Padvinder in de politiek Militair bewind blijft eerste tijd Centrum-links in Spanje verenigt zich HetSpaarpapier aan toonder van de NMB, Aan u de keuze! Overleg over nieuwe golf Hilversum 3 GENERAAL PINOCHET VAN CHILI: Gesprek over natuurbehoud bij dijk verzwaring binnenland buitenland Ethiek Op zoek naar Gerald Ford (3) door Bert van Velzen Nixon Juristen Verjaardag Afgekapt Rapport Amerika roept deskundigen uit Rusland terug Veronica (5) Spaarwinstbiljet Premie Spaar Biljet "1/^0/ ti toonder. Rente tot JVF 2/0 aan toonder. Rente tot /O aan toonder. Rente tot Geeft loon naar sparen. Vrijdag 6 september 1974 11 WASHINGTON We kijken verder onder de mo torkap van Gerald Ford. Hij werd een „football- ster"; excelleerde in deze brute sport, die volgens sommigen een reflectie is van de organisatie van het Amerikaanse bedrijfsleven. Zowel de Universiteit van Michigan als die van Har vard boden hem een „foot- balP'-studiebeurs aan. Jerry koos de Universi teit van Michigan te Ann Arbor. Hij deelde daar een kamertje van drie bij drie meter met een basketbalspe ler- Het vertrekje moest vier dollar huur per week opleve ren. Jerry Ford waste borden voor een stuk levensonder houd. Zijn beste vrienden waren Jack Stiles, later de manager van zijn eerste poli tieke campagne en Philip Buchen, thans zijn juridische raadsman in het Witte Huis. In 1935 kreeg Jerry Fond de vererende uitnodiging om als prof te gaan spelen voor de Green Bay Packers en de Detroit Lions -grote namen in de Amerikaanse football- mythologie- en de Lions bo den hem tweehonderd dollar per wedstrijd voor een totaal van 14 wedstrijden in het seizoen- Jerry zag daar van af- Hij haalde dat jaar zijn eerste academische graad, die niet bijzonder veel voor stelt. Zijn voornaamste stu dieprojecten waren Ameri kaanse staatsinrichting, Euro pese geschiedenis, Vakbon den en Geld en Krediet. wend in New York- Ford in vesteerde 1000 dollar in haar carrière en hij poseerde met haar voor een fotoreportage in het blad „Look" (21 fo to's) en voor een omslag van het dure blad „Cosmopoli tan". Ford bezit dat exem plaar van „Look" nog steeds, maar hij laat het, naar hij zegt, „niet in de huiskamer rondslingeren"- Hij was toen dol op Plhyillis en Betty zou daar wel eens kwaad om kunnen worden. Jerry Ford, 19 jaar oud, was in de zomervakantie boswachter in het Yellow stone National Park. Zijn zoon Steve (18) volgde hem althans op dit punt in zijn voetsporen. De voetbal-coach van de Universiteit van Yale had een assistent nodig die ook bokslessen kon geven- Hij bood Ford 2400 dollar per jaar. Ford nam tijdens zijn vakantie bokslessen en hij deed zijn werk goed. Tot 1940, zes jaar lang was hij een sportmeester- Toen pas werd hij toegelaten aan de juridische faculteit- Zijn bes te cijfers kreeg hij voor de vakken Inkomstenbelasting en juridische ethiek - onder werpen waarmee zijn presi dentiële voorganger aanzien lijke problemen had- Jerry Ford trouwde bijna met Phyllis Brown, een beeldschone aardige jonge vrouw die later mannequin Jerry Ford kwam als een soort padvinder in de poli tiek. Hij werkte in 1940 voor de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Wendell Willkie, die door Franklin Delano Roosevelt werd verslagen. In Grand Rapids bevond de republi keinse partij zich in de wurggreep van een politieke Jerry Ford, de football- ster van de Universiteit van Michigan. uitbater, Frank McKay Een vermaard tandarts in Grand Rapids, W- („Doe") VerMeu- len had behoudens het bij houden en repareren van ge bitten slechts een grote harts tocht en dat was de verwij dering van McKay en zijn kornuiten van het politieke toneel. Jerry Ford hielp Ver- Meulen bij de oprichting van een politieke hervormings- groep Ford ging in 1942 met de Vloot naar de Pacific, maar VerMeulen hield hem van de anti-McKay-activitei- ten op de hoogte- Toen hij in 1946, 33 jaar en vrijgezel, in Grand Rapids terugkeerde wa-s hij gereed voor de Ka mer van Koophandel en de politiek. In okjtober 1947 begon de beruchte „commissie tegen on-Amerikaanse activiteiten" van het Huis van Afgevaar digden aan een onderzoek naar vermeende communisti sche infiltratie in de filmin dustrie van Hollywood- Het recentste republikeinse lid van die commissie was in november 1946 gekomen- Hij kwam uit Californië waar hij afgevaardigde Jerry Voorhis had verslagen met de einde loos herhaalde bewering dat Voorhis in het Huis van Af gevaardigden „de Moskou- lijn" stemde- De nieuwe aan winst was Richard Milhous Nixon- De artikelen 1 en 2 ver schenen in deze krant van 31 augustus en 4 septem ber. van mgr. Arizti-a, hulpbisschop van Santiago, die samen met bisschop Frenz het vredescomi- té leidt SANTIAGO (REUTER, (AFP) Het Chileense staats hoofd generaal Augusto Pino- fct heelt gezegd dat de mili- tófe regering zo nodig 20 of 25 Mr aan de macht zal blijven loor de uitvoering van haar Matschappelijke en economi- F™ Plannen. Zijn bewind is Swn overgangsregering, want naam houdt in dat het land weer zou worden overge- "tn aan „chaos en straatge- J-thteri", aldus Pinochet op een ^conferentie in Santiago. He Eeneraal zei ook dat bin- nenko t een beslissing zal val- n over het lot van vooraan staande leden van de voorma re linkse regering. De staat *ao binnenlandse oorlog kan L-gens Pinochet binnen „en- - maanden of misschien enkele dagen" worden op geheven, afhankelijk van de »v»g van „linkse extremis- .5™a activiteit". Hij consta- wrdt met tevredenheid dat Uiilenen „vertrouwen heb- a in zijn regering en ..opti- "M'isch zijn". ^»Het land is rustig omdat ■J een goede inlichtingen- J-nst hebben, dat is de enige i„n„r om be rust onder de dus te handhaven", al- ioofd. Chileense staats- m»6 ®Jneraal het doorsehe- k-tifl- de houding van de ri,. '1 kerk tegenover zijn -o ring niet helemaal naar leidersWaS' vroeg de kerk~ steun'' "slfchts geestelyke ven 1_aan do regering te ge- «iken ?ar zich niet in ha-ar gen mengen. Enkele da- lierkui hebben Chileense Hal euers' ""oder wie kardi- in u Herlriques, de junta /evraa«d °P" kenlana staat van bin- se oorlog en vrijlating van politieke gevangenen. Pi nochet antwoordde dat de re gering concrete maatregelen bestudeert om sommige gevan gen te begunstigen. Volgens welingelichte krin gen zal de regering mogelijk enkele mensen vrijlaten die van „lichtere misdrijven" be schuldigd worden, op voor waarde dat ze het land verla ten. Een dergelijke aankondi ging zou volgende week woensdag kunnen plaatsheb ben, op de eerste verjaardag van de staatsgreep in Chili. De kerkelijke leiders heb ben verklaard dat een spoedi ge terugkeer naair normale po litieke verhoudingen het aan zien van Chili in de rest van de wereld zal verbeteren. Zij dringen er bij de militaire re gering voorts op aan, dat de processen tegen politieke ge vangenen niet langer meer -voor de militaire rechtbanken worden gevoerd, maar aan de civiele rechtspraak worden onderworpen. Bijzondere zor gen maken de kerkelijke lei ders zich over het feit, dat het volk door haat en tweedracht is verdeeld. Volgens officiële cijfers zijn er in Chili nog 2000 politieke gevangenen. De waar nemers vain internationale orga nisaties schatten hun aantal echter od minstens 6000. Het verzoek van de kerkelij ke leiders is van bijzondere betekenis, te meer omdat de militaire junta geen enkele openbare kritiek op de rege ring toelaat. Verschillende po gingen van de gematigde christen-democratische partij om met de militaire regering contact op te nemen, zijn mis lukt. Een briefwisseling tussen voorzitter Patricio Aylwin van de Demooracia Cristiana met die minister van binnenlandse zaken Oscar Bonilla werd door de laatste zonder meer afge kapt. De minister verklaarde namelijk, dat de brief van de DC-voorzitter van politieke aard was, waarmee hij niets te maken had, omdat de Demo- cracia Cristiana tegelijk met de andere partijen per decreet buiten gevecht was gesteld. Sedert dit antwoord van Bo nilla aan Aylwin heerst er volkomen stilte tussen rege ring en christen-democraten. Mikpunt van kritiek is op het ogenblik het vredescomitè, dat onder leiding van de ka tholieke bisschop Fernando Ariztia en de lutherse bis schop Frenz sedert de omver werping van het bewind Al- lende ziel vooral het lot aan trekt van de politieke gevan genen en hun families. Vorige week publiceerde het dagblad „Mercurio" een oproep, onder tekend door 420 Chilenen bijna uitsluitend Chilenen van Duitse afkomst waarin erop wordt aangedrongen, dat bis schop Frenz, leider van de lu therse kerk in Chili, zal aftre den en terugkeren naar Duits land. De groep Duitse Chile nen zijn van mening, dat het vred-escomité door zijn werk en vooral door zij-n publiciteit, in het buitenland, de belangen van het land schaadt. De priester Mariano Puga. die enige tijd vast heeft gezeten, heeft verklaard, dat hij ver schillende keren intensief was ondervraagd over de persoon De internationale commissie van juristen in Genève heeft de onmiddellijke opheffing van de staat van beleg en de oor logstoestand in Chili geëist. Een tweede eis luidt, dat de berechting via militaire recht banken onder oorlogsvoor- waarden wordt stopgezet. De internationale commissie van juristen stelt deze eisen in een vandaag gepubliceerd rapport, waarin zij tevens constateert, dat er in Chili gefolterd wordt zonder dat de leden van de geheime politie en de speciale ondervragingscentra daarvoor op het matje worden geroe pen. De internationale commissip van juristen heeft op verzoek van de wereldraad van kerken drie van haar leden opdracht gegeven een onderzoek in Chi li in te s/tellen. Dit onderzoek werd in april van dit jaar verricht. Uit dit onderzoek blijkt onder meer, dat eind maart v-an dit jaar er in Chili nog 9 tot 10 duizend politieke gevangen waren en dat meeT dan 500 personen na hun ar restatie spoorloos zijn verdwe nen. De internationale com missie var juristen eist, dat de gevangenen de kans krijgen op een werkelijke juridische ver dediging en bezoek mogen ontvangen van hun familiele den. MADRID (REUTER) I Spanjes belangrijkste cen trum-linkse oppositiegroepe ringen verenigen zich in een gezamenlijk democratisch front als voorbereiding op de tijd dat Franco sterft of zich terugtrekt. Dit is in welinge lichte kringen in Madrid ver nomen. De betrokken groepe ringen hebben geweigerd zich aan te sluiten bij de „Demo cratische Junta" die in juli in Parijs werd gelanceerd door Santiago Carrillo, secretaris generaal van de verboden Spaanse communistische par tij, en een andere balling, oud dagbladuitgever Rafael Calvo Serer. Het nieuwe gezamenlij ke front van centrum-links noemt zichzelf „het democra tisch congres". Politieke par tijen zijn in Spanje nog steeds verboden maar ze hebben zichzelf de laatste maanden veel efficiënter ondergronds georganiseerd. Tot de groeperingen die het nieuwe front herbergt behoren de traditionele Spaanse Socia listische Partij (PSOE), een nieuwe sociaal-democratische partij, drie of vier christen-de mocratische groeperingen, en centrum-linkse groepen geves tigd in de provincies Catalo- nië, Andalusië en Galicië, al dus de kringen- Een van de christen-democratische groepen wordt geleid door professor Joaquin Jimenez, oud-minister van onderwijs en ex-ambassa deur bij het Vaticaan, een pro gressieve katholiek die een van Spanjes meest gerespec- teerde oppositieleiders is ge weest. De PSOE heeft weer een paar jaar „bijgetekend" onder de leiding van dynamische jonge mensen die banden heb ben met oppositievoerders als Pablo Castellano en Felipe Gonzalez. In het verleden kwijnde de PSOE onder lei ding van bejaarde ballingen die in Frankrijk woonden en soms buiten de werkelijkheid schenen te staan, aldus de kringen. Een belangrijk orga nisator van het nieuwe front is de Madrileense econoom Antonio Garcia Lopez, die banden heeft met de nieuwe sociaal-democratische groepe ring. Het doel van „het democra tisch congres" is een gezamen lijk politiek platform uit de werken en een verenigd front te vormen voor contacten met de strijdkrachten en de rege ring van premier Arias, even als het maken van afspraken met de communistische partij De actie van Carrillo in juli met het aankondigen van de ..Democratische Junta" was door enkele oppositieleiders in (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) heeft de besturen van de provincies (Gelderland, Noord-Brabant, Utrecht en Overijssel), die betrokken fcijn bij de loop van de Rijn en zijrivieren, uitgenodigd voor een gesprek op 1 oktober a-s. over het behoud van natuur en landschap, wanneer dijken worden verbeterd en-of verzwaard. Dit heeft de bewindsman gisteren meegedeeld naar aan leiding van mondelinge vragen van de Tweede Kamerleden Albers en De boois (beiden PvdA)- De toestand van de dijken rond de Maas noemde drs. Westerterp „in het alge meen gunstiger door in het verleden reeds getroffen ver beteringen". Op korte termijn wil de minister ook zijn belof te nakomen om met de oom missie uit de Tweede Kamer voor Verkeer en Waterstaat overleg te voeren over een programma van dijkverzwa ring langs de grote rivieren. De commissie constateert in haar 38 pagina's tellende rap port, dat de militaire staats greep in september 1973 niet grondwettig was, ofschoon de militaire junta had verklaard, dat de staatsgreep juist was ondernomen om „de orde en het oonstitionele recht" weer te hersteilen. De commissie kritiseert de samenstelling van de militaire rechtbanken en het feit, dat er geen recht var beroep mogelijk is. De com missie veroordeelt, dat perso nen acht tot twaalf weken worden vastgehouden, zonder dat zij oontact kunnen opne men met hun faapilie of hun verdedigers. Washington (Reuter) Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekendge maakt, dat het een groep des kundigen uit de Sovjet-Unie heeft teruggeroepen in ver band met reisbeperkingen. De groep arriveerde op 26 augustus in Moskou voor een tournee van tweeëneenhalve week naar zes grote graan- produkliegebieden in de Sov jet-Unie. Maar bij aankomst in Moskou kreeg zij een reisplan waarop slechts een van de zes gebieden was aangegeven. Een reden hiervoor was van Russi sche zijde niet gegeven. Madrid met enig onbehagen ontvangen. Zij wantrouwen kennelijk de communistische leiding bij wat in het manifest van de junta heette „het proces tot herstel van een democratische politiek in Spanje". Ze zijn ook ongerust over de werkwij ze van Carrillo en diens repu tatie die eerder past bij de burgeroorlog (1936-1939) dan bij het nieuw een meer demo cratische Spanje dat, zo hopen zij, na de dood van generaal Franco zal ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG van CRM, mr, Doorn, en de van Verkeer en M. van Huiten, het mogelijk is Hl een andere golflengte toe te De minister H. W- van staatssecretaris Waterstaat, dr. overleggen of aan Hilversum betere kennen. Zoals wij al eerder bericht ten, heeft men bij PTT, die de technische kant van het om roepbedrijf beheert, het oog laten vallen op de 445 meter- Deze golflengte is echter aan Frankrijk toegewezen, dat haar gebruikt voor vrij sterke zenders te Rijssel en te Mar seille. Er is ook al overleg geweest met de Franse om roep over een gemeenschappe lijk gebruik, maar de Fransen voelen daar niet veel voor. Op het ogenblik maakt Hil versum III gebruik van de aan Ierland en Hongarije toegewe zen 240 meter. Dit gebeurt in overleg met die landen, die echter bepaald hebben dat er niet 's avonds op deze golf mag worden gezonden om sto ringen te voorkomen. Neder land zou het voornemen heb ben de 445 meter wel 's avonds te gebruiken. Een der gelijke doorkruising van de golflengte-overeenkomst van Straatsburg zou passen in een agressievere opstelling van ons land op de aanstaande golf lengteconferentie in Gennève omdat men meent dat men er met twee middengolven en een steungolf (188 meter) erg bekaaid is afgekomen. papier uw pen Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatte zullen dezo vermeld worden. Slechts b»{ hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en edres zijn den b4j de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in elle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Ik wilde even reageren op een artikel in Dagblad De Stem van 2 sept. j.l- over het verdwijenen van de zgn. pira tenzenders. Uw verslaggever schreef hierin zeer negatief over de manier waarop de Veromca-medewerkers de laatste uitzenduren vol maak ten. Ik geloof dat als je al zo lang (sommigen al 14 jaar) bij een radiostation meewerkt en dat met zoveel plezier en zo veel succes, waarbij ook een goede band met een zeer bre de kring van luisteraars is op gebouwd, dat het je dan toch wel wat doet als je ermee moet stoppen, nog afgezien van het feit dat je je goede baan kwijtraakt. Het is dus vrij normaal dat de Veronica- medewerkers treurig waren, maar om niu te zeggen: „Met door tranen omfloerste graf stemmen"..-. enz., is natuurlijk grof overdreven. Oneens ben ik het ook met het volgende citaat uit het artikel: „Rob Out maakte het helemaal te bont door het uitspreken van deze historische woorden: „Het sterven van Veronica is ook een beetje het sterven van de democratie in Nederland". Afgezien van de cynische on dertoon in „historische woor den" staat ook de zin „Rob Out maakte het helemaal te bont" mij niet aan. Het feit namelijk dat Veronica moest verdwijnen. terwijl zoveel mensen dagelijks naar Radio Veronica luisterden en wilden dat Veronica zou blijven vind ik al een bewijs voor hetgeen Rob Out zei. Uw verslaggever maakte het helemaal te bont door te schrijven: „Wellicht om toch enige vaderlandslief de te tonen eindigde Veronica met twee coupletten van het Wilhelmus". Hoewel Veronica het Nederlandse omroepbestel ontdook, hebben ze het Neder landse volk jarenlang gediend met hun muziek en mijns in ziens is daar wel een betere beloning voor te bedenken dan een negatief artikel. BREDA AD NOOTEN HET HUMANISTISCH ver bond zou het in hoge mate betreuren als de slotbede in de troonrede terugkeert. Dit blijkt uit een brief die alge meen voorzitter mr. M. G. Rood heeft gezonden aan de raad van ministers. (ADVERTENTIE) Het Spaarwinstbiljet is een spaarvortp speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/2%, of zes jaar vast met een rente van io1/2%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. li stort spaartermijn rente u ontvangt f 865,33 2 jaar 71/2% f I.OOO,- f 4.326,66 2 jaar 71/2% f 5.000,- f 549,32 6 jaar ioV2% f I.OOO,- f 2.746,61 6 jaar !OV2% f 5.000,- De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: spaar- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt totaal* rente 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 f 20,- f 70,- f 150,- f 270,- f 1.143,60 f 1.261,02 f 1.412,48 f 1.608,23 7% 8% 9% 10% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De percentages vermeld onder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Met Premies van f 100,-na 2 jaar, tot f 1350,-na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11