ais aan produkten gebonden steun. Ook de woordvoerder van de conser vatieve fractie in het parle ment, de Brit Sbott-Hopkins pleitte voor een gedifferenti eerde aanpassing van de prij zen. De Nederlandse woordvoer der van de socialistische frac tie gaf achter elkaar de Euro pese boeren en de Europese ministerraad een veeg uit de pan. De boeren verweet hij hun „onwettig en voor anderen schadelijk optreden" en enkele regeringen verweet hij dat zij daar in bepaalde gevallen voor gezwicht zijn en nationale hulpmaatregelen in het leven hebben geroepen. De demonstraties hebben zich vanuit Frankrijk als milt vuur over Europa verbreid. Dat is jamnier want Frankrijk heeft wel betere exportpro- dukten, aldus Lalban- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Coca- Cola Company Neder land heeft een kort ge ding aangespannen tegen Scorpio Films B.V., pro ducent van de speelfilm „Alicia", die binnenkort in première gaat. In de ze film komt o.a. een sex-scèn« voor, waarin een door vorm en op schrift voor het publiek duidelijk als zodanig herkenbare Coca-Cola fles voor pornografische doeleinden wordt ge bruikt. Een datum voor het geding is nog niet vastgesteld. Coca-Cola vindt dat door opname van deze scène de indruk geves tigd wordt, dat zij ach ter deze produktie haat, hetgeen aan de joede naam van de maatschappij en haar produkten afbreuk zou kunnen doen. De scène zelf acht Co ca-Cola nadelig voor de reputatie van merk en produkt. De firma eist dan ook verwijdering van deze scène uit de nhn. I>e Duitser Fruih- die na mens de christen-democraten sprak, verzette zich ook tegen de genomen nationale maatre gelen en zei dat geen enkel land langs deze weg mag pro beren goed te maken wat een probleem is voor de gehele gemeenschap- Zulke maatrege len leiden onherroepelijk tot de volledige ineenstorting van de gemeenschappelijke markt, aldus Fruh- (Vervolg van pagina 1) Twee bruggen over de Rijn tussen Frankrijk en West- Duitsland waren versperd door tractoren van Franse en Duitse boeren die hun acties perfect op elkaar hadden afgestemd In een colonne van 200 trek kers en andere voertuigen die door Aken reed, werden span doeken meegevoerd, waarop onder meer stond: „Alleen wa ter is goedkoper dan melk" en „Zonder boeren gaat het land ten onder". In heel Frankrijk sloten boeren met hun trek kers de wegen af. De steden Straatsburg en Angers werden volledig van de buitenwereld geïsoleerd Michel Debatisse. de voorzitter van de Franse boerenbond die de acties in heel Europa ge coördineerd heeft, verklaarde dat „de boeren van de negen landen van de Europese Ge meenschap, van Schotland tot Sicilië en van Engeland tot Beieren, voor de eerste keer één zijn in hun verzet". In Cardiff, de hoofdstad van Wales, deelden vijftig boeren pamfletten uit waarin aange drongen wordt op prijsverho gingen. Zelfs in Zwitserland dat geen lid is van de EEG, kwamen de boeren in verzet. Met honderden tractoren blok keerden zij verschillende hoofdwegen. In Nederland hebben de boeren een „zachte actie" ge voerd. Er zijn geen wegen versperd. Wel deelden de boe ren in diverse steden gratis melk, fruit- groente en bloe men uit. Zij kwamen in actie in o.m. de volgende steden: Groningen, Alkmaar, Venlo, Bergen op Zoom, Goes, Arn hem, Den Haag. Utrecht, Delf zijl, Ziieri'kzee, Eindhoven, Barneveld, Roosendaal, Stads kanaal, Winschoten, Breda, Purmerend, Assen, Kempen, Leiden- Elburg. Op een niet overweldigend bezochte demonstratieve verga dering heeft de heer Klaas Olieman, voorzitter van het landelijk actiecomité boeren en tuinders, maandagmiddag in Arnhem gepleit voor een vernieuwing binnen de be staande standsorganisaties, waarbij de bestuurders niet meer een cumulatie van func ties mogen hebben. Volgens de heer Olieman zijn de actiegroepen nog nodig om een corrigerende taak uit te oefenen, aangezien de cen trale organisatie de aansluiting met de basis hebben gemist. Hij verklaarde met zijn ac ties geen vierde standsorgani satie in het leven te willen roepen. „We hebben er mis schien al twee te veel", zo zei hij- moskou (apj de rujs- ssohe kunstenares Nadezhda skayd, een vam de vijf die maandag voor Mrtbank moesten versotr adat de politie zondag «eweld een einde bad gemaakt hun tentoonstelling koderne kunst, is m K15 ,dagen gei ^beschuldiging van Dit is door haar «kendgemaakt- De ™stenaars die maai Fusten voorkomen waren Rabin, diens 22-' „°n Alexander, Ye, "thin en de fotograaf Sychow. Of de vier anderen l^^eroordeeld ie nog Rus- de verschijnen met a aki van io veroordeeld gevangenisstraf ordever- vrienden andere maandag :n Os- -jarige Yevgeny Vla- reeds niet Twee momentopnamen uit Den Haag, waar gisteren door het gijzelingsdrama een geforceerde rust heers te. Op de bovenste foto pro beren mariniers de tijd te doden met het gooien van pijltjes. De onderste foto toont de twee vrijgelaten vrouwen, gistermorgen. De emoties zijn een van hen te veel. Zij zijn naar een angst vallig geheim gehouden plaats vervoerd. (Van onze redactie buiten-land) LONDEN Twee vooraan staande katholieke Noord-Ier se juristen, rechter Rory Co- naghan en politierechter Mar tin McBi-rney, werden gisteren in Belfast meedogenloos „te rechtgesteld" door leden van de voorlopige IRA. die hen thuis kwamen doodschieten- Een schoonzuster van McBir- ney stierf later aan een be roerte toen zij op de hoogte gebracht was van de moord- De voorlopige IRA deelde mee, dat zij beide slachtoffers beschouwde als „onderdelen van de Britse oorlogsmachine". De republikeinse verzetsorga nisatie had hen geruime tijd geleden al gewaarschuwd, dat hun bedrijvigheid ernstige ge volgen kon hebben. (Van onze correspondent) WASHINGTON President Gerald Ford heeft Vietnam-de- serteurs en dienstplichtontdui kers voorwaardelijke amnestie aangeboden. Het gaat volgens het Witte Huis om rond 28.000 man. Zij kunnen „hun plaats in de Amerikaanse maatschap pij terugverdienen" via alter natieve dienstplicht, die maxi maal 24 maanden kan duren. Zij zouden bijvoorbeeld de laagstbetaalde betrekkingen in ziekenhuizen kunnen vervul len, waarvoor moeilijk perso neel kan worden gevonden. Er is een „clemenitieraad" van negen personen ingesteld, waarvan enkele leden zich in het verleden fel tegen de oor log in Vietnam hebben uitge sproken (zoals de voormalige senator Charles Goodell van New York voorzitter en de Jezuïet Theodore Hesburgh, de directeur van de universi teit van Notre Dame) maar vier of vijf leden van de com missie houden er tegengestel de opvattingen op na. zoals een voorzitter van de vereni ging van verlamde oud-strij ders- President Ford verklaarde dat hij met zijn voorwaardelijke amnestie-maatregel wilde bij dragen tot herstel van de een heid onder het Amerikaanse volle- De eerste reacties waren, onder leden van het Congres, gemengd- Woordvoerders van de dienstweigeraars en deser teurs daarentegen reageerden zeer negatief. Zij eisen on voorwaardelijke amnestie op de onvoorwaardelijke gratie aan de voormalige president Nixon. De deserteurs en dienstplicht ontduikers hebben tot 1 janu ari ds tijd om zich bij de autoriteiten te melden. De tijd van alternatieve dienstplicht kan worden verminderd op grond van verzachtende om standigheden. Wanneer de al ternatieve dienstplicht is vol tooid zal worden afgezien van verdere strafvervolging. Nog niet veroordeelden moeten zich melden bij de officier van justitie, terwijl degenen die reeds veroordeeld zijn voor de „clementieraad" moeten ver schijnen. De amnestiemaatregel slaat op de periode van 4 augustus 1964 tot 28 maart 1973. DE Franse bond van zeelieden is maandag in staking gegaan ter ondersteuning van de actie van de bemanning tegen de voor verkoop of sloop bestem de oceaanstomer France. (Van onze rechtbankverslaggever) BREDA De wapendiefstal uit de Trip van Zoudtlandtka- zerne in Breda door een groep Zuidmolukkers van de RMS in de nacht van 29 op 30 april, kreeg maandagmiddag voor de Bredase rechtbank nog een staartje. Eerder werden zes Zuidmolukkers na een eis van 12 maanden door de Bre dase rechtbank voor deze wa pendiefstal veroordeeld tot tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk en twee jaar proeftijd. Gistermiddag had zich de 18-jarige J. M. uit Krimpen a.d. IJssel voor het medeple- gen van deze diefstal te ver antwoorden. Hij werd conform de eis veroordeeld tot dezelfde straf als de eerder veroordeelde Zuidmolukkers. Dat de rechtbank zich nu pas met zijn zaak kon bezig houden was in feite aan ver dachte zelf te wijten, want hij heeft zich pas begin septem ber bij de politie gemeld. Ver dachte gaf toe tevoren met de anderen het plan tot de wa pendiefstal i.v.m dreiging van de kant van de A.P.I. beraamd te hebben en mee naar Breda te zijn gereisd. Zijn taak had bestaan in het op de uitkijk staan en het inee overbrengen van de wapens (dertien Uzi's, twee Falgewe- ren en 800 patronen voor Fal- geweren) naar de gereedstaan de auto's. De officier van jus titie paste zijn eis aan aan de eerdere vonnissen. Hij zag geen reden lager te gaan. De raadsvrouwe mr. G. Later uit Den Hg z-g die reden wel, raadsvrouwe mr. G. Later uit Den Haag zag die reden wel, maar de rechtbank vond dat verdachte het aan zichzelf bad te wijten, dat zijn zaak nu pas kon worden behandeld. De rechtbank stelde zich op het standpunt dat hier „gelijke monniken, gelijke kappen" moest gelden. De rechtbank ging ook mee met de officier van justitie die bevel tot ge vangenhouding had gevraagd. (ADVERTENTIE) BUENOS AIRES (EFE) De onthullingen inzake inmen ging van de Amerikaanse ge heime dienst CIA en de „com missie van veertig" (een ge heime inlichtingencommissie op hoog niveau onder leiding van minister Henry Kissinger) in ernstige gebeurtenissen in Latijns-Amerika zijn zorgvul dig bestudeerd door de Argen tijnse nationale gedeputeerde Jorge Omar Viale. Hij heett een onderzoek ge waagd naar „de psychologi sche actie die buitenlandse agenten in Argentinië ont plooien teneinde een chaos te scheppen". Het is overigens niet de eer ste openlijke veroordeling van een dergelijke interventie ln Argentinië. Julio Broner, pre- rr'dent van de „algemene eco nomische vakcentrale", had reeds eerder gesproken over „de vreemde belangen die chaos kweken" en die niet ver van hun doel verwijderd sche nen als men de escalatie van het geweld in het land in ogenschouw neemt. In heel Argentinië zijn koel bloedig uitgevoerde moorden een dagelijks gebeuren. (Van onze redactie buitenland) ANKARA Premier Bu lent Ecevit heeft maandag ont slag genomen. Turkije onder vindt hierdoor zijn tweede re geringscrisis in zeven maan den- De stap van Ecevit betekent het einde van een wankele coalitie tussen zijn links geo riënteerde republikeinse volks partij en de conservatieve mohammedaans gerichte natio nale reddingspartij van vice- premieT Necmettin Erbakan- Ecevit verklaarde op een persconferentie dat hij wilde aftreden met het doel zich te ontdoen van een ongewenste coalitiepartner en om een krachtiger mandaat via nieu we verkiezingen te verkrij- gen. De premier zei dat hij in middels president Fahri Koro- turk van zijn voornemen om het premierschap neer te leg gen op de hoogte heeft ge steld. Ecevit zal nog overleg plegen met zijn partij, de re publikeinse volkspartij, voor dat hij opnieuw naar de presi dent gaat om zijn feitelijke ontslag in te dienen- Volgens de premier is de beste oplos sing zo spoedig mogelijk alge mene verkiezingen te houden. Zodra dat is gebeurd zal de vorming van een nieuwe rege ring veel eenvoudiger zijn, zei hij. Ecevit verklaarde vervol gens dat hij tot aftreden had besloten in verband met one nigheid met de partij van na tionale redding van vice-pre- mier Necmettin Erbakan, die zegt dat Ecevit het partijbe lang laat prevaleren boven het landsbelang- Sinds de crisis rond Cyprus ontstond heeft Erbakan ver klaringen afgelegd die de re gering van Turkijë in een moeilijk parket brachten. Er bakan deed de indruk ontstaan dat wij verborgen bedoelingen hadden anders dan de bekend- gemaaktse regeringspolitiek inzake Cyprus, zei Ecevit. J Het is hier al vaker geschre ven en gedrukt: het hemd is nader dan de rok. Een zwerende vinger is voor een mens "be langrijker' dan een bombarde ment op Hanoi met duizend doden. In Zuid-Vietnam blaast een kaper een vliegtuig vol mensen op (inclusief zichzelf) en toch richt onze aandacht zich meer op het drama in Den Haag. vradio en kranten maken er veel werk van. En terecht, want zo'n gijzeling is een dra- ma. Onschuldige mensen, al thans mensen die er totaal niets mee te maken hebben, worden gedwongen partij te zijn in een conflict- Hun levens worden afgewo gen tegen dat van een ander. En dat kan nooit de bedoeling zijn. ■it Een ander onderwerp. Juist toen tijdens een recente Navo- wefening de Westduitse minis ter van defensie Georg Leber een boerderij passeerde, schonk een koe het leven aan een kalf. De boer, die Leber herken de, besloot het kalf "Schorsch" de Hessische verbastering van 's ministers voornaam, te noe men. Toen de minister hoorde dat een kalf naar hem was ge noemd, stuurde hij de boer een fles drank en een geschre ven felicitatie. En daarmee houden we het voor gezien. MERIJN (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De Tilburgse lakenfabriek voorheen Firma E Elias gaat sluiten. De meeste werknemers een kleine honderd kunnen werk krijgen bij de Hollandse Textielindustrie in Goirle. Naar dat bedrijf wordt het produktieapparaat van Elias, specialisten in woningtextiel, overgebracht. In 1972 verhuis de ook de textielfabriek Wij- nands Janssens uit Oosterhout naar het Goirlese bedrijf van de van Kimmenade-groep. In dat bedrijf in Goirle zul len na de overplaatsing van Elias, die nog dit jaar haar beslag dient te krijgen, zo'n 350 mensen werken. Het is duidelijk d-at het personeelsbe stand van Elias zal moeten verminderen. Men wil dat, zo is de vertegenwoordigers van de vakbonden verzekerd, be reiken door openvallende ar beidsplaatsen niet a-an te vul len- en door een tiental werk nemers boven de 62 jaar met vervroegd pensioen te sturen. Zij krijgen dan tot ze 65 jaat zijn een sociale uitkering. Het bedrijf vult die uitkeung aan. Een probleem is dat men met alle medewerkers van Elias in Goirle hetzelfde werk kan geven. Er wordt met het gewestelijk arbeidsbureau in Tilburg overleg gepleegd, om hen die ander werk binnen het bedrijf krijgen, in de om- scholingsregeling opgenomen te krijgen. In ieder geval ga randeert men alle werknemers die overkomen het loon dat zij bij Elias verdienden. Door concentratie van de produktie van de drie bedrijven in Goir le hoopt men de kostprijzen van de produkten woning textiel en kledingstoffen te verminderen- Elias en de HT1 ln Goirle werken al enkele jaren niet meer rendabel- Er werden steeds kleine verliezen geleden- Men hoopt in die si tuatie door concentratie veran dering te kunnen brengen. Vooral omdat de drie bedrij ven de eigen produkten blij ven maken, en voor elk van die produkten liggen de druk ke en slappe tijden in een andere periode van het jaar. Maandagmiddag is de onder nemingsraad van Elias inge licht. 's Avonds vergaderden de vakbonden met hun leden in het bedrijf. De vakbond ver tegenwoordigers zijn over de gang van zaken vroegtijdig en volledig op de hoogte ge steld. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Hoge Raad heeft maandag het cassa tieberoep van de 32-jarige „meesterkraker" Aage M. ver worpen, dat deze had inge steld tegen het vonnis van het gerechtshof in Leeuwarden, waarbij hij tot vier en een half jaar gevangenisstraf is veroor deeld. De straf was hem opgelegd voor een groot aantal inbraken en kluisikraken, waarbij Aage samen met anderen voor onge veer een miljoen gulden had buitgemaakt. Bij de Hoge Raad heeft Aage geen juridi sche middelen aangevoerd om het vonnis te bestrijden. (AD VERENTTE) A3 f

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 29