„Bedrijfsarts kent onderneming beter dan econoom Vrouw gaf dochtertje te veel tabletten GROOTOUDERS REKLIMMEN MONTE ROSA RECHT SINGER ZOEKT KOPER Ministers werken elkaar tegen De Gaay F ortman naar Suriname VERVUILD BEJAARDEN TEHUIS metzler- Brochure over Frelimo-schoo] in Tanzania Kom uit de boom Joop! binnenland buitenland Wankele basis Nood Vakbeweging Verwijt Belgische astronoom overleden Immigranten Tilburgse studiedag over ontwikkelingssamenwerking On genuanceerd NAJAARSBEURS+INTER DECOR+AUTOMATENBEUFJS terdag 7 september 1974 teterken in de (geestelijke) \Y gezondheidszorg kan geen «aardevrije bezigheid zijn. Het plaatst beroepsmensen keer „p keer voor gewetensvra gen. Vragen over de maat schappelijke structuur, de so ciale en economische mach ten. Vragen ook die een zwa re politieke geladenheid heb ben. Gezondheids- en wel zijnswerkers die zinvol en af doende hulp willen bieden hulp die de oorzaak van veie kwalen wegneemt ontko men er eenvoudig niet aan zich óók maatschappij-kritisch op te stellen- Een arts, een psychiater, een psycholoog, een maatschappe lijk werker zijn niet van hun verantwoordelijkheid af door mensen te helpen de gevolgen van bepaalde situaties te bo ven te komen, als die duide- lyk maatschappelijke oorzaken hebben- Je kunt als het ware met een tabletje iemand van z'n hoofdpijn afhelpen. Dat is een goede zaak. Maar je kunt (en moet) dat doen en tegelij kertijd gaan zoeken naar de oorzaak van die hoofdpijn. Als je die niet verhelpt, komt hij gegarandeerd te zijner tijd weer terug. „Binnen en buiten de kring van werkers in de geesteüjke gezondheidszorg wordt nogal eens het verwijt (of zelfver wijt) gehoord dat het werken aan en met individuele levens problemen, het zorg besteden aan bedreigde individuele mensen en groepen niet meer is dan het sleutelen in de mar ge. Als het de maatschappij en de maatschappelijke verhou dingen zijn die mensen geeste lijk ziek maken, dan is het de maatschappij en zijn het de maatschappelijke verhoudin gen en wantoestanden die on derzoek, behandeling en bege leiding behoeven. Derhalve is het werken met de slachtof fers zo iets als het paard ach ter de wagen spannen. Of er ger nog. We bevestigen daar mee in feite de bestaande maatschappelijke orde, omdat we de mens toch weer trach ten aan te passen aan en ge schikt te maken voor de be staande maatschappelijke or de". Aldus stelde drs. C. Kui tenbrouwer directeur Stich ting Geestelijke Volksgezond heid in Noord-Holland) het probleem van die gezondheids werkers- Hij legde echter meteen sterke nadruk op het feit dat men niet zoals nogal eens wordt gedaan kan zeggen dat geestelijke gezondheids zorg maatschappij hervorming is- Dat het per definitie het zelfde is als fundamentale de mocratisering, of politieke ac tie Degenen die dat stellen miskennen, zo meent hij, twee belangrijke zaken. In de eerste plaats is het beslist niet zó dat alle geeste lijke ellende een gevolg is van uit maatschappelijke structuren voortkomende kortsluiting. Er is ook nog zo iets als menselij ke onvolmaaktheid- Heel wat geestelijke ongezondheid komt nu eenmaal voort uit lichame lijke, karakterologische, aan geboren of verworven mense lijke onvolkomenheid- In dit verband wees hij erop dat er waarschijnlijk geen enkele maatschappijvorm is die ieder- De 28ste Gemertse studiedagen van het Brabantse NKV die vorige week werden gehouden, waren gewijd aan „aspecten van de geestelijke gezondheidszorg". Een onderwerp dat door deskundigen van allerlei kanten werd belicht. Daarbij kwamen zaken aan de orde als de organi satie van die zorg, de sociale kanten ervan, onze wooncul- tuur en de geeestelijke gezondheid, het bedrijfsklimaat en zijn invloed op het welzijn, het geloof als factor in de gees telijke gezondheidszorg. Een van de vragen die door ver- scliilende sprekers op het tapijt werd gebracht was, of wer kers in de welzijns- en gezondheidssectoren als zodanig des kundig zijn als liet gaat over vragen van maatschappelijke structuur. Waarbij de meningen hier en daar duidelijk te genover elkaar stonden. Dat aspect van het vraagstuk be handelt onze redacteur Jacques Levij in bijgaande beschou wing. een geluk, een harmonieus le ven kan garanderen. Er zullen steeds mensen klem raken. Daarom zal geestelijke ge zondheidszorg geen voorbij gaande activiteit zijn. In de tweede plaats bestaat het gevaar dat in de geestelij ke gezondheidszorg, en meer in het algemeen in het wel zijnswerk, de pretentie gaat groeien dat die zorg, dat werk, het antwoord weet op alle kwalen. Dat men gaat denken dat daar wél de kennis aanwe zig is om vast te stellen wat goed is voor de mensen en dat die zorg (dat werk) kan aan geven, hoe de maatschappij gestructureerd moet zijn. In dit verband sloot drs Kuitenbrouwer zich aan bij wat professor dr. J. Stolte had opgemerkt. „Schoenmaker blijf bij je leest". Sprekend over de psychiatrie wees de Tilburgse hoogleraar erop dat onder in vloed van de opvattingen van Freud geniale gedachten maar nooit echt wetenschappe lijk getoetst uitgangsmate riaal hebben geleverd voor in teressante theorieën. Vooral van psychologen, sociologen, pedagogen- Ze onderkennen de wankele basis ervan niet, of niet voldoende- „Tegelijkertijd werd de deur geopend voor de psychia ter met de uitnodiging om al lerlei maatschappelijke proble men op te lossen of te helpen oplossen. Hij werd degene die de sleutel had, waarmee aller lei geheime kasten konden worden ontsloten. Maar door de verplaatsing van zijn posi tie werd hij steeds minder binnen de geneeskundige pro fessie gehouden. Hij ging zich bemoeien met allerlei vraag stukken van geestelijke en so ciale aard- Daarvoor had hij niet de nodige opleiding ge had- Hij lijkt veelal de scheidsrechter te zijn gewor den bij allerlei sociale conflic ten. Zijn invloed is zelfs in het politieke vlak niet gering. Al was het alleen maar via de Freudiaanse inslag die zo sterk de neo-Marxisten door trekt". Professor Stolte sprak dan ook in Gemert de wens uit dat de psychiater weer arts gaat worden en zidh gaat be perken tot zijn direct medische taak. Er is niets tegen als de arts, de psychiater, de pedagoog, door wat zij ervaren in hun beroepsuitoefening sociaal en zal daarbij minstens een zo belangrijke en in ieder geval meer uitgesproken taak heb ben"- Die draad werd ook weer opgepakt door drs. H. Hane- kamp (pastoraa-1-theologisch medewerker van het NKV). Hij stelt zich op het standpunt dat werkers uit de geestelijke gezondheidszorg hun mond moeten opendoen over wat zij dag-in-dag-uit ervaren aan geestelijke nood die voortkomt uit op hol geslagen machtsver houdingen in het economische leven. „Jarenlang hebben wij ge luisterd naar het levensverhaal van mensen en naar alle teleur stellingen die zij in hun le vens hebben opgelopen. Uren lang hebben wij geluisterd naar het verhaal van vreugde en verdriet van degenen die werken in de bedrijfsorganisa ties. Ik meen zelfs te mogen stellen, dat een bedrijfsarts, een industrie-pastor, een psy chotherapeut in een van de herstellingsoorden van Her wonnen Levenskracht, en waarschijnlijk zelfs een huis arts en een psychiater, het bedrijfsleven van binnenuit beter kennen dan welke eco noom of manager ook- Het is niet toevallig dat uit de sector van het welzijnswerk steeds fellere protesten komen en men er zich meer en meer bewust wordt van het feit dat voor een gezonde samenleving een kritische beschouwing v-an dat bedrijfsleven zelf noodza kelijk is"- Waarmee een van de belang rijke centrale thema's en het verschil van mening erover duidelijk getekend werd. Drs. Hanekamp stelde verder, on der andere, dat de meeste sta 'kingen niet ontstaan uit grote re materiële behoeften, maar als reactie op onlustgevoelens die al jarenlang leven bij werknemers. Zij reageren door zo'n staking hun onmacht af- maatschappelijk bewogen ra ken. Maar, zo stelde hij, als zij op die vlakken in actie ko men, zijn zij geen deskundi gen Dan zijn zij goedwillende leken, als vele anderen. Uit de woorden van profes sor Stolte meende drs. Kuiten brouwer angst te horen voor de pretenties van de psychia trie. Een anigst die hij kenne lijk wat overdreven vond. Hij stelde daarom dat de geestelijke gezondheidszorg moet doen wat ze altijd heeft gedaan: onderzoeken, begelei den, behandelen. Oorzaken en aanleidingen moet ze analy seren- Op grond van die on derzoekingen dient ze preven tieve activiteiten te ontwikke lingen en voorlichting te ge ven „Daarnaast en noodzakelijk daarmee verbonden (m-oet ze): structurele wantoestanden sig naleren en veranderingen be vorderen en zo nodig active ren. Het vormgeven aan maat schappelijke veranderingen is niet de exclusieve taak van de geestelijke gezondheidszorg. Dat is onze -gemeenschappelij ke opdracht- De vakbeweging Hij had ook een fel verwijt aan het adres van de vakbe weging- „De vakbeweging heeft tot nu toe weinig aan dacht gehad voor het werkelij ke geluk van de werknemers. Zij heeft zich door de econo mie laten verleiden om een wel vaartsbeweging te worden en ls zodoende op een dwaal spoor geraakt. Een welvaarts vakbeweging wordt dan in feite een kracht die de be staande situatie helpt in stand houden. Op deze wijze is ze mede-sohuldig aan de onrecht vaardigheid die er alom •heerst". Een onrechtvaardig heid die vele mensen op den duur ziek maakt. Waarmee op dit Gemertse congres over dit aspect van de geestelijke gezondheidszorg de kring gesloten was. Omdat drs Hanekamp niet nader om schreef wat hij verstaat onder „werkelijk geluk" en preten deert dat vanuit de geestelijke gezondheidszorg daarvoor een pasklaar recept gegeven kan worden. Een opvatting waarte gen met name drs. Kuiten brouwer met grote nadruk waarschuwde. JACQUES LEVIJ ASSEN (ANP) De offi cier van justitie bij de recht bank in Assen, mr. C. J. Van Oldenbeek, heeft gisteren een jaar gevangenisstraf met af bek van het voorarrest en ter beschikkingstelling van de re- gering geëist tegen de 29-jari- ge Harmina S-G- uit Nieuw- Balinge. Zij zou met voorbe dachte rade opzettelijk haar 3- jarig dochtertje Wilma hebbeD willen doden. Daartoe zou ze omstreeks 3 april van dit jaar het meisje wjf en 29 mei van dit jaar acht tabletten tegretol (earba- Wazepine) hebben toegediend. Het meisje mocht aanvanke- Hja op doktersadvies slechts drie maal een kwart labiet per dag innemen. Na drie april werd het toedienen van dit medicijn verboden Het kind raakte telkens be wusteloos maar kon mede door toedoen van de moeder wor- den opgenomen in het Bethes- da-ziekenhuis in Hoogeveen waar ze kon genezen. De verdachte ontkende haar kind te hebben willen doden, Als enige beweegreden voor naar gedrag gaf ze op dat ze °an,g was door voortdurende ouenigheid in haar tweede hu- fel uk haar man en haar kind V® moeten verliezen. Haar eer- j>le huwelijk was gestrand en de scheiding waren twee kwderen haar eerste man toe- Sewezen. ,.^e raadsman mr- R. van der !en uh Assen bepleitte vrij spraak voor de ten laste geleg- J Boging tot doden, omdat de °uw volgens hem bij de uit- oering van het misdrijf vrij- Jilu was teruggetreden- Hij ntte wel mishandeling be- n. Mr. Van der Molen be pleitte een gevangenisstraf met een voorwaardelijk ge deelte met als bijzondere voorwaarde verplichte opne ming van zijn cliënt in een jpsychiatrisch ziekenhuis. De reahtbank zal v-olgeiide week vrijdag uitspraak doen. (ADVERTENTIE) KEULEN (DPA) West- duitse ambtenaren hebben bij een controle in een particulier bejaardentehuis in Nideggen, in de deelstaat Noordrijn- Westfalen, onbeschrijflijke toe standen aangetroffen. De vijfenveertig ouden van dagen die in het tehuis „ver pleegd" werden waren tonaal vervuild- Ze lagen in verroeste ledikanten en het beddegoed was ontzettend smerig- Overal lag het vuil vingersdik en in de kamers hinigen spinneweb- ben. In de meeste vertrekken was de verlichting defect en functioneerde de waterleiding niet. Het merendeel van de bejaarden moest in een zie kenhuis opgenomen worden. Hk-t tehuis is op last van de autoriteiten gesloten. ALAGNA SESLA (ITA- Llë), (AP) De „expeditie der grootouders" is erin ge slaagd een van de hoogste bergen van Europa te be klimmen- Het doel van de expeditie was te bewijzen dat zij in bergschoenen even fit zijn als op pantoffels- Een groep mannen en vrouwen, wier leeftijd vari eerde van 51 tot 78 jaar maakte donderdag een ex cursie naar de Monta Rosa- Gisteren kwam het gezel schap gezond en wel terug in Alagna Sesia. Het gezelschap was daar woensdag aangekomen en trok vervolgens in anderhalf uur naar de Gnifettiberghut op 3.647 meter hoogte. I11 die hut werd de naüht doorge bracht. De volgende ochtend om 05-45 uur werd de terugtocht aanvaard via de bergpaden en over gletschers- Het was koud weer en er stond een onaangename wind. Alle mannen waren 60 jaar of ou der. De vrouwen moesten bo ven de 50 zijn. De oudste man van het gezelschap, Francesco Revel- h, was 90 jaar oud. Hij haal de de top echter niet, maar bleef achter in de halverwe ge de top gelegen margheri- tahut- Hij deed dit op ver zoek van de artsen- Een twaalftal klimmers bleef donderdag in de Gni- fettihiut niet zozeer omdat zij moe en der daigen z-at waren, maar omdat zij tot 2 uur in de morgen hadden zitten zingen en drinken Drie artsen, twee verpleeg sters met een draagbaar, zuurstof en geneesmiddelen begeleidden de groep- Zij hoefden niet in actie te ko men. De expeditie was geor ganiseerd door de Alpenclub van Matoate bij Milaan. wil: ieders oogmerk! De Hagenaar Joop Glimmer veen (45) moet op dinsdag 10 september voor de rechtbank in Den Haag terecht staan voor discriminatie van Surina- mers en Antillianen In mei van dit jaar heeft hij als kan didaat voor de verkiezingen voor de gemeenteraad zijn stadgenoten om omgeroepen Den Haag te bevrijden van de „plaag van Surinamprs en An- fillianeir"- BRUSSEL (ANP) Op 72 jarige leeftiijd is in België overleden de bekende sterren kundige Jean Ver baandert. Verbaandert kreeg wereldbe- Tendheid nadat hij samen met lijn collega Paul Melchior hei 'ogeheten horizontale kwarts or loge haü «itgevonden. Verbaandert was doctor in de fysioa en de wiskunde en hij doceerde sterrenkunde aan de polytechnische faculteit te Bergen. Voorst was hiij direc teur van het koninklijk obser vatorium te Ukfcel. Hij schreef! talrijke werken over sterren kunde en getijdenbewegingen. Bovendien wan hij lid van de internationale vereniging van sterrenkundigen, van het Bel- gascih nationaal comité voor sterrenkunde en geofysica en Belgisch vertegenwoordiger van de vaste internationale oommissie voor tijdmeting. SYDNEY (ANP) „Immi granten zijn het slachtoffer van discriminatie in Australië. Voor velen'van hen worden de moeilijkheden, die gepaard gaian met het opzetten van een nieuw bestoan in een voor hen nieuw land, nog vergroot, doordat Australiërs duidelijk laten blijken, dat ze niet op immigranten gesteld zijn of doordat zij zich niets van hen aantrekken". Aldus verklaar de bisschoppelijke commissie Justitia et Pax (gerechtigheid en vrede) in Australië. NIJMEGEN (ANP) De directie van Singer B elt alles in het werk om e. .co per voor het in moeilijkncden verkerende bedrijf, dat gespe cialiseerd is in het vervaardi gen van kantoormachines, te vinden. Naar ir. W.B. Brou wer, directeur van Singer Nij megen, gisteren meedeelde, zijn contacten gelegd met een tiental geïnteresseerde bedrij ven afkomstig uit Nederland en het buitenland. De heer Brouwer wilde nog niet losla ten om welke branches het daarbij gaat- (Van onze correspondent) TILBURG In onze edi tie van gisteren meldden wjj dat opnieuw 2 wollenstof- fenfabrieken in Tilburg in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Op de eerste van een reeks studiebijeen komsten over ontwikke lingssamenwerking, die in de Tilburgse hogeschool is gehouden, hebben enkele vakbondsbestuurders ge steld, dat in het kader van ontwikkelingshulp de minis ters elkaar tegenwerken. De heer Pronk (Ontwikke- lngssamenwerking) zegt en doet lieel andere dingen dan de heer Lubbers (Economi sche Zaken). De een wil graag Nederlandse bedrijfs takken afbouwen en over brengen naar ontwikkelings landen. De ander geeft steun aan die bedrijfstakken opdat die er niet onderdoor gaan Ontwikkelingshulp is een .goed ding. Maar waarom moet de Nederlandse gemeenschap de gevolgen ervan dragen. Die moeten niiet worden afgewen teld op de mensen die in die .bedrijfstak hun brood verdie nen. Professor F. van Dam uit Groningen, hoofd beleidsvoor bereiding ontwikkelingssa menwerking van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken vertelde op de Tiftwrgse bij eenkomst dat de moeilijkhe den waarin vele Nederlandse ■bedrijven verkeren, meestal geen gevolg zijn vain goedkope import udf de ontwikkeliaas- landen. Bet zijn zo, stelde hij, de geïndustrialiserede landen - en met name de EEG-partners - die daar schvld aan zijn. „Bk ben er dan ook een voorstan der van dat we die Europese integratie afremmen, omdat er paal en perk gesteld moet worden aan de afbraak van de eigen industrie. En opdat ze kunnen komen tot een verant woorde begeleide herstructu rering van die industrie. Nu laten we in Nederland op dit gebied Gods wateT over Gods akker lopen, hoewel minister Pronk in de nieuwe begroting 35 miljoen gulden heeft uitge trokken om Nederlandse in- (Vian onze redactie buiten land) HAARLEM De Mondlane- Stiohting te Haarlem, opge richt in 1969, steunt met geld en goederen de bevrijdingsbe wegingen MPLA in Angola, Frelimio in Mozambique en PAIGC in Guinee-Bissau, Thans heeft deze stichting een brochure uitgegeven, getiteld „Banigamoyo, Tanzania - een middelbare school van het Frelimo, de bevrijdingsbewe ging van Mozambique". Het verhaal is samengesteld uit de ervaringen van twee Nederlandse leraren, die met nog drie landgenoten, Amen- kanen, Brazilianen, Engelsen, Oostduitsers ea leraren uit Mozambique les geven op deze merkwaardige school, die in Banigamoyo in Tanzania is ge legen en wtaar 180 jongens en meisjes uit Mozambique die lessen volgen. Het boekje is zeer bevatte lijk geschreven voor de eerste drie klassen van het voortge zet ondeiwijs. De samenstel Iers - Hetty Werker en Ine WiMemsen - hopen uiteraard dat het za.l bijdragen tot ver dieping van kennis en inzicht omtrent het kolonialisme en de strijd daartegen. Zeer over zichtelijk en verlucht met en kele foto's wordt een indruk gegeven van de organisatie van de school fn Bangamoyo, wordt bet lesrooster belicht en gewezen op het belang van de landbouw. In de grote vakan tie - drie maanden lang - ke ren de leerlingen terug naar Mozambique, waar zij dan od hun beurt de mensen leren lezen en schrijven duslrieëm te helpen die gebukt gaan onder de gevolgen van de ontwikkelingssamenwer king". De heer O.M. Bender (vak bondsbestuurder) vroeg zich af of al die mensen die zo ongenuanceerd pleiten voor overbrengen van Nederlandse bedrijven naar ontwikkelings landen wel weten waarover ze het hebben. „Die kreten doen het wel goed in bepaalde krin gen. Maar wij moeten de men sen vertellen dat ze werkloos zijn geworden. Dat is de wer kelijkheid. Bovendien heeft de enorme afbraak van de Neder landse textiel-, schoenen-, leer- en leerwarenindustrie niet ge leid tot bedrijfsvestiging op grote schaal in de ontwikke lingslanden. Frankrijk en Ita lië profiteren er met name van. Nog wel met overheidssteun. In Zuid-Italië b.v. bouwt men nu een enorme lederindustrie op. Professor Van Dam uit Gro ningen wees er in de discussie op dat het economisch leven en vrijwel alle kapitaal wordt beheerd door grote iiternatio nale institutionele beleggers en de banken. De grote multi nationale ondernemingen heb ben heel het produktiesysteem in handen en zijn nauw ver bonden aan die enorme kapi taalverschaffers. De EEG heeft talloze handelsbarrières ge slecht en dat internationale ka pitaal en de multinationals slokekn nu alle ruimte op die er gekomen is. Daarom ben ik tegen een versnelde Europese integratie. De Nederlandse overheid heeft in eigen land economisch vrij wel niets te zeggen, Het wordt hoog tijd dat er internationaal e engreep komt op de krediet verschaffers en de trusts. Dat kan alleen maar als de rege ringen en de vakbonden zich ook internationaal gaan orga niseren. De Gjjoiiingse hoogleraar wees er ook a] op dat de Westeuropese landen op dit moment druk bezig zijn met het soheppen van rrneuwe eco nomische verhoudingen met het Sovjetblok. Die Westeuro pese landen beseffen d-at in dat blok grote grondstoffen- voorraden aanwezig zijn. Dat is een EEG politiek waartegen Nederland zich beslist niet verzet, maar men moet goed beseffen dat oök die ontwik keling gaat ten koste van de ontwikkelingslanden. SCHIPHOL (ANP) Voor een werkSfczoek van een week aan Suriname en de Neder landse Antillen zijn minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken, belast met aan gelegenheden betreffende Su riname en de Nederlandse An tillen, en staatssecretaris De Goede van financiën gister middag van Schiphol naar Pa ramaribo vertrokken. Dit werkbezoek past in het kader van het regelmatig overleg op ministerieel niveau betreffende de ontwikkelings samenwerking, zoals dat tij dens de laatste ontmoeting tussen de premiers van Neder land, Suriname en de Antillen is overeengekomen. In Paramaribo zullen de Ne derlandse bewindslieden ont moetingen hebben met onder meer de Surinaamse premier tevens minister van financiën» de heer H. Arron, met minis ter Karamat Ali van Openbare Werken en Verkeer en minis ter Cambridge van Opbouw. Minister De Gaay Fortman verklaarde voor zijn vertrek op Schiphol geen brief van het Nederlandse kabinet mee te nemen met voorstellen tot spreiding en regelingen van de stroom S-urinamers naar Ne derland „Wel kan ik de wens dat de besprekingen hierover spoedig moeten beginnen overbrengen", zo zei de heer De Gaay Fortman, die de uit tocht van Suriname-rs naar ons land een „gemeenschappelijk probleem" noemde- UtoT V hebt het m de krant kunnen lezen: de rente bij uitstel van belastingbetaling is opgetrok ken van 6-6tot 10%. Weer een van de vele nare gevolgen van de. inflatie waartegen ook de regering Joop Den Uyl ver geefs vecht. Maar ook een gunstig bericht op dit terrein ontbreekt dit maal niet in onze kolom. Zo hebben we dank zij het hin derlijk optreden van de boe ren renteloos uitstel gekregen voor de betaling van alle voorlopige en nader-voor- lopige aanslagen inkomstenbe lasting 1973 en wel tot het einde van dit jaar. Het merk waardige van deze maatregel is dat iedereen ervan kan pro fiteren, dus ook de man dia dik in zijn liquiditeiten zit. Dit is ongetwijfeld niet de be doeling geweest van de rege ring; de faciliteit ia in het leven geroepen voor onderne mers die door oliecrisis, infla tie, EEG en andere rampen m liquiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt. Maar de fiscus zag géén kans op korte termijn de bokken van de schapen te scheiden. En zó profiteert Jan en alleman van de noodtoe stand van de boeren. In het recht en speciaal in het fiscaal recht wordt dit ver schijnsel aangeduid als „het beginsel van de geoorloofde rechtsverfijning". Waarmea gezegd wil zijn dat een maat regel soms ruwer uitvalt dan bedoeld is omdat de middelen voor een verdere rechtsverfü- ning ontbreken. Wat kost nu dit renteloos uit stel aan de regering? Minister Van der Stee (landbouw) liet zich een bedrag van 20 mil joen ontvallen maar voegde er fluks aan toe dat dit een heel globale schatting was. Men weet n.l. niet wat er reeds op deze aanslagen betaald is en wat er betaald zal worden. Juist met deze laatste catelo- rie. de conscdciëntieuze belas tingbetaler, heb ik een beetje te doen. Zou- met het oog op deze categorie toch niet een verfijning op zijn plaats zijn geweest? Had men niet onder handhaving van het algemeen uitstel een stimulans en belo ning moeten scheppen voor mensen die hun belasting schuld ondanks het moratori um op de normale tijd willen voldoen. Dit had dunkt met makkelijk kunnen geschieden door een belastingkorting toe te staan. Ik denk hierbij aan een kor ting van 3/4% voor iedere maand die men te vroeg be taalt Zo zou iemand met een voorlopige aanslag IB 1973 van 50.000 (die hij krach tens het moratorium eerst op 1 januari 1975 hoeft te voldoen) bij betaling vóór 1 september a.s. een korting krijgen van 4 maal 33/4% van 50.000 is 1500. Voor de Staat zou dit het voordeel hebben dat zijn be lastingontvangsten regelmatig zouden blijven vloeien en zijn leencapaciteit onaangetast zou blijven; voor de burger dat hij zich van zijn belastingschuld zou kunnen bevrijden door be taling van een gereduceerd bedrag. Maar belangrijker dan dit alles acht ik het psycholo gisch effect van een dergelijke maatregel- Het zou als het wa re een gebaar van instemming en goedkeuring betekenen van de fiscus jegens hen die van hun goede wil doen blijken. Het zou helemaal passen in de empirisch-antropologische vi sie op ons menselijk samen zijn van dr. Annie Terruwe, de z.g. bevestigingstheorie. Ik zou een dergelijke belastingre ductie dan ook niet als een incidentele maar als een blij vende maatregel willen zien ingevoerd voor allen die voortijdig hun belastingschul den voldoen- Een gesprek van de regering met genoemde Nijmeegse psychiater zou in dit verband stimulerend kun nen werken. Ik wil daarom besluiten met een variant op de titel van haar zo juist verschenen boek je 1): Kom uit de boom Joop, en eet eens met Annie! D'OUWE 1) Dr. A. Terruwe „Kom uit de boom Zacheus, ik kom bij je eten". De Tijdstroom 1974, welk boekje recentelijk werd aangeboden aan kardinaal Al- frink bij gelegenheid van zijn prieeterj u-bileum. (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT v. NAJAARSBEURS+ INTER DECOR zondag 8 sept. 10-18 uur overige dagen 9-18 uur AUTOMATENBEURS ma 9 t/m do 12 sept. dagelijks 9-18 uur

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11