f/portman)/^ Frans d'Hooghe hoeft niet meer naar België WSV „De Eenhoorn'jonge actieve vereniging Belg in cl HUISWERK DIT ZEE, I XVAN DE WEEK), FRANS d 'HOOGHE UIT ST.-JANSTEEN TILLY ME EERSTE WANDELTOCHT WAS GROOT SUCCES POPSPRA INGESPRE NAAM BLOED CONTACT OVERAL OUD PAPIER WINTER GERDI PREGE ST.-J ANSTEEN - „Als je als speler werkelijk talent hebt, en je krijgt de kans in een grote elub. dan moet je die zonder meer met twee handen grijpen. Een grote elub in het betaald voetbal natuurlijk. Maar om voor enkele Bfrs. in een grens- clubje in België te gaan voetballen, neen.. Kijk maar eens naar het aantal spelers, en dan vooral uit Zeeuwsch- Vlaanderen, dat elk jaar de grens „oversteekt", en een aantal maanden later moet je ze maar eens spreken. Ze denken daar eens een gevierde „ster" te worden. Ja. misschien voorenkele weken of maanden, maar dan is het gedaan. Ze willen dan graag terug, maar helaas... stond de deur in Hulst open. en de plaats onder de lat in het eer ste el ftal was vrij Speelde Hulst op dat moment in de tweede klasse, de competitie daarop volgend '64-'65 was het meteen raak Mede dank zij zijn keepers-talenten werd Hulst aan het einde van dat seizoen kampioen in de tweede klasse, en de promotie naar de eerste klasse was een feit. Er zijn gewoon tientallen voorheelden te noemen. Ja. het zijn juist die Bt'rs. die de jongens hun ogen „uitsteken", maar ze staan er niet bij stil wat voor el lende er later allemaal kan vol gen. Kan volgen is eigenlijk nog teveel gezegd, meestal volgt die ellende wel. Ik heb er al veel we ten vertrekken, maar er zijn er weinig rijk van geworden. Allen Marcel Verschueren (ex- STEKN) en Adrie Versluys (ex-Biervliet) hebben er carrière kunnen ophouwen. Zij zijner fi nancieel beter van geworden. De veie anderen zijn uiteindelijk toch weer op het oude nest te ruggekeerd. Ze moeten het mij niet vertellen, ik weet er alles van". Dit alles zegt de nu ruim 29- jarige Frans d'Hooghe uit St - Jansteen. in de jaren '60 zonder meer Zeelands beste doelman, en ook hij heeft zelf al die el lende in België aan den lijve ondervonden Maar ondanks zijn 29 jaren is hij momenteel nog steeds een betrouwbare sluitpost in het eerste elftal van de voetbalvereniging STEEN Hij behoort nu ook tot de oudere categorie wat de doel verdedi gers in de derde klasse D aan gaat. Een klasse waar STEEN na een „verbeten" gevecht met „aartsrivaal" Clinge - dit door een 2-1 winst in een extra be slissingswedstrijd op het Hul- sterse sportpark - aan het einde van de competitie 72-'73 naar promoveerde Fransd'Hooghels door zijn talent en klasse in de Zeeuws-Vlaamse voetbalkrin gen zeker geen onbekende meer Na zijn successen bij STEEN, vierde hij reeds eerder grote triomfen bij de voetbalvereni ging HVV'24 Geboren en geto gen in Heikant, toen nog ge meente St -Jansteen. begon hij zijn voetbalcarrière niet bij de plaatselijke voetbalvereniging STEEN maar wel in Hulst Als twaalfjarige kwam hij meteen onder de lat in het B-juniorenelftal te staan, om enkele jaren later reeds het Al- juniorendoel van die vereniging te gaan verdedigen Want net z cals bij zijn vader bezat ook hij anders niets dan „keepers- bloed" Lag men in STEEN, toen hij in Hulst begon, er nog niet wakker van. enkele jaren later bekeek men de zaak toch wel he lemaal anders Frans d'Hooghe was zonder meer een opkomend talentje, en ook toen al werd in alle stilte op hem de „jacht" ge opend Maar Frans d'Hooghe wilde verder, zijn grootste wens: keeper van het eerste elftal van Hulst d'Hooghe „lk was na tuurlijk nog maar vijftien jaar, en zou uiteindelijk toch nog een jaartje geduld moeten hebben." Daarom besloot hij om Hulst te gaan verlaten, en zich aan te sluiten bij „De Rebellen" Een vereniging die in De Klinge (b) was opgericht, en voor het me rendeel uit geschorste spelers bestond d'Hooghe „Niet om daar maar wat te gaan rot- zooien, maar wel degelijk om er varing op te doen Het was een vereniging die heel wat klasse- spelers telde" Reeds vele maan den voor Frans d'Hooghe zijn zestiende verjaardag zou vieren, stond het bestuur van Hulst weeral voor de deur Voor hem d'Hooghe „Ik weet het nog als de dag van gisteren Zonder meer mijn mooiste herinnering tot heden toe" In de uitwed strijd in Etten-Leur tegen Inter nos werd het een 1-2 zege, en Hulst was eerste klasser On danks het feit dat Hulst het slechts eén jaar m de eerste klasse volhield, maakte Frans d'Hooghe dat jaar naam. De Hulstenaren zullen zich stellig nog de wedstrijd in Helmond herinneren, toen ze van het kastje naar de muur werden ge speeld, maar toch met 0-1 zege vierden. Hij „duikt" in de kast en haalt er vele mappen met foto's en kranteknipsels uit Een verzameling van bijna twintig jaar voetbal Daartussen een knipsel over die wedstrijd, wat aanleiding gaf tot het volgende persbericht „Dat Hulst deze overwinning behaalde mag voor de volle honderd procent wor den toegeschreven aan het voor treffelijk werk van de negen tienjarige doelman Frans d'Hooghe Wat hij zondagmid dag op de Helmondse grasmat liet zien, was bijkans miracu leus. Het stempelt hem tot een keeper van klasse „Dat de Be lgische voetbalscouts ook de Nederlandse persberichten goed bijhouden. bleek spoedig daarna, want de naam d'Hooghe stond voorgoed genoteerd m hun boekje Maar niet alleen Belgische verenigingen zijn in d'Hooghe geïnteresseerd, ook de voetbalvereniging STEEN d'Hooghe. „De VV Hulst wilde na de degradatie uit die eerste klasse met meer met geld op ta fel komen. STEEN "daartegen wilde me kost wat kost hebben - om in België te gaan speler, voelde ik nog niet veel - en er de nodige financiën vow over" Het benodigde kwam op tafel, en Franj d'Hooghe vroeg overschrijd, aan naardeVV STEEN Maarw Belgische scouts bleven bij herp de deur „platlopen", en bij een vriendschappelijke ontmoet» tussen STEEN en het Belgisih Excelsior het hij zich toch om. praten d'Hooghe:„Ikmoestme' Excelsior een proefwedstrr: tegen Lokeren spelen, en de zaak was tussen ons direct be klonken Ook STEEN gaf zijn mede werk mg aan de overschrijving en het contract werd getek Een contract dat inhield d'Hooghe f 400.- in handen kreeg, om verder na elke tien wedstrijden nogmaals f 400,- te ontvangen Hierbij kwamendan verder nog de gebruikelijke premies bij winst, een gelijkspel of verlies Daarna begon alle el lende Hierover zegt hij „Die eerste f 400.- heb ik gekrs maar daarna Ik kwam negen keer tn het eerste elftal uit, en het was gedaan Wat ik ook r heb geprobeerd, voor die negen wedstrijden heb ik geen enkele Bfrs meer ontvangen" Reden genoeg om er wal Ex celsior betreft, een punt achter te zetten. Frans d'Hooghe het geluk dat Excelsior nog maar f 1500,- van het overeen gekomen en maximum transfer- bedrag van f 3000,- had betaald, zodat hij opnieuw en vrij ge makkelijk weer naar zijn oude stal kon terugkeren. En daar heeft hij tot heden toe nog geen moment spijt van gehad d'Hooghe: „Ik hecht een grote waarde aan vriendschap, en wal dat betreft moet ik zeggen dal dat hier in St.-Jansteen prima is."Hij was eén van de velen die in België hun geluk gingen be proeven. Piet de Maat OOSTBURG - De wandel sportvereniging „De Een hoorn" is een vereniging met een pril bestaan. Maar niet temin een vereniging die al tal van activiteiten in haar nog jonge bestaan georgani seerd heeft. Klapstuk daar van is ongetwijfeld de op za terdag 31 augustus gehouden wandeltocht, over 5, 10, 15, 25 en 40 kilomter waaraan maar liefst zo'n 400 dol enthousiaste wandelaars deelnamen. In januari van dit jaar werd „de Eenhoorn" te Oostburg op gericht, om de recreatieve wan delsport te beoefenen Dhr C. de Kunder, huidige voorzitter van de wandelsportvereniging „de Eenhoorn" weet daar alles van: „Wij zijn gestart met een nieuwe wandelsportvereniging, omdat de andere hier gevestigde ver eniging „St.-Bavo" zijn activi teiten drastisch verminderde op het wandelgebied Wij hebben toen met enkele verwoede wan delaars en wandelaarsters de koppen bij elkaar gestoken En weldra was het zover, de vereni ging „de Eenhoorn" was een feit. Wij draalden toen ook niet lang meer, om tot officiële aan sluiting bij de Nederlandse Wandelsport Bond over te gaan. Dit hield ook in dat wij automa tisch lid werden van de Zeeuwse Wandelsport Bond Maar voor de goede gang van zaken moet je daar gewoonweg lid van zijn, omdat je dan deel kan nemen aan allerlei wandeltochten die onder auspiciën van desbetref fende bonden georganiseerd worden In die acht maanden dat wij nu bestaan hebben velen van ons al aan tal van wandel tochten deelgenomen. Zo hebben wij deelgenomen aan wandeltochten in. Vlissin- gen, Middelburg, Terneuzen, Lamswaarde, Kloosterzande, Cadzand en Breskens. En dat maakt het wandelen nu tot een boeiende ontspanning in groepsverband: overal naar toe gaan Je wandelt dan voorbij plaatsen die je anders nooit ziet, en meestal voeren die wandel tochten nog voorbij de mooiste en rustigste plekjes ook Wel - en dat is dan misschien het enige nadeel van deelname aan zo'n wandeltocht - het kost een ver eniging vrij veel geld Als het in de buurt is dan willen de leden of familie hun auto nog wel eens beschikbaar stellen, maar als je afstanden van 40-50 kilometer af moet gaan leggen, dan ben je wel verplicht om een autobus te charteren. Maar ja financieel komen wij toch aardig rond mag ik wel zeggen. Door op vaste adressen oud papier op te halen, kunnen wij met de opbrengsten hiervan wel eens iets meer doen Zo hebben onze jeugdleden onlangs een uniform in ontvangst kunnen nemen Zo krijg je meer een re presentatief uiterlijk als vereni ging" Bestuurslid juffrouw J Dekker is wel eén van de actief ste leden van de vereniging Zij heeft ongetwijfeld een groot deel bijgedragen aan de organi satie van de wandeltocht van „de Eenhoorn" die zaterdag 31 augustus gehouden is Ook le verde zij een groot aandeel tot het slagen van de avondvier daagse die van 10 tot en met 13 juni dit jaar in Oostburg gehou den is. en waar maar liefst zo'n 585 wandelaars aan deelna men „Niet alleen de wandelaars worden bij deze wandeltochten betrokken" zegt zij „Het ge beurt menig maal dat de gehan dicapten in hun wagentjes op de vijf kilometer van de partij zijn En dat vind ik het leuke ervan, zo voelen die mensen ook weer eens dat zij bij een gebeuren be trokken worden" De leden van de wandelver eniging „De Eenhoorn" zijn voornamelijk jeugdleden, wat te J begrijpen is. Met deze jeugdige leden hebben wij natuurlijk heel wat te stellen, daarom zo zegt dhr C de Kunder, „hebben wij voor deze jongens en meisjes als zij op pad gaan altijd wat leid sters bij de nand die dit jeugdig geweld in toom moeten houden Die jeugdleidsters zijn mevr R Espen, mevr C de Wagenaare. juf J de Kievit en mevr M Blauw Ons bestuur bestaat uit secretaresse mevr T Riemens, juf J Dekker, mevr M van Grol. dhr A Maljaars en dan ik als voorzitter Wie nu denkt dat met het koude najaar en de winter voor de deur het wandelen voorbij is slaat de plank behoorlijk mis, want door de senioren kan er nog volop gewandeld worden op de wintertochten die gehouden worden over een lengte van 15 kilometer Het leuke van zulke wandeltochten is dat je de na tuur weer eens in een ander kleed ziet dan in de zomer" Waarom dat de hr. de Kunder zelf tot het wandelen toe geko men is weet hij wel te verklaren. „Ten eerste zo", zegt hij, is het goed voor de bier- of autobuik. ten tweede is het een pracht van een ontspanning om je eens lek ker af te reageren en ten derde kom je met allerlei soort mensen in aanraking tijdens de wandel tochten waarmee je dan eens van gedachte kan wisselen over wandeltochten waaraan je reeds meegedaan hebt. En zoals ik al zei. je loopt meestal over rustige polderweggetjes waar je af en tne de oude knotwilgen nog ziet staan, en dat tezamen maakt de wandelsport tot zo'n boeiend geheel". Het bestuur van „De Eenhoorn" in vergadering bijeen HULST - Heeft u al eens een negerbal gehad? Zo'n za lig zoet droppig geval met een anijssmaakje en een ge suikerd jasje, dat heel lang zaam smelt in je mond en waar je, rollend van je rechter- naar je linkerwang, eindeloos lang mee kunt doen? Nou, ik heb ze ge proefd. Verser dan vers. Want ik stond er bij en ik keek er naar, toen ze werden gemaakt. Volgens een heel oud familierecept; een goed bewaard, niet te ontfutselen, geheim. Maar ik moest er wel voot naar Hulst. De stad vol tradities en historie, waar de aloude cho colaterie Messagie aan de Lange Nieuwstraat 2 helemaal in thuis hoort. Een luilekkerland, dit ouderwetse snoepwinkeltje, vol opgetaste heerlijkheden. Veel van dat lekkers wordt nog, net als vroeger, helemaal zelf met de hand gemaakt. Ik noemde al dc negerballen, maar wat denkt u van eigengemaakte babbelaars, chocolade, gomballen, pinda rotsjes en truffels? En dan al die speciale lekkernijen met Sinter klaas en in de paastijd. Dan is het een extra drukke tijd voor de 54-jarige mejuf frouw Tilly (Mathilde op d'r zondags) Messagie en staat ze als eigenaresse van het één- vrouwsbedrijfje vaak tot diep ir de nacht in de kleine werk ruimte om de produkten af te werken, die haar jongste broei voor de verkoop in de winke; heeft vervaardigd. Iedere dag is ze in de winkel te vinden, deze donkerharige gezellige tante van Belgische nationaliteit. Ook op zondag heeft ze haar winke geopend en de laatste 5 jaren is ze zelfs niet met vakantie ge weest, omdat er niemand wa: om haar te vervangen. Maar ze vindt het niet erg. Z< doii Henk van Pelt de samenst Binnenkort gaan we starten r discotheken die geen behoef gramma brengen waarbij w« met gekke geluidjes. De sho duren, en vast onderdeel zal niet alleen bij platen draaien contacten met verschillend! uiteraard van op de hoogte. verzamelen voor de top-vier theken die belangstelling hel nen contact opnemen met o Nederland een dergelijke she mogelijkheid om de Stemm< ZEEUWSCH-VLAAMSE TOP-VIER: 1. Rock your baby George McCrae 60 punten, 2 The Hostage - Donna Summei We zijn weer aan een nieuwe aand begonnen, september, oe vakanties zijn weer alle maal voorbij, iedereen is weer an het werk of is terugge- wi naar ziJn haar school - anken. Hoe gaat dat trou- ens, huiswerk maken zonder n muziek van Veronica of oordzee. Terwijl we deze Popspraak maken horen we op achtergrond de laatste «uiptrekkingen van Veronica. ?r vee' mensen is het einde l a n°g vrij onverwacht ge in, n jaren van politiek Jic ekken ls de zogeheten gckomPlraten" we'er dan 'oc^ nr2°k aan de Nederlandse vanTreld zal he' verdwijnen cem i zee-zenders niet onop- ftan kt.voorbi3 gaan bei|e hun k bebben in de loop van Wo itaan erg veel aandacht dem V a,an p°p van eigen bo- g,( eel groepen hebben een aan i, ^edeelte van hun succes Nederi" danken. En ook de kemhitnKdstallge platenma- aan u nooit over gebrek kunnen wngStellmg Ult zee n klagen. We kunnen er

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8