Belgische zet familiebedrijf in chocolade voort in Hulst grenslang':../ HUISWERK MAKEN ZONDER HITS HIT ZEE, H«E ZAL DAT «AAN? Britse week in Gent IN GESPREK MET. POPSPRAAK gaat de boer op SPRAAK TILLY MESS AG IE Jazz in Dendermonde Nachtuilen? GERDI PREGER BROER PLUYIVi Samenstelling: Henk van Pelt DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1974 HULST - Heeft u al eens een negerbal gehad? Zo'n za lig zoet droppig geval met een anijssmaakje en een ge suikerd jasje, dat heel lang zaam smelt in je mond en naar je, rollend van je rechter- naar je linkerwang, eindeloos lang mee kunt doen? Nou, ik heb ze ge proefd. Verser dan vers. Want ik stond er bij en ik keek er naar, toen ze werden gemaakt. Volgens een heel oud familierecept; een goed bewaard, niet te ontfutselen, geheim. Maar ik moest er wel voor naar Hulst. De stad vol tradities en historie, waar de aloude cho colaterie Messagie aan de Lange Nieuwstraat 2 helemaal in thuis hoort. Een luilekkerland, dit ouderwetse snoepwinkeltje, vol opgetaste heerlijkheden. Veel van dat lekkers wordt nog, net als vroeger, helemaal zelf met de hand gemaakt. Ik noemde al de negerballen, maar wat denkt u van eigengemaakte babbelaars, chocolade, gomballen, pinda rotsjes en truffels? En dan al die speciale lekkernijen met Sinter klaas en in de paastijd. Dan is het een extra drukke tijd voor de 54-jarige mejuf frouw Tilly (Mathilde op d'r zondags) Messagie en staat ze, als eigenaresse van het één- vrouwsbedrijfje vaak tot diep in de nacht in de kleine werk ruimte om de produkten af te werken, die haar jongste broer voor de verkoop in de winkel heeft vervaardigd. Iedere dag is ze in de winkel te vinden, deze donkerharige gezellige tante vanBelgische nationaliteit. Ook op zondag heeft ze haar winkel geopend en de laatste 5 jaren is ze zelfs niet met vakantie ge weest, omdat er niemand was om haar te vervangen. Maar ze vindt het niet erg. Ze zou niet anders willen, want Tilly Messagie is helemaal ver groeid met het bedrijf, dat haar grootvader zo'n 80 jaar geleden in Hulst heeft gevestigd Toen was het ook nog een wat groter bedrijf, dat knechten in dienst had. Een chocolade- en suiker- werkenfabriekjedat leverde aan verschillende winkels en groot- hanelaren in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar zo'n jaar of 10 geleden, twee jaar nadat Tilly Messagie het bedrijf had over genomen, werd. het besluit ge nomen met de grossierderij te stoppen en alleen nog produkten voor de winkel te maken. „Meteen na mijn schooltijd (lagere school en mulo) ben ik in de zaak gekomen", vertelt me juffrouw Messagie in sappig Vlaams, als we tussen de rinkei tjes van de winkelbel door in de achterkamer wat zitten te bab belen, „ik heb nooit bi] anderen gewerkt. Maar wat wil je! Het was een echt familiebedrijfje. Mijn grootvader is vanuit België hier in Hulst de zaak begonnen. Mijn vader (ook een Belg, mijn moeder was een Hulsterse) ging daar natuurlijk mee door Mijn beide broers hebben ook nog in de zaak meegewerkt, maar de oudste is destijds de frieten in gegaan en de jongste woont in België en werkt nu in een wa renhuis. Maar", zegt ze opge wekt, „als ie een vrije dag heeft komt hij hier naar toe om de winkelvoorraad aan te vullen. Vroeger", herinnert Tilly Mes sagie zich met een tikje wee moed, „heb ik nog veel in het jeugdwerk gezeten, maar de zaak slokt steeds meer tijd op. Je bent er eigenlijk in geboren, hè? Je moet er trouwens ook feeling voor hebben. Mijn vader zei al tijd". vervolgt ze met enige trots, „een vak kun je niet leren, dat moet je stelen met je ogen. Begin oktober begint het sinterklaas seizoen weer. Alle chocoladefi guren maken we zelf. Het af werken en garneren komt voor mijn rekening. Marsepein ma ken, dat doe ik ook graag. Dat is ook e#n echt vrouwenwerkje, hoor, want daar heb je veel ge duld voor nodig En dan de pa sen. Daar starten we begin fe bruari al mee De chocolade ma ken we zelf, de eieren ook en ik verzorg meestal het opmaken en garneren Maar dat moet alle maal gebeuren na sluitingstijd En dan kan het wel eens een uurtje uitlopen Of ik zelf veel snoep?" Ze schudt haar hoofd „Nee hoor Op den duur heb je aan de lucht alleen al genoeg Als ik eens iets neem. is het een dropje" De winkelbel gaat Tilly Mes sagie maakt haar zin af en schiet dan naar voren Mooie gelegen heid om even een kijkje te gaan nemen in de werkplaats, waar Tilly's jongste broer druk bezig is met het maken van negerbal len. Er staat een dampende ko peren pot op het vuur Gas Maar dat is dan ook het enige, dat aan de moderne tijd herinnert. In die oude oven moet vroeger onge twijfeld hout zijn gestookt Langs de muren hangen rekken met koperen mallen, die ge bruikt werden voor het vervaar digen van allerlei soorten snoep Er hangt ook een soort kapstok aan de muur Het blijkt iets te zijn waar vroeger de snoep- massa overheen werd gegooid om in draden gesponnen te wor den. In de droogruimte liggen tientallen laden op elkaar ge stapeld, vol gipsen figuurtjes op houten plankjes, die gebruikt worden in de chocoladeverwer king. Zelfs die gipsen figuurtjes zijn ooit zelf gemaakt Tilly's broer staat te roeren en te roeren tot de hete brei goed genoeg is naar zijn zin. Dan wordt de massa op een soort ta fel gestort. Er komen verschil lende geheimzinnige flessen te voorschijn. Een scheutje van dit en een scheutje van dat. De ge stolde massa kleurt donker en ruikt verrukkelijk naar anijs. Als alles goed door elkaar is ge mengd en wat steviger is gewor den, worden er repen van af ge knipt, die in een molentje ver dwijnen, waar twee koperen mallen aan zijn bevestigd. Even later rollen de negerballen in lange slierten uit de molen. Even husselen, vochtig maken met stoom, besuikeren en de bal is klaar voor gebruik. ,.'t Is nu een soort hobby", zegt Tilly's broer, „maar vroeger heb ik me daar in doodgczwoegd". Ik geloof het graag. Maar lekker, joh! Henk van Pelt de samensteller van de Zeeuwsch-Vlaamse Top-Vier gaat de boer op. Binnenkort gaan we starten met een Zeeuwsch-Vlaamse Top-Vier Show; speciaal voor de discotheken die geen behoefte hebben aan een grote drive-in show, gaan we een pro gramma brengen waarbij we gebruik maken van een speciaal voor ons gemaakte band met gekke geluidjes. De show duurt ongeveer een uur, maar kan uiteraard ook langer duren, en vast onderdeel zal uiteraard de Zeeuwsch-Vlaamse top-vier zijn. En het blijft niet alleen bij platen draaien, er gaan ook platen gratis de zaal in. Op dit moment zijn er al contacten met verschillende Zeeuwsch-Vlaamse discotheken, we houden jullie daar uiteraard van op de hoogte. Ook enkele van de platenhandelaren die wekelijks gegevens verzamelen voor de top-vier gaan hun medewerking aan de programma's geven. Disco theken die belangstelling hebben voor de Stem Zeeuwsch-Vlaamse Top-Vier Show kun nen contact opnemen met ons kantoor in Terneuzen. Het is voor de eerste keer dat in Nederland een dergelijke show van start gaat, en naast de Stem Drive-In is dit een andere mogelijkheid om de Stemmedewerkers ook eens te horen. ZEEUWSCH-VLAAMSE TOP-VIER: 1Rock your baby - George McCrae 60'punten; 2. 30 punten; 3. Gigi L'Amoroso - Tonkie Pianissie - Nico Haak en The Hostage - Donna Summer Dalida 25 punten; 4. Honkie de Paniekzaaiers 20 punten Mevrouw Messagie in het bedrijf /OOR KWAUTE' EN SERVICE Drankenhandel Hemelstr 13 - St.-Jansteen Telefoon 01140-2635 '•"contact In Dendermonde begint zaterdagmiddag het vierde Internatio nale Jazzfestival, georganiseerd door de Honky-Tonk-Club. Het festival is in de loop van de luttele jaren uitgegroeid tot een evenement van naam op jazz-gebied. Dit jaar hebben de organi satoren een zeer goed programma met internationale vedetten bij elkaar weten te krijgen Een bijzondere formatie op het vierde festival wordt gevormd door de Piotto's Het groepje bestaat uit een vijftal zigeneuners, dat naast volksmuziek en flamengo's ook een aardig stukje jazz uit de instrumenten weet te wringen. Pappa Piotto speelde bij voorbeeld samen met giganten als Louis Armstrong en Stephen Grapelli Niet van dat hele kleine werk dus. De zoons hebben ook nog andere kwaliteiten dan alleen muzikale. Tot voor kort maak ten zij furore in het circus Bouglione Dat zal dus best een aardig stukje show- en muziekwerk worden In Zweden contracteerde men een bigband voor het festival. De band bestaat uit zestien man. De groep werd door de organisato ren ontdekt op het "Jazz and Heritage-festival", verleden jaar in New Orleans Een man die die bakermat van de jazz zeer goed kent is onze vriend Benny Waters Ook hij zal aanwezig zijn In de badplaats. Wie Waters in Breda aan het werk gezien heeft, hoeft niet meer verteld te worden, dal die man grootse dingen op zij saxofoon kan doen Hij wordt begeleid door de Jeggpap New Orleans Jazz band, het huisorkest van de Honky-Tonkclub. Nog meer originele New Orleans zal komen uit de instrumenten van de New Orleans Joymakers (USA), en de Genste Cotton City Jazzband, die de begeleiding vormt van de Amerikaanse klari nettist Joe Darensbourg. De hot-jazz wordt in Dendermonde vertegenwoordigd door de Fransman Frence Franc. De Engelsman Chris Barber (ook al eens in Breda te zien geweest) gaat met zijn formatie meer de bluesy kant op, maar verloochent toch ook zijn dixieland achtergrond met. Op piano en mondorgel speelt de Amerikaan Willie Mabon. Hij werd bij de organisators gerecommandeerd door niemand minder dan Memphis Slim. Het vrouwelijk element, last but not least, wordt ingebracht door de eveneens Amerikaanse zangeres Virginia Vee Het festival wordt zaterdagmiddag om drie uur geopend door de burgemeester en de schepen van cultuur van Dendermonde. Ver volgens begint de hele serie hierbovengenoemde artiesten aan een urendurend optreden, dat slechts af en toe tot door kleine pauzes zal worden onderbroken. Volgens het programma moeten de mannen van de Cotton City Jazzband tegen half vier de laatste tonen blazen Maar nu al twijfelt niemand er aan dat dat best eens wat later zou kunnen worden We hebben u beloofd u op de hoogte te houden van de ontwikke lingen in het kleine Belgische plaatsje Ranst, alwaar de plaatse lijke gepensioneerde beenhouwer op het kerkhof vreemde gelui den heeft gehoord. Ook anderen hoorden een hevig gezucht, en al gauw deed het verhaal de ronde, dat zielen van bepaalde overle denen rust aan het zoeken waren. Die rust zou dan weer ver stoord zijn door de aanleg van een weg over de begraafplaats, hetgeen kortgelden geschiedde. De begraafplaats in Ramst heeft zich inmiddels in een ruime belangstelling kunnen verheugen. Talrijke nieuwsgierigen wil den het zelf allemaal wel eens horen. Ook een paar verslaggevers van de Gazet van Antwerpen zijn naar het kerkhof getrokken. Gewapend met een bandrecorder heeft men de nacht tussen de zerken doorgebracht. En niet zonder resultaat. Op het recorder- tje kon een angstaanjagend geluid worden vastgelegd Ondertus sen blijven ook de speculaties over de aard van de geluiden doorgaan. Er worden steeds meer "gewone" verklaringen voor het zuchtengegeven. Een bioloog heeft geluisterd, en meent dat weldoorvoede kerkuilen een dergelijk geluid maken. Een amateur-geoloog heeft het geluid herkend als luchtstromingen door onderaardse grotten. Het begint daar in Ramst een beetje op "raden maar" te lijken. Wanneer iemand de prijs wint, zullen we het laten weten. Wat velen al vermoedden, velen ook al wisten, is verleden week door cijfers hard gemaakt: de Belgische kust heeft er een slecht toeristenseizoen opzitten. Het Westvlaamse Economisch Studie- buro laat in een rapport weten, dat het op alle fronten minder dan verleden jaar is geweest Het aantal overnachtingen in hotels en pensoins daalde met niet minder dan tien procent ten opzichte van het vorig jaar, terwijl er iets meer dan twee procent minder appartementen verhuurd werden. De campings liepen niet zo erg vee! achteruit, maar gingen zeker ook niet vooruit. Ook de spoorwegen, de luchthaven, de PTT en al die andere instellingen, die met toerisme te maken hebben, hebben het gemerkt. Natuurlijk is men naarstig gaan zoeken naar de oorzaken van deze terugloop Het lag natuurlijk voor de hand om eerst aan het slechte weer te gaan denken. Ten dele is daar ook wel de oorzaak te vinden, maar met helemaal. Want de boekingen voor de ver blijven aan de Belgische kust vinden meestal al in de winter plaats En dan is er over de zomer uiteraard nog geen zinnig woord te zeggen Nee. zo zeggen de deskundigen, het ligt aan de inflatie Het geld van de mensen is minder waard Wel is de benzine gestegen, en rekent de Belgische kust-horeca al sinds jaar en dag griezelig hoge prijzen Zodat men nu min of meer het slachtoffer van zijn eigen prijzenpolitiek is geworden Tenslotte ziet men nu ook wel in, dat het aan de faciliteiten van de Belgische kust ligt Er is niet altijd zo veel leuks te beleven, en als het tijdens je vakantie regent zit je met de gebakken peren Wellicht dat men daar nu wat verbetering in gaat brengen. Gent heeft weer eens een reden gevonden om feest te vieren. Morgen begint in de fraaie stad een Britse week die ook nog de hele volgende week in beslag zal nemen Morgen vindt de officiële ope ning van het festijn plaats, waarbij de Engelse ambassa- deui aanwezig zal zijn In de middag brengt het hoge gezel schap een bezoek aan de ver schillende wijken die aan de Britse week deelnemen De rest van het programma van de week vermeldt onder andere- een kerkdienst, een bloemencorso, een taptoe in het sportpaleis, to neelopvoeringen van "Richard II". optredens van de Kingsm- gers en het Cambridge Univer sity Choir optredens van vier Britse militaire kapellen Op de Kouter en op de Koor- markt zullen Engelse pubs inge richt zijn, alwaar het gerstenat op z'n Brits gekeurd kan wor den Door de stad lopen enkele 'doedelzakspelers, en men moet zich niet verdwaald wanen, wanneer men volgende week in Gent door een levensechte Bobby geverbaliseerd zou wor den Het hoort er allemaal bij. Kunnen we verder nog het be zoek van enkele Engelse oor logsschepen aan de haven mel den Pluswat Britse tentoonstel lingen munten, zilver en juwe len. postzegels en Rolls-Royce. Tenslotte zijn er ook ontmoetin gen op sportief gebied Er wordt een hockeywedstrijd gespeeld en waarschijnlijk zullen en aan tal Britse ploegen aan de jaar- likse Regatta van Gent deelne men Wie een van de programma-onderdelen wil gaan meebeleven, kan bij de Ge ntse WV uitgebreid ingelicht worden over plaats en tijd van de gebeurtenissen. We zijn weer aan een nieuwe maand begonnen, september, e Vakanties zijn weer alle maal voorbij, iedereen is weer «n het werk of is terugge- aa™ naar zijn of haar school- anken. Hoe gaat dat trou- ais, huiswerk maken zonder s muziek van Veronica of •oordzee. Terwijl we deze P PsPraak maken horen we op Jjachtergrond de laatste strekkingen van Veronica. I veel mensen is het einde vJ! no® vri) onverwacht ge- en Ts'a jaren van politiek wtrekken is de zogeheten «-piraten" wet er dan toch aan de Nederlandse vmde - 2al het verdwijr zee-zenders niet onop- Lf.® ,V00rhiJ gaan: beide hun Sns ^bben in de loop van hpjtaan erg veel aandacht iem Veeaia0rn°PVawe^enbO" - eei groepen hebben een van hun succes jSJj®te danken. En ook de »stal,ge platenma- i-n "abben nooit over gebrek Wn i?ingsteUmS uit zee "wen klagen. We kunnen er deze d&gen nog genoeg over le zen, elke pop-rubriek zal er wel een plaatsje voor inrui men Ook de topveertig van Vero nica zullen we missen, maar de Zeeuwsch-Vlaamse top-vier blijft, en dat is misschien voor velen een geruststelling En dan de grote opvolger, Hilver sum 3 De bedoeling van de omroepen is altijd geweest om van de derde Hilversumse zender een zelfde soort station te maken als de zeezenders. Tot de dag van vandaag is dat nog niet gelukt Een van de problemen waarmee men in Hilversum altijd wel zal blijven zitten is het grote aan tal omroepen dat programma's voor zo'n zender verzorgt Er zijn in Hilversum een aantal omroepen die totaal anders denken over het vullen van ra diozendtijd dan bijv Noord zee. en dan is er natuurlijk nog de manier waarop Hilversum de reclameboodschappen brengt Zowel voor de adver teerder als de luisteraar was de wijze waarop de piraten hun reclameboodschappen in de programma's verwerkten inte ressanter Een aantal van de D.J.'s van de piratenzenders gaan in Hilversum werken, misschien dat zij kunnen bij dragen aan een verandering op Hilversum 3. we blijven hopen op verandering, en we nemen een.beetje triest afscheid van alle zeezenders Henk van Pelt gaal de Zeeus-Vlaamse Top 4 in de diseotheken presenteren.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9