Antwerpse schepen pleit voor meer samenwerking met as Geiit-Ternenzeii „Boeren en tuinders zijn ook schuldig" JUBILERENDE DIOCESANE BEJAARDEN- BOND GAAT „IN DE DIEPTE" WERKEN De Transfiguratie heeft nu eigen studio Scheiden Geen indusi TIJDENS JAARVERGADERING VAN DORP, STAD EN LAND TE HULST Secretaris broeder Liguorio: Financiële en maatschappelijke zekerheid bereikt stad streék Politierapport Clinge ZEEHAVEN Hulst VOORZITTER OLIEMAN OP NCB-VERG ADERING THE CORNER Oudste bond Pastoraal „EENVROUW MOEST VERDWIJNEN" VEEL GEVRAAGD LANDBOUW Of v isselend zon°°i zaterdag: aantal uren Vrijdag 13 september 1974 1 ("ADVERTENTIE) 4 Ali stair MacLean het Wilde Westen 1S73: in de staat Nevada is een troepentransporttrein op weg naar Fort Humboldt. Maar zijn die troepen wel voor aflossing bedoeld: En hoe konden bij het vertrek uit Reese City twee officieren zomaar verdwijnen? In de trein bevindt zich ook de bandiet John Deakin. Is hij werkelijk zo'n gewetenloze schurk? Wie deed de seinapparatuur verdwijnen? En wie liet de wagons met de manschappen in een ravijn storten? De chaos is compleet als Indianen de trein willen aanvallen.. Lees de verrassende ontknoping in Alistair MacLeans Stoptrein naar Fort Humboldt. Voor 14,90 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op de Westsingel te Axel is gistermorgen de bestuurster van een bromfiets tegen een hond aangereden. Mej. O. uit Axel reed op haar bromfiets in de richting Ter- neuzen, toen er plotseling van achter een auto een hond kwam aangerend. O. kon de hond, eigendom van P. uit Axel niet meer ontwijken en kwam te vallen. Dokter Kok die eerste hulp verleende, con stateerde een kneuzing of een breuk aan de linkerhand van O. HULST Gisteren vonden ln en nabij Hulst een tweetal aanrijdingen plaats, welke voor de betrokkenen vrij goed zijn afgelopen, 's Morgens reed op het kruispunt Meeuw- straat Vinkstraat een persopen- auto bestuurd door W. D. uit Clinge tegen een bestelauto, welke werd bestuurd door V. de K. uit Hulst. De aanrijding gebeurde toen D- de stilstaan de bestelauto rechts voorbij wilde rijden. Tegelijkertijd dat hij dit deed ging ook de bestelauto rijden en op het moment dat de personenauto rechtsaf de Vinkstraat in wil de slaan, sloeg ook De K. rechtsaf. Beide voertuigen kwamen met elkaar in bot sing, doch de materiële schade was slechts gering. 's Middags werd de fietster mevr. H.V. uit Boschkapelle op het kruispunt rijksweg 60 - Hontenissestraat nabij Hulst, aangereden door een vrachtau to bestuurd door J. van D. uit Hontenisse. Deze laatste kwam uit de Hontenissestraat gere den en verleende geen voor rang aan mevr. V. welke op het fietspad reed dat naast de rijksweg ligt. V- kwam te val len maar liep slechts lichte verwondingen op. Haar fiets werd totaal vernield. TERNEUZEN Bromfiet ser M.L. uit Terneuzen liep een lichte hersenschudding snijwonenden en knieletsel op. toen hij werd aangereden door automobilist W.C. de B. te Sluiskil. De B. wilde vanaf de Axelsestraat, komende vanuit de richting Dokweg, linksaf de Kerkhoflaan inslaan. Bij deze manoeuvre had hij geen erg in L. die vanuit tegenovergestel de richting met zijn bromfiets op het fietspad reed. Er volg de daarop een aanrijding met bovenvermeld gevolg. L- werd overgebracht naar het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen. Hondendressuur De hon- dendressuurclub Saeftingen te Clinge zal zaterdag met een viertal honden op het oefen terrein langs de Bisschoppen- dreef wedstrijden houden voor het clubkampioenschap 1974. De keurmeesters J- Mel- sen uit Halsteren en R- Swee res uit Breda zullen honden testen- (Van een onzer verslaggevers) HULST „De as Gent - Terneuzen is een natuurlijke een heid, zoals de ingroeiing van Antwerpen in Nederland eveneens een natuurlijk verschijnsel is. Economisch en ruimtelijk vormt de delta één gebied en er wordt toevallig ook nog dezelfde taal gesproken. Dus het is ook op cultureel gebied één. Politiek wordt dit echter maar moeilijk bekrachtigd", aldus schepen B. Cools uit Antwerpen. De heer Cools, belast met o.m. de planologische problematiek, sprak gisteren tijdens de jaarvergadering van de vereniging „Dorp, Stad en Land", die gehouden werd in het stadhuis van Hulst. Schepen Cools gaf een over zicht van de Belgische filoso fie ten aanzien van de Ant werpse zeehavenontwikkeling. Hij pleitte voor intercommu nale samenwerking tussen Antwerpen, het Waasland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. maar ook tussen Gent en Ter neuzen. „Samenwerking met betrekking tot de wetgeving, de economie, de planologie en het sociaal onderzoek, maar ook het samen onderzoeken van streekplannen aan weers zijden van de grens, zou kun nen leiden tot bepaalde geza menlijke projecten als het bouwen van wegen, bruggen en kanalen", aldus de heer Cools Ir- R- M- Th Adriaansens, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Mid delburg, belichtte tijdens de jaarvergadering de „typisch Zeeuwsch-Vlaamse planologi sche problematiek"- „Het is nu duidelijk, dat eventuele zeeha venontwikkeling eerst op lan ge termijn enig effect kan hebben voor de werkgelegen heid in de streek- Er zullen dan ook zonder meer maatre gelen getroffen moeten wor den voor de naaste toekomst. Gepoogd moet worden de in frastructuur van de streek te verbeteren- De vaste oeverver binding staat hoog op het pro vinciale verlanglijstje. Vervol gens zal alles in het werk moeten worden -gesteld om de ontwikkelingen la-ngs het ka naal van Gent naar Terneuzen van de grond te krijgen", al dus ir. Adriaansens. Ten aanzien van de werkge legenheid merkte hij verder op: „De grens blijkt nog steeds een barrière- Een ander beloningssysteem, andere se cundaire voorwaarden en mo gelijk ook een ander werkkli maat lijken voldoende rem mend te werken op een groei ende Nederlandse grenspen- del". Spreker beschreef de pro vinciale visie met betrekking tot de ontwikkeling van zee- havenindustrie: „Indien hier zeehavenindustrie tot ontwik keling moet komen dan wordt gekozen voor een situering, waarbij gebruik wordt ge maakt van het te graven Baal- -hoekkanaal- Als Baalhoek toch moet worden gegraven, wat een enorme ingreep betekent voor h-et gebied, en als er zeehaven-gebied in deze streek moet komen, dan ka-n daar maar beter op worden aange sloten- De situering bij Osse- nisse wordt -op grond van re delijke motieven afgewezen Wij zullen heel zuinig moeten leren te zijn met de weinige nog resterende gave ruim ten"- Burgemeester P. Molthoff bracht de aanwezigen onder de aandacht dat de Oost- Zeeuwsch-Vlamin-gen nauwlet tend de ontwikkelingen rond de mogelijke aanleg van het Baa-lhoekkana-al in de gaten houden- Hij achtte de aanleg van de vaste oeververbinding van groot belang voor de ont wikkeling van de streek. De ontwikkeling van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zou, al dus de heer Molthoff, in sa menwerking met België, moe ten geschieden. Na het officiële gedeelte, volgde een lunch voor de aan wezigen in de binnenstad van Hulst, waarna de oude stads wallen werden bezichtigd. Topbiljart R Blommaert is in café' S. Blommaert te Hulst clubkampioen geworden van de daar gevestigde topfoil jartclub KOT. De verdere uitslag: 2. W. Koemans, 3. G. de Feber, 4- J. Mactaggart. (Van een onzer verslaggevers) HULST Een levendige discussie besloot gisteravond een bijeenkomst van Zeeuwse landbouwers in Hulst- De af deling Hulst van de NCB kreeg een stampvolle zaal bij ■rtkaar omdat voorzitter Olie man en de heer Nieuwenhuij- zen van de actiecomités bin nen de land- en tuinbouwor ganisaties een inleiding hiel den. De heer Olieman gaf een overzicht van de uitgangspun ten van de actiecomités. „De actiecomités willen geen vierde standsorganisatie wor den. De tijd om één nationale organisatie te vormen is nog niet rijp. Wel willen we uit gaan van een wensenpakket dat moet leiden tot de reorga nisatie van d-e huidige stands- organisaties. Mensen met de zelfde belangen dienen die ook gezamenlijk te kunnen verdedigen. Om de belangen van alle boeren en tuinders te kunnen behartigen, moeten de verschillende bedrijfstakken landelijk en aan de top weer bij el-kaar gebracht worden. In de komende wintermaanden zullen de leden van de afde lingen zich onderling moeten beraden over deze voorstellen ten aanzien van de reorgani satie", aldus de heer Olieman, die niet al te uitgebreid inging op het door vele Oost- Zeeuwsoh-Vlaamse boeren verlangde antwoord op de vraag: wat moet er nu con creet gebeuren? De heer Olieman stelde ten aanzien van de schuldvraag, hoe de agrariër in Nederland in de laatste vier jaar zo „ach terop" is geraakt, dat alle be trokken partijen schuldig zijn: regering, standsorganisaties, maar ook de boeren en tuin ders zelf, die volgens hem te weinig belangstelling hebben gehad voor de ontwikkelingen van de laatste jaren. De heer K. Nieuwenhuijzen stelde met name de kostenstij gingen aan de orde Hij reken de voor dat de Nederlandse agrariërs vergeleken bij o.m- de Franse en Duitse collega's ten achter worden gesteld. „We komen er niet met eisen van 4 of 8 procent prijsstijging, dit moet aan de kaak gesteld wor den", aldus de heer Nieuwen huijzen. De bijeenkomst was, zoals de heer Olieman aan het begin van zijn betoog stelde, niet bedoeld als actie- of de monstratieve vergadering. De vergadering, moest, zo zei hij, een informatief karakter dra gen. De ruim 400 aanwezigen hielden zich aan het consigne- Toch bleken velen genoeg kri tiek te hebben op de huidige gang van zaken in de land bouw. Uit de vaak emotionele betogen, sprak duidelijk de wens om snelle structurele verbeteringen- (ADVERTENTIE) Voor INTIEME BRUILOFTEN EN DINERS RESTAURANT Steenstraat 16 - Hulst Tel. 01140-4148 Onze keuken is open tot 22.30 uur 's Woensdags gesloten. (Van een onzer verslaggevers) OUDENBOSCH In het eerste jaarverslag van de Kath. Bond van Ouden van Dagen in het bisdom Breda, die nu als Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den aan de vooravond staat van zijn zilveren jubileum, wordt met enige trots melding gemaakt van „ongeveer" 1.850 leden. Ook met enige teleurstelling trouwens, want secretaris-penningmeester M. Frishert noteert: „Wij zou den reeds de 2.000 leden zijn overschreden, doch door overlijden en bedanken als lid kwamen jve niet verder dan plusminus 1.850". Hetzelfde verslag spreekt over 19 afdelingen in het bisdom, een resultaat dat te danken was aan de ijver en de vasthoudendheid van de toenmalige voorzitter Th. Steinmetz. En nu de jongste cijfers. In h-et jaarverslag 1973, dat de huidige secretaris broeder Liguorio de Jong heeft opge maakt voor de feestelijke jaarvergadering op 19 sep tember in de hal van het Bosibad Hoeven, is sprake van 28.566 led-en op 1 januari 1974. In maart van dit jaar is in Oude-nbosch de honderdste afdeling opgericht. Dergelijke cijfers geven broeder Liguorio gelijk als hij beweert, dat de Bredase bond, feitelijk voortgekomen uit de K.A.B., niet alleen de oudste, maar ook de hardst werkende bejaardenbond is. Het succes in 25 jaar, uitge drukt in aantallen leden, is niet alleen ee-n gevolg van de toename Van h-et aantal be jaarden, maar ook en mis schien wel veel meer van de erkenning, dat bejaarden geen lieve omaatjes en oude opa's zijn die je moet helpen oversteken. Ze vormen een met onaan zienlijke bevolkingsgroep, die op grond van een bepaal de leeftijd niet meer „in de produktie zijn". Dat heeft in onze nijvere samenleving nogal wat consequenties. Op de eerste plaats Beschik je plotseling over een bijna on verteerbare hoeveelheid vrije tijd. Vervolgens verlies je aan maatschappelijke „sta tus" en, wait zeker niet het minst belangrijk is, je zit er niet meer bij op de plaatsen wa-ar de beslissingen geno men worden, over wel-ke za ken dan ook. Het zijn J-ulst die conse quenties, welke voor veel mensen d-e overstap naar pensionering en-of bejaard zijn zo moeilijk maken. Er worden zoveel draden plotse ling afgesneden dat je in een isolem-enit kunt raken. Broe der LiguO-rio daarover; „Op het platteland va-lt dat nog wei mee. In de steden, en dan vooral in de industrie steden, is het veel erger. Phi lips is in Eindhoven destijds met een werkplaats met aan gepast werk voor bejaarden begonnen. Volgens hetgeen Ik er van heb gehoord ging dat erg goed, maar het blijft natuu-rlijk wel een soort noodgreep. Het mag in zo'n werkplaats nooit om h-et geldrplezi-er gaan, maar al leen om het plezier van het bezig-zi-jn. Ik zou dergelijke werkpla-atse-n nooit stimule ren, maar als ze er komen, dan zou de bejaardenbond, vind ik, de zaak wel moeten begeleiden". Deze woorden typeren de Kath. Bond va) Bejaarden en Gepensioneerden zoals die nu is. Broeder Liguorio ver telt over de verschillende terreinen waarop de bond zijn activiteiten heeft ge richt. Er is, van het begin af, veel aan recreatie gedaan. Kaarten, zingen, hobbyën, handwerke», reizen enzo voort. Activiteiten die veelal door de autonome plaatselij ke afdelingen worden opge zet. Een ander belangrijk werkterrein is de sociaal maatschappelijke begelei ding. Liguorio: „Wij, het dio cesaan secretariaat in Ouden bosch, fungeren ais een echte vraagbaak voor maatschappe lijke problemen van allerlei aard". Daarnaast hebben de bejaardenbonden, die elkaar in een goede landelijke orga nisatie vinden, hun aandeel gehad in cte ombouw van een behoorlij-ke a.o.w. Broeder Liguorio: „Je kunt gerust zeggen, dat w-e op dit mo ment een goede financiële en maatschappelijke zekerheid voor de bejaarden hebben bereikt. Nu is het de tijd om meer in de diepte te gaan werken". Daarmee 'doelt de broeder- secretaris op een nieuw ar beidsveld voor de Kath. Bond, n.l. de pastorale bege leiding van de leden. Da-ar is vorig j-aar al een begin mee gemaakt, toen d-e plaatselijke afdelingen vam hef diocesaan secretariaat een brief kregen met suggesties voor active-1 ring van de bejaardenziel zorg. Suggesties voor regel matig terugkerende eucharis tievieringen, speci-a-al voor bejaard-en en voor gespreks- middagen waarin actuele on derwerpen in M-ein-e kring aan dfe orde kunnen worden gesteld. Na de feestvergade- rin-g komt er voor het nieu we seizoen weer zo'n brief. „Ik geloof", zegt broeder Liguorio. „dat er in h-et alge meen niet direct van geeste- Broeder Liguorio. Lijke nood onder d-e bejaar den gesproken kan worden. Dat s een te groot woord. Maar wel vragen de veran deringen in die kerk om be geleiding: Voor velen blijkt de tegenwoordige liturgie vaak moeilijk herkenbaar. Enerzijds blijken veel be jaarden graag naar jongeren- mussen te gaan vanwege de sfeer die er heerst, maar van de andere kant horen ze no-g graag eens een keer een la- tijnse mis. En de levensge woonten v-an vroeger spreken hen nog sterk aan. Dat merk je bijvoorbeeld, als plotseling blijkt, cfcrt een groep bejaar den i-n de oktobermaand da gelijks bijeenkomst om een rozenhoedje te bidden". Sinds de oprichting van de Ka-th. Bond van Ouden van Dagen in het bisdom Breda is er veel veranderd. Heel wat bejaarden en gepensio neerden zijn nu georgani seerd en de bonden hebben hun invloed. Voorzitter, los de Jaeger uit Bergen op Zoom heeft wel eens gezegd: „Als we zes of zeven jaar geleden i-n Den Haag kwa men moesten we op de gang wachten. Als we nu komen staat d-e 'deur open en er staat een kop koffie of een borreltje op ons te wach ten" Ook ïn de bemanning van het bondsbestuur is, uiter aard, de nodige veianderiuf gekomen. Maar één naam is gebleven en wel die van ad viseur Kees van den Eedei uit Breda, destijds door de KAB aan het hoofdbestBi toegevoegd, nog steeds advi seur en inmiddels zelf tot de rangen der bejaarden toege treden. Hi.i zal op de feest- vergadering van de bond «1 zijn oud-Ziede-KAB-bestmu- der Jan Mertens ontmoete* nu aanwezig als staatssecre taris v:»n sociale zaken. B" schop H Ernst zal om 21 een H. Mis opdragen ei I daarna nog aanwezig blijven I op de feestvergadering, d" I om 3 uur begint. (Van een onzer verslaggevers) HULST De amateurvere niging „De Camere van Rheto rica De Transfiguratie" uit Hulst zal op zaterdag 5 okto ber een optreden verzorgen in Schoten bij Antwerpen onder auspiciën van het comité Amateurtoneel België-Neder- land. In het kader van deze culturele uitwisseling wordt een reprise gegeven van de dramatische thriller: „Een vrouw moest verdwijnen", een stuk geschreven door Dorothy en Michael Blankfort, naar de Franse roman: „Ceile qui n' etait plus"- De leden van „De Transfi guratie" worden 's middags in het volkshuis van Schoten ont vangen door die burgemeester en de schepenen, alsmede door de zustervereniging „Ontvoog ding" en de besturen van de nationale toneelbonden- Voor het optreden, is er een geza menlijk avondmaal. Na de voorstelling wordt er voor spelers en genodigden nog een gezellige bijeenkomst be legd- „Een vrouw moest verdwij nen", heeft als toneelstuk ken nelijk zo'n goede reputatie ge kregen, dat „De Transfigura tie" het op 25 november zal opvoeren in het cultureel cen trum „Scheldekwartier" in Vlissingen op uitnodiging van de personeelsvereniging van de koninklijke maatschappij „De Schelde". De Belgische zustervereni ging van De Transfiguratie uit Schoten brengt op zaterdag 14 december een tegenbezoek aan Hulst. Het is de socialistische toneelkring „Ontvoogding", die in gemeenschapscentrum Den Dullaert", het hlijspel van Mi chael Brett: „Altijd- Zonne schijn" voor het voetlicht neer zet. Nadat „De Transfiguratie' door het sluiten van hotel-café restaurant „International" (De Graanbeurs") haar repetitie ruimte kwijt raakte, moest ge zocht worden naar een oplos sing voor dit probleem- Bi één van de leden kon gelukki een eigen toneelstu-di-o worde ingericht- De studio Is „up-t- date", ingericht met schijn werpers en spots en verde alles wat er voor een toneel produktie noodzakelijk is. D' aankleding en inrichting me foto's, affiches van gespeelde stukken en trofeeën van in het verleden gewonnen tonee-lcon coursen, met als „pronkstuk het blazoen van de rederij kerskamer, geeft het geheel de onmisbare sfeer van „Het to neel"- „De Transfiguratie" heeft bewust niet gekozen voor „Den Dullaert" als repetiti-e- De eigen repetitieruimte. ruimte „We sparen er ener-, zijds geld mee uit- Geld dat we hard nodig hebben voor del Vrijdag 13 september 1974 ("Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Na tuurlijk, ik zou graag de eerste spade in de grond hebben gestoken zoals dat heet voor de vaste oeververbinding over en on der de Westerschelde. Maar in die tijd zouden er weer andere projecten zijn aan gepakt waarvan ik het be gin van uitvoering of zelfs de voltooiing ook graag ge zien zou hebben". De scheidende Commisaris van de Koningin in Zeeland mr. J. van Aartsen, zegt dat in zijn stijlvolle ambtsvertrek in het Middelburgse Abdijcom plex nogal moeiteloos. Z'n laatste ambtelijke bezoekers hebben daar meer problemen mee. Mr. Van Aartsen ziet men de pensioengerechtigde leeftijd inderdaad niet aan. Een man die nog wel een paar jaar verdienstelijk mee zou kunnen. Maar mr. van Aartsen heeft zich op het afscheid in gesteld. Hij is al verhuisd van zijn statige ambtswoning naar een, overigens eveneens fraai, huurhuis aan de 's-Gravenpol- derse weg in Goes-Kloetinge. En als bezigheid houdt hij een paar commissariaten, zij het dan geen koninklijke, van Zeeuwse instellingen en be drijven. Wat dat betreft is mr. Van Aartsen naar de g-rond zijner vaderen teruggekeerd. Zijn ouders waren volbloed Zeeu wen, hij is het weer gewor den- Merkwaardig hoe iemand na zo'n randstedelijke loop baan van Haags wethouder en minister van het Koninkrijk weer kan terugkeren tot de oorsprong. De oorsprong: in dit geval het prille begin van de carriè re van de Commissaris: op het ministerie van Landbouw, al thans bij een van de land bouwcrisis-organisaties waar aan de vooroorlogse Colijn-tijd zo rijk was. Sleutelen aan de tarwewet of het schetsen van koeie-oren, allemaal om de landbouwer toch van een mi nimum-inkomen te verzeke ren. De jonge Van Aartsen heeft er toen heel wat vrije week einden aan opgeofferd, want in het protectionisme van die ^agen moesten alle bescher mende maatregelen in het diepste geheim worden geno men. Curieus: mr. Van Aart sen ontmoette veel Staatkun dig-gereformeerden op zijn weg. die de officiële steun- maaatregelen weigerden. En hij geeft toe dat hij ze nim mer beeft kunnen overtui gen. Natuurlijk welt ons de J£aag naar de lippen: „En de SGP-ers nu, waar u in Zee land toch veel mee te maken hebt?" Mr. Van Aartsen: „Er valt oen generatieverschil te constateren. Tussen toen en nu (m ook tussen nu en straks. Maar op sommige punten ohjft de SGP zichzelf en wat dat betreft valt de zondagshei liging het meest op. Nog komt het voor dat de SGP tegen een aanschaf van toneel attributen Anderzijds mist „Den Dul laert", zeker tijdens de repeti- 10# ties de noodzakelijke sfeer", aldus voorstier seui Charles Heirnisn- ooruitzichten voor zaterdag K\\ii"r'a" opgeteld door het H op donderdag om 18.00 vee 11 'sse'e"d weer met onge- 11, normale temperaturen. 2em.vil0"lu'tz'chten in cijfers semiddeld over Nederland streek, 8; i™"' temp: om" 1 graden: max. temp een a 20 graden; kans op stens 19°ge periode van min- op een UUu: 80 Procent: kans 5°Procen! 1 dr°°'g etmaa' ton°°] zondag; aantal uren «reeks i,1 8; min- temP: 0Tn' omstreeks f<Tadeni ma*- temp: een j s la graden, kans op «ens u?56 Periode van min- op ep_ u.ur: 80 procent: kans Procent eel dro°g etmaal 50

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2