kief aan kokamp Zweden kansloos tegen geweld van Oranje GRANDIOZE DERDE DAG IN ROME VAN PRAAGGEEN DÜBBELTJE VAN AJAX C/ska Janssen stelt teleur DUDOK VAN HEEL VIERDE Moccona, lekker pittige korrelkoffievan Dcuwe Egberts lijdelijk in vierkante Oud-Hollandse stopflesjes CORD VOOR SCHOUT Knobel Het was geweldig sport iet boos zijn, Wffl, my wees niet gS >ch. Trek ]e metg s an die badjaklkei^ Z; erenibijters, vam >ebassen en loreja^L ie je honend majo^ en toen je wenend leusselit verliet. Smeer anissen vind je ovemi' laar Maastricht draa» ou geen kwiaad hart toe «tegendeel, de verplet' ■rende meerderheid' rukt je aan haar bog. ems en oaresseert oofkl- en baardhaar te. er. Weet je, dat da» «aar op Geusselt illte tranen vielen d'aar <e dag en nacht gew rordt door die meisim an het Vrouwenvekp /eet je dat de burgerij nder vastberaden aan oening van Michieh an Kessemieh een eeft gekocht om te lachten als jij terue. eert? Wacht daar niet e lanig mee, WliMy, want ponderdag 5 september 1974 17 2 IamMtwMHSfl 23 et beest is toch niet *an de jongsten. Aergeet maar vlug, tyjjj vat die enkelingen jé ebben aangedaan. Die chijnheiligen gingen net pastoor Keulen in raf voorop gluiperig aar de seizoensope- ingsmis, maar nauwe- ijks buiten en de voor- ioofden nog niat van vijwater begonnen ze te egen dat ze zwart za- •en. Jij mocht tegen 'SV niet meespelen om- at je MW-ke in een adi o-interview zwart ad gemaakt, zeiden ze. 4jaak dat de kat maar rijs. Jij mocht niet aeedoen omdat ze bang varen dat je op het laat je moment nog gauw en poot zou breken en ij dan de zilverlingen an je verkoop niet zou- en kunnen opstrijken, ►at was de reden. De alshartiige shyloaks wa rt bang het bloedgeld iet te kunnen innen, e waren ook des dioods oor de supporters, die yu, Willy, immers wil- en houwen. Daarom aakten ze je zwart met e bedoeling dat de sup- orters dan wel zouden aian zeggen: „Laat hem an maar oplazeren". Ze ilden je ongestraft ge- ef'erad als een slaaf naar markt kunnen voe- n. Dat is gebeurd, aar nu de waarheid egint door te dringen, >uwt de stad. Volgend «ar wordt geen carnaval :evierd en de jacht op e schuldigen is open. lax krijgt de zak en er rordt geen straat naar em genoemd, loed, Willy, ze hebben bestelling onbe- chadigd geleverd en e duiten zijn binnen en eteld. Het enige goede an deze konkelfoezerige aak is dat jij er ook en paar ton beter van erd, maar dat mag dan ofc wol hij die prijzen, ijk goed uit in Am- terdam, Willy. Want de leiden die hier in [aastrichit aan de ket- ng liggen, lopen daar het wild. Trek maar p met Jan Miulder, dan an je niets gebeuren rant die zit onder Jo anna's muiltje. Ik wens het alter-aller-beste n weet je wat K. ook og van je verteld eeft? Dat jij er uit ziet s een filosoof die stu- eert voor herdershond, an kun je hem dat bij elegemheid op zijn rood geven. Wat jij? Ik loof je elke dajg wat lsjes te gaan drinken de Pays Bas en in je idere cafés. Dag Willy ook de groeten van nna. Altijd je, JAN WINTRAECKEN in eigen >000 onze sportmedewerker) JLST Dinsdagavond ns een jnternaitonale atle neeting in het Heizelstadi Brussel heeft Jo Schout i Zeeuwse record op uu meter scherper -e Schout die in juni va" aar op Papendal het re- van zijn clubgenoot P'e k afsnoepte, en 011 10 stelde, liet dinsdaga- in Brussel een tijd v'311 08 noteren. Schout eidigde in B">sse berde. Winnaar werd e Eric Gijselinck va" zele Sportief met een tu 13.56.06. Op de tweede en plaats eindigden r»s8 ijk diens landgeno tent en Rombeaux- NEDERLAND HAALT STEVIG UIT (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM Met een vleugje minder felheid, een tikje minder loopsnelheid dan in Duitsland, maar volledig gebruik makend van het geweldige arsenaal aan technisch kunnen, heeft het Nederlands elftal gisteravond in het Rasunda-stadion van Stockholm zjjn nieuwe seizoen ingezet. Zweden was een leuke, maar volstrekt kansloze tegenpar tij en 34.527 toeschouwers zagen een logische ruststand van 20 en en eindstand van 51. Cruyff, Haan, Neeskens (2, waarvan een uit en strafschop) en Rensenbrink doelpuntten voor Nederland. Larsson maakte de tegentreffer uit een strafschop. Het Nederlands elftal was nog in alle opzichten de ploeg van jlichels. De spelopvatting paste volkomen in de herinnering die sinds West-Duitsland bestaat. ten verdediging zonder een na drukkelijke laatste man, maar Bet een doelverdediger. die at tent is, snel genoeg bovendien tn het inzicht heeft om de gaat jes te stoppen. Die openingen waren er van tijd tot tiid. Niet omdat de Zweden, buiten het driftige renpaard Roland Sand berg dan, van die ongrijpbar» combinaties op het gras legde, maar omdat De ïong als laatste man ervaring in deze functis mist. George Knobel had Suurbier belast met de directe bewa king van Sandberg. Pasceerde Sdmeider aan de zijde van Ahlström en Krol bii Majfnus- pv een totale mandeirking voor de voorste drie Zweden met daar tussen door De Jong om te liimen op de breukvlak ken. Dat was voor De Jong een klein beetje te moeilijk. Zo voortreffelijk als hij zich aanbood oo het middenveld bij de opbouw van de aanvallen, io mager vervulde hij zijn taak om de laatste lijn dicht te houden Het was piet zo verschrikkelijk belangrijk om dat Jongbloed de onvolkomen heden met bloemen bedekte. In de eerste vijf minuten al -ond Jongbloed oog in oog .t Sanberg en Tapper. Tweo er was hij de winnaar. \'a die eerste van Nederland .inig indrukwekkende minu ten rolde de soepele machine eigenlijk onstuitbaar de Zweedse helft binnen en het Zweedse elftal op- Dat was ook gedeeltelijk het werk van De Jong, maar veel meer ui teraard van Johan Cruijff en Wim van Hanegem. Het gou den paar was meester op het middenveld waar Tapper en Grahn samen met Larsson voortdurend overspoeld en weggespeeld werden- Het was eigenlijk allemaal erg simpel en eenvoudig, maar dat kwam doordat Nederland deze letterlijk en figuurlijk vriendschappelijke wedstrijd zo groots voetbalde. Dank zij de individuele kwaliteiten van de spelers was de ploeg voort durend in balbezit. door de betere conditie was geregeld een man aanspeelbaar en die gevallen deden Van Hanegem en Cruijff de speler die de bal moet krijgen uiterst gemakke lijk vinden. Van Hanegem stond aan de wieg van de eerste twee tref fers. De eerste werd werke lijkheid door Johan Cruijff die na de pass van, van Hanegem Crongvist op het verkeerde been zette, Andersson om speelde, Heiström voorbijging en de bal in het door hem leeggemaakte doelvlak schoof- De klok had toen precies ne gen minuten volgetikt- Neder land behield zijn macht, zijn evermacht eigenlijk. Tegen de Zweedse ploeg die vleugellam was omdat Schneider en Krol bun taak als flankverdediger to voortreffelijk uitvoerden, oen minuten voor rust echter werd de score pas verdubbeld mede omdat Heiström zich op touw de goede doelman toon de en Nederland wat minder 'et doelpunt dan de show ■ocht. Tien minuten voor rust «Jter legde Van Hanegem de uit een vrije trap op de «doen van Rensenbrink, die 'egelhard op de lat vuurde. 5e Zweedse achterhoede werd 'de volgende seconde mis- 1(1 door de instormende hard en droog voor de tweede keer langs - Ronnie Hellström. De vervanging van de licht- geblesseerde Rep door Peter Ressel, onmiddellijk na het tweede doelpunt veranderde weinig. Zeker niet ten slechte In de periode Rep was alle gewicht van de aanvallen voornamelijk op links gelegd. Ressel brarcht een nieuwe di mensie in de acties. Die van de simpele snelheid die niet werd gefrustreerd door de be geerte naar technische vol maaktheid. De eenvoudige rechtlijnigheid van de Feye- noorder leverde in de eerste minuut van de tweede helft weer een doelpunt op- De vo luit sprintende rechtsbuiten werd door Crongvist en Björn Andersson gevloerd en Rudi Giöckner gaf de strafschop. Neeskens maakte 30- Het werk was gedaan. Nederland kon niets meer gebeuren en die gedachte kreeg de ploeg even in zijn greep. Net als in de eerste minuten van de wedstrijd trokken de Zweden het veld tot zich, maar juist in die momenten bewees Jan Jongbloed tegenover Magnus- son e n Sandberg waarom hij sinds enkele maanden de te rechte keus is van de Neder lands elftal coaches. Dat Jong bloed in de negende minuut van de tweede helft toch werd gepasseerd was niet zi.in schuld maar een uitvloeisel van de mildheid van scheids- echter Giöckner- De Oostduit ser legde een botsing tussen Suurbier en Sandberg in het nadeel van de Nederlander uit en gaf ook de Zweden een strafschop- Jongbloed kwam maar een paar centimeter te kort od het schot van Larsson. Het gemak waarmee Neder land niet Notlen als vervanger voor Van Hanegem sinds de 58ste minuut, de tweede helft opnam, drukte tamelijk zwaar op de slanke doelman. Hij trad zijn groeiende hoeveel heid werk met gToot allure tegemoet en bereikte zijn hoogtepunt na een half uur toen hij er toch nog in slaagde een nauwelijks te stoppen bal van Sanberg te keren. Zelfs op duidelijk minder dan honderd procent bleef de aanvalskracht van Nederland voor de Zweden een vootrdu- rende dreiging, te meer omdat Claes Crongvist in tegen stelling tot De Jong wei een echte laatste man nu juist niet de ideale speler is om een dergelijke plaats te bezetten. Crongvist was afwezig toen Notten een kwartier voor tijd Neeskens lanceerde. Hellström kon een keer redden maar de tweede maai niet, toen de te rugspringende bal weer voor de voeten vanr Neeskens kwam 14 Twaalf minuten voo het einde liet coach Knobel ook nog Jantje Peters (op zijn Quick schoenen) zijn training spak uittrekken om Haan te vervangen. Voor een ploeg die in gewonnen positie allang aan het uitlopen was, en boven dien Jan Jongbloed in onge naakbare vorm achter zich wist, maakte het weinig meer uit. Alleen de kleine Nijmege- naar wilde meer en dat stimu leerde de ploeg zodanig dat Rensenbrink na ruim een mi nuut van haarzuiver balge- schuif nog een keer uithaalde voor de vijfde treffer. Een vijf, een score die de een niet teveel gaf en de ander niets te weinig. In het Rasunda Stadi on te Stookholm werd de 00 uit de voorronde van het we reldkampioenschap te Dort mund gecorrigeerd- Wordt vervolgd. Zweden - Nederland 15 (0—2). 9 Cruijff 0—1, 34 Haan 02, 46 Neeskens 03, (straf schop), 54 Larsson 13 (straf schop), 75 Neeskens 14, 84 rensenbrink 15. Scheids rechter Rudi Giöckner (Oost- Duitsland). De opstellingen: Zweden: H ellström, Roland Andersson (Oisson), Crongvist en Björn Andersson, Grahn, Tapper (Ljungberg) en Lars son, Magnusson (Sjöström). Sanberg en Ahlström. Nederland: Jongbloed, Schneider, De Jong, Suurbier,r en Krol, Haan (Peters), Nees kens en Van Hanegem (Not ten), Rep (Ressel). Crurijff en Rensenbrirnk- 55 5? Johan Cruyff (links) op weg naar het eerste doelpunt van Oranje. De Nederlandse aanvoerder ontwijkt op deze foto een sliding van Roland Andersson en zou even later scoren. (Van onze speciale verslaggever) ROME De schoonheids prijzen van de derde dag van de Europese atletiek- kampioenschappen in Rome, waar gisteren liefst negen finales op het programma stonden, ging naar de 800 meter heren en de 400 meter bij de dames, Luciano Su- sanj, die op de 800 meter als de grote favoriet was ge start, maakte die rol op in drukwekkende wijze waar. Neeskei ns en Haan joeg de bal (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Van Praag heeft nog geen dub beltje uit de kas van Ajax kunnen weghalen. Hij moest net als iedereen braaf zijn bonnetjes inleveren en de penningmeester was zelfs een pietje secuur. U be grijpt dat een man als Van Praag niet voor elke lunch die hij voor Ajax houdt een bon bewaard. Hij heeft er zelfs geld bij ingestoken. Ajax heeft zich een beetje ten koste van haar voor zitter verrijkt." Dit stelde gistermorgen pleiter mr. H. Voetelink namens zijn cliënt Ajax-voorzitter Jaap van Praag die zich door een inter view in de Nieuwe Revue had beledigd gevoeld en die een kort geding had aangespannen. Na een bijna twee uur duren de zitting bepaalde de rechter mr W.J. Borgerhoff-Mulder de uitspraak vast op woensdag 11 september 's morgens om elf uur. De Nieuwe Revue had Van Praag talloze vragen gesteld over vermeende malversaties en had laten doorschemeren dat de voorzitter financieel zwaar van zijn club had ge profiteerd. Namens de eiser ging mr. Voetelink hard tegen het blad en de schrijver van het arti kel, de journalist Henry Rem mers in „Niet Van Praag liegt zoa's hij ademt maar de schrijver schrijft zoals hij is: een boosaardige verdachtma- ker"- Mr. Voetelink had be zwaren tegen de vooraankon diging, het artikel zelf en de advertenties in enkele dagbla den die hierop volgden. Hij meende dat de Nieuwe Revue niets had bewezen, de harde aankondiging ten spijt en vond het resultaat voor Van Praag uiterst pijnlijk- De verdediger van de Nieuwe Revue mevr. mr W- Tonkens- Gerkema, gaf toe dat het arti kel op het randje af had geba lanceerd maar niemand had boze bedoelingen gehad en al le geruchten waren uitvoerig van vraagtekens voorzien. Van Praag die al rot was waar hel de omgang met de pers betrof had van tevoren inzage kunnen vragen maar had dit nagela ten. Mevr. Tonkcns wilde van de rechter weten of persmedia mogen schrijven over zaken vol vraagtekens waar overi gens iedereen over spreekt. Het artikel was met zorg ge schreven en pretendeerde niet meer dan een samenvatting van ai jaren heersende ge ruchten. „Mijn cliënt is niet ais een wolf in schaapskleren binnengeval len maar hij heeft van tevoren gezegd dat er moeilijke vra gen zouden worden gesteld." Uitspraak zoals vermeld op 11 september. Met een eindsprint a la Da ve Wottle, de man-met-de- pet die in Miinchen het goud won, besliste de Joegosla- viër op 200 meter voor de streep de strij^. Susajij bezorgde het uiterst, chauvinistische Italiaanse pu bliek. dat alleen maar oog heeft voor de eigen favorieten, een bittere teleurstelling- Voor de Italianen immers kon maar één atleet goud winnen op de 800 meter, en dat was Marcel lo Fiasconaro- De in Zuid Af rika geboren Fiasconaro. die de Italiaanse taal nauweiijks maehteig is, wilde zijn faam als wereldrecordhouder (1.43.7) voor eigen publiek maar al te i graag waar maken. De manier waarop hij van start ging stond echter gelijk aan zelfmoord. Fiasconaro liep de eerste 400 meter in 50.1 seconden en liet op 000 meter 1.17.6 afdrukken. Even voorbij de 200-meter lijn sloeg Susanj, die zich niet had laten verleiden om met het helse tempo van zijn grote concurrent mee te gaan, toe. Als een schicht kwam hij naar voren en nam meteen enkele meters voorsprong op het veld. dat plotseling stil leek te staan- Met suprieur gemak en zonder ook maar een keer te verkrampen stormde de Joe- goslaviër op de finish af. Hij zegevierde in 1.44-1, slechts viertiende seconde van het wereldrecord, dat bij tegen stand op het laatste stuk zeker zou zijn gesneuveld. Voor Lu ciano Susanj was het de derde Europese titel in anderhalf jaar. In maart 1973 werd hij in het Sportpaleis Ahoy in Rotterdam indoorkampioen op de 400 meter en in maart van dit jaar in Gothenburg indoor kampioen op de 800 meter. Fiasconaro plukte in de slotfa se de bittere vruchten van zijn te hoge aanvangstempo. Hij werd van de tweede plaats verdrongen en eindigde zelfs als zesde. Een grote verrasshig was het zilver van de Europe se jeugdkampioen 1973, de En gelsman Steven Ovett, die met 1.45.8 sneller liep dan hij ooit heeft gedaan- Markku Taski- nen benadrukte de Finse suc cessen op deze dag nog eens door voor brons te zorgen in 145-9. Van uitstekende gehalte was ook de 800 meter dames. Het wereldrecord van de Bulgaar se Svetla Slateva (1.57.48) kwam echter niet in gevaar, hoewel de tussentijd op de 400 meter (57.2), waarvoor de Francaise Dubois zorgde, er een basis voor leek. Met de Oostduitse Gunhild Hoffmeis- ter knokte de Francaise door, maar het tweetal werd volle- lig verrast door de Bulgaarse Liiiane Tomova, die in 1.58.1 won. Hoffineister bleek nog het beste te kunnen volgen. Het leverde haar een nieuw Oost duits record (1-58-8) en zilver op. De Roemeense Mariana Suman (derde) en Marie- Fraiieoise Dubois bleven ook nog juist onder de twee minu ten. Alan Pascoe,_ de Engelse 400 meterhordenloper, vierde zijn tweede grote titel van dit jaar, Pascoe. die in januari in Christchureh met 48.83 secon den kampioen van het Britse gemenebest werd, moest in Rome eenhonderdste seconde harder lopen om de Fransman Naliet van prolongatie van zijn titel af te houden. (Van onze speciale verslaggever) STOCKHOLM George Knobel is geslaagd voor zijn eerste examen als bonds coach van het Nederlands elftal. Dat vond bij gister avond na afloop van de door Nederland meer dan groots gespeelde wedstrijd tegen Zweden kennelijk zelf ook, want in de catacomben stel de Knobel: „Het was gewel dig wat de jongens vanavond hier hebben laten zien. Zelfs ik heb met volle teugen zit ten genieten" Over zijn toch wel verras sende beslissing om Willem Suurbier de plaats van voor stopper toe te bedelen zei Knobel: „Ik had gehoord dat de Zweden met Sandberg in de spits zouden spelen en daar Willem die Sandberg in Duits land ook geen schijn van kans heeft gegeven, vond ik dit de beste oplossing. En ik moet zeggen dat de verdediging, on danks het feit dat een paar spelers op volkomen voor hen vreemde plaatsen stonden re delijk goed gedraaid heeft. Iets wat Jan Jongbloed (Knobel: „Jan wordt steeds beter") beaamde. De Amster damse doelman zei dat de ver dediging voor rust zelfs erg goed speelde. Jongbloed: „N-a rust ging het iets minder, want toen wilde we allemaal een doelpjnt maken. Maar dat is allemaal goed afgelopen". Wim van Hanegem, die zidh moest laten vervangen door Rene Notten had n-iet al te veel last gehad van zijn bles sure, waarmee liij raeds op het veld stapte. Van Hanegem: „Ik teken er voor als ik zon dag tegen PSV zo speel. Dan wil ik wel op deze manier geblesseerd zijn, want dan speel ik die makkers helemaal dol"- Bekend is dat Van Hane gem nogal gebrand i-s op de PSV'ers omdat zij zich niet beschikbaar stelden voor de wedstrijd van gisteravond- Johnny Rep had zieh verbaasd over het feit, dat het allemaal weer klopte binnen de ploeg- Rep. „Het lijkt of wij sinds de finale in West-Duitsland steeds bij elkaar zijn geweest. Alles klopte weer perfect. Het is gewoon een genot om in zo'n team te mo-tgen voetbal len". (Van een speciale verslaggever) ROME De klap, die Cis- ka Janssen dinsdagavond in de finale van het versprin gen kreeg door drie keer on geldig te springen, bleek een dag later, toen zij aantrad voor de vijfkamp, toch har der aangekomen te zijn dan ranvankelijk was gedacht. De Amsterdamse eindigde op dit nummer, waarop zij zo graag het nationale record van Mieke van Wissen (44411 punten) had willen verbete ren, met een totaal van 4151 punten als veertiende. Niet alleen achter in het veld van zestien deelneem sters (er vielen er overigens t%se uit), maar zij bleef ook ver verwijderd van haar per soonlijke record van 4306 punten. De mislukte verspring-fi- nale plus het feit dat zij voor de derde achtereenvolgende dag in actie moest komen, zijn ongetwijfeld de oorza ken van het lalen op de vijf kamp- Toch was Ciska Jans sen met 14.69 seconden op de 100 meter horden niet slecht begonnen. Het kogelstoten werd met 1195 meter echter een bittere tegenvaller. Mt die prestatie bleef zij ver beneden haar normale niveau- „Vooral na de 13-76 meter, die ik twee weken geleden in Utrecht stootte, vas dit natuurlijk erg ma tig", vertelde ze later- De kansen op iets goeds waren toen wel verkeken- Ciska Janssen sloot de ochtend af met een hoogtesprong van 1.68 meter- In de avonduren hoekte zij op het verspringen (5.94 meter) en de 200 meter (25-03 seconden) prestaties, die Voor de Amsterdamse zonder meer matig zijn- Cis ka Janssen vo'deed nog niet eens aan de kwalificatie-eis voor Rome, die 4200 punter was. George Knobel. ADVERENTIE <Van een speciale versla? sever WJZERN - Iedereen had het Hl v Maai' toch hadden Nederlandse supporters in lnTr' 'n stilte gehoopt dat j-a verwachtingen ten aau- j °,van 4e verrichtingen van e,. r'anc'se P'oegen op de nip ï18 van de wereldkam- wwnwhappen roeien voor he- ri;„ Pessimistisch zouden: 7. 'eweest Het mocht niet ten pZen' a"e v'er e'ite-ploe- vnn,. a waren ingeschreven ivJ, "5atta op de Rotsec *671»," r "ederlagen ver Van ,n?ar 4e herkansingen Nnt n, .aas Slechts Harold ►oor ',l aa, ,e zictl rechtstreeks lichte e 'inales. In het "ïfenap- "!lmer waarin de °Verigens u!1'komt worden kassine ser.'es en één her- *ellie (5er0,ti(I om i" bepalen 4*U'Ua" van de dertien "«mende scullers in de halve eindtijden mogen uitko men De vier met stuurman van Dudok van Heel en skiffeur Ronald Vervoox-t brachten het zelfs niet verder dan een vier de plaats hetgeen met zic-h brengt dat beide minder gun stig zijn ingedeeld in de her kansingen- Een eervolle pres tatie leverde eigenlijk alleen de stuurm-anloze Aegir-Phocas combinatie, die na felle strijd en roeiend in de slotfase met een tempo van 40 slagen per minuut juist 0.2 seconde te kort kwam om de race win nend af te sluiten en de halve finales te bereiken. Ook voor de ongestuurde Lage-twee. Grothu-is-Van Woudenberg was er een tweede plaats. Hel verschil met de Roemeense Europese kampioenen Ilie Oanta en Dumitri Grumozescu bedroeg echter na de twee duizend meter een vijftal lengten. De Aegir-Phocas vier heef! vanaf de eerste meters zich constant in het gevecht ge mengel. Met Australië en de Verenigde Staten scheidde de Nederlandse coalil -- zich sne' af van de overige oaten. Au stralië ging tegen het moor dende tempo dat dp Nederlan ders al op 1300 meter opvoer den tot 40 slagen ten onder. Helaas, de Amerikaanse vier niet. Het kwartet kwam zelfs nog tot een eindsprint die hel zo belangrijke halve tafie winst opleverde- De „ooupe" van coach Rik van der Want bij de Dudok vier met stuurman leverde vooralsnog geen effect op. Di rect na de nationale kampi oenschappen toen slag Maarten van Via-nen geblesseerd bleek, werd de Laga-roeier Adri Klem als reserve aan de equi pe toegevoegd. Op dat moment al werd er van roeibondszijde druk uitgeoefend om de radet- t-enforma-tie te veraterken door de vervanging van een van de roeiers- Inmiddels werd Van Vianen hersteld verklaard. Daarop besloot de coach daags voor d-e voorwedstrijden Klem alsnog de plaats van De Jonge te latën innemen. Het heeft met mogen boten. De gehete race heeft de Dudok van Heel- Laga ploeg in vierde positie gevai 'en. Bijna elf seconden bedroeg aan de finish het ver schil met de Oostduitse win nende formatie Einheit Dres den Bijzonder ontevreden over zichzelf waren Grothu-is en Van Woudenberg. De Delftse boot stond te licht afgesteld en dat was zonder twijfel bij de hinderlijke winddraaiingen een nadeel De La ga-roeiers voerden het amper als excuus aan. Dat ze van de Roemeense Europese kampioenen moesten verliezen, stond eigenlijk bij voorbaat vast- Beslist echter niet dat het verschil moeilijk no-g in lengten kon worden uitgedrukt- „Als we zo morgen ook varen ziet het er slecht voo-r ons uit", aldus een duide lijk ontgoochelde Grothuis. Ronald Vervoort heeft zich bij zijn debuut in een FISA- kampioenschap al evenmin waargemaakt. Een zege was voor de Rotterdammer in de serie niet weggelegd. Daarvoor stond de klasse borg van de Oostduitse 20-jarige kampioen .Vol'fgang Höni-g, in 1971 jeugdwereldkampioen en twee maanden geleden op de Bos baan winnaar van de Holland beke. Slechts de onbeteke nende Turk Refik C-in maar liefst 45 seconden langzamer dan de winnaar en de am per sterkere Oostenrijker Rai- mund Haberl heeft d-e skiffeur van Nautilus achter zich kun nen houden. Slechts honderd meter heeft hij het contact met Honig, d-e Belg Claude Dehombreux en de Australiër George Petelin kunnen behou den. 50 en 100 gram

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17