EN Feyenoorder Lex Schoenmaker Knobel 55 wilde zich indekken voor afgang" Sportpaleis Ahoy: begrip ERDER GEZIN DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VAN KRAAY: POST: BESTE PROGRAMMA IN EUROPA UFFEUR TIELEMAN N VOOR iensten >r\VJ f oer- Dnwagencentrum Zeeuw luist -oept sollicitanten opt een gemeenschappelijk» imse gemeenten - heett tnil taatschappelijk welzijn «L i neie regio en draagi «J" e van nieyw te stichten wonl' i Huist. Oostburg, TerneZ^ 60 standplaatsen Naarn». aar de eerste centra oor»-.!2<a ariszalom belast worden m», ieli|kse gang van zaken 0p j iatsen en registratie van aam, 5 wagens, "w en waarborgsommen; van de terreinen, gebouwen andig uitvoeren van eenvou ischikken over een goede aln iste op niveau van MAVO of LTa tnschappen en tact; ïgstelling voor- deze bevolkin en auto is vereist. ïen de salarisgrenzen f 1635 isief toeslag machtigingswei n opleiding en ervaring v00r het reisbesluit van toepassir» ■n. welke gelden voor het pers ulst zijn van toepassing en 10 dagen na het verschiim i| de voorzitter van het Woon,! Vlaanderen", p.a. stadhuis GrS sn voor tijdelijk i levenslustige jongen aar. ïts voor voelt en u woont in I :h-Vlaanderen, graag uw naar: d en Gezin in Zeeland. Middelburg - Tel. 0118& eldienst Van Gend Loot INEUZEN - Telefoon 01150-252 i tech- RGOEDING ars). Molenstraat2 soen 2 11 of te Zandeplein 24 e Nieuwstraat 13 uur tot 17.00 uur afdeling PersoneelzaKe 3751 STEM „GEEN EERLIJKE KANS" Lei Schoenmakers: Het is een oneerlijke strijd" (Van onze sportredactie) HENDRIK IDO AMBACHT - Het interview met Lex Schoenmaker kwam moei zaam tot stand. Een afspraak in de ochtenduren in De Kuip wordt plotseling afgezegd om dat Schoenmaker zijn ploeg- makker en boezemvriend Wil lem van Hanegem op Schiphol moest gaan afhalen die met het Nederlands elftal uit Zweden terugkeerde. Als compensatie voor deze voor uw verslagge ver onverwachte en teleurstel lende mededeling werd tussen het tijdstip van de Feyenoord-training en de aankomst van Willem in Hendrik Ido Ambacht, alsnog een gesprek gearrangeerd in huize Van Hanegem. Tussen een vluchtig hapje eten en de kritische opmerkingen van Truus van Hanegem door wilde Schoenmaker wel iets kwijt over de bittere ervarin gen die hij de laatste weken heeft opgedaan. De feiten zijn bekend. Schoenmaker, die door de komst van Kreuz zijn plaats in het eerste elftal van Feyenoord en de financiële zekerheid van een langdurig contract in het gedrang zag komen, wilde bij Feyenoord weg. Het Spaanse Espanol bood hem die fian- ciële garanties via een formi dabel contract en zelfs FC Den Haag wilde ver gaan om zijn vroegere vedette terug te ko pen. Maar beide transacties mislukten zodat Schoenmaker nu een eenjarig Feyenoord- contract uitdient en bovendien een concurrentiestrijd met Kreuz moet aangaan. En juist voor wat dit laatste betreft heeft de lange Feyenoorder weinig hoop op een voor hem positieve uitslag. Stelt Schoenmaker: „Ik weet bijna zeker dat ik die strijd niet zal winnen omdat het een oneerlijke is. Coerver is er heilig van overtuigd dat Kreuz een ideale spits is. Dat heeft hij maanden voor hij de finitief bij Feyenoord was lo pen roepen Ook al zou bi] on gelijk hebben, dan zal hij dat nooit toegeven Hi] roept steeds dat Kreuz karakter heeft, maar ik zou wel eens willen weten wat er aan mijn karakter ontbreekt. Wanneer ik dat vraag zegt hij steeds: jij moet trainen, nog meer trainen dan Kreuz. Je moet veel aan duurloop doen, maar daar verhoog ik mijn voetbalcapa citeiten niet mee. Kreuz doet dat wel. Die is al een half uur aan het trainen als wij begin nen. Maar soms zou ik wel eens tegen hem willen zeggen: jon gen train in de week iets min der en maak er 's zondags wat meer van" Schoenmaker haast zich er aan toe te voegen dat hij niets in het bijzonder tegen Kreuz heeft, maar hij is van oordeel dat zijn prestaties tot nu toe niet denderend zijn geweest. En met zonder trots wijst hij er dan op dat hij verleden jaar (ondanks het feit dat hij dik wijls als wisselspeler heeft ge fungeerd) bijna topscorer van de eredivisie is geworden en dat hij zondag tegen Roda JC in de twintig minuten dat hij mocht acteren toch weer een bal achter Bram Geilman prik te. Stelt Schoenmaker enigs zins moedeloos: ,,En dat be doel ik nou als ik zeg dat ik geen eerlijke kans krijg On danks het feit dat Kreuz tot nu toe steeds gefaald heeft, blijft Coerver hem opstellen Ik heb het in het begin ook moeilijk gehad bij Feyenoord. Het is al tijd moeilijk om je in Rotter dam aan te passen Maar met mij zijn ze niet zo tolerant ge weest Ik discussieer daar dikwijls met Coerver over, maar ik krijg nooit geüjk. Dat is ook al een punt van voordeel voor Kreuz Die jongen zegt nooit wat en ik wil er nog wel eens inhakken Daarom ook wil Coerver mij graag kwijt". De harde voetbaljaren bij Feyenoord hebben Schoen maker voordeel opgeleverd. Van de enigszins sentimentele Haagse jongen die bij Feye noord kwam, is hij omgevormd tot de harde nuchtere brood voetballer die de gang van za ken professioneel benadert Daarom ook zal hij zich niet zo druk maken wanneer zou blij ken dat morgen in de topper tegen PSV Kreuz weer de voorkeur van Coerver geniet. „Och ik zit voor dit ene jaar financieel niet slecht. En als profvoetballer redenerend zie ik liever dat Kreuz er drie in- schopt dan geen, want tenslot te staat hij ook voor mijn cen ten te voetballen. Maar een eerlijke kans zou ik wel willen krijgen. Tenslotte streeft ie dereen ook in sportief opzicht het allerhoogste na". HARRY VERMEULEN (Van onze sportredactie) EINDHOVEN - Adrie van Kraay, de nog maar 21-jarige ausputzer van PSV, die reeds aan zijn vierde seizoen in de hoofdformatie van de Eindho- vense eredivisieclub is begon nen, had afgelopen woensdag tegen Zweden zijn debuut in het Nederlands elftal kunnen ma ken. Adrie van Kraay „Het was de bedoeling van Knobel dat Jan vanBeveren en ik zouden spelen en dat Willy en René van de Kerkhof reserve zouden staan" Het is bekend, waarom dat debuut niet heeft plaatsgevon den. De enkele maanden geleden getrouwde Eindhovenaar, die nu In het oude huis van René van de Kerkhof woont, stelde zich evenals zijn ploeggenoten niet beschikbaar voor de Oranje selectie. Een daad. die veel be roer tg veroorzaakte. Knobel betreurde deze gang van zaken en de geselecteerde spelers van Ajax en Feyenoord leverden openlijk kritiek op de PSV-ers. Volgens Adrie van Kraay, spe ler van de Eindhovense ama teurclub De Spechten voor hij werd ingelijfd bij het Philips- keurkorps (Van Kraay „Bij de eerste wedstrijd tijdens het in ternationale toernooi in Spanje stonden wij op het elektronisch scorebord vermeld als PSV, maar dat werd al snel veranderd in Philips is de affaire ech ter zeer vertekend in de publici teit gebracht. Er is naar de binnenkort af zwaaiende militair zegt geen sprake van dat de PSV-ers zich ook voor volgende wedstrijden I van Oranje niet beschikbaar stellen. Van Kraay „Het ging al leen om deze eerste wedstrijd na bet wereldkampioenschap" De weigering deel uit te maken van de Nederlands elftal- I selectie is volgens Van Kraay niet van bovenaf verordon neerd, wat wel gesuggereerd werd Van Kraay: „Wij hebben na overleg met Rijvers ons be- I sluitgenomen. Het is beslist niet I zodat Van Gelder ons een ver- I bod heeft opgelegd" «OokwüVan Kraay rechtzetten I nat Knobel ineens voor een vol- I ™ngen feit werd geplaatst „Wij I "ebben een tijdje geleden met ac"t man van PSV een gesprek gehad met Knobel Hij heeft I '°6n op de man af aan Van Beve- ren en Van der Kuijlen gevraagd I °f ze tn het Nederlands elftal wilde spelen. Die hebben ge antwoord graag, maar met in de eerste wedstrijd Aan de ande an vroeg hij alleen hoe het er mee gtng en wat algemene din- gnn. Knobel vraagt echter om moeilijkheden als hij Van Beve- zen toch wil selecteren" Adrie van Kraay vermoedt dat wijze waarop alles bij de bui- Wwereld is overgekomen te aken heeft met Knobels eigen Positie. „Volgens mij heeft hij fn andere voorstelling van za- Sneven om zichzelf in te j n voor het geval het Ne- flands elftal tegen Zweden ai!!*1|n,afgegaan. Zo komt het "lans bij mij over". ben wel internationaal ervaring, maar als team hebben we eigen lijk nog niks meegemaakt. En dat is dacht ik wel een gemis voor de uitwedstrijden, europacup-voetbal is niet per se noodzakelijk, maar dan moet je wel lang met hetzelfde elftal ge speeld hebben. Ik geloof echter dat de onvolwassenheid er bij ons al voor het grootste deel uit is De wedstrijd tegen MW heeft mij in die gedachte ge sterkt. Het zal nu ook beslist niet meer voorkomen dat we in een wedstrijd tegen Feyenoord vijf mmuten voor het einde bij een 0-0 stand nog volop in de aanval faan en het risico lopen nog met -0 te verliezen, zoals de afgelo pen competitie gebeurd is. Wij willen dit seizoen de verwach tingen inlossen, die de mensen van ons hebben" De basis daarvoor kan zondag in het duel met Feyenoord ge legd worden. „Iedereen bij onk is al weken bezig met deze wed strijd", aldus de centrale verde diger. „Wil er iets gebeuren, dan moet het zondag goed gaan. Bij verlies zit je gelijk tegen een achterstand aan te kijken. En wij willen nu eens afrekenen met de traditie dat we een slechte start hebben. Van het re sultaat valt echter weinig te zeggen. Ik dacht dat het in kracht niets uitmaakt. De ge lukkigste zal wel winnen. Maar het geluk zit meestal bij de sterkste". HEIN GROOTHUIS de George Knobel Het bedanken van de PSV- spelers is niet alleen voortgeko men uit clubbelang, zoals alge meen werd aangenomen en ge opperd Adrie van Kraay „Wij hebben afgezien van een plaats in de selectie wegens een com plex van factoren Het gevaar bestond dat mannen als Nees- kens en Cruyff zich met ten volle zouden inzetten Tenslotte is dat vóór het wereldkampioenschap ook herhaaldelijk het geval ge weest Als dat tegen Zweden ook gebeurd was, waren wij er de dupe van geworden Wij hebben gesteld laat de ploeg van Duits land de eerste wedstrijd na het wereldkampioenschap ook maar opknappen Wij wilden eerst eens zien hoe het zou gaan Het clubbelang speelde uiter aard ook mee De wedstrijd tegen Feyenoord is tenslotte van het grootste belang Rijvers tilde ook nogal zwaar aan net een keer opstellen en dan e- weer uit. maar dat was voor nrij niet zo'n punt Als je goed speelt kunnen ze toch niet om je heen Bovendien zijn er maar een paar man zeker van hun plaats De anderen moeten er allemaal voor spelen' Het nee zeggen deed Adrie we loverwogen. maar niet van gan ser harte. „Voor mij was het het moeilijkst De anderen hebben tenslotte allemaal al eens in het Nederlands elftal gestaan. Spe len in Oranje wil toch wel wat zeggen Ik heb er dagenlang aan gedacht Ik vond echter dat ik het tegenover de andere jongens niet kon doen. Stel je voor dat er iets zou gebeuren En tenslotte moet ik met PSV het hele jaar spelen. Je kunt wel stellen dat je in de eerste plaats aan jezelf moet denken. Maar zo ben ik niet. Ik denk echter dat veel an deren wel ja gezegd zouden heb ben". Aan zijn beslissing ging een gesprek met zijn manager en Knobel vooraf. Van Kraay: „Wij hebben toen uitdrukkelijk ge vraagd of het geen gevolgen voor de toekomst zou hebben. Knobel antwoordde dat dat niet het ge val was. Maar naar wat ik nu allemaal uit de kranten heb ver nomen heeft het wel gevolgen" Van Kraay zou overigens mo gelijk een andere beslissing hebben genomen als hij zeker geweten had dat hij zou spelen „Als Knobel tijdens het gesprek dat wij met zijn achten met hem hadden tegen mij had gezegd dat ik in ieder geval mee zou doen. had het voor mij misschien an ders gelegen. Hij heeft toen ech ter niets gezegd, hoewel het wel zijn bedoeling was mij op te stel len. Dat maakte ik pas later op uit zijn vraag hoe ik tegen Ed- ström zou spelen. Had hij het me verteld, dan had ik me er beter op voor kunnen bereiden. En naar mijn idee had Knobel het toch wel wat beter kunnen rege len. Er had niks van in de pers hoeven komen. Niet dat ik me er rl-uk om maak. Maar het is niet prettig als het allemaal zo nega tief overkomt". Wat PSV betreft. Van Kraay gelooft dat het team gerijpt is „Het vorige seizoen durfden we voor eigen publiek veel meei dan in uitwedstrijden In de uitwedstrijden was er geen evenwicht tussen aanval en ver dediging. Als Ajax en Feyenoord met 1-0 of 2-0 voorstaan is het meestal gebeurd Bij ons was dal afgelopen seizoen nog met het geval Maar Feyenoord en Ajax hebben natuurlijk veel meer er varing. De meesten van ons heb- 55 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Niemand had het verwacht, dat Rotter dams prestige-object nummer een, de betonnen gigant die onder de naam sportpaleis Ahoy door het „leven" gaat, het zou halen in de Europese sportwereld. Critici schreeuwden in de tijd dat er bijna 100 miljoen gulden werd ingestoken, dat het wegge gooid geld zou blijken te zijn. Hoe bedrogen zijn die pessi misten uitgekomen, want juist het sportpaleis Ahoy reikte, nadat de directie de eerste kinderziekten had overwon nen. naar de hoogste toppen van bekendheid. Kortom, Ahoy is een begrip geworden in Europa en soms ook daar buiten (tennis). Het succes heeft de gigant, die met van garmen onverbrekelijk lijkt verbonden met Rotterdams prestige-object nummer twee, de Metro, niet in de laatste plaats te danken aan het wie- iergebeuren dat elke winter weer plaats vindt op de houten ovaal van het belangrijkste gebouw Natuurlijk de ten toonstellingshallen hebben ook bijgedragen aan de image-building van Ahoy, maar het wielrennen en dan speciaal de zesdaagse hebben de doorslag gegeven. Peter Post, de man die jaren achtereen heerste in de zes daagsen mag de eer voor zich opeisen, dal hij het ts geweest, die Ahov naar de volwassen heid begeleidde Voordat Post de techmsche leiding van de wielerspektakels in handen kreeg en nam, werd er in Rot terdam maar een beetje aan- geklungeld. Charles Ruys en consorten dachten dat het Rot terdamse publiek, dat inder daad weinig verstand heeft van fietsen, snel tevreden zuu zijn met een paar kreukelaars die hun rondjes plichtmatig op het hout aflegden. Enige frap pante cijfers, die de kunde van Post onweerlegbaar aantonen in het seizoen '70-'71 bezoch ten 47 146 mensen de wieler- programma's. in het eerste sei zoen van Post '71-'72 waren dat er 43.894 (de ontevreden heid over het in het eerste sei zoen geboden programma werkte door). Posts tweede seizoen als matchmake: le verde een totaal van 53 794 toeschouwers op, terwijl gedu rende de vorige winter met minder dan 96 006 enthousias telingen een kaartje kochten voor een van de wielereven- ementen Deze winter - het seizoen wordt volgende week vrijdag geopend - vewacht di recteur Harv Hofmeester, dat er meer dan honderdduizend mensen zullen verschijnen Al leen bij het wielrennen, terwij] er nog bokswedstrijden en een tennistoernooi op het pro gramma staan Peter Post keurig „geklofd" in licht grijs pak. het gezicht wat strak omdat hij wat zorgen heeft, wil tn feite mets weten van het feit. dat het vooral dankzij zijn inbreng is geweest, dat Ahoy naar de Europese top groeit Post „Inderdaad is er in het eerste jaar een beetje aange- rotzooid, maar dat wil oog niet zeggen dat ik het succes heb bereikt Dat hebben we met z'n allen gedaan Toen ik hier kwam heb ik gezegd, dat het uit moest zijn met veel pro gramma's met weinig grote Peter Post De grote man achter het succes van Ahoy namen. Dat wil het publiek tegenwoordig niet meer Je kunt beter zoals we komende winter gaan doen, drie pro gramma's brengen met namen, die de mensen de hele winter niet meer zullen zien. Op geen enkele wmterbaan in Europa. En dan komt het publiek wel Peter Post is trots op Ahoy. Ondanks het feit dat hij mis schien liever gezien had dat zo'n object in Amsterdam was verrezen Hij merkt dat de Ne derlandse wielerwereld meer en meer respect afdwingt door het gebeuren op de Rotter damse ovaal. Zegt met trots: „Ahoy is uit gegroeid tot de winterbaan met het beste programma van heel Europa. Dat durf ik rustig te stellen. Ik kan geen andere baan opnoemen waar zoveel gebeurt. Niet alleen die drie grote programma's en de zes daagse. maar hier wordt ook Aog eens hard gewerkt voor de teugd. Deze winter wordt weer de amateur-driedaagse verre den en elke zondag is er popu laire Nu kijk dan maar eens om je heen en vertel mij dan waar dat nog meer gebeurt. Ik zeg je nergens." De mensen staren zich blind op het succes van de zesdaagse van Bremen, maar ze vergeten daar doorheen te kijken Daar zetten ze drie hallen met kermis-attracties open en in een andere hal wordt er nog gefietst ook Maar daar komen de mensen in Bremen met voor Dat blijkt wel uit de laat ste avond als er om elf uur ge stopt wordt. Dan zie je geen kip. Nee, in Bremen komen de mensen om de feesten en ik meen te mogen beweren, dat in Rotterdam de mensen voor het fietsen komen. En dat vind ik voor de sport erg belangrijk Voor mij is de zesdaagse van Rotterdam sportief gezien de beste van Europa" Nu kan je je natuurlijk af vragen hoe komt dat en dan kom je weer bij Peter Post te rug Want juist hij was het die het nieuwe systeem invoerde dat inhield dat de coureurs al leen 's avonds tijdens een zes daagse in de piste verschijnen En hij was het eveneens die voor Rotterdam een geweldig strak schema opstelde dat de heren coureurs noopte keihard te werken voor hun dure een ten Post „In de laatste jaren dat ik zelf fietste zag ik heus wel wat er allemaal fout ging De mensen komen niet om een aantal coureurs twee drie uur te zien slenteren over de baan Nee. ze willen actie zien en dat krijgen ze in Rotterdam. Hier zien ze dat de coureurs - ook de grote Eddy Merckx - wer ken voor hun geld En de cou reurs waarderen dat het pu bliek zo meeleeft in Rotter dam. want ze willen allemaal graag rijden. Ze weten dat er veel geld te verdienen valt en dat het publiek verschrikke lijk meeleeft En elke renner streeft toch naar succes bij het publiek Nu. dat kunnen ze hier verdienen. Maar werken zullen ze ROB VAN DEURSEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 25