Frelimo akkoord en Portugal Vier keer zoveel geid nodig voor bibliotheken Democratisering noodzakelijk bij boerenbonden „Een Europese politieke uni V' of alleen vechten voor onze welvaart Uw haar vraagt erom MOZAMBIQUE IN ZOMER 1975 ONAFHANKELIJK Wiegel terug uit Zuid-Afrika Deur woonhuis Lammers dichtgespijkerd Laat Ins wat van je aris Van Dissel ris W. Vroome rduijn's Suiker- briek B.V. 5n mannelijke vrouwelijke Jministratieve acht SPOED.... EISBUREAU ASSEN ZONEN binnenland buitenland 1MMmuuMMri Principe commentaar Passende arbeid Duitse dominee wil gratie voor drie van Breda Grote schade hij Esso BOERENACTIECOMITÉS: Nieuwe structuur GROENEVELT: Boeren en middenstand jconcurrenten DIRECTEUR NBLC: Lijdensweg A NS draaide al 100 keer rond aarde herenhuis te goes" TE GOES 0 SEPTEMBER te 20.00 i,„ I NJE" te GOES, t.v.v. de tSV"! Gemeente te Goes ubliek verkopen enhuis met garage en achtertuin Groene Jager 2a te Goes Indeling Zaterdag 7 september 1974 jime kamers en suite, keuki w.c. 2 grote- en een kleine er met w.c. iet 2 slaapkamers. n van centrale (gas) verwarm arden bij de betaling der koo zata ïsdag 3 september a.s. en kens van 14.00 tot 16.00 um- op aanvrage bij de Notaris' ten kantore van de Notaris te HULST 0 september 1974 om 4 uur a.m de heer H. de Vilder aan k. •aat 18 te Hulst, krachtens rech-l nbaar verkopen annex café, garage, erf en tuin aat nrs. 151 en 153 te GRAAUlfJ rad. bekend gemeente Graauw 72, groot 3.50 are. waarden na betaling der ka voor rekening koper vanaf 11 de dinsdagen 3 en 10 septemb, s van 1-3 uur en voorts in ovei iris voornoemd. ,m binnen een maand en ae on-| een week na de veiling. tingen ten kantore van de nota-I Steenstraat 31 te Hulst (telefoon traat 30 breskens igt voor directe indiensttreding •eist zijn: Mavo-diploma en typ lorna. Werktijden van 8.00 - 12,0( ,ur en 13.00 - 17.00 uur. mondelinge sollicitaties worden :ht b(j de direktie van de B,\ it 30 te Breskens. cht zegt het spreekwoord. de kerst nog met vakantie wilt] tijd om te reserveren, -amma's zijn uit; mooier, n"®l >rig jaar. natie dan ooit tevoren, ijn niet eens zoveel duurder »e* cort dag. reeds tijd om te komö1 j lespreken. nij a.u.b. per omgaande ia- er winterreizen naar RAAT 36 TERNE12®' ÏFOON (01150 - 3211 17 LUSAKA/LISSABON (Beuter, DPA) Vertegenwoor digers van de Portugese regering en van de bevrijdingsbe weging Frelimo zjjn het gisteren in de Zambiaanse hoofd stad Lusaka eens geworden over een overeenkomst voor de onafhankelijkheid van Mozambique. Uit conferentie kringen is vernomen dat de overeenkomst vanmorgen om 11.00 uur ondertekend zal worden door de Portugese mi nister van buitenlandse zaken Mario Soares en door Freli- mo-voorzitter Samora Machel. Volgens niet-officlvle be richten uit Lissabon bestaat de overeenkomst uit drie delen een verklaring inzake de sou- vereraiteitsoverdracht, waarin tevens de datum van de onaf hankelijkheid waarschijn lijk juni of juli volgend jaar is vastgelegd. Het tweede stuk gaat over een overgangs regering, die het Frelimo zal vormen. In deze regering zul len de ministeries van Binnen landse Zaken en Defensie waarschijnlijk door Portuge zen worden beheerd. Het derde document heeft betrekking op de status van ie Portugese troepen, die nog voor een beperkte tijd in Mo zambique zulten blijven voor de handhaving van de binnen landse orde en voor de verde diging van de grenzen. Het is niet hekend of er ook nog troepen zullen achterblijven na de dag van de onafhanke lijkheid. In Loe9aka ls donderdag en vrijdag nog langdurig onder handeld over de overeen komst. Over het principe van de onafhankelijkheid bestond al overeenstemming, maar de regelingen voor de souvereini- teitsoverdracht moest nog worden uitgewerkt. De onder handelingen zijn in juni be gonnen, trmnr na een eerste officiële bijeenkomsten achter de schermen voortgezet. Tij dens die besprekingen is in grote lijnen overeenstemming bereikt over de hoofdpunten van een nieuwe constitutionele orde. De voor vandaag verwachte ondertekening zal een eind be tekenen van een bloedige gu errilla die tien j*or heeft ge duurd en onafhankelijkheid voor een gebied dat vier eeu wen onder Portugees koloniaal bestuur heeft gestaan. De staatkundige verandering in de kaart van Afrika betekent ook dat Rhodesië en Zuid- Afrika in een kwetsbaarder positie komen te verkeren. Verwacht wordt diat Freli- mo-voorzitter Machel niet de premier van de voorlopige re gering zal worden. Hij zou zidh willen wijden aan het voorbereiden van Frelimo op de verkiezingen, die na de on afhankelijkheid zullen volgen. Wel zal hij waarschijnlijk de eerste president van een onaf hankelijk Mozambique wor den. De 41-jarige Machel sloot zidh in 1963 aan bij het Freli mo, dat een jaar te voren w>as opgericht. Hij kreeg een guer rilla-opleiding ta Algerije en leidde op 25 september 1974 de eerste Frelimo-kwa-1 in Mo zambique. Terwijl de besprekingen over de onafhankelijkheid van Mozambique in Lusaka plaatsvonden, hielden zeker 25.000 mensen een massa demonstratie in het stadion van Lourengo Marques. Op de foto jonge aanhangers van de verzetsbeweging Fre limo met hun vlag. PNEM-directeur ir. J. van Rooy heeft, als voorzitter van de Brabants-Zeeuwse Christelijke Werkgevers, het volgende gezegd: „Zolang de sociale uitkeringen niet een redelijke prik kel inhouden weer snel aan de slag te gaan, zal de bereidheid om werk te accepteren dat wil zeggen om aangeboden werk ook als passend te aanvaarden niet zo groot zijn als voor het vervullen van bestaande vakatures noodzakelijk is". Op de eerste plaats valt hieruit te lezen, dat naar de mening van de werkgeversvoorzitter de werkloosheidsuitkering verlaagd moet worden. Daarnaast wil hij het begrip „passende arbeid" verruimd zien. zodat een werkzoekende gemakkelijker verplicht kan worden een bepaalde baan als passend te aanvaarden. Doet zo'n werkzoekende dat niet. dan raakt hij daarmee zijn recht op uitkering kwijt. in een tijd, waarin de vraag van het bedrijfsleven naar ar beidskrachten niet kari worden opgevuld uit de bestaande werk loosheid, zijn dat natuuilijk twee middelen om verandering te brengen in de slechte arbeidsmarktsituatie. Maar wel middelen, die de werknemers het gelag laten betalen voor een situatie. waar zij niet om gevraagd hebben. In de woorden van ir. Van FRANKFORT (ANP) Ds. Ernst Wil-m uit Esnéllka-mD in West-Duiitslan-d. oud-praeses van de evangelische kerk van Westfalen, heeft in een open brief opnieuw aangedrongen op de vrijlating van de drie van Bredia, de resterende we gens hun oorlogsverleden ver oordeelde Duitsers in ons land. Hun voortdurende gevangen houding noemt hij een schand paal, waarover niet meer ge schreven mag worden- Ds. Wilm is voor de overkoepelen de evangelische kerk in Duits land geestelijk verzorger van wat in Duitsland heet „oor- logsveroordeelden" in het bui tenland. ROTTERDAM (ANP) Een korte felle brand heeft gistermiddag grote schade aangericht in de raffinaderij van Esso op Rozenburg. Per soonlijke ongelukken hebben Rooy is een verkapt verwiit van werkonwilligheid te beluisteren.: zich niet voorgedaan Die zal wel voorkomen, maar de werkelijkheid is óók, dat vee. De brand ontstond om kwart werkzoekenden tot hun eigen verdriet niet meer passen in het to snel gemoderniseerde bedrijfsleven, doordat hun opleiding baar niet op was afgestemd. Zij zullen zichzelf opnieuw moeten laten scholen. Iets wat lang niet altijd gemakkelijk is, zeker niet voor al wat oudere mensen, die met hun werk vertrouwd en vergroeid zijn geraakt. Er zal ruime aandacht moeten worden gegeven aan dergelijke scholingsprogramma's, waarmee, gezien de snelle ontwikkeling ber techniek, veel te laat een begin is gemaakt. Maar dat is wel boel iets anders dan de arbeidsmarkt met financiële dwang middelen willen regelen Dat laatste past niet bij een werk geversvereniging welke zich christelijk noemt. over vier in een ongeveer 35 meter hoge oven. die wordt gebruikt om benzine te verede len- In deze oven brak een pijp, waardoor benzinedampen vrijkwamen- Binnen korte tijd sloegen de vlammen uit tot een hoogte van 40 meter en trokken zware rookwolken over Rozenburg- De oven waarin de brand uit brak is zo zwaar beschadigd, dat. hij wellicht zal moeten worden vervangen- Een nieu we oven kost circa vier miljoen gulden. (Van onze redactie binnenland 1 DEN IIAAG De boeren actiecomités gaan op 16 sep tember, de Europese boeren protestdag, acties ondernemen ter ondersteuning van hun ei gen eisen, die veel verder gaan dan die van de drie cen trale landbouworganisaties (CLO'S). Leider olieman van deze comité's sluit wegbloka des en „een mars naar Brus sel" niet uit. Dit in tegenstel ling tot voorzitter Zijlstra van het overlegorgaan van de CLO'S. Klaas Olieman wie ook geen verantwoordelijkheid dragen voor de demonstraties en overlegt niet met de CLO'S, ook al zijn de meeste leden van de comité's aange- sloten bij de CLO'S. De aotiecomité's voeren ac ties voor hun eigen eisenpak ket, waarin allerlei maatrege len worden gevraagd op het terrein van prijsbeheersing, van productiemiddelen, verrui ming van investeringsaftrek, enz. de comité's willen wel solidair zijn met de eis van de Europese boerenorganisaties tot 8%-prijsverhoging. Zij de monstreren voor een redelijk inkomen vap boer en tuinder aldus Olieman. De boerenactiecomité's wen sen ook een nieuwe structuur binnen de CLO'S. Om de sftandsorganisaties te democra tiseren willen zij een belan genbehartiging van boeren on tuinders per L '-ijfstak. Ae- tieleider Olieman zei gisteren in Den Haag, dat de uitslag van een recente enquete onder de boeren over het vertrouwen in hun organisaties heeft ge leerd, dat er snel iets moet veranderen. Volgens hem heeft 50% van de leden geen vertrouwen in de organisaties in de huidige vorm. Daarom willen de actie comités die zich hebben aan gesloten tot een landelijk ac tiecomité, dat de verschillende bedrijfstakken per „kolom" (zoals akkerbouw of pluim vee) in de organisaties zelfs t.ot in de top van de organisa ties worden vertegenwoordigd. Landelijk en aan de top moe ten deze kolommen weer bij elkaar worden gebracht, opdat de belangen van alle boeren en tuinders kunnen worden behartigd. _L (Van land) onze redactie buiten- Frankrijks president Giscard «Iistaing heeft de regerings- '«der: van de Negen uitgeno od voor een diner in Parijs ?C ff september. Officieel het dat hij bij die geie- genheid wil praten „over de nuidige stand van de Europese Problemen"- Naar men mag «Wiemen geldt het diner ook „P eet> voorbereiding op de tu-top. die Giscard voor het Me van het jaar wil houden ,''r 2<>als op 277 augustus al JMgekondigd „een verle- '«naiging van hei streven unie" een f'urnPese politieke wa^6t vage politieke taal, ïTn? uhnodigingen voor VijK'"'oppen en EEG-praaitjes- jhfle-haard verpaki plegen te worden „j,- wordt een Europese m v®i"hulx3, waarin de Ge- VerkeertaP Sin<1s vorifi jaaT is 4e sociale in- n lij, Italië is bank kan» ,i„ an!Fi-ik ziet ?een n 'uflatie te beteugelen 1" handelsbalans in even wicht te brengen en West- Duitsland is, in de woorden van bondskanselier Helmut Schmidt, kwetsbaar. Gisaard moet dan ook met een top-diner, gevolgd door een topconferentie iets anders beogen dan een filosofische babbel over de Europese een heid, waarover al twintig jaar gepraat, geschreven en gecon fereerd wordt. Zij wordt ech ter telkens opgepoetst en als ontsnappingsmiddel uit de ar chieven gehaaid, als de zaken echt dreigen vast te lopen. In vele Europese hoofdste den wordt vermoed, dat Gis card een economisch-politieke harmonisering wil bevorderen en begrip zoekt voor Frank- rijks buitenlandse politiek. In Helmut Schmidt vindt hij wellicht een gewillige partnei. Giscard en Schmidt, die elkaar deze week al in Parijs ontmoetten, zijn zakelij ke rekenwonder! vooral uil op een sterke Europese econo mie. Menselijke bezieling en humanisme zijn er van hun kant nauwelijks haj. Het zijn geen charismatische leiders zoals Heinemann en Brandt waren, maar managers, die geen verzwakking willen van de Europese hoogconjunc tuur. Schmidt maakt geen geheim van zijn angst, dat de indus triële gemeenschappelijke markt kan instorten, als Frankrijk de kant zou opgaan van Engeland of Italië Hij, de rijke man van Europa, die Ita lië twee miljard dollar kan lenen, wil die ramp voorko men, want zij zou de West- duitse welvaart aantasten. Onder de bliksemafleider Europese eenheid" proberen Giscard en Schmidt de as Bmn-Parijs hechter te smedent en daarmee de Europese be langen veilig te stellen. Je kunt het feit niet loochenen Jat Frankrijk en West-Duits- lamd de belangrijkste landen in het Europa van de Negen ijn, maar zij - proberen nu waarschijnlijk duidelijker dan ooit een politieke koers te be palen,vooral gericht op de in standhouding van een oersterk Europees economisch basti on. Mansholt heeft voor die koers gewaarschuwd. Hij zei een paar jaar geleden, dat het EEG-systcem geen mercanti lisme mag zijn, geen stelsel om louter de handel en indus trie te bevorderen en de socia le en menselijke waarden te vergeten. Onder Giscard en Schmidt dreigt het wel die richting uit te gaan. En alles wijst erop. dat Giscard haast Heeft- Vorige week zei hij op een persconferentie in Parijs: „De genen, die geroepen zijn voor het rendez-vous van de ge schiedenis, zoals het geval is met de huidige generatie, zul len zich niet kunnen beroepen >p een alibi, als zij niet ter plaatse zijn. Zij zullen heen- laan met lege handen". Pre- nier Rumor van Italië, die zojuist twee miljard dollar had losgepraat, deed er in Bonn nog een schepje bovenop' „Europa nag de autobus van de ge schiedenis niet missen". Grote woorden, maar daden? Het is niet aan te nemen, dat de regeringsleiders van de Ne gen tussen de soep en de Pa- rijse aard-appeltjes welke bus dan ook missen- SCHIPHOL (ANP) Met zijn vrouw teruggekeerd van een 8-weekse reis door Z.-Afrika, die hij op uinodiging van de Zuidafrikanse minister van bin nenlandse zaken maakte, heeft oppositieleider Hans Wiegel gisterochtend op Schiphol verklaard dat zijn partij in ethisch-principieel opzicht de thans in Zuid-Afrika gevoerde politiek van de hand moet wijzen- Maar in praktisch opzicht gelooft hij dat op dit ogenblik door de Zuid-Afrikaanse re-ge ring een beleid w"ordt gevoerd, „dat in ieder geval de opening laat naar verdere integratie"-. Voor de bantoes die in de thuislanden wonen zoals in Transkei zijn de voorzieningen en de levensomstandigheden aanzienlijk verbeterd, aldus Wiegel OVER ongeveer twee weken zullen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, na een on derbreking van een half jaar, hun onderhandelingen hervat ten over beperking var. de strategische bewapening (SALT), aldus is gisteren in Washington vernomen van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken. AMSTERDAM (ANP) Demonstranten tegen de metro-plannen van de gemeente Amsterdam hebban gisterenavond de voordeur van het woon huis van wethouder Lammers aan de Leidse- gracht in de hoofdstad dichtgespijkerd. De de monstranten brachten voor de deur een meege bracht plankier aan, dat met grote draadnagels aan de deurposten werd bevestigd. Bij de bestorming van de voordeur werd op de stoep van het f-raaie door monumentenzorg geres taureerde zeventiende- eeuwse pand een oank vernield. Ook begonnen de demo-nstranton de rij weg voor het huis open te breken maar terwijl zij daar mee bezig wa ren kwam de politie, die de volgelingen (volgens de politie waren het er nog geen dertig) van di verse actiegroepen naa-r de overkant van de gracht verjoeg. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Het kader van de industriebond nw is bang, dat boeren, middenstan ders en oliemaatschappijen ais kapers op de kust liggen te wachten op de beste delen van de buit. Dit sohuijft de voorzitter van de Industriebond NVV, de heer A. Groenevelt in een brief aan het NVV-bestuur. Volgens Groenevelt bestaat in zijn achterban het gevoel, dat deze groepen met veel geweld, belangrijkè brokken uit de na tionale pap zullen vissen en dat dan ongeacht de vraag wat daar de gevolgen voor de nati onale economie van zullen zijn of worden. De brief werd geschreven tegen de achtergrond van de komende onderhandelingen over lonen en andere arbeids voorwaarden voor 1975 na-ar aanleiding van de recente dis cussienota van de drie vakcen trales- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Als de open bare bibliotheken hun taak willen vervullen zoals zij als ideaal zien, zal er vier keer zoveel geld voor nodig zijn als nu het geval is. Op het ogen blik draaien de gezamenlijke budgetten van de Nederlandse openbare bibliotheken om een bedrag van 140 miljoen gul den. De contributies van de lezers het Vonhoff-tientje zijn op dat totaal te ver waarlozen, maar het heffen van een leesgeld waarin Nederland in West-Europa vrijwel alleen staat remt de belangstelling voor de biblio theken af Daar tegenover staat het voorbeeld van Rijswijk, waar de gemeente het Vonhoff- tientje betaalt. Daar is dan ook het aantal lezers met bij na zestig percent gestegen en het aantal uitleningen met meer dan tachtig percent, ter wijl het landelijk stijgingsper- centa-ge maar tien tot vijftien percent bedraagt. Het was de heer D- Reu-nier. directeur van het overkoepe lend bureau van de openbare bibliotheken, de NBLC, die deze gegevens bekend maakt tijdens een oriënteringsdag, welke bedoeld was als een soort wapenschouw voor de behandeling van de Biblio theekwet door de Tweede Ka mer en voor de in oktober tp houden bibliotheekweek. De totstandkoming van die wet is een veertien jaar du rende lijdensweg geworden en ook nu staat een positieve uitslag niet bij vo-orbaat vast De verenigde gemeentebestu ren tekenen namelijk verzet aan tegen het feit dat ze min der te zeggen krijgen als het rijk de personeelslasten voor zijn rekening gaat nemen- Er worden dan wel aan de open bare bibliotheken hogere eisen gesteld wat betreft boekenbe zit en huisvesting, waardoor de gemeenten toch niet erg veel goedkoper uit zullen zijn. DARMSTADT (ANP) De astronomische Nederlandse sa telliet (ANS) heeft gistermid dag tien minuten voor half twee, haar honderdste omloop rond de aarde voltooid. Alle tot dusver beproefde systemen functioneren goed. Inmid dels is de ANS voor de eerste keer met succes op een ster gericht. Binnen de gestel de richtnauwkeurigheid van een boogminuut is de satelliet erin geslaagd zich op de ster Epsilon Apodis" te richten die boven het zuidelijk half rond waarneembaar is. Door -nid-del van metingen op de grond is gebleken dat de Ne derland-se kunstmaan de ultra- violet-waarnemingen, die tege lijkertijd zijn uitgevoerd, aor- rect heeft gedaan. 'Berken' haarwater voorkomt roos en haaruitval. Het bevat bestanddelen, waarvan de werking wetenschappelijk V vastgesteld, is natuurzuiver, verfrissend en hèt middel voor gezond haar.. Dat is juist bij de tegenwoordige mode zo belangrijk. Daarom is dit kwaliteitsprodukt van Dr. Dralle ook een 'must' voor de jonge mensen van nü Er is ook 'Berken' blauw voor wit en grijzend haar. Juist, behandelen we de binnengekomen post. J. Ver- hulst-Krijnen te Dorst toont zich verstoord over onze op merkingen bij het einde van Veronica. U ziet, we behande len de post zo democratisch mogelijk; pro, zowel als con tra. ir „Veronica kreeg een trap na", aldus geachte briefschrijf ster. „Van Merijn die alles van de zo nuchtere kant be kijkt!" J. Verhulst-Krijnen houdt ens vervolgens een spie- pel voor. „Waarom gelachen bij het Wilhelmus?" Veronica organiseerde op koninginneda gen toch altijd wel iets ex tra's. „En is dat ook niet een soort Wilhelmus, maar alleen op een andere manier?" Inderdaad, merken wij op onze beurt op. „En heus niet iedere Nederlander zingt iede re dag het Wilhelmus- Denk daar maar eens aan als u weer belasting gaat betalen. Dan probeert u missehin zelf de wetgeving te ontvluchten", zo vervolgt J. Verhulst-Krij nen. •ir Wij hebben „geen goed ge hoor wat muziek betreft. Ik zwijg dan ook verder maar", aldus briefschrijfster. Zo ziet u maar weer; wij zitten op een andere golflengte dan de Dorstse schrijfster in haar brief, die wij met veel plezier ontvangen hebben. Want wij krijgen graag post. •ir net als medewerkers! ■ir de Veronica- Luns, hè; hij is er weer. Een woedende brief aan onze vriend Vredeling, in het open baar, waarin hij en passant ook even in de clinch gaat met Joop den Uyl. Onze premier had verklaard dat er geen schade is ontstaan door de zaak Vredeling. Luns zegt juist van wel. •ir Wie vam de twee moeten wij, eenvoudige burgers, nu geloven? Volgen we ons hart dam geloven we Joop; volgen we ons verstand. Dait ligt eenvoudig: dat hebben we niet, kunnen we ook niet vol gen. ir Luns: geen Brussels lof. We mogen spreken van een bloeiende vete, die ons nog veel genoegn kan geven in de komende tijd. •ir Hoe zou het nu zijn wan neer Luns en Vredeling elkaar tegen komen in de lange gan gen van het Navo-gebouw in Brussel? Voor Joseph ligt het eenvoudig, die maakt natuur lijk dat hij wegkomt- Ver wacht ieder ogenblik een trap die hem in het doel doet be landen. Vredeling zal slechts zeggen: „Ik heb niets toe te voegen aar, hetgeen de pre mier neeft gezegd". Als het axm Luns had gele gen was Vredeling al lang excellentie ir Wij gaan exit, de deur uit, de poort door, de lift uit, langs de portier, een vriendelijke groet aan de collega's. „Tot zondagavond" (ja,ja). Een vriendelijke groet terug. Het weekinde in. Maak er wat van. Doe eens helemaal niets- MERIJN. DE Russische historicus Va lentin Moroz zou elk ogenblik kunnen sterven als gevolg van een hongerstaking die hij 67 -lagen geleden begon. Dit heeft zijn vrouw verklaard in een brief die in New York door de Pen-club is gepubli ceerd ADVERENTIE Er is altijd wel wat te vieren. En als er niks is, bedenkt u wel wat. Want spontane feestjes zijn de leukste. Bel dan rap uw feest-kennissen om de kurken te laten knallen. 's Avonds na zessen en in het weekend belt u voor half geld loor heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9