Toestand Mozambique blijft gespannen YYD K.T.H.A. TEGEN ONTSLAG PROF. VAN LUUK Notenboom lost schot voor boeg van schip Den Uyl Bewaking atoombommen onvoldoende Rabobank Q fELLICHT HONDERD DODEN Vier harde fiscus- eisen van JUBILEUM RIJKSPOLITIEKAPEL Italiaanse en gravin graaf zoek 0 v Dak* een miljoen gulden aan prijzen Danlon Hin gered binnentand buitenland commentaar Scholenbouw Portugal Lips D runen wil Haniido- gebouwen overnemen '0 v -Y *-.v - v Adtnirttol Larocque Vliegramp in Noord-Carolina Opnieuw verzoek om bede in troonrede pdefdeg K8 september >974 Staatssecretaris dr- A. Veerman is een realistisch man. Zijn uitspraak dat vooral de pil er voor zal zorgen dat het (holentekort in Nederland een jaar of wat zal worden ooge- lost bewijst dat. Hij is, in het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, „pfant^oordeliik voor de scholenbouw. Hij heeft daarover dezer*gen aan de Tweede Kamer een gedegen nota voor geschoteld voor zover het de te verwachten scholenbehoefte i» het voortgezet onderwijs betreft. Een nota die wordt ge steund door twee diepgravende rapporten van deskundigen en een eindadvies van een werkgroep die zich boog over de vaststelling van urgentiecriteria. Een knap stuk denk- en rekenwerk. Rekenwerk dat vooral gericht is op het bekijken van het aantal leerlingen dat het onderwijs, vooral het voortgezet onderwijs, kan verwachten lot 1983. Maar daarbij worcft uitgegaan van de huidige onder wijssituatie. No is in het verleden bij herhaling gebleken ijst heel wat voorspellende becijferingen door de feiten wer den achterhaald. Dat gevaar lijkt nu al levensgroot aanwezig in het werkstuk dat de staatssecretaris heeft laten produceren, tr is, om maar een voorbeeld te noemen, geen rekening ge houden met een geleidelijke verhoging van de schootohch- lige leeftijd tot het 18e levensjaar. Ook niet met de eisen aan Idealen en gebouwen die een samenvoeging van kleuter- en basisonderwijs zal gaan stellen. En welke invloed gaat een snel en voortdurend veranderend inzicht over onderwijsme thodieken en onderwijsaanpak hebben op de scholenbouw? Om nog maar niet spreken van de eisen die doorvoering van de gedachte van een „voortdurend leren" zal gaan stellen aan geschikte ruimten. Over dat alles Is nog geen enkele beslissing in het politieke vlak gevallen. De scholenbouw kan er niet op wachten. Maar alle berekeningen van de toekomstige ruimtebehoefte worden ar bijzonder wankel door. Niemand beseft dat waarschijnlijk beter dan de staatssecretaris. Maar wat moet hij? Een land, dat afstand doet van zijn koloniën, maakt niet zelden een paar pijnlijke jaren door. Nederland kan dat uit eigen ervaring getuigen. Een dekolonisatie-periode grijpt diep in in de gehele politieke, sociale en economische struc tuur van een maatschappij en doet dat met een heftige schok of reeks schokken. In Portugal lijkt het onontkoombare welles-nietes-speJ vóór of tegen de onafhankelijkheid van de koloniën; waarom onafhankelijkheid op DIT moment? na de machtsoverdracht in'Guinee-Bissao en straks in Mozambique pas goed te begin nen. De discussie over die problemen is voor het moederland een soort louteringsproces, waarin de aanzet voor een nieuwe maatschappijvorm zichtbaar kan worden. Intussen is het een verheugende ontwikkeling dat de Por tugezen na Salazar en Caetano uit hun koloniale dromen kon den ontwaken. Degenen, die in historische wetmatigheden ge loven, zullen zeggen MO'ESTEN. Een academische vraag- Het is echter wel hoopvol te kunnen stellen, dat onderdrukking door middel van een onmenselijke dictatuur geen veilig voor behoedmiddel kan zijn om een revolutie, gericht op onafhan kelijkheid, in koloniën te voorkomen- Het tegendeel lijkt, in het Portugese geval, waar De eeuwenlange knechting heeft de revolutionaire bewegingen in Portugals koloniën juist be vorderd. l-n combinatie met het groeiende verzet in Portugal zelf, dat gevoed werd door de uitzichtloosheid en barbaars heid van een oorlog in Afrika die weer de verpaupering van Portugal zelf tot gevolg had ontstond politiek vacuum, waarin democratische krachten een kans kregen. Ondanks bedenkingen tegen de huidige Portugese regering verdient zij, dunkt ons, Europa's steun om de prille demo cratie te beschermen. Juist in de moeilijke situatie van dit moment, waarop zij haar best doet een blank offensief in Mozambique te stoppen. Maar ook deze wanhoopsdaad van blanke kolonisten is een onvermijdelijk element geworden van het proces, dat Portugal (te laat misschien) moet door maken. DEN HAAG (ANP) - „De VVD stelt vier harde eisen op het terrein van de fiscale politiek" Aldus heefl VVD-fractievoorzitter Wie- gei gisteren gezegd op eer 'e Den Haag gehouden Hij eenkomst van het gewes: Zuid-Holland van het Ko ninklijk Verbond van On dernemers. De vier eisen zijn- ,1 De inflatiecorrectie op de it>on en inkomstenbelastin- zal voor 100 procent moe te doorgaan. Met het oog op het bedrijfs vermogen van de zelfstandiger za! de vermogensbelasting rioeten worden verlicht. 3- De fiscale oudedagsvoorzie ning voor zelfstandigen zal versneld op het wettelijk vast gelegde maximum moeten .vorden gebracht- l Een fiscale voorziening moet worden getroffen, ten einde de voorraadfinanciering an zelfstandige ondernemers tegen de gevolgen van de geld ontwaarding te beschermén. Als het kabinet niet aan de ,-isen van de WD tegemoet komt zal de liberale fractie, volgens Wiegel, onmiddellijk na prinsjesdag voorbereidin gen gaan treffen, die moeten eiden tot voorstellen in de Tweede Kamer van de zijde 'an de fractie ,.Het kabinet Ten Uyl heeft geen enkel be grip voor de problemen van ie zelfstandigen", aldus de VVD-fractievoorzitter. LOURENCO MARQUES (AFP) In de afgelopen dagen zqn b\j ongeregeldheden in de Afrikaanse wijken van Lou- renco Marques minstens 47 mensen gedood en 370 gewond, zo hebben de autoriteiten in Mozambique gisteren bekend gemaakt. Hoewel het sahieten hl de stad sinds gisternacht wat is verminderd blijft de situatie nog uiterst gespannen. Het af nemen van de vechtpartijen tussen blanken en Afrikanen en de plunderingen is waar schijnlijk het gevolg van een aanzienlijke versterking van het Portugese militaire garni zoen in Lourenco Marques. De Portugese regering heeft de afgelopen dagen aanzienlijke versterkingen uit het noorden van Mozambique naar de woe lige stad overgebracht- De ongeregeldheden vloei den voort uit woede bij de Afrikanen over het feit dat de blanke kolonisten zich verzet ten tegen het besluit van Lis sabon de macht aan de bevrij dingsbeweging Prelimo over te dragen. Deze woede werd nog versterkt toen de blanken het radiostation van Lourenco Marques bezetten, van waaruit zij opriepen het onafhanke lijkheidsakkoord te verwer pen. Portugese militairen zet ten dinsdag de blanke bezet ters uit het radiostation Hoewel het dodencijfer offi cieel is gesteld op 47 wordt in Lourenco Marques gevreesd dat het aanzienlijk hoger ligt. Een Portugese officier schatte het in een vraaggesprek met de Portugese radio op zeker honderd- Ziekenhuisautoriteiten gelo ven dat onder de puinhopen van bij het geweld vernielde gebouwen nog meer doden en gewonden liggen. Zij zeiden dat de meeste slachtoffers zwarten zijn en dat tot dusver negen blanken op de doden lijst staan. De slachtoffers hebben allerlei verwondingen, variërend van messteken tot schotwonden. Portugese mili tairen verklaarden dat zij waarschuwingsschoten hebben gelost over de hoofden van plunderaars, maar dat sommi ge blanke winkeliers in Afri kaanse wijken rechtstreeks op plunderaars hebben geschoten in eën poging hun eigendom men te beschermen- Het radi ostation van Lourenco Mar ques meldde gisteren dat de Portugese bevelhebber alle be schikbare troepen heeft opge roepen naar Lourenco Marques te komen- Sinds de ochtend stroomden versterkingen de stad binnen en grendelden de Afrikaanse wijken af. Volgens de radio beletten groepen ge wapende blanken Afrikaanse arbeiders naar hun werk te gaan. De leider van de bevrij dingsbeweging Frelimo, Samo- ra Machel, heeft alle landen opgeroepen de "blanke rebel len" in Lourenco Marques elke steun te onthouden. Hij zei dat het Frelimo al zijn eenheden naar de stad zal sturen als de vijandelijkheden niet ophou den. Intussen nam de stroom van blanke vluchtelingen uit Mozambique naar Zuid-Afrika en Rhodesië gisteren aanzien lijk toe. De telefoon- en tele graafverbindingen tussen Mo zambique en de buitenwereld waren gisteravond nog steeds niet hersteld. AMSTERDAM (ANP) De algemene vergadering van de Katholieke Theotogisdhe Hoge school te Amsterdam heeft zich gisteren met zeer grote meerderheid uitgesproken te gen een eventueel ontslag van prof. H. van Luiij-k. Dit ont slag, waarop de bisschoppen aandringen vanwege het voor genomen huwelijk van deze priester-docent, zou, aldus de vergadering, niet passen in het „beleid van een pluriforme ambtsopleiding, zoals deze de afgelopen zeven jaar gestalte heeft gekregen". De vergade ring, die werd bijgewoond door ruim honderd docenten, studenten en leden van het personeel, stelde zich ook met grote meerderheid achter het besluit van de hogeschoolraad. Hierin wordt gezegd, dat een gesprek over een eventueel ontslag van Van Luijk op de eerste plaats dient te gaan over de doelstellingen van de KTHA zelf. De hogeschoolraad vindt het bovendien onmoge lijk zaken te doen in een ulti m-atieve sfeer- De voorzitter Wan het curatorium W. de Gr-aaff liet de vergadering we ten, dat de bisschoppen zich bereid verklaard hebben tot een gesprek met de hoge schoolraad. Wat betreft de bij eenkomst van vrijdag tussen curatoren en bisschoppen ver klaarde hij dat het curatorium unaniem tegen het onts-lag van Van Luijk is. „Indien echter de bisschoppen bij hun stand punt blijver,, zuilen we wijken voor de overmacht", aldus de Graaff. DEN BOSCH (ANP) De levensmiddelenindustrie Ha- mido, voorheen produktiebe- drijven van De Gruyter. en Lips Drunen voeren thans on derhandelingen over de over neming van de centrale werk plaats en de garage van Hami- do door Lips Drunen, zo heeft Hami'do bevestigd. Bij de on derhandelingen is ook de posi-| tie van de zestig personeelsle den een punt van bespreking, aldus een woordvoerder van Hamido. Een eventuele over-j neming biedt Lips de moge lijkheid tot het uitbreiden van de produktiecapaciteit voor verstelbare scheepsschroeven. De werknemers van Hamido, de ondernemingsraden en de betrokken vakorganisaties zijn ingelicht, aldus Hamido. SCHIJNDEL (ANP) Di rectie en commissarissen van de Koninklijke Textielfabrieken M. Jansen de Wit B.V. hebben gisteravond bekend gemaakt dat zü na overleg met de betrokken werknemersorganisaties en on dernemingsraden alle aandelen van Danlon Hin NV te Emmen zullen overnemen en dat daar door Danlon Hin een onderdeel zal vormen van de Jansen de iVit groep Deze overname is mogelijk gemaakt op initiatief van hef, ministerie van Economische Zaken, dank zij een belangrijk vrediet van de Nederlandse re gering om te voorzien in de iquiditeitsbehoefte van Danlon. Voor de omscholi-ngskosten is een regeling getroffen met nol ministerie van Sociale Zaken DEN BOSCH (ANP) In het provinciehuis in Den Bosch is gisteren het 25-ja rig bestaan van de Rijkspo- litiekapel feestelijk herdacht De aanwezige prinses Mar griet neemt hier lachend de laatst uitgekomen LP van de kapel in ontvangst van majoor Ranselaar. De in het midden staande Pieter van Vollenhoven kreeg voor zijn kinderen enige speelgoed P "ches. Minister Van Agt maakte, tot grote verrassing van wachtmeester le klas Berend Groeneveld de tamboer-maïtre van de ka pel bekend, dat deze ter plaatse bevorderd werd tot opperwachtmeester. (ADVERTENTIE) - O';:'' '-■nV' --. [De enorme eindhoofdprijs in de Nationale Puzzelaktie „Geven voor Leven" in deze krant t.b.v. de Ikankerbestrijding in Nederland. lEen sta-caravan van Belmont, type Sierra Nevada 25, Uw luchtkasteel op de grond. Een sta-caravan, ■die werkelijk van alle gemakken is voorzien: gezellige slaapkamers, een aparte dinette, ean comfortabele [zithoek, een gascomfoor met oven, een gashaard, eigenlijk te veel om te omschrijven. Deze Sierra [Nevada sta-caravan moet U zien en dat kan bij Belmont B.V. te Polsbroek, die deze caravan ter waarde j |van 12.350,- ter beschikking heeft gesteld. (ADVERTENTIE! (Van onze parlementaire redactie' DEN HAAG De financië le specialist van de KVP-frac- tie in de Tweede Kamer, drs. H. Notenboom- lost vandaag een schot voor de boeg tegen de beleidsplannen van het ka binet Den Uyl om de extra opbrengsten van het aardgas te gebruiken voor opvoering van de overheidsuitgaven- Hij vreest dat bij terugvallende aardgasontvangsten de dan ontstane begrotingstekorten weer door extra belastingver hogingen moeten worden op gevangen. Hij noemt dat het grote gevaar van de rijksbe grotingen voor 1en 1776 Drs. Notenboom lost dit Schot vandaag in een artikel in het Financieel Economisch Magazine. Het artikel is een reactie op het vraaggesprek dat de redactie van dit blad onlangs had met prof. rar. L. Nouwen (hoogleraar fiscaal recht in Nijmegen) over de belastinigmoraal in ons land- Drs- Notenboom is het met prof. Nouwen eens. dat de druk van de inkomstenbelas ting omlaag moet Hi j-be schouwt dit ook ais een eerste verbetering van het belasting- klimaat in ons land. Maar drs. Notenboom mist in het betoog van prof. Mouwen de orde van 'rootte. Naar zijn mening is dat belangrijk om de btw-ver- hoging te kunnen bepalen ter compensatie van de inkomsten voor het rijk. Drs. Notenboom vindt overigens dat men daar over niet tè licht moet denken, omdat de fraude in de btw- afdracht (in het kader van de Nederlandse belastinemonaan groot is geworden en de af wenteling m de prijsverhogin gen nog groter. Ook drs. Notenboom ver wacht, een vergroting van de economische activiteit, werk lust en werkgelegenheid bij een verzachting van het belas- tingregime in ons land- Uitein delijk zal dit ook weer ge paard gaan met een hogere be lastingopbrengst als resultaat. Hij kan prof. Nouwen in dat opzicht wel volgen. Maar drs. Notenboom wijst erop, dat we leven in een tijd van omseha keling van de bedrijvigheid in het kader van een nieuwe in ternationale arbeidsverdeling, van enorm gestegen energie kosten. van een groeiende zorg voor het milieu en uitputting van bepaalde grondstoffen. Drs. Notenboom: „Die om schakeling kan de collectiviteit veel kosten. Daarvoor zou on ze tijdelijke extra aardig, op brengst kun en dienen en niet voor extra opvoering van ,'e traditionele uitgaven" Dr;- Notenboom eindigt het artikel met de opmerking over de aardgasopbrengsten„Ik reali seer me, dat ik nu op de grens hen van een reactie op het artikel (van prof. Nouwen) en van de zorgen, die me zeer tinnenkort bezighouden". In het artikel valt drs. No tenboom ook minister Do en- berg van Financiën aan we gens diens uitspraak dat het bestaande belastinrecht in overeenstemming zou zijn met net rechtsgevoel van de Ne derlandse samenleving. VAN een dubbele nationali teit voor Surinamers na onaf hankelijkheid zal geen sprake zijn. Dit heeft de voorzitter van de Surinaamse sectie bij de Konirakrijfcsco-rnmiissie- Ewald Karamat Ali verklaard bij zijn terugkomst in Surina. me na besprekingen in Neder 1-anid. Soms heeft Merijn wei eert* twee snipperdagen achter elk*- aiar morgen is hij er weer. WASHINGTON (AFP) De Amerikaanse atoombom men die in bepaalde landen zijn opgeslagen kunnen ge makkelijk iin handen van ter roristen vallen of bij regerin gen die de V.S vijandig ge zind zijn terechtkomen, zo heeft, admiraal b.d- Gene La rocque voor de subcommissie voor atoomenergie van de Amerikaanse senaat verklaard- Hij stelt voor alle Amerikaan se atoomwapens terug te ha len- In landen izoals Grieken land, Turkije en Zuid-Konea worden de atoomwapens door betrekkelijk weinig man schappen bewaakt?'- CHARLOTTE (NOORD-CA ROLINA) Een DC-9 van Eastern Airlines is gisteren neergestort toen het toestel een landing wilde maken op het vliegveld Douglas van Charlotte, Noord-Carolina. Het vliegtuig had 82 mensen aan boord, 78 passagiers en 4 be manningsleden. Een politiewoordvoerder heeft meegedeeld dat er doden maar ook overlevenden zijn. Het toestel raakte een autosnelweg ten zuiden van het vliegveld en boorde zich in een akker. Het reddingswerk kwam moeilijk op gang vanwege het vroege spitsuur. DEN HAAG (ANP) Het Gereformeerd Politiek Ver bond en het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij hebben de regering ge vraagd de bede opnieuw o-p te nemen in de troonrede. De centrale verbondsraad van het GPV zegt, dat het weglaten van de bede uit de troonrede 1973 "ale een ernstig feit" is ervaren en noemt dit feit - in een schrijven aan koningin Juliana - "van verstrekkende betekenis en van diepe ernst". (Van onze correspondent) ROME De vier kinderen van een bejaard adelijk, Noorditaliaans echtpaar be ginnen zich nu toch echt on gerust te maken over het wegblijven van vader en moeder. De graaf en gravin Melzi d' Eril, respectievelijk 68 en 62 jaar, verdwenen op 22 juni- Zonder enige bagage. Wel met naar nu pas gebleken is, ruim een ton aan contanten- Het spoor leidt bijna onver mijdelijk naar Zwitserland en vandaar naar Frankrijk, naa Clemery, waar het zo genaamde „Klein Vaticaan" van de anti-paus Clemens de viiftiendc is gevestigd Diezelfde Cïemens overleed overigens op 25 juni, drie dagen na de mysterieuze verdwijning van het Italiaan se gravenpaar. De twee getrouwde zoons en de nog thuis wonende zoon en dochter, allen ruimschoots meerderjarig, vrezen dat hun ouders in de religieus? bar zijn geraakt van Don „Rino" Ferraro, een ex-kanelaan uit het Noord-Italiaanse Deze priester, die zich als „kardinaal" in een air-condi tioned Mercedes laat rondrij den, beschouwt zichzelf zo'n beetje als de op aarde terug gekeerde Christus- Hij is duidelijk kandidaat voor de opvolging van de anti-paus Clemens, mogelijk is hij zelfs al gekozen De graaf en gravin D' Eril zijn volgens hun kinderen van flink godsdienstig nogal doorgeslagen naar het gods dienstig extreme Helemaal in de greep van Don „Rino" lijkt het niet uitgesloten dat zij een godsdienstige over drijving doormaken en zich zelf als dienaren van de anti- >aus zijn gaan beschouwen, terwijl Don „Rino" naast zijn geestelijke zending een open ine voor de riikdom van de adelijke familie blijft behou- ien tie verdwijning van de graaf heeft niettemin een aantal tare gevolgen voor het talrij ke personeel dat in grafelij ke dienst is. Omdat de oude graaf alles zelf regelde en er zonder zijn handtekening niets te beginnen is, wacht dal personeel al maanden op achterstallig loon. tiffMWiïU de bank voor iedereen

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13