Prinsjesdag 1974 in gedrukte stemming Onoplettendheid voorzitter Senaat Vermoedelijke doodslag Gorkumse Minde] meer Openbaar vervoer krijgt 841 miljoen Steviger indnstri MILJOENENNOTA KRITISCH ONTHAALD PPR- vragen over benoeming Haig Overval in Chinees restaurant in Kamerlid wil proef openbaar vervoer in voornacht VERVOERS MEER CON' COMPUTER binnenland PtmTt? POLITIE SCHOOLGELD BEDE ZES AUTO'S BIJ EEDAFLEGGINGEN NIEUWE KAMERLEDEN Buit 33.000 gulden Vondeling weer voorzitter Tweede Kamer ..maak eens kennis. Onrustbarende toeneming aantal arbeids ongeschikten Woensdag 18 september 1974 10 Woensdag 18 september 1 Lonen mogen 13/£>, prijzen 8,5^> stijgen (Vervolg van pag. 1) Een inkomensbeleid voor alle inkomensgroepen, gericht op een verdere verkleining van de inkomensverschillen. De lonen zouden met 13% mogen stagen, de prijzen met 8,5%. Vergroting van de hulpverlening aan arme landen. In 1976 zal de ontwikkelingshulp 114 procent van het nationaal inko men bedragen. Verlichting van de sociale premiedruk door een rijksbij drage van 500 miljoen in het AOW-fonds. Verbetering van de positie van de (kleine) zelfstandigen vooral langs fiscale weg. Invoering in 1976 van een volksverzekering tegen arbeids ongeschiktheid. Minister Duisenberg van Financiën met het bekende koffertje. (Vervolg van pagina 1) In de Ridderzaal ontbraken de schittering van gala-uniformen en de kleurenrijkdom van de echtgenoten van de diplomaten. In de zaal waren aller ogen gericht op premier Den Uyl, vice- premier Van Agt en minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman, die later dan de andere ministens en de staatssecre tarissen de zaal binnen kwamen. Zij waren zichtbaar vermoeid en onder de indruk. Den Uyl mocht zowel van de gasten in de Ridderzaal als van veie belangstellenden op het Binnenhof be moedigende woorden en handdrukken ontvangen. Toen hij na de plechtigheid weer gehaast naar het Ministerie van Justitie vertrok kreeg hij van de toeschouwers een spontaan applaus. Ook de koningin, prins Bernhard en de prinsessen Be atrix en Margriet waren som ber gekleed. Geen lange ja ponnen zoals gebruikelijk. Prins Bernhard droeg het da gelijks tenue van generaal van de luchtmacht. Ook de kamer heren van de koningin droe gen geen gala. Op het binnen hof zorgden een honderdtal mariniers in het dagelijks te nue voor de erewacht. De ma rinierskapel eveneens in gewoon tenue kwam op marcheren slechts onder de de doffe ritmische toon van de grote trom. Belangrijke uitbreiding van de politie teneinde het publiek beter tegen het toenemend ge weld te kunnen beschermen. Meer openheid en openbaar heid van bestuur- Een beroepsrecht van de ondernemingsraad tegen be paalde besluiten van de onder nemer. Subsidiering van de vor mingsactiviteiten der politieke partijen. Instelling van een ombuds man. Bescherming van de consu ment tegen misleidende recla me. Oprichting van een Nationa- le Adviescommissie Emancipa tie ter snellere verwezenlijking van een gelijkwaardige positie van de vrouw. Afschaffing van het ver plichte schoolgeld voor het ideuteronderwii) s. Bevordering van he* open baar vervoer gepaard gaande met een afremming van de wegenbouw. Wat meer financiële arm slag voor de gemeenten. Tweede vormingsdag voor 16-jarigen. 1200 miljoen meer voor CRM ten dienste van het wel zijnsbeleid. gebruikte formulering: „het volk hoopt en bidt", werd na afloop van de plechtigheid ge zegd dat er nu toch vanwege de bijzondere omstandigheden, een bede in de troonrede was gekomen. En dat nog wel aan het begin in plaats van aan het einde. Met de gekozen for mulering van hopen en bidden was vrijwel iedereen gelukkig, omdat ze aan de opvattingen van zowel mensen die niet bidden als van mensen die bidden recht deed. De Troonrede ls ook dit Jaar niet geëindigd met de vroeger gebruikelijke zegebede. Vol staan werd met hét uitspreken van de hoop, dat het parle ment de kracht zou ontvangen om het komend werk goed te verrichten. Geconfronteerd met de vraag van wie regering en parlement dan wel die kracht hopen te krijgen ant woordde premier Den Uyl: „De regering als zodanig heeft hierover geen opvatting, wel ieder lid van het kabinet af zonderlijk en die opvatting lo pen uiteen". NA hun aanhouding hebben de 31-jarige Rotterdammer L. van K. en de 24-jarige J. J. van der S. uit Dordrecht, bei den zonder beroep, 33 inbra ken bekend. (ADVERENTIE) Van het op Prinsjesdag nor male uitbundige en gezellige sfeertje in de Haagse binnen stad was geen sprake. Niet de man met de stroopwafels, niet de verkoper van vlaggetjes en oranje-strikjes, niet de mensen met fluitjes, feesthoedjes en trompetjes. Het was allemaal soberheid wat de klok sloeg. Een stoet v-an zes auto's reed kort na een uur bij de Ridder zaal voor. Dat was het enige dat de op prinsesdag verwen de Hagenaars te zien kregen van de opening van de Staten- Generaal 1974. Over de door de koningin in het begin van de troonrede BIJ het confectiebedrijf Ben- dien-Smits in Alrnsio bestaat gevaar voor de werkgelegen heid voor een deel van de werknemers door afzetproble- men waar de onderneming mee kampt- Bij het bedrijf werken totaal 1000 werkne mers, verdeeld over vestigin- fen in Almele, En-ter, Nij ver dal en Emmen. DEN HAAG (ANP) Het PvdA-Kamerlid Van der Doef meent dat een proef moet worden genomen met het openbare vervoer In de eerste nachtelijke uren na 1 novem ber als zich een zeer groot aantal verplaatsingen zal voor doen van verkeersdeelnemers die dan niet zelf meer aan het snelverkeer kunnen deelne men tal verband met alcohol gebruik. Hij heeft mimister Weeter- terp (Verkeer) gevraagd, of de regering Initiatieven heeft genomen om te komen tot ver betering van het openbaar vervoersaanbod in de avond en nachturen. Elke week een PEUGEOT to winnen in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant. Deze week een Peugeot 104 t.w.v. 9.500,-, aangeboden door Gebr. Nefkens NV, Utrecht. PUZZEL MEE! (Van onze redactie binnenland) GORKUM Dinsdagmor gen vroeg is de 56-jarige Gor kumse industrieel J- F. J. Coerrech Staal, directeur van een scheepswerf in Hardini- veld, dood in zijn waning aan de Nieuwe Hoven in Gorkum aangetroffen. Zijn vrouw, die even de hond had uitgelaten, vond hem badend in het Moed op de keukenvloer. Men vermoedt dat er sprake Is van doodslag, maar in af wachting van de sectie door dr. Zeldenrust kon de politie hierover gisteren nog geen de finitieve dingen zeggen. Mevrouw Coerrech Staal was omstreeks kwart voor ze ven het huis uitgegaan voor haair dagelijkse ommetje met de hond. Ongeveer zeven mi nuten later kwam zij terug. In die zeven minuten moet de vermoedelijke doodslag ge beurd zijn. In de gang van de woning werden op de grond en de wand bloedsporen aan getroffen. De man was geheel gekleed, zijn ontbijt stond on aangeroerd. Een getuige heeft enkele minuten voor zevenen een jongen dn de buurt van de woning hard zien wegrennen. De politie zoekt andere getui gen die dit kunnen bevestigen en eventueel een signalement kunnen verstrekken. DEN HAAG (ANP) PPR-fractlevoorzitter de Gaay Fortman en zijn collega-Ka merlid Waltmans willen van minister Van der Stoel (Bui tenlandse Zaken) weten, of de benoeming van generaal Haig tot opperbevelhebber van de Navo kan worden gezien als een bijdrage tot vermeerde ring van vertrouwen In de Na vo. De beide Kamerleden vra gen de minister of de aanvan kelijke bedenkingen van ons land tegen deze benoeming betrekking hadden op zijn ge brek militaire ervaring, op zijn top-adviaeurschap inzake de oorlogvoering in Vietnam dan wel op zijn betrokken zijn met de Watergate af faire of op alle drie aspecten. „Hoe komt het dat de aanvan kelijke bezwaren van Neder land opeens weggenomen zijn", aldus de PPR-K»m*rle- den. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wegens on oplettendheid van de Eerste- Kamervoorzitter dr. Th. Thur- lings moesten gisteren een aantal nieuwe leden herhaalde malen de belofte afleggen bij hun beëdiging. Bij het afleg gen van de zuiveringseed heb ben de leden de keuze tussen twee formuleringen: „Zo waarlijk helpe mij God al machtig" of „Dat verklaar en beloof ik". Van deze laatste formulering maakten vijftien leden gebruik. Maar toen de voorzitter hun naam afriep zeiden ze slechts: „Dat beloof ik". Vervolgens legden dezelf de leden ook de eed met deze formulering af op de grondwet en op het statuut van het Ko ninkrijk. Nadat alle leden naar de mening van de voor zitter hun eedt hadden afge legd greep Broeksz in. Hij maakte de voorzitter attent op diens onoplettendheid. De Ka mer besloot daarop, dat alle leden die deze formulering hadden gebruikt opnieuw de belofte zouden moeten afleg gen, maar dan met de juiste formulering „Dat verklaar en beloof ik". Dat gebeurde ook. Nadat de Eerste Kamer echter een aantal naturalisatieontwer- pen had goedgekeurd bleef bij een aantal Kamerleden nog een groot gevoel van onbeha gen achter over de gang van zaken, vooral onder de rechts geleerden- Piket (CHU) ver tolkte deze gevoelens door te verzoeken, dat dezelfde leden die de tweede maal de juiste formulering hadden gebruikt bij de zuiveringseed, opnieuw de eed dienden af te leggen op de grondwet en het statuut. Kamervoorzitter Thurlings restte niets anders, dat op nieuw de leden te vragen als nog tweemaal de formulering uit te spreken. Onder de nieuwkomers, die deze repetitiegang moesten meemaken was het Heerlense Eerste-Kamerlid N.H.M. Tum- mers (PvdA). Drs. F.M. Fey uit Melick-IIerkenbosch legde de eed af met de formulering „Zo waarlijk helpe mij God almachtig". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dr. Vonde ling (PvdA) zal ook in het komende parlementaire jaar de Tweede Kamer presideren. Hij werd daarvoor gisteren aangewezen met 108 van 122 uitgebrachte stemmen. Eerste ondervoorzitter wordt evenals het vorig jaar de heer Wijters (KVP), die 112 stem men kreeg. Mr. Portheine (WD) werd met 72 van de 119 uitgebrachte stemmen voorgedragen voor het tweede ondervoorzit-terschap. In deze ronde gingen 37 stemmen naar verschillende andere leden van de liberale fractie. (Van een onzer verslaggever BUDEL Bij een gewapende overval, die maandag in Budel in een Chinees restaurant plaatsvond, zijn 33.000 gulde„ een soheerapparaat en eeii bandrecorder buitgemaakt. Gm 22.00 uur kwamen volgeM verklaringen drie Chinezen met een nylonkous over het hoofd het restaurant binnen- Twee waren gewapend met een pistool en de derde me een mes. In de woonkamer werden de eigenaar van het restaurant en de andere aan- wezigen op stoelen vastgebon. den. De kabels van de telefoon werden losgetrokken en de drie mannen verdwenen met hun buit. De eigenaar van he* restaurant slaagde erin naar buiten te gaan waar voorbijgangers hem verder hielpen. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. (ADVERTENTIE) Your Sixth Sense suortieve allure (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De verli* van net streekvervoerzu volledig worden afgedekt het rijk. Er is 178,7 milj voor uitgetrokken. De sted* ke vervoerbedrijven krij 170.8 miljoen en de spoor gen bijna een half milj Met ingang van 1976 zu ook de verliezen van het delijk openbaar vervoer vo dig worden afgedekt. Volgend jaar krijgt openbaar vervoer (spoor gen, streek- en stadsv-ervi bedrijven) 841,7 miljoen den subsidie om de tefeoi te dekken. D-at is een en* bedrag, erkent de minister Verkeer en Waterstaat, ir gezien het belang van dit voer voor de samenleving bet wel verantwoord. De bewindsman wijst dat de tekorten van streekvervoer nog steeds nemen (stijgende loonko: de voornaamste oorzaak). V de produkitiviteitsverbeter waar de ondernemingen naar streven, is weinig rui meer. Ook het inkrimpen onrendabele lijnen zet we zoden aan de dijk in fina eel opzicht. Dat zou alleen pen als je ajle onrenda-1 lijnen opheft, maar d-aar je grote delen van de be king mee en bovendien dat het gebruik van de pr auto all-eein maar stimuleren. DEN HAAG (ANP Het Centraal Planbu reau sprekt in de versche nen Macro Economisch* Verkenningen 1975 var een onrustbarende toe neming van het aanta arbeidsongeschikten. Oj basis van de mees* re cente informaitie over het verloop van de inva- liditedtskans en de inva- liditei-tsduur valt te be cijferen, aldus het plan bureau, dat dit aantel ir de komende periode vat vijf tot tien jaar noj met 25.000 a 30.001 jaarlijks zal toenemen In het begin van de ren tachtig zou dan he aantal wao-gereohtigder in manjaren gemeten aer omvang bereiken var meer dan een half mil ioen. Gemakkelijk bewegen in een stijlvol broekpak van zuiver wol. Het vest is met origineel schaapsuède ingelegd, prachtig op kleur. Het pak 3-delig met pullover 198,-, 2-delig, zonder pullover 170,- (Van onze parlementair* redactie) ÖEN HAAG Min Lubbers van Economische n vind» dat het totale in nebeieid moet worden g ensiverd De centrale o *e'u zal meer beleidsmar selen moeten nemen om orstructureringsproces var 'bdustrie in goede banen "udert (ter voorkoming ''nodig*, verliezen aan In e werkgelegenheid), le a" 'a' overheid haar moeten richten op de UI erin o pan nieuwe ont eiingen in de industrie uitbreiding van hei aa >e»dsplaatsen kunnen lei overheid overweegt d m «e relatie met de com pi

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10