s O N Y landelijk beiaardconcours in Goes SCEPTISCHE REACTIES PZEM- VERKLARING Prijswinnaars Slem-puzzel A. C. Termont koninklijk onderscheiden Fietsen in de Ploegkampioenschap W. Z. Vlaanderen week uitgesteld FILMS IN ZEELAND stad streek 1■H ll llHI II Controle blijft nodig Onbestendig Route Mooi V -jterdag 14 september 1974 dijke, Dokter Vreeswiiw Kapelle, tol. 01102-1290 Klcosterzande, Dokter R R walda, Cloosterstraat 72 Kloosterzande, tel oilia 1277. Tot maandagniorgj" 8.00 uur. Middelburg, Dokter J. Domi„, cus. Dam 55, tel, Sfi b.g.-g. 25595 (zaterdag)3'1 dokter M. Reyerse, Seis» 29, tel. 13456 (znndag) tes aanvragen voor 10 om uur. Spreekuren zaterdag en zondag voor dringende vallen van 12.30-13.00 IJ van 17.3-9-18.00 uur. Keimerswaal, Dokter j, Beij te Hansweert 01130-1344 voor de dorpen- Hansweert en Yerseke. Dok ter P. AUewija te Kramin." gen, tel. 01130-1566 voor de dorpen Krabbendijke, K™. ningen en Rilland-Bath. Sas van Gent e.o., Dokter E Du Puy. Stationsstraat 26 te Sas van Gent, tel. 1777. Tcrneuzen, Dokter P. Nijsten Anna Bijnsst-raat 25 01150-2324. Vlissingen, Dokter E. Kant I tel. 3987 (tot zaterdag 24 001 uur) en dokter A. v. 4 j Griek, tel. 2950 (van zater- dag 24.00 uur tot zond« 24.00 uur), Visites aanvra gen voor 10.00 uur. Spreek uren zaterdag en zondag voor dringende geva-llen van 12.30-13.00 en van 17 3 18.00 uur. Wolphaartsdijk, 's-H Arenas, kerke en Heinkenszand Dokter H. van Maanen té Heinkenszand, tel. 01106 1234. Zaamslag. Dokter W. Fraanie Plein 42, tel. 1244. TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen, Tandarts P. Hamann, Leeuwemlaan 58 Terneuzen, tel. 0-1150-23 Spreekuren zaterdag 10.00-10.30 en van 18. 18.30 uur, zondag van 12.01 12.30 uur. W. Z. Vlaanderen, Tandarts Streefkerk te Breskens, te] 01172-1498. Spreekuren za terdag en zondag van 12.00- 12.30 uur. Walcheren, Tandarts P. Caj penberg, Chopin-laan 87 Vlissingen, tel. 01184-461 Spreekuren zaterdag v 9.00-10.00 uur, zondag v 11.00-12.00 uur. Z. en N. Beveland, Tandai A. Laumen, Clara's Pad te Heinkenszand, tel. 011 1288. Spreekuren zaterda en zondag van 9.00-10,0 uur. DIERENARTSEN N. en Z. Beveland, Dierenar dr. M. Karelse te Heinken zand, tel. 01106-1290. Walcheren en deel N. Bev land, Dierenarts I. Klok Oost-Kapelle, tel. OlUKj 1443. Consult alleen na teil fonische afspraak. W. Z. Vlaanderen, Dierenar K. v. d. Vijver te Hoofd plaat, tel. 01174-424. APOTHEKEN. Goes, Goese apotheek, tel 7104. Middelburg, Apotheek L, v. Boogert, Vrijlandstraat 73 tel. 12789. Terneuzen, Apotheek Klaa» sen, Winkelcentrum, Zui' polder tel. 01150-2090. Vlissingen, Apotheek J. Tan Mcyer, Scheldestraat 26, tel 2025. WIJKVERPLEGING. Aardenburg, Cadzand, 0 burg en Sluis, Zr. Heye; Aardeinburg, tel. 1522. Biervliet, Breskens, Groei Hoofdplaat, Schoondijke IJzendijke, Zr. V. d. Voo Ingels, KI. Jonkvrouwestr 8 te IJzendijke, teil. OU' 1647, b.g g. 01151-360. Ellewoutsedijk e.o., Zr. J lier, Elenbaasstraat 2 te H. Arendskerke, tel. OU 1303. Govs, Zr. T. Melis, tel. 3328. Groot Axel en Zaamslag, a K. Geleynse, Oosterstraat 1 te Axel, tel. 01155-1885. Hoek, Philippine, en Slut Zx. Villerius, Rozenlaan 1 Hoek, tel. 01154-1495. Hulst en Hontenisse, Zr. M Schrijver, tel. 01140-2U9. Kloetinge, Wemeldinge, pelle en 's-Gravenpoli Zr. J. v. d. Hoeven, Dl) welsestraat 20 te Kap tel. 01102-1937. Kruiningen, Yerseke en H weert, Zr. Noordfaoek, 01131-1488. N. Beveland, Wilhelmmadw Kattendijke en Wolphaar dijk. Zr M. van Gorp Wissenkepke, 372, Rilland, Krabbendijke Waarde. Zr. Verschoor 01134-1510. m. Sas van Gent, Zr. J- va" selaer, Beneluxstraat tel. 01158-1916. Terneuzen. Zr. Leenhouts Steenbergen la an l'3- 3360 (ADVERTENTIE)^ |9«isi»fel elektr/nil" 'tu„t StJ (Van onze correspondent) GOES Vanmiddag is er een bejaardenconcours in Goes onder auspiciën van de Neder landse Klokkenspelvereniging, pe Bevelandse stad is uitgeko- ?en, omdat het beste Carillon van de provincie zich in de Maria Magdalenakerk be vind* Aan de landelijke wedstrijd doen vijftien mensen mee, waarvan vier in afdeling A ,es in B en vijf deelnemers in C. In afdeling A komen gedi plomeerde en daarmee gelijk te stellen beiaardiers uit, in B degenen die niet in A geplaats kunnen worden, en in C im proviseert men op een door de jury te bepalen thema. De jury bestaat uit de be kende beiaardier B. Winsemi- us uit Amsterdam, de Middel burgse Klokkenspeler G. Bergman en de stadsbeiaardier van Breda, P- Maassen. Geen van de deelnemers is bij de jury bekend om voor oordelen te voorkomen. Voor A is als verplicht werk gekozen, ..Vrije variaties over Merck toch hoe Sterck" van Adriaan de Groot; in B ..De Gavotte" uit de sonate van J.A Maassen. In beide afde lingen moet ook een werk naar eigen keus worden ge speeld. In C improviseert men op een menuet of andere dans in Barokstijl- Vanaf hal twee kan men luisteren, het best waarschijn lijk op dge muziekkiosk in de Manhuistuin aan de Zuster straat. Om 6.15 uur worde» (behalve geldprijzen voor klasse A en B wisselprijzen uitgereikt. Respectievelijk de Gouden Bedaard van Hengelo en de Dr. van de Els-klok. Do winnaars worden bekend ge maakt in het lunchcafé onder het gemeentehuis door de heer Yue Höwier in zijn functie als voorzitter van de Nederlandse KlokkenspelvereniginiZ. Het lijkt ons een goede zaak, dat er, zoals wij gisteren meldden, gedacht wordt aan een vergaande samenwer king tussen de provinciale elektriciteitsbedrijven van Brabant, Zeeland en Limburg. De problemen waarvoor deze bedrijven zich geplaatst zien zijn van die aard en omvang, dat ze alleen kunnen worden opgelost als de beschikbare kennis, vaardig eden en onderzoekmogelijkheden worden gebundeld- De energiegigant, die in de maak lijkt, roept echter ook vragen op ten aanzien van de werkgelegenheid en de con trole. De noodzaak tot kostenbesparing, altijd een prikkel tot fusies, zal ook in dit geval onvermijdelijk tot een verminde- i.rg van het aantal arbeidsplaatsen leiden. Het is de plicht van de betrokken energiebedrijven over deze schrijnende kant van de zaak in een vroegtijdig stadium overleg te plegen met de vakbonden. Vroegtijdig ligt voor ons vóór het moment 1 waarop principe-afspraken worden gemaakt over de fusie als zodanig. Een ander moeilijk punt Is de controle. Is het nu al bijzon der moeilijk voor de Provinciale Staten om zich een oordeel te vormen over het doen en laten van hun provinciale energie bedrijven, van die controlemogelijkheid blijft nauwelijks nog iets over als de drie energiebedrijven zouden opgaan in één Bedrijf. j En toch blijft die controie noodzakelijk. AI was het alleen maar om entge greep te houden op de ontwikkeling van kern energie. Die zaak is te belangrijk om aan de technocratie te worden overgelaten (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zondag etl maandag, opgesteld door tot KNMI op vrijdag om 18 JUr onbestendig en koel. "eersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren *Jn: 0 tot 6- min. temp.: om- l Greeks 11 graden. max. temp.: ^streeks 18 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procenit. kans y een geheel droog etmaal: I al procent OFF DEALER K.T.V. HIFI - STEREO APPARATUUR Je waterhoogten van vrij- i t;®morgen, meegedeeld door ^waterstaat: Konstanz 356 Rheinfelden 242 plus 1- «raatsburg 238 -7. PUttersdorf 4 "14, Maxau 435 -16, Flo- ,>n 127 -4, Mannheim 261 Steinbach 116 plus 2, a|az 264 plus 9. Bingen 139 17, Kaub 178 plus 21, II v 2?' "I' Koblenz 176 plus !;a a11 I"* plus 3, Ruhrort je-. kohith 891 -4, Pan-ner 693 F 868 -3, Nijmegen Ecfu"0', l'lss^kop 838 plus 2, 246 sse' '183 -2, Deventer B,„ Monsin 5440 pius 4. 1092 iren 3833 plus 6' BeIfeld •his 500%'' ^rave beneden de h°ogwa!e 8,, -tn' zondag 15 september- Bé„ °F Zoom 2-46 en 15.08 ert 2 08 en 14.25 1 32 en 13 50 C-SW 1 00 en 13.21 teïfi ®e 236 en 14-58' fer" 1' sePtember- „en op Zoom 3.35 en 15-55 T Weert 2.52 en 1510 geuzen 2 14 en 14-33 \S|en 1 42 en 14-03 I ««eldinge 3.25 en 15 45- DRAAIBRUG De wed strijd om het ploegkampioeu- sehap van West-Zeeuwsch- Vlaanderen is één week uitge steld. Aanvankelijk zouden deze wedstrijden vandaag (za terdag) worden gehouden. De wedstrijden zijn uitgesteld omdat vandaag in Goes, in de Wilhelminapolder de Zeeuwse ploegkampioenschappen wor den gehouden. De wedstrijden in Draaibrug gaan nu door op zaterdag 21 september en worden gehou den op een perceel land van de fam. A. Dierikx-Buijk in de Diomedepolder. Tijdens de wedstrijd zullen ook demon straties plaatsvinden van di verse landbouwwerktuigen. (Vervolg van pagina 1) In hun verklaring zeggen de directies dat er momenteel een studie gaande is naar de voor- en nadelen van een nauwere samenwerking. Dit onderzoek wordt verricht door een ple naire commissie van provinci ale bestuurders en de direc teuren van de drie betrokken bedrijven- Voorts zijn werkgroepen ge vormd uit medewerkers die de effecten bestuderen van sa menwerking in de sectoren produ-ktie, distributie, admi nistratie ein algemene zaken. De werkgroepen hebben, vol gens de verklaring, nog niet gerapporteerd aan de plenaire commissie- Deze commissie heeft dan ook nog geen eind verslag uitgebracht aan be stuurscollege en overlegor ganen. In politieke kringen en van vakbewegingszijde zijn de re acties van PNEM en PZEM met gemengde gevoelens ont vangen. Juist omdat men ook daar de fusie op zich vrij al gemeen een logische zaak vindt is men niet erg onder de indruik van de mededeling, dat er op dit moment nog geen besluiten zijn gevallen- Ge beurt het vandaag niet dan morgen, zei ons een vakbonds leider- Daarom heeft bijvoor beeld de ABV A-Zeeland nu besloten op korte termijn een vergadering te wijden aan de fusieproblematiek- PvdA-fractievoorzitter (in de Zeeuwse Staten) Don merkte op: ,,Ik had al eerder een sterk vermoeden dat de samenwerkings-gesprekken waartoe de PZEM gemachtigd was, waren uitgelopen in fu siebesprekingen". De heer Don, voorstander overigens van die fusie, stelt dat de beslissing terzake een politie ke beslissing moet zijn- ..Het moet niet zo zijn, dat techno craten een fusie voorbereiden en de Provinciale Staten maar ja en amen hebben te zeg gen"- Van diverse zijden wordt er nn voor gepleit ook buiten de provinciale energiebedrijven studie te gaan ma-ken van de problematiek van de kerne nergie en van de controlemo gelijkheden bij een eventuele nieuwe energiegigant. De re percussies van de fusie die zo als gmeld vrij algemeen als logisch, als onafwendbaar wordt bpschouwd, zijn zo diepgaand en omvangrijk dat, zo werd ons van bevoegde zij de te verstaan gegeven, de po litieke partijen en -de vakbe weging, nu nog actiever zullen, gaan meedenken. Dit te meer omdat van de energienota van minister Lubbers ook op dit gebied een stroomversnellings- effect wordt verwacht. Ten slotte zij nog vermeld, dat ons van Brabantse bestuurlijke zijde met nadruk is verzekerd dat bij de besprekingen die thans gaande zijn bijzonder veel aandacht wordt besteed aan het werkgelegenheidsef fect- Aan een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, hetgeen iets anders is dan ont slag, zal echter wel niet te ontkomen zijn- BREDA De eerste prijs in de STEM-weeken dpuzzel van zaterdag 7 september is gewonnen door mevrouw M. van de Kasteelie-Coolis, Krom- meweg 28 te Steenbergen en de tweede door G. de School meester, Brieverstraat 12 te Eede. A. C. Termont krijgt koninklijke onderscheiding opgespeld. IJZENDIJKE Uit handen van burgemeester A. Schipper van Oostburg kreeg gisteren de heer A.C. Termont de ver sierselen opgespeld behorende bij de zilveren eremedaille in de Ordt van Oranje-Nassau- De heer Termont kreeg deze koninklijke onderscheiding wegens het feit dat hij dit voorjaar het feit herdacht dat hij 4f jaar in dienst was van de zuivelfabriek Eensgezind heid in IJzendijke- die thans deel uitmaakt van de V.C.Z. Bij de pleohtigheid, die plaatsvond op de IJzendijkse fabriek waren - naast me vrouw Schipper - ook aanwe zig het kringbestuur van de V.C Z. IJzendijke, directie van het bedrijf- en de echtgenote en zoon van de onderscheide ne. Burgemeester Schipper sprak zijn bewondering en waardering uit voor het feit dat de heer Termont 40 jaai lang zijn beste krachten had gegeven aan het bedrijf. Hij vonu de onderscheiding dan ook dik verdiend- Directeur Van Oers prees de nauwgezet heid en correctheid waarmee de heer Termont jarenlang de functie van laborant-melkont- vanger naar eer en geweten heeft uitgeoefend. Hij memo reerde een deel van de ge schiedenis van het bedrijf, iets wat de heer Termont als het ware had meegemaakt. Het personeel van de V.C.Z- Zeeuwsch-Vlaanderen - waar toe ook het bedrijf in Kloos- terzande behoort - zal volgen de week in de gelegenheid worden gesteld de heer Ter mont officieel te feliciteren met zijn onderscheiding. „Het was te kort dag om alles nog volledig te kunnen organise ren", aldus de heer Van Oers. „Het jubileum van de heer Termont is begin dit jaar al gevierd, maar we gaan het nu log eens dunnetjes over doen". Een verheugde heer Ter mont mocht na het officiële deel van de plechtigheid de gelukwensen van de aanwezi gen ln ontvangst nemen. Heinkenszand De Poel. Fietsen in de vrije tijd is een vorm van ont-inspanning die de laatste jaren steeds meer in de belangstelling is komen te staan. Vooral bij goed weer is een ritje op de fiets een mogelijkheid om er eens even uit te zijn, die bij velen in de smaak valt. Het is gezond om zich zo trap pend voort te bewegen en bovendien men ziet veel meer van de omgeving en vooral van de natuur, dan wanneer men in een auto rijdt. Juist nu in de nazomer, nu de na tuur nog zo mooi is, nu de wegbermen in volle bloei staan, willen wij aandacht besteden aan een nieuwe fietsroute van de Stichting „Fiets" Wij bedoelen fiets route nr. 102 die begint in Heinkenszand en door een groot deel van de „Zak" van Zuid-Beveland gaat. Hieronder willen wij een summiere beschrijving van deze fietsroute geven. Een complete beschrijving mét kaart, waarop ingetekend staat hóe men moet rijden is verkrijgbaar bij de Streek- WV Zuid-Beveland, die is ondergebracht in het kantoor van de A.M.Z. te Goes. De kosten van deze routebe schrijving bedragen slechts ƒ0,50. Nog een korte tip v-ór de beschrijving. Wilt U deze route wel fietsen, maar niet vanaf Uw woonplaats, neem dan de vouwfiets mee of huur een fiets bij rijwielhan del Jacobusse in de Dorps straat te Heinkenszand of op het NS-station te Goes. pe route begint in Hein kenszand, een straatdorp dat is opgekomen langs de pol derdijk. Heinkenszand is één van die rustieke dorpjes, ge legen in het landschappelijk zo fraaie gebied van „De Poel". De Dorpsstraat uitrij dend gaat men bij wegwijzer 10194 af richting Borssele Bij wegwijzer 869 links af slaan en naar Nisse rijden. Men passeert dan de fraai ge legen weel „De Doolman", een klein diepgelegen mert- je met rondom prachtig ho ge bomen- De Doolman is met de Zwaakse Weel, de Westeind- se Weel en nog enkel ande re welen een restant van vroegere zeearmen, die in de loop der tijden zijn verzand of ingedijkt. In Nisse door rijden tot op het Kerkplein met de majestueuze O.-L.-. Vrouwekerk en de 14e eeuw- se toren met nog slechts één hoektorentje. Dit plein met kerk en vate (drinkplaats voor paarden) compleet met lisdodden en eendjes is uniek. Het is een plein om zo weg te dromen in de his torie. Verder fietsend gaat men voor de kerk rechtsaf en bij wegwijzer 1977 rechtuit de Zuidweg in. Hier passeert men de twee Lodewijk XV hekposten met grote vazen en wapens uit ca. 1760 die de ingang van het vroegere Huis ter Nisse markeerden. Van het kasteelachtige land huis, dat hier eens stond is niets meer overgebleven. Bij wegwijzer 2180 (bij de nieuwe asfaltweg) rechtsaf richting Hoedekenskerke rij den en bij de na enkele hon derden meters volgende T- kruising eerst links en met een daa-rna rechtsaf. Direct achter de bomen van deze dijk ligt één van de mooiste plekjes op Zuid-Beveland, de Zwaakse Weel. Het meertje omringd met de vele hoge bomen en ook het hoogop- gaande bloeiende onkruid is ongelofelijk mooi. Deze weg steeds volgen. Nu eens rijdt men langs wei landen en akkers, dan weer door boomgaarden waar men momenteel volop bezig is de oogst van dit jaar te pluk ken- Bij het bord Lange- weegje de voorrangsweg oversteken en rechtdoor naar Hoedekenskerke rijden. Dit dorp inrijden langs de Molen en bij hotel „De Wester- schelde" rechtsaf de Vinnm- gestraat in. Aan het einde van deze weg linksaf de spoorbaan over en daarna langs de dijk verder fietsen. Ook hier rijdt men weer langs weilanden, afgewisseld met grote boomgaarden. Bij de eerstvolgende T- kruising bereikt men Baken- dorp een kleine nederzetting direct aan de Westerschelde en op enkele kilometers af stand van het dorp Baarland. Hier rechtsaf rijden richting Baarland. Aan de linkerhand staan enkele prachtige voor beelden van Zeeuwse boer derijen. Vooral de boerderij Juist voor het dorp, die kort geleden volledig werd geres taureerd, is nu erg fraai. Aan het trotse Slot Baar land herinneren thans nog slechts de twee leeuwtjes links bij de vate aan de in gang van het dorp. Achter de kerk is de nieuwgebouwde poorterswoning, een gebouw dat aan de hand van oude tekeningen door particulieren opnieuw werd opgebouwd en zelfs voorzien van hoekto rens en diepe gracht. In het dorp rechtdoor rij den en daarna naar Oudelan- de. Vooral de lindebomen aan beide zijden van de straat, evenals op het drie hoekige dorpsplein, waar de bomen de „klapbank" be schaduwen, zijn erg karakte ristiek. Hier rechtsaf en bij wegwijzer 5687 linksaf naar Ovezande. Dit dorp, dat vroeger aan het riviertje de Loijve lag en meer in het bijzonder aan de overkant - vanuit Heinkens zand bekeken - zou vroeger O verzande (het zand aan de overkant) geheten hebben. Op de driesprong van de drie belangrijkste straten staat de N.H. Kerk omringd door forse bruine beuken- Hier rechtdoor fietsen tot aan het cafeetje boven op de dijk. Dan rechtsaf de Meer- kótsedijk op. Aan het einde van deze dijk weer rechtsaf. De Oudezanddijk geheel af rijden en bij de voorrangs kruising rechtsaf langs de Heinkenszandseweg terug naar het beginpunt Hein kenszand. Vooral ook tijdens dit laat ste deel van de route rijdt men door een zeer fraai land schap, het landschap, dat zo karakteristiek is voor de veel al onbekende „Zak van Zuid- Beveland", Wij wensen U een prettige tocht. ~w Overwinterende ganzen in De Poel. OOSTBURG LEDELTHEATER: Jezus Christ Superstar- Deze be roemde rock-musicai, die al een triomftocht over de aar de heeft gemaakt, is deze week voor de tweede maal geprolongeerd- Film en de bijgaande muziek betekenen een verademing na al het sexgebeuren dat het scherm in Oostburg vulde. Zondag middag om 14 uur kunnen de liefhebbers van de oorlogs film terecht- Vertoond wordt dan Veroveraars van de Pa cific, een film over de strijd rond Guadalcanal en Okina wa- Hoofdrol: John Wayne. TERNEUZEN LUXORTHEATER Vrolij ke ontucht in Tirol- Na we kenlang in Hulst en Oost burg gedraaid te hebben draait deze Duitse film ovei sex in de Lederhosen in Ter neuzen- Kennelijk zijn er toch mensen die hem niet gezien hadden, want besloten is de film te prolongeren. Zondagmiddag kan de jeugd aan zijn trekken komen in Wlnnetou en Old Shatter- hand, de geesteskinderen van de Duitse schrijver Karl May. VLISSINGEN ALHAMBRA- Een drietal films op het weekprogramma van Alhambra- Tot en met zondagavond draait The Ge taway, een spectaculaire film van Sa-m Peckinpah met in de hoofdrollen Steve McQueen en Ali MacGraw, waarin McQueen als bankro ver niet voor een kleintje vervaard blijkt Zondagmid dag kan de ieugd genieten van Robin Hood, een eeuwen oud verhaal, maar toch al tijd plezierig om naar te kit- ken. Vrijdagnacht voor de liefhebbers een film, waar van de titel voor zich spreekt Een vluggertje in de oertijd- HULST KONING VAN ENGE LAND. Een heel beroemde film draait deze week, tot en met maandag, in Hulst Dok ter Zjivago, de verfilming - die met 6 Oscars werd be kroond- van bekende boek van Nobelprijswinnaar Boris Pasternak Een gave vertol king van Omar Shariff en Julie Christie in de hoofdrol len Zondagmiddag wordt Dokter Zjivago vervangen door een z-g. spaghettiwes- tern Ik kwam, ik zag, ik schoot, waarin een buit van 400.000 dollar centraal staat MIDDELBURG CITYTHEATER- Pikante avonturen beheersen enigs zins het Middelburgse scherm In Au Pair Meisjes, tot en met zondagavond, worden de liefdesavonturen gevolgd van een viertal bui tenlandse meisjes in Londen, die uiteindelijk in een Oos terse harem terechtkomen. Zondagmiddag een vrolijke avonturenfilm met Burt Lan caster in de hoofdrol van De Rode Kaperkapitein Het acrobatisch verleden van Lancaster bewijst hem in de ze film weer goede diensten. In Spet met de dood wordt een keiharde Franse gang sterfilm aan het publiek voorgezet, waarin een be roepsmoordenaar centraal staat- Eindredactie Rein van der Helm

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3