Overschot artsen en specialisten RUST IN ETHIOPIË Pokerspel rond opvolger Starfighter Nog geen regeling migratie Surinamers Vluchtelingen uit Mozambique Kernenergiebeleid Daags na afzetten Haile Selassie wip eigens uit! commentaar 28 miljoen rotte eieren directeur binnenland buitenland 1 Macabere stunt Weggehoond Ambassadeur van Taiwan vermoord AFRIKAANSE KARDINAAL GETIPT ALS NIEUWE PAUS iv beek/e bergen DE GAAY FORTMAN Bijval voor KTHA-belekl Radio-aktieve koffer retour Sommige mensen hebben dit beeld van de portie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Zaterdag 14 september 1974 phi li heeft Rusland en Cuba uitgedaagd. De Chileense mifi- 4 faire junta is bereid bijna alle politieke gevangenen het land uit te laten gaan als de communistische regimes in Rus land en Cuba ten aanzien van een even groot aantal van hun politieke gevangenen hetzelfde zouden doen. Wat een stunt! De Chileense kliek ..bewijst" er niets mee Dat er ook in Rusland en op Cuba schanddaden worden be dreven omwille van politieke macht is bekend en wordt door leder fatsoenlijk democraat even fel veroordeeld. Chili - Cuba - Moskou: elk regime, dat de rechten van zijn burgers met voeten treedt is verwerpelijk, of de origine nu fascistisch dan wel communistisch is. Alleen zul'ke regimes zijn in staat macabere propagandastuntjes te bedenken over de ruggen heen van onschuldige gevangenen. Mr v. d. Stoel: Wat is onze huidige minister van Buiten landse Zaken gehoond omdat hij dwars tegen de regels van het diplomatieke spel in publiekelijk getuigenis aflegde van zijn afkeer van militaire regimes. Nu is er in een grote Griekse stad een straat naar hem genoemd. Uit dankbaarheid voor hetgeen v. d. Stoel en als Kamerlid en als minister heeft gedaan voor het herstel van de democratie in Griekenland. Mensen, die geloven in hun idealen kunnen ook in deze tijd nog iets goeds tot stand brengen. Zelfs al komen zij uit een klein land en worden zij daar weggehoond door lieden, die hun geestelijke armoe en goedkoop cynisme achter luid mis baar proberen te verbergen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Over tien jaar zou het wel eens zo kunnen zijn, ilat er ruim tweeduizend medische specialisten te veel zullen zijn. Verwacht mag worden, dat er een even groot aantal huisartsen te veel zal zijn, hoewei het onzeker is, dat die ook te veel zullen zijn. Alleen met betrekking tot de sociaal-geneeskundigen zijn er gunstige perspectieven. Tot deze constatering komt een werkgroep van de Kon. Ned. Mij tot bevordering der Geneeskunst (KNMG), die tot taak had de te verwachten ontwikkelingen, zowel met -be trekking tot de caipaciteit der vervolgopleidingen als ten aanzien van de werkgelegen heid te bestuderen. De situatie is het ernstfest ten aanzien van de specialisten. Nu al zijn er voor verschillende specia lismen lange wachttijden vooi de opleidingen en het ziet er niet naar uit, dat dit in de komende tien jaar beter zal worden. In 1980 b.v. verwacht de werkgroep een tekort aan opleidingsplaatsen van ruim tweeduizend- Wanneer daaraan niets wordt gedaan - en veel mogelijkheden zijn er niet volgens de werkgroep - mag geen werkelijke uitbreiding van de unvisersitaire opleidin gen worden verwacht en zijn de uitbreidingsmogelijkheden in de met-universitaire oplei dingen ook niiet geweldig - wanneer daaraan dus niets wordt gedaan, heeft dit tekort aan opleidingsplaatsen zeer lange wachttijden tot gevolg met als mogelijke resultaten o.m. tijdelijke werkloosheid, vertraging in de zelfstandige beroepsuitoefening, noodge dwongen afzien van enigerlei vervolgopleiding, gedwongen keuze van een ander, niet-me- disch beroep. Overigens zegt de werkgroep letterlijk: „Hoe wel een zekere bezorgdheid omtrent de plaatsingskansen van de tot 1985 te verwachten 3000 jonge specialisten wel op zijn plaats lijkt, acht de werk groep op dit moment nog geen redelijke uitspraak mogelijk". Over het teveel aan huisartsen In de komende tien jaar houdt de werkgroep zich op de vlak te. Normaal gesproken zou de netto-aanwas tot 1985 circa 2000 huisartsen bedragen, maar er zijn volgens de werk groep toch teveel onbekende factoren om uitspraken te doen: aan de ene kant vermin dert het aantal doordat steeds meer (oudere) artsen naar de sociale geneeskunde overstap pen, aan de andere kant mag een toename van het aanbod worden verwacht doordat de opleiding tot specialist zo weinig mogelijkheden biedt. In dit verband pleit de werk groep voor een wetenschappe lijk onderzoek naar de vraag w-at nu eigenlijk voor alge meen criterium mag worden aangelegd voor de taak van de huisarts, naar de behoefte bi) de bevolking aan artsen en naar wat de zittende huisart sen aanKunnen wat betreft in krimping van de praktijk en behoud van een "passend" in komen. De -werkgroep consta teert tenslotte, dat de kloot tussen vraag naar opleidings plaatsen en het aanibod daar van tot 1985 onoverbrugbaai zal blijken, dat de capaciteit voor de huisartsenopleiding waarschijnlijk wel knelpunten zat vertonen, maar geen reden tot ernstige bezorgheid hoeft te geven en dat de capaciteit Voor de sociaal-geneeskundige opleidingen geen problemen geeft, omdat er ternauwernood specifieke opleidingen zijn. Wat betreft de behoefte aan artsen en specialisten stelt de werkgroep, dat ndet de „tole rantiegrens" van de beroepsge- nuten maatgevend moet zajn, maar de maatschappelijke be hoefte aan gezondheidsvoorzie ningen. Aangezien hiernaar nog geen echt onderzoek is geschied vindt de werkgroep, dat een redelijk antwoord op de vraag of er in de komende tien jaar teveel artsen zullen komen niet is te geven. OTTAWA (AP) - Ongeveer 28 miljoen ei eren die door een offi ciële instantie waren op gekocht om de prijzen op peil te houden, zullen tegen het eind van dit jaar moeten worden be graven omdat zij in de opslag zijn gaan rotten. De totale eierproduktie van Canada bedraagt 5,7 miljard stuks per jaar. Het verlies ls veroor zaakt door het feit dat de instantie die over zuivelprodukten „gaat' eigenlijk niet over ge noeg geschikte opslag plaatsen beschikte om het geheel goed te kun nen bewaren. Hierin zal verbetering worden ge bracht, maar het zal eni ge jaren kunnen duren voordat men in Canada een „eierberg" kan op slaan die inderdaad eet baar blijft. TEGUCIGALPA (RTR) De ambassadeur van Taiwan a Honduras, Kuo Ping-Yu, is door zijn chauffeur doodge schoten. Vier van de vijf ko fels die op hem werden afge schoten waren raak- In 'f kor» NA een wilde achtervolging door Apeldoornse en Arnhem se politiemannen is in de nacht van donderdag op vrij dag de 32-jarige Duitser Karl Hülsmann met een, naar later bleek, gestolen auto tegen de gevel van een woning aan de Arnhemseweg in Apeldoorn gereden en op slag gedood. DR. Th.L.M. Thurlings, is bij koninklijk besluit opnieuw be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Deze benoe ming geldt voor de zitting die dinsdag 17 september aan vangt. TER inleiding van de tweede onder-handelingsfase tussen Is raël en zijn Arabische tegen standers zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Henry Kissinger in de eerste helft van oktober naar het Midden-Oosten reizen. DE 29-jarige tekenaar M.N.K. uit Heemstede heeft bekend de brand te hebben aangesto ken op het terrein van de Haarlemse Voetbalclub HFC. Vorige week donderdag gin gen de overdekte tribune en een deel van de kantine in vlammen op. NAAR aanleiding van de alge hele staking van de werkne mers bij Bruynzeel Suriname heeft de directie besloten het bedrijf voorlopig te sluiten. DE Astronomische Nederland se Satelliet ANS, die op 30 augustus is gelanceerd, doet het uitstekend, ook al is dit instrument niet helemaal in de juiste, cirkelvormige baan te recht gekomen. (Van onze redactie buitenland) ADDIS ABEBA In de Ethiopische hoofdstad Addis Aheha heerst een dag na de afzetting van keizer Haile Selassie volkomen rust. Op de hoofdwegen en bfj belang rijke kruispunten zag men nog wel enkele patrouilles van het leger en de politie, maar de pantserwagens en inet mitrailleurs bewapende jeeps die voor het bekend maken van de afzetting van de negus door de hoofdstad reden, waren gisteren al weer teruggetrokken. Wanneer Haile Selassie's zoon. kroonprins Asfa Wossen vanuit Zwitserland naar Ethiopië zal terugkeren om de troon te De stijgen is ook nog niet be kend. Het militaire comité dat Ethiopië momenteel regeert heeft de status van luitenant- generaal Aman Andom giste ren teruggebracht tot die van lid van het comité. Waar schijnlijk willen de militaire leiders voorkomen dat Andom tevoorschijn komt als de nieu we sterke man in het land. Gisteren maakte het dertien leden tellende comité een "correctie" bekend op de eer der gedane mededelingen dat Araan Andom voorzitter zou zijn. Maar Aman, een populai re oorlogsheld in Ethiopië, blijft duidelijk de topman in de nieuwe militaire hervor mingsbeweging. Hij is waar nemend premier, minister van defensie en stafchef van het leger. Volgens de radio lijkt 95 procent van het publiek tevreden met de stap van het leger te zijn. In Addis Abeba patrouilleerden nog troepen, maar in Asmara de tweede stad van het larnd was niets van militaire activiteiten te zien. In beide steden gaat hel leven normaal verder. De luchthavens zijn inmiddels weer voor het internationale hiohtvaartverkaer geopend, Waar de afgezette keizer mo menteel verblijft is niet be kend gemaakt- Volgens onoffi ciële berichten wordt hij of in een paleis of in het hoofd kwartier van de vierde infan teriedivisie vastgehouden. MILAAN (CIC) Met de conclude, dat in 1977 een man uit de derde wereld Paus Pau- lus zal opvolgen heeft het be kende Milanese dagblad „Cor- riere Delia Sera" zijn bijdrage gegeven aan de voortdurende speculaties in Ita-lië, door wie en wanneer Paus Paulus zal worden opgevolgd. Het Mila nese dagblad beroept zich voor zijn overwegingen op een per soon uit de omgeving van de paus. zonder overigens de naam van die persoon te ver melden. Het bfaid weet verder t.e melden, dat de paus voor nemens is op zijn 89ste ver jaardag af te treden, dat Wil zeggen in 1977. Commentaar uit het Vaticaan op deze spe culatie vanuit Milaan: -Nu de gezondheid van de paus geen reden meer heeft, gooit men het nu op de leeftijd". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het politieke en economische pokerspel rond het wapentuig dat over een jaar of zes de Starfighter mag gaan vervangen is in een beslissend stadium ge- bomen. Rustig overleg heeft plaats gemaakt voor politieke chantage. Verdachtmakingen vliegen over en weer. En er wordt zelfs gesproken over pogingen tot omkoping van parlementariërs. Er staan in feite nog twee wapenhandelaren met grof geschut tegenover elkaar. De ene trots en eigengereid: Frankrijk. De ander sluw en zelfverzekerd', de Verenigde Staten. Twee gerenommeerde gokkers die i» deze eind strijd alles op alles zetten om de miljarden die op tafel liggen in de wacht te slepen. Op een afstand staat nog een derde kandidaat vurig te ho pen dat het spreekwoord „Waar er twee vechten om een been. gaat een derde er mee heen", eindelijk eens bewaarheid mag worden. Dat is Zweden, rustig en solide, ■naar gedoemd de strijd te gen twee wereldmachten t« verliezen. Slachtoffers in dat spel om miljarden en prestige z>in bij voorbaat Nederland, België, Denemarken en Noorwegen. Vier kleine broeders in het Atlantisch bondgenootschap, die schouder aan schouder de markt hebben afgetast op zoek naar een jachtvliegtuig rin hun koninklijke lucht machten weer iets afschrik- wekkens te geven. Vol gens de NAVO werd dat hoog tijd. Minister Vredeling kon niet anders dan dit beamen De Starfighter is vermoeid ge raakt en oast niet meer in de huidige strategie die wester se krijgslieden hebben uitge dacht om onverhoopte ag gressors een pak voor de broek te geven. Er werd dus een bedrag van 2.300.000-01)0 gulden gereserveerd om de Nederlandse luchtmacht tus sen 1980 en 1984 te voorzien van 102 nieuwe lichtgewicht jagers. De grote kanshebbers op dat wat nu al „de grootste wapen - order van de eeuw" wordt genoemd zijn de Fransen met hun vernieuwde Mirage F-l en de Amerikanen met de spiksplinternieuwe North rop YF-17 Cobra. Twee tech nisch en tactiseh aan elkaar gewaagde produkten van een niet aflatende oorlogsindus trie. De belangen die voor zowel Pariis als Washington, en in minder mate voor Stock holm. op het spel staan zijn dermate groot dat men er niet vooi terugschrikt om vormen van politieke chanta ge in de strijd te gooien. Met name de Amerikanen hebben tussen neus en lippen door al grommend laten weten op tal van 1"rminpTi dwars te «van liggen wanneer de militair onbetrouwbare Fransen on verhoopt met de opdracht zouden gaan strijken. Parijs op zijn beurt heeft de Euro pese samenwerking tot inzet van de strijd gemaakt, met de toevoeging dat de Neder landers eindelijk eens wat onafhankelijker tegenover de V.S. moeten gaan staan. Het belang van de aanstaan de miljardenorder reikt dan ook veel verder dan uitslui tend de levering van een paar honderd gevechtsvlieg tuigen aan vier NAVO-lan- den. Handige wapenhandela ren hebben allang berekend dat er over de gehele wereld een afzetgebied voor enkele duizenden van deze vechtjas sen ligt De keus van onder meer Nederland vormt dan ook een ideale aanbeveling om de nieuwe jager in alle uithoeken van de wereld te kunnen slijten. Over de rug van minister Vredeling, de luchtmachtstaf en het parle ment wordt in feite een strijd op leven en dood uit gevochten. De toekomst van vooraanstaande vliegtuigfa brieken staat op het spel, het prestige van twee groot machten is >n het geding Ondanks al het propaganda- geweld dat op Nederland wordt afgevuurd volhardt Den Haag in een trefzekere mondje-dieht-politiek. Men speelt de fabrikanten en hun regeringen tegenover elkaar uit in de wetenschap er al leen maar beter van te kun nen worden. Dat dit voor treffelijk werkt is de afgelo pen maanden bewezen. Om de paar dagen dook er wel ergens een bericht op dat een van de kemphanen weer zoveel meer aan tegenorders had ie bieden De stand is momenteel dat de verschil lende gegadigden tegen de twee miljard aan compensa tie-opdrachten bij Neder landse bedrijven garanderen. Er zou voor 4000 werkne mers tien jaar lang werkge legenheid in zitten. Vandaar dan ook dat onder meer de vakcentrales benaderd zijn. Nu de strijd voor de betrok kenen gelijk op dreigt te gaan wordt naarstig naar an dere middelen gezocht. Die worden op de eerste plaats gevonden in het politieke wereldje. Parlementaire kop stukken komen bij anderen op de koffje om informeel druk uit te oefenen. Even informeel komen er berich ten in de publiciteit als zou de V.S. gedreigd hebben de toch al noodlijdende KLM dwars te gaan zitten, wan neer er geen Amerikaans toestel gekozen wordt. En dat is dan maar een van de vele voorbeelden. Het pokerspel om de miljar den is in alle hevigheid los gebarsten Niets gaat de wa penhandelaren te ver om de genen die moeten beslissen in Se watten en desgewenst me»r dan dat te leggen. Ze hebben nog enkele maanden de tijd. Eind dit jaar valt de beslissing. ROB HOOGVELD (ADVERTENTIE? W NV Een hele dag plezier op Beekse Bergen- - Groot safaripark. Schoon meer. Breed,-strand.' 40 attrakties.'Lekker eten. JOHANNESBURG, Zuid-Afrika (ANP) Aangrijpend tafereel op het station van Johannesburg, waar een trein arriveerde volgepakt met 700 vluchtelingen uit Lourenco Marques, de hoofdstad van Mozambique. Zij werden opgewacht door honderden bezorgde familiele den en vrienden. Hilvarenbeek bit Tilburg Vraag op 't station haar de N.S -trip SCHIPHOL (ANP) De Nederlandse regering blijft nog steeds vasthouden aan de stelling dat tegen een regeling van de migratie van Surina mers principiële en praktische bezwaren zijn, maar het bete kent niet dat er geen andere wegen gevonden kunnen wor den. zo zei minister De Gaav Fortman gisteren na terugkeer (Vervolg van pag li- Men is in het algemeen te gen de bouw en uitbreiding in ons land, omdat deskundigen het nog niet eens zijn over de veiligheid van deze centra les. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken, die het voor naamste aandeel in de nota heeft geleverd, heeft daarente gen echter gesteld, dat de bouw van drie nieuwe centra les (één in de Flevopolder, een tweede centrale in Borssele en een derde op de Maasvlak te) slechts een geleidelijke in voering van deze centrales in ons land is. Hij wenst het wetenschappelijk onderzoek meer kansen te geven om de gebaren te verminderen en bo vendien vindt hij dit alterna tief noodzakelijk, wanneet over een aantal jaren de gas- en olieputten uitgeput raken. Hij wordt in zijn opvatting gesteund door de werkgevers en de producenten van de elektriciteitsbedrijven. Vol gens hen is de bouw van de nieuwe centrales noodzakelijk om de werkgelegenheid in ons land veilig te stellen- De tegenstanders vinden daarentegen de risico's nog van dien aard, dat zij een bezinning over de uitbreiding van kerncentrales noodzake lijk achten. Zij zijn deze week daarin gesteund door een rap port van een werkbroep van vooraanstaande politici en des kundigen van verschillende politieke riohtingen- Deze des kundigen spreken zioh niet uit tegen de bouw van centrales op atoomkracht. Zij vinden echter dat een periode van bezinning van vijf jaar in acht genomen moet worden. Premier Den Uyl zei gister avond na afloop van het ka binetsberaad: „We zijn goed opgeschoten. Volgende week sluiten we de discussies met beslissingen af. Het hoofdstuk kernenergie is nog niet aan de TILBURG (ANP) Het wetenschappelijk corps var de theologische faculteit van Til burg heeft een schrijven ge richt aan het college van cura toren van de Katholieke Theo logische Hogeschool te Am sterdam. Daarin spreekt bet de hoop uit, dat de besprekin gen van de KTHA van giste ren te Haarlem met het Ne derlandse episcopaat over de positie van prof. dr. H.J.L. van Luyk voor alle betrokken partijen tot een aanvaardbare oplossing mogen leiden. orde geweest. Ik verwacht dat de nota over twee weken bi) de Kamer kan worden inge diend". Volgens de directeur van de provinciale eloktriciteitsmaat schappij (PNEM), mr. J A. de Roy van Zuydewijn, is de bouw van kerncentrales nood zakelijk voor de elektriciteits voorziening in de toekomst. Een tijdelijke stop (moratori um) voor de bouw van kern centrales wijst hij af, zoals hi) al eerder heeft gedaan. In een commentaar op de onlangs verschenen bezinningsnota kernenergie, zegt de PNEM- directeur dat de elektriciteits voorziening in internationale crises bijzonder kwetsbaar is ais deze afhankelijk is van olie- Zonder kernenergie zou het aandeel van de olie in de elektriciteitsproduktie oplopen tot 77 procent, terwijl de elec- tot 77 procent, terwijl de elek- tage van 52 al te gevaarlijk achten- op Schiphol. Wel heeft de minister, die samen met staatssecretaris De Goede van Financiën een wee k besprekingen heeft ge voerd in Paramaribo over de ontwikkelingssamenwerking, de Surinaamse regering ge vraagd of Suriname bereid was tot overleg over deze kwestie De regering in Paramaribo heeft dit aanvaard en zal in de eerste week van oktober twee ministers naar Nederland laten komen voor overleg. Op een vraag of minister De Gaay Fortman zou aftreden als de Nederlandse regering zou be sluiten tot een toelatingsrege ling zei hij er nog niet over gedacht t.p hebben- „Dat is nogal een stap- Daar denk je pas over als het zover is"- Er is in Amsterdam, ge lijk met de deur in huis vallend een meneer, Wil van Koolwijk genaamd. Deze meneer heeft uitgebreide studies gemaakt van de worm, die hij een on misbare natuurlijke schakel in de vleesketen noemt. Deze Wil heeft een vriend, Willy Rex en die heeft weer een gedicht geschreven. „Ode aan de worm" heet het: Wat is mooier, eleganter heejt meer waarde dan de worm, due zich voedt met moeder aarde. Wat verrijkt de wereld nog meer dan een vrouw 's ls de worm, die zich kron-. kelt in de morgendauw. Als gij zoals ik, de worm hebt leren spreken houd hem dan m ere, behan-, del hem zacht. Hij is een vriend van vis en vogelDe stilte kracht. Deze wereld zou een hoop agressie missen als de wereld met zijn wor men leerde vissen. Oorlogshitsers, zoek een ande re leuensnortn. Ga toch rissenmaar dan fijn met die lieve mooie worm. Afgezien van de laatste zin. die ik niet snap, een fraai dlehtsel. Beken maai', zo heeft u nog nooit over een aard worm gedacht. Ik ook niet. Een 2S-jarige chauffeur Pe ter Bahn hoeft 32 uur en zes minuten watertrappend door gebracht in een meer bij Du Quoin In de Amerikaanse staat Illinois. Hij zegt hiermee een wereldrecord te hebben verbe terd van Anthony Stanley, een Britse olie-employé die zijn prestatie in juni in de Perzi sche Golf had geleverd. Bahn had het moeilijker dan Stanley. Eerst moest hij regen en wind doorstaan en later lage temperaturen. Hij kwam- dan ook blauw van de kou uit het water. De post: een verzoek. Of we Jaap en Margot veel geluk willen wensen- Nou, dat u>it- ten we best. En of Jaap zijn stuur recht uiil houden. Daar snappen we niets van, maar alia. •ir Dit ts trouwens geen ver zoekprogramma, maar u wee) het: post krijgen we graag. Dinsdag, zelfde plaats, zelf de krant. Komt dat zien. MERIJN BRUSSEL De koffer met radio-actief materia at die op do Brusselse luchthaven Za- venthem werd vermist is te ruggevonden. De koffer be vond zich in de fabriek BaJ- teau in Luik, waar hij was vervaardigd. De koffer die toebehooxNl© aan de Sabena, de Belgische lucht vaa rtm a atsch appi jwerd per vergissing teruggezonden naar de fabriek, samen met een aantal andere, soortgelij ke, koffers- DEN HAAG (ANP) Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft bij het gewestelijke arbeidsbureau in Den Haag het ontslag aange vraagd van de directeur dr. J.C. Klesser. Volgens voorzit ter Verlaan van de vereni ging is de heer Klesser niet in staat de functie vam directeur naar behoren te vervullen. Et is nog geen beslissing geno men over de aanvraag. Berich ten als zou het ontslag aange vraagd zijn vanwege fraudu leuze handelingen of wanbe leid zijn bepaald onjuist, aldus de ifeer Verlaan. (ADVERTENTIE) Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk. Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het verspreiden van demonstranten. Soms tot het helpen van een oud dametje bij het oversteken. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11