Lichte roeiers: onbekend maakt onbemind Hermens in finale meter Resultaten Rome Bruch niet op erepodium VREIJSEN: „WE MOETEN BRUTALER „MET PUBLIEK ACHTER ONS PAKKEN WE AJAX WORDEN Britse overheid wil voetbal inspraak Toto en lotto Zaterdag 7 september 1974 LONDEN REUTER) Een Britse overheidscommis sie is tot de slotsom geko men, dat de voetballers meer zeggenschap dienen te heb ben tn het nationale voetbal leven van Engeland. In een rapport over het Britse voet bal, dat gisteren dooi- de commissie van maatschappe lijke betrekkingen werd ge publiceerd, wordt voorge steld, vertegenwoordigers van de professionele voet balbond toe te laten wanneer gesproken wordt over con tracten. Voorts zouden alle zaken die betrekking hebben op de levensomstandigheden van de voetballers besproken dienen te worden in collectie ve discussies tussen managers en speler®. Verder zouden de voetballers vertegenwoordigd dienen te zijn in alle licha men van de bond, die beslis singsbevoegdheid hebben en jouden zij zich bij hoorzit tingen van de straf commissie moeten kunnen voorzien van rechtskundige bijstand. De voorstellen van de uit negen mannen en een vrouw bestaande commissie, die er vijftien maanden over deed het rapport voor te bereiden, zijn vrijblijvend. De commis sie kan slechts aanbevelingen doen. Maar de bond van voetballers heeft al gezegd het met de inhoud eens te zijn en de Engelse voetbaMi- ga heeft zich bereid verklaard de aanbevelingen zorgvuldig te bestuderen. Wat betreft de goede relatie tussen werkne mers en werkgevers in de voetbalsport, waarschuwt het rapport tegen een 'autocrati sche aanpak'. „Het zal ieder een duidelijk moeten zijn, dat de onderlinge verstand houding binnen de club geba seerd dient te z(jn op in stemming van beide partijen", aldus het rapport. „De rech ten van de spelers als werk nemers moeten worden er kend." Volgens de commissie zijn de financiële vooruitzichten voor de Britse voetbalclubs niet rooskleurig, speciaal niet voor de verenigingen uit de lagere divisies. Uit de cijfers blijkt dat tussen 1968-69 en 1972-73 Engelse League-clubs in totaal 1.700 000 pond ster ling (e]f miljoen gulden) hebben verloren en dat een derde van die clubs in de eerste divisie met verlies heeft gewerkt. Uit andere statistieken blijkt dat van de honderd spelers, van wie men het salaris over 1972 na ging er slechts vijf meer verdienden dan 9.000 pond sterling (f 60.000). De meer derheid kreeg tussen de 12.000 en 20.000 gulden. (Van een speciale verslaggever) LUZERN De wereld kampioenschappen in Lu- rern vormen tevens de pre mière van eën officiële FISA-titeIstr(jd der lichte roeiers. Tot vorig jaar wer den de „lichtgewichten" slechts genadiglijk toege staan bjj Europese kam pioenschappen een exibitie ie geven. Het congres van 1973 besloot echter met in gang van volgend seizoen kampioenschappen voor lichte roeiers te organiseren. Niet tot ieders genoegen. FISA-president Thomas Kei ler merkte enkele dagen ge leden nog weinig hoffelijk op dat „deze wedstrijden Item eigenlijk waren opge drongen". internationaal gezien is het lichte roeien nog allerminst sangeslagen. Er meldden zich 16 lichte skiffeurs, 11 vieren sonder stuurman en slechts 4 achten. Alleein Nederland - Skadi in de vier zonder, slkif- feur Harold Pun en de Orea- Triton acht de Verenigde Staten, Canada en West-Duits- land schreven voor alle drie onderdelen vam deze kampi oenschappen in. Het gehele Oostblok, dlat de roeisport vrijwel volkomen beheerst, is afwezig. Vooral de omstandig heid, dat er maar vier achten naar de Rotsee zijn getrokken heeft de zaak van de lichtge wichten allerminst goed ge daan. Thomas Keiler maakte zioh op het jongste FISA-con- gres dan ook danig kwaad: „Elf inschrijvingen waren er voor de race van de achten" zei hjj fel, „het ene na het andere land trok zich terug. Ik heb voor dit gedrag amper woorden. Ik schaam me eigen lijk ervoor dat i'k zondag aan drie van die vier ploegen kampioenschapsmedailles moet overhandigen. Dat is een de valuatie van deze FISA-ondee- scheiding". Ongelijk kan men de Zwit ser moeilijk geven. Wel is het zo dat de drie ploegen die nu op de ereplaatsen zullen ko men er stellig ook hadden ge staan als de elf landen alle hun inschrijving gestand had den gedaan. F troost heeft de zich schamende Thomas Keiler: de lichte roeiers varen hun finales zondag in de mor genuren als de tribunes van de Rotsee nog maar schaars bezet zijn. Oranje heeft Lei-er zijn groot ste kansen op medailles. De Skadi vier roeide zich donder dag op imponerende wijze naar de finale en ook Harold Punt en de acht zijn potentiële kandidaten voor een plak. De Nederlandse elite roeiers op alle vier nummers wer den de halve finales bereikt zullen het vandaag heel wat moeilijker hebben om stand te houden. Een derde plaats staat nog juist borg voor deelneming aan de eind strijden van morgen. De vier met stuurman van Dudok van Heel heeft bijvoorbeeld Rus land en Tsjechoslowakije, winnaars van het goud en het brons in 1973 als tegenstan ders en de sterke nieuwe Westdiuitse vier, die in de se ries Rusland versloeg. Ronald Vervort, als algemene reserve naar Zwitserland gereisd en nu startend in de skiff, treft onder meer de Rus Nikolai Dovgan, de tweevoudige jeugdwereldkampioen die bij de nationale titelstrijd Olym pisch kampioen Maldsjev en de winnaar van het zilver in 1973 Bötkoes achter zioh liet. Naast hem liggen dan nog de Ier Saen Drea en de Pin Perti Kaïrppinen, zesde en zevende in het vorige seizoen. De Oostduitse tweeling Bernd en Jörg Landvoigt, dit jaar nog ongeslagen, alsmede de nieuwe sterke Russische en Tsjeohoslowaakse equipes zul len het opnemen tegen de on gestuurde Laga twee Grothuis- Van Woudenberg. 5000 (Van een speciale verslaggever) ROME Jos Hermens bleek gisteren later op de avond volkomen hersteld van de geestelijk maar vooral lichamelijke kater die hij maandag tijdens de tien kilo meter van de Europese kampioenschappen atletiek had op gelopen. Masseur Anne de Jong: „Ik heb Jos de afgelopen dagen wel twee tot drie keer daags behandeld. Die jongen was er na de race van maandag niet best aan toe. De grote luchtvochtigheid en de hoge temperatuur hadden zjjn bloedvaten vernauwd maar gelukkig was hjj vanmorgen weer helemaal de oude". Jos Hermens, die er zelf van overtuigd is dat de vijf kilo meter zijn sterkste nummer is, deed het voortreffelijk. De Nijmegenaar had het geluk dat hij wist welke tijden er in de twee voorgaande series wa ren gelopen. „Dat geeft altijd een lekker houvast, al kun je nooit zeggen hoe een wed strijd uitpakt". Hermens heeft de herkansing van de beste verliezerstijden niet nodig ge had. In tegenstelling tot de eerste twee series ging het in zijn race Wel hard. Hij had het geluk dat Brendan Foster, de Engelsman van wie ieder een gelooft dat hem de titel van de 5000 meter niet kan ontgaan, in zijn serie was in gedeeld, evenals de Noor Knut Kvalhelm en de Olympische dubbelkampioen van Miinchen Lasse Viren (Finland). In de derde serie lag het tempo vianaf de start al direct veel hoger dan in de andere 2. Jos Hermens hield zich in het begin van de wedstrijd opvallend rustig en toen hij zich op 3000 meter, die door de al enige ronden met een voorsprong van dertig meter lopende Foster in 8.09,2 was afgelegd de groep met Her mens volgde op vier seconden op de zevende plaats be vond, vreesde niemand een in eenstorting zoal® enkele dagen tevoren. Wanneer er een gat dreigde te vallen trok Her mens dat onmiddellijk dicht. Pas bij het ingaan van de laatste ronde ging de Neder landse recordhouder zich echt met de race bemoeien. Hij sprintte Viren voorbij en pas seerde op ruim 200 meter voor de eindstreep ook Kvalhedin en ging toen zelfs op jacht op Foeter die al duidelijk wat „gas" had teruggenomen. De Engelsman zag omkijkend Hermens aankomen en liet zelfs de binnenbaan voor de Nederlander vrij. Hermens profiteerde daar dankbaar van en pakte vliak achter Foster de tweede plaats: 13.37,0 en 13.37,4. Dankzij het werk Van Foster kwalificeerden zich uit de derde serie zeven lopers voor de finale. Het kostte Daye Black zijn plaats in de eind strijd want de kleine Engels man was in de andere series de snelste verliezer geweest met 13.41,8. De Westduitser Hildenbrand bleef als zevende in de derde serie 0,4 seconde onder de tijd van de Brit. Tot degenen die de eindstrijd haalden behoorde ook Manfred Kuschmann, de winnaar van de 10.000 meter. Annemieke Bouma zorgde gistermorgen al voor een fina leplaats door de kwalifioatie- eis (1.80 meter) bij het hoog springen te halen. De benja min in de Nederlandse ploeg, die ondanks habr 18 jaar al BOKSEN Rudie Lubbers zal op 23 september tijdens het eerste Heineken boksgiala in heit sportpaleis Ahoy te Rotterdam een partij m het halfzwaargewiciht boksen te gen de Amerikaan Hal Car- nol'l. De Oostduitser Hartmut Briesenick concentreert zich met de kogel onder zijn kin voor een stoot van 20.50 meter, waarmee hij de gouden medaille veroverde. haar twetde Europese kampi oenschap meemaakt, begon op 1.65 meter, een hoogte die zij uiteraard in de eerste poging haalde. Daarna lever den de 1,70 en de 1,75 ook geen problemen op maar toen de lat naar 1.78 was gegaan had de Haarlemse twee pogin gen nodig. Op de kwalificatie hoogte waren dat er zelfs drie. „Ik kneep hem wel even want ik had Eva Marie Karlsson en Grith Ejstruip, die dit jaar ho ger sprongen dan Sc, vlak voor mij zien sneuvelen". Iïaico Soharn is de derde Nederlandse finalist. Scharn plaatste zich gisteren voor de finale van de 1500 meter. DEN HAAG (ANP) De eerste aflevering van de Ne derlandse lotto heeft geen winnaar opgeleverd. Niemand kruiste de zes goede getallen aan- Uitslag toto no. 1 d.d. 1 sep tember 1974, aantal deelne mers: 264.475, bruto inleg', f 647.886,-, prijzebbedrag: f 307.745,-, le prijs: beschikbaar f 123.098,34, aantal winnaars, 320, die elk per kolom f 384.60 ontvangen: 2e prijs: beschik baar f 76.936,46, aantal win naars 3-680, die elk per kolom f 20,90 ontvangen; 3e prijs: beschikbaar f 107.711,05, aan tal winnaars 19-470, die elk per kolom f 5,50 ontvangen. Uitslag lotto no. 1 d.d. 1 september 1974, aantal deelne mers: 402.282, bruto inleg f 1.205.708,-, pnijzerioedrag: f 572.711,-. Ie prijs: (6 goed) geen winnaar; 2e prijs: (5pl- goed) beschikbaar f 97.360,91, aantal winnaars 4, die elk bru to f 24-340,20 ontvangen; 3e prijs (5 goed) beschikbaar f 125.996,50, aantal winnaars 60, die elk bruto f 2.099,90 ont vangen; 4e prijs: (4 goed) be schikbaar f 154.632,05, aantal winnaars 3.168, die elk per kolom f 48,80 ontvangen; 5e prijs (3pl. goed) beschikbaar f 154.632,05, aantal winnaars 4.523, die elk per kolom f 34,10 ontvangen. ROME (AFP-SID) -_ De resultaten van de finales van gisteren in Rome waren: 200 meter heren, finale: 1. Pretro Mermea (It) 20.60, 2. Manfred Ommer (WD1) 20.76, 3. Hans-Jürgen Bom- bach (OD1) 20.83, 4 Joseph Axame (Fra) 20.87, 5. Frans- Peter Hoïmeister (WD1) 20.93, 6. Bruno Cherrier (Fra) 21.02, 7. Ainsley Ben nett (GB) 21.29. De Fin Rajamaeki liet ver stek gaan. 200 meter dames, finale: 1. Irene Szewinska (Pol) 22.51. 2. Renate S-techer (OD1) 22.68, 3. Mona-Lisa Pursiai- nen (Fin) 23.17, 4. Ljoedmil- la Maslakowa (SU) 23.31, 5. Helen Golclen (GB) 23.38, 6. Annegret Krolliger (WDI) 23.38, 7. Christiane Krause (WD1) 23.78. 8. Petra Kan- darr (ODI) 23.99. Polsstokhoogspringen: 1. Vladimir Kisjkoen (SU) 5.35, 2. Vladislav Kozakiewicz (Pol) 5.35, 3. Joeri Issakov (SU) 5.30, 4. Antti Kallio- maeki (Fin) 5.30, 5. Woj- ciech Buoiarski (Pol) 5.30, 6. Kjeil Isaksson (Zwe) 5.30, 7. Tadeausz Slusarski (Pol) 5.20, 8. Janis Laoeris (SU) 5.20. Kogelstoten heren, finale: 1. Hartmut Briesenick (ODI) 20.50 m„ 2. Ralf Reichenbach (WDI) 20.38, 3. Geoff Capes (GB) 20.21, 4. Aleksander Barisjnikov (SU) 20.13, 5. Valeri Voikin (SU) 20.07, 6. Vladislav Komar (Pol) 19.8,2, Jaroslav Brabec (Joeg) 19.73, Udo Beyer (ODI) 19.63. Discuswerpen dames, fina le 1. Falna Melnik (SU) 69.00 m., 2. Argentina Menis (Roem) 64.62, 3. Gabriele Hinzmann (ODI) 62.50, 4. Maria Wergova (B,ul) 61.9", 5. Karin Höldge (ODI) 58.92. 6. Olimpia Catarama (Roeih) 58.30, 7. Liesel Westermanm (WDI) 57.40, 8. Vassilka Slo- ]eva (Bul) 57.12. (Van een speciale verslaggever) ROME Bij de cérémonie protocolaire van het discus werpen bleef gisteren de trede waar bronzen-medaillewinnaar Ricky Bruch liad moeten staan, leeg. De Zweed, die de afgelopen jaren altijd voor iets bijzonders zorgde, was don derdagmorgen naar Göthen- borg terug gevlogen wegens zaken. Bruch is in de tijd die hij Wegens dienstweigering niet in de gevangenis mioest door» brengen, opgetreden als acteur in een western. De film gaat volgende week in première en Bruch had nog zo veel zaken aan zijn hoofd dat hij de orga nisators verzocht de medaille maar na te sturen. Bruchs optreden als acteur schijnt een groot succes te zijn, want hij tekende dezer dagen in Rome bij een Itali aanse maatschappij een con tract voor drie „spaghetti"- westerns. sen bij het hele NAC-team leeft en niet geschokt is door de nederlaag in de eerste com petitiewedstrijd. Vreijsen „Het was natuurlijk mooi ge weest als we zondag een punt hadden gepakt. Maar de stem ming is nog even goed. Er zijn Jan de Jong ook in het ge heel geen verwijten gemaakt. Iedereen maakt fouten. Addy Brouwers en ik hebben bij voorbeeld een goede kans ge mist. We zullen Jan dit sei zoen nog zat nodig hebben. En let maar eens op: hij speeit zondag een beregoeie wed strijd". HEIN GROOTHUIS. tiet (Van onze sp ortredactie) BREDA „Als het publiek achter ons staat, pakken we Ajax zondag. Dan gaan er Wkke dingen gebeuren. Let maar eens op". Martin Vreijsen zegt het zeer beslist, den- jjtDd aan voorgaande thuiswedstrijden van NAC tegen de veelvoudige maar nu onttroon- landskampioen, die het per traditie in Breda altijd uiterst lastig heeft. 'hijsen: „Normaal win je van Ajax. Daarvoor is bet rswwto te groot. Als je blipt opgepept door het pu- gZf, ko"1 je echiter tot een '^menselijke prestatie. Als t. mensen bij een gewone al beginnen te juichen, lUleert je dat enorm. Aan- J andere kant is het zo dat fle mensen gaan schelden L ftee!J negatieve uitwerking tem' -7 el. 'edereen kan daar 8ii m- 'ets wei"kt ook door. tenminste wel en bij- JhfeW bij Henk van Rooij DuKi noop dan ook dat het ons 'n de andere thuis- tKn dijden eveneens zal steu- oik ls erS belangrijk voor He«tWam wb zullen toch de Punten moeten halen nuiswedistrijden". nfen beseft wel dat iijL ,et dil seizoen eng moei- ""i-ISen, maar aan de- atie wil hij niet denken- „Sommige mensen zien het nu al niet meer zitten, maar ik ben er heilig vam overtuigd dat we het redden. De inzet moet dan echter wel honderd procent zijn. Kijk, het vertrek van Quaars is natuurlijk een groot verlies, maar het kan nooit zo doorwerken dat wij eruit vliegen. Dat is niet te vergelijken met Cruyff Ajax. Wij kunnen het weg gaan van Bertus compenseren door werklust. Ton Smits heeft al bewezen het uitste kend aam te kunnen op het middenveld. En als Theo Dierckx terug in vorm is en Frans Bouwmeester, die elke competitie wat traag start, weer helemaal draait, is het middenveld volgens mij net zo sterk bezet als vorig sei zoen". Wat NAC ontbeert is naar de mening van Martin Vreij sen de nodige flair. „WUien we resultaten boeken, dan zul len we minder mooi moeten spelen, vooral in de uitwed strijden. Er zit bij NAC te weinig voetbal in en te weinig brutaliteit. Voetballen kunnen wij wel. Je staat op de trai ning soms versteld wat som mige spelers kunnen. In het veld laten wij ons echter af bluffen. Het vorige seizoen kwamen wij bravoure te kort in 't hele elftal. Als je nu zo'n Heijerman van Sparta hebt, die schopt zo een back onder- jteboven. Daar hebben ze dan direct respect voor. Addy Brouwers gaat er nooit zo in- Daar Ls hij te veel voetballer voor. En dat is bij mij ook het geval. Juist door dat gemis aan lef hen ik blij dat Bron en Cruijs- sen erbij zijn gekomen. Die ten zioh meteen zien. Zij oeten het hele elftal daar mee Mar toe nemen. Die bru- Martin Vreijsen (midden) in actie tijdens de laatste competitiewedstrijd van het vorig seizoen tegen Feyenoord. taliteit moet op de anderen kunnen overslaan". Martin Vreijsen is door Henk Wullems omgeturnd van buitenspeler tot spits, een ver andering die er tegen De Graafschap niet helemaal uit kwam. „Tegen De Graafschap ging het niet zo geweldig. Ik had echter weinig steun, om- dlat wij uitgingen van verdedi gen. In de oefenwedstrijden is het goed gegaan. Ik vind het een fijne positie. Ik speel lie ver als spit® dan als rechtsbui ten. Je bent veel meer betrok ken bij het spel. Je kunt naa links en reëhts uitwijken en je bent bijna bij elike aanval be trokken. Als buitenspeler ben je afhankelijk vain over welke vleugel wordt gespeeld. Het spelen in de spits vergt veel .neer conditie. Maar die heb ik voldoende- Ik durf rustig te zeggen dat ik de beste condi tie van het hele elftal heb. Wullems heeft gezegd dat we daarvan moeten profiteren. Van Rooij heeft natuurlijk zijn lichaam meer mee voor een spits. Maar hij heeft niet de conditie om mee te gaan met de voorstopper en gaten te trekken voor de halfspelevs En dat storen is natuurlijk vooral in de uitwedstrijden een belangrijke zaak. Ik weet dat ik als spits fysiek wat te kort kom, maar ik heb het voordeel dat iksnel ben. Eh dat ik niet zo groot ben zegt ook niet alles, want tegen De Graafschap heb ik geen enkel kopduel verloren vam Zaaijer, die toch wel een stukje langer is dan ik. Ik zie het echt als een uitdaging mezelf in de spits te bewijzen". Het liefst evenwel zou Martin Vreijsen op het midden veld spelen. Vreijsen: „Op het middenveld heb je het meeste balbezifen ik groei als ik veel in het spel betrokken word. Ik begrijp echter wel dat Wul lems mij niet op het midden veld heeft gezet. Mijn tekort-, koming is dat ik te aanvallend ben ingesteld. Bovendien heb- :k net als Frans Bouwmeester de neiging naar rechts te trek ken. En twee op rechts kan natuurlijk niet en omdat Frans beter is op het middenveld, vind ik 't logisch dat ik er niet sta. Er is nu een goed even wicht. want Ton Smits trekt evenals Quaars naar links". Tegen Ajax zal er veel van spits Vreijsen worden geëist. Maar zoals al gebleken is: hij heeft er vertrouwen in Een vertrouwen, dat volgens Vreij-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 27