Ik bidt istijgin )TA Meer controle door fiscus op fraude Vandaag uiterst sobere prinsjes dag V De macht van de terroristen DEN UYL: EINDE GIJZELING NOG NIET IN ZICHT Uitputtingsslag in Den Protest van miljoen Europese boeren Kledingbedrijf Mark failliet Schot gelost in Den Haag Verhouding Nederland- Frankrijk dreigt te verslechteren I Sluiskil Draagplicht bromfietshelm uitgesteld tot 1 februari Man (41) overleden na wespesteek Ruim 400 man extra Jamani: Geen nieuwe olieboycot Qeen gouden koets, geen mlatenues Zes auto's Televisie I Jongen (6) uit verongelukt •)1 baan Zestienhoven -ingereden U PROCENT VAN HELMEN IS GOED DOOR GIJZELINGSAFFAIRE avondstudies mr/drs rechten/economic/geschiedenis Stilzwijgen Vrijwillig Voedsel SPEL-CASINO TER MERWE Redelijk goed Niet agressief Uitgeput SDAG 18 SEPTEMBER J 27e jaargang N0. l4JJ De opening van de sta( Generaal vond plaats in I gedrukte stemming. gr e,a| geen feestelijk vertoon ,31 gens wapperde een vla» IJ de enige muziek die «L. klonk waren de tonen het Wilhelmus. (Zie ook pagina 13) -kctu l.. L-eijundekker 0l)U^ Redactie- en administratie-adres: ijjeuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 2U ibonnementsprijs f 24,70 per kwartaal; 8,35 per maand, j^se nummers 45 cent. j.ronummer 1114111 ,n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B V, lagerstraat 16, Breda DE 27e jaargang No. 7452 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V (Van onze parlementair» redactie) DEN HAAG De fin gaat de komende jaren man extra in dienst nemen i aangiften beter te controleri Vooral is dat in verband fraudebestrijding van lang. Sinds 1973 moet de dis per zaak meer tijd voor cc trole besteden dan voor tijd en dan was geraamd- Ni alleen vraagt het overleg de belastingplichtige r tijd, ook is de belastingwet! ving ingewikkelder geworde dan was voorzien, aldus blijl uit de toelichting op de bei ting van Financiën, waa eveneens wordt ingegaan het verschijnsel van de bet hazerij („zwart karweitje» voor anderen opknappen"), minister noemt dit vraagsti nogal ingewikkeld. Een ami telijke werkgroep moet gaan wat er tegen te de is. LONDEN Sjeik Achir Zaki Jamani, de Saoedis minister van oliezaken, ver wacht niet dat de Arabisch landen opnieuw een verbod op I de levering van olie aan be-I paalde landen zullen oplegger omdat de vooruitzichten voa een vreedzame oplossing in het Midden-Oosten goed Ün In een toespraak tot het Kd ninklijik Instituut voor Inter nationale Zaken in Londen! stelde hij dinsdag voor dat j ministers van olie produceren de en verbruikende landei bijeenkomen om hun politiek en economische betrekkinger bespreken. (Van onze redactie binnenland) ROSMALEN - De 41-jarige H- de Kort uit Rosmalen is in nacht van maandag op dinsd< n het Groot Ziekengasthuis Den Bosch overleden aan dt [evolgen van een wespestee De man werd zondagnudda ^oen hij in zijn tuin bezig waj ioor een wesp gestoken Hij verd onwel en werd door e D.G.D.-ambulance naar het 21 e"^ renhuis overgebracht- Ruim een jaar geleden u te heer De Kort ook a' 21 ;eweest na een wespesteek* u (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Den Haag beleeft vandaag een bijzon der sobere prinsjesdag. Alle normale feestelijk vertoon is achterwege gelaten: geen {ouden koets, geen honder den militairen in galatenue, jeen muziekkorpsen. Geen {ala-uniformen ook niet voor prins Bernhard of leden van het diplomatieke korps, geen jacquets voor ministers, staatssecretarissen of kamer leden. Maandag viel de be slissing om alles sober te houden omdat het, zoals pre mier Den Uyl het uitdrukte, "ondenkbaar zou zijn nu ne- {eu mensen onder doodsdrei- ging leven, feestelijk uit te pakken". In overleg met koningin Juliana ,verd besloten, dat de koningin en de prins in een ai o vanuit Huis ten Bosch r de Ridderzaal zouden „uen. De hele stoet bestaat Dit traditionele gebeu ren zal Nederland vandaag missen. uit zes auto's, die zich hele maal rondom het afgezette stadsdeel een weg naar het Binnenhof zoeken. Prinses Beatrix, prins Claus, prinses Margriet en mr. Pleter van Vollenhoven zijn bij de ope ning van de Staten-Generaal aanwezig- Het gevolg van de koningin is tot het uiterste beperkt. Op het Binnenhof staat een erewacht van het korps mariniers in dagelijks tenue. De marinierskapel speelt bij aankomst Het Wil helmus. De televisie zal op Ned 1 om 13.05 een rechtstreekse uitzending van de nieuwe zitting der Staten-Generaal brengen. De uitzending duurf tot twee uur. (Van onze correspondent) SLUISKIL Gistermiddag, I even na vier uur is de zes jarige .Mark Termote uit Sluis kil bij een verkeersongeluk tin het leven gekomen. De schoolbus, waarin het tod zat, stopte voor de inrit fan zijn ouderlijke vyoning aan de Koegorsstraat. Het sjid stapte uit, liep achterom ie bus en stak de rijweg over. Het werd gegrepen door een -t de tegenovergestelde rich- bg komende personenauto, tetaurd door mevrouw I MD.-do D. uit Westdorpe. Dokter Kok uit Axel verleen de de eerste hulp. Bij aan- 'imst in het ziekenhuis over- a«i het slachtoffertje ten ge lige van een schedelbasis- Wctuur. Rotterdam (anp) ■agens mist is het burge- "•eester Thomassen van Rot- riam maandagmorgen niet «kt de nieuwe start- en ®dingsbaan van Zestienho- in te vliegen. In plaats -'-Van is hij in een Cessna KLM-aerocarto de baan, 1te in de afgelopen twee we- ;,en is vernieuwd op en neer betten. ZONNIGE PERIODEN NA MIST Overwegend droog. Maximum temperatuur: 21 graden. STAD EN STREEK Kiekpot opent deuren. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Dagbladen herstellen zich. Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Voorwaardelijke amnestie voor Vietnam- deserteurs. Pagina 9 Brandts beschuldigingen verwarren SPD. Pagina 12 SPORT Eerste partij Karpow-Kortsjnoi. Pagina 13 RADIO EN TELEVISIE Piraat Mi Amigo blijft in de lucht. Pagina 15 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een nieuwe order is uitgevaardigd door de drie Japanners die nu al vier dagen lang met him gijzelaars de hele wereld in hun ban hou den. Maandagmiddag om 5 uur kreeg de politie een telefoon tje dal er niemand meer van de Lange Voorhout mocht oversteken naar de NOS-stu- dio aan de Korte Voorhout schuin tegenover het beleger de gebouw. Dat heen en weer geloop maakte de Japanners zenuwachtig, aldus de terroris ten, die meteen hun eis inge willigd zagen. De NOS-studio werd afgegren deld en geen mens mocht meer naar binnen of naar bui ten. Het was het zoveelste staaltje van de totale macht van de terroristen. Na de onverwachte vrijlating van de twee vrouwelijke gij zelaars steeg de spanning maandag tot ongekende hoog te, maar het bleef verder stil. De eindeloze wacht werd her vat, slechts af en toe onder broken. Zo verscheen defen sieminister Vredeling op een bliksembezoek. De door zijn persoonlijke wijze van spre ken beroemd of berucht ge worden minister had deze keer geen treffende kreten te missen, maar beperkte zich tot enkele gemeenplaatsen. De lome hitte maakte het wachten er niet gemakkelijker op. Net toen een professor over de radio had verklaard dat het best mogelijk was dat de alle voedsel weigerende Ja panners agressief door de hon ger en vermoeidheid konden worden, knoopte een militair een hangmat tussen twee bo men op de Lange Voorhout en liet er zich behaaglijk inzak ken. Bij elke gebeurtenis, hoe nie tig ook, komt de wachtende massa van journalisten in be weging. Het terras van restau rant de Posthoorn stroomde leeg toen een forse telelens uit een raam van de NOS-studio plotseling - vermoedelijk door een duw - een andere kant uitwees. (Vervolg op pagina 12.) tin Een van de gijzelaars manoeuvreert het raam van de Franse ambassade om halen. met een touw uit voedsel binnen te (Van onze redactie binnenland) LUXEMBURG-GOES- BREDA Rond één miljoen boeren uit de landen die lid zijn van de Europese Gemeen schap hebben gisteren het werk neergelegd en betoogd uit protest tegen de huns in ziens veel te lage prijzen die zij voor hun landbouw- en zuivelprodukten krijgen. De betogingen en protestac ties hacMen ten doel zoveel mogelijk druk uit te oefenen op de negen ministers van landbouw die vandaag in Brussel over deze prijzen gaan praten. In de Ciciliaanse stad Ragusa lieten boeren 7.000 liter melk op straat weglopen en in de Belgische stad Gent bezetten boerenvrouwen de bureaus van het ministerie van landbouw- Duizenden boe ren blokkeerden met hun trac toren de grote wegen in Bel gië. Naar schatting waren er in dit land 20.000 trekkers op de weg. Westduitse boeren sloten met hun trekkers de grensovergangen naar Frank rijk en Nederland af. (Vervolg op pag. 9) (Zie ook pag. 3) (Vaa onze parlementaire - redactie) 'A HAAG De verplich- 5 een broanfietshelm te dra- is uitgesteld tot 1 februa- ml vankei ijk zou het 1 no- Hber ingaan, maar door het tente „helmenschandaal" is Produktie gestagneerd, «rioor het niet lukt nog ?r 1 november 650.000 goed- «Urde helmen In de handel "ffengen. l ''"'ster Westerterp heeft besluit (ot uitstel gisteren bekendgemaakt, tegelijk met de publikatie van het over- heidsonderzoek naar de bewe ringen van ANWB en Consu mentenbond, dat veel helmen ten onrechte van een goed- keurmgsmerk waren voor zien. Uit dit onderzoek blijkt, dat de resultaten niet zo schok kend zijn ais ANWB en Con sumentenbond na een onder zoek hunnerzijds publiceerden. Van 1e nu nr-Tr" onder zochte heil—en is ongeveer drie procent (dat is ongeveer 2,3 procent' van de totale markt) onvoldoende van kwa liteit. Dat wordt een gering aantal genoemd en op zichzelf Is er dan ook geen reden de datum waarop de draagplicht Ingaat te verschuiven, aldus de minister, die echter wijst op stagnatie in produktie en Import, reden waarom hij in overleg met de betrokkenen toch tot, uitstel heeft beslo ten. (Vervolg op pagina 12) Vijfhonderd tractoren voil opgewonden boeren bevolkten het historische marktplein in Bergen op Zoom. Ze deelden daar gratis groenten uit. Zoals zij deden vele honderden collega's elders in Zuidwest-Nederland. (Van onze redactie binnenland) ZUTPHEN Het kleding bedrijf Mark (435 werkne mers) met vestigingen Zutphen, Lichtenvoorde en in België zal vandaag zijn faillis sement aanvragen- Besprekin gen met het Ministerie van Economische Zaken en de bankier Van het bedrijf (de Amro-bank) om het bedrijf te redden hebben maandag niet tot resultaten geleid, aldus de industriebond NVV. DEN HAAG Omstreeks kwart vor elf maandagavond is vanuit een rijdende auto een schot gelost op een agent, die bij de afzetting in de Haagse binnenstad stond. De agent werd niet geraakt. Op de kruising Herengracht- Bleijenburg was in verband met het gijzelingsdrama met dranghekken een afzetting ge maakt. Er passeerde een auto (Fiat), van waaruit het schot werd gelost. De auto ver dween. nadere bijzonderheden ontbraken bij het sluiten van deze editie nog. (Van onze correspondent) PARIJS In Parijs werd maandag gewezen op een di plomatiek aspect van de gij zelingsaffaire in Den Haag, die de betrekkingen tussen Frankrijk en Nederland dreigt te verslechteren. Er wordt opgemerkt dat het feit dat minister Van der Stoel niet aan de Parijse bijeenkomst van de Europese ministers van buitenlandse zaken deelneemt, niet afdoend verklaard kan worden door de noodzaak van de Nederlandse bewindsman om in Den Haag aan de onderhan delingen met de Japanse terro risten deel te nemen. De betrekkingen tussen Parijs en Den Haag zijn, zo heet het, in de loop van de jongste 48 uur verslechterd en zondag morgen leek het een ogenblik dat het tot een diplomatiek incident zo niet tot een breuk zou komen, toen de Fransen hun bekende communiqué over de Haagse gijzelingsaffai re publiceerde- Parijis verweet daarin aan de Nederlandse autoriteiten dat deze zich de onverkwikkelijke zaak van het lijf wilden wer ken door de terroristen en gij zelaars zo snel mogelijk naar Frankrijk over te brengen, omdat het hier volgens Den Haag om een Franse aangele genheid ging- Parijs was daar entegen van oordeel dat de zaak zich op Nederlands grondgebied afspeelde en dat een oplossing gevonden moest worden door de Nederlandse regering- (Vervólg op pagina 12) ZEKER 34 bommen zijn zon dag en maandag in Buenos Aires ontploft. Drie nachtwa kers werden gewond, van wie een ernstig. Een van de explo sies deed zich voor bij de Chileense ambassade. (ADVERTENTIES) door geheel nederland KUR Veemarktplein 35,Utrecht 030 94 0641 (Van onze redactie binnen- en buitenland) DEN HAAG/PARIJS/TOKIc/— De uitputtingsslag in de kamer van de ambassadeur op de vierde verdieping van de Franse ambassade aan de Korte Voorbout in Den Haag, waar drie Japanse terroristen nog negen gijzelaars onder schot houden, duurt voort. Het optimisme over een spoedige afloop, dat gisternacht zoals in een deel van onze oplage nog gemeld na vrijlating van de twee vrouwelijke gijzelaars ontstond, werd gisteravond weer getemperd door een verklaring van premier Den Uyl, die zei: „Ik wil waarschuwen voor een te groot optimisme. Er zijn nog hele moeilijke punten in het geding, die een uitwisseling voor lopig onmogelijk maken". Hij sprak ook over de onze kerheid die is ontstaan door dat de gijzeling nu reeds drie etmalen duurt. Vermoeidheid en uitputting kunnen een rol gaan spelen, een situatie waarin zich onvoorziene din gen kunnen gaan voordoen. Wij hebben op bepaalde punten overeenstemming be reikt, aldus Den Uyl. Hij zei op een desbetreffende vraag, dat dit onder andere heeft te maken met de komst van de Franse Boeing 707- „De onder handelingen bieden mogelijk heden". Den Uyl herhaalde gisteren, dat de regering het stilzwijgen van de laatste da gen niet zal doorbreken in het belang van de gegijzelden. De terroristen kunnen beschikken over een radio en vaststaat dat zij in ieder geval de BBC- uizendingen kunnen volgen. „Daarom kan de Nederlandse regering onmogelijk veel me dedelingen doen", aldus Den Uyl. De verdere ontwik-kelingen rond het gijzelingsdrama: Gistermiddag heeft een uil drie leden bestaande beman ning van Transavia, die zich vrijwillig beschikbaar heeft gesteld, een oefenvlucht ge maakt met de Franse Boeing die sinds zondagavond op Schiphol staat. Het Franse toestel, dat gereed wordt ge houden voor de aftocht van de Japanse terroristen en geïn specteerd is door Yutaika Fu ruya, de man om wie de gijze ling is begonnen, is een 707 van de serie 320 en de cockpit wijkt iets af van de serie waarmee Transavia vliegt. De Transavia-vliegers ondervon den bij hun proefvlucht veel hinder van de mist. Op Schiphol staan ook twee helikopters gereed van de Ma rine Luchtvaartdienst. Zij worden, aldus een officiële verklaring, gereed gehouden ten behoeve van de rijkspoli tie. De terroristen en gegijzel den in de Franse ambassade hebben gisteren twee keer voedsel en een keer medicij nen gekregen. Rond vijf uur gistermorgen werd licht voed sel en rookgerei aan een touw naar boven getakeld. Gistera vond werd een dieetmaaltijd afgeleverd en gisteravond ont vingen de terroristen medicij nen: ditmaal aspirine en jodi um waarom de Japanners tij den het contact met de be leidsgroep in het Ministerie van Justitie Hadden ge vraagd. Test Uw eigen behendigheid in Met he* 36 nr. spel excentra. Wijnstraat 241 Dordrecht (t-o. V en D) Tel. 078 - 33983 Geopend van 15.00 tot 0.10 uur. De veiligheidsmaatregelen op de Parijse luchthaven Orly en de Engelse luchthaven He athrow zijn gisteren ver scherpt. Op Orly staan politie functionarissen gereed om een eventuele landing van de Franse Boeing te voorkomen. Er zijn lege olievaten, houten planken en prikkeldraadver sperringen aangevoerd om de landingsbanen zo nodig te blokkeren. De vrijlating van de twee vrouwen in de nacht van zon dag op maandag was de eerste zichtbare, ontwikkeling in het gijzelingsdrama sinds zater dag. Op het moment van de vrijlating sleepte het gijze lingsdrama zich al zestig u-ur voort. De toestand van de vrouwen is volgens de Haagse politie 'naar omstandigheden redelijk goed'. Het zijn de 22- jarige telefoniste B.J. Geerling en de even oude Joyce Fleur. Zij zijn niet naar een zieken huis overgebracht, maar naar een plaats die om veiligheids redenen geheim wordt gehou den. Het is niet bekend of de Japanners aan de vrijlating voorwaarden hebben verbon den. De vrijlating was het ge volg van rechtstreekse onder handelingen tussen de Japan ners en het Ministerie van Justitie- Terwijl de vrouwen uit het ambassadegebouw kwamen, richtte uit het raam van de ambassadeurskamer een geweer naar buiten. De loop verdween weer, toen de vrouwen en de politiemannen, die zich onmiddellijk over hen hadden ontfermd, uit het ge zicht waren verdwenen. De vrouwen zijn daarna de Amerikaanse ambassade bin nengebracht om te worden on derzocht door een arts. Daar was ook een psychiater aanwe zig voor psychische bijstand. De vrouwen vertelden tij dens een eerste korte verhoor dat de Japanners zich niet a- gressief gedragen. Volgens hen is er geen sprake geweest van mishandelingen. Uit de mededelingen van de minister-president later op de dag bleek, dat de vrijlating van beide meisjes mogelijk werd nadat aan Furuya de ge legenheid was geboden de Franse Boeing te inspecteren. Hij bracht de Japanse terroris ten in de Franse ambassade op' de hoogte van zijn bevindingen, waarop besloten werd de meis jes vrij te laten. Yutaka Furuya, de 25-jarige Japanse gevangene, wiens vrijlating de inzet is van het gijzelingsdrama, raakt uitge put. Nadat hij vrijdagavond ij lings uit Parijs in een kleine Mystère naar Schiphol was overgebracht, heeft hij geen bed meer gezien. Op uitdruk kelijk bevel van de Franse agenten van de Securité, die hem begeleidden, is hij sedert dien onder zware bewaking vastgehouden op het buffer platform, steeds geboeid en af wisselend in een aiuto zittende of in de Mystère opgeborgen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 21