BEGROTING VAN DEFENSIE 6,8 MILJARD Gewestwet komt volgend jaar Strengere selectie bij bejaardenhuizen Minimumloon extra omhoog Ondanks dreiging economische wereldcrisis toename binnenlandse bestedingen Verdere daling winstmarges verwacht; inkomensnivellering wordt voortgezet Werkje Boersma: Instituut tegen stakingen toon van ig. Daarnaast ïxtra korting |t 12 jaar en 16 jaar. )iedt keuze ïre wijze te ïdenen, zijn vaak filmij is daar 11) is ifondsen. (INGEN. HAARLEM. I. UTRECHT. ZWOLLE. Verbetering DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Duiseiiberg: rente op leningen en hypotheken blijft aftrekbaar BIJ TOTALE HERZIENING Kinderbijslag Stopt op ÜLiaar Onvoldoende Inflatie Herstel Overheid wil Meer aandacht voor oudere CRM gaat kindercentra subsidiëren Winsten Presentiegelden v •DE STEM mij Hermanus Boexstraat 9 Ind van 7 tot 9 uur Ivoor Philips Amro |eg van iarboekje of andere fertile 5,- de zeer fen te betalen) der jm ontvangen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De jaarlijkse juurverhoging, die normaal op 1 april valt, is uitgesteld tot 1 j„li. Minister Gruyters (Volks huisvesting) heeft daartoe be sloten omdat per die datum ook Jet nieuwe stelsel inzake het huur- en subsidiebeleid moet ingaan. Zijn plannen daarvoor heeft Gruyters, zoals bekend, onlangs in een nota uiteengezet. De jaarlijkse huurverhoging ga! voortaan acht procent be dragen. Woningbouwcor poraties en gemeenten die dat onredelijk vinden voor wonin gen ouder dan vijf jaar, mogen bij de minister een gemotiveerd verzoek indienen voor een gematigder huurbijstelling. Volgend jaar zullen 130.000 tot 135.000 woningen in aan- 30.000 rekent het kabinet op particuliere bouw. bouw genomen moeten worden. Daarnaast moeten 20.000 wo ningen een ingrijpende verbete ring en 41.000 een minder in- grijpende verbetering onder- telgen htllS gaan. Overigens kan het rijk zelf maximaal 44.000 nieuwe woningwetwoningen en 02.500 nieuwe premiewoningen finan cieren. Voor de overige ruim Er wordt een nieuwe vorm van subsidie ingevoerd: de locatie subsidie, bedoeld voor gemeen ten die te kampen hebben met buitensporig hoge grondkosten. Op de begroting is voor dit doel 113,2 miljoen gulden uit getrokken (op een totaal budget van 6,2 miljard). De regering wil het eigen woningbezit blijven stimuleren. Er komt in verband met de hoge rentestand een nieuwe vorm van hypothecaire leningen, waarbij (onder gemeentegarantie) een vorm van oplopende annuïteit wordt toegepast, als gevolg waarvan de woningbezitter met een relatief lage hypotheeklast kan starten. Dit is speciaal inte ressant voor jonge mensen, wier inkomen nog zal groeien. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) is niet tegen een extra verhoging van het minimumloon (nu 1190,80). Via deze extra- verhoging, waarover eerst de SER moet adviseren, wordt de achterstand van dit loon weg gewerkt, die het heeft ten opzichte van de laagste cao- lonen, wanneer het alleen twee keer per jaar wordt aangepast aan de prijsstijgingen. In dit geval wordt dan geen rekening gehouden met in de cao's van 1973 voorkomende nivel lerende elementen, waardoor het minimumloon achterbleef. Daarom is op I april j.l. het minimumloon extra opge trokken met 2,5 procent. Ook gaat de bewindsman de Stichting van de Arbeid advies vragen over een verlaging van leeftijd, waarop men recht heeft op het minimumloon (nu 23 jaar). Dit orgaan moet dan tevens zijn visie geven over een aanpassing van de percentages van het minimum jeugdloon aan een eventuele verlaging van de leeftijdsgrens voor het volwassen-minimumloon. OPTIMISME VOOR KOMEND JAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkloosheid zal in 1975 eerst blijven stijgen, maar waarschijnlijk in een minder snel tempo dan dit jaar, mede doordat de werkgelegenheid bij de overheid krachtig wordt uitgebreid (met 15.000 a 20.000 manjaren) dalen. IN MILJOEN GULDEN (r'JKSAANDELL. ind. C0NJ.P0STEN) (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De rege ring zal de aftrekbaarheid van de rente-uitgaven in de inkomstenbelasting handhaven. Er komt op dat punt geen wijziging in het bestaande belasting regime. Dat zegt minister Duisenberg in zijn begro ting. Over de kwestie laaiden de gemoederen bij het aantreden van het ka binet Den Uyl op toen mi nister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening er gewag van maakte. Nu zegt minister Duisenberg, dat geheel los van fiscale overwegingen, een beper king van de aftrekbaar heid van de hypotheek rente ongewenste gevol gen kan hebben op het woningbeleid. „Een groep potentiële kopers zou dan niet meer bij machte zijn ter verwerving van een woning een hypothecaire lening te sluiten". Wat genuanceerder staat de minister tegenover de af trekbaarheid van rente op leningen. Die liggen naar zijn mening in de sfeer van de inkomensbesteding. Maar de regering vindt toch ook hier een beper king niet op zijn plaats is vanwege het draagkracht beginsel. De werkloosheid zal waarschijnlijk een jaargemiddelde van 155.000 bereiken tegen 140.000 in 1974 en 117.000 in 1973. De raming voor 1975 komt neer op een belangrijke afzwakking van het huidige stijgingstempo van de werk loosheid. Met alle voorbehoud zegt het centraal planbureau dat zich later in 1975 enige daling in de werkloosheid zal kunnen voordoen. De stijging van het reëel vrij beschikbaar inkomen per werkne mer zal groter zijn dan in 1974, namelijk 2,5 a 3 procent tegen 2 procent in 1974. Trekt men hiervan de incidentele loonstijging af, dan is er een reële verbetering van twee procent. Dit voorspelt het centraal planbureau in zijn op prinsjes dag gepubliceerde „Macro- Economische verkenning 1975" Het planbureau gaat uit van een optimistische visie op de inter nationale economische ontwik kelingen, het gevaar van een in zinking acht het planbureau overigens groot, tenzij de over heidsmaatregelen in de verschil lende industrielanden op elkaar worden afgestemd en er ade quate financiering beschikbaar komt voor de soms zeer grote te korten, die zich op de betalings balans van bepaalde zwakke in dustrielanden voordoen en voor de buitengewoon precaire posi tie van de betalingsbalansen van een aantal ontwikkelingslan den. Daarbij komt dat vrijwel overal de neiging tot afremming van de conjunctuur aanwezig is, dit uit vrees voor de inflatie. Naarmate echter de inflatoire krachten in de loop van 1975 verminderen als gevolg van de dalende grondstoffenprijzen, en naarmate de werkloosheid stijgt, mag een geringere neiging tot afremming worden ver wacht. In 1974 bedraagt de produk- tiestijging van het bedrijfsleven als geheel 3,5 procent. Dit is tiinde verschillen zien. Dit houdt te vens in, dat van een algemene onderbezetting van het produktie-apparaat met kan worden gesproken Onder de ge geven omstandigheden acht het planbureau deze stijging van de werkloosheid tot 3,5- procent van de afhankelijke beroepsbe volking „welhaast onvermijde lijk". De conjuncturele compo nent in de werkloosheid is slechts van geringe omvang De structurele werkloosheid is reeds een aantal jaren sterk gestegen en lijkt thans op een niveau 120.000 te liggen. De conclusie is, aldus het planbu reau, dat een belangrijke ver mindering van de geregistreerde arbeidsreserve op korte termijn door koopkrachtinjecties een il lusie is. Veeleer is terugdringing van de arbeidsreserve tot een aanvaardbaar peil een proces van: lange adem. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Minister Van Doorn (C.R.M.) bereidt maatre gelen voor die beogen in de bejaardenhuizen voortaan alleen nog bejaarden op te nemen, die verzorgingsbehoevend zijn en dus niet meer thuis op zichzelf kunnen wonen. Dit zal o.m. gebeuren door een strenger toelatingsbeleid. Deze maatregel beoogt de bejaarden zolang mogelijk zelf standig te laten zijn. Die thuis wonende bejaarden zullen dan wel meer hulp nodig hebben. Die krijgen zij want er wordt meer geld uitgetrokken voor gezinsverzorging. Aan de andere kant wordt door een en ander ook een flinke bezuiniging bereikt. De verminderde toeloop straks naar de bejaardente huizen betekent dat er minder beroep op de bijstandswet behoeft te worden gedaan. min der dan de trend en, bij voortgaande diepte-investe ringen, dan ook onvoldoende om het arbeidsaanbod op te vangen. Loopt de werkloosheid daar door in 1974 op tot 140.000 als jaargemiddelde, wat 3,5 procent is van de afhankelijke beroeps bevolking, aan de andere kant nemen ook de openstaande aan- s-, vragen toe. Het planbureau te- vrlinStlg kenl daarbij aan, dat de stijging van de werkloodheid zich vooral buiten de Randstad voordoet. Naar de bedrijfstakken laat de ontwikkeling van de produktie en de financiële resultaten grote De kosten van levensonder houd zullen in 1975 naar ver wachting 8.5 procent stijgen tegen (waarschijnlijk) 9,5 pro cent in 1974 Deze verlaging van het inflatietempo kan worden bereikt nu de inflatoire invloe den uit het buitenland minder worden en voorzover tevens de loonstijging beneden die van 1974 blijft Het centraal planbu reau is daarom uitgegaan van de hypothese, dat de loonstijging in 1975 tot dertien procent kan worden beperkt. Het planbureau gaat er tevens van uit, dat het prijspijl onver anderd blijft. ling in 1975 zal voortzetten. Het algemene rendementpeil, voor aftrek van belastingen, is in 1974 met 1 a 1,5 procent ge daald. Samenvattend komt de prog nose van het centraal planbu reau erop neer, dat ondanks het onzekere en uitermate trage ver loop van de internationale han del niet behoeft te worden ge vreesd vooreen inzinking van de produktie. Tegenover de zwakke buitenlandse vraag staat namelijk in 1975 een sterk aantrekkende binnenlandse vraag, nadat deze gedurende de afgelopen drie jaar weinig of niet is gestegen. Deze herleving van de binnenlandse vraag komt tot stand onder invloed van het expansieve beleid van de over heid. Via verlaging van indirecte belastingen, verhoging van in komensoverdrachten aan ge zinnen en sociale fondsen en via de reeds in 1974 doorgevoerde versoepelingen van het fiscale investeringsregime door de toe name van de particuliere beste dingen. Deze accentverlegging van buitenlandse naar binnen landse vraag gaat vergezeld van vermindering van het inflatie tempo: de kosten van levenson derhoud zullen in 1975 8,5 pro cent stijgen tegen 9,5 in 1974. Ervan uitgaand, dat de nomi nale loonstijging beperkt blijft tot 13 procent is een initiële loonstijging van anderhalf pro cent mogelijk. Dat wil zeggen: voor de werknemer met mini mum loon is de verbetering ruim 3 procent, voor de brutolonen van 15.000 tot 17.250 is de ver betering 3 procent, voor de bru tolonen van 19.500 (modale werknemer) 2,5 3 procent, voor de lonen vap 39.000 gulden per jaar is de verbetering 1 a 1,5 pro cent en voor de lonen van 78.000 gulden 1 procent. De verklei ning van de inkomensverschil len, die in 1974 plaatsvindt, gaat in 1975 dus door De rendementen van de be drijven, die op de binnenlandse markt zijn gericht, zullen, na de daling m 1974, onder druk blijven staan. De investeringen van het bedrijfsleven zullen een herstel te zien geven. Neder lands externe positie blijft krachtig: het overschot op de be talingsbalans, dat in 1974 3 mil jard zal bedragen, zal in 1975 stijgen tot 4,25 miljard gulden. Het exportvolume is dit jaar ge stegen Bij het feit, dat de Nede rlandse exporteurs hun interna tionale merkaandeel handha ven, tekent het planbureau aan, dat het onzeker is, in hoeverre de voor Nederland gunstige facto ren in de internationale handel duurzaam of tijdelijk van aard zijn. Zeker is in ieder geval, dat de Nederlandse export de afge lopen jaren niet onbelangrijk heeft kunnen profiteren van el ders bestaande capaciteitste korten. wat het beeld dus heeft geflatteerd. Bij de inkomensverbetering tekent het planbureau aan, dat in 1974 vooral het inkomen van niet-actieve bevolkingsgroepen reëel, sterk toeneemt in verhou ding tot de andere groepen, pe reële verbetering voor de niet actieve groepen bedraagt dit jaar tien procent. In schril con trast hiermede staat de inko mensontwikkeling van zelf standigen en N V 's, die reëel tien procent achteruitgaan in 1974 DEN HAAG. - Minister Vredeling (Defensie) houdt er nu al ernstig rekening mee dat zijn plannen tot vermindering van de vredessterkte van de landmacht volgend jaar in de ijskast moeten. Zijn aanvankelijk optimismej(in de onlangs verschenen defen sienota) over een goed verloop van de Oost- IVestgesprekken over wederzijdse troepenver mindering heeft hij laten varen. Hij voegt daar in de Memorie van Toelichting op zijn begro ting nog aan toe. dat ook bij een vlot verloop van die besprekin- J;en de plannen voor 1975 wel- icbt niet of niet volledig verwe zenlijkt kunnen worden. Zodra daarover meer zekerheid bestaat zal er een aanvullende begroting worden ingediend van 46 miljoen gulden Ook zonder die aanvullende (personeels-)- uitgaven is de defensiebegroting voor volgend jaar vrij aanzien lijk hoger uitgevallen dan in de defensienota werd voorspeld. Totaal wil het ministerie 6,8 mil jard uitgeven, een half miljard meer dan in de nota werd ver wacht Met dat herstructureringspro gramma wordt volgend jaar ge start. In eerste instantie wordt alleen een groepshoofdkwartier teruggetrokken uit Duitsland. Terugtrekking van de raketten, die op Nederlandse vliegbases worden opgesteld, vindt pas la ter plaats. De (Nederlandse) troepen macht in Suriname zal met in gang van 1976 opgeheven wor den. Vooruitlopend op Surina- mes onafhankelijkheid zullen in 1975 al geen - Surinaamse dienstplichtigen bij dit Neder landse legeronderdeel worden ingelijfd. Ook zal geen extra personeel meer vanuit Neder land naar de TRIS worden ge zonden. iVan onze parlementaire redactie DEN HAAG - In het kader an een algehele herziening van .k'nderbijslagregeling zijn Minister Boersma en staatsse- Metaris Mertens (Sociale Za- van plan het recht op bij tte laten ophouden voor Idn- eien die 18 jaar zijn geworden. Zij willen dit doen in samen- "ang met de te ontwerpen stu- we-hnancieringsregeling en het wetsontwerp volksverzekering teeidsongeschiktheid (die per '976 in werkmg gaat tre- In het huidige systeem kan en voor studerende kinderen ti,Vei?18 Jaar ook nog kinderbij- j fj krijgen, die dan vaak hét oubbele van de normale bijslag- dragen beloopt. De bewindslieden van Sociale «en staan een algehele her- 'ening voor, waarmee zij ook y^en de verschillen in aan dien tussen zelfstandigen en erknemers op te heffen Dit vooral voor zelfstandigen belang zijn. (Van onze parlement, redakteur) DEN HAAG - Kindercentra, waaronder begrepen kinder dagverblijven en peuterspeelza len, zullen met ingang van het volgend jaar door CRM gesubsi dieerd worden Het kabinet is hiermee afgestapt van het standpunt van zijn voorgangers dat voor deze activiteit geen rijksgelden beschikbaar gesteld konden worden Er zijn naar schatting 1650 kindercentra, waarvan 113 kin derdagverblijven In de provin cie Gelderland is een regionaal consulent aangesteld. Minister Van Doorn heeft de bedoeling t.z.t. een wetsontwerp inzake kindercentra in te dienen De externe positie van Neder- land büjft in 1975 gunstig Voor- fóntfQÜNjl WCrklOZP speld wordt een overschot op de betalingsbalans van 4,25 mil jard tegen drie miljard in 1974 Hierin is begrepen een bijdrage van het aardgas, die „toevallig" even groot is als de stijging van het betalingsbalansoverschot, namelijk 1,25 miljar'' gulden. De particuliere con tie zal waarschijnlijk meei ,en dan in 1974, namelijk mei 1 legen 3 procent en dat betekent, dat de invoer groter zal worden Daar staat echter tegenover, dat de ruilvoet zal verbeteren met 2 a 3 procent als gevolg van een da ling van de grondstoffenprijzen. De produktie-toeneming zal m 1975 bijna 4 procent bedragen, wat niet voldoende zal zijn voor de handhavmg van het peil van de werkgelegenheid Daar tegenover neemt ook het ar beidsaanbod nauwelijks toe Uitbreiding van de leerplicht en vooral ook afvloeiing van ou dere werknemers naar de w a.o. blijven van invloed Het planbureau signaleert, dat de winstmarges van de op de binnenlandse afzet gerichte be drijven als gevolg van het strakke prijsbeleid over het ge heel genomen in 1974 zijn ge daald en verwacht dat deze da- DEN HAAG - De regering wil de positie van de oudere, lang durig werklozen verbeteren door langere tijd een werkloos heidsuitkering uit te betalen aan oudere werklozen, die na hun ontslag niet meer een baan kun nen vinden. De SER (Sociaal Economische Raad) moet het kabinet hierover adviseren. Mi nister Boersma en staatsscreta- ris Mertens (beiden Sociale Za ken) zijn er voor, dat deze groep werklozen in zulke gevallen een werkloosheidsuitkering te ge ven tot aan hun 65-jarige leef tijd. Daarnaast kan volgend jaar de premie voor de aow/aww een half procent lager uitvallen door een verhoging van de rijks bijdrage aan het algemeen ouderdomsfonds met 520 mil joen gulden extra Deze extra verhoging is bedoeld als verlich ting van de sociale premiedruk Het besteedbaar inkomen van werknemers en zelfstandigen neemt erdoor toe. In totaal bedraagt de begro ting van Sociale Zaken volgend jaar 3,7 miljard, ruim 332 mil joen meer dan dit jaar DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) wil over mogelijkheden beschikken om arbeidsconflicten op te lossen. Een speciaal instituut, dat door het bedrijfsleven in het leven wordt geroepen, kan hierbij een belangrijke rol vervullen voor het vergaren van informatie overeen dreigend arbeidsgeschil en door een eventuele bemiddelings- of verzoeningspoging. Deze suggestie doet de bewindsman in zijn begroting voor 1975. Daarnaast blijft drs. Boersma er voorstander van, aatde werknemers bij onvermijdelijke arbeidsconflicten middelen moeten hebben, waarmee zij kunnen opkomen voor hun rech ten. Het als uiterste middel hanteren van het stakingsrecht vindt de minister een erkend strijdmiddel Vredeling haast zich met vette letters te verduidelijken, dat voor de eigenlijke delensietaak 5,5 miljard beschikbaar moet Op komen De overige 1,3 miljard 1 (achttien procent van de uitga ven) is voor niet specifieke ver- i 1 - dedigingstaken, die onder d^- CtóKtnCltClt fensie vallen, zoals het loodswe- zen. De stijging met een half mil jard ten opzichte van de nota is een gevolg van salaris- en prijs stijgingen. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Vredeling onthult dat de terugtrekking van vijf squadrons geleide raketten van het type Hawk uit de Duitse verdedigingsgordel intussen af hankelijk is gesteld van het tempo waarin de overblijvende Hawk-squadrons worden ver beterd Dit gebeurt overeen komstig een eerder gemaakte af spraak met de NAVO-partners. DEN HAAG. De centrale overheid voelt het „als een ge mis", dat zij geen goedkeurings bevoegdheid heeft inzake pro duktie, transport en distributie en prijsvorming van elektrici teit. Op welke wijze de overheid zich die bevoegdheid wil toeëi- genen wordt uiteengezet in de ènergienota die binnenkort ver schijnt. Dit zegt minister Lub bers in zijn begroting. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De structuur schets voor een nieuwe bestuur lijke indeling van ons land zal zeer binnenkort worden gepu bliceerd. Dat belooft minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken in de toelichting op zijn begroting voor het ko mende jaar Invoering van ge westen vindt hij in ieder geval voor een aantal delen van ons land noodzakelijk. De inhoud van die gewesten zal worden ge regeld door een gewestwet, die in de loop van het komende jaar bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Veel wetgevende arbeid zal er verder worden verricht op het punt van de grondwetsherzie ning De minister verwacht, dat deze herziening zal worden ver deeld over 30 tot 40 wetsont werpen. Daarbij zal voorrang worden gegeven aan het vast leggen van de grondrechten van de burgers. Vernieuwingen komen er ook op het terrein van het kiesrecht. De minister heeft aan de kiesraad een advies gevraagd over de in voering van een rechtstreekse verkiezing van de Eerste Kamer door alle kiesgerechtigde bur gers in plaats van door de leden van de Provinciale Staten. Binnenkort is voorts een wetsvoorstel te verwachten tot wijziging van de gemeentewet, waardoor gemeenteraadsleden een vaste jaarvergoeding zullen gaan krijgen in plaats van de tot nu toe geldende presentiegelden per bijgewoonde vergadering. Voor de zoveelste maal wordt in de begroting verder aangekon digd. dal er een wetsvoorstel op komst is tot wijziging van het huidige systeem van koninklijke onderscheid ingen. De gemeenten zullen het vol gend jaar kunnen rekenen op 120 miljoen extra ter verbete ring van hun financiële toe stand Bovendien zullen de ver goedingen aan de gemeente ten behoeve van het lager onderwijs met 32,5 miljoen gulden worden verhoogd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13