OU? )dieus Politiestop door Kamer verworpen Brabant heeft over 75 jaar geen bos meer" Brand richt ravage aan in centrum Harlingen r» (een onjuist Brief Luns aan Vredeling duurzamere produkten besparen veel Laat 'ns wat van je lij margarine man dalen TUC wil Engeland uit EEG bijeenkomst over efficiënt grondstoffenverbruik kunsfkijkMen 1 75,= mdrkf binnenland buitenland juister Lubbers: i Houtprijzen Steun Belgische politieke partijen NEDERLAAG VAN AGT EN DE GAAY FORTMAN Verlengen R. D. SIKKEL: CDA-fractie wil inzage in advies Raad van State Nog dit jaar concept wet geluidshinder Wantel WantJ- Loótuumó '"liii i-r rff ,eeIden uit Rotterdam DEHAAN-BUSSUM Perschef bisdom Roermond stopt samenwerking met kerkprovincie lies! 78I 6 sePtember 1974 olen/Loft japon. 4 kleurslellinqen. 38/46 antel. laken kwaliteit, erzijde doorgestiH. camel, oud- rose, arine, donkerbruin i rood. 40/50 Groningen, Den Ilaug^ t: Amsterdam-Boren 7 IJ, I Utrecht-Hoog Catharijne.\ 17 OEJJ HAAG (ANP) Mi- „jjter Lubbers van Economi- I _,e Zaken vindt niet dat er I aanzien van margarine een „juist prijsbeleid wordt ge voerd Hij wijst hiermee de ju waren van de hand die het junsumenten Kontakt onlangs «en dit beleid heeft aange- ieerd. De minister zegt dit in brief aan het Konsumen- ten Kontakt De bewindsman erkent dat ii, prijsverhogingen wordt van de vervangings waarde van de grondstoffen. betekent dat men zich af- I vraagt wat de aanschafprijs nr, "de grondstoffen is ge weest, maar wat het een in- kost om er nieuwe ,offen voor terug te ko- I pa,, dus ze te vervangen. Die isrvangingswaarde is welis waar het uitgangspunt, aldus minister Lubbers, maar al en- kole keren (in a,pril en in juli- lugnstus j.l.) is de berekening „merkelijk gecorrigeerd voor po voorraad winsten IVan een onzer verslaggevers) ZAANDAM Als de ver- i jtoring tussen aanbod en vraag van hout voortduurt bestaat er grote kans, dat de houtprijzen gaan dalen. Dit verwacht de heer tl. Stadermann, directeur van de Houthandel William Pont in Zaandam en voorzitter van de Nederlandse Hout bond- Vorig jaar toen de vraag I groter werd dan het aanbod, gingen de prijzen fors omhoog. Door allerlei oorzaken, waar- er oliecrisis en teruglopen- de activiteiten i-n de bouw, liep de vraag dit jaar echter sterkterug'. BRUSSEL (ANP) De po- I litieke partijen in België krij ten nog dit jaar financiële steun van de staat. Volgens de j „Gazet van Antwerpen" gaat l-iet om een bedrag van onge- veer 5,5 miljoen gulden dat pondspondsgewijze over de partijen verdeeld wordt. Be vestiging van dit bericht kon liet worden verkregen omdat de regering er geen uitlatin- ten over wil doen. (Vervolg van pag. 1) In zijn brief schrijft Luns verder o.m. dat hij wel ver plicht is, gezien zijn functie, te reageren „op de zo grove aanval die uwe excellentie op mij heeft gericht". Luns toont zich verbaasd over het feit dat Vredeling zijn bezwaren tegen het beleid van de Navo-secre- taris-generaal nooit eerder kenbaar heeft gemaakt, b.v. in de Navo-ministerraad, of in een persoonlijk gesprek „Het is zeer te betreuren dat uwe excellentie het oir- baar heeft geacht zich te be dienen van zulike grove taal tijdens het bewuste interview. Het is mij", zo schrijft Luns verder, „gebleken, dat uw ge ruchtmakende opmerkingen zeer uitvoerig door de in Den Haag geaccrediteerde verte genwoordigers van de vreem de mogendheden werden ge rapporteerd aan de diverse hoofdsteden. Ik moet derhalve helaas bevestigen dat het ge beurde bij de bondgenoten een slechte .indruk heeft gemaakt en het aanzien van ons land duidelijk heeft geschaad"- Luns zegt ook de excuses van' het Nederlandse kabinet te waarderen en ook nota te hebben genomen van het feit dat Vredeling uit zijn opmer kingen geen politieke conse quentie heeft hoeven te trek ken. „Hoe, in het licht van de door u gebruikte grove en be ledigende taal, gesteld kan worden dat u niet de bedoe ling had te kwetsen, ontgaat mij echter ten enemale". De secretaris-generaal van de Navo verzekert Vredeling tenslotte dat, „ondanks de mij aangedane bejegening, u gedu rende de u nog resterende ambtsperiode zult kunnen blij ven rekenen in de uitoefening van uw hoge ambt o,p een volstrekt correct optreden mij nerzijds bij onze onvermijde lijke officiële contacten"- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zevenaar, Uden, Deurne en Tietjerkstra- deel zullen waarschijnlijk binnenkort een eigen gemeente lijk politiekorps krijgen. Vier andere gemeenten, waaron der Etten-Leur, zullen naar verwachting binnen afzienbare tijd ook van rijkspolitie op gemeentepolitie overgaan. zijn met de huidige rijkspoli tie zwaar onderbezet- Vorming van een eigen gemeentelijk politiekorps zou die onderbe zetting kunnen wSgwerken- De heer Bremen (KVP) hield de bewindslieden een mogelijke tussenvorm voor: zouden gewesten nis Rijnmond en Eind-hoven niet nu al de bestaande korpsen in hun ge meenten tot een goede eenheid kunnen samensmeden? Voor- De ministers Van Agt van justitie en De Gaay Fortman senior van binnenlandse zaken willen dat tegenhouden- Hun voorstel daartoe zal echter op iitiatief van de PvdA en de VVD door de overgrote meer derheid van de Tweede Ka mer worden verworpen. Slechts een aantal leden van de drie CDA-fracties is bereid, de regering te steunen. Volgens de geldende politie wet gaat een gemeente bij overschrijding van de grens van 25.000 inwoners automa tisch over van rijkspolitie op gemeentepolitie. In afwachting van de indiening van een ge- westwet en de vorming van gewestelijke politiekorpsen heeft de regering zes jaar ge leden deze gang van zaken voor een periode van vijf jaar afgestopt. Slechts enkele zeer snel groeiende gemeenten (Ca- pelle aan die IJssel, Zoe-ter- meer, Pu,mierend en Spijke- nisse) rond de grote steden in de randstad mochten nog op gemeentepolitie overgaan- Dat'systeem wil de regering nu met enige terugwerkende kracht weer met vijf jiaar ver lengen. De Tweede Kamer bleek daar gisteren absoluut tegen te zijn. Het is lang niet zeker, diat de gewesten en de gewestelijke politie er al bin nen vijf jaar (intussen vier jaar) zullen zijn. Bovendien is gebleken, dat gemeentelijke politiekorpsen gemakkelijker personeel kunnen aantrekken dan de rijkspolitie. De ge meenten, die nu voor de over gang in aanmerking komen, (Van een onzer verslaggevers). NUNSPEET Plaatsver vangend directeur ir. D. Sik kel van Staatsbosbeheer denkt dat op de schrale (ronden van Brabant en Drente over zo'n 75 jaar Seen hossen meer zullen staan. H.j sprak deze ge dachte uit. gisteren tijdens 'en ontmoeting met de pers, voorafgaand aan het jubi leumcongres „Met Wortel en Tak", dat het 75-jarige staatsbosbeheer op 18 en 19 september in Utrecht zal «ouden. Ik voorzie", aldus ir. Sik- ka, „dat de bossen in Brabant geleidelijk zullen veranderen natuurterreinen met bij voorbeeld zandverstuivingen, hodevelden, vennen, vlieg dennen en berkopstand-en. D't zou dan een gevolg zijn fan een bewust beleid". e Deer Sikkel zei dit tij ras een beschouwing over toekomst van de Neder- andse bosbouw toen de a'a-n- J«ng ter sprake kwam die verschillende zijden wordt uitgeoefend om de Ne derlandse bosbouwproduktie uit te breiden. „Diat zou al leen maar zin hebben", aldus de heer Sikkel, „als men overschakelt naar meer loof- houtproduktie en daarvoor heeft men de betere gronden nodig, met andere woorden: de gronden die de boeren nu gebruiken dn betere land bouwgebieden. De vraag is natuurt ijk of de Nederlandse samenleving die prijs zou willen betalen voor meer produktiiebos". Voor een verdere- bospro- diuktieverbeterimg zag de heer Sikkel de oplossing lig gen in intensivering van de bosbouw op vruchtbare grom den en een gelijktijdige ver mindering of staking van de economisch weinig zinvolle bosbouw in Drente en op het Brabantse zand. Voor de re creatie en bet landschap, al dus de heer Sikkel, zijn na tuurterreinen even belang rijk en goed ais bossen en wellicht zelfs beter dan de huidige, vaak monotone naaldbossen. (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG De christen democratische fracties in d e Tweede Kamer hebben felle kritiek op het door de rege ring ingediend wetsontwerp tot verhoging van de rechten van successie, van schenking en van overgang. Het wetsont werp werd verleden jaar sep tember in de miljoenennota aangekondigd, omdat de ver hoging van de rechten (op jaarbasis 40 miljoen gulden extra opbrengst) onderdeel uitmaakt van het belasting- dekkingsplan van de regering voor dit jaar. De Tweede Ka mer kreeg het ontwerp pas op II juni j.l onder ogen. De nieuwe tarieven (verhoging met 20 opcenten) zouden op 1 oktober a.s. moeten ingaan- De KVP-, ARP- en CHU- fracties vragen zich af of dit te maken heeft met de advie zen van de Raad van State. Zij vragen de regering' deze adviezen desnoods vertrou welijk aan de kamer te verstrekken- Of wil de rege ring het wetsontwerp nu deel laten uitmaken van het dek kingsplan voor het komende jaar? aldus de fracties. Men vraagt zidh ook af of het wel verantwoord is de nieuwe ta rieven met terugwerkende kracht te laten ingaan, omdat de parlementaire behandeling niet vóór 1- oktober zal zijn voltooid. VUGHT (ANP) Voor het einde van dit jaar zal de nieu we wet inzake geluidshinder in concept verschijnen- Dit zei mevrouw I. Vorrink, minister van volksgezondheid en mi lieuhygiëne gistermorgen in Vught tijdens de opening van een cursus geluidsbewaking. Volgens minister Vorrink is er dringend behoefte aan een nieuwe wetgeving teneinde een totale aanpak van de pro blemen van de geluidshinder mogelijk .te maken. De grond slagen voor de nieuwe wet zijn, zo vertelde de minister, terug te vinden in het rapport van de gezondheidsraad. beelden van nauwe sarnenwer- kig tussen de korpsen vindt men nu ook al in de oostelijke mijnstreek en in het Gooi. Een andere mogelijkheid zou vol gens de heer Breimen spre kend namens de drie CDA- fractie» de vorming kunnen zijn van provinciale politie korpsen, omdat „de gewesten nog wel zeer lang op zich zullen laten wachten". De heren Stofferen (PvdA) en Koning (VVD) wezen het stopwetje van de regering na mens hum fracties resoluut af. Ook de heren Keuning (DS '70\, Jongeling (GPV) en Abmia (SGP) moesten er niets van weten. De ministers wil den echter van geen wijken weten. Zij wilden niet ingaan op een voorstel van de specia le kamercommissie om het wetsontwerp in te trekken. Minister Van Agt zei in de wandelgangen tegen commis sievoorzitter Koning: „Wij zul len strijdend in het parlement ten onder gaan". Dat zal de volgende week dan ook zeker gebeuren. BRIGHTON (REUTER) Het Britse vakverbond TUC heeft zich gisteren op het jaarlijks congres in Brighton opnieuw verzet tegen het lid maatschap van Engeland van de Europese Economische Ge meenschap. Met. overgrote meerderheid schaarden de afgevaardigden zich achter een motie waarin een zo snel mogelijke, opzeg ging van het EEG-iidmaat- schap wordt geëist. De indiener van de rtotie, John Barton van de Bond van hoger transportpersoneel, ver klaarde bij de verdediging van zijn voorstel dat hij niet ge looft in de mogelijkheid de toetredingsvoorwaarden alsnog zodanig te laten veranderen dat Engeland in de EEG zou- kunnen blijven en daarbij zijn noodzakelijke soevereini teit over het volk en het par lement kan behouden. (ADVERTENTIE) ONZE NIEUWE NAJAARSKOLLEKTIES zijn binnengekomen Elegante Dameskonfektie Ginnekenstraat 153 - Breda hoek Vam Coothplein tel. 01600 - 34965 's Maandags de gehele dag gesloten. veil! (ANP) Door «Cl* Van de economi- 1,5 'evMsduur Van produk- bruiJj grondstoffenver- luktio ""k de afvalpro- ttru, ,'ne' 30 tot 50 procent »iscL i„, ngen- Die econo- vtoriip,, vensduur kan zinvol Phod,,! ,„ver'enSd door op de en heffingen te leggen Un onderhoudsindustrie bthuin 8ron<t te brengen met learinr v 0,~ van de vi N'openfc de levensduur die teffillre..'- sciuen uh nu tiffin l g van de ver rij I ''a/uwn!' ^ordt gecompen- I Aldu« ""derhoudssfeer. gisteren in (Jtrecnt 1» ie werkgelegenheid tie Jrcte produktie-sfeer. dr. ir. W. J. Beek, voorzitter van de directie van Van den Bergh en Jurgens B.V. op een bijeenkomst over „levensduur verlenging als mogelijkheid van efficiënt grondstoffenver bruik"- De bijeenkomst is een initiatief van het koninkrijk instituut van ingenieurs en werd bijgewoond onder meer door minister Trip (Weten schapsbeleid) en dr. L B. J. Stuyt, voorzitter van TNO. De heer Beek zag nog meer mogelijkheden om grondstof fen en energie te sparen- 7-o meent hij dat eveneens 30 tot 50 procent besparing kan wor den gevonden door vergroting van de efficiency in produkbe zowel als in gebruik van ver duurzaamde nrodukten. Verder dacht hij aan: Centralisatie van goederen: dat wil bijvoorbeeld zeggen niet ieder gezin een volledige set. huishoudelijke apparaten, maar gebruik van die appara ten per groep gezinnen (ge beurt hier en daar al in Zwe den) Algemene voorzieningen a's wegen, gas, elektriciteit er> water niet nouwen op co maximaal te verwachten be lasting, maar dichter bij het gemiddelde. In een landelijk industrie beleid streven naar evenwicht tussen de factoren kapitaal en arbeid bij de produiktie- Hoewel daarvan niet te veel mag worden verwacht is ook het tegengaan van verlie zen in allerlei industriële en huishoudelijke processen van belang (bijvoorbeeld isolatie van woningen om warmtever lies tegen te gaan). Verlenging van de economi sche levensduur brengt vol gens de heer Beek met zich mee een hogere aanschafprijs van het produkt, bijvooröeel-J een auto. Om dit probleem te omzeilen, bepleitte hij andere vormen om dergelijke produk ten te verwerven, bijvoorbeeld huur. HARLINGEN (ANP) In de nacht van woensdag op donderdag heeft een felle brand gewoed in het centrum van Harlingen. -Een -snoepfa- briek, een meubelzaak, een bar en vijf woningen werden volledig in de as gelegd. Het gemeentehuis van Harlingen en een nabijgelegen warenhuis liepen brand- en waterschade op. De brand is omstreeks één uur in de meubelzaak ont staan. Het vuur greep zo snel om zich heen dat binnen korte tijd ook de omliggende panden in brand stonden. De politie van Harlingen houdt rekening met de moge lijkheid dat de brand is aan gestoken. Zij heeft de hulp ingeroepen van een speciaal rechercheteam. Rollen nylonta pijt die in de portiek lagen van de meubelinrichting Terp stra waar het vuur begon zou den zijn aangestoken. De tota le schade schat men zeker op enkele miljoenen guldens. De bewoners konden tijdig geëvacuterd worden. Persoon lijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De gezamelij he brandweerkorpsen van Harlingen, Franeker, Leeuwar- dtn, Wonseradeel alsimede van de vliegbasis Leeuwarden hebben bet vuur met groot materieel bestreden. Gister morgen otn half vijf kon het sein „brand meester" gegeven worden. verse vuurhaarden op de tweede en delde verdieping, waar balen tabak liggen opge slagen. De muren van bet 75 jaar oude pakhuis staan nog overeind, maar in het gebouw zijn diverse vloeren ingestort. De Rotterdamse brandweer verwacht zeker enkele dagen nodiig te hebben voor de na- blussingswerkzaatnheden. Over de oorzaak van de brand is noig niets bekend. De schade wordt geraamd op enkele mil joenen. Een café in het centrum van Harlingen waarvan slechts een ruïne overbleef. Na .bijna 24 uur in touw te zijn geweest is de brandweer er in geslaagd de brand in het pand Molukjcen aan de Rotter damse Rijnhaven onder con trole te krijgen. Om zes minu ten voor tien werd het sein „Brand meester" gegeven. Op dat moment waren er nog dd- ADVERTENTIE) Voor de maanderrseptember en oktoberals U-boek f 17,50 Na1 november f 24,50. Beperkte oplage!! Verkrijgbaar in de boekhandel. EEN WEGENS landverraad veroordeelde Egyptenaar is woensdag in Cairo opgehan gen. Hij zou inlichtingen ver strekt hebben aan de Israëli sche geheime dienst. DE CANADESE premier Tru- deau zal eind oktober een be zoek brengen aan Frankrijk en Brussel en later een reis maken door een aantal andere. Europese landen, waaronder Nederland. Dit is gisteren uit regeringskringen in Ottawa vernomen. DE 67-JARIGE ex-bokser Bep van Klaveren heeft het hoofd bureau van de Rotterdamse politie als vrij man verlaten Er is vastgesteld dat hij niet behoorde tot een bende van zes kledingdieven, die dinsdag avond tegelijk met hem werd gearresteerd,. DE ETHIOPISCHE radio-om roep heeft gewag gemaakt van de arrestatie van zes hoge functionarissen, onder wie de particuliere secretaris van kei zer Ilaile Selassie. Ato Johan nes Kidane- IN GROOT-BRITTANNIë wor den ieder jaar zo'n 4000 kin deren door een of beide ou ders dusdanig geslagen, ge trapt of op andere wijze mis handeld dat zij zware verwon dingen oplopen. Van deze kin deren komen er 700 om hei leven, aldus een regeringsvau- cort Enige tijd geleden mochten wij u dn gedragingen bekend geven van ene Vwi Steende- Laar uit Soest. Dit heerschap had al zijn kerst- en nieuw jaarskaarten nu al verstuurd en er ook een aan de direc teur-generaal van de PTT ge- jsonden omdat hij de duur dere postzegel vreesde én de toenemende onzekerheid dat de post op tijd wordt be zorgd. Laten wij u even waarschu wen. Dit wordt een opvoed kundig stukje (van de PTT). Anarchisten onder u en stoute kinderen kunnen betel' wat la ter weer inschakelen. De PTT-hoogste Piet heeft die Van Steendelaar nu een delegatie van drie mam op zijn dak gestuurd, die hoogstper soonlijk de nieuwjaarswensen van hun chef kwamen bren gen. Het was een flink uit de kluiten gewassen kaart. „De beste wensen zijn op tijd", stomd er op- ■fr Een forse kaart mogen we wel zeggen, want het was de eerste uit een reeks affiches die de PTT in het belang van een tijdige terpostibezorgirag van kerst- en nieuwjaarskaar ten straks op brievenbussen en PTT-au-to's gaat plakken. Voor de liefhebbers: de kaart is 40 x 20 cm groot. Dat zo'n dooTdraver nu de eerste daarvan moet ontvangen. Waren dit nu rechtse stuk» Jes? Anarchisten en stoute kinde ren kunnen weer inschake len- V Volgens ons wil de PTT ge woon dat wij de kerst- en nieuwjaarskaarten tijdig op de post doen. Amsterdam heeft een Duyn- kabouter als wethouder. Ter geruststelling: wij spra ken gisteren iemand die veer tien dagen regen had gehad in Spanje. Hij was woensdag te ruggekomen. Ha, ha. Voetballandje hè! •ir Als we Willem van Hame- gem mogen geloven wordt PSV - Feyenoord zondag een pittig partijtje. Want de Kromme heeft nog wat af te rekenen met de Eindhovense spelers die zich niet beschik baar hebben gesteld voor het Nederlands elftal. Hij vindt hen flapdrollen. Leuk- We zijn benieuwd. Daaaaadg. MERTJN ROERMOND (ANP) D« persdienst van het bisdom Roermond, geleid door de heer J. Spanjaard, heeft per 1 sep tember iedere samenwerking met de afdeling pers en publi citeit van de r.-k. kerkprovin cie verbroken. Voortaan zal Roermond weer zijn „Analee- ta" (officiële berichten, vooral bestemd voor pastores) volle dig zelf uitgeven. Aanleiding voor het terug treden van perschef Spanjaard is een kritische uitlating van dr. O. ter Reegen, secretaris kerkelijk kader van de kerk provincie, over mgr. Gijsen. ADVERENTIE 't Pilsje loopt wat uit. Een band loopt leeg. Een oud collega loopt even aan kortom: het loopt een beetje uit de hand. Als je dan ook nog een uurtje reizen moet, voordat je thuis bent, dan bel je even op. Da's aardig. En 's avonds na zessen of in het weekend bel je voor half geld door heel Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9