Heerser sinds mensenheugenis Gezinsverzorging: meer werknemers dan textielindustrie Rabobank S 2V4 /o extra rente met het Snaar - Premie - Boekje van de RabobankEn de Rabobank noemt met alleen de voordelen! Met het Spaar -Premie -Boekje maa/ctde Rabobank wéér wat ze belooft binnenland buitenland j uif le buitenstaander 'ns ing maken langs de oren. als hij naar binnen neld drentelt hij weer jt bijna hetzelfde, er iets aan. 1 iets aan. Met zijn, on. )de voor de itoorman. Betty Geen égo-kanker Intelligentie Op zoek naar Gerald Ford (4) door Bert van Velzen Smaak HAILE SELASSIE'S BEWIND TEN EINDE üe (^■ncyelóe (jor-ray robben Vrouw sinds 7 68 spoorloos: nu officieel dood verklaard Suriname Zeven jaar voor ex- graf schenner op dievenpad 13 september 1974 15 FORD IN DE SLAG MET JONKMAN E man die Jerry Ford I ja 1948 moest verslaan „ui. 2 jaar na Nixon, in het Huis van Afgevaardig den te komen, heette Bar- |el Jonkman. Jonkman was 11| enkele malen herkozen en hij had veel te zeggen in de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afge vaardigden. Bartel Jonkman was een isolationist, die iedere gelegenheid aangreep om zijn banvloeken uit te spreken over het Marshall-plan- Hij beschouwde de economische hulpverlening aan het in de as van de Tweede Wereldoorlog liggende Europa. Jonkmah be schouwde die hulp als pure geldverspilling, als „een subsi die aan de socialisten". Ford werd gevraagd tegen Jonkman ln de slag te gaan. Ford verklaarde later: „Jonk man, de isolationist, was de lieveling van de Chicago Tri bune. Hij was het begin van het Joe McCarthy-tijdperk. Lanig voordat Joe McCarthy aan zijn anti-communistische heksenjachten begon -een duister tijdperk in de Ameri kaanse geschiedenis- sprak Jonikman al over „die commu nisten in het State Depart ment". Ford versloeg hem met een marge van bijna twee te gen een. Jerry Ford als lid van het Huis van Afgevaardigden, waarin hij in 1948 twee jaar na Nixon voor het eerst werd gekozen. Na zijn verkiezing trouwde Ford met Betty Bloomer, die in september 1847 gescheiden was van Richard Warren. Op grond van de gerechtelijke uitspraak over de ontbinding van haar eerste huwelijk kreeg Betty het symbolische bedrag van 1 dollar plus huis raad en meubilair. Het feit dat Betty gescheiden was en ge danst had in de groep van Martha Graham bracht Ford ertoe zijn huwelijk tot na de verkiezingen uit te stellen. Want echtscheiding en dansen waren toen zaken waarover de talrijke, calvinistisch-georiën- teerde kiezers rond Grand Ra pids niets wilden horen. te staan werd er tamelijk bars over Ford geschreven. Ford is wel aardig, zo werd er gezegd, maar hij is niet slim. Lyndon B- Johnson, die giftige dingen kon zeggen, had be weerd dat Jerry Ford al te die in de meeste' nationale po litici' groeit". Reeves beschrijft Ford als een zeer beminnelijk man, die in het vice-presiden- tiële vliegtuig, de „Air Force Two", met eenvoudige televi sie-technici babbelde over zijn ervaringen als boswachter in Wyoming, het genot van de jacht en de last van hypothe ken. Jerry en Betty op hun huwelijksdag. Het feit dat Betty gescheiden was en gedanst had moest voor de calvinistisch georiënteerde kiezers even- geheim blijven Jerry Ford zat 25 jaar in het Huis van Afgevaardigden par tijleuzen te spreken en vrien den te kweken toen hij geroe pen werd om vice-president te worden. Ford was in het Huis, als trouwe echo van de partij, de leider van de republikeinse minderheid geworden en zijn enige droom was ooit Speaker van het Huis van Afgevaar digden te worden. Dat was een vrijwel onmogelijke droom, want een politieke re naissance van de republikei nen in het Congres leek voor lopig uitgesloten. Toen hij in de schaduw van Nixon kwam lang football zonder helm had gespeeld en iin hetzelfde „New York Magazine" waarin Jerry ter Horst over de jonge jaren van Ford schreef, betoogde Ri chard Reeves enkele weken eerder dat Ford wellicht niet groot genoeg was voor het Amerikaanse presidentschap. Hij was overigens niet on vriendelijk tegen Ford: „Ford lijdt niet aan de ego-kanker De reporters vinden Ford sympathiek, aldus Reeves, en ze sparen hem. „Op zijn minst wast hij de smaak van Nixon uit de mond". Reeves ziet Ford als een „waarachtig en naief man", als „een man die geen machtsinstinct heeft en niet manipuleert". Ik weet niet hoe negatief dat is. Is goedheid rampzalig voor een Amerikaans president? Willi am V. Shannon van de New York Times zegt dat Ford als president er uit ziet als Eeien- hower, politiek denkt als Har ry Truman en er de economi sche opvattingen op nahoudt van Herbert Hoover, die voor Roosevelt in het Witte Buis zat. Shannon ziet als voor naamste kenmerk in Ford dat hij Rilchard Nixon niet is. Ko maan, briesen Evans en No- vak, twee politieke orakels in Washington: „In die ossebuid van Ford schuilt een vos!" Ik denk dat Nixon Nixons Nixon was en dat Ford een Volks- Ford is. De artikelen 1, 2 en 3 ver schenen in deze krant van 31 augustus, 4 en 6 septem ber. Haile Selassie, keizer van tthiopië, die gisterochtend van troon vervallen werd wklaard door het Ethiopische Militaire coördinatie-comité, 5«rt op 23 juli 1892 in de hart van de stad Harar gebo- ren "e 225-ste afstammeling van ie koningin van Sjeba en van 1 ,,nios Salomon, is de zoon I „Ras" Makonnen, bevel- tebber van het leger van kei- "r Menelik en overwinnaar ia de Italianen te Adoea in 1 «9#. Hade Selassie zelf werd in «ió uitgeroepen tot erfge- •ïim en regent van het kei- jerrijk Ethiopië. Na zijn poli ce gezag gevestigd te heb- over de elkaar bestrijden- hammen, schafte hij in '924 de slavernij af en liet in 1930 tot keizer kro ten. Italiaanse Iegei 'j thiopië in 1935 binnenviel, M Haile Selassie naar En- Wand uit. Tijdens de Tweede f "--•doorlog keerde Haile Se- ifj naar Afrika terug. Hij op 5 mei 1941 met tri- M ingehaald in zijn herover- I -'hoofdstad- Sm .lijfde Haile Selassie rea bij zijn rijk in en ka ^e' volgende jaar een Js at aan de Amerikanen in voor belangrijke kredieten ,'or de uitrusting van zijn gen aan te brengen. De keizer moest zich eerst ontdoen van een eerste minister, die sinds dertien jaar zijn vertrouwen genoot en moest vervolgens toestaan, dat het leger recht streeks tegen de corruptie ten strijde trok, van absoluut werd het bewind constitutio neel. Haile Selassie had zes kin deren, van wie nog slechts twee in leven zijn: prins Asfa Wossen, die gedeeltelijk ver lamd is en prinses Tenague Work. Deze enige nog levende dochter van de keizer, is gis teravond door militairen uit haar woning gehaald en weg gevoerd. De actie van de mili tairen werd gevolgd door een menigte toeschouwers. wijzigde de keizer Hoil fferSIl Ood et en voerde, al- o ieger, j1" 1959 Wondwet en voerde, al- v ?s in theorie, algemene ..'®ez'ngen in. Maar partij- lm"1? bleef verboden. In vm .^dreigde een opstand il keizerlijke garde het Vsn'j hjdens een verblijf it U i keizer in Brazilië. Hai- ieruv keerde met spoed W„ en herstelde de orde en drie dagen. .pibiopische leger was kesl- j druk bezig met het Wi» i?en van een separatistl- öe „Toeging 'n Eritrea en !lch in 1964 gesteld tegen- Haile Selassie in jongere jaren toen zijn gezag nog on aantastbaar was. over een Somalische poging, Ogaden te heroveren. Terwijl de keizer naar bul ten een keizerlijke prestigepo- litiek voerde door de keus van Addis Abeba als politieke hoofdstad van Afrika, verger- de zich de toestand in het binnenland vanaf 1973 onder invloed van de oliecrisis en de verschrikkelijke hongersnood die het noorden van het land- teisterde. Een hoge raad van militai ren en politie begon in februa ri 1974 ingrijpende veranderin- ADVERTENTIE) DE NIEUWSTE NAJAARSKOLLEKTIE t.m. maat 50 is binnengekomen Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda - tel. 01600-34965 's Maandags de gehele dag gesloten. (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De Alkmaar- se rechtbank heeft de veertig jarige lerares Frans, drs. Hele ne Zandvliet officieel dood verklaard De vrouw is sinds 9 februari 1968 spoorloos, on danks alle nasporingen van politie en familieleden. In ver band met de afhandeling van een erfeniskwestie had de fa milie Zandvliet een procedure tot het uitspreken van een „rechtsver moeden op overlij den" aangespannen. Al enkele jaren geleden was het officiële politieonderzoek afgesloten. Aangenomen werd dat de vrouw die op de dag van haar verdwijning in een depressieve toestand verkeer de, met haar auto in het Noordhollands kanaal is gere den. Het kanaal is vele malen afgedregd, echter zonder re sultaat Hoofdinspecteur Volwerk van de Alkmaarse politie blijft het vreemd vinden dat langs de walkant nooit auto sporen zijn gevonden. Naar zijn mening kan de vrouw moeilijk in het buitenland zitten, omdat haar pas, geld en andere pa pieren op haar kamer werden aangetroffen- In de afgelopen maanden Is, zoals de wet voorschrijft, tot driemaal toe een advertentie in de dagbladen verschenen, waarin Helene Zandvliet werd verzocht zioh te melden- Er kwam evenwel geen reactie op. DEAmerikaanse minister van defensie, James Schlesin- ger, heeft gisteren verklaard, dat de Verenigde Staten op het ogenblik niet denken aan verwijdering van hun kernwa pens in Griekenland. Een bijna ideale plafondbe kleding is een tegel van 30 x 30 cm, gemaakt van hout spaanders, bekend ondier de naam Picofix-tegel. Hij kan een heleboel problemen oplos sen: op bijna elk plafond kan de tegel worden bevestigd, en in de meeste gevallen zonder dat er vooraf iets aan gedaan behoeft te worden. Er zijn duizenden mensen die triestig tegen een bladde rend plafond zitten aan te kij ken. Ze hebben jaren lang ge wit en geverfd, en op den duur is het plafond een land kaart geworden. Dan sta je weifelend naar boven te kij ken: heel die troep afsteken en opnieuw vervenMaar afsteken wordt een stofboel, en er komen krassen en put ten in het plafond. Die moet je dan weer bijwerken, schu ren en zo. En dan zijn er meerdere verflagen nodig om de zaak weg te werken. Maar m vele gevallen, zoals b.v. bij polystyreenschuimtegels, moet er dan gelijmd worden, en als de verflagen erg moeilijk doen, wil dat wel eens minder best lukken. Die houtspaandertegels kun nen, als het moet, simpel worden gespijkerd, en lijm- problemen zijn dan meteen uit de wereld- Een keihard beton nen plafond is natuurlijk weer niet zo eenvoudig: daar krijg je geen spijkertjes in. Maar zelfs een pleisterlaagje van een centimeter is al ge noeg om de lichte houtspaan der-tegels met korte nageltjes te bevestigen. De tegel heeft een vrij open structuur, en dat geeft juist aan het plafond een levendig accent. Hoewel ze in verschillende kleuren te koop zijn, doet de naturel-uitvoe ring het voor een plafond wel het best. Die naturel-tegel is een beetje bruinachtig. In de loop der jaren klewrt dat wel een beetje donkerder bij, maar dat stoort helemaal niet. Zelfs een forse niaotine-aanslag maakt de tegels eigenlijk he lemaal niet lelijker. Bij het aanbrengen is het verstandig eerst even de lengte en de breedte van het plafond pre cies op te meten. Deel de ge vonden maten dóór 30, en wat er dan overblijft beneden de 30 cm, wordt door 2 gedeeld. Dat is dan de afmeting voor de randstukjes. Op die manier krijgt men een evenwichtig beeld, met langs de kanten gelijke passtroken. Begin dan in het midden vam de lengte en idem van de breedte een zuiver rechte lijn te zetten. Breng de tegels (be halve spijkeren kan, als het plafond daarvoor geschikt is, lijmen natuurlijk ook, met b-v. montagekit) vanuit het mid den aan, ie eerste tegel langs een der lijnen. Sluit ze goed tegen elkaar aan, en blijf in de gaten houden of ze niet „verlopen", d.w.z. dat een te gel niet iets uitspringt ten op zichte van de vorige. Bij het spijkeren kan er wel wat hoTststof uit de tegels dwarrelen. Werk dus in een ontruimde kamer. In het begin zult u het pla fond dan ook wel wat donker vinden. In een erg lage kamer komt zo'n plafond dan ook wel visueel naar beneden. Dan zijn tegels in een lichte kleur mis schien beter. Ze zijn trouwens ook best te schilderen, als men een speciale kleur wil hebben. En het gemakkelijke is, dat de tegels vooraf geschilderd kun nen worden. Ook als ze geverfd zijn, worden de tegels niet gestoord door de spijkerkoppen. Als men ze net iets onder het tegeloppervlak doorslaat, ver dwijnen ze praktisch geheel in het gestructureerde beeld van de tegel. Een idee om te over wegen, als u voor de winter toch nog iets aan dat plafond gedaan wilt hebben. UTRECHT (ANP) De ge zinsverzorging is een bedrijfs tak, die meer werknemers telt' dan de gehele textielnij verheid. Er werken 72.000 mensen, waarvan 16.000 in vofliledige dienst en 56.000 als part-timer. In de gezinsverzor ging gaat per jaar f 600 mil joen om, verdeeld over ruim 300 instellingen- Hiermee is de gezinsverzorging zojiulist de tricot- en kousenindustrie ge passeerd. Aldus gisteren mr. H. van Doorn (CRM) bij de officiële opening van het ge bouw van de Stichting Centra le Raad voor de Gezinsverzor ging te Utrecht- Ter toelich ting van de benamiing "be drijfstak" voor deze sector van de gezinsverzorging wees de minister op het grote belang van de parttime functie voor vooral de gehuwde vrouw. Er zijn in Nederland geen dienst verlenende bedrijven op te noemen die zicfh kunnen be roepen op een zo ruime werk gelegenheid voor deze catego rie van de beroepsbevolking- Jaarlijks wordt 65 miljoen uren hulp verleend aan 200.000 volledige of onvolledi ge gezinnen, bejaarden of al leenstaanden, aldus minister Van Doorn. DE door de Franse regering met verkoop of sloop bedreig de oceaanstomer „France" ligt sinds woensdagavond in de waterweg naar de haven van Le Havre, vier kilometer van zijn vastt ligplaats. De beman ning heeft het schip "bezet" en heeft daarmee haar bedrei ging waargemaakt dat tot jverneming zou worden over gegaan al» de regering niet van haar besluit zou terugko men- (ADVERTENTIE) Als U spaart op een Spaar- Premie-Boekje krijgt U een basis rente van 71/4%. Daar staat tegen over dat U 1% aan de bank betaalt over geld dat U tussentijds van Uw spaarrekening afhaalt. Het zou daarom niet eerlijk zijn te verzwijgen dat het Spaar-Premie- Boekje voor een zeer wisselvallige spaarder best eens niet zo inte ressant zou kunnen zijn. Bent U wel een „trouwe" spaarder, dan is het Spaar-Premie-Boekje zonder meer alleen maar voordelig voor U. 't Is maar dat U weet waar U aan toe bent papier joop uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam ®n adres worden ondertekend. Bij publikatite zullen dez« vermeld worden. Slechts bi| hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres rijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het Ötemartikel over Suri name (zat- j l komt mij in zijn voorstelling van zaken nogal rooskleurig voor en ook ietwat onvolledig. Bij ongewij zigd beleid zullen eind vol gend jaar ongeveer 225.000 Surinamers hier verblijven, tegen 210-000 in Suriname zelf. Rekening houdend met de geplande bevolkingsgroei zullen deze cijfers tegen 1980 op ruim 400 000 en 250-000 lig gen, waarbij bedacht moet worden dat de achterblijv-en- den voor -ongeveer 60% uit kinderen zullen bestaan, ver der uit bosnegers, indianen en de allerarmsten, naast mis schien een kwart .gewone be volking"- Deze moeten dan een economisch wonder voor 1980 tot stand brengen d&t de hier verblij venden naar terug keer zal doen verlangen- Al dus wil men ons doen gelo ven. De door U genoemde kosten bedragen een half miljard PER JAAR! Hoofdzakelijk voor onderhoud- Dat komt bij ver dubbeling van het aantal bij ongewijzigde situatie op een kleine 7 miljard tot 1980 neer- Vele Hindostani komen hier heen terwijl ze daar een be staan hadden, uit angst voor onlusten zoals in het buurland ■Ook de gebeurtenissen in Oe ganda en nu in Kenia is men zioh in die kringen goed be wust- Ik wijs even op de proble matiek in Nederland: Veel meer werkeloosheid, concur rentie voor de aanstaande stu denten (vooral medici. Deze blijven meestal hier om zich een rendabel bestaan op te bouwen. Tegenover 200 hier zijn er 100 in eigen land. Het laatste aantal neemt af). Span ningen in woonwijken, een last die vooral door de onder laag in de maatschappij gedra gen moet worden rriet alle daar bij behorende afbreuk aan levensgeluk- Van Hoeven kwam met heet andere voorstellen n-aar Wil lemstad- Hij is volledig door de knieën gegaan en .geeft nu blijk van rechtlijnig doordra ven op zijn eigen mislukking- De dubbele naiotnaliteit wordt een niets oplossende bron van moeilijkheden. Alleen al de door Haakmat, architect van het voorstel, gegerfên toelich tingen moeten tot*grote voor zichtigheid aansporen- Ik hoop Hat regering en parlement de politieke moed zulen opbren gen het „compromis" te ver werpen- Zowel de Surinamers als de Nederlanders weten dat zij niet bij elkaar horen- Het opplakken van hetzelfde etiket ls van de werkelijkheid ver vreemde juristerij. Het gaat de Surinamers niet om de na tionaliteit maar om de daar mee verbonden bestaanszeker heid. Om niet al te uitvoerig te zijn wil ik alleen nog enkele hoofdlijnen voor een oplossing- aangeven: Allereerst stopzet ten van de migratiestroom. Ik besef dat .daarvoor moed en niet alleen politieke nodig is- Terugkeerregeling op termijn gepaard san een werkver- schaffingsregeling gericht op kleine velen werkverschaffen de projekten. Regeling van de bestaanszekerheid van de hier verblijvende Surinamers voor een overeenkomstige termijn bij speciale wet die hun deel aan de soaiale rechten moet ©even- In -geen geval mag kiesrecht, actief of passief. wat tot ernstige moeilijkheden voor het functioneren van het parlementaire stelsel zou kun nen leiden of recht om bij de gewapende macht te dienen worden toegekend- De eigen identiteit van de Surinamer loopt dan gevaar verloren te gaan- Nimmer mag hij verge ten dat „dit zijn land niet is". TILBURG, DRS. H. J. KOBOSSEN. BRUSSEL (ANP) Het hof van beroep te Gerat heeft de straf bevestigd die de rechtbank te Veurne in eBlgië in ma-art van dit jaar heeft opgelegd aan P.S- de man die een paar jaren geleden be rucht werd door het grote aan tal grafsehendingen dat hij uitvoerde. Ditmaal werd hij gestraft voor een groot aantal inbraken in en diefstallen uit scholen. Hij kreeg zeven jaar gevangenisstraf en een boete van ru-im 400 gulden. S- is in 1968 door de rechtbank van Maatstricht veroordeld tot drie jaar en zes maanden voor in totaal 120 grafschendingen in Nederland, België, Duitsland en Noord-Frankrijk en wegens inbraken in kerken- In 1971 werd hij vervroegd in vrijheid gesteld maar hij verplichtte zich in het Nederlandse Ge leen te gaan wonen. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15