r-srsr- VU Geleidehonden zijn in het verkeer de ogen van de blinde 't Gerechtelijk labonmisbaar bij het oplossen van misdaden J\IET ALLEEN HERDERSHONDEN ZIJN GESCHIKT VOOR 'T WERKMAAR OOK BOUVIERS EN KLEINERE TYPEN JACHTHONDEN buitenland binnenland Stereo apparaten i onze Hezeró Je ruimte via ruime informatie om l e wey naar uw zaa te iJi L vinden i Frustratie Argwaan Schrik Detectives Weckflessen Scotland Yard Tweeslachtig Autoverz. per kwa I Incl. gr. kaart," Iclaim verlies. 40 1 wordt dus 20 proeanf Bell.ass.kant. Cat wi W. de Graaf. SOOol* 1 Sportlaan 6 6000 4a I M'burg, tele- 7000 40 foon 01180- 800a s? 28035 (4 1.) goon Directe dekking per2 Complete PhHips stere| 53,50 per'nia-.a 1014.- 24^1 sas van gent Tel. 01158-1938 Gentsestraat 4 UITSLAG IjÖTERÏT" supporterscu-b „E. M. M." Koewacht gehouden op 25 au—J 1974: 21 0712 10 20 4014 9 19 4956 8 18 3147 7 17 1149 6 16 1191 5 15 1248 4 14 3860 3 13 3412 2 12 3971 1 11 3366 6191 2859 1 12281 2113 31671 2423 1 21221 2550 1 22151 10231 »ert voor haar leden in ing de volgende talen- deeltelijk d.m.v. Talen- 60,—; houder C.J.P. a.), Frans (do.), La- 0.). Frans (ma.), La- is (do.'MRG-MID.) Frans (ma.). IG-MIDD.) Spaans a.), Frans (ma.). de cursussen wo.av.) and (5 do.av.) - (5 en (17-31 januari); ijd (3-11-18 maart) IV.). 4 av.). 'ereistkontributie it de samenstelling)- :h-Vlaanderen 5,5 OGELIJK Seer. Z.V-U- Tel. 01180- 1271» ng d.m.v. bon van 22 ,ncl"- u ontvangt, dat de e zijn hond beschikbaar. „Flat honden zijn duidelijk slechter af" diagen intern iin het centrum ijm wederzijds tot een ver trouwensbasis te komen. Het centruim heeft acht trainers in diienst van wie er een zelf bliinid is. Deze blinde trainer neemt de honden die klaar zijn voor zijn rekening tijdens een laatste krachtproef door de stad. Daarbij worden druk ke verkeerspunten niet ge schuwd, evenmin als overvolle warenhuizen op zaterdagmid dag of propvolle stations tij dens het spitsuiur. I-s de hond voldoende getraind dan volgt het oefenen met zijn toekom stige baas of bazin. „We krijgen de honden hier als ze zo'n beetje een jaar oud zijn", aldus het hoofd van de technische dienst, de heer A- C. Smits, een man die al twin tig jaar met het bijltje heeft gehakt en woedend kan wor den als mensen zeggen dat de honden er „als in een vorm van vivisectie worden ge traind". In tegendeel zo blijkt uit zijn woorden, is het uit gangspunt van het trainings centrum dat de honden alle maal een eigen persoonlijk heid hebben- Ze mogen een tijd van spel en jeugd hebben voordat de ernst des levens bomt Maar ook die ernst valt nogal mee. Blindegeleidehon- den hebben voor de buiten staander een vrij strak gereg lementeerd leven, maar ze zijn niet te klagen. Hun medi sche verzorging is gegaran deerd, maar bovendien heeft elke blinde uiterdard een gro te dosis zorg en liefde voor De heer Smits verwijst en passant een aantal vooroorde len naar het land der fabelen. Zo mag een blindegeleidehond best aangehaald worden door willekeurige voorbijgangers, de hond hoeft niet uitsluitend naar zijn algen baas te luiste ren en krijgt bovendien regel matig de kans eens flink uit te hollen. Problemen rond de sexuailiteit bestaan al evenmin. De voor dit werk uitgekozen honden zijn allemaal teefjes Diat betekent dat ze wel aan dacht krijgen van een hond van de overkant van de straat, maar niet op eigen initiatief dwars diezelfde straat zullen oversteken, wanneer zich aan de andere kant een aardige partner bevindt. AMSTERDAM „Ik kan weer met mijn kop overeind lopen en er flink de pas inzetten. Wandelen gaat nu weer zonder hindernis". Dat is de mening van de Nijmeegse psycholoog, drs. Jaap Mutter, verbonden aan het Peni- V nnrnnrrtolon tentiair trainingskamp „De Corridor" in het nabij gele- V OOI OOrCieiPïl gen plaatsje Zeeland. We ontmoetten hem in het trai ningscentrum van het Koninklijk Nederlands Geleide- liomlenfonds voor Blinden. Drs. Mutter, jaren gewend m het „zich voortbewegen met de stok" is daar om te wennen aan het omgaan met een hem toe te vertrouwen hond. Heit centrum is een kennelachtiige toestand aan de Amsterdamse Middenweg. Lekker beschuit tussen het -oen, maar niettemin op een steenworp afstand van het taesrazemJe grote stadsver keer gelegen- Drs. Mutter jtaat zoals alle blinden jet een gespannen en tegelij kertijd rustige aandacht te bisteren als we hem vragen «som hij „nou eindelijk een kond' wil hebben. Het blijkt, zo is zijn reactie al n-a een week tiainen met zdji. toekom stige levensgezellin, dat het voordeel vooral ligt in de gro tere vrijheid in het verkeer. In tegenstelling tot wat men zou verwachten is het drukker wordende verkeer eerder een stimulans dan een afschrik king bij de keus om een gelei dehond aan te schaffen- Hon den kijker namens de blinde. Ze steken de straat over als let pas echt veilig is en ze beschermen zo is de erva ring de blinde met het eigen hondelijf als er een gek is, „en die zijn er heus", die alsnog met zijn aiuto over een zebra scheurt, terwijl daar juist een blinde met zijn hond oversteekt. „Maar de hond weet natuurlijk niet dat je naar de groenteboer wi-1", zo zegt hij, „je moet dus zelf de leiding houden". Het principe is dan ook anders dan men zou vermoeden dat de blin de de hond leidt en niet an dersom De blinden die in Amsterdam een hond ter beschikking krij gen, blijven ongeveer veertien Tussen de 50 en 55 handen worden jaarlijks afgeleverd- Een productie die wel onge veer de vraag dekt. De gemid delde trainingsduur bedraagt zeven tot acht maanden. Op het oog vrij lang, „maar" al dus de heer Smits, „je legt het leven van een mens in de pootjes van een hond"- Niet alleen herdershonden zijn ge schikt voor het werk, ma-ar ooik bouviers en kleinere ty pen jachthonden, „Er zijn ook echt wel kleinere blinden hoor", zegt trainer Sm/its met iets van wrevel. Het geeikte beeld van de herdershond tong uit de mond op de blindebusjes irriteert hem kennelijk. „Zijn Uw ogen nog gezond, gun de blinden dan een hond", dat is de leus waarmee om een oentje voor de blinden wordt gevraagd in winkels en militaire oantin-es. Het maximum dat een blinde telf voor een hond betaalt is Ongeveer 500 gulden, maar de hond die eigendom blijft van de stichting krijgt daarna gratis niaverzorging Principieel wil men het weri, uit de sfeer van de liefdadig- neid houden, In de praktijk echter moet men zonder subsi die werken en d«at betekent toch dat elke gift welkom is. „Al is er veelal wel geld be schikbaar dioor uitkeringen van de Wet Arbeidsonge schiktheid", De acties voor de blindegelei- dehoniden zijn de laatste tijd aan enige inflatie onderhevig. Een mooi voorbeeld van deze „edele frustratie" toont de di rectrice ons in eiijgen persoon- Mevrouw mr. A. A- Groen- Korthof werkt dlag en niacht voor haar organisatie, maar ze is niettemin voortdurend op haar hoede, om niet te zeggen argwanend, bij elke vraag die wij over haar werk stellen. Na enig aanhouden blijkt die argwaan een basis te hebben in het contact met de blinden instituten. Onbewijsbaar, maar wel degelijk Voelbaar is er in bepaalde kringen sprake van een zekere afkeer van het hele begrip blindegeleidehond. Een begrip dat in verband ge bracht wordt met de sfeer van mandenvlechten. De aanwezig heid van de maatschappelijk duidelijk goed function,erende psycholoog drs. Mutter in haar eigen trainingscentrum zou het tegendeel moeten bewijzen, maar toch blijkt Groen zoals enkele stafleden moeilijk te zen van haar minderwaardig heidsgevoelens. „Wij absoluut niet dat het met honden dé oplossing is, we gunnen andere hun methodes en ten", zo zegt ze met e te miskennen felheid, „ma-ar waarom ban dat dan niet we derzijds zijn. Waarom moeten de voorstanders van het lopen met de stok of de mensen die op radar gebaseerde apparaten ontwikkelen zo tegen de hond De blinde wordt door zijn honden feilloos door het steeds drukker wordende verkeer geloodst. Mevrouw ir niet onder std-ch- it en e blindegeleidehond, maar even min is er sprake van wild enthousiasme. Een bij uitstek leskundig te noemen man als frater Gerva-sius Dominicus, directeur van het Nijmeegse blindeninstituut St. Henricus is zelfs ietwat verbouwereerd. best we ons af, wie dan vindt van niet? Een vraag die toch weer ontwijkend w-ordt is gewoon -arg waan, dat is wel duidelijk. Navraag bij een tweetal te goeder naa-m en faam bekende blindeninstituten licht een tip je van die sluier o,p. Er is, zo bleek ons, geen afkeer van de „We ku-nnen tijdens de cursus geen honden op het terrein hebben, maar wie na afloop een hond wil hebben onder vindt van ons geen tegenwer king", zo zegt hij. „Het is ail moeilijk genoeg om de kinde ren met de speciale blinden stok te leren oefenen. Als je er te jong mee begint sl-aan ze elkaar ermee op de mieter''. Honiden blijken dan ook vooral om praktische redenen niet in het leefpatroon te zijn inge voegd. „Ze zouden iedereen aanblaffen en geen onder scheid maken tussen de leer lingen onderling. Maar", zo bezweert hij, „van bewuste te genwerking is mij niets be kend- We geven mogelijk te weinig voor-lichting", zo geeft hij na enig doorvragen toe, „maar van de andere kant, blinde kinderen zij-n geen zie lige achterblijvertjes, ze weten heus wel wat de mogelijkhe den in de maatschappij zijn- En dan, je moet van een dier houden en ervoor kunnen zor gen om een blindegeleidehond te kunnen nemen. Niet ieder een ligt dat". In ongeveer geldjkgetinte zin uiit zich mejuffrouw Mary Meerman, adjunct-directrice van het blindeninstituut „De Wijnberg" in Grave, waar net ails bij St. Henricus ongeveer 180 oursisten intern zijn. „Het is mogelijk", zo zegt ze met een vlaag van schrik, „dat we er te weinig aandacht aan besteden. We zouden de schoolverlaters misschien meer over de mogelijkheden van de blindegeleidehond moeten ver tellen. Ik zet het nu vast in mijn agenda", zo voegt zij er resoluut aan toe, „óm te voor komen dat we het het volgend jaar weer zouden vergeten". Ook zajj heeft als frater Gervasius voornamelijk prakt-ijkbezwiaren voor zover het de leerplichtige schooltijd op het instituut betreft. „Het leren lopen met de stok compleet met diploma's voor de verschillende fases staat centraal", aldus Mary Meer man. „Misschien zijn we daar door vergeten dat - er in Am sterdam zo'n verschrikkelijk goed werk wordt verricht"- We zullen er alles aan doen om die verstandhouding te verbeteren- „Wamt", aldus tenslotte deze vrouw uit de praktijk, „in het Nederlandse blindenwereldje zijn we tezeer op elkaar aangewezen dan dat we zoveel commundoatiestoor- nissen kunnen laten voortbe staan". Communicatiestoornis sen tussen de 'blindew-ereld en de ziende wereld zijn er namelijk al genoeg. Zo had zij onlangs noig de bittere erva ring dat een meisje met mid delbare schoolopleiding geen plaats kcm krijgen in de func tie waarnaar ze had gesollici teerd; omdat zij „op haar ogen >verd afgekeurd". „Dat haalt je de koekoek, we hadden no ta bene met de personeelschef van tevoren overlegd, dat dit meisje ondanks haar handicap geplaatst zou worden". Jonk Roozen. DEN HAAG Dr. A.H. Witte ontvangt ons in een kraakhel dere witte jas. Een jas die zo 200 Kunnen mee dingen in een SïER-spot Het gebouw waar hij zijn dagelijkse werk ver richt directeur zijn van wat officieel voluit heet het ge rechtelijk natuurwetenschap pelijk laboratorium ziet er aet si,in vele zeer grote ramen al even helder uit. Er heerst stilte. Een rust die niet alleen terug te voeren is op het lang- laam verstrijkende lunchuur, ook .ater als er wel gewerkt wordt blijft het zeer stil in het gebouw. De stilte van ge concentreerd precisiewerk. Na een aanvankelijk wat aarze lend gesprek krijgt dr. Witte toch vertrouwen in zijn ge sprekspartner en voert hij ons rond door zijn hagelnieuwe gebouw, een rondgang die raim twee uur in beslag zal nemen. Het eerste wait ons op- Wit in een klein kamertje is e® stalen tafel waarop een gestreept t-shirt ligt. Op borst hoogte een kogelgat, daarom heen donkerbruine vlekken. Geronnen bloed. De man die hot hemdje ooit droeg is dood. Aan dr. Witte en zijn staf nu Jo taak om de bloedgroep te "opalen en wat in dit geval wellicht belangrijker is vast «stellen vanni dewellicht bel ®Srijker is- vast stellen van hoe ver het gelost is. Twinitig acade- 0" hts-ers een en vijf tiental analisten en laborantes ouden zich met dit soort ."avmheden bezig. Apo- hrkeTS en chemici die zoals h Witte had bij zijn studie Meel aantrekkelijker hebben laten schieten "Mat ze graag „iets anders" tv n kennis willen doen. Witte had bij zijn stueie e toxicologie gekozen, de leer '"^Ihhten. en ook hij wild'P hs 'v 3cte wetenschapDelii- fo arbeid graag gaan verlaten uraktisch werk. Hij was n_ "j" de eerste academici 2f' dt Proentjes, Het labo- is sindsdien flink uit Kluiten gewassen. Zo wer- s..,r V0I"ig jaar veertbendui- rppy,t.,?oVallen aan deze ge- M .''Ike speurneuzen voor- sto-j ,Pe helft hiervan be- •d Wt het afwikkelen van bloedproeven, min of neer routinewerk derhalve. De overige zevenduizend gevallen betroffen echter onderwerpen die in vogelvlucht gezien het gehele vlak van de Nederland se criminaliteit bestrijken. Goed zeshonderd gevallen van moord en doodslag, variërend vain schieten steken tot vergif tigingen, ruim honderd zeden misdrijven, zo'n 240 brand stichtingen en maai- liefst 1639 overtredingen van de opium wet. Deze laatste categorie blijkt een sterk stijgende lijn te vertonen. Steeds vaker stuurt de politie monsters op van Dij verdachten aangetrof fen poeders om te laten vast stellen of het bijvoorbeeld heroïne of cocaïne betreft. Ook het aantal steekpartijen neemt, 20 is de indruk van dr. Witte, opvallend toe. Anders dan in detectiveboek jes worden in het dagelijkse leven misdaden niet zozeer opgelost door „geniale gedach- tensprongen" alswel door nauwgezet wetenschappelijk werk. Toch voelt het weten schappelijk team van dit labo ratorium zich geen deel uitma ken van de politie. „Conolusies laten we aan de rechter over" zo zegt dr. Witte, „onze taak is slechts om vast te stellen of stof 4 overeenkomt met stof B, als ons dat gevraagd wordt" En ook of het bloed op een jasje „en we hebben hier heel wat jasjes hangen" overeenkomt met het bloed vain een bepaald slachtoffer. Daarbij gaat men minietieus te werk. Een analyse van bloed zoals die m een ziekenhuis plaatsvindt kan medisch wei voldoende zekerheid bieden, maar jundisch kan dan toch net bewijs grotere eisen stellen Daarbij wordt in geval van twijfel altijd naar de verdach te toegerekend. We doen dat aldus dr Witte, soms tot op bet «verdrevene af. Maar hi1 benadrukt tegenover ons tijdens de rondgang door zijn labora torium dan ook herhaaldelijk dat het om een „onafhankelijk instituht" gaat We zijn geen verlengstuk van de politie zo zegt hij, en zoals hij er in een Dr. A. H, Witte aan het werk in zijn laboratorium. persoonlijke noot aan toevoegt „de resultaten bereiken ons soms niet eens. Rechtszaken in de krant ontgaan mij weieens" In weer een ander vertrek binnengekomen opent hij een forse huishoudijskast om zijn argeloze bezoeker met de in houd ervan in kennis te stel- 'en. Op enkelf- schapjes staan een tiental weckflessen van uiteenlopend formaat. Ook de leek in het vak kaïn met zijn geringe schoolse kennis herse nen en bloed onderscheiden. In andere potten blijken zich respectievelijk stukken long en maag te bevinden. Het ma teriaal is afkomstig van het naastgelegen geneeskundige laboratorium van dr. Zelden- rust die -vooral in vergifti- gingsgevallen- intensief met zijn analytische buren pleegt samen te werken. Een mede werker van dr. Witte haalt onder onze ogen een potje long uit de kast ein begint er een preparaat uit te vervaardi gen voor nader onderzoek. Het is ons derhalve niet onwelge vallig als we de rondgang door het gebouw voortzetten en bij een minder dramatische afde l'.ng arriveren. Een kamer waar een bromfiets onder han den wordt genomen om te achterhalen wart het wegge- vijlde motornummer geweest kan zijn. Bij het inslaan van het nummer in de fabriek is de structuur van het metaal namelijk gewijzigd. Als de oijfers zijn wegge vij ld door een dief valt ar met het blote oog niets meer te ontdekken, maar zo vertelt dr. Witte ons, met behulp van o.a. etsmateri- alen kan het cijfer weer wor den opgewekt. Een vrij inten sief werkje zo geeft hij toe zeker gerelateerd aan de ruim tienduizend bromfietsdiefstal- len die alleen al in Amster dam jaarlijks plaatsvinden „Maar het ia niet aan ons om uit te maken wat de officieren van justitie belangrijk genoeg vinden om aan ons in behan deling te geven", zo zegt hi. en -filosofisch- voegt hij daar aan toe: „Een bromfietsdiefsta kan in een kleine gemeen schap soms meer geestelijke schade aanrichten dan een bankoverval in een grote stad Het economische belang is nie4 altijd relevant bij het bepalen van schending van het rechts gevoel". Een sprekend voohbeeld hier van is ook de sectie vervalsin gen. Giro-kaarten en cheques die vaak met een minieme wijziging aanzienlijk in waar de stijgen. Wie op een kaart van 32 bet cijfer 1 ervoor schrijft kan aldus honderd gulden rijker worden. Niet in iet betalingsverkeer van man tot main, want dan kent dege ne die de kaart afgaf de per soon die de vervalsing zou plegen. Maar het is wel een iffeotief oplichtingsmiddel ge bleken in bedrijven waar met zeel personeel wordt gewerkt. Mie 20'n kaart van een extra Ijfertje voorziet kan vervol- ;cns een greep in de kas doen n er honderd echte gulden: .uthalen in ruil voor de ver valste cheque. Zoiets wordl dan niet licht ontdekt. Het zou aldus suggereert dr Witte niet zonder ironie, voordeliger zijn om de slachtoffers op rijks kosten schadeloos te stellen In plaats van de vervalsingen in Den Haag op kostbare wijze te onderzoeken. Maar ook hier zo zegt hij moet het recht zijn loop hebben, Dr. Witte kan het werk on danks zijn sterk gegroeide staf niet altijd alleen af. Voor speciale zaken kan hij echter altijd zo 13 gebleken een be roep doen op het bedrijfsle ven. Het is duidelijk, zo stelt hij, dat bijvoorbeeld Unilever meer afweet van alle soorten vetten die er op de wereld te vinden zijn dan wij. Zo ook wordt bijvoorbeeld de Shell wel om hulp gevraagd als er een zaak speelt waarbij bezine te pas is gekomen. Onlangs nog met een in brand gestoken' lijk bij de Belgische grens waarbij een monstertje aarde doordrenkt met benzine door Shell werd onderzocht voor ons. Voorts kan het laboratori um een beroep doen op instel lingen als de keuringsdienst voor waren en het TNO. Op het verlanglijstje staat nog wel een kleine computer om alle gegevens in op te slaan. In Engeland is gebleken dat zo'n voorraadvorming zeer ef ficiënt werkt. Dr. Witte heeft persoonlijk Scotland Yard be zocht om zich te oriënteren en is daar min of meer watertan dend van teruggekomen. „En geland is hot meest gevorderd op dit gebied" zo vindt hij. „Vroeger was dat misschien Duitsland. Nee, niet Amerika al zou je dat wel verwachten. Instrumentarium hebben ze daar genoeg er wordt vaak niet op geld gekeken. Maar juist ons werk is vaak meer gebaat met geduldig peuter- werk. Het is het laatste bol werk van persoonlijke arbeid in de chemie" Dr. Witte en zijn staf vullen hun instrumentarium niet uit sluitend via aankopen aan. In 3lgen beheer wordt evenzeer geëxperimenteerd en vaak me' oiet gering succes. Zo heefl een der medewerkers een sim- oel toestel ontwikkelt dat de vuurkracht van een wapen kan vaststellen met behulp van twee eenvoudige papieren schijven onderling met een as verbonden. „Een elektronisch apparaat zou toch al gauw zo;n veertug millie hebben gevergd'. Het apparaat; staat opgesteld in de ondergrondse schiet baan van het laboratorium. Daar bevindt zich ook een houten doos ter grootte van een met te forse lijkkist waar van echter de voorkant geo pend is. De doos is over de hele lengte gevuld met zigzag watten en dient aldus als ko gelvanger. Elk vuurwapen dat in Nederland in beslag wordt genomen wordt in deze doos afgevuurd. Doordat elk wapen een eigen tekening op de ko gel achterlaat kan aldus vaak nog na jaren worden vastge steld of het bij een tot dan toe onopgeloste schietpartij be trokken is geweest. Voorts wordt de schietbaan gebruikt om de effectiviteit te bepalen van handgemaakte vuurwa pens. Stukjes huisvlijt die vaak zeer gevaarlijk zijn. Ze worden dan ook meestal afge vuurd vanachter een betonnen scherm via een lange draad naar de trekker van het wa pen. „Vooral bij de routinecontroles van de verkeerspolitie komen nogal wat illegale wapens voor de dag", zo constateert, dr. Witte. Al dit researchwcrk heeft di recte verbindingen met de mis ai. Mae reageert men daar nu al doende op? Het antwoord is hoe zou het ook anjers kunnen- nogal tweeslachtig Het dienen van de gerechtigheid is ooit toch ook een emotioneel bepaalde beroepskeuze geweest. Door de jaren heen wordt men ech ter in het werk gehard. Per soonlijk heeft dr. Witte on danks dal toch nog altijd een grote voorkeur voor de sectie vervalsingen i.ar zitten soms ware kunstwerken tussen „je moet ie krachten als het ware meten me' een gelijkwaardige partner" Maar moord houdt altijd, aldus tenslotte dr. Wit te, een nare achtergrond. „Bloed, vezels haren en daar achter altijd trieste mensen. Of het nu daders of slachtof fers zijn", JOHN ROOZEN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 19