Spoorwegen: beroep op voetbalsupporters BEWAKING TREINEN ONMOGELIJK FYSIOLOOG VOS NEEMT HET OP VOOR HERMENS VETERAM Kuiper op negen minuten Rechter straft vechtende voetballer M] Stfte ia de He Britse wfer- courear everted» port /ild Devils Veronica (6) Veronica (7) Verkiezingsbelofte DINSDAG 10 SEPTEMBER 9 15 papiep uw pen rieven voor deze rubriek rnoe* volledige naam «n adres word^ lertekend. Bij publikatfe zullen dez" meW worden. Slechts bij hoge dering zal van deze regel WOrd au/ntren Naam an arlr» eweken. Naam en adres zijn dan Ik" -edactie bekend. Publikatie van k.J (verkort of onverkort) betekei <ent niet de redactie het in alle gevallen is is met inhoud, c.q. strekking. Toen ik jullie artikel ovet illie drive-in-show las, waar- de dis-jockey zei, dat de ze optredens van popbands inder werden, moest ik te. igdenken aan een band aarom de zaaleigenaars toen «clïten. Ik geloof dat deze ngens verenigd in „the Wild evils" toen echt de succes- rmule gevonden hadden om ;n publiek van het begin van 2 avond tot het einde te boei- en op de vloer te houden. Ik heb het nog nooit meege. laakt met andere groepen, at de brandweer moest optre- en omdat er te veel mensen aar binnen wilden gaan en zo e veiligheid in gevaar kwam, E dat er kaarten in de voor erkoop werden verkocht om ileurstelling te voorkomen- lok niet dat zij de enige band ras, die officieel door prins amaval geriderd werd in -aamsdonksveer. En toch wa- en zij -geen beroeps. Maar zij peelden van half aoht tot ilm. 12 00 en op de gehele vond maar ong. 30 min. pau- I e. Moet je bij andere groepen I ens aankomen- In deze tijd I -an nostalgie wilde ik ze nog ens bedanken voor de vele I ezellige dansavonden die zij tij en duizenden anderen ge- I ;even hebben. Nog een ander I ipmerkelijk feit van deze ;roep was, dat waai' zij ook I peelden zich nooit een vecht- I >artij voordeed. Ik hoop, dat I ,eze bad nog eens bij elkaar ;omt. Hartstikke bedankt jon- ens. JERGEN OP ZOOM ANNE- LIES v.d. ZEE >p zaterdag 31 augustus werj lemocratisch Nederland 'n tukje armer. Terwijl minister /an de Stoel in Griekenland werd ontvangen als 'n held voor zi]n aandeel bij het her tel van de democratie, gal ninister van Doorn van CRM n voorbeeld van hoe het nu net niet moet. Juist hij als PPR-minister, de partij die onder de jongeren veel aan lang heeft. En het zijn juist die jongeren die het meest aan Radio Veronica verbonden wa ren. CHAAM H- van AKKEREN Bedankt mijnheer de minis ter, dat u gesteund door ruim tweederde van de Kamerleden de piraten het zwijgen hebt opgelegd. Dat u zich evenals de overgrote meerderheid van de Kamerleden zich niet ge stoord hebt aan de opvatting van de VVD die de piraten zenders oogluikend wil toela ten zolang het in haar kraam te pas komt- Wee echter de piratenzender die de revolutie zou preken. Bedankt mijnheer de minister, dat u een eind hebt gemaakt aan de stroom onbenullige re clameboodschappen welke door deze zenders over Neder land werden uitgestort, waar mee u onbedoeld een steentje hebt bijgedragen aan het een heel klein beetje terugdringen van de consumptiemaatschap pij. Bedankt mijnheer de mi nister, dat u recht hebt doen wedervaren aan het unieke Nederlandse omroepsysteem, waarin de leden van de om roepen inspraak hebben in het doen en laten van hun om-r roep. BERGEN OP ZOOM. AD VAN DEN BULCK, Lid PPR-actiecentrum. Als reactie en aanvulling op het redactioneel commen taar over collegevorming in Stem van 5 sept. j.l- wil ik K volgende stellen. De progres sieven in o-a. Amsterdam e Rotterdam hebben tijdens nu verkiezingsacties en in nu" programma's, de kiezers ee programcollege beloofd, kiezer heeft zich op 29 mei J- zodanig uitgesproken, dat beloften waar konden woi gemaakt. (De progressieven Kregen de meerderheid Amsterdam en Rotterdam! Het CDA heeft in haar ver kiezingsprogramma steecls„°_. sproken over de voorkeur afspiegelingscolleges. hierover heeft de kiezer - kunnen uitspreken. In aantal plaatsen heeft het deze afspiegelingsgedachte wust aan haar laars gej F zelfs nadat er al duid j afspraken waren gemaakt, voorbeeld in Oosterhout de KPC (Oosterhoutse naiu voor CDAjrurim 34% van rkiezers niet vertegenw gen in het college van 4 P nen. Het werd geen college, geen afspiegeling lege, maar een Prl^e"c£re°h- Ook zonder enige staat, terlij'ke kennis, is deze n argumenteren han del door iedere burger te OOSTERHOUT KEES^J' (Van onze sportredactie) ROTTERDAM-LONDEN - Toen een aantal maanden geleden de supporters van Totten ham Hotspur ui een ware voetbalveldslag een spoor van gewonden en vernielingen in het Feyenoordstadion achterlieten, gromde het Nederlandse voetbalpubliek van heilige ver ontwaardiging. Wat was men hier in Nederland toch veel netter dan die Engelse beesten, zo werd geredeneerd. De start van het Engelse voetbalseizoen versterkte ons Nederlanders in die mening. Tweeduizend supporters van Manchester United maakten er in de eerste beste uitwedstrijd een ware pan van ARNHEM - De 24-jarige Arnhemmer Nico H. die op 13 januari van dit jaar tijdens een voetbalwedstrijd te Ede een tegenstander een pak slaag gaf toen deze een overtreding tegen hem beging, is maandag door de politierechter te Arnhem we gens mishandeling veroordeeld tot een boete van f 200. De officier van justitie het H die nog in een proeftijd loopt wegens een ander geval van mishandeling, weten dal ht] zou overwegen tenuitvoerlegging te vorderen van de dne weken ge vangenisstraf die hem bij die ge legenheid voorwaardelijk wa ren opgelegd De Arnhemse voetballer sloeg zijn tegenstan der in Ede enkele tanden uit zijn mond Hii beloofde de schade, die f 600 bedroeg, te vergoeden als geen aangifte zou worden gedaan. Het slachtoffer had hieraan geen gehoor gegeven. De KNVB schorste de handtas telijke Arnhemmer voor een half jaar. SINT AMANDSBERG - Jan Raas eindigde in het Belgische Sint Amandsberg als vierde in een wegwedstrijd voor amateurs over een afstand van 110 kilo meter Winnaar werd de Belg Ludo Bruylandt, die 2 uur en 48 minuten onderweg was. NIEUWKERKEN- WAAS- BELGA - Wim de Waal is in een wedstrijd voor beroepsrenners in het Belgische Nieuwkerken-Waas tweede ge worden achter de Belg Van Sweefelt. De winnaar legde de 149 kilometer af in 3 uur en 45 minuten Cees Ba! eindigde op de zevende plaats Jan Krekels werd elfde, Jan van Katwijk zes tiende en Cees Priem 21e Overal waar de aanhangers van de club van Busbv versche nen barricadeerden winkeliers hun ramen en rustige wande laars liepen liever een straatje om En iedere maandag na een voetbalweekend vol rumoer en rellen betekent extra werk voor de Engelse rechters die de me rendeels jeugdige vandalen op harde wijze laten blijken het niet met de gang van zaken eens te zijn. Het trieste dieptepunt in Engeland werd bereikt toen een 15-jartge jongen eeniets oudere knaap met een mes doodstak Uit bovengenoemde feiten kan worden afgeleid dat het ge drag van de Engelse voetbal- aanhang niet ten onrechte aan de schandpaal van de negatieve publiciteit werd genageld Maar is men in Nederland niet aardig op weg om dezelfde toestanden als in Engeland te creëren? Wie tien jaar geleden over afraste ringen rond de velden sprak, werd niet voor vol aangezien In tussen speelt tedere vereniging in het betaalde voetbal met een dergelijke afrastering en het idee van grachten rond het veld is al niet zo belachelijk meer De incidenten die de afgelopen ja ren hebben plaatsgevonden, ga ven daar alle aanleiding toe Maar ook buiten het voetbal veld begint de Nederlandse voetbalaanhang zich de laatste tijd aardig te roeren Vooral tremen van de Nederlandse Spoorwegen zijn een geliefd doelwit voor de voetballiever- djes om hun agressie te ontla den Ajax-aanhangers vernielden vorig seizoen een coupé van een speciale trein van de NS om hun woede na een nederlaag tegen Feyenoord te bekoelen. Feyenoord-supporters namen daarop het initiatief na een wed strijd tegen MW Scheidsrech ter Berrevoets en zijn grensrech ters werden vanaf het vertrek punt in Maastricht door een lotte Berrevoets en zijn assisten ten uil hun benarde positie be vrijden En dan hebben weer Feyen- oordsupjxirters een voetbaltrein vernield omdat PSV het had ge waagd hun favorieten (in een overigens sportieve wedstrijd) mei 3-2 te verslaan Kussens werden kapot gesneden, hoofd leuningen werden afgerukt, tl- btuzen vernield en overal waren sch uttingwoorden neergekalkt In Feyenoordkringen betreurt men deze gang van zaken bij zonder Men is er daar overigens van overtuigd dat het een kleine groep raddraaiers betreft. Een niet onterechte redenering want het Feyenoordiegioen heeft over het algemeen een goede reputa tie op het gebied van sportivi teit. Bij de Spoorwegen zit men intussen voor de derde maal met de brokken. En hoewel men nu nog niet tot gerichte acties wil overgaan, heeft men toch het in itiatief genomen om de zaak zo veel mogelijk publicitair uil te dragen. Voorlichtingsfunctio- naris Binnendijk: „Het is niet gemakkelijk om maatregelen te nemen. Bewaking van de treinen is een bijna onmogelijke zaak. Zelfs al zouden we de voetbal supporters m veewagens ver voeren dan nog kunnen ze er de planken uitbreken We willen daarom eerst een beroep doen op het gezonde verstand van de voetbalsupporters Tenslotte moeten ze beseffen dat ze staatseigendom vernielen waardoor ze uiteindelijk de sch ade toch zelf betalen En als ze zich na een nederlaag willen af reageren moeten ze maar te voet gaan. dat helpt ook wel" Vol gens de heer Binnendijk is de omvang van de schade nog niet in cijfers uit te drukken „We hebben het nog niet exact kun nen berekenen, maar reken maar dat dat een fors bedrag zal zijn" TEHERAN - Tijdens de Aziati sche spelen, die in Teheran wor den gehouden, is de Noord Ko reaanse gewichtheffer Kim Joong-Il op het gebruik van ver boden stimulerende middelen betrapt Een test viel positief uit Na een protest van de Noord Koreaanse ploegleiding is beslo ten een contra expertise te hou den. Hiervan is het resultaat nog met bekend Indien dit eveneens positief uitvalt zal Kim Joong-D zijn gouden medaille in de zwaargewichtsklasse weer moe ten inleveren en wordt Hous- hang Karganezhad uit Iran tot kampioen uitgeroepen Met messen hadden de voetbalvandalen de rugleuningen kapot gesneden. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN Zo kort na de voor Jos Hermes met wisselend succes verlopen Europese atletiekkampioenschappen in Rome, wil fysioloog Jan Vos, verbonden aan de Katholieke Universiteit en al vier jaren de vaste begeleider van Jos Hermens, graag zijn reakties geven op. De vele negatieve publikaties omtrent de zogenaamde ver keerde tramingsopbouw en ver slechterde konditie van Jos Hermens Het heette, dat Jos over zijn top heen was en met een inzinking kampte. Zijn overwinning in Helsinki enige maanden geleden op de in Rome als tweede geëindigde Oostduit ser Manfred Kuscnmann, in de meuwe nationale rekordtijd van 13.27.2, werd als het hoogtepunt van het seizoen beschouwd. In derdaad hep Jos toen erg goed, maar men vergat dat Kusch- mann de dag tevoren een 10 ki lometer had gelopen en daar door niet fit was. Normaal is Kuschmann, vooral als het op een eindsprint aankomt, sterker en moet Jos het onderspit del- „Het is waar, dat Jos met name op Papendal enige niet al te beste wedstrijden heeft gelopen, maar tegelijkertijd werkte hij een ontstellend zwaar trai ningsprogramma af. Jos was met uit vorm, hij was moe. Na dat hij deze geprogrammeerde uitputtingstraining, die enkele weken duurde, had afgesloten en wat gas had teruggenomen, hep hij weer als vanouds, het geen zijn 13.31.0 op de 5000 me ter kort voor Rome bewijst". „De tien kilometer in Rome was een negatieve uitschieter, die meer favorieten meemaakten. Het hoge vochtigheidsgehalte, gekombineerd met de grote warmte deden hem de das om. kan als trainer en atleet niet maandenlang naar een top in een bepaalde week toewerken. Het late tijdstip waarop Haico aan de limiet voldeed zegt niks, want op de middenafstand is de tijd die gelopen wordt enorm af hankelijk van de manier waarop de wedstrijd zich ontwikkelt. In Nederland heeft Haico Scharn op de 1500 meter weinig concur rentie, zodat de tijden nooit bui tengewoon scherp waren. In Rome was die concurrentie er wel en gepaard met de routine van Haico en met zijn psychi sche instelling van dat moment, resulteerde dat in die uitste kende vierde plaats". „Het is jammer, dat er zo gauw iets gezegd en geschreven wordt zonder voldoende achter grondinformatie. Ongefun deerde uitspraken kunnen een atleet erg beïnvloeden en een volkomen verkeerd beeld scheppen. Een beter kontakt tussen trainers, atleten, begelei ders, bonden en publiciteitsme dia zou veel misverstanden kunnen voorkomen" TURNEN Jos was nog niet geacclimati seerd Hetzelfde gold voor bijna de voltallige Belgische equipe. BOLOGNA - De Nederlandse damesturnploeg heeft dit week einde in Bologna een interland tegen Italië met 359.90 tegen 363 65 punten verloren. Ans Smulders - Van Gerwen maakte een fraaie come-back en ein digde als eerste in het indivi duele klassement met een totaal van 76.50 punten. Jos Hermens: karakter getoond op 5 km. Ajtu dood is de weinig verheffende tekst die met rode menie in een van de coupé's was neergekalkt. die in Rome min of meer een af gang beleefde. De reaktie van iedereen die er iets van denkt af te weten is dan: „Zie je wel, Jos heeft zijn beste tijd gehad" of „Hij heeft ^eeo w cdstrij dmsDts* liteit" „Dat zogenaamde gebrek aan hardheid van Jos in belangrijke wedstrijden is ook zo'n fabeltje. Jos is nog nooit afgegaan in be langrijke wedstrijden. Op de Europese kampioenschappen 1971 te Helsinki, zijn eerste grote wedstrijd, haalde hij we liswaar niet de finale, maar hij Liep wel een nieuw Nederlands rekord. Zijn terugtrekking van de Olympische Spelen te Mün- chen in 1972, na de moord op de Israëli's, pleit alleen maar voor zijn karakter en vanuit Rome heeft heel Nederland kunnen vernemen dat hij zich zo kapot heeft gelopen in de finale van de 5 kilometer, dat hij moest over- feven Dat is echt geen uitzon ering. Jos geeft zich in wed strijden zo volkomen, dat die braakneigingen vaak bij hem voorkomen. Angst voor tegen standers heeft hij ook niet en door reputaties laat hij zich niet afschrikken". Het uitstekende lopen van Haico Scharr Tast Jan Vos aller minst hem heeft hij al vele jaren o, i zijn hoede en bij de konditiemetingen blijkt Haico altijd erg konstant te zijn. Hij kent geen pieken, maar valt ook niet terug. „Het is overdreven te zeggen dat Haico net op het goede moment in vorm was. Men mm Ken Rosewall: verplette rende nederlaag. FOREST HILLS (AP) - De Amerikaan Jimmy Connors heeft zijn Australische tegen stander Ken Rosewall maan dag in de finales van bet open Amerikaanse tenniskampi oenschap een verpletterende 6-1, 6-0, 6-1 nederlaag toege bracht. In de 93-jarige geschiedenis van "Forest Huls" waren der gelijke cijfers voor een finale partij nog niet voorgekomen. De 15.000 toeschouwers in de West Side Tennis Club za- Ï;en met glazi ge ogen van onge- oof hoe de 21-jarige Connors zijn geroutineerde tegenstan ders met een demonstratie van kracht en finesse van het cen- tercourt veegde. Onder Con nors geweld bleef er van de 39-jarige Rosewall, eens ko ning van de profs en nog steeds beschouwd als de exponent van het klassieke tennis, niet veel meer over dan een hulpe loze, hoofdschuddende reliek uit het verleden. Het was de derde grote zege die Connors dit jEar op gras heeft gevierd. Met Wimbledon en het Australische kampioen schap heeft de jonge Ameri kaan nu zijn eigen "grand slam" volgemaakt. Het was de meest eenzijdige zege van Forest Hills sinds de dagen van R.D. Sears die in 1881 de finale won in jaquet en met een bolhoed op. In 1921 walste Tilden in de finale met 6-1, 6-3, 6-1 over Wallace Johnston heen en in 1951 versloeg de Australiër Frank Sedgman de Amerikaan Vic Seixas met een eveneens indrukwekkende 6-4, 6-1, 6-1. RIBAS DE FRESSER (AFP>- De Spanjaard Jaime Huelamo heeft maandag de vijfde etaj^pe van de wielerronde van Catalo- nie gewonnen. Hij legde de 157 kilometer, van Playa de Aro naar Campdevanol, af in 4 uur, 19 minuten en 10 seconden. Hennie Kuiper eindigde op de negende plaats met een achter stand van 9 minuten en 19 se conden. In de algemene rang schikking bezet Kuiper de ze vende positie met een achter stand van 2.26 min. op leider Pe- rurena. DE UITSLAG VAN DE VIJFDE ETAPPE IS: 1. Huelamo (Spa) 157 kilometer in 4.19.10, 2. Catieau (Fra) op 1.31, 3. Ruch (Wdls) op 8.57, 4. Maignon (Fra) op 8.57,9. Kuiper -(Ned) op 9.19. HET ALGEMEEN MENT ZIET ER UIT: 1. Perurena (Spa) 25.4«l,4i,2. Oliva (Spa) op 4 sec. 3. Vëntüra Diaz (Spa) op 17 sec., 4. Marians (Port) op 1.15, 7. Kuiper (Ned) op 2.26. NEW YORK-" Francoise Duit eindstrijd van het belspel van de kaanse pen te Forest Hills net Jean King/Rosy Casals versloege nale BFJ .GRADD Dp Rrr ma. torcooreur nacht van in een Zuidslavië. gen mocht niet maakte bij geveer 208 kwam tuss terecht, van wie er zwaar werden gewond. Pr (ADVERTKN^IBL

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9