i. :kje. Ruim één miljard extra voor het welzijn Rijks - en gemeentepolitie worden uitgebreid Voor het eerst sinds jaren procent van nationaal inkomen enigebelastingverlaging voor arme landen. VERBETERING BOSSEN EN LANDSCHAPPELIJK SCHOON KLEUTERONDERWIJS WORDT GRATIS Centraal in landbouwbegroting Bank ik om geld enen* ln 1976 Economie heeft, bestedingsinjectie nodig Mammoetwet op basisonderwijs c* link deel n, dan is het kje of de ngvooru Maar bent u die zijn spaar en wilt u toch dat u, voor tijd uw spaar- paar-Extra- interessant. tra-Rekening ssant Of even N-kantoor. a u I DE WERKLOOSHEID R'JKSUITGAVEN 1950-1975, VERWACHTING 1975 Spaarpremie Middenstand maakt kans op werkloos- heidsgeld Zakkenrollers Vermindering Studies Bosareaal Controle BEUNHAZEN Meer werk in de bouw voor <unt u lenen van l.OOQ len. Aflossen kunt u indtermijnen, vanaf 30 of 36 maanden. j het geld gebruikt :ld tot slot. Stel u leent ost af in 36 maanden, per maand f 107,74, en kosten. (Dat maakt 64.) Rente en kosten "878,64 totaal, oftewel per maand. Let wel: ite en kosten aftrekken ing! .ar na. En loopt u maar 'j de Finata Bank. ijf. Om inlichtingen te zonder rompslomp, nstraat3, (01640)41450. 27.1 sturen aan: 'dnr. 3502, ,xtra-Boekje/ I DE STEM (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Voor nieuwe activiteiten en het opheffen van knelpunten heeft minister Van Doorn (CRM) bij zijn collega van Financiën ruim een miljard gul den extra (stijging van 31%) we ten los te krijgen. Hij denkt dit bedrag voornamelijk te beste den aan de basisvoorzieningen ter verbetering van het leefkli maat, aan het wegwerken van achterstand in speciale situaties en bij bijzondere groepen, aan stimulering van democratische en culturele bewustwording en aan het behoud van bedreigde waarden en goederen. Daarom zijn o.m. de uitgaven verhoogd voor sportieve recrea tie, openluchtrecreatie, biblio theekwerk, vormingswerk, op bouwwerk, voorzieningen oude woonwijken, het werk voor al lochtone groepen als b.v. Zuid- molukkers. kindercentra, be jaardenpaspoort, verhoging van de bijstand voor bejaarden in bejaardenoorden, voor onvolle dige gezinnen, voorzieningen voor werkende jongeren, hulp verlening aan jongeren in moei lijkheden en de bureaus voor levens- en gezinsvragen, stimu lering van de amateuristische kunstbeoefening en van cultu rele centrumsrestauratie van monumenten, het behoud van waardevolle stads- en dorpsge zichten, veiligstellen van na tuurgebieden en spoedaanko pen van uitzonderlijke kunst werken. In de toelichting op de begro ting kondigt minister Van Doorn aan: Een tweede nota bejaarden beleid aan het einde van dit jaar. Blijvende verbetering van bijstandsverlening ten behoeve van bejaarden in bejaarden oorden, voor burger oorlogs slachtoffers en voor onvolledige gezinnen. Een nota museumbeleid, te verschijnen begin 1975. Een nota over de instelling van nationale parken. 100 procent subsidie voor het algemeen maatschappelijk werk en met maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten per 1 januari 1975. 90 procent (voor grotere bu reaus 95 procent) subsidie voor bureaus voor levens- en gezins vragen en 95 procent subsidie voor het maatschappelijk werk voor ongehuwde moeders. In hel meerjarenplan is voor CRM een sterkere percentuele stijging voorzien in de komende jaren dan het totaal van de rijksuitgaven. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Ter bestrijding van de misdadigheid zal de rijks- en gemeentepolitie wor den uitgebreid Ook wordt ge dacht aan de instelling van een centrale opsporingsdienst voor bijzonder vertakte, moeilijkeen tijdrovende onderzoeken. Er zullen meer pantservoertuigen worden aangeschaft en de be wapening van de politie zal na der worden bezien. Aldus de be groting van justitie. Minister van Agt gaat het par lement veel werk bezorgen. In de toelichting op zijn begroting (Van onze parlementaire re dactie). DEN HAAG - Het Nederl ands ontwikkelingshulppro gramma wordt uitgebreid met een nieuwe post, die be doeld is voor acties, gericht op het direct lenigen van acute noden. Het bedrag van 258 miljoen gulden dat hier voor is uitgetrokken komt boven op de verhoging voor ontwikkelingshulp. Boven dien gaat de ontwikkelings hulp zich ook meer richten (concentreren) op bepaalde landen. De omvang van de hulp zal daardoor in 1975 stijgen van 1430 miljoen tot 1855 miljoen gulden in 1975. In procenten uitgedrukt is dat een stijging van 30 procent. Volgens het meerjarenplan zal de hulp in 1976 zijn 2955 miljoen, in 1977 een bedrag van 3260 miljoen en in het jaar daarna oplopen tot 3590 miljoen gulden.In 1976 zal een totaal van 1V2 van het na tionaal inkomen aan ontwikke lingshulp besteed worden. Minister Pronk zegt dat door het dekolonisatieproces en het ontwikkelingsproces grote men sen tussen ka en schip vallen, als gevolg van sociale en politieke factoren. Dat roept bxj hem de vraag op of we daarom kunnen doorgaan met hulpverlening voor lange termijnprogramma's en projecten. Een dergelijk be leid zal betekenen dat een of twee generaties worden opgeof ferd. De minister vindt dan ook dat een bedrag van 100 miljoen gulden moet worden uitgetrok ken voor de allerarmsten. Planning Minister Pronk vindt het mede daarom ook noodzakelijk, dat de hulpverlening meer ge concentreerd dient te worden op bepaalde landen. Het voordeel hiervan is dat de Nederlandse bijstand een aanzienlijke om vang kan krijgen waarmee het ontwikkelingsland in zijn plan ning rekening kan houden en dat de hulp ook beter afgestemd kan worden op de behoefte van dat land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Voor het eerst na jaren stelt de regering geen belastingverhogende maatregelen voor. Het kabinet Den Uyl is van oordeel, dat een deel van de extra-aardgas-opbrengst van 2,5 mil jard gulden aangewend moet worden voor verlich ting van de belastingdruk. Deze belastingvermin dering (in totaal 1.330 miljoen) compenseert ge deeltelijk weer de verhoging van de aardgasprijs van gemiddeld vijf cent per kubieke meter. Bovendien meent de regering dat de economie een beste dingsinjectie nodig heeft ten bate van de werkgelegenheid. Zij doet dat zelf ook door een verhoging van de rijksuitgaven, waardoor voor tenminste 45.000 man extra werkgelegenheid kan worden gecreëerd. De plannen houden tevens een verbe tering in voor de middenstand en de land- en tuinbouw. De fiscale maatregelen van de regering zien er als volgt uit: Weer toepassing van de inflatiecorrectie op het tarief van de loon- en inkomenstenbelasting tot 80 procent. 150 gulden inkomsten- en loonbelastingverlaging voor vrijwel iedereen door over de eerste 3.000 gulden van de eerste schijf van het schijventarief niet 25% maar slechts 20% te heffen (zie uitgewerkte staat elders van effect van zowel deze maatregel als van de inflatiecorrectie) Verlaging van het bijzonder tarief voor de loon- en in komstenbelasting (bijvoorbeeld op vakantiegeld) van 25% naar 20% waardoor dit bijzonder tarief kan variëren van 20% tot 50%. Vrijstelbng van belasting bij staking van ondernemingen of gedeelten van ondernemingen tot een bedrag van 15.000 gulden (thans 10.000 gulden). De consumphe- f prijzen slijgen 9,5%. Hel aard gas moei ca 2,5 mil jard gld extra in komsten leveren 0IMTWIKKELINGS? 1964-1976 Het vrij besteed baar inkomen stijgt met 2,5- 3.5 Onze produkhe, stijgtmet ca C °/o gem deld ca 155.000 werklozen zijn Onze invoer stijgt met ca 7% Onze uitvoer stijgt met ca 5% Verhoging van 8% tot 10 van het reservermgspercentage voor de fiscale oude-dagsreserve. De maximale reserverings toevoeging wordt 6.000 inplaats van 4.186 gulden en het minimumbedrag gaat daardoor van 525 naar 569 gld. De grens van neveninkomsten gaat van 400 naar 600 gulden. Boven 600 gld. krijgt een loontrekkende pas een aanslag inkomstenbelasting (Van onze parlementaire redactie) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kans be staat. dat een middenstander in aanmerking komt voor een werkloosheidsuitkering, wan neer zijn bedrijf wordt opgehe ven of wanneer hij „werkne mer" wordt. De regering voelt wel voor zo'n regeling en gaat daarover advies vragen aan de SER (sociaal-economische raad). Hiertoe zou de wet werk loosheidsvoorziening moeten worden gewijzigd. De ideeën van de regering blijken uit de begroting voor 1975 van minister Lubbers voor het volgend jaar heeft hij de indiening aangekondigd van enige tientallen wetsvoorstel len Daaronder is een nieuw voorstel tot regeling van het sta kingsrecht en een voorstel tot invoering van een voorkeurs recht van overheidslichamen bij de verkoop van onroerend goed. Een ander wetsvoorstel zal de positie regelen van pleegouders alsmede een aantal andere onderwerpen op het terrein van de adoptie Een ander wetsvoor stel zal de burgers bescherming moeten bieden tegen mislei dende reclame. Het wetboek van strafrecht zal worden aangevuld met bepalingen over de-bestraf fing van rechtspersonen en ven nootschappen De minister van Justitie zal het volgend jaar extra gelden beschikbaar stellen voor de wetswinkels. voor de bijstand van vreemdelingen en voor de diensten van toegevoegde advo caten. Ook hierin wil net kabi net het sociale karakter van zijn beleid onderstrepen. Het aantal misdrijven neemt nog elk jaar toe, zo blijkt uit de toelichting op de Justitiebegro ting. Het aantal opgeloste mis drijven neemt daarentegen nog steeds af. Zo werden in de eerste vier en een halve maand van dit jaar slechts 41 van de 140 ge pleegde roofovervallen opge lost. Rijwieldiefstallen en gevallen van zakkenrollerij worden, vrijwel helemaal niet meer opge lost. Daarentegen worden wel vrijwel alle gevallen van moord en doodslag en een groot ge deelte van de gepleegde zeden- misrijven tot een oplossing ge bracht. Het aantal bankoverval len neemt af. De beveiligings maatregelen bij de banken be ginnen blijkbaar resultaat op te leveren, zo constateert minister van Agt. De overvallen richten zich nu veel meer op de minder beveiligde postkantoren en ben zinestations DEN HAAG - De grondpolitiek van het kabinet-Den Uyl blijft nog steeds in het duister. (Économischë"z*aken) "en znn De vrijstelling voor door bedrijfsspaarregelingen verkre- jvunister Van der Stee (Landbouw en Visserij) spreekt er in zijn begroting met geen woord een onderdeel van een pakket gen spaarpremies en winstaandelen schuift van 500 naar 750 over \yej Heeft hij besloten tot het ontwikkeien van een structuurvisie voor de landbouw op voorstellen en maatregelen, gulden. langere termijn en van een visie op de instandhouding en uitbreiding van het bos. De waarmee zij het midden- en In de vermogenssfeer stelt de regering voorhet acht pro- landinrichtingswet zal het instrumentarium leveren voor de uitvoering van de taak van de v^hefpen problemen Dit pakket bevat suggesties iron rlo mirlricn het O liliiuuuituiiugswci <<ai uct tnou uiiiciiiaiium Itvvrvu vuui uc uiivuti nip mille tijdelijk tarief vermogensbelasting in 1975 te handha- rijksoverheid ten aanzien van de inrichting van het landelijk gebied, ven, evenals de verhoogde belastingvrije sommen en de in de eigen maximum van vrijstelling van vermogensbelasting van onderneming belegde vermogen tot een 50.000 gulden. In de omzetbelastingsector zal het nul-tarief voor abon nementen op dagbladen en nieuwsbladen opnieuw met één jaar worden verlengd en het 4%-tarief voor muziekuitvoe. ringen, toneelvoorstellingen, kermissen zelfs met drie jaar worden verlengd. Verlengmg van de noodwet voor de sociale verzekerings uitkeringen als AOW en AWW tot 1 juli 1975 ter voorkoming van inhouding van de loonbelasting Uitgangspunt bij deze fiscale maatregelen van de regering ter vermindering van de belastingdruk (in totaal 0,3%) blijft evenals in 1974 het tot stand komen van rechtvaardiger inkomens- en vermogensverhoudingen. Onderstaande staat geeft het effekt weer van inflatiecor rectie en verlaging van het percentage van de eerste schijf van het schijventarief: De voorbereigmgen van de landinrichtingswet, waarvoor al in 1972 een commissie werd in gesteld, zijn nu zover gevorderd dat „naar verwachting" dit jaar de hoofdlijnen in de vorm van en dierentuinen een interimrapport om advies kunnen worden voorgelegd aan de belanghebbende instanties. Besloten is tot het in uitvoering nemen in de komende vier jaar van gemiddeld 40 000 ha ruil verkaveling per jaar De minis ter wil zo spoedig mogelijk een nationale regeling treffen voor die bedrijven waarvan de ont wikkeling door natuurlijke handicaps wordt belemmerd. Voor ruilverkaveling is een be drag van 195 min uitgetrokken. worden, dat in het kader van be staande of nog te ontwikkelen structuur-, en/of landinrich- tingsplannen ruimte wordt ge boden voor uitbreiding van het bosareaal Op korte termijn wordt het beleid toegespitst op verder herstel en op her inrichting van de door de stor men getroffen bossen. De bos- eigenaren krijgen directe finan ciële steun in de bebossing en herbebossing. De regering is voorts van plan gemiddeld 600 ha per jaar aan het bezit van het staatsbosbeheer toe te voegen Wel zullen de ontwikkelings landen die voor deze vorm van hulpverlening in aanmerking willen komen aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen: de mate van armoede, de mate van aanwezigheid van een so ciaal-politieke structuur die een beleid mogelijk maakt dat er op gericht is de situatie m eigen land te verbeteren, waarborgen dat de hulp ten goede komt aan de gehele samenleving Het be leid met betrekking tot de rech ten van de mens moet voorop staan. „Als het ons goed gaat, hebben we de plicht arme lan den flink te helpen", is dan ook het motto van deze begroting Nieuwe concentratielanden die voor 1975 zij", aangewezen zijn: Opper-Volta, Noord- Jemen, Soedan. Sn Lanka, belastbaar inkomen belasting voor gehuwden zonder kinderen volgens verlagmg in guldens verlagmg in van het belastbaai 1 inkomen ongewij zigd tarief 1975 gewij zigd tarief 1975 f 10.000 582 466 116 1,2 f 15.000 1.832 1.682 150 1,0 f 20.000 3.163 3.013 150 0,8 f 30.000 6.605 6.455 150 0,5 f 40.000 11.082 10.932 150 0,4 f 80.000 34.527 34.377 150 0,2 f120 000 61.388 61.238 150 0.1 Door goed ontworpen landschaps- en beplantings plannen zal een bijdrage worden geleverd aan betere land schappelijke integratie van landbouwkundig en stedelijk bodemgebruik Bevorderd zal Uitvoerig filosofeertdeminis- ter over het EEG-beleid, de kos tenstijging in de tuinbouw, over de inkomensdaling in de agra rische sector in het algemeen en over de jongste steun maatregelen. Voor verbetering van de positie worden geen nieuwe specifieke landbouw- maatregelen aangekondigd. Al les wordi verwezen naar studies. Op het terrein van de wet geving kondigt de minister een wijziging van de veewet aan ten behoeve van een fonds Hiervoor zullen heffingen worden opge legd Ook komt er een wijziging van de vleeskeuringswet. een herziening van de antibiotica- wet (strengere regeling voor diergeneesmiddelen), een wel voor keuring van sera en ent stoffen, een veterinaire tucht wet (tuchtregeling voor dieren artsen) ln voorbereiding heeft het departement een dier geneesmiddelenwet. een wijzi ging van de wet op de uit oefen mg van de dier- geneeskunst. herziening van de boswet om strooiroofsel uit bos sen te beteugelen, herziening van de 25 jaar oude mest stoffenwet en een aanpassing van de zaai- en plangoed wet aan de EEG Het eindcijfer van de begroting vertoont m ver gelijking tot 1974 een stijging met 234,3 miljoen tot 1,6 miljard gulden Voor de stichting beheer landbouwgronden is weer een bedrag van 25 miljoen ter be schikking gesteld van de middenstandsbonden en omvat o.a. het volgende Invoering van de volksverze kering tegen arbeidsonge schiktheid (WAO) op 1 juli 1976. waaronder allereerst de zelf standigen en de vroeggehandi- capten vallen Nog dit jaar wordt het wetsontwerp daar over bij het parlement inge diend Eventuele vergoeding van de schade, die ontstaat als gevolg van stadsvernieuwing Meer financiële steun via be- staandeen nieuwe instrumenten aan het midden-en kleinbedrijf Continu onderzoek naar de perspectieven van meuwë distributie- en samenwerkings vormen Subsidie van onderzoek ten behoeve van winkels buiten de winkelcentra Waarschijnlijk wel een tegen valler voor de middenstand is het voorstel van drs Lu bbers om m beginsel horizontale en verti- kale prijsregelingen te verbie den, op enkele uitzonderingen na Daarmee wil de bewindsman een gezonde concurrentie ga randeren Het gevangeniswezen zal verder worden gemoderniseerd. Ontvluchtingen - vooral van ge vaarlijke misdadigers - moeten echter zoveel mogelijk worden voorkomen. Het gevangenisre giem zal enerzijds gericht wor den op beveiliging en bescher ming van de maatschappij en anderzijds op een menswaar dige behandeling van de gestraf ten. De controle op de briefwis seling van en met gevangenen zal geleidelijk worden opgehe ven. In verband met de taakver zwaring voor de politie zullen de gemeentelijke politiekorpsen in de komende vier jaren 2400 man extra in dienst mogen nemen. De wijkagent zal zoveel mogelijk in ere worden hersteld. De uitrus ting van de politie zal worden verbeterd en er zal een serie korte cursussen worden georga niseerd in het aanhouden, fouil leren en opbrengen van ver dachte personen met zo groot mogelijke vermijding van per soonlijke nsico's voor de agen ten, zo blijkt nog uit de begro ting van Binnenlandse Zaken. DEN HAAG De rege ring bindt de strijd aan met de zwarte arbeid, de beunhazerij in de bouw en installatiebedrijven en het illegaal een bedrijf uitoefenen. Minister Lubbers (Economische Zaken) deelt dit mee in zijn begroting voor vol gend jaar. Hij beschikt nu over voldoende beleids- en controlemogelijkheden samen met andere col lega's om de striiding er van zo doeltreffend te maken. Ook wordt nage gaan of op dit terrein de verschillende controle instanties sterker kunnen samenwerken met het be drijfsleven. Tevens wordt gezocht naar een meer di recte aanpak. Cuba, Egypte, Jamaica en Zam- /f rtn m;l;non bia. Ook de be'jJ-ngsbewe- UU ÏTlllJOen gingen in Mozambiare en An gola krijgen opmeu* k:2p Ieder 2,5 miljoen gul'len. Daarnaast krijsen de regeringer 'an deze landen afzonderlijke hulp Ook Guinee Bissau krijgt na de onaf hankelijkheid hulp Op dezelfde wijze wordt hulp verleend aan de bewegingen en aan de bevol king van Namibië en Zuid- Rhodesië. DEN HAAG - Mmister Boersma (Sociale Zaken) wil volgend jaar 400 miljoen gulden bestemmen voor extra werk in de bouw en 200 miljoen voor herstructurering en uitbreiding van de werkgelegenheid, meer mobiliteit van de werknemers en voor een betere arbeids- kondigt hij aan in een interim nota over de bestrijding van de werkloosheid Eind dit jaar komt er een vervolg op deze nota. waarin de nadruk wordt gelegd op een fundamentele aanpak van de hardnekkige (structurele) werkloosheid Vol gens de bewindsman zijn ver anderingen in de aard van de in vesteringen, hel groeiend inter nationaal karakter van de Ne derlandse economie, uiteenlo pende ontwikkelingen van vraag en aanbod en de belo ningsstructuur belangrijke oor zaken van de werkloosheid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het onderwijs za) in het komende jaar meer dan duizend gulden per hoofd van de bevolking gaan kosten, namelijk 14,5 miljard. Dat is bijna 2,5 miljard meer dan dit jaar Omdat minister van Ke- menade een sociaal onder wijsbeleid wil voeren, zal de groei van de uitgaven weer ver der worden afgebogen van het wetenschappelijk onderwijs naar de achtergebleven onder wijssectoren. Bijzondere aan dacht zal daarbij worden gege ven aan die groepen leerlingen, die door sociale, geestelijke of lichamelijke omstandigheden in hun ontwikkeling worden be lemmerd. Als kroon op zijn wetgevende arbeid hoopt minister Van Ke- menade in de loop van het ko mende jaar de mammoetwet op het basisonderwijs aan het par lement te kunnen aanbieden Daarin zal ook de samensmel ting van de kleuterschool met de lagere school zijn opgenomen Minister Van Kemenade is van plan om in de komende ja ren de schoolgelden, cursusgel den en examengelden geleide lijk af te schaffen Hij vindt na melijk dat het onderwijs m be ginsel helemaal dooi de staat moei worden betaald Bij de ge leidelijke afschaffing van de particuliere bijdragen voor het onderwijs wil de minister voor rang geven aan het kleuteron derwijs en de werkende |onge- ren In dat kader zal o a met in gang van 1 augustus van het vol gend jaar het verplichte school geld voor kleuters van 48gulden per jaar worden afgeschaft Bo vendien wil de minister bij de afschaffing van de onder wijsbijdragen voorrang verier nen aan de lagere inkomens groepen Dat betekent, dat voor ongeveer 65 procent van de leer lingen bij het voortgezet onder wijs geen schoolgeld meer be- hoeti te worden betaald De bijdragen van de overheid in de exploitatiekosten van de kleuterscholen zullen aanzien lijk worden verhoogd Dooi bij zondere maatregelen kunnen er 100 kleuterleidsters en 290 onderwijzers extra worden aan gesteld ïn 1976 zullen deze aan tallen verder worden verruimd In de twee daarop volgende ja ren zal er dan weer ruimte zijn voor een verdere verlaging van de leerlingenschalen bij de kleu terscholen en de lagere scholen, waarvoor dan opnieuw honder den kleuterleidsters en onder wijzers extra nodig zullen zijn. Van Kemenade krijgt ook geld voor experimenten met midden scholen De groei van de universiteiten en hogescholen zal verder wor den afgeremd Personeelsuit breidingen zullen slechts mond jesmaat worden toegestaan. Het is twijfelachtig of er spoedig een achtste letterenfaculteit zal ko men.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15